LOMBOK-EXPEDITIE VAN 1894 De aanval op de Stelling van Den Helder gezien van de landzijde. Een herinnering van voor 40 jaar HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 2 OCTOBER 1934 te worden uit al die volzinnen, die dooi elkaar klinken. Het zijn vooral de vier telefonisten, die de berichten van en aan de batterijen, zoeklichten enz. doorgeven, die de meeste aandacht voor zich op- eischenHet aantal verbindingen is niet gering; wel geteld veertien! De eer ste berichten omtrent den naderenden strijd komen binnen.... zij worden ver werkt door het Commando. Even later, direct reageerend, gaan de gegevens naar de batterijen. Tot werkdadig optreden komt het echter niet. want een volgend bericht zegt, dat de vijand slechts een scliijnaanval via het Schulpengat uit voerde.... Het wordt dan rustig in het lokaal, soldaten, ordonnansen en telefo nisten maken het zich gemakkelijk, ech ter steeds paraat om bij geval van nood zaak direct handelend te kunnen optre den. Men is in het stadium van afwach ten gekomen, een stadium, dat zou blijken van groote afmetingen te worden We klimmen weer naar boven; in den duisteren gang komen een drietal sil houetten ons tegemoet, twee in donkere uniform, de derde in het bekende grijs van de landmacht. We onderscheiden breede distinctieven in goud op de mouw van den een, zilveren tres op den schouder van den ander. Het zijn de schout-bij-nacht T. L. Kruys, commandant der Marine vergezeld van den artillerie-commandant Overste Ridder van Rappard en den adjudant van eerstgenoemde, die van een inspectie op het Zeefront terugkeerden We begeven ons thans naar een der batterijen. Hel wordt het duinlandschap verlicht door een zilveren maan, die in- tusschen hooger gestegen is. Het wordt frisscher. Op grooten afstand, links van ons ligt een batterij van 3 stukken van Ï5 cm. Als een trouwe wachter staat daar de veiligheidstoren, die in vredestijd noodzakelijk, doch in tijd van oorlog afge broken wordt, zijn platvorm hoog hoven het landschap verheffend. De batterij neemt aan de oefening deel, zij wordt ge heel bezet door manschappen uit Vlissjn- gen, die onder commando van kap. v. d. Slikke naar Den Helder gekomen zijn. In tegenstelling met de tweeede deelnemei de batterij op een duinrand, is de eerste een indirect richtende batterij. aan stuurboord een zoeklicht over het wa ter. Wonder boven wonder ontdekt men ons niet. Voorstuk laden, „4 Schoten", klinkt het van de brug. „3 vuurpijlen" en bijna op hetzelfde moment suizen deze de lucht in. „Zoeklicht open", en ja, daar licht de „Friso", die wel ongelukkig juist op het bewakingsvaartuig was gestooten. Nu is het zaak hem vast te houden, na te gaan wat dit schip verder gaat uitvoeren. Lang gaat dit goed, doch dan kan de „Friso" profiteeren van een nevelbankje dat over het water trekt. De voeling met den vijand is verloren Snel wordt opgedraaid, de richting waarin het schip het laatst werd gezien wordt afgespeurd. Niets te zien. Dan op eens wordt de vijand bemerkt aan de tegenovergestelde zijde, bijna reeds weder langs het bewakingsvaartuig geglipt. Nu zijn wij echter in het voordeel van den donkeren achtergrond. De gelegenheid wordt benut en korten tijd later is de „Z 6" opnieuw in staat met succes een schijn aanval te doen en opnieuw de kustverde diging te alarmeeren. Nu raakt de „Friso" ons niet meer kwijt; als een klit hangen wij achter haar aan. Ten slotte licht zij gestopt. Ons vermoeden, dat zii hier het moment van den aanval in het Schulpen gat afwacht, om dan tegelijkertijd naar de reede door te breken, wordt bewaarheid. Nauwelijks vallen de eerste schoten of de motoren worden full speed aangezet. Het mocht niet baten. De „Z 6" opent nog eens het zoeklicht op de „Friso" ten einde de op den wal gestationneerde zoek lichten leiding te geven; de doorbraak is mislukt. Te 6 uur komen wij weder binnen. Het einde van de manoeuvres is daar. Voor het personeel zijn het vrü ver moeiende dagen geweest. In den beginne slecht weer, in de tweede helft veel nach telijke oefeningen. Opnieuw is gebleken welk een belang rijk wapen de onderzeeboot voor onze defensie, zoowel hier als in Indië is. De oefening van Donderdag tot Vrijdagnacht deed wel bijzonder uitkomen, welk een doeltreffend wapen het is voor de verde diging van onze zeegaten en verhindering van een blokkade daarvan. Doch het is noodig, dat onze marine de beschikking krijgt over meerdere moder ne en snelle schepen, opdat ook daarmede oefeningen in grooter verband kunnen worden gehouden. De langzaamheid van onze oudere oorlogsschepen is een belem mering althans in vele gevallen om een zoodanigen toestand te scheppen als in oorlogstijd werkelijk het geval zou kun nen zijn. Als gewoonlijk werd de pers aan boord weder hartelijk ontvangen en genoot zij de bekende gastvrijheid. Een woord van dank hiervoor moge dit overzicht van de Marinemanoeuvres 1934 besluiten. Forecering van het Schul pengat. Aanval op de stel ling van Den Heldtr. Het communiqué. Het doel van de oefening was, dat de roode partij, bestaande uit Hr. Ms. Pant serschip Hertog Hendrik, Hr. Ms. torpe- douootjagers Piet Hein en Evertsen en Hr. Ms. pantserboot Friso, zou trachten het zeegat van Texel tc forceeren en ter reede Den Helder door artillerievuur be langrijke gebouwen zou pogen te vernie tig en. De blauwe partij „Stelling Den Helder had zich tegen deze aanval van rood te Verdedigen. De blauwe partij bestond uit bewa- kiiigsvaartuigen en de sleepboot Utrecht, die fungeerde als onderzoekingsvaartuig. Onderzoekingsvaartuigen die in tijd van oorlog voor zeegaten gestationneerd wor den, moeten ieder vaartuig onderzoeken en nagaan of het doorgelaten kan wor den. Verder dient een onderzoekings vaartuig nog als waarschuwingspost voor e< i eventueele naderenden vijand. De blauwe partij beschikte verder nog over kustwachtposten, die optische com municatie met eigen vaartuigen onder houden en vijandelijke vaartuigen tijdig melden. Langs de kust staan batterijen opgesteld die 's nachts het vuur afgeven o den vijand, die door de zoeklichten v. n het regiment genietroepen verlicht Om half drie verschenen de Koningin en de Prinses, met gevolg, op het bordes van het Paleis. Bij Haar bevond zich ook minister Coliin, die eveneens den veld tocht op Lombok heeft meegemaakt. Generaal Ter Beek commandeerde; Hoeden af, geef acht, waarop de aanwe zige oud-strijders de militaire houding aannamen. Op verzoek van de Koningin voegden generaal Snijders en eenige andere auto riteiten zich bii Haar. Generaal Boetje, voorzitter van het Lombok-comité, zeide vervolgens tot de Koningin dat de oud-strijders tot haar ge komen waren om haar hun hulde te bren gen en hij dankte H. M. dat zij die hulde had willen aanvaarden. De Koningin antwoordde hierop dat het Haar een groot voorrecht was, allen voor haar te zien op dezen zoo gedenkwaardi- gen dag en dat zij zich geheel met hen in deze herdenking vereenigde. Nadat verschillende comitéleden aan de Koningin waren voorgesteld onderhield H. M. zich eenigen tijd met hen en ver volgens met een aantal officieren en an deren. Na de inspectie defileerde de troep, marcheerde met vieren voor Koningin en Prinses, waarna de Koningin uit naam van de oud-strijders van Lombok bloe men werden aangeboden, versierd met het lint van het Lombokkruis. De aanbieding geschiedde door kleindochtertjes van twee officieren die op Lombok de mili taire Willemsorde hebben verworven. Nadat de troep in den Dierentuin was teruggekeerd, had een gezellige réunie plaats. Omstreeks vijf uur namen allen tot slot van dezen Lombokdag deel aan een gemeenschappelijken maaltijd, die een bijzonder geanimeerd karakter droeg. het commandement der Marine te Willemsoord bevonden zich de blauwe partijleiders van land en zeemacht die telefonisch en rariiotelegrafisch met de ve rschillende onderdeelen in verbinding stonden. 'Ye ongeveer 20 uur kwamen berichten binnen, meldende dat alle blauwe onder deelen gereed waren om den aanval der r. )de partij af ie slaan. Te 21 uur wezen de berichten die bin nen kwamen er op, dat de roode vijand zich reeds zeei dicht voor het zeegat van Texel bevond en dus ieder oogenblik tot forceering over zou kunnen gaan. Te 21.12 uur seinde het onderzoekingsvaar tuig per draadlooze telegrafie „opgepast" en even later kwam van hetzelfde vaar tuig het bericht binnen „alarm". Even daarna bleek dat het onderzoekingsvaar tuig goed gezien had, want de bewakings vaartuigen, die intusschen ook reeds door het alarmsein gewaarschuwd waren, voerden geslaagde lanceeringen uit. De roode partij wende den steven naar zee zooals uit de Kustwachtpostmeldingen bleek. In het verdere verloop van den nacht trachtte de roode partij verschillende malen binnen te loopen, maar telkens wa ren er de bewakingsvaartuigen en de kustbatteriien die de aanvallen afsloe gen. ve ongeveer half zes kwam de roode partij op de reede van den Helder ten anker en hiermede waren de tactische oefeningen voor het jaar 1934 wederom afgeloopen. Wat is indirecte richting? Het nadeel van kanonnen, die op j de kust doelen beschieten, is, dat zij vanuit zee gemakkelijk als mikpunt kunnen (pe nen. Ten einde dit groote nadeel te on dervangen kwam men op het idee van!de indirecte richting, hetgeen zeggen wil, pat de batterijen een stuk achteruit in het land gezet zijn. De stukscommandanten kunnen doel noch zee zien, zoodat zij niet zelfstandig kunnen richten en schie ten. Men heeft nu de „oogen" van de batterij aan de zeezijde geplaatst. Het zjjn de z.g. meetposten, kleine stations, goed gemaskeerd, waarin zich meetinstru menten bevinden, waarmee men afstan den en hoeken meet. Deze gegevens wor den in een „werkkamer", een bomvrije lokaliteit verwerkt tot gegevens vóór !de drie vuurmonden, die ze per lar.yngafpon ontvangen en aanbrengen. De battêrtj schiet uitsluitend op deze gegevens.1 Dit systeem werkt uitstekend, men probeert er steeds mee en steeds werden gunstige resultaten verkregen. Inderdaad, dit is in de toekomst de aangewezen weg vOo,i de Kustartillerie.. De Lombok-marsch van 'oome Piet. Lombok weer in 't brandpunt. Herdenking op de „Soemba". Gorontalo. Aan boord van Hr. Ms. fiottieljevaartuig „Soemba" heeft een her denking plaats gehad van de Lombok expeditie. De gouverneur-generaal heeft zich hierbij door zijn adjudant, luitenant ter zee van Bemmelon, laten vertegen woordigen. (Aneta.) leden met hart en ziel en ook niet zonder zorg met de Lombok-expeditie meeleefde, is, gezien het groote aandeel, dat de Marine hierin had, verklaarbaar. Dit kan bY, ge constateerd worden uit de volgende Lombok- marsch, welke ons verstrekt werd door één van de oud-gedienden van de Mariiie, „Oome Piet", de oude kreeuwer, die óns reeds zoo vaak op pittige marine-vertellingen vergast heeft en dit, naar wij hopen, nog meerdere malen zal doen. Daar ongetwijfeld ook vele oud-marine- gasten in deze dagen zich Lombok zullen herinneren, twijfelen we niet: Met geschool de of ongeschoolde stem, zullen ze voor kin deren en kleinkinderen deze Lombok-marsch gaan zingen. De wijs van het refrein is be kend genoeg en de woorden staan nu voor hnu neus in de Jutter-courant. Lombok staat dezer dagen in de Neder- landsche belangstelling. De namen Mataram en Tjakranegara wór den weer levendig in veler herinnering, Lombok! Het eiland van de Sasaks! Door twee bergketenen wordt 't doorsneden. In de Noordelijke helft verheft zich, 3800 meter hoog, de Rendjani, beter bekend onder den naam: Piek van Lombok. Een van de belangrijkste plaatsen is Am- penan. Reeds in 1674 kreeg dé Oost-Indische Compagnie voeling met Lombok, In 1692 deden de Baliërs een inval. Alarm, l Juist zijn we in de batterij op den duin rand aangeland, als ver in zee twee licht flitsen gezien worden, enkele seconden later gevolgd door twee dreunende bèg- slagen. Eenige groepen van 3 witte vuur pijlen stijgen op.de teekenenv v|an alarm afgegeven door de onderzoekjngs- en bewakingsvaartuigen der blauwe par tij. Daar flitst onmiddellijk het zoek licht op, een breede bundel, zich verlie zend in het oneindige.... „Normale sector afzoeken" zoo klirikt het commando van den batterijcomm^n- dant en we zien de lichtbundel zich regel matig verplaatsen over de watervlakte. Er wordt gezocht naar den vijand,ja, er zit een schip in den bundel, het ie de Friso. Onmiddelijk gaan de comman do's voor de vuuropening naar de batjte- rii, ook Helsdiep werkt.... Even is jiet stil, het vijandelijke schip zit gevangen in het licht.... dan ratelen met donde rend geweld twee salvo's van drie scho ten door het luchtruim. Zware wolkjen van kruitdamp stijgen uit de monden op en worden meegevoerd door den speel- schen wind.... De vijand verdwijnt, het was slechts een schiinaanval De rust keert spoedig weer, de zoek lichten blijven zoeken, maar de vx laat zich voorloopig niet meer zien. Offi cieren en manschappen maken het zich gemakkelijk. Het wordt later en ook frisscher. Weldra gaan de kragen van de jassen dan ook op en voor zoover mo gelijk wordt achter duinheuvels de luwte gezocht. Gesprekken worden op fluiste renden toon gevoerd, elk onnoodig geluid moet worden vermeden.... Ook licht is natuurlijk uit den booze, men zou de eigen opstelling kunnen verraden! Even nemen we een kijkje bij het midden stuk. Opvallend is de nachtverlichting van de riehtsmiddelen, zeer scherp steekt de vizierkorrel, die door een rood lampje verlicht is, af tegen de in groen licht gehouden keep. Dat maakt het richten stukken gemakkelijker. Een luide lach van een soldaat ver scheurt plotseling de avondstilte, ver stoord stapt de batterjjofficier naar den overtreder, die een standje, in fluister- taal, ontvangt.Meeuwen fladderen in de lichtbundels der zoeklichten.... zij hebben terdege moeite er uit te komen en worden steeds meer als magisch getrok ken naar de bron op het land Men waakt.... de bewaking der kust is in veilige handen.... Uren verloopen, de vijand vertoont zich niet. Tactiek? BOND VAN GEPASPORTEERDE MARINE-MANNEN. Het hoofdbestuur van b.g. bond heeft ook dit jaar, voor den aanvang der De fensie-begrooting in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, een adres gezonden aan dit college, waaraan wij het volgende ontleenen: Bij Kon. Besluit van 9 Mei 1931 (Stbl. 187) werd een som uitgetrokken, groot 100.000, met de bedoeling, daaruit aan de oud gepasporteerde militairen die io hulpbehoevenden toestand verkeerden, een bedrag als steunuitkeering te verstrekken. Hiermede toch werd officieel erkend, dat de oude gepasporteerde militairen een moreel pensioenrecht hebben be houden. Als bewijs dat de Indische dienstjaren werkelijk dubbel worden geteld, kan d;e- nen dat, bij toekenning van een medaille voor 12 of meer jaren trouwen dienst, wel die jaren dubbel zijn geteld. Zoolang voor deze menschen nog gcea wettelijk vastgestelde bepalingen gelden, voor datgene, waarop zij o. i. naar billijk heid aanspraak kunnen maken, n.1. „toe kenning van een uitgesteld pensioen op 60-jarigen leeftijd aan alle gepasporteerde marinemannen, die 10 of meer dienstja ren hebben, waarbij de Indische jaren (d.i. de tijd tusschen de Keerkringen doorgebracht) worden dubbel geteld mogen wij niet verzuimen U beleefd te verzoeken een lans te willen breken voor deze oud-gepasporteerden. Dit zou kunnen geschieden, door een eenvoudige wijziging aan te brengen de bestaande pensioen-wetten voor de Zeemacht, n.1. door aan alle gepaspor teerde marinemannen met 10 of meer dienstjarenwaarbij de Indische jaren dubbel geteld zijn, recht op uitgesteld pen sioen op 60-jarigen leeftijd te verleenen. BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier ver zond Zaterdag het navolgend telegram aan den Minister van Economische Zaken: De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier over tuigd van de zeer ernstige positie, waarin de exporthandel zich in verband met bet betalingsverkeer met Duitschland be* vindt, verzoekt Uwe Excellentie eerbie dig zoo spoedig mogelijk zoowel inzake de afwikkeling der voor 24 September vervallen ordening als de betaling8" garanties van onze toekomstige expert het treffen van de noodige voorzieningen te willen bevorderen. De Kustartillerie in actie. Van schijnaanvallen in Schulpen en Westgat, Waarom Lombok, nu, in 1934, weer zoo op aller lippen is? Heden is 't 40 jaar ge leden, dat een Nederlandsche expeditie er in slaagde een hevigen opstand te onderdrukken, zoodat Lombok zich weer ten voile aan het Nederlandsche gezag onderwierp. In 1894 leed de eerste expeditie onder generaal Vetter zware verliezen bij Tjakra negara en ook bij Mataram. Dit kon niet ongewroken blijven, Door tastend werd tegen de opstandelingen opge treden en in den laten nazomer van 1894, dus nu juist 40 jaar geleden, werd Mataram door de Nederlanders ingenomen. Eenige maanden later trof Tjakranegara 't zelfde lot. Lombok is nu onder rechtstreeksch bestuur gekomen, doch er wordt terdege rekening gehouden met de eigenaardige zeden en ge bruiken der bevolking, vooral wat godsdienst en rechtspleging aangaat. Van de Nederlandsche marine lagen, op het oogenblik dat de overval plaats had, op de reede van Ampenan de „Emma" en „Prins Hendrik". De „Tromp" en de „Borneo" lagen nog in reparatie te Soerabaya. De „Emma" en „Prins Hendrik" zonden direct 's morgens een landingsdivisie uit van circa 200 man met 4 stukken landingsgeschut. Zeemacht en landmacht kapten het terrein open en maakten een borstwering, welke in het Noorden en Zuiden tegen de zee liep. Toen begon het geschut van de „Emma" Mataram te bombardeeren. Spoedig kwam ook de „Tromp" van Soera baya de marine versterken. Deze heeft zeer zeker een werkzaam aandeel gehad aan de Lombok-expeditie. Toen later Mataram ingenomen was, bleék, dat het bombardement van de marine groote verwoestingen had aangericht. De opstandige Radjah werd aan boord van de „Prins Hendrik" overgebracht, die hem gevankelijk naar Batavia voerde. Was de gezondheidstoestand van de marinetroepen op Lombok tot nu toe steeds in goede conditie geweest, toen t tegen December begon te loopen, liet deze wel wat te wenschen over, werd zelfs onrustbarend. Veel buikloop en koortsgevallen deden zich voor onder de marinemenschen, die zoo moe dig met de landingsdivisie meegetrokken waren Zes dooden had men zelfs te betreu ren. De order naar boord terug te keeren, kwam den 5en December. Wat de expeditie naar Tjakranegara be treft, was het de „Borneo die meermalen het vuur opende op de opstandelingen. De Noord-Oost poeri, het versterkte verblijf van den ouden vorst, dat ongeveer in het midden van Tjakranegara lag, was vooral het doelwit van de „Borneo", Het was een heel werk om bier treffers te maken, want deze poeri lag ruim zes en een halve kilometer rjan de kust en bovendien lag 2e verborgen ach ter hooge, zware boomen. Dat Den Hélder dan ©ok veertig jaar ge- LOMBOK-MARSCH, (Wijze: Wij zijn gegaan, al naar de Maliebaan.) Toen onlangs de Balineezen Toonden, ons niet meer te vreezen Om immer maar voort te gaan Met die Sasaks dood te slaan En die onbeschaamde snaken De tong achter ons uitstaken, Was de heele boel verbruid En het geduld der Blanda's uit. Neen Radjab's! Spotterny Noch onrecht dulden Wy. Hebt gezag voor rang en wetten, Die Wy met de Bajonetten Gehandhaafd willen zien! En mocht ge weerstand bien Dan worde ze gefnuikt En heel uw macht gestuit! Ke trein: Toen klonk alom En ging naar Lombok om En heel Den Helder drom Al op de reede Van Lombok aan, Voor zeker hoe 't zou gaan. Zal om de Raadje staan Of wil hy vrede? En om de Balineesche heeren En de vorst te amuseeren. Trok generaal van Ham Naar de vestig Mataram En liet zyn troepen defileeren En heel kranig cxcerceeren. Maar de radja s zooi, Die zei: „Jongens, dat gaat mooi!" Het hoofd der schelmen dacht, Terwyl hy grynzend lacht, K zit me hier leelyk te vervelen En moet nu goed mijn rol gaan spelen! Toen werd de heele legermacht Door hem om zeep gebracht. Van Ham de generaal, Een kerel als van staal, Trouw en rond Zooals er geen bestond Dacht van dien zwarten hond Helaas hetgoede. Kt Irein: Maar 't bleek alras. Dat zoo brutaal als kras, Die vriendschap veinzen was In tygers woede.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10