S. Coltof, PIET ZWEED - VISCHMARKT Oogstdankfeest Ingezonden Het op den Bückeberg. HET Danshuis HELEN TWELVETREES LEWIS STONE Korte Bontjasjes HAARDEN, HAARDKACHELS u en FORNUIZEN ADVERTEERT IN DE HELDERSCHE COURANT BINNENLAND Prinses Juliana bruids meisje. De Koningin en Prinses Juliana naar het Loo. Collectief contract in de koopvaardij. brandstoffentoeslag aan werkloozen. Naamsverandering van den torpedojager „de ruyter". de vierde du dok de wit herdenkingsmarsch. BUITENLAND 700.000 menschen nemen deel HELDERSCHE COURANT VA^i 'fllNSDAG 2 OCTOBER 1934. Het Spaansche kabinet afgetreden. Het Roemeensche kabinet afgetreden. Wat voor weer vandaag? Veulen, Bisam, Seal, maten 48 en 50, Tl VQ LI-THEATER HEDEN tot en met DONDERDAG Woensdag, Donderdag en Vrijdag op onza prima kwaliteit VELVET GROOTE KEUZE IN VELOURS CHIFFON VOOR AVONDJAPONNEN Het imponeerende filmwerk der METRO In de Hoofdrollen Zaal Balcon UW ADRES voor Bij huwelijksplechtigheid van Prins George en Prinses Marina. H.K.H. Prinses Juliana zal volgens de Sunday Dispatch" worden uitgenoodigd om een der bruidsmeisjes te zijn bij het aanstaande hu welij k tusscben Prins George eI1 Prinses Marina, dat op 29 November as. in de Westminster Abdij zal worden voltrokken. Waarschijnlijk zullen ook het oudste kleindochtertje van Koning George, n.1. Prinses Elisabeth en Prinses Ingrid van Zweden tot de bruidsmeisjes be hoor H. K. H. Prinses Juliana. Prinses Alice, gravin van Athlone, de nicht van onze Koningin, bij wie H.K.H. Prinses Juliana dezen zomer logeerde, is met de regeling der zaken van etiquette bij deze huwelijksplechtigheid belast. De uitnoodiging aan Prinses Juliana heeft haar vollen steun. De Koningin en de Prinses zijn Zater dagmiddag van het Staatsspoorstation om 4.29 naar Het Loo vertrokken. Ter uit geleide waren op het perron aanwezig burgemeester de Monchy en generaal Van Andel, waarnemend gouverneur der resi dentie. Om 6.31 kwamen de Vorstelijke per sonen te Apeldoorn aan. De burgemeester van Apeldoorn, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, was ter begroeting aanwezig. Voor het station had zich een groote menschênmenigte verzameld, die de vorst innen hartelijk toejuichte. Per auto met opgeslagen kap reden de Koningin en de Prinses met haar gevolg naar het paleis Het Loo. Overal langs den weg hadden zich groepjes menschen opgesteld, die de vorstinnen toejuichten. Bij het paleis werd voor de aankomst van de vorstinnen ook groote belangstelling getoond. Lang zaam reden de vorstinnen tusschen de dichte rijen enthousiaste menschen door. Minzaam wuifden zij hen toe. De men schen drongen tot voor het hek van het paleis en hielden aan met gejuich. Op het bordes bleven de Koningin en de Prinses nog even staan en groetten vrien delijk. Het nieuwe contract aanvaard. De contact-commissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij meldt, dat de leden van de bij de contactcom missie aangesloten organisaties de voor stellen voor een nieuw collectief contract in de koopvaardij na gehouden stemming hebben aangenomen. Het collectieve con tract wordt voor een jaar afgesloten het gaat op 1 October in. minister van sociale zaken heeft n de betrokken afdeeling van zijn epartement opdracht gegeven een rege- lng voor te bereiden voor het verstrek- van subsidie in de kosten van over Lmetent(!besturen in den komenden win- te verstrekken brandstoffentoeslag aan werkloozen. Aneta meldt uit Soerabaja. 'sterenochtend heeft bij de marine de vc-, i -eid P'aats gehad van denaams- t\ ering van den torpedobootjager L' i U)yter", welke voortaan „vanGhent" m-ino«K Opmaren, onderofficieren en Do aPPen waren hierbij tegenwoordig, heoft ramandant der marine te Soerabaja een korte toespraak gehouden. daó' 7 nfonde ^ezen Marsch, welke Zon- Pl-oito a'8, weder vanuit Utrecht zal mediinVUI, n om (3e Dudok de Wit- deelna bunnen wij medcdeelen, dat de bekom!'16 W6der zeer groot is en zeer Plai e sportsmen, zooals de Gebrs. médo bel<ende schaatsenrijders, als- voóir. ^en'ge kranige marine-mannen van g .iaar deelnemen. EEN GEWELDIGE DRUKTE. Zondag is op den Bückeberg bij Hameln het oogstdankfeest gevierd, een van de grootsch opgezette feesten, die de natio- naal-socialistische staat heeft ingesteld, in dit geval voor den lahdbouw. Alle andere bevolkingsgroepen moeten er eveneens aan deelnemen ten teeken van de saamhoorig- heid van het geheele Duitsche volk, dat den ouden band met de boeren heeft te ruggevonden. Volgens de officieele op gaven hebben Zondag dan ook meer dan twintig millioen Duitschers het kleurige feestboeketje gedragen, dat ter gelegen heid van het oogstdankfeest werd ver kocht. Uit alle deelen van het land waren de legaties naar Hameln gekomen, waar voortdurend extra-treinen binnenliepen, terwijl een stroom van auto's en autobus sen het stadje inreed, zoodat men weldra haast niet meer door de drukte heen kon komen. De politie, versterkt door 5000 le den Arbeidsdienst, S.A. en S.S., had voor een stevige afzetting gezorgd. Op het feestterrein op den Bückeberg, waar een ruime tribune voor de eere- gasten was opgesteld, waren o.a. 80 luid sprekers aangebracht. Adolf Hitier arriveerde per auto uit Goslar, waar hij 's ochtend te 10 uur per vliegtuig was aangekomen en waar hem een stormachtige ontvangst ten deel was gevallen. Onder daverend gejuich van de verza melde tienduizenden werd Hitier bij zijn aankomst op het feestterrein ontvangen. Het feest werd officieel geopend met een rede van den rijkspropagandaminister, dr. Goebbels, die herinnerde aan het 1 Meifeest op het Tempelhofer Feld te Ber lijn, toen twee millioen werkers uit de stad bijeen waren, terwijl thans, op 30 Septem ber, 700.000 Duitsche boeren uit het ge heele rijk verzameld zijn op den Bücke berg, die den Leider danken voor al wat hij voor hen en voor het geheele Duitsche volk heeft gedaan. Hitier heeft het Duit sche volk zijn dagelijksch brood hergeven. Hitier spreekt. Dan is het woord aan Hitier. De droom van een dergelijke demonstratie van Duit- schen gemeenschaps- en levenswil kon slechts in het nieuwe rijk werkelijkheid worden. Misschien zal morgen weer een Parijsch dagblad schreven, hoeveel mil lioen het de Duitsche regeering gekost heeft, iederen deelnemer in staat te stellen om hierheen te komen. Deze menschen be grijpen niets van het wonder der Duitsche herrijzenis. In de afgeloopen 12 maanden is de strijd voortgezet tegen den oeconomischen nood, zonder rekening te houden met min der bevredigende resultaten of zelfs mis lukkingen. In nog geen VA jaar is de werkloosheid met ruim twee derden ge daald. De werkloozen zijn sneller weer te werk gesteld dan zij, die voor ons gere geerd hebben hen uit de bedrijven konden verjagen. En al is de levensstandaard van vele Duitschers nog verre van voldoende, dit kan ons niet in de war brengen. Ten slotte zal ook hier de taaie wil en de harde schedel tot succes leiden. Duitschland en het Duitsche volk wil len niets anders dan den vrede. Zij zullen echter nooit hun rechten prijsgeven. Vele moeilijkheden had men te overwinnen se dert het besluit werd genomen, uit den Volkenbond te treden, maar Duitschland is in de afgeloopen 12 maanden niet zwak ker, maar sterker geworden. Het nat.-soc. Duitschland staat sterker dan ooit, waarvan de volksstemming van 19 Augustus het bewijs is. Hitier zeide vervolgens zich te verheu gen op het oogstfeest, temidden der Duit sche boeren te zijn. Naast den strijd tegen de werkloosheid is een van de voornaamste problemen, die dringend opgelost moeten worden, dat van de redding van den boe renstand, welke noodzakelijk is als basis voor het land. Wij zien in de boeren niet alleen de bron van voedsel-voorziening, doch ook het behoud van ons volk. Een land van professoren, ambtenaren en geleerden alleen kan niet bestaan. Slechts wanneer de wsheid zich met de primitieve kracht vereenigt, kan op den duur een volk met succes den strijd om het bestaan voeren. Daartoe moet echter de hoogmoed van enkele standen en klas sen worden uitgeroeid. Aan het slot van zijn betoog zeide Hit- Ier, dat de regeering in het Duitsche volk wil zaaien en met Gods hulp eenmaal ook wil oogsten. Al wordt de oogst somwijlen ook bedreigd door hagel van menschelijke domheid, toch moet men dapper en moe dig volhouden en op God vertrouwen. ,Want God heeft nog nimmer iemand ver laten, die op zijn hulp vertrouwde. (Lang durige stormachtige toejuichingen. STAAT VAN BELEG OP CUBA. In de provincies Havana en Santiago de Cuba is de staat van beleg afgekondigd na een nieuwe serie bomaanslagen en de ontdekking van plannen voor een coin- munistischen opstand. Het Spaansche kabinet is gisteren afge treden. Na een vacantie van 3 maanden kwam het parlement onder uitgebreide veilig heidsmaatregelen van de politie gisteren weer bijeen. Minister-president Samper nam dadelijk na de opening der zitting het woord om de door hem gevolgde politiek te verdedigen. Gil Robles, de leider van de rechts staande katholieke volksactie verklaarde bij het debat, dat zijn partij de regeering niet langer zou steunen. Daarop trokken de ministers zich terug om te beraadslagen. Na korten tijd deelde del Rio, de minister j van landbouw, aan de pers mede, dat de regeering besloten had af te treden. Zij zou nog gisteren haar ontslag bij president Zamora indienen. Tatarescu met de vorming van een nieuw ministerie belast. De verwachting, uitgesproken bij den dood van Mavrodi.den onder-staats-secre- taris van het premierschap, dat r.u de herziening van het Roemeensche mini sterie, welke reeds zoolang in de pen was, niet lang meer zou uitblijven, is ver wezenlijkt. Het kabinet Tatarescu is af getreden. Tatarescu heeft dadelijk van den Koning opdracht gekregen een nieuw ministerie te vormen. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie. Met verbazing nam ik kennis van een reclamebiljet, waarop is aangekondigd, dat er Donderdag 4 October a.s. in „Musis" een film zal gegeven worden over Inlandsche vogels. Ik vroeg mij zelve daarbij af: hebben de autoriteiten van Den Helder, sinds het ongeluk in Hilversum, dan niets geleerd? Weten zij dan niet, dat dergelijke vertoonin gen geschiedt, met een z.g. „Kofferkino?" Een kofferkino, waarmede het ongeluk in Hilver sum heeft plaats gehad! Ik begrijp niet, dat zij, die daarover hebben te oordeelen, er maar zoo klakkeloos over heeri loopen. Schrijver dezes, destijds mede-exploitant van een bioscooptheater, weet er van mede te praten, hoe nauwlettend de politie haar voorwaarde deed controleeren. En nu, pas eenige dagen na een zeer droevige ervaring, ziet men in Den Helder de reclame, voor een en dezelf de wijze van filmgeven. Geachte Redactie, het gaat bij mij niet als protest tegen de exploitatie van „Musis", in tegendeel, ook zij hebben zeer zeker een zwa- ren strijd in dezen moeilijken tijd. Maar wel gaat het er bij mij om, te wijzen, voor het te laat is, op de lichtvaardigheid, waaraan men hier menschenlevens blootstelt. Zelfs het gebouw leent zich er niet voor, daar de deu ren naar binnen opendraaien. Stel u voor, als er iets gebeurt. De ramp is niet te overzien. Is er nu geen andere en betere gelegenheid, om die film te vertoonen? Zeer zeker! Ik stel mij voor, dat, wanneer men eens gaat praten met de Directie van onze plaatselijke goedge keurde bioscopen, de zaak een goed verloop zal hebben. Ik vertrouw, dat zij die over deze filmvoorstelling het zeggingschap hebben, bij nader inzien van een groote verantwoorde lijkheid ontslagen kunnen worden, door bij tijds in te grijpen, alvorens het te laat mocht blijken te zijn. Hoogachtend, J. J. Schoeffelenberger. Den Helder, 1 October 1934. Wij hebben te bevoegder plaatse geïnfor meerd naar de veiligheidsmaatregelen, die, in verband met deze filmvertooning zijn geno men en kunnen onze lezers, die de vertoo ning bij willen wonen, volkomen geruststellen. De naar binnen openslaande deuren zullen den geheelen avond openblijven, brandblusch- middelen zijn ter plaatse, maar bovendien is de film van onbrandbaar materiaal en is er dus geen gevaar voor brand te vreezen. Red. Heldersche Courant. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 October. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. I Hoogste stand 765.6 te Genua. Laagste stand 747.2 te Röst. Verwachting; Meest zwakke wind uit Zuidelijke rich tingen, zwaar bewolkt tot betrokken, tijde lijk eenige regen en weinig verandering in temperatuur. Ondertrouwd GRETHA AUGUST1N en ANDRÉ CRIST0FF GR0ENDIJK. Den Helder, 3 October 1934. Ruijghweg 58. Soerabaia (Marinekazerne Oedjong). Huwelijksvoltrekking Dinsdag 16 October a.s. DANKBETUIGING. Langs dezen weg betuigen wij onzen hartelijken dank aan Familie, Vrienden, Buren, Clientèle, aan de Biljartveree- niging „O.G.", aan Directeur, Bestuur en Leden „Stedelijk Muziekcorps" voor de vele blijken van belangstelling, bij ons 25-jarig jubileum onder vonden. CH. A. MINNEBOO. R. W. E. MINNEBOO— Baanstra. Den Helder, 2 October 1934. J. H. D. MATTHEUWS en M. J. MATTHEUWS- van Aanholt zeggen biermede hartelijk dank voor de vele blijken van be langstelling bij hun huwelijk ondervonden. Den Helder, 28 Sept. 1934. Heeren-, Jongelieeren- en Klnder-Confectle WBIJLAND, Van dalenstraat 72 Voor de vele blijken van belangstelling, bij ons huwe lijk ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. M. KOORN en E. J. KOORN Verkuylen. In nieuwe modellen Kanaalweg een schitterend populair programma met TWEE PRACHTHOOFDNUMMERS I. Je Gouden Engel" ii. geven wy iÖ°!o edba korting (plet- en vlekvrij) in alle moderne kleuren, ook zwart en marineblauw. IN ONZE NIEUWE ZAAK ZKoningsk. 55 M.èf.de'fong Deongescbreveuwet 30 50

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 3