Texel. gemengd nieuws Marineberichten. van Baaren Marktberichten Visscherijberichten LUCHTVAART Amsterdam en Batavia 10 jaren verbonden. Smirnoff in de race Londen-Melbourne. Een vliegtuig gevallen.! Harberg-relletje. Vier dooden bij auto ongeluk. Slachtoffers van de typhoon in Japan. De staking in Zuid Wales voorkomen. Verduistering van f 3000. Auto tegen een boom gereden. Veldwachter aangevallen Brand te Oss. De brand te Hilversum. Te Eindhoven is een man in den rug gestoken. Inbraak in het station te Geldermalsen. De werkzaamheden aan den Lutine-toren. Brutale kerkdiefstal. Beschonken auto bestuurder veroorzaakt twee aanrijdingen. Brand te Zwolle. Drie artisten gewond. PHILIPS-RADIO Technisch Bureau Spoorstraat 36 - Telefoon 461 Speciale Servicedienst HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 2 OCTOBER 1934. 7 MARKTO'VERZICHT. Nog blijft de rammenhandel alhier bè- iangrijhde aanvoer is groot en er worden enkele dieren aangevoerd van uitnemende kwaliteit. Één werd getaxeerd op minstens 45.—, al liep de prijs over 't algemeen tusschen f 15-— en f 30.—. Ander wolvee was er ook veeldaarvan vallen echter de ririjzen niet mee; de beste oude schapen gingen voor ongeveer 13.—, terwijl de jammeren niet meer opbrachten dan f 6.-- 1 ln de runderaanvoer was nogal eenige variatie; de prijs liep van f 100.— tot f 130.Voor een nuchter kalf be taalde men gemiddeld f 6.50; de gras kalveren gingen tot f 25.—. De varkenshandel leeft weder een weinig 0p. Op de boerderijen wordt ongeveer 15 cent per pond betaald; op de markt gold een big pl-tn. f7.schrammen brachten ongeveer f 16.— op. Pluimvee was er heel wat; de prijs blijft slecht. Oude kippen brengen nog geen 50 cent op. Aan de eierenveiling viel een belangrijke prijsstijging waar te nemen. De middenprijs, eieren van 6 kg gemengd, liep om de f 4.— per 100 stuks. In den wolhande! begint eeniglevente komen; dooreen tweetal handelaren werd, naar wij vernamen, thans 50 cent per kg geboden. Aangebracht door korders: 29 September: Groote middel tong Kleine middel tong Kleine tong Slips Schol I Schol II Schol III (puf) Schar i October: Groote middel tong Kleine middel tong Kleine tong Slips Schol I Schol II Schar p. kg f 1.35—1-25 1.38—1.18 1.32—0.92 O.27—0.10 p. kist 6.104.20 2.40—1.35 „1.20—0.75 1.800.60 p. kg f 1.36—1.07 1.22—1.05 1.27—0.88 0.25—0.13 p. kist 7.OO—5.15 2.85—1.65 1-20 Gisteren een gedenkdag in de Nederlandsche luchtvaart. Gisteren was een gedenkdag voor ons Nederlandsch luchtverkeer. 1 October was het juist tien jaren geleden, dat de H.N.— A.C.G. een eenmotorige Fokker F VII van Schiphol vertrok bestuurd door Thomassen Thuessink, Van der Hoop en (destijds) luitenant Van Weerden Poelman, met als mecanicien Piet van den Broeke. Hij is uitgenoodigd een Engelschen commandant, die ziek is geworden, te vervangen Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt zal de bekende K.L.M.-piloot Smirnoff, de commandant van de Pelikaan tijdens de zoo geslaagde Kerst- en Nieuwjaarsvlucht olland-Indië v. v., deelnemen aan de Melbourne-race. Smirnoff zal aan dezen wedstrijd deel nemen als commandant van een Engelseh toestel, een De Havilland. De comman dant van dit toestel, een Engelschman, is plotseling ziek geworden, zoodat er een vervanger gezocht moest worden. Hierbij is de keuze op den beroemden Hollander gevallen. De directie van de K.E.M. heeft aan Smirnoff toestemming gegeven, deaje uitnoodiging te accepteeren, 1 Vier dooden. Naar Reuter uit Londen meldt, is Zaterdag een vliegtuig dat van Heston naar Parijs onderweg was, bij Shoreham m Kent gevallen. Alle inzittenden, de bestuurder en drie passagiers, zijn gedood. Buitenland Vier dooden. hen bende misdadigers heeft Zondag ochtend nabij St. Jacobs in Illinois een herberg overvallen. Er ontstond een schietgevecht. Twee gasten werden dood geschoten, de herbergier heeft twee ban- arui mek revo'verscboten gedood. De Klere roovers zijn ontkomen. ^0lldagmiddag is te Werden een ernstig uio-ongeiUk gebeurd, waarbij een vrouw naar drie dochters den dood vonden. Bijna 13500 dooden en gewonden. Op grond van door het departement van binnenlandsche zaken verstrekte in lichtingen melden de bladen, dat de telling der dooden en gewonden, tengevolge van de jongste typhoonramp, voorloopig is beëindigd. Er werden in totaal 13466 personen gedood of gewond, waarvan op het grootste eiland Hondo alleen 10.681. VERKEERSAGENT DOODGEREDEN TE WEZEL (DLD.). Nijmecgsche chauffeur in arrest. Zaterdagavond is onder Wezel (Dld.) een Duitsche verkeersagent, die op een motorfiets reed, door een vrachtauto van de firma Van W. uit Nijmegen aange reden en op slag gedood. De Nijmeeg- sche chauffeur G, werd gearresteerd. De auto is in beslag genomen. De conferentie van gedelegeerden dei- mijnwerkers heeft Zaterdag te Cardiff de voorstellen van minister Brown met groote meerderheid aangenomen, zoodat de staking in elk geval voorkomen is. De minister zal de eigenaars en de ieiders der federatie raadplegeu bij de benoeming van de drie onafhankelijke leden van het scheidsgerecht. Binnenland „SPEERMARKEN" GESMOKKELD. Veertien Nederlanders gearresteerd Wegens het smokkelen van „Sperr- marken" zijn Zaterdagavond aan de grens bij Kleef veertien personen twaalf uit Nijmegen en twee uit Arnhem door de Duitsche douane gearresteerd. MAN MET EEN MES VERWOND. Zondagnacht is op de kermis in de Schans bij Heerenveen zekere Noppert uit Nieuweburg onverwachts met een mes in den rug gestoken. Hij moest per zie kenauto naar huis worden vervoerd. De messetrekker is nog niet gevonden. Na door de rechter-commissaris te zijn gehoord is in het huis van bewaring te 's Hertogenbosch opgesloten de 36-jarige koopman P. B. te Eindhoven, verdacht van verduistering van f3000 ten nadeele van een fruithandel te Eindhoven. De chauffeur ernstig gewond. Zondagmorgen is door de gladheid van den weg een auto, welke bestuurd werd door den heer W. uit Eindhoven, op den Graafschen weg tc Wijchen tegen een langs den weg staanden boom geredeD. In den auto zaten behalve de chauffeur nog twee dames. De dames bleven onge deerd. De chauffeur werd ernstig gewond en is naar de woning „van een dokter te Wijchen vervoerd. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Op de Schamerweg te Maastricht is Zondagmiddag de ongeveer 20-jarige, aan dien weg wonende Jansen, die per rijwiel was, aangereden door een auto,bestuurd door L. Krans, en tegen den grond ge worpen, waar hij bewusteloos bleef liggen. Per ziekenauto werd hij naar het zieken huis Calvariënberg vervoerd, waar hij in den loop van den avond is overleden. Zondagavond laat is te Nijnsel twist ontstaan tusschen zekeren v. d. Heyden uit Son, zijn schoonvader Heyinans uit St. Oederode en zekeren van E. uit Best, nadat zij eenige café's hadden bezocht. Bij een poging om de vechtenden te scheiden viel van E. den veldwachter van Nijnsel aan en stak hem met een mes. Do veldwachter kreeg slechts een lichte verwonding, doch trok uit zelfverdediging zijn klewang, waarmee hij zijn aanvaller ernstig aan de hand verwondde. De man moest zich onder geneeskundige behan deling stellen. Boerderij afgebrand. Zaterdag is brand ontstaan in de dubbele landbouwerswoning, bewoond door de families Strik en van Bergen aan de Usschenschestraat te Oss. De brandweer kon wegens gebrek aan blusch- water niets uitrichten. De boerderij is tot den grond toe afgebrand. Ook de inboedels van de beide families, deland- b mwwerktuigen en een partij h°°i en 8i.roo zijn verloren gegaan. Een aantal kippen is in de vlammen omgekomen. De oorzaak wordt toegeschreven aan hooi- broei. De schade wordt door verzekering gedekt. De minister-president dr. H. Colijn heeft Maandagmiddag de Curasao-tentoonstelling In de Gothische Zaal te den Haag geopend. - Dr. Colijn tijdens zijn openingsreda ROELOFSEN IN HOOG ER BEROEP. Het Haagsche gerechtshof heeft gisteren in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen den slager H. Th. Roelofsen, verdacht van beleediging van oud-minister Verschuur en van prof. dr. Berger. Het O.M, eischt twee maanden gevangenisstraf. Dè veiligheid was niet betracht. Zooals reeds gemeld, hebben de raads leden Meijer en Van der Heeg dertien vragen gesteld aan den burgemeester van Hilversum betreffende de controle en het toezicht op de voorwaarden voor vergun ning van filmvoorstellingen te Hilversum, naar aanleiding van den brand in het Vereenigingsgebouw. De burgemeester heeft daarop o.m het volgende geantwoord: Er is vergunning verleend voor film voorstellingen in het R.K. Vereenigings gebouw. In het onderhavige geval is voor den aanvang der voorstelling niet gecontro leerd of de voorwaarden werden nage leefd. De brandweer kon dit niet doei), daar zij van de verleende vergunning j geen kennis had genomen. De in de vergunning voorgeschreve|n voorzorgsmaatregelen waren niet ge troffen, terwijl eveneens was afgeweken van de bij de bouwvergunning gestelde eischen. Er waren meer dan het aantal toege stane stoelen aanwezig, een deur, die met een handgreep moest kunnen worden ge opend, was met een sleutel afgesloten, terwijl de sleutel niet op de deur zat. In den loop stond een buffet. Het voorge schreven brandbluschapparaat was niet aanwezig. Zaterdagavond werd bij een zekeren Jansens, wonende aan den Hurkhoven- schen weg 41 te Eindhoven hevig op de deur geklopt. J. die ernstige vermoedens had, dat het de gebroeders P. waren, met wien hij in onmin leefde en die ruzie met hem zochten, begaf zich naar buiten met een geweer, dat hij als lid van de burgerwacht in huis had. Hij werd on middellijk aangevallen door twee perso nen, die hem het geweer afhandig maak ten. Het waren inderdaad de door J. gevreesde T. P. de P. en H. J. de P.„ beide uit Woensel. Plotseling riep Jansens uit; Je hebt me gestoken, waarna hij ineenzakte. De beide broers namen de vlucht. Op het hulpgeroep van de vrouw van Jansens kwamen buren te hulp, die het slachtoffer zijn woning binnendroegen. Dr. Sporenburg, die spoedig aanwezig was, constateerde, dat J. 4 messteken in den rug had opgeloopen. Later op den avond hebben de gebrs. de P. zich met het geweer op het poli tiebureau aangemeld, waar zij zijn opge sloten. Zondagnacht na half een is ingebroken in het kantoor van den stationschef te Gel dermalsen. Vermoedelijk heeft men 1500 a 1600 gulden gestolen. In verband met afwezigheid van den chef is het juiste be drag nog niet op te geven. Si.»-- Uit Terschelling: Nadat de werkzaamheden aan den Lutine- toren een week waren stopgezet wegens stormweer en een kleine reparatie aan de zuigbuis, zijn deze werkzaamheden Vrijdag voortgezet. De toren had ge durende den zwaren storm van verleden week geen enkele beschadiging opge loopen. Zondag is het laatste zand uit den toren gezogen, zoodat men reeds gisteren met het bergen van de wrakstukken kon be ginnen, alsmede met het opruimen van de roestklomp. Zooals men weet beslaat de toren een oppervlakte van 112 M2. van het wrak. Men verwacht dan ook, dat deze opper vlakte in den loop van de volgende dagen kan worden onderzocht. De toren staat ongeveer 19 M. onder den zeespiegel en heeft de vaste kleilaag bereikt. He» outogyro vlmfltuig, dat op do .Luto den Haag wei goëxpoioord, lt Maandag waar van ha» Malieveld In da retidenile onder groote belangstelling gestart Zondagmiddag is in het dorp Den Dungen bij 's Hertogenbosch een zeer brutale kerkdiefstal gepleegd. Een onbe kend gebleven persoon sloop tijdens het stille middaguur het gebouw van R.K. Parochiekerk St. Jacobus binnen. De in dringer begaf zich naar de sacristie en ontvreemdde daar de sleutels, waarmede hij de kluis wist te openen. Later is men tot de ontdekking gekomen, dat hieruit een bedrag van ca. 100 gulden is gesto len. Ook de offerblokken werden open gebroken en van hun inhoud beroofd. Naar schatting bevatten zij een bedrag van 30 gulden. De dief wist zich snel nit de voeten te maken. De inbraak werd door den koster ont dekt, die onmiddellijk den gemeente-veld wachter van het gebeurde op de hoogte bracht. Bij het onderzoek, kwamen de buurtbewoners meedeelen, dat zij kort tevoren een vreemdeling, die erg gehaast scheen te zijn, de kerk hadden zien ver laten. Volgens hun mededeelingen zou de man op korten afstand van het kerkge bouw iets hebben weggeworpen. Bij het onderzoek, dat de veldwachter op de aan gegeven plaats instelde, vond hjj in een sloot de kluissleutels en een aantal in brekerswerktuigen. Van den dief is verder niets ontdekt. Tusschen Marsum en Franeker reed Zondagavond een personenauto, afkomstig uit en bestuurd door iemand uit Makkum met groote snelheid en slingerend langs den rijksweg. Verscheidene wielrijders en wandelaars konden met moeite een aan rijding -voorkomen door ijlings achter de langs den weg staande boomen te vluchten. Ter hoogte van Dronrijp werd een wiel rijder, de 33-jarige D. Oegema uit Dronrijp aangereden. Deze bleef bewusteloos en met een ernstige schedelbreuk op den weg liggen. De autobestuurder reed door zonder zich om zijn slachtoffer te be kommeren. Een eind verder botste hij tegen een tegenkomenden auto aan, bestuurd door den groentenhandelaar Dokter uit Leeu warden. De naast hem zittende echtgenoote van den heer Dokter sloeg met haar hoofd door de voorruit en kreeg ernstige snij- wonden aan het gelaat. De beide auto's werden ernstig beschadigd. De bestuurder van de auto uit Makkum, die onder den invloed van sterken drank was, kreeg geen letsel. Hij is in arrest gesteld. De wielrijder is overgebracht naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden. Zijn toestand is ernstig. Mevr. Dokter is ter plaatse verbonden. Oude drogisterij afgebrand. Zondagmorgen is brand uitgebroken in de groote drogisterij „De Oude Gaper", in de Diezestraat te Zwolle. Het vuur schijnt op de bovenverdieping te zijn ont staan. De brandweer was met groot mate riaal spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met zes stralen. De belendende perceelen kregen waterschade. De hitte was zoo groot dat in het tegen over gelegen pand van de fa. Berrevoets zeven winkelruiten sprongen. Tegen negen uur kon de brandweer inrukken. De schade, die zeer groot is wordt door ver zekering gedekt. De oorzaak moet gezocht worden in zelfontbranding van een vat chloras na- trieus, staande op de eerste verdieping. Bij auto-ongeluk. Zaterdagnacht heeft op den rijksstraat weg bü Terheiiden (N.-Br.) een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij de artisten W. Denijs, H. Beuker en P. Os tra zijn gewond. Het drietal had in de schouwburgzaal Concordia te Breda gecontracteerd en was vandaar om kwart voor eenen per auto naar Amsterdam vertrokken. Toen men bij Terheijden was gekomen naderden twee wielrijders van de tegen overgestelde richting, waarop de heer Ostra, die aan het stuur zat, de lichten doofde. Dit werd den automobilisten ech ter noodlottig, want op het zelfde oogen- blik vloog de wagen van den weg en kwam tegen een naai terecht, waarop hij kantelde. De heeren Denijs en Beuker konden den auto, die ernstig was beschadigd, na eenige moeite verlaten. De heer Ostra zat echter zoodanig be kneld, dat hij niet dadelijk kon worden bevrijd. De beide eerstgenoemde heeren hebben daarop hulp gehaald, waarna de artisten per ziekenauto naar het St. Ig- natiusziekenhuis zijn vervoerd. Daar bleek, dat de heer Ostra een gecompli ceerde linkerarmfractuur had bekomen. Hij is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. De heer De Nijs, die naast den bestuur der was gezeten, had slechts eenige on belangrijke snij wonden aan de handen, doch kon evenals de heer Beuker het zie kenhuis verlaten. De toestand van den heer Ostra is naar omstandigheden redelijk wel. P.S. Ontvangen type 572A RADIO- GRAMOFOON t 350.-. Vraagt vrijblijvend damonstratie. Hr. Ms, vliegkamp de Mok op Texel is gisteren 1 October buiten dienst gesteld. Hel personeel on derofficieren wordt grootendeels geplaatst bij het vliegkamp de Kooy en overigens op het wacht schip en de onderzeedienstkazerne te Willemsoord. Luit. ier zee Je ld. H. M. van Bcmmelen wordt binnenkort eervol ontheven uit zijn functie van adjudant van den gouverneur-generaal van Oost-Indië en keert 28 November van Tandjong Priok naar Nederland terug. Bij Kon. besluit van 28 September is luit. ter zee der ie ld. J. Callenfels, adjudant in ge wonen dienst van wijlen den Prins der Neder landen, Hertog van Mccklemburg, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; het yer- siersel te dragen met de zwaarden. Bij Kon. besluit van 28 September is, met ingang van 1 October, de luit. ter zee der ie kl. J. Callenfels, eervol ontheven van zijn betrek king als adjudant van wijlen den Prins der Nederlanden. Luit. ter zee 3de klassè N. W. Sluijter wordt 8 October overgeplaatst van Hr. Ms. Politievaar- tuig Nautilus aan boord van Hr. Ms. torpedoboot- jager Piet Hein te Nieuwediep, welke bodem in November naar Oost-lndië zal vertrekken, met be stemming voor den dienst aldaar. Bij beschikking van den minister v. defensie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 2 Oct. luit. ter zee 2e kl. J. v. d. Wateren, ter beschik king gesteld; met 8 Oct. luit. ter zee 2e kl. J. M. van Olm, a.b. Hr. Ms. Piet Hein; met 22 Oct. de luits. ter zee 2e kl. PI. A. V. R. baron van Lawick, bij het vliegkamp de Kooij en J. W. Caspers, vliegkamp de Kooij; met 25 Oct. de luits. ter zee 2e kl. G. B. Fortuyn, a.b. Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen en B. Poortman a.b. Hr. Ms. Medusa; met 26 Oct. luit. ter zee 2e kl. J. M. D. I. Chömpff bij de Onderzeedienstka- zerne te Willemsoord; met 27 Oct luit. ter zee G. Y. C. Fraser, ter beschikking gesteld; met 2 Nov. de luits. ter zee 2e kl. A. W. Kruk en A. van Karnebeek bij de Onderzeedienstkazerne te Willemsoord; P. A. Riedel bij den Radiodienst der Marine te Amsterdam; L. J. Jarman, id.; D. J. van Doorninck JAzn., id.; C. F. Amster dam, id.; E. J. Gallas, id.; S. Rosicr, vliegkamp De Kooij; M. J. Vos aan boord Hr. Ms. Hertog Hendrik; A. PI. W. von Feijtag Drabbe, aan boord Hr. Ms. Schorpioen; A. G. den Bocsterd, id.; T. Brunsting, id.; D. T. baron Mackay; met 10 Nov. de luit. ter zee 2e kl. J. PI. J. Nep- ven, ter beschikking gesteld; met 26 Nov. off. van gez. 2e kl. A. C. Bos aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. De majoors-schrijver T. Westerbeek en J. de Vries zijn aangewezen om den I7en October 1934 per m.s. Johan van Oldenbarnevelt naar Oost-Indië te vertrekken. Ondervolgende officieren en schepelingen zijn aangewezeen om, behoudens onvoorziene om standigheden, naar Nederland terug te koeren: Luit. ter zee ie kl'. P. B. M. van Straelen, 26 Sept. '34 per m.s. Chr. Huygens v. Tj. Priok. Luit. ter zee 2e kl. L van Hengel, off. M.S.D. 2e kl. G. de Jongh, sergeanten-macht. W. Bakker en A. van Klaveren, 12 Sept. '34 per m.s. Baloeran van Tj. Priok. Matroos 2e kl. A. W. Abrahamsen 5 Sept. '34 per m.s. J. v. Oldenbarnevelt, van Tj. Priok. De aanwijzing voor thuisvaren van den serg.- macht. S. R. Markus per m.s. Johan van Olden- branevelt op 5 Sept. '34 van Tj. Priok is in getrokken. De korporaal-machinist K. van der Zee is 17 Sept. '34 per s.s. Colombia uit Wcst-Indië in Nederland teruggekeerd. PAARDENMARKT. Aangevoerd 140 stuks. Veulens 75150; IJ^jarige paarden 150 225; 2J/Jjarige paarden 160250: rljtuigpaarden 275350; werkpaarden 140275; .«Jachtpaar den 100—200; hitten 80—240. Handel goed. TEXELSCHE MARKT. 6 koeien f 100140; 3 paarden f 80200; I pink 6575; 18 rammen 1530; 4 graskalve ren 7525; 3 nuchtere kalveren 58; 74 schapen 1013; 41 lammeren 57; 5 biggen 57; 4 schrammen 1517. 200 kippen 0.35—0.65. EIERENVEILING. TEXEL, 1 October 1934. Aanvoer 51510 stuks. 50—50 kg f 2.10—3.00; 50—60 kg 2.90—3.65; 58—62 kg 3.70—4.10; 62—66 kg j 4—4.40; 66—70 kg 4.30—5. Oude kippen 2532J^ ct. per kg; jonge hanen 40 ct. per kg, NOORD-SCHARWOUDE, 1 October. Aanvoer en prijzen: 275 kg aardappelen bravo's 2.30; 7400 kg uien: uien 1.802.10, drielingen 0.901, grove 1.802.10, gele nep 1.70— 1.90; 400 kg peen f 0.701.10; 1300 kg spercie- boonen 37.10; 46.800 kg witte kool 6090 ct., alles per 100 kg. VEEMARKT. ALKMAAR, 1 October 1934. Op de heden gehouden veemarkt waren aan voer en prijzen als volgt: 80 ct.; 45 nuchtere kalveren (slacht) 412; 396 1838; 10 vette kalveren 3580, per kg 60 08 ct.; 45 nuchtere kalveren (slacht) 412; 396 vette varkens (zware) per kg 2731 cent per kg. Handel matig. PURMEREND, 2 Oct. 155J kg boter per kg f 1.451.55; 694 koeien: 345 vette koeien per kg f 0.540.60, stug; 169 gelde koeien f 80—150, stug; 110 melkkoeien f 120225, stug; 75 stieren per kg f 0.320.46, stug; 13 paarden f 60125, stug; 165 vette kal veren per kg f 0.30—0.50, matig 427 nuchtere kalverenvoor de slacht f 38, matig, voor de fok f 816, stug; 273 vette varkens, voor de slacht per kg f 0.270.30, stug; 16 magere var kens f 816, stug; 151 biggen f 610.50, stug; 823 schapen f 520, stug; 64 bokken f 39, ma tig; piepkuikens per kg f 0.400.50. Eierenveiling. Kippeneieren per 100 f 3.804.30, eendeneie ren f 2.00. Haven van Nieuwediep. 1 Oct. 1934. Aangekomen van Kolding <le Deenschc pa- lingkotter „Pctterens".

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7