VELu S zijn yocdkoop wringmachines van a<9.75 Radi Hevige botsing tusschen twee goederentreinen te Zwolle. urn mo ..«Jbnnn WASCHMACHINES van af fl. 30.- Dr. Colijn beleedigd. Uit het concentratiekamp Ernstig spoorwegongeluk bij Winwick. Het drama in den trein. Een smokkelaarmillionnair pleegt zelfmoord. Na de teifoenramp in Japan. ïO'programma De ontvoering van het kind van Lindbergh Weer een circus in nood Voor drie weken naar Madeira. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 2 OCTOBER 1934. De begrafenis van bet tweede slachtoffer. Op de r.-k. begraafplaats aan de Boschdrift heeft Zaterdagmorgen de ter- aarde-bestelling plaats gehad van het tweede slachtoffer van den brand, die in Hilversum heeft plaats gevonden, n.1. de 11-jarige J. Reynders. Het kind werd, zoo als bekend, thuis* verpleegd. De mis werd opgedragen door den pastoor der St. Clemens parochie, A. L. Akkerman. Ook by deze plechtigheid was burge meester Lambooy tegenwoordig. Onge veer tien uur arriveerde de stoet op de begraafplaats. Er was veel belangstelling langs den weg en op het kerkhof. Een schat van bloemen dekte de baar. DE OPLICHTING TE NIJMEGEN. Een arrestatie ln Duitschland. De recherche te Nijmegen heeft in samenwerking met de Duitsche recherche, te Aken den 34-jarigen J. B. uit Essen aangehouden, die eenigen tijd geleden op vervalschte girobiljetten een bank te Nijmegen voor f 12.000 zou hebben opge licht. Hij blijft ter beschikking van de Duitsche justitie. Oeen persoonlijke ongelukken. Zaterdag is een goederentrein, die het rangeerterrein te Zwolle uit de richting Zutphen opreed, met een rangeerenden goederentrein in botsing gekomen. De botsing is zonder persoonlijke ongeluk ken afgeloopen, maar heeft een geweldi ge materieele schade veroorzaakt. Het rangeerterrein te Zwolle, zuide lijk gedeelte, is door een betrekkelijk smal stuk verbonden met het station Zwolle. Over dit smalle gedeelte reed de binnenrijdende goederentrein met vrii groote snelheid, omdat deze midden op het uitgestrekte terrein moest zijn. Daartoe liep zijn spoor diagonaalsgewij- ze over andere sporen. Plotseling zag de machinist bii een aftakking van een der zijlijnen, dat de machinist van een ran- ^eerenden trein zoo hard mogelijk zijn machine vooruitliep, voortdurend zwaaiend en roepend, terwijl ook het personeel van de wachtpost zijn aan dacht trachtte te trekken. Hii begreep, dat er iets niet in orde was en remde zoo krachtig mogelijk, maar het was al te laat. Precies op het punt waar zich de zijlijn aftakt, reed zijn machine op tegen de rangeermachine, die over de zijlijn aankwam, eveneens met een aantal goe derenwagens achter zich. Groote materieele schade. Deze rangeerlocomotief moest het te gen de zooveel zwaardere goederentrein locomotief afleggen. Zit werd opgelicht, schuin over de rails gezet, daarbij de rails volkomen plat drukkend, maar bleef hangen, onwrikbaar vast in de andere machine. De voorstellen van bei de machines waren, omdat zij schuin met de voorkanten op elkaar inliepen, geheel verwrongen. De buffers zaten diep in de voorstukken van de machines. Van de goederentreinlocomotief was een der buffers met huls en al afgerukt, was de tender uit de rails en in elkaar ge drukt en waren ook tal van machinedee- len verbogen en ontzet. De wederzijd- sche bufferbalken waren versplinterd. Van den rangeerenden trein was een Duitsche kolenwagen ontwricht en uit de rails gegooid. De daarop volgende goederenwagen lag ondersteboven naast de rails, was het onderstel kwijt, dat aan den anderen kant lag en de achterwand was versplinterd. De overige wagens van dezen trein hadden beschadigingen aan buffers en onderstellen. Van den binnenkomende trein was de eerste helft een groote ruïne. De nor male lengte van een goederenwagen zal zijn 7 8 meter. Op een afstand nu van 23 meter van de achterzijde van den ten der van de machine af lagen acht wa gens verspreid. De veel grootere snel heid waarmee deze trein heeft gereden, het enorme gewicht van den grooten- deels uit kolenwagens bestaanden trein deden hier de gevolgen van de botsing veel ernstiger zijn. Ook hier was de voorste wagen een Duitsche kolenwagen. Hij is opgelicht, naast de rails gezet, waarbij de onderstellen en het houtwerk vernield en ingedrukt werden. De toegang tot het rangeerterrein is volkomen versperd en daar de hulptrein en de ontboden kraanwagens alleen kun nen naderen over een der beide sporen voor het doorgaand verkeer, moest het treinverkeer naar Amersfoort geleid worden alleen over het opgaande spoor, wat eenige vertraging heeft gegeven. Van de rails is een 20 meter geheel vernield, een zeer groot stuk is ontzet. Voorts is een wissel vernield. Terstond is men met het opruimings- werk begonnen, waarbij men stuitte op de moeilijkheid, dat men op Zaterdag middag over niet veel personeel de be schikking heeft. De oorzaak. Over de oorzaak het volgende: De machinist van den rangeerenden trein was hiermee op de zijlijn aan het ran geeren. Hij wilde de luchtdrukremmen op spanning brengen. Op dat oogenblik was op den trein zelf geen remkracht. Plotseling bemerkte hij, dat hij den trein met meer in zjjn macht had, omdat de remmen van zijn machine niet of in ieder geval niet voldoende werkten en hii den trein in geen geval voor het hoofdspoor tot slaan zou kunnen brengen. Meteen zag hij den binnenkomenden goederen trein al naderen, hü stapte van de machine af, rende den anderen trein ■tegemoet (de snelheid van den rangee renden trein was gering, zwaaide en nep, maar, zooals reeds gezegd, beide treinen waren elkaar al te dicht gena- De ander« machine schoot hem voorbij en de botsing vond plaats toen hem biina de tweede wagen voorbijging. de bagagewagen, die geheel op zij werd geslingerd. Het scheelde geen meter of de machinist was hier onder bedolven geweest. De hoofdgeleider van den trein werd uit den wagen geslingerd, maar kreeg geen letsel. Twee maanden geëischt. De algemeene leider van het Neder- landsch Volksfascisme „Zwart Front" te Oisterwijk stond voorlde Bredasche recht bank terecht ter zake van beleediging van minister Coljjn. Verdachte had een pamflet samengesteld en door een tweetal leden der partij doen verspreiden, waar van de inhoud beleedigend voor den minister was geacht. Een tweetal getuigen werden gehoord. Mr. Deelen, officier van justitie, had met ergernis het stuk gelezen. Spreker vond het feit zeer ernstig en eischte 2 maanden gevangenisstraf. De rechtbank bepaalde de uitspraak over 14 dagen. VERDUISTERING DOOR EEN LOOPJONGEN. De dader gepakt. Het geld verdwenen. Op 17 Augustus ging de 14-jarige loopjon gen J. W. V. van de fa. O. de Leeuw, 400 wisselen bij de Nederlandsche Bank. Hij kwam niet terug. Hoewel zijn signalement naar alle richtingen was verspreid, werd geen spoor van hem ontdekt, totdat Donderdag de Zwolsche politie een aanwijzing kreeg en op haar tele fonisch verzoek de jongen werd aangehouden te Zandvoort, waar hij rustig blijkbaar zijn vacantie had doorgebracht. Het geld bleek op te zijn. De jongen is ter beschikking gesteld van de justitie. MATROOS GEWOND. Tengevolge van een ontploffing. Vrijdagnacht twee uur arriveerde te Terschellink de IJmuider treiler 42 met een gewonden matroos. Terwijl de treiler vischte op 164 mijl N.N.N. van het vuur schip „Terschellingerbank", vond een der matrozen tusschen de gevangen visch een busje begroeid met allerlei zeeplanten. Toen hij het nader wilde onderzoeken, sprong het uit elkaar, waardoor hem vier vingers van de rechterhand werden weg geslagen en hij nog een schampschot in de buikholte kreeg. De schipper van de treiler legde direct een noodverband en stoomde naar de ha ven van Terschelling. De gewonde ma troos, van wien de toestand niet levens gevaarlijk was, is toen met een boot van de reederij Doeksen naar Harlingen ge transporteerd en vandaar per auto naar het ziekenhuis te Alkmaar. NACHTWAKER OVERVALLEN. Hij weerde zich kranig. Toen de 47-jarige nachtwaker J. van Montfoort Vrijdagnacht omstreeks twee uur de ronde deed, werd hij bij het bin nentreden van een der gebouwen van de chemische fabriek te Roermond onver hoeds van achter vastgegrepen door twee gemaskerde mannen, die poogden hem te overmeesteren. Doordat v. M. zich met alle macht verzette, en een der aanvallers in de hand beet, moesten zij hem loslaten. Toen hij een van beiden met de controle klok op het hoofd sloeg, namen zy de vlucht met achterlating van twee petten. Ook werd op de plaats, waar de worste ling had plaats gehad, een dekkleed en een touw gevonden Buitenland Men meldt uit Stockholm: De Deensche mevrouw Thulstrup, die einde Augustus naar een concentratie kamp nabij Hamburg was overgebracht, nadat zij acht maanden tuchthuisstraf wegens medeplichtigheid aan hoogver raad had ondergaan, is dezer dagen in vrijheid gesteld en met haar moeder en haar aanstaanden man naar Kopenhagen teruggekeerd. Volgens een correspondent van Politiken is mevr. Thulstrup naar een concentratiekamp overgebracht, om dat de politie met haar uitzetting wilde wachten tot tegelijkertijd een groepje Denen over de grens geleid kon worden, zulks teneinde reiskosten voor politie beambten te besparen. Toen de ouders van de Deensche het reisgeld ter be schikking stelden, is mevr. Thulstrup vrijgelaten om naar haar land terug te keeren. EEN FILM VAN DEN ENGELSCHEN KONING. Winston Churchill schrijft het scenario. Er was al lang sprake van, dat er ter gelegenheid van het zilveren regeerings- jubileum van koning George V een film zou verschijnen, die de voornaamste ge beurtenissen uit zijn regeering in beeld zou brengen. Thans wordt gemeld, dat Winston Churchill het scenario zal schrijven. Churchill heeft in de 25 jaar van 's Konings regeering zeker 15 jaar lang allerlei hooge posten bekleed. Er zullen van de film twee- of driehonderd copieën worden gemaakt, Zoodat hij ge lijktijdig over het heele Britsche Rijk vertoond kan worden. Tot dusver was 110 copieën het maximum van een film. 12 dooden en 40 gewonden. Met een enkel woord is in ons num mer van Zaterdag reeds melding ge maakt van een spoorwegongeluk bij Win wick. Naar Reuter dienaangaande meldt, is de exprestrein LondenFleetwood, die aansluit op de boot naar Belfast, Vrij dagavond om negen uur in de nabijheid van het station Warrington tusschen Liverpool en Manchester in volle vaart op een boemeltrein gereden. De eerste twee wagons van den exprestrein wer den in elkaar gedrukt. Bij dit spoorwegongeluk zijn 12 menschen om het leven gekomen en 40 gewond. De sneltrein uit Londen botste op het kruispunt Winwick bij Warrington op den locaaltrein Warrington-Wigan, die zich juist in beweging had gezet. De lo comotief van den sneltrein wierp den mo torwagen van den locaaltrein, die den trein opduwde, ondersteboven en begroef! hem onder zich. De stoker van den sneltrein is gewond en de machinist is waarschijnlijk om het, leven gekomen. Van de inzittenden van, den locaaltrein werd alleen de conduc teur gewond. Als gevolg van de botsing raakten de overige wagens van den lo caaltrein los van den motorwagen en schoven ongeveer 100 m veroverde rails. Toen raakte een der wagens in brand,! doch het vuur kon snel worden gebluscht.| In het ziekenhuis van Warrington lig gen 26 gewonden, o.w. tien vrouwen. Ooki in het ziekenhuis van Ligh is een aan-, tal gewonden opgenomen. Dit is het ernstigste spoorweg-on- 1 geluk van dit jaar op de Engelsche spoorwegen, nog erger dan dat van 6 September bij Glasgow, waar bij j een botsing van twee treinen negen menschen gedood en 30 gewond wer 1 den. Tien dooden en 21 gewonden,; w.o. vijf ernstig. Volgens een nader bericht uit War-; rington zijn bij de aanrijding tusschen beide treinen 10 menschen gedood en 20 gewonden naar de ziekenhuizen vervoerd. Van deze verkeeren er 5 in levens gevaar. Het opruimingswerk is met kracht aangepakt en Zaterdagmiddag te 3 uur! waren 3 van de 4 sporen vrij, zoodat1 weer een beperkte treinenloop ingelegd! kon worden. j- OPIUM IN BESLAG GENOMEN. De politie te Hamburg heeft 22 kg j opium in beslag genomen, welke zich be- vond in de bagage van een Chinees, die met een vrouw uit Marseille was aangeko men. Beide personen zijn gearresteerd. Geheimzinnige aanteekening. Naar aanleiding van den moord in den sneltrein ParijsVentimiglia wordt nog gemeld, dat men in de zakken van een der dooden handelskaarten heeftgevonden metgeheimzinnigepotloodaanteekeningen. Hierop stond o.a. Van René maak ik voor den tweeden keer een eerlijk mensch. Hij is mijn noodlot. Ik zweer ten overstaan van den dood, dat ik onschuldig ben. Aan de journalisten vraag ik medelijden te hebben met mijn beide families. In mijn zakken zijn riog 28.000 francs. Ik heb het verzoek in Parijs te worden begraven. René heeft met zijn duivelschen geest de politie tegen mij gekeerd. Hij wist dat ik liever zelfmoord zou plegen dan het voorwerp van een schandaal te worden. Hij zit er op te wachten dat ik zelfmoord zal plegen." Het Laatste Nieuws meldt dat de naam Betlamini, het slachtoffer van den moord, bij de Brusselsche politie dadelijk een licht heeft doen opgaan. Deze naam bleek té zijn verbonden aan een geheimzinnigen moord die ge pleegd werd op 14 October 1923, en waarvan een zekere Jeanne Charbois, de verloofde van Betlamini het slachtoffer is geworden. Het onderzoek van deze zaak is een meesterstukje geweest van politievernuft en uithoudingsvermogen. Met veel moeite werd de indentiteit van de vrouw en die van den vermoedelijken moordenaar, Betlamini vastgesteld. Zijn beschrijving met foto werd toegezonden, aan de Fransche politie. Doch deze is er in de elf jaar die sedertdien verloopen zijn, nooit in geslaagd den man aan te houden, hoewel hij te Parijs woonde en aldaar gevestigd was als handelaar. De Amerikaansche millionnair Pincus Brecher is Vrijdag, naar Reuter meldt, te Montreal veroordeeld wegens het smolt kelen van verdoovende middelen. Aan gezien hij zich onwel gevoelde, werd hij naar de ziekenafdeeling der gevangenis gebracht, daar is hij op de tweede ver dieping uit het venster gesprongen, met het gevolg, dat hij op slag dood was. iu tb 208 dooden gecremeerd. Te Osaka zijn de laatste twee dagen 208 slachtoffers van den taifoenramp, o.w. vele vrouwen en kinderen, gecremeerd. Tal van personen hebben den rouw aangenomen. WOENSDAG 3 OCTOBER. Hilversum, 301 m. VARA-uitzending. 10.00 VPRO. ri.oo en 6.00 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de continubedr. s J. v. d. Kieft (lezing), J. Jong (orgel). 11.00 RVU. Mevr. Mr. I. E. Prins—Willekes Macdonald: De rechtspositie van de vrouw. 11.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 12.00 Gramofoonpl. 12.15 Vervolg concert. 10045 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 2.00 Gramofoonpl. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Kleinensemble o.l.v. F. Bakels. 6.00 Orgelspel C. Steyn. 6.30 RVU. F. Koster: Vogeltrek. 700 Dr. Max Euwe spreekt over zijn schaak- indrukken in Rusland. 7.20 Voor het Platteland. 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.10 VARA-orkest o.l.v. E. E. Gebert. 9.00 Vaz Dias. 9.15 Vervolg orkest. 10.00 „De dag van den kleine man", spel van Sturmann. Vert. N. Bakker. Muziek C. Steyn. M.m.v. VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Huigen, 1875 m. NCRV -uitzending. 8.00 3 October-viering te Leiding. Koraalmu- ziek o.l.v. P. de Rook. 8.30 Schriflezing en meditatie. 8-459-30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. Verkuyl. n.00—12.00 Zang door J. Aldag m.m.v. G. v. d. Burg (piano). Ï2.I5 Gramofoonplaten. 1-15 Ensemble v. d. Horst en Gramofoonpl. 3 00 Chr. Lectuur. 3-303.45 en 4.00 Gramofoonpl. 4*15 Piano-recital G. J. Haalebos. 5-00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 700 Ned. Chr. Persbureau. 7-15 Gramofoonpl. 7 30 M M Schipper: De woning. 8.00 NCR V-Strijkorkest o.l.v. P. van der Hurk m.m.v. R. Parker (orgel). 9.00 Causerie Dr. H. J. Flipse. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vaz Diaz. 10.3011.30 Gramofoonpl. DONDERDAG 4 OCTOBER. Hilversum, 301 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10,30 Ensemble Rentmeester. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz. 2.30 Cello-recital H. Gebhart. 3.00 Causerie Mevr. I. de Leeuw van Rees. 3.2Ó—3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Radiotoonee! v. d. jeugd. 5.30 Super-Kamerorkest o.l.v. Z. Ocin. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 De Ramblers o.l.v. Theo Uden Masman. 7.30 Pianorecital Geza Frid. 8.00 Vas Diaz. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. Bruno Walter. In de pauze: Causerie Fred Fry en Gramo foonpl. 10.30 Uit „Haeck", Den Haag: Lajos Kiss en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. 10.10—12.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. u.00 KRO. 2.0012.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. C. Riemers. 10.45 en 11.00 Gramofoonpl. 11.3°12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkest-concert en causerie. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Voor de Vrouw. 3-303-45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Ds. P. Visser m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Orgelspel L. Blaauw. 6.15 Gramofoonpl. 6.45 Causerie H. Amelink. 7.00 Ncd. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Weekoverzicht. 800 Samenkomst in de Oosterkerk te Gronin gen, uitg. van de drie Geref. Jeugdbonden. 10.00 Vaz Dias. io.io12.00 Gramofoonmuziek. EEN TWINTIGJARIGE ZUIGELING. Een voor het overige blijkbaar gezond meisje van twintig jaar is «emge ^en geleden op straat door een geheimzinnige kwaal bevangen. By vlagen pruttelt, schreit en beweegt ze zich als een zutge Iing. Ze wordt dan met een zmgflesch g«P voed en moet, wat aangaat de u,tdr"Sf van het gezicht, het openen en sluiten van de handen, het wringen van de pol sen en het buigen van de beenen, volko men het beeld van een nieuwgeborene te Degpatiente is thans in een ziekenhuis in observatie. Een niet voor de openbaar- heid bestemde film werd van haai k maakt. Een arrestatie; vragen aan Hauptmann. De o'ftcier van justitie heeft medege deeld, dat hij Hauptmann door een psy chiater zal iaten onderzoeken. Hy heelt echter niet medegedeeld, om welke rede nen. In de New-Yorksche wyk, waar een deel van den losprijs in omloop is ge bracht, heeft men opnieuw een man gear resteerd. Er is echter niets naders van hem bekend. In verband met het feit, dat Hauptmann in zijn cel een lepel had achter gehouden, dien hij tot een wapen had vervormd, zal zijn cel geheel geïsoleerd en voort durend door een specialen waker gade geslagen worden. Journalisten hebben H. door middel van zijn advocaat 12 vragen doen toe komen. Uit de antwoorden blijkt, dat H. volhoudt, dat hij in elk opzicht onschuldig is. Hij heeft zich ook niet aan afpersing schuldig gemaakt. Hij is vast overtuigd, dat hij vrijgesproken zal worden. Hij hoopt, dat men aan zijn moeder in Duitschland zal schrijven, dat hij onschul dig is. Fisch heeft er nooit de minste toespeling op gemaakt, dat hij bij een ontvoering betrokken was. H. zelf had niet geweten, dat het geld van den los prijs afkomstig was. Het kind heeft hij, noch dood, noch levend gezien. De mysterieuze „John" gepakt. Men meldt uit Chicago, dat nu mis schien de mysterieuze „John" is gepakt. Een man en een vrouw, van wie de man aan het signalement beantwoordde, dat er van dezen „John" in omloop is gebracht en die met de zaak Lindbergh en met Hauptmann eenige relatie schynt te heb ben, zijn gearresteerd. John is de man, die er van beticht wordt, dat hij het los geld, door kolonel Lndbergh betaald voor zijn toen reeds lang doode kindje, had in ontvangst genomen. EEN INCIDENT. Reuter meldt uit Saint Servan Volgens getuigen, heeft een Parijsch advocaat Guy Lachambre, kamerlid en minister van koopvaardij in het laatste kabinet-Deladier zijn handschoenen in het gezicht geworpen cn uitgeroepen »Ik ben een betooger van 6 Februari, maar gij zijt een moordenaar". Gleich te Praag gestrand. Het is een slechte tijd voor het circus. Of het zijn roem heeft overleefd, of de menschen in dezen tijd van mechanisatie hun belangstelling voor het dier verloren hebben, dan wel of het slechts als dure vermakelijkheid meer nog dan andere vermakelijkheden van de crisis te lijden heeft, wie zal het zeggen? Misschien werken die factoren samen. Hoe het zij, het eene groote circus na het andere ziet zich door financieele moeilijkheden genoopt zijn deuren te sluiten. Thans komt uit Praag het bericht, dat Gleich daar gestrand is. Op een tournée door Tsjechoslowakije was het al in moei lijkheden geraakt met den fiscus, die eenige malen tot executie overging, om dat de belasting niet werd betaald, Praag, de hoofdstad, had de financieele verliezen goed moeten maken, maar deed het niet. De inkomsten dekten nog niet de dage- iijksche uitgaven. De particuliere schuld- eischers werden bezorgd voor hun duiten en begonnen nu ook beslag te leggen, de fiscus had weer nieuwe vorderingen en ten slotte ontbrak het geld voor de gage der artisten en voor het voer van de dieren. Men vreest, dat het circus ontbonden zal moeten worden. De directeur vertoeft echter in het buitenland om een omme gang door Roemenië voor te bereiden, en vermoedelijk ook wel om te trachten geld te vinden, zoodat nog niets vast staat. Voor de dieren wordt, althans voor- loopig, gezorgd. De vereeniging voor dierenbescherming Iaat ze voederen Een deel der dieren is geen eigendom van het circus, doch van het dierenpark Stel lingen wat de financieele kwestie "noe ingewikkelder maakt. Klaarblijkelijk gaan de zaken al lane slecht. Zelfs de tent, geleverd door een Keulsche firma, blijkt nog niet, of nop niet ten volle, betaald te zijn. Men schat de schulden op 2 millioen Tsj. kronen, dat is dus bijna f 125000 DROOGTE IN CEYLON. Uit Colombo wordt gemeld, dat Cevlon geteisterd wordt door een droogte zoS ernstig als nog byna nooit was voorge komen. Men vreest voor de opbrengst van de cocosnotencultuur en voor den rilst oogst. In de provincie Uva zullen aantal beroemde theeplantages volkomen geruïneerd zyn. indien de droogte «fn houdt. De beken drogen uit en de poelen liggen al droog. De apen hebben erg të lijden van den dorst en vallen de menschen aan Ook de herten komen in hun dorst de dorpen binnen. uoist VII. De straten en de verkeersmiddelen dienen in aanteekeningen over Madeira een afzonderlijk hoofdstuk in te nemen. Op Madeira rijdt men of glijdt men. Zeiden wil' niet, dat 't één reuzen-tobo- gan was? Ga niet op hooge hakken uw hotel uit. want de mogelijkheid bestaat, dat u in een wip met de straatsteenen kennis niddkti Die kennismaking is intusschen de moeite waard. De geheele bestrating wordt namelijk geleverd door den Atlantischen Oceaan persoonlijk. Miliioenen en millioeneu keitjes levert hii gratis per jaar af, keu rig rond geslepen door ziin golven, en in grootten van 1 tot 10 centimeter. Het is een muzikaal genot, staande op de landings-pier, de branding te hooren aanbruisen en wegzuigen over het rol lend gesteente, dat in Madeira het strand vormt. Het klinkt als een zangerig ge loei, en als men het onder een holle brug hoort resonneeren, vraagt men zich af, of men geen ver verwijderd kanongebulder of onweer hoort. Deze bestrating met reuzeknikkers vormt een van de karakteristieken van Madeira. Zij beperkt zich trouwens niet tot de straten, maar zet zich voort tot in de tuinen van de café's, ja hier en daar tot in de café's en huizen zelf! Het slenteren wordt er niet makkelij ker door. Een paar rubberhakken zijn onmisbaar. Daar de stad Funchal bijna geheel uit zulke steenen glijbanen bestaat, ziin ge wone karren of wagens in dit stadsbeeld natuurlijk ondenkbaar. Geen paard en geen rem zou ertegen bestand blijken. Het verkeer wordt dan ook, behalve door auto's, die met spookachtige snelhe den door de (trottoirlooze!) straten schie ten, en onder ons gezegd voor vreemde lingen het eenige bruikbare en zoo goed als universeele verkeersmiddel vormen, in stand gehouden door autobussen, welke uitmunten door een voor onze begrippen summiere en groezelige schilderachtig heid. En dan zijn er de ossenwagens. Maar de slechte gedachte wil mij niet loslaten, dat deze „schuifelende poffer tjeskramen" (zooals een onzer schrijvers over groot toerisme ze genoemd heeft) alleen voor de vreemdelingen worden in stand gehouden en dat een inboorling van dit schoone eiland zich liever bij eede zou verplichten, nooit meer een glas Madeira aan te raken hetgeen zijn vroegtijdigen dood zou beteekenen dan zich in dit zotte vehikel aan zijn eiland- genooten te vertoonen. Ter voltooiing van dit hoofdstuk de prettige mededeeling, dat dit woeste eiland geen enkelen trein bezit. Prettig, omdat men daardoor geen keuze heeft tusschen een goedkoopen trein en een behagelijken auto: Men is hier wel ge noodzaakt, het dure maar gemakkelijke verkeersmiddel te kiezen. Er is alleen een tandradbaan, maar uit het feit, dat deze slechts tweemaal per dag naar boven gaat, blijkt voldoende, dat de auto ook hier het pleit gewonnen heeft. Ik vergat te zeggen maar het spreekt wel vanzelf dat onze goede vriend uit Alkmaar vandaag den „Groot-Mokum- sche Koerier" gelezen heeft bovenop het koebeest voor de ossenslee. SPRIT-WEBER WENDT KRANK ZINNIGHEID VOOR. De beruchte dranksmokkelaar Hermaan Weber, in de wandeling Sprit-Weber ge noemd, zou gister te Berlijn terechtstaan voor een van zijn vele wandaden. Hij was echter niet verschenen; daar hij in het huis van bewaring gedetineerd is, werden daar inlichtingen ingewonnen, waaruit bleek dat Weber zich als een krankzin nige aanstelde en allerlei vreemde ver halen opdischte. O.a. beweerde hij zijn vrouw te hebben vermoord. Een medisch onderzoek maakte uit dat Weber kome die speelde. Daarna is hij toch, met aan merkelijke vertraging, naar de rechtbank overgebracht. De eisch tegen Weber, die ditmaal was beschuldigd van deviezensmokkelarij, luidde 10 jaar tuchthuis. Het vonnis zaj op 10 Oct. worden geveld. DE GEESELING TEN DOODE VAN EEN NEGER. Do vrouw, die het bevel gaf en de knechts, die het uitvoerden, gestraft. Uit Nairobi verneemt Vaz Dias, dat de weduwe van den Engelschen boer majoor Selwyn, die eenige negers die zij verdacht van veediefstal zoodanig had laten ranselen, dat een der negers aan de gevolgen bezweek, veroordeeld is tot een jaar gevangenisstraf. De negers, in dienst van mevrouw Selwyn, die op haar bevel de geeseling hadden uitgevoerd, werden veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf ieder. EEN VLIEGTUIG IN EEN REGEN VAN METEOORSTEENEN. De piloot van het te New York aan komende vliegtuig op de luchtlyn San rancisco New York, die gedurende zijn aatsten vliegtocht 13 passagiers ver voerde, deelde mede, dat zijn toestel oven Solano County, ongeveer 40 mijl ten noordoosten van San Francisco, op een hoogte van ruim 2000 M. in een egen van meteoorsteenen terechtkwam. knffif8- n zagen er uit ala gloeiende nëhu 1 ,?n 8(?mmige ervan ontploften hAPht 'f eg*u'g* Dooreen snellescherpe fiwLtii h ^schrijven bracht de piloot zij» heiri n ll®n de meteoorbaa» in veilig- aatronomische afdeeling van <la ditii» nfj6 van Californië zal een expe- a'mirI.,i,U <irneIllen naar de door den piloot een nu..» i6 i ats 0,n te onderzoeken, of bereikt heeft?" meteoor8teenen de aard0

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2