$od Jtiww*} ïekstboekjes?| Radio-programma rrtz- - -K Drukkerij De Boer? BINNENLAND Het geboortehuis van Mussolini. Tegen den belastingdruk in Zuidslavië De werkloosheid onder de intellectueele jeugd. Belastingmerken moeten zichtbaar aan het rijwiel zijn bevestigd. Ontstemming bij de boeren over crisis-steun. arbcid d~h GEMENGD NIEUWS Auto met volle vaart op een agent ingereden. Ontrou we gemeente-klerk De brand in het gebouw van de R.K. werklieden vereniging St. Joseph te Hilversum. Een rijk meisje. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1934._ Moet ongerept blijven. van de De Romeinsche correspondent Temps heeft een bezoek gebracht aan Mus- soiini's geboortehuis te Predappio-Nuova in de Romagna aan de eerste hellingen van de Apennijnen. Het bestaat uit enkele eenvoudige huizen langs een riviertje. Een bord wijst de richting van de casa del duce. Het staat hoog en onderscheidt zich in niets van (je andere woningen. De muren zijn grijs en naakt, de steenen onregelmatig, werden nauwelijks met een laagje kalk verbonden. Van verf geen spoor en de vensters zijn zonder tooi. Het geheel wordt door grove pannen gedekt. Gelijkvloers is de ruimte, die vader Mus- solini oorspronkelijk tot smidse diende. Later onderrichtte moeder Mussolini er de dorps kinderen. De vloer is van gestampte aarde en de balken dragen de sporen van vonken en rook. Daar hanteerde de jonge Benitc voor te kunnen lezen de blaasbalg en het gloeiende ijzer. De bedrevenheid is hem nog te stade ge komen. De vader stierf in 1910. Deze fanatieke internationalist had zijn kinderen de namen van nieuwlichters gegeven. Hij was streng voor hen in tegenstelling met de teedere moe der, die soms des nachts van zorgen niet sla pen kon. Benito zag haar dan heen en weer loopen. Zoo bleef hij op school hard, geslo ten en eenzelvig. Een buitentrap leidt naar de bovenverdie ping. In de keuken staat nog de ronde tafel van hrad hout, waaraan het gezi nat. Het menu bestond meest uit groentesoep en brood en 's avonds wortelen, die grootmoeder uit den grond trok. Vandaar ziet men het feodale slot van de Sforza's, thans zijn zomerresiden tie. Hij wil niet, dat er iets aan het ouderlijke huis veranderd wr*. Het is voordeeliger niet, dan wel te werken. Een lezer schrijft uit Zuidslavië aan de „Nw. Rott. Crt.": I lier in Zuidslavië is de belastingschroef sterk aangedraaid. Het percentage is wette lijk vastgesteld, doch men schijnt er plaatse lijk naar willekeur nog een schepje op te kun nen deen. Te ICarlowatsj een industriestadje van on- ge.cer 25.000 inwoners, was de schroef der mate aangedraaid door de plaatselijke over heid, dat het volgens de neringdoenden en fa brikanten voordeeliger was niet te werken dan wel. De koppen werden bij elkaar gestoken en er werd eenparig besloten, alle winkels en be drijven te sluiten, totdat de belastingautori teiten zouden toegeven. Als men nu weet, dat de belasting een zeer voorname factor is in het handelsverkeer (zoo kan men b.v. geen buitenlandsche deviezen koopen voor betaling van buitenlandsche schuldeischers, alvorens men kan aantoonen dat alle belastingen betaald zijn), dan zal men begrijpen, dat de toestand wel zeer wanhopig geweest moet zijn, om de bevolking tot zulk een daad te brengen. Bovendien is de middenstand hier vrijwel niet georganiseerd, wat de daad van hen, die hier de leiding namen, nog opmerkelijker maakt. De staking werd goed uitgevoerd, want ik kon b.v. geen taxi krijgen, terwijl zelfs de resta"-ants en koffiehuizen waren gesloten. Een regeling ten behoeve van de werk stelling van jeugdige intellectueele werkloozen bij het P.T.T.-bedrijf. (leeftijd onvermijdelijk te maken onkosten. B- nancieele omstandigheden van het gezin e.d.) Uit den aard van de aan de regeling ten grond slag liggende overwegingen, heeft zij een ge heel tijdelijk karakter; bovendien zal zij slechts een zeer beperkte toepassing kunnen vinden. Geer» waarschuwing meer na 1 November. De minister van financiën vestigt er de aan dacht van het publiek op, dat ingevolge de be staande bepalingen het rijwielbelastingmerk naar alle zijden goed zichtbaar aan het rij wiel moet zijn bevestigd. Een wielrijder, die het rijwielbelastingmerk in den zak, in de beurs of op eenige wijze aan zijn kleeding be vestigd mededraagt of wiens rijwielbelasting merk niet goed zichtbaar aan het rijwiel is bevestigd, bevindt zich derhalve in overtre ding van de wettelijke voorschriften. In zoodanige gevallen is tot dusverre in een aantal gemeenten volstaan met het geven van een waarschuwing. Aangezien het bezwaar lijk is gebleken na te gaan wie te voren reeds is gewaarschuwd, blijft in vele gevallen ook bij herhaling het instellen van bekeuring ach terwege, hetgeen tot uitbreiding van de ge woonte om het rijwielbelastingmerk op de boven vermelde wijze mede te voeren, heeft geleid. Het belang van een eenvoudig en doeltref fend toezicht op de naleving van de rijwiel- belastingwet noopt er toe, voortaan aan de betreffende voorschriften nauwkeurig de hand te houden. Van 1 November a.s. af zal dan ook in bovenomschreven gevallen, zonder voorafgaande waarschuwing, bekeuring worden Ingesteld. te Ter bestrijding van de werkloosheid onder de intellectueele jeugd is onder goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken en met medewerking van diens ambtgenoot van sociale zaken door den directeur-generaal der P.T.T. een regeling ontworpen ten be hoeve van de te werkstelling bij genoemd staatsbedrijf van jeugdige werklooze intellec- tueelen, ten einde hen zooveel mogelijk aan den demoraliseerenden invloed van lediggang te onttrekken. Dezer dagen worden overeen komstig i.eze regeling de eerste jongelui in dienst genomen, waarbij de volgende alge- meene voorwaarden gelden: 1. Slechts jongemannen van 18 tot 24 jaar vallen onder deze regeling, j 2' T'"; werkstelling geschiedt uitsluitend door middel van de arbeidsbeurzen in samen werking met den inspecteur voor de werkver schaffing. die voor de plaatsingsmogelijkhe den de noodige gegevens van P.T.T. ontvan gen. Hierdoor wordt bereikt, dat de te werk stelling niet willekeurig, maar naar een vas ten. op een ieder gelijk toe te passen maat staf geschiedt. 3. De betrokkenen zullen alleen worden belast met het werk. dat hoewel nuttig, an ders niet zou worden gedaan, dus In geen qe- cT Wcrk' dat ook onder normale omstan digheden zal moeten worden verricht Di» blijft opgedragen aan op normale wijze aan te stellen personeel. 4. De aan hen toe te kennen verqoedinq welke voor gemeenschappelijke rekening van het departement van sociale zaken en van aL k i' van Bescheiden aard zijn derhalve niet het karakter dragen van beloo- nankelijk gesteld van individueele factoren Er is nu eenmaal een tegenstelling tus schen stad en platteland. Men kan die tegenstelling onjuist vinden; men kan deze ook als zeer onbillijk beschouwen, maar men mag de werkelijkheid niet ver doezelen, wil men op practische wijze me dewerken aan een meer harmonische sa menleving. Wat zegt de stad? De stad vindt, dat de agrarische levensbehoeften zoo goed koop mogelijk moeten worden verkregen Men kan er nu eenmaal niet buiten... de toestanden in het stedelijk bedrijfsleven zijn met enkele uitzonderingen niet gun stig en hoe zwaarder men moet offeren voor het dagelijksche bestaan, hoe moei lijker ook het bestaan voor de stadswer kers. Hierbij komt het eigen belang. Wij denken helaas nog niet voldoende saam horig. Wij krijgen ons inkomen en wij mopperen op alles, dat de koopkracht van dat inkomen doet verminderen. De steun b.v. aan de boeren is zichtbaar; het land bouwcrisisfonds, dat sinds korten tijd de landbouwsteun heeft gecentraliseerd, meldt het totaal bedrag, dat ongeveer ten behoeve van de boeren wordt opgebracht. Er zullen weinige menschen in den lande zijn, die niet direct antwoorden, wanneer men hen vraagt: hoeveel aan heffingen moet tezamen worden gebracht om de boeren te steunen; „Ongeveer twee hon derd millioen gulden!" De boeren redeneeren: de stadswerkers zijn georganiseerd; wij vormen helaas een vrij beroep. De levensvoorwaarden in de stad zijn door arbeids- en andere over eenkomsten, voor langere perioden vast gesteld. De prijzen worden hierdoor on- noodig verhoogd en waar de stad voor een niet onbelangrijk deel aan het platte land levert, moeten de boeren hooge prij zen voor de stadsproducten betalen, ter wijl door het boeren-individualisme, waar door eendrachtigheid ver te zoeken is, de landbouwartikelen voor een appel en ei moeten worden verkocht. Als buffer tusschen beide groepen doet de middenstand dienst. Wanneer men ziet. welke prijzen voor de landbouwpro ducten op de veilingen worden betaald en wanneer men daarbij realiseert, wat de stadsmensch aan zijn boer heeft neer te leggen (zoo gaat het met alle artikelen), dan vraagt men zich met angst en ook met wrevel af: Wat nemen die midden standers een ontzettende winst". Deze tegenstellingen tusschen stad, platteland en middenstand bestaan slechts in schijn. Alle groepen hebben op ver schillende punten gelijk, op andere daar entegen redeneeren zij foutief. Beziet men ze als afzonderlijke deelen van één ge meenschap, dan is te begrijpen, dat men slechts aan zichzelf en desnoods aan zijn groep dacht. Men forceerde op die wijze den klassestrijd. Neemt men een volk echter als homo geen aan, dan verdwijnen vele problemen. Het is de taak van den modernen eco noom om de dingen te zoeken, welke bin den en de gedachten, die scheiden, te be strijden. Er is geen verschil tusschen stad. platteland, middenstand, etc.; allen behoo- ren tot de Nederlandsche volkseenheid (om ons te dezen opzichte alleen tot het eigen land met zijn overzeesche gebieden te bepalen). Alen moeten medewerken aan dat ééne doel. n.1. de welvaart zoo krachtig mogelijk op te voeren met in- ïnem'n3 van ieders rechten en ver plichtingen, met ieders levensmilieu. De boer wil niet graag ruilen met den stads mensch; diens woningen zijn hem te eng. diens vermakenserie te frivool. De boer staat onwennig in het stadsmilieu, terwijl de stedeling zich niet gemakkelijk kan aanpassen aan het leven op het land, met uitzondering dan natuurlijk van zijn va- cantie-stemming, die hem het platteland doet zien als de vroegere vereerders der herders. Omdat de enkeling doordat de ge middelde mensch te weinig inzicht in al- gemeene problemen heeft, terwijl diens horizon te beperkt moet worden genoemd niet in staat is om zijn eigenbelang te kunnen achterstellen bij het algemeen be lang, moet in deze geweldige overgangs fase van vrije naar gebonden economie, de Staat zijn helpende hand verleenen. De Staat moet zorgen, dat de verschui ving, die er onder de bevolkingslagen plaats vindt en welke verschuiving al decennia geleden is ingeluid, maar nog niet aan de oppervlakte is kunnen komen, geleidelijk en rustig gaat. Vandaar, dat men al staatsingrijpen ziet. Zij, die niet verder zien dan hun eigen neus en he laas behooren daartoe ook menschen, die door den aard van hun positie tot de voor aanstaanden in den lande moeten worden genoemd keuren dit ingrijpen af. Dit is foutief; de Staat moet ingrijpen, hoe langer hoe verder, opdat wij onze nieuwe economische structuur zonder schokken kunnen vormen. Vandaar, dat de boer moet worden gesteund en dat die steun niet spoedig mag eindigen, in allen geval niet eerder mag eindigen, alvorens het verschuivingsproces ten volle heeft plaats gehad. Zoo mag de boer niet mopperen op de verhoudingen in de stad; ook deze moeten voor het nieuwe worden geëffend. Het spreekt vanzelf, dat de middenstand eveneens een dergelijke ontwikkelings fase heeft door te maken. Wij zullen de daar bestaande fouten nog hebben te aan vaarden in de veronderstelling, dat ook deze met kracht zullen worden bestreden en op zijde gezet. Nederland bevindt zich in een organisatorische beroering. „Advertenties zijn altijd goed voordeel btengt. o» ze doot te _leze„. Htet ee belangrijk voor U als het Het lezen van advertenties .s even ------ anders lezen van andere tekst. Zij zijn Goed Nieuw zouden de adverteerders heusch de moeite en kosten met om ze onder Uw aandacht te brengen. „Daily Express Vert. Succes. grond Binnenland zou bestaan. Dit onderzoek is nog niet afgeloopen. v. d. V. zal ter be schikking van de justtiie worden ge steld. De auto is later onbeheerd teruggevonden. Verduistering te Heerenveen. De politie te Heerenveen heeft ver dacht van verduistering in dienstbetrek king H. W. v. d. V. aangehouden, klerk bij den gemeenteontvanger aldaar. Eeni- gen tijd geleden had hii gelden, men zegt ongeveer f 3000, van de bank ont vangen doch niet afgedragen. Toen hii direct daarna met vacantie ging en niet op tijd terugkeerde kreeg men argwaan. Zijn arrestatie is daarna gevolgd. Aan gezien de aangehoudene vroeger tijde lijk ontvanger is geweest in de voorma lige gemeente Schoterland, wordt thans nagegaan of hii misschien ook in die functie heeft gefraudeerd, voor welk vermoeden, gezien zijn levenswijze spe ciaal in den laatsten tijd, wel eenige Maandagnacht reed in de Wester straat te Amsterdam een auto, waarvan slechts een der koplichten brandde. Een politieagent, die den auto zag naderen, ging op het midden van den rijweg staan en gebaarde den chauffeur, dat hü moest stoppen. In stede van aan dit bevel gevolg te geven, gaf de man vol gas zoodat de agent door zeer snel op zü te springen, een ernstige aanrijding voorkwam. Wel slaagde hij er nog in het num mer van den auto op te nemen, hetgeen voor het onmiddellijk ter hand genomen onderzoek van groot belang was. Reeds enkele uren later kwam er be richt van het bureau Singel, dat de auto in de Spuistraat aan den kant van het trottoir gevonden was. De chauffeur was in geen velden of wegen te zien. Het vermoeden bestaat dat de auto van dief stal afkomstig is. VALSCH BANKBILJET VAN 100. Te Roermond is Dinsdag een valsch bankbiljet van f 100 met het jaartal 1927 ter betaling aangeboden. De blauwe vrouwenfiguur is opvallend vaal; het papier is van minderwaardige kwaliteit. Het watermerk in het biljet ontbreekt. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag is de 17-jarige B. van hijsen, die stoeiende achter een woon wagen vandaan kwam, op den rijksweg Jyi de Klomp te Ede door een passee- renden vrachtauto van de firma Rijnders uit Zevenaar gegrepen. Hii liep een zware schedelbreuk op. Dr. de Waard hit de Klomp verleende hulp. Na nog VRIJDAG 28 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. 8.00 Gramofoopnl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie J. Lemaire. 10.30 Orgelspel C. Steyn. ix.00 Vervolg declamatie. 11.15 Muzikaal alerlei (gitaar, hawaiian gitaar, zang, accordeon, alt-saxofoon, orgel en piano). 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Ensemble Rentmeester en gramofoonpl. 2.10 Causerie door mevr. Ida de Leeuw van Rees 2.30 Pianorecital W. v. d. Andel. 3-°o4-oo Gramofonmuziek. 4.00 Zenderverw. 4.03 Kniples. 4.45 GratnofoonpJ. 5-00 Voor de kinderen. 5-30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 6.00 Klein VAR A-ensemble o.l.v. F. Bakels. 6.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 7.00 Orgelspel J. Jong. 7-30 J- v. d. Kieft: Het Vraagstuk der Deva luatie. 7.50 Gramofoonpl. 7.57 Herh. SOS-ber. 8.00 Ds. C. B. Burger: Kerk en volk. 8.30 Pianorecital Bep Tjomsma. 9.00 Causerie Prof. Dr. C. Mennicke. 9.30 Vervolg Pianorecital. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.15 Declamatie Mien Emeis van Buuren. 11.0012.00 Grammofoonpl. Huizen, 301 M. programma, verzorgd door de Algemeen NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8159-30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. E. Schouten. 11.00—12.00 Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Ensemble v. d. Horst. I.30 Orgelconcert S. P. Visser. 2.30 Chr. lectuur. 3-003-45 Cellorecital L. Werner. 4.00 Gramofoonpl. 5 00 Concert (sopraan, tenor, hobo, piano). 6 30 Causerie A. J. Herwig. 7-00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbureau. 7-15 Gramofoönpl. 7-30 Prof. Dr. Waterink: Het Straatlied. 8.00 Dubbel-mannenkwartet „Kunst naar Kracht" o.l.v. L. W. Vischer en M. E. Bouw meester (orgel). 900 Causerie over de Automatiseering van de Telefonie in ons Land. 9-3° Hol!. Kamermuziekvereeniging (Om o <m Vaz Dias). II.0011.30 Gramofoonmuziek. Oonl peen brandende lucifers of siga retten achteloos weg in de duinen. ZATERDAG 29 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M, VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. Io.o(®Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.De Fliere fluiters o.l.v. J. v. d. Horst, A. Bouwmeester (declammatic) en gramofoonpl. 12.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 1.45 Zenderverzorging. 2.00 Causerie, door L. Haga. 2.16 Gramofoonpl. 2.30 Orgelspel J. Jong. 3.00,Filmpraatje M. Sluyser. 3.15 Zang door Mio Dorel. 3.45 Zenderverwisseling. 4.00 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels. 4.45 Causerie Jan van Zutphen. 5.00 Vervolg ensembleconcert. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.00 Gramofoonpl. iS.30 Uitz. v. Geheelonth. m.m.v. J. Hekkert v. Eysden (zang), F. Uyttenbogaardt (piano) en Ir. F. A. Brandt (lezing). 7.00 Betuwsche uitzending. 7.20 „De Krekeltjes", o.l.v. L. Hulscher. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Gramofoonpl. 8.20 Toespraak A. de Vries. 8.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 9.00 Dubbelmannenkwartet „Prediose" o.l.v. D Kok. 9.15 Filmprijsvraag. 9.30 Vervolg kwaretconcert. 9.40 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 10.02 Vaz Dias en VARA-varia. 10.15 Vervolg orkestconcert. 10.45 Gramofoonpl. 11.00 Vervolg orkestconcert. 11'3°12.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. KRO-programma. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. 1.001.45 Scblagermuziek. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Kinderuur. 4.00 Concert. 5.10 Causerie en gramofoonpl. 6.20 Weekoverzicht. 6.45 Gramofoonpl. 7.15 Causerie en gramofoonpl. 7.40 Orkestconeert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Lezing. 8.45 Orkestconcert. 9.30 Declamatie. 9.45 Populair concert. 10.00 Schlagermuziek. 10.30 Vaz Dias 10.35 Populair concert. 10.45 Schlagermuziek. ri'3012.00 Gramofoonmuziek. ongeveer 20 mirmten geleefO i«4 <ip ioneren overleden. 'i~ óverschÓf?» naar de beeroofnlaals I» Renswoude gebracht. VERDRONKEN. Dinsdag is het tweejarige kind van de familie J. de Ruyter te Almkerk een onbewaakt oogenblik in het water achter de ouderlijke woning geiaakt verdronken. Bijzonderheden omtrent de paniek onder 145 kinderen. Een speciale verslaggever van V.D. meldt nader uit Hilversum omtrent den brand, die Maandagnamiddag in het ge bouw van de R.K. Werkliedenvereeni- ging „St. Joseph", afd. „St. Clemens", aan de Boschdrift te Hilversum heeft gewoed. Ongeveer vijftig kinderen heb ben brand- of andere wonden opgeloo- pen en de overige bijna honderd kinde ren, die in de zaal aanwezig waren, zijn uit het als een fakkel brandende ge bouw gevlucht. Gezien echter de om standigheden, is het ongeluk nog goed afgeloopen. Het gebouw, waar de filmvoorstelling plaats had, was nog geheel nieuw. Einde Juli van dit jaar werd het op feestelijke wijze geopend en Maandagmiddag had de eerste filmvoorstelling plaats. Niet minder dan 145 meisjes, allen tusschen 5 en 14 jaar, waren in de zaal aanwezig, waar pater Buys uit Soesterberg, een vertooning gaf van de Missie-film. Toen er niet meer dan nog ongeveer vijftig meter film moest worden ge* draaid en reeds verscheidene bestuurs leden van het gebouw de zaal hadden verlaten, zoodat alleen nog de meisjes, eenige onderwijzeressen, pater Bu.vs eh broeder Duimel aanwezig waren, is door tot nu toe niet vastgestelde oorzaak de film in brand gevlogen. Broeder Dui mel, die bij het filmtoestel had gestaan, had zich er van verwijderd om pater Buys er bü te laten, die, daar de film bijna ten einde was, het toestel moest stilzetten. Toen hij, bij de kinderen gekomen, zich omdraaide, zag hij tot zijn grooten schrik, dat het geheele filmtoestel in brand stond. Nog voordat hii iets kon doen, schoten de vlammen, die in de film gretig voedsel vonden, naar alle kanten uit. Het vuur deelde zich onmiddellijk mee aan het meubilair, de stoelen, de op den grond liggende loopers en aan de op de eerste rij zittende kinderen. Gillend vlogen de kinderen door el kaar, wierpen de los-staande stoelen om ver en versperden elkaar den weg. Het ergste was, dat de hoofdingang versperd was, doordat het filmtoestel juist daar voor was opgesteld en de vuurhaard zich dus daar bevond. De nooduitgang aan de andere zijde van de zaal was geslo ten, althans de deur kon niet worden geopend. In het midden van de zaal was nog een smallere deur, die toegang Ka tot een smalle rilgeng. Deze wilde eerst ook met open, doch bij een tweede hofden rt* 20 ZiCh> °Ver elk»»r holden de kinderen de gang in, „aar voren en achteren. Aan beide zijden be vonden zich daar uitgangen, doch deze waren te smal om de gillende en huilen! de meisjes vlug genoeg doorgang te gP ven. Van bui,tl,achtte lnkertijd het gebouw binnen te komen „Zeer snel Cr.e„ M om alles vatte vlam. Pater Buys, die ernstige brand wonden aan de beide handen had opgeloopen, was zich volkomen be wust van de dreigende ramp. Zich zelf volkomen meester sloeg hij met zun verbrande handen de vensters in de zijgang in. veld!'met ïen 'hek geschelde Kras" «rond rondom het gebouw Vaa den Publiek toe; wanhopig n.'.B» 0?06 het kinderen zochten. Btanen S?' dle hu» en ramen, stonden£1 ?te,r.de st«- waaronder meisjes, wier hal? klnderen. stonden, en daarachter di f li1 brand oplaaiende vuurzee Doo? ds feIIer werden16!?' ^SSChen d« keu kl»deri Het mag een wonder heeten, dat geen doodon te betreuren zifn. paf^ Buys en broeder Duimel traden brandende gebouw als de redders a kinderen op. Te hulp gesnelde om»* nenden hadden aan den kant van h* gebouw, waar de zijgang lag, een ladd!' tegen den muur geplaatst. Op den iad der stond de heer D. Does, die de kin] deren naar buiten trok en naar beneden" wierp, waar de veldwachter G. Otten en andere hulpvaardigen de arme kleinen opvingen en voorloopig op den groil(j legden. Niet minder dan ongeveer vijftig kin deren waren gewond; velen haddoi brandwonden, doch nog méér hadden snij- en andere verwondingen opgei0o. pen. In den loop van den avond waren iD de Diaconessenhuis drie kinderen en in de R.K. Ziekenverpleging acht kind! ren ter verpleging opgenomen. Ook Pater Buys, die er het ergst aan toe is is in laatstgenoemde ziekenverpleging opgenomen. Hoewel de toestand van Pater BUva en eenige kinderen zeer ernstig is, ri stond toch tegen middernacht voor «een van allen direct levensgevaar. Het gebouw afgebrand. Toon alle kinderen en ook de volwas senen het gebouw hadden verlaten" brandde dit als een fakkel. De zaal waar de brand is ontstaan, is totaal' leeggebrand. Ook d^verige vertrekken van het gebouw zirfi geheel verwoest. Van de meubileering is nagenoeg niets meer over. Op tal van plaatsen zijn de vlammen door het dak geslagen. Slechts de muren zijn blijven staan, met boven den ingang een sober uitziende ronde toren, van boven eveneens uitgebrand en een op vele plaatsen doorgebrand en' weggezakt dak. Zooals gezegd, is de oorzaak van het in brand geraken van de film niet be kend. Pater Buys had van B. en W. toe stemming gekregen om de film te draaien. De propaganda-commissie van de R.K. Werkliedenvereeniging had, niet wetende, dat pater Buys de toestem ming reeds had, eveneens toestemming gevraagd bij de politie. Ook deze was verleend, doch de vergunning lag nog op het politiebureau. Het staat echter vast. dat bij de vertooning geen brandweer aanwe zig was. Ook ontbraken een emmer water, natte dweilen en andere brandbluschmiddelen. Naar ter oore gekomen is, bleek men wel toestemming voor de vertooning te hebben, maar men had verzuimd de voorgeschreven veiligheidsmaatregelen te nemen. V.D. verneemt verder, dat de justitie overweegt een ver volging in te stellen tegen pater Buys, wegens het aan zijn schuld te wijten zijn van lichamelijk letsel. De Hilversumsche commissaris van politie, de heer Van Beusekom, deelde V.D. tenslotte nog mee, dat de politie geen toestemming voor het vertoonen van de film had gegeven. De aanvraag daartoe was zoo laat ingediend, dat hij geen gelegenheid had deze te behande len. Of B. en W. van Hilversum aan pater Buys toestemming hadden ver leend, was hem niet bekend. Intusschen heeft deze noodlottige brand opnieuw bewezen hoe gevaarlijk het is in niet daarvoor ongerichte ruim ten brandbare films te vertoonen. De heer Gordijn verklaarde, dat deze films vijf maal brandbaarder zijn dan welk ander materiaal ook. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat pater Buys en broe der Duimel, die reeds zooveel jaren voorstellingen geven, bij de voorstelling te Hilversum niet de noodige veilig heidsmaatregelen hebben genomen. Een van de kinderen overleden. In den loop van den dag zijn eenige kinderen, die thuis verpleegd werden naar de r.k. ziekenverpleging gebracht. De gevallen bleken ernstiger te zijn dan pen aanvankelijk dacht, zoodat thans in de r.k. ziekenverpleging 16 meisjes liggen benevens pater Buys. Een van de vier kinderen in het diaco nessenhuis, het 6-jarig meisje Hilhorst, is Dinsdagmiddag overleden. De toestand van het meisje Koperdraad is zorgwek kend; ook pastoor Buys is er nog slecht aan toe; de overige gewonden maken het vrij goed. Buitenland Om wie gevochten wordt. stalen ven roeden, 'en naw buiten getrok Dinsdag is voor het Hoog-Gerechtshof te ew"York de strijd begonnen om de voogdij over de tien-jarige Gloria Vanderbilt, erfge name van een groot fortuin. Candidate voor eze unctie is, in de eerste plaats, haar moe- er, terwijl ook een tante en een grootnioe- r van het meisje aanspraak op deze positie n^enen te mogen maken Worias vader is in 1925 op zee verdwe en. Haar moeder was toen nog minderjarig en on dus niet de voogdij over haar kind op T uneTen; Sinds '925 heeft Gloria bij ver- nol '.i6 ,6 ^amilieleden gewoond. Eenigen tij 9 e en heeft de moeder voor een anderho verzoek ingediend om met de voogdij e worden belast. Eenige familieleden schijnen have Van dU verzoek tc willen

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2