Stadsnieuws 'Wat witt Imnï abonnementsgelden. vóór 15 October, RIJDT per HILLTAX Statuten en #j Reglementen f Drukkerij De Boer i HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 2 OCTOBER 1934. De Winter komt. De winterconcerten van ons Stafmuziekcorps. Meer abonné's noodig. Uit het politierapport. T\VEEDE blad Aan onze postabonné's doen wij het rzoek de abonnementsgelden voor hot vferde kwartaal ten bedrage van 2 pr postwissel over te maken of op onze ^(girorekening 16066 over te schrijven. P Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. 0V,er de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. y\ij verzoeken beleefd de kwitantie hij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. 0- De Zomer is voorbij. De Zomer met _ijn mildheid en overvloed van heerlijk heid. Als een laatsten groet hebben wij de afgeloopen dagen de zonnekoeste- ring nog in vollen rijkdom genoten. Maar we weten, dat het alles slechts toegift is. Nog wel geeft hier en daar het felle groot- sche bloeien van enkele herfstbloemen ons het nafeest der natuur. Maar het einde is niet ver meer. De natuur gaat rusten Het leven daar is ingeslapen. Maar nu ontwaakt een ander leven. Net leven, dat zich zoo bij uitstek leent voor den donkeren wintertijd. Overal ont waken weer de vereénigingen, de werk gemeenschappen, de comité s, de cursus sen om aan den slag te gaan. ,,Aan den arbeid!" zoo klinkt het parool. Plannen worden gesmeed, programma's worden opgemaakt, de wintercampagne zet over- 3l in. Dit geldt niet in de laatste plaats ook het werk van het Crisiscomité. Ook daar heeft het parool geklonken. Gij allen weet ongetwijfeld, dat in deze week over heel ons land de winteractie wordt inge zet. Vanavond is gansch het radio-pro gramma daaraan gewijd. De groote om- roepvereenigingen zetten haar beste beentje voor om het algemeen belang te dienen. Het spreekt, dat het plaatselijk comité Jn deze niet achterblijft. Immers meer dan ooit zal in dézen winter hulp voor velen dringend noodig zijn. Want ook onze ge meente gaat onder den last der crisis ge bukt. Er is geen verwachting, dat in de eerstkomende maanden in een of ander opzicht opleving te bespeuren zal zijn. Integendeel, meer nog dan tijdens den vorigen winter zullen crisis-slachtoffers om hulp komen vragen. In dit donkere vooruitzicht echter speu ren wij toch een lichtstraal. Mogen er dan talloos velen een slachtoffer der crisis geworden zijn, wij prijzen ons gelukkig, dat in Den Helder zoovelen nog een be staansmogelijkheid hebben. Op dezen hebben wij onze hoop gevestigd. Zij zul len ieder naar beste vermogen ons helpen om den nood van anderen te verlichten. Op hun gevoel als mensch doen wij een beroep. Er wordt geleden door mede- menschen. Het eerste werk voor dezen winter zal plaats vinden op Zaterdag 6 October a.s. Dan zal door het plaatselijk crisis-comité een speldjesdag worden gehouden. Nog nimmer is vergeefs op deze wijze een be roep op de milddadigheid der burgerij ge daan. Wij kunnen ons moeilijk indenken, dat er nu iemand achter zou willen blijven. Natuurlijk brengt nu ieder zijn offer. Deze collecte moet slagen! Het spreekt, dat vele collectrices en col lectanten hiervoor noodig zijn. Ook dit iwerk is een dienst aan de gemeenschap; ook dit is een offer ten dienste van den imedemensch. Daarom, mogen velen zich ivoor dit werk opgeven! Collectrices en collectanten worden ver- iwacht op Vrijdagavond te kwart over acht ïn het gebouw van de Arbeidsbeurs (recht tegenover de Postbrug), Hoe meer er ko men, des te beter slaagt de collecte. Het Somité wacht U.. Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 2 Oct19.05 uur. Woensdag 3 19.03 Ho agent van politie K. Willemsen is j.1. Zaterdag geslaagd voor het politio- diploma, met aanteekening van den Alg. Ned. Politie Bond. De heer R. J. Wols, alhier, leerling van den plaatselijken cursus van den A. N. P. B., slaagde eveneens voor het politie-diploma. AANKOMST INDISCHE MAIL. De Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het 2 dezer te Marseille verwacht wordend m.s. Baloeran, wordt morgen den 3en Oct. om 9.44 te Amster dam C.S. verwacht. UITSLAG VERLOTING 'ZANG- RECITEER- EN ORKESTVEREEN. „HARMONIE". n 9 O n o r/l a f- o Ps f-t O O c o n CO c MOS PH PM o a o i-l 3 1 628 6 426 11 1639 16 2068 2 2241 7 1035 12 2216 17 2883 3 1257 8 1907 13 2271 18 179 4 2217 9 2268 14 856 19 374 5 1478 10 2106 15 1367 Prijzen kunnen afgehaald worden bij W. Buter, Van Galenstraat 35, na 6 uur 's avonds. DE „BAND VAN ZEVEN" IN „CASINO". De Casino-directie heeft haar orkest gèlieel gereorganiseerd. De reden hier van was het geweldige succes, dat bands als „The Ramblers'Y, „The Internatio nals", „Tom van der Stap", e.a. in Den Helder hebben gehad. Het Heldersche publiek is hierdoor veel hoogere eischen gaan stellen. Het resultaat van deze reorganisatie is een prima zeven per- soons band, welke onder den naam van „De Band van Zeven" optreedt. Door de uitgebreide bezetting en het feit, dat alle bandleden meer dan één instrument be spelen zijn de mogelijkheden zeer ver groot. Zondag j.l. maakte dit ensemble zijn debuut in „Casino". Het publiek, dat in grooten getale aanwezig was, waar deerde het gebodene ten zeerste. Hoewel er in de uitvoering der diverse nummers nog enkele zwakke plekken waren, voor al op het gebied van arrangementen, zal dit na eenige goede repetities zeer stellig verbeteren en Den Helder dus een band bezitten, van Heldersche Musici, die zeer zeker niet voor die uit andere groote plaatsen hoeft onder te doen. Wij twij felen er dan. ook niet aan of het Helder sche danslievend publiek zal de prestatiés van .dit ensembje met volle belangstelling blijven volgen. HET ONGELUK ÏN DE KRUGERSTRAAT. Ons bericht over het ongeluk in de Krugerstraat, hk. Singel, waar een zoontje van Dr. v. D., door eenige jongens van de Ambachtsschool aangereden zou zijn, was niet juist en behoef t eenige rectificatie. Onze berichtgever, misschien geen vriend van Ambachtsscholieren, had het ongeluk toegeschreven aan die jongens, die er echter absoluut onschuldig aan zijn. De jongen reed n.1. bij het nemen van de bocht, over een steen en kwam daardoor te vallen, met het noodlottig gevolg dat hij zijn enkel brak. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK, De decoratie-schilder F. N. is Zondag nacht, om ongeveer twee uur, met zijn motorfiets tegen een zandstorter op de Binnenhaven gebotst. Deze zandstorters staan opzij van den rijweg, dus moet N. Stadsritten w.af 10 et. p. p. Suitenritten 5 et. p. k.M. Standplaats: iulianapark tegenover „ISellevite" v. d. WIJST, Hoofdgracht 24. Tel. 5<SS. te veel rechts van den weg hebben ge reden. De man werd met ernstige ver wondingen opgenomen en naar het hospi ta il vervoerd. Zijn motorfiets was zwaar beschadigd. HET CONCERT VAN „HARMONIE". De uitvoering van bovengenoemde or- kestvereeniging, Zaterdagavond in Casi no gegeven, was merkwaardig in tweeër lei opzicht. Ten eerste door de opvallend goede prestaties, welke door orkest en solisten geleverd werden, en ten tweede door de schrikbarende leegte, die de Casinozaal vertoonde. Wat dit laatste be treft, hier kan óf de abnormaal warme weersgesteldheid debet aan zijn, of het feit, dat het „winterseizoen" voor velen nog niet officieel begonnen is. In ieder geval was het een miserabele aanblik, deze holle zaal, waarin de onbezeten stoelen evenzoo vele schreeuwende aan klachten waren testen muzieklievend Den Helder. Enfin, wij zullen er verder maar over zwijgen, en de vereeniging Coetis woor den in herinnering brengen: „Ende désespereert niet" Het menu van den avond was zeer aan trekkelijk. Geopend werd met den nog immer succes oogstenden, en met vaart gespeelden „Kalif von Bagdad", die er bij het schamele auditorium direct de stemming inbracht, en welke gevolgd werd door een vioolsolo van Drdla. ver tolkt door Jan. de Rooy, een der benja- minnen der vereeniging. Eenige mis grepen en déraillementen kunnen we ge voegelijk op des jongemans jeugdigen leeftijd boeken. Het accompagnement van den heer W. Boon, die begeleidde in de plaats van mej. Jetty Boon, was keu rig, en redde veel. In een tweede num mer kwam Jan iets bii, en bracht liet er aanmerkelijk beter af. Na een Berceuse van Lamart, door het orkest uitgevoerd, zagen we den lieer Willems voor het voetlicht verschijnen, die, eveneens bege leid door den heer Boon, een tweetal liederen zong, (Piscatore Pusillecó van Tagliaferri en Vorrei van Tostij op een wijze, die bij allen waardeering oogstte. Het is opvallend hoe goed deze korte, maar aan melodie rijke composities uit het land van het „bel canto" den heer W. liggen. Hij heeft een gevoelig timbre, en, wat zeer verstandig is, eischt niet té veel van zijn orgaan, geeft zich niet over aan een verleidelijke bravour. Massenets „Thais" volgde, de overbe kende mélodie, op viool door den heer K. Boon uitgevoerd. Wü leerden dezen violist reeds kennen, als uitstekend boven de gulden middenmaat, en het ten gehoore gebrachte op dezen avond ver sterkt ons in die meeneing. Zijn spel is gaaf en doorvoeld, en is niet meer dat van den amateur. Voor de pauze speelde het orkest een ballet-fantasie van Jules Deschaux, waar na nog eenige mensc.hen binnenkwamen. Onze hoop leefde op, maar bleek ijdel Een marsch van Fucik en een „Scène de Valse" bracht het orkest hierna, en wij kunnen den heer Bos slechts hulde brengen voor zijn prestaties. Nog eens kwam de heer Willems. en wel met een aria uit Manon (het prachtige „O Doice Canto") en de lieflijke „Berceuse de Jocelyn" de laatste met vioolbegeleiding van den heer Teesink. Het leek ons dat de zanger aan het einde vermóeid raakte, waar de Y* leege zaal wel niet onschul dig aan geweest zal zijn. De heer Bruul speelde hierna een piston solo uit het Karnaval von Venedig, en deed dit op een wijze, welke hem een daverend succes bezorgde. Dit is een nummer, bezaaid met muzikale klippen en klemmen, die evenwel op verbluffende wijze in een razend tempo gemeden wer den. Het was een verdiende hulde, 't vor stelijk applaus. Papa Offenbach's „Orpheus", waarin de vioolpartij door den heer Boon verzorgd werd, stemde zoo mogelijk het publiek nog dankbaarder, en met een fermen marsch kwam de finale, van dezen, uit muzikaal oogpunt bezien, geslaagden avond. Maar die leege stoelen.... NED. INDIË IN CASINO. De „Casino'-directie brengt steeds nieuwe attracties. Ditmaal stelt zij Hel ders ingezetenen in de gelegenheid Indi sche avonden (Kamar Bola) mee te ma ken, v/ellce Zaterdag en Zondag a.s, ge geven worden met medewerking van 30 Javanen. In navolging van Den Haag waarbij de vele oud-Indische gasten deze avon den zeer in trek zijn zullen ook in onze stad, die toch ook veel connecties heeft met Insuiinde, zij. die langer of korter in de Oost verblijf hielden, deze Indische sfeer hier nog eens kunnen meeleven. Er zullen daar zijn: een origineel Gamelan orkest,, een Krontjong Band. Javaansche dansers en danseressen in hun typische costumes en dit alles zal worden opgeluis terd door Holl.-Indische liedjes van de door de AVRO en Phohi bekende zan geres Anni Prins. Ten overvloede is er een Holl. Band, welke ter afwisseling zorgt voor moderne dansmuziek. Een origineele Indische rijsttafel, welke ver zorgd wordt door het gerenomeerde Haagsche Restaurant „Tampat Senang' wordt U in de nieuw gerestaureerde voor zaal opgediend door Javaansche bedien den. Voor vele Helderschen, die toch ook wel eens iets van Indië willen zien, hoo- rett en proeven, is dit een aardig idéé van de Cjisino-directie. Het Comité voor de Marine-cnocerten, verzoekt ons plaatsing van het volgende: 'Zooals U, ingezetenen, natuurlijk be kend is, worden door het Stafmuziek- eorps der Koninklijke Marine eiken win ter 6 symphonieconcerten gegeven (steeds op een Woensdagavond). Het Comité dat deze concerten orga niseert, dank zij de gewaardeerde toe stemming van den Commandant der Marine en een Gemeentelijke subsidie, spant alle krachten in om deze concerten zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, door liet engageeren van solisten van naam. Door de persoonlijke relaties en overre dingskracht van den kapelmeester zelve, gelukte het tot heden steeds dergelijke solisten hierheen te krijgen. We noemen U slechts enkele namens, als Hélène Cals, Gerard Hekking, Louis Zimmerman, Marix Loevenssohn, enz., dus artisten, die» gewoon zijnde met het Concertge bouworkest samen te werken, het niet i beneden zich hebben geacht, hun mede werking aan ons. Stafmuziek-corps te verleenen. Er bestaat dus njet den minsten twijfel omtrent het peil waarop de Marinekapel staat. Maar....! De Gemeentelijke subsidie is met één vierde verminderd en waar bet bedrag dat aan solisten, zaalhuur, drukwerk, belasting enz, moet worden betaald vrij aanzienlijk, doch niet te ver mijden is. dreigt er ernstig gevaar voor liet voortbestaan der concerten. Immers, hetgeen na aftrek der kosten aan het Stafmnziek-corps als honorarium kan worden uitgekeerd, is zoo onbeduidend geworden, dat het Comité vreest het be scheiden, gegarandeerde minimumbedrag niet meer te kunnen uitkeeren. Het ge- iyolg is dan ook, dat reeds bii de in Octo ber beginnende serie («mcerten de plaat- :sen in de zaal f 0,30 en die op het balcon jf f.— zullen kosten. Het spreekt vanzelf 'datföet niet zoover mag komen, dat de Marine-concerten gestaakt moeten wor- den. Het geneesmiddel voor dezen onge- vbndeti toestand is: Meer abonné's. Weet .ÜY dat voor f 3.— (incl. belasting) een 'abonnement kan worden verkregen, recht gevende op een plaats op het balcon in Casino, voor 6 concerten, dat is dus voor f 0.50 per concert! Bovendien is dit jabörinement niet persoonlijk. Vergeleken 'met andere plaatsen in ons land, waar men een dergelijk symphonieorkest be- ;Zit, is een prijs van f 3.voor 6 concer ten met solisten, eenvoudig belachelijk. Toch moet het Comité met leedwezen constateeren, dat het aantal abonné's nog veel te weinig is. Er moeten er 3 4 maal zooveel komen ais thans het geval is. Wij doen derhalve een dringend beroep op U, om abonné(e) te worden. Wü ver trouwen dat U voldoende de cultureele waarde dezer concerten beseft: laat het daarom niet zoover komen dat ze ge staakt moeten wordenwegens ge brek aan belangstelling van U, plaatsge nootent Geeft LI daarom spoedig op als abon- né(e) aan één der onderstaande adres sen J. Delgorge, Hoofdgracht 27; J. H. de Nüs, Krugersiraat 19, M. C. v. Balle- gooijen, Singel 24 of aan het Bureau der Heldersche Courant. DEN HELDER HAD DE PRIMEUR TOURNEE. VAN HET NIEUWE A.V.R.O.- Eivolle zaal, enthousiast pu bliek. Een uitstekend programma. Den Helder heeft zich dankbaar, zeer dankbaar betoond voor het genot en ge noegen dat haar het eerst gegund werd van alle steden in den lande. Stampvol was de Casino-zaal, d.w.z. dat pl.m. 900 mensc.hen opgekomen waren om de rentrée op de Bühne van Kovacs, Avro's beroemd geworden keurcorps, te begroe ten. Zeer nieuwsgierig was men, na de uitgesproken successen van het afgeloo pen seizoen, naar hetgeen thans ge presteerd zou worden. Het zij hier dade lijk gezegd: de hooggespannen verwach tingen zijn niet beschaamd, integendeel, naar het enthousiasme te oordeelen, wer den die overtroffen. „Steeds iets nieuws, altijd wat anders", dat is reeds lang het parool van de Avro, en het werd op het Heldersche tooneel nog eens ten volle onderstreept. Hierboven spraken we van een Avro-tournée, met opzet, want het is niet meer de tournée van Kovacs Lajos alleen. Natuurlijk speelt de band, wier leden in pakjes, die wat kleurcombinatie en snit betreffen buitengewoon geslaagd zijn, een hoofdrol, maar daarnaast heeft de programmaleiding voor veel variaties, even zoovele attracties gezorgd. Het was al nietgeheim meer, dat de bekende imi tator-teekenaar Koos Koen (Wam Heskes) van de partij zou zijn, maar dat zijn optre den 'n dergelijk éclatant succes zou wor den, dat was waarsehijnlyijk buiten ver wachting. Langdurig werd hij met applaus be loond voor zijn prestatie, een treffende bloemenhulde van de Heldersche luis teraars, werd hem deelachtig. Zijn over bekende créatie, Mej. de Bonk, vermocht dan ook terdege op de lachspieren te werken. Een tweede verrassing, die het zeker niet minder deed, was het marionetten theater. Het was door middel hiervan, dat een selectie van Avro's artisteristaf ten tooneele gevoerd werd en dat wel op zóó geeestige origineele wijze, dat de honder den verrukt waren. Vooral Han Hollan- der's reportage van den voetbalwedstrijd Hollahd-4-Timboektoe was een succès-fou. Maar er was nog meer! Alex de Haas en Magda van Donk verleenden hun me dewerking op het gebied van zang en dans; vooral in combinatie werd hun op treden zeer gewaardeerd. Kovacs Lajos liet zich hooren in eenige bekende, lees populaire werkjes meestal van Duitsch origine daarnaast in het heden ten dage bü de jongeren zoo geliefde Amerikaansch en Engelsch genre. Op dit terrein is de uitstekende trompettist-zanger-stepp-dancer Eddie Meenk de matador en zijn groeiende po pulariteit steekt die van zijn confrater, die toch in zijn genre zoo buitengewoon is, Bob Scholte, naar de kroon. Bijzon dere aandacht is wederom besteed aan het décorum, dat rustiger, doch zeker fraaier is dan dat van vorig jaar. De voorzitter der omroepvereenigjng, de heer de Clercq, stak in den loop van den avond eeri speechje af, waarin hij o.m. de drie redenen opgaf, waarom Den Helder de primeur van deze tournée had: le. De heer W. Vogt is een „Jutter" van geboorte. 2e. Het eerste S.O.S.-bericht, dat door de Avro uitgezonden werd, was be stemd voor mevr. Vogt, de moeder van den directeur, die in Den Helder woonde. 3e. De eerste opname voor het radio-jour naal werd hier ter stede genomen (ver trek onderzeebooten). Voorts vertelde de heer de Clercq interessante bijzonderhe den iver de nieuwe studio, die in aanbouw is en welke waarschijnlijk de modernste in Europa zal zijn. Met applaus werd de me- dedeeling ontvangen, dat de populaire omroeper Guus Weitzel niet zoo heel lang meer voor de microfoon zal wegblijven. Van de mogelijkheid, die de gramo- phoonplaat biedt, werd een druk gebruik gemaakt, zoo denken we in dit verband aan de kostelijke tweespraak tusschen Koos Koen en.mej. de Bonk. De eenigste opmerking, die we zouden kunnen maken is dat er misschien té veel van het goede geboden wordt het pro gramma duurt van 811.30 uur ter wijl dan bij een eerste optreden onvermij delijke kleine foutjes zich ook hier voor deden, doch aan den totaalindruk een uisttekend programma hoegenaamd niets konden afdoen. De Avro zal eer inleggen met deze nieuwe first-class propaganda-campagne! Buitenlandsch Overzicht pag. I feuilletonl Radio-programma2 Een derde slachtoffer van den brand te Hilversum overleden l Bij het spoorwegongeluk in Enge land zijn 12 menschen gedood en 40 gewond 2 Herdenking van de Lombok-expe ditie op een bijeenkomst van oud strijders in Den Haag 6 Het nieuwe collectief contract in de Koopvaardij aanvaard 3 Hevige botsing tusschen twee goe derentreinen te Zwolle2 Beschonken autobestuurder ver oorzaakt twee aanrijdingen 7 Inbraak in het station te Gelder- malsen. 1500 a 1600 gulden ge stolen 7 De bekende piloot Smirnoff zal aan de LondenMelbourne-race deelnemen 3 Een oogstfeest in Duitschland. waaraan 700.000 menschen deel nemen x Brutale kerkdiefstal te Den Dun- gen bij 's-Hertogenbosch. De da der spoortoos verdwenen7 Prinses Juliana zal als bruidmeisje fungeeren bij het huwelijk van prins Geórge en prinses Marina 3 Bijna 13.500 doodeh en gewonden bij den typhoon in Japan 7 De Indische mail komt morgen in ons land5 De Marine-manoeuvres 6 Omtrek-nieuws7 Marktberichten7 Marineberichten 7 Sportnieuws MOTORONGELUK OP DE BINNENHAVEN. Maandagavond vond een motorongeluk plaats op de Binnenhaven. De marinier L. die in een kalm gan getje naar den kart van Onrust reed, ver loor op de een of ander, wijze r13 macht over zijn stuur iret als gevolg, dat de motor tegen een der granieten lantaarn palen vloog. De botsing was van dien aard, dat de glazen bol boven in de lantaarn scheurde. Het slachtoffer werd vrij ernstig aan het gezicht verwond, en waarschijnlijk is zijn rechterarm uit de kom geschoten. De zwijntjesjagers weer op 'i pad. Door een bewoner van de Weststraat werd aangifte gedaan van vermissing van zijn rijwiel, dat hij onbeheerd op bedoelde straat had laten staan. Een onbeschaamd chauffeur. Aangifte werd gedaan door een bewo ner van den Singel, dat zijn 10-jarig zoontje Zaterdag j.l. toen hij per rijwiel reed, door een .vrachtauto (bestelwagen) is aangereden, waardoor het rijwiel van den knaap ernstig werd beschadigd, zon der dat hij zelf letsel bekwam. De auto bestuurder bekommerde zich niet om den jongen en reed door alsof er niets ge beurd was. ver de andere lezen wij uitvoeriger: ten opzigte van 's Lands Fortificatiën ,estuur kunnen wy berigten, dat hetzelve tot ea ]are 1795 heeft behoord aan Gecom- 1 eerde Raaden van de Staaten van Hol- mn en West Friesland, dog is zedert geko- -aan het Conimitté van Bondgenootschap j an^e- welk deszelfs Gecommitteerden LZe P'aats afzenden, om 's Lands werken te de °u,Wen' en voor het behoorlyk onderhoud den VCn zorgen, en aan welke Afgezon- a, kC j' vereischt wordende bedienden en elders onderschikt zyn. en d het Bestuur van de Zeemagt alle Vain Werf- en Magazynen, kortom Zdaken, het Zeewezen betreffende, heeff6" W^r' ^at; hetzelve tot den Jaare 1795 den gestaan aan het Collegie, bekend onder is z jaain van Admiraliteit op de Maas, dog rjnt,e '*rt gekomen aan het Comitté der Ma- houH W? mede alhier deszelfs bediendens ^aste'ein op het Adinlralitelts Lo- een Meester Scheeps-Tünmerman en verdere Opzichters, benevens een aanztenlyk getal arbeiders enz, De Militaire Bezetting alhier staat ter ver zorging van een Auditeur Militair, een Plaats- Major. enz. De Lootzen, welke de Schepen zo na Zee als de Maas in- en uitloozen, staan onder het Opzicht van het Collegie ter Pilotagie op de Maaze. Wat het Crimineel of Lyfstraflyk Rechtsgebied aangaat, behooren Helvoet- sluis en het Weergors, beide aan den Bail- luw en Leenmannen van den Lande van Voorne, Het Weergors op zich zelve met betrek king tot het Heem- of Waterrecht, staat on der het Bestuur van den Opper-Dykgraaf en Heemraaden van denzelven Lande. De Civiele of Burgerlyke Regeering be staat in een Schout, die tevens Secretaris is, zynde zedert eenige Jaaren, de Burger Jan Eduard Gallas, woonende tot Brielle. Bene vens een Municipaliteit van zeven Leden, welke zedert den Jaare 1795 door bet volk worden aangesteld/en welke de byzondere Committés van Brand, Armen, Kerken en Weezen, benoemen". Ik vermoed dat menig marineman bij het lezen van bovenstaande bijzonderheden wel eens zal glimlachen, en met recht! Ik heb al een paar maal gewezen op de welvaart van het groote dorp, daar aan het Haringvliet, en zal daar ook later nog ver scheidene malen op terugkomen, Het is trou wens ook een van de voornaamste redenen, waarom dit alles geschreven werd. Dat typi sche afdalen van grootheid tot armoede. En ik weet weer niet beter te doen, dan een schrijver uit dien tijd aan het woord te laten, die er over te vertellen heeft: „Wat de bezig heden betreft, zy zyn zoo veelen, en van onderscheidenen aart, dat men nergens ten platten Lande beter en voordeeliger deze zou de zoeken. Ja, zelfs vinden lieden van Nieuw- Helvoet en elders, door derzelver arbeid al hier hunlieder bestaan en kostwinning, en waartoe de Scheepsmaakerye van de Marine, niet weinig toebrengt, gelyk mede in de on derscheidene Magazynen en elders, de werk- graage arbeidsman in veele vakken voor zyn dagelyks onderhoud zorgen kan; nog ver schaft het onderhoud der Fortificatie-werken, Speuen, Sluizen, en alle 's Lands Gebouwen, als mede het in- en uitlootzen der Schepen, aan zommige Lieden, een maatig, en aan an deren een ruim bestaan. Ook brengt het over en weder vaaren der Paquet Booten van en naar Engeland, veel aan der Inwooneren wel- vaard toe, Weshalven ook veele Lieden zich alhier tot het houden van Logement en Her berg bepaalen, en veel te doen vinden. Han- werken en konsten worden hier mede geof- fend; gelyk ook de Winkels van allerlei waaren opgevuld zyn, en met voordeel ge- sleeten worden". En reken er maar op, dat dit niet over dreven is, want Hellevoet profiteerde van zijn scheepvaart op een wijze, die tal van plaat sen in Nederland met begeerige oogen gade sloegen, Doch er kwamen andere tijden... De Gouden Eeuw voor Hellevoetsluis. Jan Huigen van Linschoten doet in Portu- geeschen dienst zijn beroemde „voyagie" naar indië, en bestudeert grondig de perspectie ven voor een lucratieven handel. Barentz gaat in 1594 om den Noord. Mislukking, Het jaar daarna opnieuw een poging. Het is een taai volk... In hetzelfde jaar hijschen Houtman en zijn maats de zeilen, en profiteerend van Linscho- ten's ervaringen, verrichten zij waardevolle diensten voor de Amsterdamsche Compagnie van Verre. En in 1602, als kroon op het werk wordt op instignatie van Johan van Oldenbarne- veld de Oost-Indische Compagnie in het leven geroepen, En op de zeeën zwerven zij: de Holland- sche schepen met hun vermaarde driekleur en de lange Byzantijnsche wimpels hoog in de masten. De reizen duren lang. Soms twee jaar uit en thuis. Maar wat maalt het scheepsvolk er om, als er geld verdiend wordt. En er wordt geld verdiend... en het gaat door vele han den... Rotterdam wordt rijk en,.. Hellevoet met haar. Want al deze schepen, wilde of vaste vaart, die naar de wereldhaven moeten, zijn verplicht de kleine vestingstad in het Ha ringvliet aan te doen. Want er is geen Nieuwe Waterweg. Nog niet... En de koopvaardijhaven ligt vol. Boorde vol met de schepen, die op een gunstigen wind wachten om hun ruimen in Rotterdam ■te leegen Soms liggen ze twee, drie rijen dik, de houten boorden tegen elkaar aanpersend, kreunend. Van de sluizen tot de vlotbrug wachten ze dan, en het moet een machtig en aangrij pend schouwspel geweest zijn. Uit alle landen der aarde kwamen ze aan, als gelokt door de vredige lichten in het Goereesche Gat, en alle talen werden in de straten van het bochtige en nauwe stadje gehoord. Zoo gaat het door, tientallen van jaren, tot aan het einde van de negentiende eeuw, als de Waterweg gegraven wordt... Goud werd er met handenvol verdiend. Des avonds verliet de zeeman zijn schip, in zijn zak het voorschot, en de maanden lange ontberingen zat zijnde. HIJ zocht vreug de en. vond haar, soms vriendelijk en goed moedig... soms fel, en loerend als een roof vogel... Doch men zag dat niet zoo, als de avonden vielen, en bij het zwelgen aan de parelende bokaal van het leven zelf, die oneindig scheen... En men lachte, en dronk, en vocht en maakte z'n voorschot op. En nog later, als de zon reeds poogde de grauwe nevels te doorboren, dan telde Helle voet... telde, en telde... de vele goudstukken. En het werd rijk! O, als die Hoofdwachtscraat, het „Achter om", de „Vlooienhoek" (nom de diable!) eens konden spreken. Dan zouden er verhalen aan den dag komen, die zelfs de meest vinding rijke novellist zouden doen watertanden, want hier was het dat de romantiek welig bloeide. Het is hier de plaats eenige voor deze tijden typische beroepen de revue te laten passee- ren en het belangrijkste is wel dat van slam pamper. De slampamper kenmerkte zich door zijn naatn. Drie of vier dagen van de week deden zij hoegenaamd niets, maar slampamperden als welgedane en tevreden gelukskinderen langs de Hellevoetsche kaaien en haven. Doch dook er een wimpel aan de kim op, dan was het uit met de vredige stemming. Met z'n vijven of zessen sprongen ze in het altijd klaarliggende bootje, meestal een wan kel vaartuigje, en voeren als baarlijke duivels op het naderend schip af. Het was haast altijd een wedstrijd tusschen de verschillende ploegen, want het ging er om, wie het eerst den zeiler bereikte. Kwam men bij het schip, dan werd een z.g. „wonderhaak" (een ijzeren staaf, met een scherpen haak en een lijn er aan) in het hout geworpen, en liet men zich kalmpjes meeslee- pen, de haven tegemoet. En het was hun werk, het schip in de haven te meeren, voor een goede ligplaats te zor gen, en tal van bijkomstige karweitjes op te knappen ten gerieve van den vreemdeling. Het was een goed betaalde werkkring, en mij is verteld, dat het meer dan eens voor kwam, dat de heeren slampampers zoo veel verdiend hadden, dat ze bij het naderen van een schip, het doodeenvoudig vertikten dit te gemoet te roeien, en welgedaan langs de gra zige walglooiïngen bleven liggen, vriendelijk knipoogend tegen zon en meeuwen... Er waren verscheidene ploegen, en de na men van eenige hiervan spreken voor zich zelf: de Gouden Ploeg, de Zilveren Ploeg... Het waren onversaagde zeelieden die slampampers, die zich van ijs, of storm geen zier aantrokken, en er op los voeren. En zoo kwam het dikwijls voor, dat ze het schip nooit bereikten, noch de haven... En omdat het zoo n wisselvallig bestaan was, daarom zullen het wel van die ruwe en onberekenbare kerels geweest zijn, die zich niet veel drukte maakten om fatsoen, moraal en burgerlijke deugden. Wordt vervolgd),

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9