Buitenlandsch Overzicht. Vcoi Voeten &txWascA ally's avontuur. FALCONo 0! die zenuwhoofdpijn! AKKER.CACHETS NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA REGENJAS- No. 74 J2 EERSTE BLAD ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934 62ste JAARGANG ISsÉ#- Q GEMENGD NIEUWS Door een auto overreden en gedood. De brand te Hilversum. Valsche kwartjes. Administratie zaken. HERIV8. DE HAAN! Na den typhoon in Japan Dynamiet in beslag genomen op Havanna. V COURANÏ Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: He.'dersche Courant f 1.50Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 165; binnenland f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondarsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0 70, f 1.—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f T.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/lü C. DE BOER Jr. BureauKoningstraat 78 Telefoon 50 6n 412 Póst-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs- Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruit betaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De Volkenbond is wederom met een lid verrijkt, Afganistan. Een voorstel van Lidwinof voor het instellen van een permanente vredesconferentie - Een gemeenschappelijke verklaring van Engeland, Frankrijk en Italië over het Oostenrijksche vraagstuk. Afganistan lid van den Volkenbond De Volkenbond we hebben het reeds vermeld, heeft weel een nieuw lid gekre gen, de bufferstaat tusschen Rusland en Br.-Indië, Afganistan. Donderdag heeft het zün intrede te Genève gedaan en heeft daar de zetels bezet van Duitschland, die nog altijd ledig stonden. Voorzitter Sandler drukte ziin vreugde er over uit dat hij dit jaar kort te voren Sowjet Rusland in den Volkenbond had welkom geheeten en thans tiidens ziin voorzitterschap der vijftiende Volken bondsvergadering nog een tweeden nieu wen staat kon begroeten. Hii uitte zijn bijzondere voldoening er over, dat hier door Azië weer een sterker vertegen woordiging in den Volkenbond zal bezit ten. De gedelegeerde van Afganistan dank te voor de ontvangst en verzekerde dat de handhaving van den vrede en de be vordering van dén goeden wil tusschen de volkeren het hoogste doel van de politiek van zijn land is en in den Vol kenbond zal zijn, Afganistan is de negen en vijftigste staat, die lid van den Vol kenbond is. De eenige zelfstandige be stuurde landen die thans nog buiten den Volkenbond staan zijn de Vereenigde Staten, Brazilië, Gosta Rica, Ecuador, Egypte en IJsland. Brazilië en Costa Riea zijn eenige jaren geleden uit den Volkenbond getreden. Hun terugkeer schijnt echter mogelijk te zijn; de mede- deeling van Eeuador's toetreden kan ieder oogenblik te Genève binnenkomen. Intusschen zal Japan met April en Duitschland met October van het vol gend jaar ophouden lid van den Volken bond te zijn, indien niet voordien de geschillen tusschen deze landen en an dere Volkenbondsstaten nog zullen wor den uit den weg geruimd. Benoeming van een perma^ nente vredeS' conferentie Litwinof heeft voor het forum van den Volkenbond meerma len goede voorstellen gedaan, die getuige nis gaven van de vredesgezindheid van den Sowjet-vertegen- woordiger. In hoeverre we ziin voorstel len als eerlijk en serieus kunnen nemen of in hoeverre ze moesten dienen als propaganda-materiaal voor het commu nisme, zullen we hier onbesproken laten. Een feit is dat zijn voorstellen meerma len de overweging van het aannemen meer dan waard waren. De Volkenbond heeft Donderdagmorgen kennis genomen van een voorstel van Litwinof dat de Volkenbondsvergadering den Volkenbondsraad zal verzoeken, den voorzitter der Ontwapeningsconferentie uit te noodigen, tot een meeningsuiting over den tegenwoordigen stand der ont wapeningsconferentie. Waar echter door de Volkenbondsvergadering besloten was dit jaar geen ontwapeningsdebat meer te houden, werd het voorstel van Litwinof voor kennisgeving aangenomen. Litwinof verklaarde hierop, zich bij dit voorstel van het bureau der Volken bondsvergadering te kunnen neerleggen. Het was niet zijn bedoeling geweest een groot ontwapeningsdebat uit te lokken. Hjj meende echter, dat de Volkenbonds vergadering niet zou mogen naar huis gaan zonder dat althans één lid getoond had, dat de stilstand der werkzaamheden der ontwapeningsconferentie de Volken bondsvergadering niet onverschillig kan laten. Litwinof wilde niet verzwijgen wat zijns inziens de Volkenbondsraad zou LITWINOF Russisch minister van Buitenl. Zaken. behooren te doen na de kennisneming van Henderson's rapport. Hij meent, dat het oogenblik voor den Volkenbonds raad thans gekomen is om uitvoering te geven aan het" in Juni in het bureau der Ontwapeningsconferentie reeds door de Sowjetregeering gedane voorstel om de ontwapeningsconferentie te veranderen in een permanente vredesconferentie, die zich de handhaving van den wereld vrede ten doel zal stellen. Litwinof be toogde, dat aan een dergelijke conferen tie nog steeds behoefte bestaat, aange zien de Vereenigde Staten geen lid van den Volkenbond zün. Daar de Volkenbondsvergadering ech ter op een tijdstip waarop de sowjet regeering nog niet tot den Volkenbond was toegetreden besloten had dit jaar niet over de ontwapening te spreken, wilde Litwinof zijn voorstel niet hand haven. Hii verklaarde thans zelf in den Volkenbondsraad de zaak aanhangig te willen maken. Het vraagstuk van de Oostenrijksche on afhankelijkheid heeft nog steeds de aan dacht van de groote mogendheden. Men vreest nog altijd dat Duitschland ter on zaliger ure zijn hand op zijn buren zal Feuilleton vj Uit het Amerikaansch. 30 Sn op hetzelfde oogenblik onderbrak uet meisje boven voor 't raam de vlucht v»n haar droomen, om de gebeurtenis sen van de laatste drie dagen in frag menten te deelen en te overpeinzen, t Waren dagen geweest van zulke onge- JooUijk-heerlijke, sprookjesachtige be- koring, dat 't verhaal van Asschepoester er een soort van bleekzuchtig water-en- melk vertelseltje naast leek; maar .luist daarom was Sally wel genood- aakt, ter wille van haar zelfbewustzijn, m er een gewild-kalme, superieure, enigszins sceptische pose tegenover te ellen. Niet, dat ze aan 't wonderbaar- J-'f,van deze phase in haar leven af- 'mk trachtte te doen, maar ze weiger- eenv°udigweg te erkennen, dat het s anders dan een droom was, dat er zijn Kroo^er bestendigheid sprake zou zü badden die andere menschen, die vóór" gPWuWifit incitreérde, op haar im Wlst dat haar persoonlijkheid kis? ']^rekkclüks had, ze had, geluk- drinpif, gen°eg om zich nooit op te ze n,.,.''i ,en' wat haar spreken betrof niet nn„ i,Wel f°uten, maar ze waren derliik en zeer zeker niet hin- n dan 't feit dat Abigail Gos- wold haar geïntroduceerd had, was op zichzelf een aanbeveling, welke allen twijfel en critiek buitensloot. En wat haar antecedenten betrof, de leugen, welke haar te Massillon had doen geboren worden, werd als iets heel ge woons aangenomen en door een toevalli- gen samenloop van omstandigheden bleef 't geheim van de soort betrekking, die ze vroeger bekleed had, tot de paar menschen, die 't oorspronkelijk geweten hadden, beperkt. Mrs. Goswold zou uit pure goedheid en edelmoedigheid niets gezegd hebben, zelfs wanneer ze in de moeilijke kunst van te pas zwijgen, en zich nooit met een andermans zaken be moeien, niet zulk een volleerd artiste ge weest was. Savage was nog in New York, maar ook als hii ter plaatse ge weest was, zou zijn geachte zuster hem waarschijnlijk zoodanig gedomineerd hebben, dat hii, zelfs wanneer Sally hem door het een of andere tot 't uiterste ge prikkeld had, nog ziin mond gehouden zou hebben. En mr. Frego wist natuur lijk niets anders dan hetgeen Sally hem verteld had, dat ze geen geld had en dat ze buiten betrekking geweest was. toen mrs. Shandish zich haar lot aan getrokken had; natuurlijk zou hii uit de bekentenis wel z'n eigen conclusies ge trokken hebben, maar wat hü ook mocht denken, in zür? houding liet hii niets van zijn gedachten doorschemeren. En nu ze 't toch over Mr. Frego had, wat een eenvoudige oprechte ziel huisde er in dat groote, onbehouwen lichaam tenminste, zoo zag Sally hem door zijn onvermoeide pogingen om haar een vriendschap aan te bieden, voor welke zij in beslag genomen als ze was door haar „grande passion", geen lust en geen leggen en ziin droomen van het eene groote Duitschland, zal verwerkelijken. Als Italië in Juli niet zoo straf was op getreden had de toestand er op het oogenblik misschien al anders uitgezien. De besprekingen over de waarborging van die onafhankelijkheid zzün Donder dagavond in Genève besloten met een tusschen de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Italië bereikte overeent stemming over een gemeenschappelijke verklaring. De onbeteekenende inboud van deze verklaring maakt echter den indruk zoo zegt de Nw. Rott. Crtj -f! dat ze grootendeels bestemd is als een middel ter vermomming van het eigen lijke mislukken der Geneefsche bespre kingen omtrent dit punt. Barthou, Eden en Aloisi hebben de volgende verklaring namens hun regee ringen onderteekend: Na een nieuw onderzoek van den Oos- tenrijkschen toestand zijn de vertegen woordigers van Frankrijk, Italië en En geland het eens geworden om in naam van hun regeeringen te erkennen, dat de verklaring van 17 Februari 1934, wat de noodzakelijkheid betreft om de onaf hankelijkheid en integriteit van Oos- houdt en voort zal gaan de gemeenschap- j bestaande verdragen, al haar kracht be- houdt en voort zal gaan de gemeneschap- pelijke politiek te blijven leiden. Het belangriikste in deze verklaring, die slechts een herhaling van die van 17 Februari is, is, dat de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Italië hier uitdrukkelijk spreken van een gemeen schappelijke politiek. Binnenland Donderdagavond omstreeks 6 uur is te Zaltbommel de 83-jarige landbouwer S. de Zoete, toen hii per fiets terug kwam van het melken, door een luxe auto, be stuurd door "deur heer Burgers uit Leer dam en komende van de richting 's Her togenbosch, aangereden en gedood. De: man, die hardhoorend was, kwam van een landweg den nieuwen betonnen weg op rijden en heeft blijkbaar den auto niet zien aankomen, hoewel het uitzicht zeer goed is. De chauffeur remde uit alle macht, maar kon niet verhinderen, dat de man ongeveer 15 meter is meegesleurd. f Wat den toestand van de patiënten be treft, die van de 7-jraige J. Magnin is op het oogenblik zeer ernstig. De andere meer ernstige gevallen o.a. die van pater G. Buys, blijft stationair. Wat de ver pleegden in de diaconessen ziekeninrich- ting betreft, blijft de toestand van de 11- jarige C. Koperdraad eveneens ernstig. Met de- andere patiënten, ook zü die thuis verpleegd worden, gaat het vrij goed. Een aanhouding te Amsterdam. Donderdagmiddag is op het Muntplein te Amsterdam door een riiks- en ge meenteveldwachter uit Muiden een man aangehouden, van wien zü wisten dat hij nog een vonnis moest ondergaan in ver band met een overtreding. Op het bureau Singel wérd de man ge- fouileerd, waarbij bleek dat hii viif val sche kwartjes bij zich had. Op vermoeden, dat hij valsche kwartjes vervaardigde' of althans dat hii ze uitgaf is Donderdagmiddag door de recherche der centrale inzake fasificatiën een on derzoek ingesteld in de woning van den man te Muiden. In de kamers en in de aangrenzende schuur werd alles overhoop gehaald, een j en ander zeer tot misnoegen van de vrouw des huizes, die zich zeer vlot be toonde in het maken van schampere op merkingen aan het adres der politieman nen. In de schuur en daarachter onder den grond heeft men kleine stukken van een of meer matrijzen gevonden. Of deze bestemd ziin geweest voor het maken van valsche munten zal nader worden onderzozcht. B., die er behoorlijk van leefde, zonder dat men precies wist, hoe hii aan het geld kwam, is in het bureau Singel te Amsterdam opgesloten. Het korte ver hoor, waaraan hij is onderworpen, heeft geen belangrijke resultaten opgeleverd. De toestand van de slachtoffers. Donderdagmiddag zou uit Utrecht mgr. T. Huurdeman, vicaris van het aartsbis dom te Hilversum arriveeren, om een be zoek af te leggen aan de patiënten in de r. k. ziekenverpleging. Koningstraat 92 t/o. Witte Bioscoop Wet op gedistilleerd. Donderdag heeft voor de rechtbank te Rotterdam, gepresideerd door mr. dr. G. L. van Oosten Slingeland, een zaak ge diend tegen den 30-jarigen P. D., koop man te Den Helder, en den 27-jarigen kapitein G. J. E., uit Breskens, die zich beiden te verantwoorden hadden wegens ontduiking van de Wet op gedistilleerd. Zfj zouden in den nacht van 26 April 1933 met het vaartuig de Breskens VIII honderddertig bussen spiritus, in totaal inhoudende 1175 liter in Nieuwersluis hebben binnengesmokkeld. Er was geen accüns van betaald en ook geen aangifte van gedaan. Beide verdachten hadden verstek laten gaan. Als eerste getuige werd een neef van den eersten verdachte, de schipper P. D., gehoord. Blükens zün verklaringen was de Breskens VIII 7 ton groot: zün neef zou de aanlegger van het plan zijn geweest, G. J. E., de eigenaar en kapitein van het schip. Getuige J. Borst, die zich werktuig kundige noemde, vertelde, dat de Bres kens VIII des nachts een groot aantal bussen, plm. 70, had overgenomen van een Deensch visschersschip, de Kimbria. Deze bussen waren in een net te water gelaten, en het Nederlandsche vaartuig je had ze opgepikt. Getuige was in het vooronder van de Kimbria geweest. De rijks-advocaat, mr. J. H. Offerhaus, was van oordeel, dat uit de verklaringen van de getuigen zoowel voor den rechter commissaris als ter zitting hier, was komen vast te staan, dat de inbeslag ge nomen 1175 liter spiritus frauduleus is ingevoerd en dat de accüns, welke er op staat, niet is betaald. Aan de hand van arresten van den Hoogen Raad van 26 Februari, 19 Maart en 25 Juni j.1., toon de spreker aan, dat het feit bü dezen stand van zaken wel degeliik strafbaar is. De rijksadvocaat heeft vervolgens vijftig gulden boete gevorderd, te verha len bij lijfsdwang. Het O. M., waargenomen door mr. C. F. J. Gombault, heeft er, requisitoir ne mend, de aandacht op gevestigd, dat ver dachte D. wegens het smokkelen van eenzelfde hoeveelheid gedistilleerd reeds is veroordeeld door de rechtbank té Alk maar en het gerechtshof te Amsterdam. De vraag, of hier sprake is van een voortgezet delict, meende spr. ontken nend te moeten beantwoorden, omdat in dit geval het tijdsverband ontbreekt. Het bewezen geachte dus als afzonderlijkfeit beschouwende, heeft het O. M. tegen bei de verdachten vier maanden gevangenis straf geëischt, met toewiizing van de vordering aan den rijksadvocaat. De rechtbank zal 11 October vonnis wijzen. VERDRONKEN. Uit het water nabii de Citadel-kazerne te 's-Hertgoenbosch is gisterochtend het üjk van den 78-jarigen H. B. opgehaald. De man heeft Woensdagavond ziin kost huis verlaten en is vermoedelijk door de duisternis misleid te 'water geraakt en verdronken. BELEEDIGING VAN HET OPENBAAR GEZAG. Een lid van de N.S.B. te Alk maar geverbaliseerd. Na afloop van de Woensdagavond in het „Gulden Vlies" te Alkmaar gehouden vergadering der N. S. B. heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen ds. van D. terzake van overtreding van het nieu we artikel 137 A. Wetb. van Strafrecht, waarin strafbaar is gesteld het in beleedi- genden vorm zich uitlaten over het open baar gezag. Naar aanleiding van dit proces-verbaal schrijft men uit Alkmaar: Zooals gebruikelijk is op een nationaal- socialistische vergadering, was er in de pauze gelegenheid tot het schriftelijk in dienen van vragen. Een vragensteller wilde inlichtingen hebben over het geval aan de semi-officieele Alkmaarsche landbouwcrisisorganisatie, waar het per soneel met ontslag werd bedreigd, indien men eenige sympathie toonde met de N. S. B. Ds. van D. vroeg zich af hoe dat mo gelijk was, immers in de Grondwet toch staat: ieder Nederlander kan, ongeacht zijn politieke of godsdienstige overtui ging, voor een rüksbetrekking in aan merking komen. Spr. zou toen hebben uitgeroepen: Hier HAM maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomst! Ondervindt 't zelf en neem lof 2 /./-..j- Volgens recept van Apotheker Dumont "AKKERTJES" is met recht van kracht de grondwet op zij geschoven en zü die dat gedaan heb ben en ik durf hier alles riskeeren noem ik landverraders. Door deze uitlatingen zou spr. in strijd met het nieuwe artikel 167 A van het wetboek van strafrecht zijn geweest. VERDRONKEN. Donderdagmiddag is het tweejarig zoon tje van den heer De Jong, wonende in de Auke Stellingerstraat te Leeuwarden, bij het spelen in den vijver in het plantsoen aan de Bleeklaan gevallen. Het ongeluk werd te laat bemerkt Wel heeft men nog, nadat het kind uit het water gehaald was, langdurig kunstmatige ademhaling toege past, doch dit mocht niet meer baten. Buitenland Dysenterie uitgebroken. Op bevel van den Japanschen minister van marine is een eskader van 12 oor logsschepen naar Osaka vertrokken, ten einde in de haven aldaar opruimings werkzaamheden te verrichten. Te Osaka zün nog steeds 3000 menschen dakloos. Het ministerie van oorlog heeft instruc ties gegeven tot opstelling van veldkeu kens in de verwoeste gebieden. Tenge volge van de slechte voeding is dysen terie uitgebroken; reeds zyn eenige per sonen aan de gevreesde ziekte gestorven. De prijzen der levensmiddelen in de ge teisterde streken zün met 200 pet. geste gen. 5000 pond. De politie te Havanna heeft in totaal 5000 pond dynamiet in beslag genomen, bestemd voor communisten op Cuba. Het gevaailijke goedje schijnt door een Ame- rikaansche firma verscheept te zün. tijd had, en waarover hjj zich veront schuldigde onder 't voorwendsel, dat het een middel tot zelfbehoud was. Hij bekende eerlijk, dat hij voor dat „andere slag vrouwen" doodsbang was en als re den voor dezen merkwaardigen angst gaf hij op, dat een van hen er haar hart op gezet had, om met hem te trouwen en 't ook zeker doen zou, zoodra ze hem on beschermd en zonder een behoorlijk schild, waarachter hii zich verschuilen kon, aantrof. Van 't feit, dat ziin beweringen niet zoo maar uit de lucht gegrepen waren, kreeg Sally 't bewijs door de houding van Mrs. Shandish, de boezemvriendin, ziels verwante en vertrouweling in allerlei gewichtige zaken van Mrs. Artemis. In den korten tijd dat ze op Goswold Hou se was, had Sally reeds gevoeld dat de kleine blonde vrouw haar met vijandige oogen begon te beschouwen en daarom deed ze alle mogelijke vergeefsche moeite om den man in quaestie te ont moedigen zonder bepaald onvriendelijk of onbeleefd te zün. Wat kon ze meer doen? Ze kon haar weldoenster toch niet om een speciaal onderhoud verzoe ken, alleen om haar te vertellen, dat de zoo zeer begeerde Mr. Frego zeer ze ker niet haar „uitverkorene" was. En wat de zaak nog gecompliceerder maakte Frego zelf was absoluut on gevoelig voor terechtwijzingen in den vorm van zachte wenken. „Hoor eens even", onderbrak hii rus tig een van Sally's zorgvuldig ingewik kelde terechtwijzinen. „U moet 't maar goedvinden, dat ik wat in de buurt blijf, dan heb ik tenminste een behoorlijk menscheliik wezen om wat mee te pra ten. Ik weet natuurlijk wel, dat die an deren op hun manier ook maar heel ge wone, menschelijke wezens zijn maar ten slotte is dat niet uw of mijn manier Misschien ook is 't niets dan verbeel ding van me, omdat ik ze niet begrijp. Best mogelijk. Maar één ding staat in elk geval vast, wij begrijpen ze vast niet. Ten minste de vrouwen niet; met de mannen 't meerendeel ervan kan ik wel opschieten. Die zijn zoo kwaad niet, 'n beetje jong, 'n beetje onbekookt, anders niet. En je kunt nu eenmaal van kinderen een heeleboel velen, als je weet, dat hun uiterlijk van volwassen menschen maar een camouflage is." „Ze weten zich niet eens te verma ken", klaagde Mr. Frego een vijf minu ten later, „van alles krijgen ze te veel, zelfs van vrijen tijd. Denkt u, dat vacantie iets beteekent voor iemand, die nog nooit een spat werk gedaan heeft? Wü tweeën kennen 't verschil, wü ziin in staat om de zaligheid van niets-doen tusschen twee periodes van hard werken te apprecieeren; maar zij1" „U overdrijft en u bent bevooroor deeld", verklaarde Sally ongeduldig. „U voert zelf niets uit u bent zelf een van die leegloopers, en dat maakt, dat u de zaak niet meer zuiver kunt zien. Wat mü betreft, ik heb nooit van mijn leven menschen ontmoet, die me meer sympathiek waren...." „Dat komt, omdat dit leven voor u een wensclivervulling is", antwoordde Frego. „Uw heele leven heeft u zich dit als het toppunt van geluk voorge steld en nu u 't na lang wachten gekre gen hebt, bent u precies een kind met een nieuwe pop. We spreken elkaar wel nader, als de verf er begint af te slijten en als zii zijn oogen niet meer dicht wil doen, wanneer u haar neer legt en als 't leer stukgaat en t' zaag sel eruit begint te loopen „U bent heel ontmoedigend en volgens mij zou 't van meer fijngevoe ligheid blijk gegeven hebben als u mij te zijner tijd, het zaagsel en al 't andere hadt laten ontdekken." „Ja, dat is zoo, feitelijk verdien ik een flink pak slaag", stemde Frego volmondig toe. „Mijn eenig excuus is, dat ik dit gesprek voor de grap be gonnen ben, of liever, om u duidelijk te maken, waarom u mii zoo sympa thiek bent zoo eenvoudig en gewoon en gezond, dat ik u wel lastig vallen moet, of ik wil of niet!" Wat kon ze op zulk een redeneering zeggen. Ze besloot hem te dulden, min der kon ze al niet.... Het werk, waarvoor ze op Goswold House gekomen was, het privé-secreta- resse spelen voor de eigenares van het huis, bleek van het eerste oogenblik een interessante en niet v»el tiid eischende bezigheid te ziin. Ondanks de heerschende gewoonte om niet alleen zakenbrieven, maar alle corresponden tie te typen, was Mrs. Goswold er niet voor te vinden, om haar privé-brieven niet zelf te beantwoorden; volgens haar was alles, wat er tusschen haar en haar intieme vrienden of goede bekenden per brief besproken werd, een quaestie, die alleen de betrokken personen aan ging. Maar, daarenboven had ze sta pels brieven van allerlei onbekende per sonen of nieuwsgierigen te beantwoor den handelaars in antiquiteiten, lief dadige instellingen, menschen, wier vak het was de arme bloedverwant van de een of ander te zün, verknochte aan hangers van maatschappelijk werk, en- zoovoorts een werkje, dat een uit stekende afleiding en een alleramu santste tijdpasseering voor haar ama nuensis bleek te zün, te meer, toen ze na een ochtend samenwerken de onder vinding opdeed, dat Mrs. Goswold niet alleen werkelijk origineele opvattingen had, maar dat ze daarbij, dank zii haar vermogen om zich scherp uit te druk ken, haar ironin&hen kijk op de dingen alle eer kon aandoen. Deze laatste eigenschap kwam vooral uit in de manier waarop ze haar ondervindingen van eiken dag in een lijvig schrift, dat ze haar dag'^ek noemdj, vastleg de. Het was haar gewoonte om dit dagelijksch verslag te dicteeren en meermalen gebeurde het, dat Sally zich op haar lippen moest bijten, om niet te lachen, wanneer de droge opsomming van feiten plotseling door eenige vlijm scherpe, rake opmerkingen, die ze als kantteekeningen erbij moest schrijven, onderbroken werd. Tot dusver had haar werk niet meer dan haar ochtenduren van haar op- geëischt; toen ze daarover haar ver wondering uitte, gaf Mrs. Goswold haar te verstaan, dat ze later wanneer ze werkelijk als privé-secretaresse geïn stalleerd zou zijn, wel meer werk in den vorm van 't bijhouden van de boeken te doen zou krijgen, dus dat ze van haar vrijen tijd maar moest genieten zoo lang ze kon. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1