Uit het huis met de blauwe stoep Schagen. Texel. Marineberichten. Sport Marktberichten. HFIDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1934. Callantsoog. Barsingerhorn. Burgerlijke Stand Schoolhoofd contra burgemeester. Nieuwe Uitgaven, Tijdschriften en Weekbladen 12 VERLOTING V.V.V. Daar alle loten van de V.V.V. ver loting nog niet zijn verkocht, zal de trekking van Zaterdag a.s. worden uitge steld tot 27 October a.s. GEEN VERVOLGONDERWIJS. Wegens bezuiniging op de uitgaven van de gemeente zijn de gelden voor het vervolgonderwijs op de as. begrooting geschrapt. Dit zal zeer zeker velen spijten, immers het vervolgonderwijs mocht zich in onze gemeente steeds in een flinke belangstelling verheugen. We twijfelen dan ook niet of, bij verbetering der tijds omstandigheden, zal wel tot wederinvoe ring worden overgegaan. WERKDORP „JOODSCHE ARBEID". De officieele opening van het werk; dorp van de Stichting „Joodsche Arbeid te Nieuwe Sluis, gem. Barsingerhorn, zal plaats hebben op Woensdag 8 October a s., des namiddags 3 uur, door den Raad van Beheer dier Stichting. n r. n di HARDDRAVERIJ. Dinsdag 25 September hield de Hard draverij- en Renvereeniging „West- èsland" te Schagen haar jaarlijksche yc rmiddag en namiddagdraverij. Uitslag voormiddagdraverij. Aan den start verschenen 8 paarden. Ie pr., 100.—, Roulette (280 m) eige- P' r G. Vos, Midwoud. Berijder J. Vos. pr., 50—, Vrijbuiter (280 m), eige- r Gebr. Knijnenburg, Den Haag, be er Jan van Leeuwen Jr. 1 pr., 25.—, Jiphias (280 m), eige- r A. de Vlieger, Nieuw Vennip, berij- eigenaar. itslag namiddagdraverij. 30 paarden, e pr., 500.— plus gouden horloge, aangeboden door de Amstelbrouwerij te Amsterdam, Fanfare (280 m), eigenaar Gebr. Knijnenburg, Den Haag, berijder L Ensing. ;e pr., 150.— plus verguld zilveren medaille, aangeboden door Heinekens Brouwerij te Amsterdamm, Notherman B (285 m), eigenaar J. Schoon, Medemblik. berijder J. Vergaay. 3 pr., 75.—, Glossy Silk (280 m), e naar J. Vrijland, IJselmonde, berij- d D. Pronk. e pr., 25.Bertha E (280 m), Stal H., Heerenveen, berijder A. Witteveen. ERNSTIG ONGELUK. Voor den aanvang van de namiddag draverij alhier, gebeurde er Dinsdag op ds baan een ernsig ongeluk. Het zoontje vanden heer K. te Schagen, die de baan over wilde steken, werd door een der deelnemers ana die draverij, die voor den aanvang de baan inliep, omvergereden. Deerlijk gewond werd de kleine, die uit neus, mond en ooren bloedde, opgeno men. Geconstateerd werd een hersen schudding. Men vreest voor het leven van het knaapje. Proces-verbaal werd opgemaakt. OVERGEPLAATST. De heer J. de Jong, werkzaam bij den Technischen dienst der P.T.T., wordt van Broek op Langendijk overgeplaatst naar Schagen. „TROPENADEL". Naar men ons mededeelt zal in Novem ber door de Rederijkerskamer »U. d. I.« worden opgevoerd 't blijspel •TropenadeD van Henri v. Wermeskerken voor enkele jaren heeft de vereen, dit stuk hier ook opgevoerd; 't groote succes er toen mee behaa.d heeft 't Bestuur doen besluiten 't nog eens op te voeren. Verder deelt men ons mede dat »U. d. I.« ook voor nemens is op den 2den Kerstdag een uit voering te geven; dan echter voor een liefdadig doel. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING. Voor de erven C. Eelman Az. werd door Notaris Mulder Dinsdagavond in café »Bellovue« te De Waal verkocht, een woonhuis met erf te De Waal, groot 1 Are, 70 c. Are. Kooper de heer A. Eelman Johz. voor f 1010. van Den Helder 25 en 26 September. ONDERTROUWD: J. Verhoef en A. Makelaar. H f. Snijders en M. J. Helfen- steijn; J Koldenhof en A. C. Groenhard; G. C. Mulder en T. Herczeg; G. W. Rob- berecht en H. Rieuwers. BEVALLEN: A v DuivenboodenKu- berna. z.; D. Vos-Dekker, d.; M. v. Uden- Roos. d A. Verboomv. Dijk. d.; II Geus-Zwerver, z.: A. M. Handgraaf-Dito zoon. OVERLEDEN: C. Roskam, 56 jW v Gurp. 4 j. Haven van Nieuwediep. «7 Sept 1034 Aangekomen van Harlmgen en vertrokken naar Londen liet Eng. 3 3. „Leeuwarden" Aangekomen van Harl.ngen en vertrokken naar Huil liet Eng ss. „Ipswich Tradcr". Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlmgen tiet Engelsche stoomschip „Gro- •ingen ARRONDISSEMENTSRECHTBANK POLITIERECHTER ALKMAAR. Meervoudige Strafkamer. Zitting van 25 September. Uitspraken van 18 September. Joh. Hcrm. A.. werkman. Sijbecarspel, misdr. art. 247, 6 maanden voorw. met 3 proefjaren. Jan Skermisreiziger, Hilversum, zeden- misdr. art. 245 Wetb. v. Strafrecht (te Den Helder gepleegd). Eisch 6 maanden gevan genisstraf. Uitspraak conform. Engel P.. Egmond aan Zee. Hooger beroep vonnis Kantongerecht. Vrijgesproken. Julius Adr. S., boekhouder-journalist Wie- ringen. Eenv. beleediging bij geschrifte. Eisch 50 boete of 25 dagen. Ontslagen van rechtsvervolging. Medemblikker sensatie. Het 45-jarig U.L.O.-Schoolhoofd B. E. te Medemblik, was blijkbaar niet content over het beleid van burgemeester Peters en had op 15 Februari onder de rubriek „Het vrije woord" in de Enkhuizer Courant een inge zonden stuk geplaatst, dat dezen gemeente bestuurder lang niet prettig stemde. Het stuk in casu hebben wij niet kunnen opnemen op grond van de onvolledige voorlezing, doch het was duidelijk, dat bedoeld product niet tactvol noch beleefd was, vooral omdat den burgemeester daarin partijdigheid wordt ver weten in ongezouten bewoordingen. Onder meer werd gesproken van een vies zaakje, dat een achtbaren burgemeester niet paste. Een aanklacht wegens smaadschrift of aanverwant misdrijf werd ingediend en heden stond de heer B. E., een groote, eenigszins eigenwijze en imponeerende figuur, dan ook terecht. De burgemeester, de beleedigde, bracht zijn bezwaren tegen het geïncrimineerde stuk naar voren, waarop verdachte, die zeker meende, dat hij voor de klas stond, direct wilde gaan pleiten, doch de president, mr. Ledeboer, stak daar heel gauw een stokje voor. Verdachte richtte daarop tot den burge meester eenige vragen, die betrekking hadden op verschillende onderwijszaken, die ver dachte aanleiding gaven tot het schrijven van het gewraakte artikel. De burgemeester ontkende te hebben ge weten, dat de aanklacht, waarvan sprake is, valsch was. De heer Dieu Donnee Honyk, redacteur van de Enkhuizer Courant, waarin het be doelde stuk was gelanceerd, verklaarde dat stuk te hebben opgenomen. De officier releveerde, dat het bewuste artikel, gepubliceerd onder den sensationee- len titel „Het schandaal van Medemblik", thans was ontrafeld. Het was duidelijk, dat hier de burgemeester in zijn eer en goeden naam was aangetast, voornamelijk in zijn qua- liteit van hulpofficier van justitie. Verdachte wilde het publiek eens vertellen, welk een burgemeester Medemblik heeft. Terecht was de burgemeester daarover aangetast in eer en goeden naam. Waar be moeide deze verdachte zich mee? Nota bene, een paedagoog, een schoolhoofd! Gaat in een courant zijn meening verkondigen in termen die allerminst toelaatbaar zijn. De officier be- critiseerde fel deze verdachte, die een een maal opgezette meening in geen geval prijs geeft en achtte het gelukkig, dat de burge meester een klacht had ingediend. Het stukje was zeer zeker buitengewoon onhebbelijk. Om verdachte dat op gevoelige wijze aan zijn verstand te brengen, requireerde de officier 300 boete of 60 dagen. De verdachte kreeg daarop gelegenheid tot het houden van zijn uitvoerig pleidooi en mei moreerde daarin de geheel interessante ge schiedenis vanaf 16 Augustus 1931. Hij ontkende zich schuldig te achten aan het hem te laste gelegde strafbare feit. Ver dachte meende, dat het niet ging over het stuk, doch over den persoon, die het had geschreven. Op grond van de groote uitwij dingen, die verdachte zich veroorloofde, werd hem meermalen door den president bemerkin gen gegeven en hem verzocht zich tot de zaak te bepalen. Verdachte gaf daarop te kennen, dat hij het beschouwde als een per soonlijke aangelegenheid en hij zich volmaakt onschuldig gevoelde. Meester E. was nog niet uitgeput. De zaak waarvoor het Medemblikker schoolhoofd B. E., bekend uit het vorige pro ces, terecht stond, scheen zoo op het oog een vies zaakje. Hij stond althans hier als verdachte, op grond van het feit, dat hij in October 1931 oplichting zou hebben gepleegd tot een bedrag van 52.50, zulks als gevolg van het feit, dat alstoen de Handelsavond school gevaar liep de subsidie te verliezen, om dat de administratie niet correct was geweest. De verdachte had toen op zich genomen om dit gevaar op het departement in Den Haag af te wenden en ging met den heer J. Geuze broek, voorzitter van het Schoolbestuur, daar heen en ontving van hem 50 om een amb tenaar op zijn hand te krijgen. Hij was toen alleen het departement binnen gegaan en ver telde na terugkomst aan den heer Geuze- broek dat hij ook nog f 2.50 aan den bode had betaald, waarop de heer Geuzebroek die rijksdaalder aan Berend restitueerde. De heer Joh. Geuzebroek. een eenvoudig schoenmakertje, werd als eerste getuige ge hoord. Hij was destijds voorzitter der Han delsavondschool, door de neutrale Midden- standsvereeniging opgericht. De heer Scvers was toen secretaris-penningmeester. Die ver trok plotseling uit Medemblik met alle ad ministratieve bescheiden. Door de overgangen had de heer Geuzebroek deze administratie teruggekregen. De verdachte had zich toen aangeboden om naar Den Haag te gaan, om dat men in dit geval noodig had. iemand, die zulks meer aan de hand had gehad. Het be stuur stond er echter op, dat Geuzebroek mee zou gaan. Verdachte had ook noq ge zegd. dat het geld kostte om in Den Haag de zaak in orde te maken. Verdachte ont kende, dit te hebben aangeboden. Het was de heer Geuzebroek. die voorstelde naar Den Haag te gaan. De heer Geuzebroek ontkende dit pertinent Voorts gaf h., toe. aanvankelijk geen gedachte te hebben gehad aan eenig opzet tot omkocping van departementsambte naren, dat kreeg getuige eerst, toen veidaclite verlangde alleen en niet in zijn gezelschap het ministerie te bezoeken. Hierop gaf -jeuze- broek verslag van zijn uitstapje naar Den Haag en toen had verdachte er persé opge staan om alleen het bezoek op het departe ment te maken; Geuzebroek zou dan wach ten. Toen verscheen verdachte om mee te dee- len. dat alles in orde was. waarop beiden hals over kop uit Den Haag vertrokken naar Me demblik. Denzelfden avond werd toen een bestuurs vergadering belegd en toen deelde Geuze broek mede. dat hij 50 aan verdachte had gegeven en bovendien nog 2.50 aan den bode. Teekenend is wel. dat een der bestuurs leden had gezegd, doelend op verdachte: dan heeft die hufter ze zelf in zijn zak gestoken. Verdachte beweerde, dat de 50 hem was ter hand gesteld als gevolg van een afspraak met Geuzebroek. Hij had namelijk nog salaris te voederen en zat om geld verlegen. Het is echter wel eigenaardig dat verdachte 12 dagen te voren nog 200 had ontvangen. Het kwam dan ook tusschen Geuzebroek, die de uitleggingen van verdachte fatale leugen noemde, tot tamelijk heftige tooneelen. Volgens havenmeester Kramer, ook een der bestuursleden, had verdachte voorgesteld om naar Den Haag te gaan Als men een amb tenaar op de hand kon krijgen, kwam die zaak in orde. Het bestuur vond het goed, doch men was er tegen om verdachte alleen te laten gaan, zooals hij verlangde. Men besloot dus, dat voorzitter Geuzebroek mee zou gaan. Deze heer kreeg dan vrij mandaat. Na de snoepreis hadden de heeren s avonds verga dering gehouden en werd medegedeeld, dat de resultaten niet ongunstig waren. De uit gegeven som was 50 plus 2.50 voor den bode. Later erkende de heer Geuzebroek, dat hij zelf niet op het ministerie was geweest. Slager Knoeb, ook een der Handelscursus- bestuursleden, vermeende wel degelijk, dat de uitgaven een propagandistisch doel hadden. Ook hij verklaarde, dat voorzitter Geuzebroek later gezegd had, niet binnen het ministerie te zijn geweest, wat door verdachte was be vestigd. Gelet op het succes, had getuige ge zegd: Is dat wel 50 gulden waard geweest? Hierop verscheen de bakker Bouman, me- dedeelende, dat verdachte een aspect had ge opend op een gunstig verloop der Handels- cursusgeschiedenis. De sigarenhandelaar Woestenburg (we hadden feitelijk na den slager en den bakker den schenker verwacht) had het idee, dat er een ledenvergadering noodig was om het ver knoeide schooltje weer in het reine te bren gen. Werd gehoord de heer Idema, thans te Am sterdam, voorheen secretaris van de Handels school, legde eenigszins vaag een gelijksoor tige verklaring af omtrent de Haagsche reis, enzoovoort. Tenslotte verscheen de boekhouder. Dan. Rüdeker, verklarende, dat het bestuur een verklaring had opgesteld waarin de geldelijke verantwoordelijkheid van het bestuur werd uitgeschakeld, welke verklaring verdachte niet wilde teekenen. Getuige riep nog opgewonden, dat verdachte dat stuk achterover had ge drukt. Dit kittige ventje was blijkbaar geen bewonderaar van den leeraar. In ieder geval was deze heer wet de leuk ste getuige. Hij verwekte tenminste wat hila riteit! Eindelijk kreeg omstreeks 4 uur n.m. de officier het woord, om het ter terechtzitting verhandelde en de voorgeschiedenis memo- reerende en voorts opperde de veronderstel ling, dat het idee, naar Den fïaag te gaan, Alstoen werd die directeur afgevaardigd, doch aan hem toegevoegd de voorzitter Geu zebroek. Toen werd ook besproken, dat deze manier om de zaak te regelen, wat zou moe ten kosten en kreeg alzoo de voorzitter vrij mandaat. De officier had persoonlijk de opinie, dat dit kosten waren met een zeker luchtje er aan. Vervolgens bracht de officier de visite van den verdachte aan het ministerie en de 52.50 die dat bezoek had gekost. De heer Geuzebroek, die aanvankelijk had ver zwegen, dat hij 2Yi uur nabij het ministerie voor Piet Snot had gestaan, deed later een meer volledig verslag en deelde mee, dat ver dachte alleen het departement had bezocht. Vervolgens releveerde de officier de lezing door verdachte gegeven, doch de officier nam aan, dat de verklaring van Geuzebroek de juiste toedracht weergaf. Spreker kwam tenslotte tot de conclusie, dat verdachte zich wel had bevoordeeld, doch dat hij niet geheel overtuigd was, dat die be voordeeling wederrechtelijk, dus strafbaar zou zijn. Afgescheiden van het feit, dat de offi cier de handeling van verdachte niet bewon derde, requireerde de officier tenslotte vrij spraak van het ten laste gelegde. Mr. Van Löben Seis, advocaat te Haar lem, verdediger van verdachte, sloot zich aan bij de conclusie van den officier, na een uit voerig. met zijn gewoone enthousiasme uitge sproken pleitrede. Aan luitenant ter zee le kl. A. N. Schrakamp is vergund uit Oost-Indië naar Nederland terug te keeren. Luitenants ter zee 2e kl. S. H. Rosier, E. J. Gallas. J. W. Caspers, C. F. Am sterdam en H. A. V. R. baron van La- wick, allen onlangs uit Oost-Indië hier te lande teruggekeerd, zijn ter beschik king gesteld. De 2de ploeg der lichting 1934, aange wezen voor de onderofficiersopleiding bii het onbereden gedeelte van het 6de regi ment veldartillerie te Leiden, wordt 4 October ingelijfd. Bij ministerieele beschikking is be paald, dat de eerste oefening van de dienstplichtigen der lichting 1935, die opgeleid worden voor reserve-officier Dc minister van justitie heeft bepaald, dat wordt vrijgelaten de in- en uitvoer door officie ren, behoorendc tot de Koninklijke Marine, die per particuliere reisgelegenheid zich begeven betzij van de ovcrzeeschc deelen van bet Ko ninkrijk naar het Rijk in Europa, hetzij van daar mar de overzecsche deeleu van bet Ko ninkrijk, van ten hoogste vijftig patronen voor de automatische pistolen no. 3, welke tot hun uitrusting behoóren. Schout-bij-nacht D. Scatongne is -wegens lang durig verblijf iu Oost-Indië in Nederland terug gekeerd. Bi}' beschikking van den minister van deten tie zijn de volgende plaatsingen gelast: Met 26 September: luit. ter zee ie kl. jhr. H. A. van Foreest aan boord van Hr. Ms. aebt- schip te Willemsoord; luit. ter zee 2e kl H. H. L Eröpper, tijdelijk belast met het bevel over Hr. Ms. Gruno; met 1 October: luit. ter zee ie kl. C. Moolen- burgh. werkzaam gesteld aan het departement van defensie; luit. ter zee 2e kl. P. G. J. Snippe aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord met 8 October: luit. ter zee 2e kl. N. W. Sluijter aan boord van Hr. Ms. Piet Hein. Off. van den M.S.D. J. C. Hamilton der ie en H. Koster der 2e kl., onlangs uit Oost-Indie teruggekeerd, zijn ter beschikking gesteld. Off. van den M.S.D. ie kl. W. F. H. Riecker, wien vergund is uit Oost-Indië terug te keeren, is 12 Sept. aan boord van het ni s. Baloeran van Tandjong-Priok vertrokken. De ondervolgende onderofficieren worden van het Vliegkamp De Mok op 1 October overge plaatst als achter hunne namen aangegeven: Sergeanten-vlieger J. P. J. Bielfeld en J. I'. Rijkhof, serg.-telegr. C. J. Radstaat, sergeanten- vliegtuigmr. J. J. v. Tol en W. v. d. F weel, serg.-monteur G. Laroo, sergeanten-vliegtuigmr. A. de Haan, W. H. v. Honswijk, J. v. Houten, H. v. d. Geer en P- Kramer, serg.-hofmeester N. M. v. d- Giessen naar De Kooij; bootsman W. A. v. d. Graaf Wachtschip Willemsoord; serg.- telegr. L. J. Koster Wachtschip Willemsoord (Walst.); serg.-zickenverpl. I. Verwey Hospit., serg.-kok J. Philippo Wachtschip Willemsoord; bobtsman D. M. Zand Kaz. O.Z.D. Korp.-torpmr. H. C. v. d. Meijden aangewe zen voor uitzending naar Oost-Indië met Hr. Ms. Piet Hein. Korp.-torpmr. J. Aandeweg aanwijzing uit zending met Hr. Ms. Piet Hein ingetrokken. Maj.-schrijver A. N. v. d. Veen aangewezen voor uitzending naar Oost-Indië met Hr. Ms. Piet Héin. Maj.-schrijver W. Lichtenbeld aanwijzing uit- zending met Hr. Ms. Piet Hein ingetrokken. Serg.-bott. E. de Boer van H. Hendrik naar Wachtschip Willemsoord, 1 Oct. i' Bootsman A. C. M. Wassink van Wachtschip Willemsoord naar D. Aukes, 1 Oct. Bootsman A. v. Duist van Kaz. O.Z.D. naar Medusa, 1 Oct. Bootsman M. H. Velting van Medusa naar Wachtschip Vlissingen, 1 Oct. Bóotsman W. H. Mesman van D. Aukes haar Wachtschip Willemsoord, 1 Oct. Meubels. Blijspel in één be drijf, 5 h., ld. Trein 1312. Dramatische schets in één be drijf. 2 h,, 1 d. Door Joh, W. Broedelot. Uitg. Ha ver mans Mo derne Tooneel-bibliotheek, Naar- den. Prijs van elk 1.40. Natuurlijk zijn dergelijke één-bedrijvi ge stukjes niet bestemd om een avond te vullen, maar voor aanvulling na de ■pauze zijn ze zeer geschikt. Het blijspel- letje zal zeker succes hebben, trouwens, Cor Ru.ys heeft het op "t repertoire staan van 't Klein-Tooneel en de leerlinge», der H.I^.S. te Den Haag hadden met de op voering zoo'n succes, dat ze die moesten herhalen, 't Is een vermakelijke oplich tersgeschiedenis en 't aardige ervan is, dat de toeschouwer tot het laatst in spanning wordt gehouden. Het tweede is, de toevoeging „drama tische schets" zegt dit al, van «fderen aard. Het is aan 't Amsterdamsche Cen- traaltheater opgevoerd, waarbij Tilly Lus een creatie gaf van de damemsrol. Dat wijst er wel op, dat het ook wel andere eischen stelt. Maar voor dilettanten, die eens wat anders willen geven dan een voudige kluchtspelen, is dit een uitste kend stukje, mede om de sfeer (woon kamer van een stationschef) en de gewel dig espanning, die gesuggereerd en tot hét einde toe gehandhaafd wordt. Een dankbaar stukje! Van Inte Onsman's bekende vijfbe- drijvige tooneelspel „Het Licht in den Nacht" is thans de 4e druk verschenen. Anna Paiilowna. r. N.A.S.-nieuws. Beide elftallen van de R.R. gaan a.s. Zondag naar Hoorn, waar, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe terrein van de afd. Hoorn van den Arb. Sportbond, wedstrijden zijn georganiseerd. HET NOORDEN. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 23 September haar laatste wedvlucht van de na- vlucht vanaf Quievrain, afstand 293 km. In con cours 100 duiven, los te 8 uur met Westelijken wind, Prijzen werden behaald door: Duinker 1, 7, 14; Bunck 2, 9, 15, 19, 24; K. Kramer 3, 11, 12; Ramler 4, 18, 21; Giesen 5, 20; v. d. Werf 6, 13, 16; Salm 8. 10, 17; Plooy 22; Brian 23; Rietveld 25. De eerste duif werd geconstateerd te 12.22 uur, de 25ste te 12,33 uur, zoodat het concours, hoewel de duiven tegen een zwaren, dwarsen wind op moesten, een vlot verloop had. Sjtand der navlucht is: Brian 287 punten, K. Kramer 272. Duinker 253, Ramler 143, Bunck 139. v d Werf 138 punten. De anderen waren ondeide 100 punten. Brian is kampioen van de navlucht. POSTDUIVEN VER. „VICTORIA". Bovengenoemde Vereeniging hield Zondag j.I. haar laatsten wedvlucht (Navlucht) vanaf (Juie- yrain Afstand 296 km. De duiven werden ge lost ten 8 uur met Zuidwestenwind, bewolkte tucht, bij aankomst stond er een krachtige Wes telijke wind. De eerste-duif bereikte haar hok ten 12112201483, laatste prijswinnende ten 121141111281 Het concours liid een vlot verloop. Prijzen behaalden de leden: Dienaar 1—2—5—7—8—15—16. Manshanden 3—4—19' Dirks 9—13—M—18 Bontes 10— 11—17—20- Van Heteren 12. met Kampioen navlucht 1 he(. bezlt van 214 punten, hij komt linr ■->' jqqc Jen een prachtige medaille, ;geschonk „eer Hankes. We wenschen den D van harte geluk voor deze mooie heer Bontes no 2 met 203 punte no. 3 met 112 punten, overige lede minder dan 100 punten. H.ermede u hetJ1 seizoen ten einde We kunnen teru^'e" op seizoen waar fel gekampt is voor diverse^m pioenschappen. E.H.W.V. „DE JUTTER". Ter gelegenheid van het tweejarig staan zal de E. H. W. V. „1 e u een tweetal marschen organiseeren 30 September a.s. en wel: een 45 K.M. marsch voor personen bo ven de 16 jaar. een 30 K.M. marsch voor personen van 11 tot 16 jaar. De start vindt plaats om 9.4o uur (45 K.M.) resp. 11.15 (30 K.M.) vanaf gebouw Casino, Kanaalweg. r). Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris, de heer W. H. Visser. Steen gracht 20. In het Septembernummer van /.Beauty wordt de vraag gesteld: „Wie is toonaangevend, Hol lywood of Parijs?" en deze vraag wordt buiten verwachting ten gunste van Hollywood beant woord. Een reeks foto's verdedigt deze uit spraak. In het artikel „Wie is Orry Kelly" wordt een uitstekend Amerikaansch reclame idee gegeven, dat navolging verdient. Een bi- zondere medewerkster geeft een kijkje van ach ter de schermen bij een modeshow. Verder telt het nummer vele bijdragen over de verzorging van het lichaam, physicat culture, enz., alle rijk geïllustreerd. Dé opmaak is bizonder aantrek kelijk. „Natuur en Mensch", populair geïll maand blad, September: Een, soms miskend grondbe grip der mechanische physiologie, door Dr. Z. Kamerling. Feiten, fantasiën en vragen over den wereldether van een amateur-physicus, door K. Scheringa (Slot). De ontwikkeling van de geochemie in den laatsten tijd, door Drs. W. van Tongeren III. De stratosfeer-ballon, door Chr. A. C. Nell. Nationale parken in de Vereenigde Staten, door Dr. Z. Kamerling.' Uit het Afri- kaansche kolonistenleven door Mevr. M. H. de Mabces van 'Swinderen. Vragenbus. Spherische aberatie van de Leeuwenhoek lens en van bol vormige lenzen. „De Wandelaar", maandblad, gewijd aati na tuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geolo gie, folklore, buitenleven en toerisme, Sept.: R. A. Maas Geestranus vertelt hoe hij het vrij zeldzame woudaapje heeft bespied en met succes gefotografeerd, J. J. F. Schilt schetst den ontwikkelingsgang van Hilversum, het Gooi- sche stadje, waar de radiomasten en Dudok's raadhuis verrijzen, terwijl G. J. Broekhuysen in een artikel over voorjaarsgeneuchten in het duingebied o. a. aandacht vraagt voor „bonten piet", de scholekster. Dat het Noord-Brabantsche plaatsje Chaam in een landschappelijk boeiend gebied is gelegen, wordt ons duidelijk gemaakt door Bern. J. J. Walrecht. In een beschouwing over veranderlijke sterren zet dr. A. C. de Koek uiteen, dat leeken, wanneer zij hun taak ernstig opvatten, de astronomie groote diensten kunnen bewijzen, Jac. Gazenbeek maakt in een artikel de opmerking, dat men ook wandelaar Van zijn in het hart onzer steden, waar het verleden met zijn herinneringen leeft en W. K. Steffen geeft een relaas van zijn ge nietingen, toen hij onvergetelijke uurtjes bij de vischdiefjes doorbracht. J. H. Brinkgreve—Entrop staat stil bij het gebruik van geneeskruiden door het volk, Di'en de Koning zingt den lof van het landgoed Sorgh- vliet te 's-Gravenhage en L. Spruit doet hetzelfde ten aanzien van het nog te weinig bekende Mid den-Limburg. In de rubriek „Van en voor de lezers" (na tuurhistorisch allerlei) wordt o. a. gewag ge maakt van een wandeling naar het interessante Ransdorp. Aan het illustratieve gedeelte van de nieuwe aflevering is ook ditmaal weer groote zorg be steed: fraaie foto's sieren nagenoeg elke blad zijde. „Het Kind", veertiendaagse!! blad voor ouders en opvoeders. Redacteur D. L. Daalder. Uitg J Ploegsma, Zeist, 22 September. Geboorte, door Chr. de Graaff. Uit een groot gezin, IX, door Ida Heijermans. - Straf fen en kastijden, IX, door Red. - Ons volkska rakter, II, door F. Koster. Naar aanleiding van „naar aanleiding", door Naverteller. Pae- dagogiek, door de Moeder uit „De Kemenade". - „De volgende dag", door Wolfgang Federau. De jeugd en de krant, door Kees Andriesse. School en Meisjespadvinderij. Boekbespre king. Nieuwe kinderboeken. Nutssemina- num voor Paedagogiek. 4 October, Dieren- dag. Ontvangen lectuur. AMSTERDAM, 26 Sept. Veemarkt. Aangevoerd: 339 vette kalveren, ie kw. 52—56 cent, 2e kw. 40—50 cent, 3e kw' 30—38 cent iier kg levend gewicht; 46 nuchtere kalveren f 3—6; 403 varkens, vleeschvarkens wegende van 90-110 kg, 36-37 cent, zware varkens 34—36 cent en vette varkens 33—14 cent per kg slachtgewicht. Ter veemarkt waren 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken aangevoerd. BROEK OP LANGENDIJK. 26 Sept. 1934. 5000 kg aardappelen: Bevelanders f 12n bravo s f 2.20-3, eigenheimers f 3.30, blauwe eigenheimers f 3.50-3.60. 24000 kg roode kool f 1—310, 10000 kg gele kool f 00-2 vo 155000 kg vroege witte kool f 0.60-1 25 7300 kg Deenschc witte kool f 1.70-2.10, ,70^0 L uiengrasuien f 2 40. gele nep f i.6o_l 8o gele uien f 2 20-2 30. Sim kg peen 60-T cent 466e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 7de lijst Trekking van Woensdag 2G Seplembcr jo Hooge Prijzen f 150O13646 f 1000 - 11523 22422 400 273 747 11354 19472 23215 i 200- 6979 6295 12077 14462 i 100 - 3387 7080 7805 10341 10511 11088 13506 13900 16472 18367 22252 Prijzen van 70 11 8 608 85 278 422 481 491 594 60; 620 663 743 756 795 811 97u 1042 2142 1368 1408 1419 1485 1635 1917 2047 2291 2508 2535 2544 2656 2671 2928 3191 3679 3368 3418 3425 3477 3518 3586 3658 3710 3804 3856 3930 3936 3942 3964 4130 4212 4217 4411 4557 4790 4873 4920 4922 5030 5045 5094 5098 5104 5272 5375 5413 5430 5490 5530 5561 5599 5723 5853 5907 6040 6073 6208 6479 6494 6779 681» G888 6890 6951 7091 7458 7729 7783 787. 8043 8217 8292 8352 8532 8669 8766 876 8818 8972 8973 9221 9234 9296 9376 9404 9473 9870 9952 10089 10216 10233 10328 10397 10461 10544 10577 10631 10877 10943 11019 11081 11090 11196 11279 11339 11399 11432 11618 1164 11650 11955 12244 12367 12394 12547 12808 1288: 12892 13138 13268 13354 13449 13659 14158 1421' 14239 14243 14248 14320 14414 14446 14597 1473. 14831 14957 15051. 15072 15079 15144 15324 1556, 15568 16030 16120 16382 16383 16750 16766 1G80 16934 17012 17097 17365 17367 17371 17525 1776b 17793 18014 18137 18183 18206 18267 18312 1831b 18617 18802 18908 18915 19038 19059 19093 1924 19288 19360 19431 19455 19471 19571 19582 19581 19665 19734 19917 19920 20225 20405 20428 2052, 20580 20614 20827 20719 20842 21024 21137 21153 21186 21567 21689 21902 21922 21994 22154 2219;; 22253 22719 22920 22941 22949 23019 23159 23175 23287 23446 23593 23643 23705 23720 23779 2392. 03968 Nieten 11 34 105 200 201 203 223 238 277 318 396 416 473 475 555 612 684 777 797 813 818 882 893 936 984 1096 1114 1143 1219 1269 1281 1350 1454 1509 1554 1621 1691 1699 1776 1783 1813 1814 1877 1957 2022 2038 2100 212^ 2328 2344 2358 2364 2418 2513 2546 2554 2694 2764 2786 2815 2855 2863 2922 3032 3046 3124 3142 3175 3200 3203 3224 3281 3288 3308 3317 3356 3393 3427 3437 3450 3471 3476 3516 3628 3629 3839 3655 3718 3746 3754 3899 3978 4022 4060 4075 4094 4197 4208 4218 4237 4263 4275 4321 4329 4500 4532 4613 4615 4622 4652 4690 4701 4717 4720 4735 4744 4764 4768 4802 4827 4865 4938 4952 4958 5024 5040 51C0 5115 5144 5147 5219 5223 5242 5255 5256 5287 5299 5377 5379 5401 5477 5480 5498 550. 5544 5555 5586 5737 5802 5825 5861 589 6021 6083 6072 6128 6178 6179 6190 625. 6263 6279 6341 6347 6351 6430 6-148 646 6547 6562 6680 6705 6707 6732 6788 679. 6829 6847 6906 6942 6973 7026 7055 7073 7085 7113 7164 7196 7236 7238 7250 7268 7417 7423 7452 7454 7474 7549 7555 7576 7582 7637 7658 7702 7709 7769 7842 786-, 7908 7927 7951 8026 8039 8111 8119 812. 8129 8169 8177 8252 8262 8274 8291 8293 8297 8335 8354 8387 8489 8499 8529 857. 8789 8812 8830 8921 8947 8951 9018 9045 9106 9150 9254 9328 9379 9382 9411 9444 9452 9586 9635 9854 9669 9759 9765 9838 9842 9857 9922 9949 10005 10019 10034 10114 10116 10167 10232 10343 10359 10373 10395 10465 10546 10563 10594 10597 10609 10647 10719 10725 10785 10791 10839 10855 10932 10986 10996 11031 11093 11097 11147 11177 11180 11213 11298 1132^ 11324 11340 11344 11333 11384 11385 11419 1148 11492 11509 11515 11582 11624 11625 11633 1163j 11653 11760 11775 11793 11799 11830 11893 1190. 12003 12071 12095 12148 12159 12161 12162 12206 12210 12215 12223 12224 12257 12273 12283 12338 12440 12450 12482 12498 125C2 12509 12559 12316 12638 12631 12687 12898 12744 12750 12772 12788 12796 12831 12878 12886 12919 12924 12S95 1303z 13046 13060 13064 13090 13099 13128 13139 13151 13156 13184 13316 13321 13348 13356 13358 1337Ü 13374 13331 13422 13440 13494 13501 13504 13501 13517 13527 13579 13634 13667 13748 14750 1387 13882 13893 13945 13985 14019 14081 14093 1410', 14108 14124 14156 14172 14253 14258 14272 14281 14282 14287 14304 14341 14375 14421 14468 1456ü 14626 14629 14652 14373 14749 14752 14753 1481a 14867 14609 14890 14900 14925 14941 14971 14963 15002 15013 15014 15133 15143 15154 15227 lo24i 15293 15317 15357 15400 15412 15452 15471 1547. 15518 15540 15541 15548 15577 15602 15609 1566 15628 15639 15793 15826 15838 15892 15897 1590. 15928 15951 15955 15993 16044 16064 16108 16131 16212 16222 16229 16328 16351 16369 16381 16398 16408 16412 16418 16436 16496 16508 16540 18624 16718 16863 16906 16922 16969 16974 16975 liülü 17046 17064 17078 17095 17248 17256 17258 17331 17343 17344 17364 17430 17439 17491 17519 17576 17584 17631 17700 17785 17829 17921 17953 17990 18022 18044 18098 18100 18168 18219 18241 18299 18379 18403 18428 18434 18457 18463 18478 18567 18680 18706 18776 18780 18817 18895 18913 18924 18948 18962 19022 19024 19051 19068 19109 19111 19133 19144 19159 19162 19166 19190 19261 19314 19374 19450 19490 19525 19566 19691 19766 15S1U 19835 19845 19882 19901 19904 19949 19960 19969 20019 20029 20030 20043 20074 20222 20224 20262 20285 20312 20316 20318 20375 20381 20383 20384 20394 20412 20519 20683 20689 20702 20722 20843 20846 20856 20675 20950 20961 20977 20919 21099 21105 21107 21171 21197 21241 21353 21363 21420 21454 21455 21505 21531 21536 21594 21597 21626 21637 21655 21660 21669 21087 21737 21763 21767 21778 21791 21818 21866 21876 21877 21973 21987 22025 22064 22139 22162 22177 22210 22214 22260 22286 22374 22512 22513 22519 22627 22655 22729 22738 22748 22753 22765 22777 22886 22914 22935 22943 22973 22978 22981 23097 23146 23162 23222 23325 23334 23573 23675 23730 23749 23772 23799 23804 23809 23830 23928 23967 Verbeter. 5e kl. 6e lijst: 3167 70 m. z. 3167; 4516 m. z. 4565; 14124 70 m. z. 16124 70; 14187 m. z 16187. 2400 kg slaboonen f 3.608.to, 160 kg snijboo- nen f 3.405.10, alles per 100 kg, en 3500 stuks bloemkool ie s. f 710.60, 2e s. f 2.304, p®r zoo stuks. SCHAGEN, 27 September 1934 4 paarden f 100—175; 5 veulens f 90—140; 2 -•tieren (pink) f 80—150; 60 geldekoeien (mag.) f 100170; 90 idem (vette) f 150230; 16 kalf- koeien f 140250; 9 pinken f 50150; 13 gras- kalveren f 1530; 41 nuchtere kalveren f 512< 50 schapen (magere) f 8—13; 286 idem (vette) 12 21 -50362 lammeren f 813.50; 4 bokken en geiten f 36; 10 varkens (magere) f 11té; 28 idem (vette) p. kg f 0.30—032; 72 biggen t 6—10; konijnen f 0.501 25; kippen f 0.20 f 0.50; haantjes f 0.20—0.60. 50.000 kipeieren: bruine 5254 kg f 3; witte 3-503-70, kleine witte 5860 kg 3-60—4; 61—63 kg f 3.70—4, 64—67 kg f 300 f 420; 800 eendcieren f 1.902; kl. witte eieren f 2 10—2.30. NOORD-SCHARWOUDE, 26 Sept. 1934- R. duken f 1.60, Bevelanders f 180—2,50; bl. ito f 2903; uien f 1.202; drielingen f t 1 20, grove f 22.20; gele nep f 1 802; peen 0.60, spercieboonen f 3790, snijboonen f 3 9o; kroten f 1i.ro; roode kool f 1—2 oo; witte kool f 060—t.20; gele kool f 1 70—2.50, alles per 100 kg.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 12