Stadsnieuws Hebt Gij Lendenpijn? AKKESLCACHE15 5HDT Per HILLTAX -W/P EDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 25 SEPTEMBER H3L jje Clinge Doorenbos- avond van de heldersche Courant. Licht op voor alle voertuigen. Alg. Ned. Bouwarbeiders^ bond, afd. Den Helder. Feestvergadering 2O-jarig bestaan Uit het politie-rapport. Woensdagavond in Casino. Plit'ge Doorenbou vond belooft r"!fiterst gezellige avond te worden. 6611 verzuime vooral niet zich tijdig te ^e° van kaarten. Zooals men weet, v0° t hedenavond de plaatsbespreking v hedenvan 7 tot 9 en morgen-, Woensdagmiddag van 3 tot 5 zal in •in gelegenheid worden gegeven C r liet bespreken zijner plaats en na- v0 niir kan men dan ook nog kaarten tu' n J)e heer Polak heeft, gezien den Krst 'lagen prijs der toegangsbewijzen, tiin beurt het bespreekgeld extra pp gehouden, zoodat men zich voor ïThts 5 cents een besproken plaats kan bekeren. Dat dit noodig is. weten on- Ve lezers die meermalen van dergelijke fpiPceiiheden gebruik maken, omdat en als de laatste avonden de kaartver- wat drukker begint te worden, an- hp, s gevaar loopt genoegen te moeten Z nen met de minste plaatsen. Nu kan men voor 5 cent extra zelf kiezen. Wij hphoeven wel niet te zeggen, dat de prijs, die dan met bespreken mee 30 cents wordt voor niemand een beletsel kan 70.1 zoodat te verwachten is, dat we Woensdag een volle zaal krijgen van le- lr8 die naar het levenslied van den hnpr Clinge Doorenbos luisteren zullen. Onze vorige mededeeling betreffende den kaartverkoop was eenigszins onduide lijk- wij schreven, dat kaarten te verkrij gen' waren bij den zaalchef van Casino, des middags tusschen 3 en 5 uur, alsmede ten' onzen kantore. Het spreekt vanzelf, dat deze uren voor ons niet gelden, en dat wij den geheelen dag zoolang ons -antoor geopend is beschikbaar zijn voor den kaartverkoop. Dus van heden middag af tot op den dag der uitvoering tot zijn ten allen tijde in de Koningstraat kaarten te verkrijgen, en hedenavond, eventueel Woensdagmiddag kan men die gekochte plaatsen bespreken. Ook bii onderstaande depothouders worden kaarten verkocht: Bakker, Tuinstraat 60. Jongkees, Paardenstraat 20. Bres, Spoorgracht 32. Biegstraten, Corn. Ditostraat 1. Duinker, Oostslootstraat 53. Blankman, Javastraat 78. Boogert, Keizersgracht 64. Dinsdag 25Sept19.22 uur. Woensdag 26 19.19 Aan 't Instituut »Mercuriusc, Loods- gracht 72, slaagde voor 't diploma ma- chineschrijven, de heer J. Slot, alhier. Te Amsterdam slaagden voor het Diploma A.N.P.B.: G. J. van den Houten, C. Joffer, J. S. Jansen, alle drie leerlin gen van den politievakcurus A.N.P.B., alhier. De heeren H. van Laar en J. Kobes, beiden politie-agenten hier ter plaatse, slaagden voor het diploma met aantee- kening van den Algemeenen Nederland- scheu Politiebond. MAILVERZENDING. De laatste buslichting voor de mail verzending heeft plaats Woensdagavond 20.55 aan het hoofdkantoor, stadsbussen lichting 3. MAIL VAN „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT". Woensdagmorgen In ons Hand. De speciale trein met post en passa giers, in aansluiting op het motorschip •Johan van Oldenbarnevelt*, zou heden, (Dinsdagmorgen) te 10.15 van Genua ver trekken. Aankomst in ons land Woensdagmor gen 26 Sept.: Amsterdam C. S. 10 02 u. HET NIEUWE MODEBLAD. Aan onze lezeressen, abonnées Nieuwe Modeblad, deelen wij mede, dat tot onzen sPijt, dit j.1. Zaterdag niet is gekomen, zoodat wij het niet konden verzenden. Wij hopen het nu a.s. Zaterdag te kunnen sturen. Dit in antwoord op hij ons inge komen reclames. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. In de week van 18—25 September 1934 "den o.a. de volgende opgaven in het andelsregister van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands noorderkwartier ingeschreven: Nieuwe zaken: Den Helder. et?' Schoonhoven, melkhandel,Stern straat 2. ..;^ma*er(lanische Fruithandel (G. Sluij- Z' Goivaarstraat 85. Tn r é."de. I>001" N-v-> Kanaalweg 117. .1 'Quidatie getreden. Cafébedrijf wordt r den heer W. C. Thijssen voortgezet. Vieringen. br!fi i(,'°Iter» winkelier en handelaar in stoffen. Overgegaan aan S. Bakker. Stend»! *-af 10 ct- p- P- öuitenrltten 5 cf. p. K.M. w wu? Ju"anapark tegenover „Bellavue" WIJSTa Hoofdgracht 24,, Tol. 566. GEWIJZIGD REISPLAN VAN - HR. MS. K XVIII. Het gewijzigd reisplan voor Hr. M». K XVIII, aan boord waarvan zich ook prof. dr. ir. F. Vening Meinesz zal bevin- Yoor ee!n reis naar Nederlandsch-Irn dië via Kaap de Goede Hoop, luidt als volgt: 6 November 1934 vertrek Nieuwe- diep; 16 November aankomst Funchal; 23 November vertrek Funchal: 30 Novem ber aankomst St. Vincent; 3 December vertrek St. Vincent; 5 Dec. aankomst Da kar; 11 December vertrek Dakar; 24 Dec. aankomst Pernambuco; 2 Januari 1935 vertrek Pernambuco; 9 Januari aankomst Rio de Japeiro; 19 Januari vertrek Kio de Janeiro; 26 Januari aankomst Buenos Aires; 5 Februari vertrek Buenos Aires; 20 Februari aankomst Tristan (la C-unha; 20/21 Februari vertrek Tristan da Cun- ha; 2/3 Maart aankomst Kaapstad: 20 Maart vertrek Kaapstad; 29 Maart aan komst Durban; 9 April vertrek Durban; 18 April aankomst Mauritius: 27 April vertrek Mauritius; 17 Mei aankomst Fré- inantle; 29 Mei vertrek Fremantle; 7 Juni aankomst Soerabaia. Zaterdagavond hield de afdeeling Den Helder van den Alg. Nederl. Bouwarbei- dersbond naar aanleiding van haar 20- jarig bestaan een feestavond in Casino, waarbij als spreker optrad de heer E. Sinoo, lid van het Hoofdbestuur. Mede werking werd verleend door het Modern Amsterdamsch Kleinkunst Ensemble, on der leiding van den heer Isr. Romijn, als mede door het Jazz-Orkest van Held. Fan farecorps, directeur Th. Lugtenburgh. Er was groote belangstelling voor dezen feestavond. De Voorzitter van de afdeeling, de heer W. Kraak, heette te ruim half acht de aanwezigen welkom. Het is dezen avond 20 jaar geleden, zoo zeide hij, dat de af deeling Den Helder van den Alg. Ned. Timmerl. bond zich landelijk ging orga- niseeren. Voor de fusie, waaruit deze af deeling is ontstaan, telde de timmerlie- denbond 142 leden; na de fusie daalde dit aantal tot 1931 voortdurend; thans is weder een stijging en heden telt de afdee ling 213 leden. Spr. roept dan de aanwezige genoodig- den het welkom toe: het Gemeentebestuur waarvan tegenwoordig zijn de wethouders de Boer en Van der Vaart, de Heldersche Courant, het Volksblad. Vele acties zijn in die twintig jaar ge voerd; van 1925 af heeft de afdeeling met succes gewerkt, zooals blijkt uit de geval len, door spr. genoemd aan contributie- zegels, die verstrekt zijn, aan uitkeerin- gen, die gedaan werden, aan vacantiebon- nen, die zijn verzilverd, enz. Hoewel veel is uitgegeven en overal is meegedaan aan subsidieeringen, is toch nog een bedrag van 1433.in kas. Nadat de aanwezigen, onder begelei ding van H.F.C.'s Jazz-orkest, het Bonds lied hebben gezongen, bestaat allereerst gelegenheid tot het complimenteeren van de jubileerende afdeeling. Gelukwenschen van alle kanten. Eerste spreker is de heer Boogaard, complimenteerend namens den Centr. Bond van Transpordtarbeiders, Deze Bond heeft altijd in nauw contract ge staan met de bouwvakarbeiders en altijd hebben wij, zegt sor., in de beste harmo nie samengewerkt en eikaars reglemen taire bepalingen eerbiedigd. En uw be stuur was steeds paraat om onze leden, waar noodig, te helpen. Namens den Bond biedt spr. een prachtige bloemenmand aan. Wethouder De Boer spreekt namens het Gemeentebestuur. Spr. heeft geen bloemen; het gemeentebestuur geeft die alleen bij 25- of 50-jarige jubilea, en spr. hoopt over vijf jaar persoonlijk dat nog te mogen doen hier. Toch wil het gemeen- tébestuur niet ach ter blij ven; wij mogen over verschillende dingen anders denken dan uw bestuur, dat neemt niet weg, dat uw strijd voor betere levensvoorwaar den groote sympathie geniet bij het ge meentebestuur. En spr. drukt den wensch uit, dat uw Bond nog vele jaren dien 'strijd zal mogen voeren op mooie, faire en eerlijke wijze. Namens de afdeeling Texel biedt de heer London bloemen aan. Daarna komt de afdeeling der S.D.A.P., in den persoon van wethouder V a n d e r Va art. In den strijd voor de arbeiders klasse is het noodzakelijk, dat vakbewe ging en politieke party daarbij de han den ineen slaan, zoo zegt spr. En de Bouwvakarbeiders hebben in dit opzicht hun plaats goed bezet. Wij spreken de hoop uit, dat juist nu van de arbeiders beweging die sterke eenheid zal werden gevraagd, dan zal zij een sterk bolwerk blyven. Ook spr. komt met leege handen; wij achten het meer in den geest eener strijdorganisatie om het geld, voor bloe men bestemd, liever in de verkiezingskas te storten. Nu volgt de Heldersche Bestuurdèrs- bond, die bij monde van den spreker Steenlage een bloemenmand aan biedt. Deze zelfde spreker biedt verder een drietal bloemstukken aan namens dé Schilders, de Kelners en de Metaalbewerkers. Daarna is het woord aan het Helders Fanfarecorps. De woordvoerder daarvan, de heer Teekelenburg, herinnert eraan, hoe het Fanfarecorps uit de Bouw arbeiders is voortgekomen; een groot contingent bouwarbeiders was lid van het Fanfarecorps, tot.... de crisis kwam. Mijn verzoek is nu, zegt spr., dat ze weer bij ons terugkomen. Jaarlijks geven wij twee concerten, maar de opkomst daar kon beter zijn. 8 Dec. is ons eerste concert van dezen winter, en daarvoor is nog veel werk te verrichten. De Bouwarbeiders waren een van de eerste groepen, die zich direct aanboden en die spontaan een één cent-fonds oprichtten. Spr. doet een dringend beroep op hen om pok nu weder het Fanfarecorps te steunen, en biedt ten slotte namens dat corps een bloemen mandje aam Tenslotte komt, namens de bakkers, de heer Verhoeven met een gelukwensch en bloemen, en daarmede is deze huldi ging afgeloopen. Feestrede E. Sinoo. Alsnu is aan het woord de lieer E. Sinoo, lid van het Hoofdbestuur. Twin tig jaar voor een afdeeling is op zichzeli niét zoo bizonder, aldus merkt hij op, en wij hebben ze dan ook wel van vijfentwin tig en vijftig jaar. Maar de afdeeling Den Helder heeft bij het Hoofdbestuur een goeden klank, en dat ze wel eens een beetje heftig optreden en wat hoekig zijn, aanvaarden we gaarne, want dit gaat ge paard met goede trouw. De geschiedenis van den Bond gaat parallel met die van de beweging en de laatste crisis heeft dan ook de afdeeling genekt. Maar daarna is ze gaan stijgen en die stijging was verhoudingsgewijs ster ker dan de groei der partij in de jaren 1922-'25. Alles is gedaan om den achturen dag te behouden, ook onze vacantie is ge handhaafd. Deze tijden zijn moeilijk, we beleven 'n maatschappeliiken crisis, zooals nimmer tevoren en de knapste koppen weten niet waar het heen moet. Het erg ste is de lange duur ervan, en 't vreese- lijkste, waarmede de jeugd te kampen heeft, is de verwildering. Werkloosheid is een massa-verschijnsel geworden, en de onrijpe jeugd komt o zoo gemakkelijk op verkeerd spoor. Hun geloof wordt wel op een zware proef gesteld; niet voor ieder is de weg even duidelijk afgebeeld, wie kan het dan wel? Onze beweging is door en voor de arbeiders; zij heeft geen ander doel dan het geluk van den arbeider. Wij kunnen te kort schieten en fouten maken, natuurlijk, maar tenslotte zullen wij een uitweg moeten vinden. Het heeft spr. ontroerd, dat de wethou der hier officieel namens het gemeente bestuur sprak en juist dat hij daarvoor deze woorden koos, trof spr., omdat blijkt, dat dit ons werk waardeert, ook al is dit dan niet precies zooals men dat gaarne zou willen. Ook onze beweging is in een stal geboren, onze wieg staat in Getse- mané. Lang heeft het geduurd voor wij erkend werden, maar ook thans worden wij als geestelijke beweging in breeden kring gewaardeerd. De wederkeerigheid is hier het zuivere en natuurlijke element. Tenslotte wijst spr. er op, dat weliswaar de beweging socialistisch is afgestemd, maar dat een socialisme zonder democra tie ondenkbaar is. Onze voorouders heb ben voor die democratie zelfs hun leven gegeven. Met de hartelijke groeten van het Bondsbestuur en den wensch, dat men nog lange jaren in goede kameraadschap zal mogen samenwerken, eindigt spr. Nog meer gelukwenschen. Nog waren schriftelijke gelukwenschen ingekomen van Kunst aan 't Volk, (met bloemenhulde), A.J.C., Vrouwenafdeeling, Vara, Overheidspersoneel, Spoorwegar beiders, Typografen, R.K. Bond St. Joris, Ghr. Bond; van den Directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon was bericht inge komen van verhindering. De heer Kraak zegt allen hartelijk dank voor de bewijzen van belangstelling en de goede wenschen. De vonk is een vlam geworden: moge zij blijven branden, ook al worde kommer ons deel! Wij vol gen haar licht naar een betere maat schappij! Het verdere feestprogramma. Hiermede was het officieele gedeelte van het programma afgewerkt, en het overige van den avond was gewijd aan jolijt en pret. Een voorproefje daarvan hadden wij al genoten bij de entrée van het Jazz orkest onder leiding van den directeur Lugtenburgh. Dat Jazz-orkest hadden wij bij een vorige gelegenheid al eens gehoord en de goede indruk, dien we daarvan hadden gekregen, ?/ard dezen avond ten volle bevestigd. Het orkest (ge lukkig heeft het zich niet met den uit- heemschen naam van band, die altijd de gedachte wekt aan een veterbandje, ver sierd, maar den inheemschen naam ge handhaafd) is goed gedisciplineerd, goed geleid, goed geoefend, en met dergelijke louter positieve eigenschappen kan niet anders dan goede muziek worden gegeven. Het Modern Amsterdamsch Kleinkunst Ensemble, onder leiding van Is. Romijn, bestaat uit 5 personen, Rita Ross, Rie BoSma, Is. Romijn, Jacq. Presser en Wim Wegerif, die de rest van den avond ge heel voor hun rekening hadden en den aanwezigen eenige genoeglijke uurtjes hebben bezorgd. Rita Ross was er met haar liedjes, Is. Romijn met voordrach ten, Rie Bosma gaf moderne dansen, ter wijl Jac. Presser de conferencier-zanger van den avond was en zijn publiek op alleraangenaamste wijze bezighield. Van de dansen van Rie Bosma willen wij hier noemen de aardige Boerendansen van Siep, natuurlijk in boerencostuum, ter wijl, naast het meer humoristische, ook de ernst niet was vergeten bij de liedjes en voordrachten. Het was overigens een be schaafd en voor ieder geschikt program ma. Na de pauze werd tot slot een schets met zang opgevoerd, door het geheele ensemble, terwijl een bal onder leiding van Jac. Presser den avond besloot. Wim Wegerif toonde zich een uitstekend pia nistisch begeleider, en zoo is tot aller ge noegen deze feestavond verloopen, en valt onzerzijds hier te constateeren, dat het een succesvolle, geslaagde avond is ge worden. Dronkenschap. Een persoon, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, werd aan het hoofdbureau van politie ter ontnuch tering in bewaring gesteld. Het ongemak van. velen, die een aittend leven leiden. Verrast «uit Ge zijn na één of twee Volgent cocopt vart Apotheker Oumont 'AKKERTJES" De jaarlijksche groote wapenschouw van de Nederlandsche Marine heeft een aan vang genomen. De verschillende bodems zijn Zondagavond 11 uur de haven van het Nieuwediep uitgeloopen, met uitzon dering van de K.- en O.-onderbooten, die eerst in den vroegen Maandagmorgen, ongeveer 4 uur, zee kozen. Bij het vertrek, dat zonder groote publieke belangstelling dit vanwege het late uur plaats had, stond een heldere maan aan den vrijwel wolkeloozen hemel. Schitterende effecten projecteerde het maanlicht op de flauw deinende watervlakte van het Marsdiep en het was een wondermooi gezicht de „Evertsen" te zien uitvaren. Het schip voegde zich bij Hr. Ms. „Hertog Hendrik" en Hr. Ms. „Piet Hein", die beide op de reede lagen. De oefeningen zijn begonnen en evenals verleden jaar laat de groote pers deze maritieme gebeurtenis lang niet onop gemerkt voorbijgaan. Journalisten van diverse pluimage hebben een plaatsje ver worven op een der deelnemende bodems en zullen binnenkort van het leven der Hollandsche Jantjes vertellen. Om 9 uur 's avonds had in Hotel „Den Burg" een bijeenkomst plaats van de pers- menschen met den vertegenwoordiger van de marine, luit. ter zee der le klasse J. A. de Gelder. Op zee, 24 September 1934. Maandagmorgen begonnen de marine manoeuvres die dit jaar eenigszins omvang rijker zijn opgezet dan de vorige maal het ge val was. Het aantal schepen was althans heel wat grooter. Niet minder dan elf schepen namen er aan deel, n.1. het pantserschip „Her tog Hendrik", de beide torpedobootjagers „Piet Hein" en „Evertsen", de torpedobooten „Z 7 en „Z 8", de mijnenleggers „Douwe Aukes" en „Medusa", en de onderzeebooten „O 14", „O 15", „K XVI" en „K XVII". Voorts namen nog een tweetal groepen wa tervliegtuigen aan deze oefeningen deel. Om half vier „overal". Het was vroeg dag Maandagmorgen. Na de besprekingen die de diverse journalisten Zondagavond met den luit. ter zee le klas De Gelder hadden, waarbij deze het doel van de oefeningen uiteenzette, werd het consigne uitgegeven tijdig aan boord te zijn, om, voor zoover niet direct werd uitgevaren, nog eeni ge nachtrust te genieten. Dit gold voorname lijk hen, die evenals schrijver dezer regelen op een der onderzeebooten waren ingedeeld. Den volgenden morgen half vier zou het „overal" zijn; vertrek uit de haven te 4 uur. Om nog eenige nachtrust te genieten was be paald, dat alles te 11 uur aan boord moest zijn. Hetgeen geschiedde. Doch ondertusschen was men nog bezig allerlei proviand in te GevachWldaar. Tarwijl da officieren bij de vfootmanoeuvrat rustig zitten t9 ontbijten worden de granaten naar boven getransporteerd 'De eerste dag. De partijen worden voorgesteld door de kleuren Rood en Blauw, met dien ver stande, dat men Blauw als de Nederland- sche strijdmacht moet beschouwen, De in deeling is aldus: Rood „Hertog Hendrik", „Piet Hein", „Evert sen", Groep Z-booten; Z. 5 (als bijlage). Blauwt Mijnenleggers „Douwe Aukes" en „Me dusa"; 2 groepen onderzeebooten; 2 groepen vliegtuigen. Do groep Z-booten bestaat uit Hr. Ms. Z 6 en Z 8, de twee groepen onderzeeboo ten bestaan resp. uit Hr. Ms. K 17 en K 16 en Hr. Ms. O 14 en O 15. Do beide mijnen leggers, die onder de blauwe strijdmacht ressorteoren, worden verondersteld te zijn flottieljevaartuigen van 't type „Soemba" (Indië).Verondersteld wordt voorts, dat de „Hertog Hendrik" sterker is dan de twee flottieljevaartuigen, terwijl de „Piet Hein" en „Evertsen" samen zwakker zijn dan de flottieljevaartuigen. laden, hetwelk op een onderzeeër niet zoo een voudig is. Alles moet worden aangereikt door een van de afsluitdeksels. Een misgreep heeft funeste gevolgen. Een kist met een respecta bele hoeveelheid eieren dreigde een oogenblik het slachtoffer van een dergelijke oorzaak te worden, doch kon ten slotte zij het ook ten koste van enkele exemplaren van den in houd in horizontalen stand de gamelle be reiken. Een onfeilbare wekker. - 12 uur lag alles te kooi. Vrees om zich te verslapen behoefde men niet te koesteren. Het aanzetten van de dieselmotoren te half vier om warm te draaien, gaat met een zoodanig geblaas van de perslucht gepaard, dat men onmiddellijk klaar wakker is. En mocht dit niet het geval zijn hetgeen voor een leek aan boord eigenlijk een absurde veronderstel ling is, dan is het oogenblikkelijk na het aan zetten volgende gedaver en gedreun van de Diesels een onfeilbare wekker. Zoo'n nachtje op een onderzeeër geeft ver der wel het idee, dat het op langere tochten om nog niet te spreken van een reis naar Indië, rechtstreeks of langs een omweg zoo als nu weer de „K XVIII" het gaat doen lang geen rozengeur en maneschijn moet zijn. Te meer nog niet, wanneer In zee alleen het luik in den commandotoren open kan zijn... Wat wilt 11 lezen1? Buitenlandsch Overzicht pag. 1 feuilleton fi Radio-programma2 De teifoen over Japan. Een ont zettende ramp, die honderden menschenlevens eischte en groote materieele schade veroorzaakte 7 Een ernstige mijnramp te Gres- ford (Eng.). 260 Mijnwerkers om het teven gekomen 7 Moeilijkheden voor de deelnemers aan den snelheidswedstrijd Enge landMelboiirne5 De verdeeldheid onder de anti revolutionairen. Afscheiding? 2 Ontzettend ongeluk te Alkmaar. Twee zusjes onder neerstortenden muur bedolven en gedood 2 Een poging om ineens van Enge land naar Britsch-lndië te vliegen is mislukt en oorzaak van ernstig vliegongeluk1 De textielstaking in de Ver. Sta ten is geëindigd. Het werk is gis teren hervatl Een treffend relaas over de ramp van de Morro Castle" 2 Het onderzoek naar de ontvoer ders van het kindje van Lindbergh duurt voort. Hauptmann blijft ontkennen 2 De ..Batara Bajoe" vergaan. De opvarenden gered6 93 Menschen verdronken door het omslaan van een pont 2 De Indische mail komt morgen in ons land5 Veertig kinderen gewond bij een brand in een R.-K. vereenigings- gebouw in Hilversum 6 De Marine-manoeuvres 5 Omtrek-nieuws 6 Marktberichten 7 Marineberichten 7 Sportnieuws 8 gaan m Tivoli bioscoop, 7 uur. Witte bioscoop, 71/uur. Dinsdag 25 September. Mode-show. Casino, 2.30 uur. Woensdag 26 September. Clinge Doorenbos-avond. Casino 8.15 uur. Spiritistische bijeenkomst. Bovenzaal Van Weelde, Koningsplein, 8.15 uur. De onderzeebooten nemen haar po sitie in. Te 4 uur waren wij dus op den commando toren present. De harde wind van Zondag was eenigszins afgenomen. Dat er buiten nog zee zou staan, was wel te verwachten. Niet dat later de wind weder zou toenemen en de onderzeebooten ook al waren ze niet on dergedoken in elk opzicht aan haar naam zou laten beantwoorden. Nog in het Schul- pengat kwamen al de eerste zeetjes, en gaven een voorproefje van wat te wachten stond, In wind en zee op ging het tot ongeveer dwars van den Pettener polder, waar de vier boo ten onder water gingen om af te trimmen. Na een goede 20 minuten verschenen allen weer aan de oppervlakte en werd full speed de tocht voortgezet, '8 uur dwars van Bergen was het consigne; aldaar zouden de booten uit elkaar gaan en de aangewezen positie in nemen. De onderzeebooten, die tot taak had den den opmarsch van de flottieljeleiders „Douwe Aukes" en „Medusa" naar Den Hel der mogelijk te maken, door ze tegen aanval len van de vijandelijke scheepsmacht, bestaan de uit de „Hertog Hendrik" en de beide tor pedobootjagers te dekken, hadden daarbij den steun Van watervliegtuigen voor verkennings diensten. vlootmanoeuvre* op de Noordree rijn begonnen. O. K 17 en op den •oMergrond de mijnenieoger „Medu.a* vallen tegen den avond de haven van Mmulden binnen

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9