«rr» Sn rtr w Voor de Mode-show Callantsoog. Anna Paulowna. Wiertngen. Texel. Veertig kinderen gewond. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 25 SEPTEMBER >934. van de fa. S. HERSCHEL op DONDERDAG a.s. worden de bezoekers verzocht om half 3 in de zaal aan wezig te zijn. Voor den aanvang der show zal het wereldberoemde dans paar JANINA LASSAROW eenige dansnummers voor U demonstreeren. Matroos over boord geslagen. GEMENGD NIEUWS Van de pier te IJmuiden geslagen en verdronken. De Batara Bajoe vergaan Zeven woningen in de asch gelegd Bollenschuren afgebrand Ernstige brand te Noord-Scharwoude. Politierechter Alkmaar De commandant van BJauw had de vier onder2eebooten geplaatst op een lijn ■welke op ongeveer 11 mijl evenwijdig aan de kust liep De „K XVII'' kwam ongeveerdwafs van 1)muiden in station daarop volgde op 4 ■uil afstand de ,.K XVI vervolgens met een groot ere tusschenruimte de „O 15 en weder op 4 mul afstand daarvan de „O 14 Scherp uitkijken geboden Eenmaal op post was scherp uitkijken ge boden. Buien maakten het mogelijk, dat de vijand plotseling in zicht kon komen, en dan was het zaak met de grootst mogelijke snel heid onder water te gaan. Een verdachte rookwolk in de richting, vanwaar men den vijand verwacht, kan onder dergelijke om standigheden reeds voldoende zijn om een tijdeh'ke verdwijning noodzakelijk te maken. Geen vijand te zien. Ongeveer 9 uur heeft blijkbaar de „K XVII verkenningsberichten ontvangen, die op een nadering van de vijandelijke macht wijzen, waarop het bevel om onder water te gaan volgt. Een half uurtje blijven wij beneden, maar als ook dan nog niets door den periscoop sa te bespeuren, gaan wij weer naar de opper vlakte Latere verkenningsberichten maakten bet evenwel weder waarschijnlijk, dat de roode scheepsmacht naderde en dus verdwenen wij weder naar de 10.5 m. Ook ditmaal werd even wel het wachten niet beloond; de vijand kwam Biet in zicht. Te twaalf uur werd nog in noordelijke» richting opgestocand, in verband met de moge lijkheid dat Rood van dien kant zou komen op dagen. Doch ook dit had geen resultaat. Te 1 uur kwam het sein „oefeningen geëin digd, onderzeebooten op eigen gelegenheid naar I)muiden Wat was er gebeurd? De onderzeebooten hadden het geluk niet aan hunne zijde gehad. Te 10 uur ongeveer kwam de „Hertog Hendrik" dwars van IJmui- den in contact met de „K XVII", doch een scherpe wending maakte het den onderzee boot onmogelijk te lanceeren. Te 10.30 volgde daarop het contact van het pantserschip met de flottieljeleiders. Aangezien een flottièljé- leider sterker was dan een torpedobpotjager, namen de beide jagers het tweede leider voor hunne rekening, nl het artilleriegevecht, dat nu volgde, moesten de beide schepen het dan ook tegen de roode strijdmacht afleggen. Het communiqué van den algemeenen leider ver meldde, dat een der flottieljeleiders in den grond was geschoten, terwijl de tweede bran dend aan den grond moest worden gezet. De torpedojagers waren onder bescherming van «en rookgordijn tot den aanval overgegaan en hadden daarbij succes behaald. Ten koste ech ter van een der jagers, die in den grond we fel geschoten. Naar Ijnmiden.' Tijdens de vaart naar IJmuiden wakkerde de wind nog wat aan. Diep staken de onder- zeebooten hun neus in de golven om ze -er een volgend oogenblik metershoog boven uit te tillen. Voeg daarbij nog een behoorlijke i zijdelingsche slingering, dan kan men zich voorstellen, dat menig zeetje over den toren - heenstoof. Wie dan ook liever buiten, op den toren verbleef, dan binnen in de boot, waar de daverende dieselmotoren het alles behalve koel- maakten, afgezien nog van de kans om met een roller tegen een der talrijke wielen; handles of andere uitsteeksels te botsen, moest i cr een nat baadje voor over hebben. Maar 2ij kregen een behoorlijke portie frissche, zilte zeelucht. 1 Alle schepen, uitgezonderd de „jHertog Hendrik" en de torpedobootjagers loopen IJmuidcn binnen en geven de buitenhaven het aanzien van een marinestation. En morgen? Morgen is het weer vroeg dag. Om 6 uur loopen de tot de Roode partij behoorende schepen reeds weder uit. De blauwe volgen later. Maar aangezien ik morgen van vriend tot vijand gewodren ben, wordt het ten twee den male een vroegertje. Nu zal de „Medu sa" mij naar het terrein van den strijd nabij Scheveningen voeren. Wellicht hebben de- onderzeebooten morgen een fortuinlijker dag.» Al zou ik het betreuren, indien de „O 14" waar ik vandaag zooveel gastvrijheid heb on dervonden en van de bewonderenswaardige kunst van den kok heb genoten mij morgen In den grond boorde. En toch, voor den com mandant van „O 14 hoop ik, dat hij zijn kans krijgt. Officieel communiqué le dag. Heden had de eerste van de reeks aan gekondigde serie tactische oefeningen der Marine plaats. Verondersteld werd, dat 2 Nederlandsche flottielje vaartuigen van het type Soeniba (voorgesteld door de mijnenleggers Medusa en Douwe Aukes) zich hij het uitbreken van den oorlog tussehen Nederland en Roodland te Hoek van Holland bevonden met de opdracht zoo snel mogelijk naar Den Helder op te stoomen. De opmarsch zou worden gedekt door een divisie van 4 onderzeebooten en twee groepen van 3 vliegtuigen. Van rood was bekend, dat een pantserschip (de Hertog Hendrik) en 2 jagers (Evertsen en Piet Hein) bene vens eenige torpedobooten zich in de Noordzee bevonden en waarschijnlijk zou den trachten de Nederlandsche flottielje vaartuigen op te sporen en te vernieti gen In den vroegen morgen liepen de flot tielje-vaartuigen uit Hoek van Holland. Het was nog al ruw weer, een straffe wind, een bewogen zee. De flottielje vaartuigen spoedden zieli langs de kust 0111 de Noord. Te hunner bescherming waren ongeveer 15 mijl uit de kust de 4 onderzeebooten tussehen IJmuiden en Petten in een lange linie uitgelegd om cventueele roode strijdkrachten op te vangen. De Xederlendsche vliegtuigen verken den ongeu-er 9 uur inderdaad het roode smaldeel, dat de torpedojagers in een ver kenningslinie in de richting Hoek van Holland had vcoruit geschoven, terwijl de H»'rtog Hendrik onder bescherming van de torpedobooten tegen onderzee" bootaanvallen de jagers volgde. De Her tog Hendrik stootte te kwart over 10 ter hoogte van IJmuiden op de onderzeeboot K.17. welke evenwel doordat de Hertog Hendrik juist een scherpe koersverande- ring uitvoerde geen torpedotreffer ver mocht te behalen. Om half 11 kwam het panlserschip in contact met de Neder landsche flottieljevaartuigen, die onder aanvaarding van den artiileriestryd hun opmarsch trachtten voort te zetten, in de hoop de roode schepen 1 aar de onderzee- booten te lokken Deze laatsten Ladden evenwel het geluk niet aan hun zijde, waar zij er niet meer in slaagden tot esn aanval te komen. 'ifisschen Hertog Hendrik, Evertsen en Piet Hein aan de eene zijde en de beide flottieljevaartuigen aan de andere zijde ontspon zich toen een artilleriege vecht, hetwelk ongeveer lk? uur duurde. Terwijl een der flottieljevaartuigen voort durend door de Hertog Hendrik onder vuur werd gehouden, zetten de jagers af wisselend tegen het tweede vaartuig een scherpen aanval in, om zich dan achter een rookscherm snel terug te trekken. Door den algemeenen leider werd be paald, dat het gevecht rood de overwin ning bracht. Wel werd de Hertog Hen drik beschadigd, maar met zijn zware bescherming kon het schip zich gemak kelijk staande houden. De Evertsen werd evenwel verondersteld door den zwaarder -bewapenden tegenstander in den grond te zijn geschoten. Van de flottielje vaartuigen werd er 1 tot zinken ge bracht, terwijl Let tweede ten slotte in brandende toestand op het strand moest worden gezet. Ten 13 ure werd het sein „Oefening geëindigd" geheschen en liepen de lichte vaartuigen in IJmuiden binnen. De Hertog Hendrik en jagers bleven in zee. Door luitenant ter zee Beudeker gered. Zondagnacht om 12 uur is aan boord van de onderzeeboot K. 17 die in de haven lag een matroos over boord ge slagen. Zeer zeker zou het voor dezen schepelingleelijke gevolgen gehad hebben, als- de pas benoemde luitenant ter zee Beudeker hem niet onmiddellijk nage sprongen was, hem uit zijn hachelijke positie verlost had, en hem zonder averij weer binnen boord had gebracht. De heer Beudeker is een uitstekend zwemmer. Hij was lid van de adelborsten- zwemclub en kwam ook op nationale zwemwedstrijden in de ploeg van de Haagsche Zwem- en Poloclub uit. Op zevenjarigen leeftijd reeds dook hij, in het koele nat. Voor ca. 7 jaar behaalde hij het kampioenschap West-Java-schoon- springen. Luitenant Beudeker is houder van 22 zwemprijzen en zwemkampioen van de adelborstenzwemclub met' de crawlslag.' CORRESPONDENTIE. A—Z., alhier. Ja, zeker kunt U nog kaarten voor den Clinge Doorenbos-a vond aan ons kantoor of Casino krijgen èf 0.25. De adv. en het bericht in dit nummer geven U wel verdere inlichtingen. DE NIEUWE SPELLING. Op verzoek van den inspecteur van het L. O. in de inspectie Den Helder, zal aan de O. L. School alhier, eveneens de spel ling Marchant worden ingevoerd. ESPERANTO-CURSUS. Ook iu onze kleine gemeente begint de belangstelling voor de wereldtaal Esperanto te groeien. In October vangt een mondelinge cursus voor beginners aan, welke geleid zal worden door den heer H. J. Sehut. Reeds een twintigtal deelnemers meldden zich aan. AUTOBOTSING. Zondagavond kwam de bestelwagen van den heer Van Doorn uit Oudesluis op den Lagedijk in botsing met den vrachtauto van den heer Keyzer uit Rotterdam. Het achter stel van den laatsten wagen werd er onderuit gereden en ook de bestelwagen werd ernstiq beschadigd. UITVOERING VAN „DE TANGO". De mondorgelclub „De Tango" gaf een uitvoering bij den heer W. Rossen en had ter aanvulling van het programma Daan Pool en Tommy Bouman geënga geerd. Na een kort openingswoord van den voorzitter zette „De Tango" een pittigen marsch in, die zuiver gespeeld en in goed tempo uitgevoerd werd. Een „Rein- lander en een marsch volgden, waarna men zich aan de bekende „Serenade" van Tosselli waagde, die van directeur en leden heel wat vergde. Uit de aandacht waarmee geluisterd werd, en het applaus bleek hoe het publiek de muziek waar deerde. Daan Pool en Tommy Bouman zongen voor de pauze elk eeu liedje en voerden samen de tweepersoons-revue „Hoera, de poppenkastop. Zooals gewoonlijk was het publiek vol lof voer hun prestaties en liet beiden dan ook eerlijk in de ruim geschonken bijvalsbetuigingen deeler." Na de pauze vervolgden zij met de andere liedjes van hun repertoire. .Met het oog op den tijd moest Daan z'n „boe- restukkie" achterwege laten. „De Tango' beëindigde den avond met eenige popu laire numraers. BELEEDIGEND COURANTEN BERICHT. Eenige maanden terug schreef de cor respondent van de „Schager C'rt." te den Oever een bericht, waarboven hij plaatste „Ergelijk gedrag van een dokter". De be trokken geneesheer Dr. Becher, kon zich niet met den inhoud vereenigen en maak te de zaak aanhangig bii de rechtbank te Alkmaar. Op de zitting van Dinsdag 18 Sept. jJ. werd Dr. Becher in het gelijk gesteld en werd tegen den correspondent 50 boete of 25 dagen hechtenis geëischt. INCIDENT. Doordat een meisje plotseling den weg overstak, moest één der deelnemende wielrijders plotseling uitwijken, waardoor hij kwam te vallen en zijn knie dusdanig geblesseerd werd, dat hij door Dr. Becher verbonden moest worden. ONGEVAL TIJDENS WEDSTRIJD SUCCES II—RACING III. De Succes-speler P. Idemer werd dus danig door een medespeler geblesseerd, dat z'n tong tussehen de tanden raakte en daardoor gespleten werd. Eenige tonden braken en ook de bovenlip werd ge wond. Hij nioest zich onder behandeling van Dr. Becher stellen. ALG. VERG. AFD. W1ERINGEN „HET WITTE KRUIS Op Dinsdagavond 25 September 1C34 houdt bovenvermelde afdeeling een alge- meene vergadering in 't hotel „Centraal" van den heer S. Kaan te Hippolytushoef. De agenda, welke diverse punten bevat, vermeldt ook benoeming van een be stuurslid, wegens bedanken van den heer L. Noorden, die secretaris was. EIGEN GEBOUW VOORDE MODERNE ARBEIDERSBEWEGING. Offlcieele opening. Zaterdagmiddag 22 September -was voor de moderne arbeidersbeweging te Hippolytus hoef een belangrijke datum: op dien dag na- namelijk werd het eigen gebouw in gebruik ge nomen. Een aantal genoodigden waren te ruim 4 uur bijeen gekomen. De burgemeester van Wieringen had bericht gezonden van verhin dering wegens een begrafenisplechtigheid, die hij moest bijwonen, ook van het Dagelijksch Bestuur der gemeente was niemand aanwezig. Ingekomen waren schriftelijke gelukwen- schen van het bestuur der afd. V. D.-bond en van de verschillende organisaties, aange sloten bij of uitgaande van N.V.V. en S. D. A. P. De Voorzitter, R. Hulzebos, schetst dan de geschiedenis van het gebouw, de durf en volharding der bestuursleden en de opoffe ringen der bouwvakarbeiders en werkloo- zen, en brengt een woord van dank aan de architecten Peters en Baanders voor hun ont werp en tot slot aan den heer P. Kooij, dien hij den motor noemt van de zaak. Zonder diens doorzettingsvermogen waren zij niet tot dit mooie gebouw gekomen. De openingsrede werd gehouden door het lid der Tweede Kamer, ir. Kramer, welke namens partijbestuur en district sprak. Daarna werd thee aangeboden en gaf de heer Groot eenige nummers op de piano. Achtereenvolgens wordt het woord gevoerd door de heeren Harriot, hoofdbestuur Al- gemeene Bouwvakarbeidersbond, en Wiarda-Beckman, hoofdbest. Centrale Ne- derl. Ambtenaarsbond, die er op wees, dat door de regeering wel voor de christelijke or ganisaties voor lokalen geld was uitgetrok ken, doch voor onze beweging geen cent. Doch zie het gebouw: wij komen door onze wilskracht er ook! Spr. bood een enveloppe met inhoud aan. Verder voerde het woord de heer Van Laar, afgevaardigde Centrale Jeugddienst A.J.C. De heer v. d. V a a r t en zijn collega's vor mende het Dagelijksch Bestuur der afdeeling Den Helder, bracht zijn felicitatie uit en bood een geschenk aan den heer Keuris, bestuur der Gewest. Noord-Holland. E. Zetsema, als vertegenwoordiger der V.A.R.A, en E. Bontkes voor Bestuurders- bond te Wieringen brachten daarna hun ge- lukwenschen over. F. Bontkes voor Bestuurdersbond te Wie ringen. Dan komt de „motor" aan het woord, de heer P. Kooij, die een schilderij aanbood, als herinnering aan hem en zijn vrouw van het eigen gebouw, dat geschilderd is naar een photo hem bij het afscheid aangeboden. Op zijn beurt geeft hij zijn medewerkers een pluim. Tenslotte vraagt het woord mevr. D. WitSlikker, die een origineel idee heeft, n.1, om het gebouw een naam te geven en wei 1 P.K. (motorische kracht). Het zijn de voor letters van onze zoo welbekende „motor" dezer stichting, n.1. P. Kooij. Dan sluit de Voorzitter met een kort woord en noodigt allen uit voor het gebouw zich op te stellen voor het nemen van photos. s Avonds had in de feestelijk versierde zaal schitterend in de bloemen gezet, een feestver- gadenng voor leden en buisgenooten plaats De Voorzitter schetste in het kort wat ei s middags plaats heeft gehad, terwijl de heer Koo,,j en ensemble, op zijn welbekende manier de menschen bezig hield. Daarna voer den nog eenige heeren het woord in voor- drachtvorm, waarop een gezellig bal het slot van den dag vormde. •STER-RIT. Zondag werd te Wieringen een ster-rit voor wielrijders gehouden. Een 30-tal deelnemers had zich voor dezen rit od- gegeyen. Er werd een splitsing gemaakt tussehen race-fietsen en gewone rijwielen. Het te ryden traject was ongeveer 30 KM Hier laten wjj den uitslag volgen- Race-fletsen le. D. Klink, den Oever, tyd 1 uur. 2e. M. v. d. Wal, Slootdorp, tijd 1 uur 1 min. Gewone fietsen: le. Tj. Vlas, H.hoef, tijd 1 u. 9 min. 2e. J. Lont Mzn., Belt, 1 u. 9 min. 1 sec. Deze tijden verschillen niet zoo veel, hetgeen zyn oorzaak vond in den straffen wind. Doordat de gewone fietsers een lagere gearing hebben, kan men geniaK- kelijker tegen wind trappen, By moot weer waren de verschillen dan ook veei grooter geweest. Den Oever. BENOEMING. De heer G. van Steenbergen, hoofd der Chr. School alhier, is met ingang van nader te bepalen datum als zoodanig benoemd te Zuidwolde (Gr.). UITSLAG VERKOOP. Door Notaris Mulder te Texel werd Zaterdag 22 September publiek verkocht voor mej. wed. K. Brouwer Gz. te Oude- schild, een woon-en winkelhuis, met boet, aan de Dorpstraat, en boet aan den Achterweg te Oudeschild. Kooper do heer L. Kikkert Hz. voor f 1050.—. KERKELIJK LEVEN. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Zaterdag in de kapel van het Theo- logicum te Warmond, de mindere wijdin gen toegediend aan den heer O J. Graai van Texel. M A RKTOV ERZIC'HT. De wolvee-aanvoer was ook op de markt van Maandag nog belangrijk, 't Aantal rammen vermindert, maar toch stonden er nog 35 aan de touwen; de prys vari eerde tussehen f 15.en f25.Koeien waren er weinig; de prijs bedroeg voor de geldekoeien pl.m. f110.—voor melk koeien pl m. I 140.— en van nuchtere kalveren pl.m. f 6.—. Met den varkenshandel is 't nog niet best; voor slachtvarkens op de boerderij wordt 14) cent p. pd. betaald. De biggen zijn goedkoop; een beste koopt men reeds voor f 5.—. De wolhandel wil nog steeds niet vlot ten en al is een enkele partij verhandeld voor 45 cent, is dit geen prijs, omdat men hier te doen heeft met veehouders die moeten verkoopen. 't Pluimvee blijft laag in prijs; oude kippen doen 35 tot 60 cent per stuk. De eierenprjjs aan de veiling stijgt iets; eieren van 60 kg gemengd (middensoort) brachten nu op f 3.25 tot f 3 33 p. 100 stuks. KAASFABRIEK „DE EENDRACHT'. Tot directeur der Coöp. Zuivelfabriek „De Eendracht", alhier, is benoemd de heer A. H. L. Eris, tot heden ass.-directenr aan de Zuivelfabriek te Wirdum (Fr.). Binnenland Dramatische gebeurtenis in een Vereenigingsgebouw te Hilversum Kinderen door moedige burgers gered Tijdens een filmvoorstelling, welke gisternamiddag gegeven werd in een vereenigingsgebouw te Hilver sum, heeft zich een buitengewoon ernstige gebeurtenis afgespeeld: het projeetietoestcl, dat onoordeelkundig was opgesteld, geraakte door ont vlamming van de film in brand. Het vuur greep in de zaal, waarin zich naar ooggetuigen beweren onge veer 180 kinderen waren, zeer snel om zich heen, met het gevolg dat veertig kinderen brandwonden op liepen. Dertien werden er in de zie kenhuizen opgenomen. Ook een pater, die de voorstelling leidde, werd ernstig gewond. Naar verluidt is de toestand van geen der gekwet sten levensgevaarlijk. Het gebouw, waarin de vertooning ge geven werd, behoorde aan de R. K. Werk liedenvereniging Sint Clemens en was in moderne stijl opgetrokken. Het was bestemd om er vergaderingen en andere bijeenkomsten in te houden, vandaar een kleine galerij en een podium. Doch een cabine voor projectie van films ontbrak. Desniettemin werd er gisternamiddag door pater Buys uit Soesterberg een missie film gedraaid. Speciale voorzorgsmaat regelen waren daartoe niet genomen. Op het houten buffet was een film apparaat geplaatst, dat, naar een der brandweerlieden verzekerde, met de hand gedraaid werd. Omstreeks half zes werd een der laatste gedeelten van de missie-film gedraaid, toen plotseling de projectie haperde en kort daarop een steekvlam uit het appa raat schoot. Door een oorzaak, die giste renavond nog niet gevonden werd, was de film in brand gevlogen. Het vuur ont stak in één seconde den fllmband met scherp gesis en een scherpe rook ver spreidend. Er viel voor de aanwezigen niet aan te denken het vuurteblusschen. I ronwens speciale voorzorgen als emmers water en dergelijke waren nietbjj de hand ln een oogwenk brandden de rollen films, steekvlammen schoten op en achter de houten tapkast weg, die de half duis- tero zaal met een spookachtige gloed ver lichtten. Een paniek ontstond in de stampvolle zaal. Daar er weinig gelegenheid was om zich te verplaatse», drongen de kin- „.-ïuiaroD. De logische deren »»g»"8 „ïon ten minste «g - indien nren ge- l»J «en paniek mag 1JlUjei .lat ,ee«l. do Jdtgang M>en „eter be- onge.eer tien by alt waa onmoge- en'^eVammen aMus'den vluchtweg b'ok' TkLleren van de galerij i gib 'end na.» hevige vlammen Ben Juid gg^ jammer steeg op, de P hieraan viel de vlammen te dooven, doe niet te denken ofschoon vlak achter et buffet een waterkraantje i«. De rook, die het ceUuloid van de J wcrden om- dichter en dichter, btoeien de W cTbevTndt K» deur die toegang voet geraakten. De deur kon niet Re opend worden daar zii op slo der aanwezigen had de s,euteJnl f. V inde- en kon door de stijf opeengepakte kmde ren deze deur niet bereiken. r. vroeger last ondervonden van jongens, die van die ziide het gebouw waren ton nengedrongen en daarom had men dien weg eenvoudig afgesloten. Hulp van buiten. Aan alle zijden was dus de afgesneden. De houten galern vatte vlam en ook ander houtwerk ving aan te branden. Doch erger was, dat de kleeding van een aantal kinderen <ae leeftijd der aanwezigen varieerde tus sehen zes en veertien jaar) begon te branden. Op dat oogenblik was de red ding nabij. Op het hevig hulpgeroep en de rookontwikkeling kwamen voorbij gangers en omwonenden toegesneld. Mannen klommen op eikaars schouders en sloegen de ruiten in. Hierdoor werd de trek op het vuur wel aangewakkerd, doeh het reddingswerk ging snel. Het waren flinke mannen, die van wanten wisten. De volwassenen binnen, eenige zusters, reikten de kleinen aan en een kapelaan heeft zich daarbii zeer onder scheiden. Hij heeft daarbij brandwon- den opgei oopen, doeh heeft tot het kaatst stand gehouden. Zelfs trapte hij het paneel van de nooddeur aan den zijkant in, zoodat ook hierdoor kinderen naar buiten konden worden gebracht. Het optreden van deze redders, die geen andere middelen hadden dan hun handen, heeft voorkomen, dat dooden te betreuren vallen. Men kan zich de schrik en ontsteltenis voorstellen van omwonende ouders die hun kinderen in goed vertrouwen naar het vereenigingsgebouw hadden laten gaan en die nu de rook uit ramen en uit het dak zagen opstijgen. Er speelden zich te midden van het tumult ontroeren de tafereelen af. Het bleek, dat behalve eenige vol wassenen, ongeveer veertig kinderen brandwonden hadden opgeloopen. Hun kleeren waren gescheurd, eenige hadden wonden door glasscherven en door het gedrang, dat in de zaal was ontstaan, toen het vuur om zich heen greep. Dertien kinderen kregen ern stige brandwonden. De G.G.D, die onder leiding van den directeur, dr. Planten, druk werk had met verbinden, vervoerde 10 patiëntjes, als mede pater Bu.ys, die eveneens ernstig gewond was, naar de R.-K. Ziekenverple ging. Drie anderen werden in de Diaco- resseninriehting opgenomen. Een motorspuit gaf met twee stralen water, een derde straal werd van de wa terleiding rechtstreeks betrokken. Zondagmorgen is te IJmuiden een ernstig ongeluk gebeurd. Drie personen uit Amsterdam, onder wie twee broeders v. H., wareu de Zuiderpier opgegaan om te genieten van het gezicht op de kokende zee. Zij hebben echter bljjkbaar zeer weinig of geen acht geslagen op het bord, dat vooraan op de beide pieren staat en waarop de waarschuwing staat, dat men zich zelfs bij schijnbaar mooi weer moet wachten voor overslaande golven. Toen de drie mannen een eind de pier waren opgewandeld, kwam op eens een zware stortzee opzetten, die een van hen, den 33-jarigen P. J. v. Hoeven opnam en hem aan den anderen kant in' de Buitenhaven smeet. De anderen waren niet in staat hulp te bieden. Zij ijlden naar het strand, waar de politie gewaar schuwd werd. De kustwacht had het ongeluk gezien en waarschuwde het be stuur der Noord-Zuidholl. Redding Mn De motorreddingboot «Neeltje JaSoba»! die altyd voor uitvaren gereed ligt was spoedig 111 de Buitenhaven en 'heeft anderhalf uur rondgevaren met een dreg maar zonder resultaat. Zondagavond wifs het lyk nog niet aangespoeld. De opvarenden gered. Reutei meldt uit Calais, dat het Neder landschc zeilscheepje Batara Bajoe co weg naar Batavia, voor de haven'va 1 Sed HeVterghan .De.vier°Pvarendenzijn gered. Het scheepje is verloren De" Goede HoV* ,nd* via KaaP O De gemeente Waalre, die den 1 a tijd eenige vermaardheid heeft eet te" om de branden die er nu en dan is opnieuw geteisterd door een brand, die niet minder dan zeven 1 8en gen in de asch heeft gelegd. w°«in. Oorzaak was, brand in den nacln Zaterdag op Zondag in het kinDL",Vai gelegen op het erf van café Ja, °k. Weert. De huizen waren verzekerd. Zondagavond, omstreeks hall zeven - te Noordwykerhout twee bollensehn^0 afgebrand, in eigendom toebehoorpnHn aan de firma Guldemond te Lisse verhuurd aan de weduwe Verdegaai Sassenheim. De groote steenen schn, gevuld met pl.m. 3000 manden hyaclntliB is totaal afgebrand. Alleen de vier hoek,,"' zijn blijven staan. Een groote houbn schuur daarnaast is eveneens ten pron" aan het vuur gevallen. Vermoedelijk een defect aan de centrale verwarmjn® de oorzaak. De zeer aanzienlijke schade wordt dooi- verzekering gedekt. Tweo motorspuiten waren-op het terrein van den brand aanwezig. KIND DOOR EEN AUTOBUS DOODGEREDEN. Gisterenochtend om llulO is op den Kerkedijk te IJsselmonde een dochtertje van den heer L. Schouten, dat met een ander kind voor de deur speelde, door een bus van de Ridderkerksche autoga rage overreden en op slag gedood. Het kind was plotseling den dijk overgestoken terwyl den chauffeur van de bus het uitzicht eenigszins werd belemmerd door een ter plaatse geparkeerden auto. Groot warenhuis een prooi der vlammen. In den afgeloopen nacht heeft in Noord- Scharwoude een felle brand gewoed, waaraan een der grootste gebouwen van deze gemeente ten offer is gevallen. Omstreeks 11 uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de meubelafdeeling van het Langedijker warenhuis, gelegen in de hoofd straat der gemeente. Het vuur breidde zich zeer snel uit en werd door den sterken wind aangewakkerd. Toen de brandweer van Noord-Scharwoude ter plaatse verscheen zag men onmiddellijk in, dat men alleen het vuur niet meester kon worden. De burgemeester, de heer Jhr. A. L, van Sprengler, riep de hulp in van de brand weer te Alkmaar en 4 omliggende gemeen ten, om te helpen het vuur te blusschen. Toen 2 groote motorspuiten na middernacht arri veerden, stond het geheele, 3 verdiepingen hooge, gebouw in lichte laaie. Aan alle kan ten sloegen de vlammen uit en er bestond ernstig gevaar, dat de brand naar de nabij- liggende huizen zou overgaan. Met 12 slan gen werd gespoten. Het warenhuis was ech ter niet meer te redden en brandde geheel uit. De omliggende gebouwen bleven ge spaard. Gedurende den geheelen nacht heeft het blusschingswerk voortgeduurd en hedenoch tend stonden nog slechts de muren van het warenhuis. Daar er ernstige gevaren voor in storting bestonden, werd het verkeer langs het afgebrande gebouw, gelegen aan den weg van Schagen naar Alkmaar, hedenmorgen gestremd. Men is aangevangen met het omverhalen der wankelende muren, zoodat nog slechts hier en daar een nog smeulende puinhoop over is. Niets kon worden gered. De geheele in ventaris en alle voorraden gingen verloren. Eigenaar van het warenhuis is de heer K. Bood, die tegen brand was verzekerd. De schade is zeer groot en bedraagt vele tien duizenden guldens. Een nauwkeurig bedrag kan echter niet worden opgegeven. Het oude lied Zelden ontbreekt op de politie-zitting een Heldersche dame, die een medestad- genoote op de bekende hoffelijke wijze den mantel uitgeveegd heeft. Ook nu weer was er een dergelijke Kenau aan wezig. Mej. N. G., die zekere mej. D, op hardgrondige manier beleedigd had. Hoewel verdachte gaat verhuizen werd I" boete of 5 dagen geeischt. Vonnis conform. Nog zoo iets De adj. Inspecteur van Politic te Den Helder, de heer J. S. achtte zich niet ten onrechte grof beleedigd, door zekeren P. C. D., die hem verweet, voor den Kantonrechter te hebben staan liegen. Gevorderd f 15.boete of 10 dage"» Vonnis conform. Ten derde male.... De niet aanwezige mej. C. B. uit Den Helder had op 29 Mei mej. W. K. 'l^et zwaar in haar vrouwelijke eer getast. "e schelden schijnt trouwens bedoelde dam® in het bloed te zitten. Dc primaire oorzaak in deze kwest'® washet onderstel van een kin<er wagen Vonnis f j.— boete of 7 dagen,

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10