Buitenlandsch Overzicht. Sally's avontuur. KIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA ZWANENBERG'S BOUILLON BLOKJES Bereidt Uw jus met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent BINNENLAND GEMENGD NIEUWS F0STERJ MAAGPILLEN T ho 7493 EERSTE BLAD DINSDAG 2 OCTOBER 1934 62ste JAARGANG Ontwapening en wapen- leverantie. Graaf Jacob Potocki f Het Rijk en de Gemeente. De brand te Hilversum. COURANT «13? Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: He:dersche Courant 11.50Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 165; binnenland f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen I 3.20. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondarsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0 70, 1.— Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkei'y v/h. O. DE BOER Jb. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD V ERT ENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruit betaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Diplomaten over Genève. - Een verschuiving van politieke verhoudingen in Europa, door belangrijke ontmoetingen. -• De a.s. volksstemming in het Saargebied, Frankrijk bereidt zich voor. De Fransche minis ter van buitenland sch e zaken, Barthou, is Zaterdagavond uit Genève te Parijs te ruggekeerd. Hij verklaarde o.m. over den loop van de besprekingen te Genève, dat men daar niet ontevreden over mag zijn. Als het resultaat anders was geweest had LOUIS BARTHOU, Minister van Buitenlandsche Zaken van Frankrijk. men het slecht kunnen noemen. Barthou was er zeer tevreden over. In de Echo de Paris geeft Pertinax nog een beschouwing over de zittingen te Genève. Hij betreurt het langzame be loop' en de slapheid van het werk te Genève. Zii, die nog vertrouwen in den Volkenbond hadden, zijn door het toe treden van Rusland aangemoedigd, of schoon zij wisten, dat Rusland slechts naar Genève gekomen is, omdat P'rank- rtik aan Moskou had voorgesteld toe te treden tot het veiligheidspact. De Volkenbond heeft zich niet kunnen bezighouden met den toestand in Oosten rijk, terwijl de Saar-kwestie uitsluitend besproken is tusschen Barthou, Aloisi en een Duitschen vertegenwoordiger. Naar aanleiding van de Poolsche opzegging van de minderheden verdragen heeft de Vol kenbond wel eenige actie ondernomen, doch overigens heeft men er niet op gereageerd. Bolivië en Paraguay voeren reeds sedert twee jaar oorlog en te Genè ve werkt men nog steeds aan de voor waarden voor een verzoening. Men vraagt zich af, of het Oost-Locarno- verdrag, als het tot stand mocht komen, wel onder het beschermheerschap van den Volkenbond moet worden geplaatst. Een belangrijke ontmoeting De komende weken beloven op diploma tiek gebied een be langrijke periode te worden, waarin een verschuiving van de politieke verhoudin gen in een deel van Europa kan worden verwacht zoo schreef het Hbl. Zater dagavond. De Fransche minister-president gaat te Rome met Mussolini praten; generaal Göring vliegt via Belgrado naar Turkije; koning Alexander vertoeft in de hoofd stad van Bulgarije deze bezoeken zijn ongetwijfeld meer dan ceremonieele be leefdheden en wijzen op een hernieuwd streven om oude betrekkingen te verdie pen en nieuwe connecties aan te knoopen. Wel een der voornaamste zetten op het zoo ingewikkelde politieke schaakbord van Europa is de hernieuwde ontmoeting tusschen de leiders van de Bulgaarsche en Servische volken, die vroeger zoo fel tegenover elkaar stonden, doch thans de roepstem hooren van het gemeenschap pelijke Slavische bloed en de behartiging van hun wederzijdsche belangen zien in een steeds nauwer wordende vriendschap. Het koninklijk bezoek te Sofia betee- kent dan ook een nieuwe étappe op deri weg, welke leiden moet tot een Joegosla- visch-Bulgaarsche toenadering. Het is nog te vroeg om met zekerheid conclusies te trekken omtrent hetgeen deze belangrijke ontmoeting te Sofia kan opleveren zoo schrreef het blad. Maar het is ongetwijfeld een gebeurtenis van gewicht, dat hier een overwinnaar en een overwonnene uit den grooten oorlog bijeenkomen, om de banden tusschen hun volkeren nader toe te halen. En het lijdt geen twijfel, dat men zoowel te Rome als te Parijs met gemengde gevoelens deze toenadering zal gade slaan. In Frankrijk zal de ontmoeting te Sofia wellicht ook eenige onrust wekken, daar Bulgarije geneigd wordt geacht om zich ALEXANDER I. koninq van Joeqo-Slavië. meer naar Berlijn dan naar Parijs te rich ten. Een nauwe vriendschap tusschen Bulgarije en Joegoslavië zou, zoo moet men te Parijs zich bezorgd afvragen, wel eens de inleiding kunnen worden tot de vorming van een sterk pro-Duitsch blok in centraal Europa. De volksstem' ming in het Saargebied De volksstemming in het Saargebied kan ons nog tal van onaangename verras singen brengen en ook de gevolgen er van, hoe de stemming dan ook uitvalt, ten gunste van Frankrijk of Duitschland, kunnen voor Europa nog bitter genoeg worden. Frankrijk bereidt zich op het oogenblik al voor op de stemming, hoe wel die nog eenige maanden verwijderd is. Die voorbereiding heeft veel weg van een toebereiding ten oorlog. Men leze hieronder maar wat Pembroke Step- hens, de speciale correspondent van de Daily Express, uit Saarbrücken meldt: Aan de westgrens van het Saargebied bereiden duizenden Fransche soldaten zich voor op een binnentrekken van het Saargebied ter versterking van de politie. In de bosschen hoort men 's nachts het schieten der zware Fransche artillerie» zoo hevig, als sedert den oorlog nog nimmer door de Saarlanders is gehoord. Honderden arbeiders zijn bezig de stra tegische straatwegen die van Metz en Straatsburg naar het midden van het Saargebied loopen, te verbeteren en te verbreeden. Wagens met Fransche of ficieren en vrachtauto's met veldbedden voor het legercorps aan den rand van het Saargebied rijden geregeld af en aan. Op een groote open vlakte buiten dé stad Bitsch zijn verscheidene troepenaf- deelingen geconcentreerd, waaronder Afrikaansche manschappen in witte uni form. De correspondent zegt verder, dat hij op de wegen dozijnen tanks is tegengeko men. Te Rohrbach zag" hij een trein vol Fransche soldaten. Eén der soldaten had hem verteld: „Onze generaal heeft ons te Bitsch gezegd, dat de toestand in het Saargebied zeer kritiek is, en dat wij gereed moeten zijn om op bevel terstond naar Saar brücken te marcheeren en iederen op stand te onderdrukken. Ieder moet daar voor gereed zün." De oefeningen der Fransche troepen bestaan voornamelijk uit lange mar- schen. De manschappen maakten op den correspondent een vermoeiden in druk. De Roode Kruiswagens zijn vol solda ten, die hun voeten stuk geloopen heb ben. MACDONALDS POLITIEKE TOEKOMST. De Parijsche Temps, zoo meldt Vaz Dias, maakt melding van geruchten, die te Londen de ronde doen over de poli tieke toekomst van den Britschen eersten minister, Ramsay MacDonald. Het zou in de bedoeling liggen hem gouverneur van Canada of onderkoning van Indië te maken. Al deze dingen hangen echter in de lucht, zoo lang de Engelsche minister nog niet van zijn zomer-vacantie is terugge keerd. Hoewel zijn toestend is verbeterd en ook zijn oogen zich in betere conditie bevinden dan voor de vacantie, is het de vraag of zijn gezichtsvermogen hem in staat zal stellen het inspannende werk, dat hem in Whitehall en Downingstreet wacht, voort te zetten. Voor zijn vertrek naar Canada zou MacDonald een lang durig gesprek met Baldwin over zijn politieke toekomst hebben gehad. Eén blokje is voldoende voor een kop krachtige bouillon. De .Times" wijst er hedenmorgen op, dat tezelfder tijd, dat te Genève de laatste diplo matieke besprekingen zijn gevoerd voor het sluiten van een nieuw vredespact, onderhan delingen gevoerd worden tusschen een Euro- peesche mogendheid en een Engelsche bewa- peningsfirma voor de leVering van oorlogs tuig. Het blad noemt niet den naam van het land en zegt slechts, dat de politiek van Duitsch land het bedreigt en dat het besloten heeft groote offers te brengen om aan ieder gevaar, dat mocht ontstaan door den Duitschen drang naar het Oosten, het hoofd te kunnen bieden. VERSTERKTE ANTI-NATIONAAL- SOCIALISTISCHE PROPAGANDA. V. D. meldt uit Berlijn: Met het naderen van den winter schijnt de illegale actie van de tegenstan ders van het nazi-régime in Duitschland toe te nemen. Reeds thans is dat duide lijk merkbaar. Verschillende tegen de nationaal-socialistische regeering ge richte pamfletten, worden op de meest vernuftige wijzen verspreid. Men vindt ze in hotels tusschen handoeken, tus schen zeepdoozen en in gesloten envelop pen, die als bedelaars verkleede personen op straat het publiek in de hand stop pen om dan snel te verdwijnen. De staat erft een reusachtig vermogen. D.N.B. meldt uit Warschau: I Graaf Jucob Potocki, de rijkste of al thans een der rijkste mannen van Polen, is Zaterdagmorgen overleden. Hij was een bekend filantroop en het was bekend, dat hij zijn prachtige col lectie schilderijen aan het Nationale Mu seum en zijn boeken aan de Nationale Bibliotheek had vermaakt. De president van Polen had hem hiervoor met het grootkruis van de orde van Polonia be giftigd. Thans is gebleken dat hij ook zijn ge- heele uit eenige milliarden zloty bestaan de vermogen aan den staat heeft vermaakt, het zal in de eerste plaats voor tubercu lose bestrijding en uitbreiding van zieken huizen besteed worden. Graaf Potocki bezat villa's aan de Ri- vièra te Cannes en Juan-les-Pins en een winterverblijf te Parijs. Hij was eigenaar van groote textielfabrieken te Lodz en groot grond- en rnijnbezitter. Of zijn familie ook zoo enthousipst over zijn wilsbeschikking zal zijn als de staat, is te bezien. Red. Held. Crt. GEEN HOTELBELASTING MEER TE BRUSSEL. Met het oog op 1935. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldt, dat het college van B. en W. besloten heeft de belasting op de hotelkamers af te schaffen. Doel van dit besluit is, het vreemdelingenverkeer in 1935, ter gelegenheid van de wereldten toonstelling, te bevorderen. De hotel- en restauranthouders hebben van hun kant aan burgemeester Max de verzekering gegeven, dat zij in den loop van het expo sitiejaar hun prijzen niet zullen verhoo- gen en geen verschil zullen maken tus schen de Belgische en de vreemde be zoekers. EEN BISSCHOP VOOR 3 JAAR VERBANNEN. Uit Moskou wordt gemeld, dat de bis schop Pavel te Tjoemen wegens propa ganda tegen de godloozen gearresteerd is en door de Gepoe tot 3 jaar verbanning veroordeeld is. Adres van de Vereeniging van Ned. gemeenten. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, naar aanleiding van de ontwerpen tot wijziging van de wet op de financieele betrekking en tot voor ziening terzake van gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg. Aan dit adres is het volgende ontleend: De gevolgen van de voor gestelde maatregelen. Terstond na het bekend worden van de circulaire van den minister van bin- nenlandsche zaken van 28 Juli j.1., heeft adr. een onderzoek naar deze uitkomsten ingesteld. Uit dit op. 788 van de 1071 gemeen ten betrekking hebbend onderzoek blijkt, dat, tegenover een oorspronkelijk getal van 41 noodlijdende gemeenten over 1934, over 1935 zijn te verwachten (116 87 203 gemeenten, die na raming van een maximale ontvangst uit extra- bijdrage voor de tekorten zullen komen te staan, waaraan de memorie van toe lichting het gevolg vastknoopt, dat der gelijke gemeenten als „noodlijdend" moe ten worden behandeld. Tegenover een oorspronkelijk getal van 162 (n.1. 41 noodlijdende j- 121 uitstootende) ge meenten, die in 1934 aan ri.jkstoezicht waren onderworpen, rijst de verwachting, dat dit toezicht zich in 1935 zal komen uit te strekken over 341 gemeenten (n.1. 203 gemeenten met tekorten na raming van een maximale ontvangst uit extra- bijdrage en (30 108 138 gemeenten, die tot het sluitend maken der begroo ting extra-bijdrage behoeven). Het bovenstaande overzicht geeft een vrij getrouw beeld van den financieelen toestand der gemeenten, zooals deze in 1935 zal zijn. En ongetwijfeld een te leurstellend beeld tevens. Over 1936 zal het verlies van het VA der belastingcapa citeit zich over een vol jaar uitstrekken, tengevolge waarvan voor dit jaar de toe stand nog ongunstiger zal zijn dan over 1935. Daarnaast dienen ook de moeilijkhe den, welke een aantal thans nog finan cieel draagkrachtige gemeenten onder vinden, niet te worden onderschat. In die gemeenten toch is veelal een aanmerke lijk deel der bevolking niet door beroeps bezigheden ter plaatse gebonden. De be volking van dergelijke gemeenten is der halve veel spoediger geneigd van woon plaats te veranderen. Het is b.v. te vree zen, dat een plotselinge en belangrijke verzwaring van de personeele belasting juist in die gemeenten ten gevolge zal hebben, trek uit de gemeente. Ook de gemeenten met een groot op pervlak waar de opbrengst van de grond belasting een belangrijke bron van in komsten vormt, die ook in verhouding tot de andere belastingen een grootere rol speelt dan bii gemeenten, die niet zulk een groot oppervlak hebben, komen zeer moeilijk te zitten. Wanneer de ontwerpen van wet in zake de financieele betrekking en het werkloosheidssubsidiefonds de wijzigin gen zouden ondergaan, die adr. in dit adres behandelde, zouden zeker de ern stige gevolgen, welke zii van de ontwer pen gelijk zij zijn ingediend vreest, aan merkelijk worden verzacht. Binnenland Derde slachtoffer overleden. Woensdagavond om half 11 is het derde slachtoffer van den brand in het r.-.k. ver- eenigingsgebouw te Hilversum overleden. Het is de 7-jarige Jopie Magnin. De vergunningen inderdaad verleend. Naar V.D. verneemt, zijn de aanvragen voor de vergunningen van de filmvertoo- ning te Hilversum, welke waren inge diend door den agent van politie B.-H. in zijn kwaliteit van voorzitter der Heilige Garde in de Heilige Hart-Parochie, bü de politie teruggevonden. Deze aanvra gen zijn voorzien van een paraaf van den waarnemend hoofdinspecteur van politie N. en van het woord „goed". Daaruit blijkt dus, dat de vergunnin gen inderdaad door de politie waren ver leend. Verstopping en slechte spijsvertering maken U ellendig en humeuriq. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, het bekende en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. Feuilleton Uit het Amerikaansch. 31) En wat de bewering, dat er misdadig hoog gespeeld zou worden, aanging na drie dagen had ze daarvan nog geen enkele bevestiging gezien. Ongetwijfeld speelde Mrs. Goshwold veel bridge en tegen een tamelijk hoogen inzet, maar haar spel kenmerkte zich door 't rustige, weloverdachte van iemand, die een jarenlange studie van 't spel gemaakt had en die het nu als een soort van pro bleem beschouwt; wanneer het lot haar zijn ongenoegen toonde door haar slech te kaarten te geven, verloor ze, maar haar verliezen waren door haar bezadig de manier van spelen uiterst gering. En ■^at valsch spelen betrof van zulke uitersten had Sally, ondanks haar scherp opletten, nog niets gemerkt. Iedereen, die geen lust in dansen had speelde bridge en vioe versa, maar 't ging aan de speel tafeltjes veel te opgewekt en nonchalant toe, om de veronderstelling, dat 't doel zooveel mogelijk geld winnen zou zijn, een schijn van waarheid te geven. En wat het gehalte der gasten betrof hoewel de Zaterdagmiddagboot een stroom van gasten voor Goswold House meebracht, waardoor het aantal logés op twee-en- twintig kwam, waren het allen doodge wone, prettige menschen, die elkander, hun gastvrouw en de buren op het eiland blijkbaar al jaren kenden. Van den troep avonturiers met het aanhangsel van mannen en vrouwen, die hun be kendheid aan 't een of ander schandaal te danken hadden, was geen spoor te bekennen. Nog nooit had Sally, zulke logés bij gewoond; ze profiteerden van de moeite, die hun gatvrouw zich gaf, om hun het verblijf in haar huis aangenaam te ma ken, of ze negeerden haar pogingen, al naar 't hun het beste leek op elk uur van den morgen werd er ontbeten, ze lunchten thuis en dineerden ergens an ders, of omgekeerd, al naar 't hun het beste uitkwam sommigen gingen zelfs zoo ver, dat ze al hun maaltijden bij den een of anderen vriend gebruikten en dit alles, zonder vooraf kennis van hun voornemen te geven of zonder eenige verontschuldiging later. 't Allermerkwaardigste en zeker de moeite waard van 't bestudeeren vond Sally de knappe manier, waarop de gas ten hun dagen van niets-doen met een jachtig heen en weer getrek wisten te vullen. Elk oogenblik was er een nieuw middelpunt van belangstelling, met als gevolg zich verdringen, om als numero één erbij te zijn; als een onrustige zwerm zonder eenig vast doel trokken ze van 't eene punt van 't eiland naar 't andere, en, alsof het iets onvermijdelijks was, ging deze „trek"-woede met een caleidos copische parade van de mooiste tot de meest bizarre kleeren, die Sally ooit ge zien had, gepaard. Begrijpelijkerwijs was dit alles voor do nieuweling in dit milieu niet alleen vreemd en aantrekkelijk dat. t haar zoo zou lijken, had ze wel vooruit begre pen neen, het was zalig, het was be- tooverend, het was levensvreugde, die zich manifesteerde; het was het leven, het heerlijke, rijke, veelzijdige leven. In spanning keek ze toe wat er zoü gebeuren, als de zeepbel zou uiteenspat ten! Natuurlijk zou dat gebeuren 't was te mooi, te mooi en verrukkelijk, om waar te zijn; voor iedere Asschepoester komt eens het oogenblik, dat de klok twaalf uur slaat gelukkig zij, die eeri glazen muiltje mag achterlaten. Maar wat er ook mocht gebeuren, niets zou haar de herinnering aan dit geluk kunnen afnemen; zou 't niet heerlijk zijn om te mogen sterven met de glorierijke gedachte: dat ze bemind en dat ze verlo ren had! Vervuld van een zalige melancholie, boog ze zich met haar armen gekruist als steun op de vensterbank voorover en dronk met gesloten oogen, maar met het beeld van haar liefste even duidelijk voor zich, alsof hij in werklijkheid voor haar stond, den zoeten, sterken geur van de rozen onder haar raam in. Droefgeestig schudde zij haar hoofd, haar oogen schoten vol tranen als de waarheid gezegd moet wordent 'n ietsje sentimenteele tranen, die het door de maan verlichte landschap 'n poëtisch- mistig waas gaven. Maar tegelijkertijd bestaat zij: wat er ook mocht gebeuren, nooit zou ze zich meer in den tredmolen van vroeger terug laten dwingen. Even werden haar gedachten afgeleid door 't slaan van de klok in de verlaten zitkamer beneden haar; met een onver- schillig-zich-niet-storen aan menschelijke stemmingen verbraken do twee rustige. welluidende slagen de geheimzinnige Zondagnacht twee uur!.... en alles wel aan boord, 't Was nu doodstil in het groote witte huis meer dan een uur geleden had ze de laatste langzame voet stappen, het laatste zoogenaamd fluiste rend elkaar goeden nacht wenschen van de mannelijke gasten gehoord, die na eindelos rekken van hun night-cap ten slotte noodgedwongen naar bed gingen. Ze boog zich nog iets verder 't raam uit en keek den witten, spookachtig verlich ten voorgevel langs. Zoo ver ze zien kon, en waarschijnlijk zou een lichtschijnsel in de even dampige lucht zichtbaar geweest zijn, waren alle vensters donker. Scherp luisterde ze niets dan het zachte, te vreden gemurmel van de kleine golfjes op het zand of het fijne, klaaglijke pro test van een vogeltje, onverwacht ge stoord in zijn slaap. Van de groep vroolijke, onbezorgde gasten was zij de eenige, die op dat uur wakker was. 't Leek of bij die gedachte haar ber lioefte aan iets avontuurlijks, welke zich nooit voor lang onderdrukken liet, met een schok in haar wakker werd. Meer :dan twee uur lang had ze daar in dien stoel gezeten, had ze zich stuurloos door haar gevoelens en gedachten laten be- heerschen nu was haar hoofd moe van 't denken, maar 't verlangen om te sla pen liet zich nog niet gelden integen deel, nog nooit was ze zoo rusteloos ge weest, 't was of iets buiten haar wil haar voortdreef om in die stilte den geurigen zilver-cn-zwarten tuin in te gaan, om te zien, wat die mystieke omgeving voor haar verborgen hield. En waarom ook niet? Niemand behoefde het ooit. te weten. De smalle wenteltrap af, die zich aan het einde van de gang vlak tegenover haar kamerdeur bevond, een trap, die hoofd zakelijk door de dienstboden gebruikt werd, een smalle deur door en ze stond op het terras. Wel bestond er kans, dat de deur afgesloten en de sleutel uit 't slot genomen zou zijn, maar als de voorzienig heid haar gunstig was, als de weg vrij bleek te zijn, wat belette haar dan om naar buiten te gaan om haar ziel te laven aan de harmonieuse schoonheid van den stillen zomernacht? In de stemming waarin ze op dat oogenblik verkeerde, gaf het ietsje bui- tennissige van 't plan, dat overigens on schuldig genoeg was, een verleiding die ze onmogelijk weerstaan kon. En daarbij, kwaad stak er niet in. Zelfs wanneer haar escapade bij ongeluk ontdekt werd, wat zou er achter gezocht kunnen wor den? Immers niets! Gelukkig bevond zie honder haar col lectie geleende kleeren een avondmantel, welke voor een tocht als deze al bijzon der geschikt was een lange cape van donkergrijs satijn met zwart bont afgezet, waardoor de noodzakelijkheid om zich voor een mogelijke ontmoeting met een andere rustelooze ziel behoorlijk te klee- den overbodig werd. Wanneer ze dit klee- dingstuk omsloeg zou ze met haar zwart zijden kousen en zwarte pantoffels met vilten zolen in de schaduw volkomen on zichtbaar zijn. Vlug liep ze de kamer door; zonder zich de moeite te geven eerst 't licht aan te steken, haalde ze de gewenschte klee ren uit de kast, trok ze aan en deed de deur open. Voorzichtig door een niet te breeden kier, inspecteerde ze de gang en de trap. Alles was en bleef doodstil een enkel licht, een matglazen bol op 't portaal bij de groote trap, wierp zijn zwak schijnsel tot voorbij haar kamer. Met een gerustgesteld gevoel deed ze de deur zoo zacht mogelijk achter zich dicht en sloop de gang door en de smalle wenteltrap af tot haar lichte verwon dering was de kleine deur naar het terras niet eens afgesloten. Vlug stapte ze over den drempel naar buiten; met den knop in haar hand bleef ze nog even aarzelend, behoedzaam om zich heen kijkend, stilstaan, toen, even vlug als de ijle schaduw van een wolk die voortgedreven door den wind even het maanlicht onderschept, glipte ze over het open grasveld tot waar de donkere streep van de hooge heg tusschen tennisbanen en Engelschen tuin haar voor nieuws gierige oogen verborg. Van daar uit begon ze haar tocht: voor zichtig voortsluipend in de breede scha duw van het netwerk van gladgeschoren hagen, over den zwaar beschaduwden grasrand, die elk van haar voetstappen dempte, bereikte ze na verscheidene om wegen den hoek van het breede terras aan den zeekant, waarop ze dien eersten middag met Frego had staan praten. Nu verhinderde haar niets, zelfs niet de tegenwoordgheid van een onsympa thiek iemand, om van 't uitzicht op zee te genieten. Met een gewaarwording, of 't vergezicht, dat zich voor haar uitstrek te, door zijn onmetelijqe schoonheid een tafereel uit een sprookje was, liep ze terug naar een steenen bank, die bij de schaduw van een hoogen boom stond en ging zitten. Met een gevoel van welbeha gen leunde ze terug in don eenen hoek en keek genietend voor zich uit. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1