REGENJAS Legerberichten. Marineberichten. Sport Jktfbd jKegd HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 10 lezing over de „intern. vereenig1ng bïütlamy". Uit het politierapport. Aanrijding, Dankbetuiging. FALCONO HERÈVS. DE HAAN! Hoopvol. 466e STAATSLOTERIJ 4. Opuave van verpleegden in het Ma rine-Hospitaal voor gemeentel ekeinng verpleegd gedurende het tweede kwartaal 1934. 8. Overzicht van verkochte en van in erfpacht uitgegeven «ronden van he grondbedrijf gedurende het derde kwar taal 1934. Schoolgeldhefting. Bü Kon. Besluit van 16 December 1933, is aan de verordening tot heffing van schoolgelden voor het gewoon, buite g woon onderwijs, het uitgebreid lager en het openbaar vervolgonderwijs alhier, goedkeuring verleend tot 1 Septembei ln verband hiermede dient opnieuw doo. den Raad fót vastste^K «e»»- sclioolgeldverordemng te worden overge Waar naar dè meening van B. en W. de huidige verordening goc^ hmct.oneer en. blijkens het advies van het Hoofd van den Controledienst der Gemeentebelas tingen, geen wijzigingen daarin ge- wenscht of noodzakelijk moeten worden geacht, stellen B. en W. voor de verorde ning te bestendigen. Conversie eener geldleening. Bü Raadsbesluit d.d. 23 Oet. 1928, werd eene geldleening aangegaan groot 679.000, tegen eene rente van 4/4 en een koers van 100 Op 2 Jan. 1935 zal van deze geldleening zijn afgelost een bedrag van /121.00b, zoodat het schuldrestant bedraagt 558.000. - Krachtens geoemd Raadsb' f. :itheelt de gemeente thans de bevoegdheid deze leening te converteeren. De Bank v. Ned. gemeenten, bij welke deze geldleening is geplaatst, verklaarde zich bereid deze om te zetten in eenegeld leening, op schuldbekentenis, 6 .100%, tegen een rente van 414 mits uiterlijk den 17 Nov. 1934 het door Gedeputeerde Staten goedgekeurde Raadsbesluit zal zyn ontvangen. Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. mede, dat, mede omdat de aflossings bedragen der bestaande leening dezelfde blijven als die, welke opgenomen zijn in het Raadsbesluit van 23 Oct. 1928 bo vengenoemde conversie der leening voor de gemeente financieel voordeelig is,nJ. eehe minder te betalen rente van A per jaar tengevolge heeft, en stellen zn den Raad voor de gedane aanbieding te aanvaarden. Hieromtrent is een nieuw aflossings plan opgemaakt. Dinsdagavond hield Mevr, A Heuff, presidente van bovengenoemde interna tionale Vereeniging, een beschouwing over het doel dezer nog zoo jonge rich- ting. De vereeniging Bellamy bestaat eerst enkele jaren, doch telt bijv, in Nedeiland reeds 40 af deelingen met meer dan 3000 leden. Doch ook daarbuiten heeft zij zich ont plooid; in alle landen vindt men haar, en het is Amerika, dat de beginselen reeds practisch in toepassing brengt. Hier zijn het de werkloozen, die het eindeloos wachten moe, de hand aan de spade sloe gen, en een aanvang maakten met de uit voering van Bellamy's systeem. Alvorens haar rede uit te spreken deel de Mevr. Heuff mede, dat er. geen officieel verband bestaat tusschen de Theosofische Vereeniging en deze richting, doch dat men haar gaarne de gelegenheid gegeven had het een en ander te komen zeggen. De spreekster legt den nadruk op het feit, dat men alleen deze richting begrij pen kan, indien men weet wat de woorden „waarachtige broederschap" beteekenen. Velen zijn. dat, en een kern ervan bestaat reeds 60 jaar. Is het evenwel te verwon deren, dat talloozen zich afvragen of er nu niet eens eindelijk een einde komt aan het, in principe hoe mooi ook, getheoreti- ceer, en haken naar een practische uitvoe ring van een beter wereld-systeem, On danks de vele leuzen is het leven nog verre van ideaal, en om dit te illustreeren citeert spr. diverse courantenuitknipsels, waaraan zij de conclusie vastknoopt, dat de huidige •wereldorde zoowel economisch, als gees telijk, funest is. Zij ziet alleen heil in de broederschapsidée, die, ofschoon het te gengestelde dikwijls lijkt, voor een practi sche uitvoering zeer wel mogelijk is. En hij, die een systeem gaf was Bel- lamy. Deze merkwaardige Amerikaan, welke in 1850 geboren en in 1898 stierf, heeft de wereld een erfenis geschonken in zijn twee werken: „ln het Jaar 2000 en „Gelijkheid voor Allen". En het is in deze boeken, dat deze menschenvriend en eco noom zijn plannen ontvouwt, ter verwe zenlijking van een betere wereld. Doch Bellamy trekt onze aandacht op nog an dere wijze. Verstond hij boven zijn tijdge- nooten, en spr. vergelijkt hem met een profeet, die de dingen in de toekomst ziet gebeuren. Inderdaad kunnen de fantasieën van Bellamy aan de praktijk getoetst wor den, en ter staving hiervan leest Mevr, H. een passage uit „ln het Jaar 2000" voor. Belangwekkend is het feit, dat Bel lamy reeds op de katastrophale gevolgen van het huidige stelsel wees, toen dit nog in de kinderschoenen stond, Spr. gaat nu na of men de ideeën van den Amerikaanschen ziener reeds nu kan toepassen, en komt tot de overtuiging, dat dit mogelijk is. Evenwel, het zal niet in één handomdraai gaan. Er is nog te veel wantrouwen. Tenslotte wil iedereen den vrede, doch overal ziet men een bewape ningswedloop. De oorzaak hiervan is het wantrouwen, dat onderling heerscht. Vëii ons zelf uit moet de gedachte gaan van naastenliefde, vertrouwen en vredeswil, en het zal de zuurdesem zijn, die een nieu we orde doortrekt. Mevr. H, hekelt het huidige systeem met zijn concurrentiestrijd, zijn winst-prin cipe en den emdeloozen weg van produ cent tot consument. Het is interessant te volqen hoe de spreekster twee kostprijs- calculat.es maakt één van een product in d.t systeem, en één in het systeem-Bella- my. Zij komt tot een enorme besparing van kosten bij het laatste, en oordeelt dit qeen mogelijkheid-in-theorie. De Vereeniging „Bellamy" is van mee ning, dat in dezen chaotischen toestand qeen lapwerk meer mogelijk is. doch al leen een radicaal ander systeem, waarin de economische gelijkheid van den mensch als eerste programpunt vermeld staat. Mevr. H, wil de gedachte in alle gods diensten en politieke kringen doen door dringen, en dit is mogelijk, daar men een absoluut neutraal standpunt inneemt Zij waarschuwt echter tegen de meening, dat de evolutie nog niet voldoende vergevor- j derd is om een mogelijke toepassing van j dit systeem te kunnen verwachten. Zal' men de leer der evolutie willen tegenhou den, dan is er slechts één resultaat: revo lutie. Na deze rede ontstond een debat, waar aan door verscheidene aanwezigen werd deelgenomen, en waarbij diverse interes sante vragen en antwoorden op het tapijt kwamen, zoowel van pro- als contrazijde. OESTERKORREN. 1 October is de datum, dat den zeilvis- scbers in de Waddenzee wordt toege staan oesters te gaan korrren op de z.g. oesterbedden. Dat woord oesterbed is, sinds jaren, niet veel meer dan een klank geworden, want #er „liggen" ternauwernood meer oesters op die bedden. Een ziekte onder de oesters beeft jaren geleden geducht huisgehouden in de Waddenzee en nagenoeg den geheelori oesterstand verwoest, zoodat tot nu toe deze zich nog niet heeft kunnen herstel len. Met dat al blijft van kracht de bepaling, dat van 1 April tot ultimo September hel oesterkorren op deze bedden verboden is. Deze periode geldt als de tijd van ontwik keling der oesters en dus was het wijs beleid die periode voor .bevissching uit te sluiten. Doch ondanks de geringe aantallen oesters, die gevangen worden, kan men met ingang van 1 October toch altijd nog een klein zeilvlootje bezig zien, dat zich met korren op de oesterbedden bezig houdt. En dat doet men, omdat er zich in den loop der jaren heel wat wulken (een soort slak) genesteld hebben, die, als visch- object, soms flinke prijzen opleveren en die, vooral in België, grooten aftrek vonden. Toen er nog niet allerlei uitvoer-obsta kels waren, werden er zelfs hooge prijzen bedongen per baal en konden er goede besommingen worden gemaakt. Nu alles belemmerend werkt, ondergaat ook alles daarvan de nadeeiige gevolgen. In zekeren vorm wist de visscher zich tegen al te grooten prijsyal te beveiligen door, bij onderling overleg, de aanvoer te regelen naar de vraag, zoódat er dagen warén, dat ei niet werd getfïö'dht. Het is verklaarbaar, dat hiermede mis-1 sehien een totale „afbraak" werd voor- I komen, maar in deze kleine bedrijf jes was, zelfs met deze aanvoerregeiing, het vet van den ketel. Toch zou men de wulkenvisscherij niet graag nog missen Van oesters is, zooals gezegd, nage noeg geen sprake meer. De Waddenzee-oêster bad een bijna even goeden klank als de Zeenwsche en men was gewoon de eerste aan te duiden met Texelsche oesters Men hield er ook oesterputten ,op na. Het waren kleine, bepaalde gebieden in zee, waar de opgekochte oesters zoo lang werden gedeponeerd, totdat de handel ze opeischte. Ze bleven daar even goed gedijen, want eb en vloed zorgden geregeld voor water- verversching. Maar de oester driegt haast een legen darisch object te worden in de Wadden zee, ware het niet, dat men nog eenige hoop heeft op de oesterbedden bij Texel, waar geregelde beplanting met Zeeuwseh oesterzaad plaats heeft, omdat er een tijd is geweest, dat men daar schier plan tingsruimte te kort kwam. Rond de Waddenzee werd en wordt gehoopt, dat het broed, hetgeen de oesters op die zaaibedden afscheiden, gelegenheid zal krijgen, zich hier of daar te laten val len en zich blijvend te vestigen. Na de afsluiting der Zuiderzee is die hoop weer wat geluwd, omdat, zooals reeds eerder aangehaald, de zeestroomin- gen in het Waddenzeegebied geheel an ders zich hebben gericht en nog met geen mogelijkheid is te voorzien, hoe ze zich zullen stabiliseeren. De z.g. oesterbedden hebben, evenals de Wierwaarden, te lijden gehad van deze groote veranderingen in de Waddenzee en vermoedelijk zal er van de vroeger be kende plekken wel niet veel zijn over gebleven, zoodat er ook weer naar andere plaatsen zal moeten worden gezocht. KRANIGE REDDING. Maandagavond geraakte de ongeveer 7-jarige O. Ham, wonende in de Vijzel straat, terwijl hij met eenige vriendjes op een vlot speelde, spelenderwijs in de Bin nenhaven.. Op het hulpgeroep van zijn broertje, sprong de juist passeerende kor- poraal-vltgm. H. J. Snijders, te water, en slaagde er na veel moeite in, het kind, dat onder het vlot was geschoten, te redden en op het droge te brengen, Een woord van hulde aan den moedigen redder is hier zeker op zijn plaats. Dinsdag had op het kruispunt Ruijgh- ParallelwegSluisdijkstraat een aanrijding plaats tusschen een vierwielig motorrijtuig en een wielrijder. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats, Het rijwiel werd beschadigd, Een onderzoek wordt ingesteld. Hooggeachte Burgervader, Wethouders, Gemeenteraad. Mag 'k een oogenblik Uw aandacht' 't Is voor iets, dat U aangaat. Dank U zeerl De zaak is deze: Vorig jaar in dezen tijd Leed Den Helder aan een ziekte, Namelijk de donkerheid. 't Was e«n ziekte: zéér hardnekkig, Die dien winter niet genas. Ach, U weet natuurlijk óók nog Hoe vervelend of dat was. Maar nu ziet Den Helders Burger Tot zijn niet geringe vreugd, Dat de gansche installatie der verlichting toch nog deugt. Helder is weer op z'n helderst. Helderder kan Helder niet. 't Voelt zoo veilig als, je 's avonds De lantaarns schijnen ziet. Vorig jaar kreeg u veel klachten. Heel conform het oude lied: Als het slecht is, ach mensch: berg je! En als 't goed ishoor je 't niet. Daarom bieden wij U hierbij Onze dankbetuiging aan. Ennew' hopen met veel hope, Dat u zoo maar door zal gaan! Th. J, VERBEIJ, Koningstraat 92 t/o. Witte Bioscoop Jeugdige zwervers. Twee minderjarige jongens, die zwer- j vende en zonder middelen van bestaan in deze gemeente werden aangetroffen, zijn door de politie aangehouden teneinde op transport te worden gesteld naar hun i woonplaats, IJmuiden. HET MARSDIEP, t Er zijn heel wat lezingen over het ont staan van den naam Marsdiep. In een oude kroniek vonden we de vol gende verklairng, die ons nog zoo gek niet leek. „Marsdiep, waar omtrent ik niet veel te zeggen heb als dat sommige Geleerden, 'j en daar onder Adrianus Junius, den naam van Marsdiep afleiden van de oude Marsatii of Marsaci. Cluverius, die het geduurig op Junius geladen heeft, mag hier omtrent geen Marsatii of Marsaken lijden. Junius zeit hij, zal de woorden van Tacitus niet eens geleezen hebben, of hij heeft ze niet v,erstpan. Om 'er met ken- nisse van te oordeelen, dienen wij de woorden van Plinius, daar hij van de Mar satii of Marseci spréékt, voor de oogen te hebben. Midden in den Rhijn, zeit Pli nius, ter lengte van omstreeks honderd duizend schreeden, legt het alleredelste eiland der Batavieren, en dat der Kani- faaten. En dan noch eenige andere eilan den van de Vriezen, van de Chanken, van de Friscabonen, van de Sturiers, en, van de Marsati (of Marsaeten). Hier uyt blijkt, zegt de heer Alting, dat de Mar- saaten, of zooals hij ze noemt Meersaaten, van Plinius op (le laagste plaats van alleri en naast aan den Oceaan geplaatst wor den, Want, zegt hij, Plinius begint van de bovenste plaatsen, die midden in 't land gelegen waren en gaat zoo naar de on. derste plaatsen, en naar de zeestrand toe. Hij meent ook dat Marsaaten zoo veel te zeggen is als Meersaaten, dat is die tusschen de Meeren en den Oceaan ge- zeeten of woonachtig waren. Waar om trent te letten staat dat meer of meir, 't welk bij de Nederduytschers een groot binnewater beteekent, bij de Hoogduyt- schers al van ouds genomen is voor de zee. Noch voegt hij er bij dat de naam van Marsaat of Meersaaten eenigszins overgebleven is in Alkmaar, en in eenige andere plaatsen, maar duidelijkst van al len in Marsdiep. Ik beken, dat de redeneering en de gissing van den heer Alting mij ten zeer ste bevalt; en dat de gissingen van Clur verius, die voor de Marsaaten een woon plaats over de Amersfoortsche bergen trachtte op te zoeken, tegen de redenee ring van Alting geen stand konden hou den. Wij zullen 't dan met Junius en Menso Alting voor zeer waarschijnlijk houden, dat Marsdiep zijne benaming gekregen heeft van de oude Marsaaten. DE VERLICHTING DER RICHTING AANWIJZERS. De Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club sehrijft ons: In de laatste wijzigingen in de Motor en Rijwielbeschikking is door de verande ring van het woord ontstoken in uitgesto ken ten aanzien van de richtingaanwij zers, vastgelegd, dat verlichting daarvan niet verplichtend is gesteld, hetgeen oor spronkelijk uit het woord ontstoken dui delijk kon worden opgemaakt. De eisch, dat de seinarm goed zichtbaar horizontaal moet uitsteken houdt echter ongetwijfeld in, dat na het invallen van de duisternis verlichting is aan te bevelen, omdat anders de zichtbaarheid ernstig te wenschen over zal laten. Practisch zal het er dus wet op neer komen, dat bij gebruik van richtingaanwijzers deze ook verlicht moeten kunnen worden. Wanneer dat het geval ie zal van 1 Januari J936 af de sein arm over het grootste gedeelte van zijn lengte rood of oranje licht moeten geven. liet staat er zoo ecnvoudigjes het be richt uit Wieringen, dat er ongeveer l'/a baal zeegras is aangespoeld. Maar eigenlijk is dit bericht van een nog niet-te. overzien© groote beteekenis, niet alleen vqpr Wieringen, maar voor het gejieele Waddenzeegebied, want het bewijs is er mee geleverd, dat er lang zamerhand hier en daar wat rust is ge komen in deze zee. En het voornaamste is wel, dat men van de afsluiting der Zuiderzee een zóó gewijzigde hoedanig heid van het water in de Waddenzee verwachtte, dat het van funesten invloed zou zijn op alle groei en voortplanting in dat zeegebied en dat er nu hoop ge wekt wordt, dat de vrees wat voorbarig is geweest. Natuurlijk moet dadelijk geconstateerd worden dat de afsluiting van geweldigen invloed is geweest op al het leven in de Waddenzee en dat daarvan groote finan- cieele nadeelen het gevolg zijn geweest. Deze aan te toonen financieele nadeelen we wezen daarop herhaaldelijk be lmoren te worden ingeschakeld in de Zuiderzeesteunwet. Maar liet aanspoelen van wat zeegras te Wieringen is van een zóó groot belang, dat de hoop zich daardoor verlevendigt en dat in menig visschersleven zich perspectieven gaan openen, die in staat zuilen zijn de oude veer- en geestkracht te hervinden. We meenen ook daarom zoo hoopvol te mogen schrijven, omdat we verleden jaar zelf op den zuidwal eenige zeegras halmpjes op den zeebodem zagen staan en waarvan we toen gewag maakten, aarzelend constateerend, dat er grond was te vermoeden, dat er toch nog kans van herstel der Wierwaarden mogelijk zou zijn. En nu dit bericht uit Wieringen lezende, aarzelen we niet langer en kan vrijmoe diger worden gezegd, dat het weer beter gaat worden in de Waddenzee Bekend is dat een herstelde zeegras- groei niet alleen voordeel geeft als wier- winningsobject, maar dat er voor ver schillende visschen een betere kans is om tot ontwikkeling te komen. We denken aan geep, die zich graag beweegt tusschen de wierhalmen om daar kuit te schieten; we denken aan de rog eieren, die zich gemakkelijk hechten aan het wier. Van hoe grooten omvang was eertijds niet de rogvisscherij in de Waddénzeel Het steeds schaarscher worden van rog 'iri dit gebied heeft wel grootendeels andere (Mrzaken, maar dit neemt niet weg, dat het niet aanwezig zijn van zeegras op de Waarden geringer ontwikkelingskans bood.aan de rogeieren. nVye denken aan aa,l, paling en vooral aaii alikruiken, welke laatste tusschen de wierhalmen gedeien ais nergens elders. sMen zal allicht aanvoeren: wat geeft hfèt allés nu toch de vischobjecten zoo weinig prijs kunnen opbrengen 1 Maar dan dient niette worden vergeten, dat we ieven in een ontzaggelijken over- f gangstijd, die velen onzer alleen hebben door te maken, zonderden anderen (en laat p.ijjs hopen betere) tijd mee te maken, maar het is nu eenmaal zóó, dat we steeds moéten blijven zien naar de toekomst. E11 wanneer we dan ervaren, in dit speciale geval, dat hetgeen verloren scheen, zich bezig is te herstellen, dan kunnen we toch erkennen, dat een toe komstig geslacht daarvan eenmaal weer de vruchten zal plukken. Met al deze wijziging op economisch gebied komt ten sloite het moment, dat de menschen zich daaraan hebben aan gepast. En hoe zou het zijn voor de visschers rond de Waddenzee, die er zullen blijven zoolang de zse er zal zijn, indien het dierlijk en plantaardig leven zich daarin niet meer zou ontwikkelen? Daarom nogmaals: we mogen na het bericht uit Wieringen vol hoop schrijven, dat het alles weer „reg" zal komen. Voor het leeren kennen van de nieuwe zeestroomen is dit wier ook van belang. De ervaring zal het daardoor aan de visschers gemakkelijker maken, hun con clusie omtrent vischplaatsen te trekken. Zij, die eertijds altijd zwalkten over de Wierwaarden, zullen in hun hoofd spoe dig de gegevens verzameld hebben, die voor uitoefening van hun bedrijf onmis baar zijn. be kapitein A. B. Mulder van het regiment kust- artillerie is bij beschikking van den M. v. D. met ingang van 1 October 1934 overgeplaatst bij den Staf der artillerie met standplaats 's-Gravenhage. 1 De korporaal P. Boonstra van de Groep politie- troepen alhier heeft met goed gevolg deelgenomen aan het examen ter verkrijging van het Politie- diploma. De korporaal C. A. Hoekstra van de groep politietroepen alhier is overgeplaatst bij de kolo- niale-reserve met bestemming voor de politie te Curaeao. De 2e compagnie van het regiment kustartillerie uit garnizoen Vlissingen welke alhier deelgenomen hebben aan de schietoefeningen, keert op heden naar Vlissingen terug. Aan de dienstplichtigen H, M. Stap, P. Rijke en Th. Vreede, van het reg. kustartillerie is bij beschikking van den M. v. D. opnieuw uitstel van opkomst in werkelijken dienst verleend voor den tijd van een jaar. Te rekenen met ingang van 16 October a.s. zijn de dienstpl. van het reg. kustartillerie C. de Fe- ber, H. Gecrts, P. C. van Leeuwen, H. J. M. Leijdckker, J. Ch. Plasmeijer, R. A. ten Hoorn, A. C. Kit, L van 't Hof, J. J. de Kraker C. v. d. Lagemaat, E. L. de Moor, A J. Prissceuw en C. van der Spek aangesteld tot dienstpl. korporaal. Aan den dienstplichtige H. A. Groen is met ingang van 1 October j.l. voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinner schap. p W VAN OVEREEM f. Aneta meldt d.d. Dinsdag uit Soerabaja: Gisteravond is luitenant ter zee lq kl. F. W. van Overeem plotseling «yer^ d De begrafenis zal morgenochtend me militaire honneurs plaats hebben. Bij Kon. besluit van 29 September Is, met in gang van 1 October 1934. aan den luit. ter zee der ie kl. P. de Boqy, de luits. ter zee der 2e kl. J. G. Veenenbos, E. B. Willemstijn, C. A. Lens, den luit. ter zee der 3e kl. H. J. Top en den off. van den M.S.D. der 3e kl. J. J- van Eyk Menkman, allen behoorende tot de Koninklijke marine-reserve, eervol ontslag uit den reserve- dienst verleend. Bij beschikking van den minister van defensie is off. van gez. der ie kl. dr. D. J. Buinjng den ien October geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Luitenant ter zee 2e kl. P. G. J. Snippe, on langs uit Oost-Indië teruggekeerd, is geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willems oord. Maj.-maeht. A.'v. d. Wetering van Van Speijk naar Wachtschip Willemsoord, 29 Sept. Stoker ie kl. J. J. A. Jansson aanwijzing voor 1 uitzending met Hr. Ms. Piet Heiri ingetrokken. Serg.-macht. H. v. Son van Van Speijk naar Wachtschip Willemsoord, 29 Sept. Korp.-mach. A. v. Brenkelen aanwijzing uit- j zending naar de tropen met Hr. Ms. Evertsen. Korp.-macht A. v. Breukelen aanwijzing uit- i zending met Hr. Ms. Evertsen naar Oost-Indië ingetrokken. Stokers ie kl. J. C. v. Barneveld en J. M. Avontuur aangew. voor uitzending naar Oost- Indië met Hr. Ms. Piet Hein. Stoker 2e kl. P. Kosten aanw. uitz. met Hr. Ms. Piet Hein ingetrokken. Serg.-Telegr. W. Henderson aangewezen om 2 November per s.s, Costa Rica naar West-Indië 1 te worden uitgezonden. Schipper A. A. v. Kempen van Gruno naar Van Speijk, 5 Oct. Serg.-macht. H. Hopman van Gruno naar Van Speijk, 5 Oct. Maj.-konst. G. S. Popp van Gruno naar Wachtschip Willemsoord, 5 Oct. Serg.-konst. W. A. Schik van Gruno naar Wachtschip Willemsoord, 5 Oct. Maj.-macht. B. A. Nichting van Gruno naar Kaz. O.Z.D., 5 Oct. f: UITSLAGEN DER WEDSTRIJDEN VAN DEN T. K. B. OP ZONDAG J.L. Oudeschild: OKC—Elto 2 132. De CocksdorpS\^CVerdo Nigro 2 52. Den Helder: KVTDe Zwaluw 09. Programma 7 October: De Waal: DTS—SVC. Oudeschild: OVC—KVT. Den Helder: Elto-Verdo Nigro 2. m NATIONAAL CONCOURS IN UTRECHT. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Nederlandschen Kegel Bond heeft in Utrecht een groot nationaal concours plaats gevonden, waar de beste clubs uit den lande elkaar vinnig hebben bekampt, terwijl ook een viertal Helder- sclie clubs acte de presence hebben gegeven. Helaas moesten onze clubs Duim in 't Gat en E.V.A. met leege handen huiswaarts keeren, maar Hout of Fout II wist niet 287 houten beslag te leggen op den tienden prijs, terwijl het mooiste Succes werd behaald door het damesvijftal van t Rollend Raadsel, dat in dit zwaar bezette tournooi met 274 houten den tweeden prijs won. Onze plaatsgenooten, mevr. Hoppe en de hee- ren J.' Lamihers en J. D. Brandt bocktën per soonlijke successen in den vasten-baan-wedstrijd. lot slot van dit kegelfeest vond de 24ste bondenwedstrijd plaats, waarbij het Heldersche tiental, tengevolge van de succesvolle promotie van het vorige jaar, in de A-klasse uitkwam. De Amsterdamsche Kegelbond won met 1201 houten het bondenkampioenschap van Nederland, terwijl ons Heldersche tiental zich nog juist voor den vijfden prijs wist te classeeren met 1127 houten. De bonden van Tilburg, Apeldoorn en Nij megen degradeerden naar de B.-klasse, terwijl de bonden van Heerlen, Utrecht en Oost-Gelderland naar de A-klasse promoveerden. Voor den bondenwedstrijd in 1935 is de classificatie dus als volgt: Klasse A: Amsterdam, Rotterdam, Maastricht, Den Haag, Twente, Holland's Noordpunt, Eind hoven, Zwolle, Den Bosch, Noord-Nederland, Helmond, Heerlen, Utrecht en Oost-Gelderland'. Klasse B: Tilburg, Apeldoorn/Nijmegen, Val kenburg; Alkmaar, Haarlem, Delft, Breda, Arn hem, Sittard, Amersfoor, Veluwe en Venlo. STEDENWEDSTRIJD ALKMAAR- DEN HELDER. Jongstleden Maandagavond had op de drie ba nen van Hotel Vredehist te Schagen de laat ste ontmoeting plaats van den Stedenwedstrijd tusschen Alkmaar en Den Helder. Na de beide ontmoetingen te Alkmaar en Den Hekier was de stand als volgt: Den Helder Heeren 15-tal 6643 Alkmaar Heeren 15-tal 7009 (Niet officieel) 5de klasse, 11de l(jst Trekking van Woensdag 3 October l<na Hooge Prijzen 100.000.- 19122 1500.- 19158 1000.— 15523 400.— 12462 16438 200.- 8386 14756 19577 100.— 1805 4919 7605 8483 10646 t t t t t t >1705 22771 14244 Prijzen van 70 26 183 290 400 402 <24 490 569 574 866 885 1019 1209 1331 1359 1364 1491 1528 1617 1640 1835 1906 2261 2503 2701 2735 2860 3043 3098 3147 3470 3686 3857 3912 4029 4051 4245 4297 4409 4507 4692 4879 5300 5356 5405 5443 5855 6014 6260 6294 6327 6454 6846 6971 7060 7141 7270 7378 7405 7700 7895 7976 8046 8126 8263 8413 8426 8644 8650 8757 8853 9052 9104 9111 9119 9173 9233 9415 9446 9453 9512 9641 9742 9836 9862 9992 10001 10056 10181 425 1091 1529 2652 3277 4111 5005 6858 7551 8275 8980 9383 9756 1149 1539 2691 3359 4118 5108 7568 8306 8983 9387 9777 10256 10273 10274 10758 10786 10790 :0843 10928 10999 11040 11155 11293 11513 11538 11563 11622 II870 12092 12195 12391 12589 12826 J3296 13310 13325 13458 13592 13694 13770 13847 14015 14101 1414e 14165 14169 14233 14283 14435 14505 14532 14631 14748 14964 15132 15155 15197 15236 15267 15282 15341 15526 15757 15771 15773 15821 15913 16052 16122 16135 16191 16314 16361 16396 16410 16425 16748 16798 16880 16970 16985 16996 17124 17167 17216 17241 17259 17276 17797 18046 18193 18238 18266 18371 18382 18416 18448 18449 18604 18613 18727 19054 19107 19581 19621 19678 19807 19912 20041 20045 20094 20473 20628 20841 20872 20876 21078 21123 21240 21269 21639 21708 21758 21942 21955 22017 22300 22443 22471 22473 22553 22590 22619 22757 22898 22975 23084 23098 23290 23315 23350 23363 23555 23798 Nieter) 43 46 121 130 151 233 333 411 412 479 482 559 630 636 659 672 748 803 888 904 960 967 992 994 1039 1095 1103 1107 1112 1138 1300 1366 1406 1456 1477 1519 1629 1666 1696 1730 1743 1747 1796 1829 1848 1851 1874 1959 2081 2102 2105 2131 2137 2138 2167 2190 2216 2223 2393 2405 2486 2541 2560 2563 2697 2710 2729 2731 2776 2802 2912 2917 3082 3131 3152 3159 3174 3201 3324 3355 3364 3432 3483 3614 3649 3682 3707 3737 3752 3753 3888 3915 3931 3962 4011 4053 4223 4352 4370 4424 4455 4529 4731 4732 4763 4776 4781 4787 4980 4984 5002 5074 5119 5191 5258 5279 5349 5469 5499 5505 5653 5740 5763 5886 5930 5946 5969 6017 6036 6071 6101 6130 6293 6366 6426 6434 6519 6528 6546 6564 6568 6586 6620 6662 6731 6742 6752 6764 6773 6802 7104 7127 7145 7148 7266 7380 7399 7422 7427 7490 7520 7554 7656 7717 7747 7790 7830 7862 7914 7943 7981 8048 8059 8086 8225 8231 8233 8273 8313 8420 8471 8568 8595 8620 8725 8726 8778 8845 8865 8877 8890 8952 9076 9093 9117 9167 9197 9203 9237 9278 S292 9293 9348 9434 9-477 9515 9538 9560 9569 9650 9734 9736 9785 9815 9841 9353 10098 10101 10151 10166 10169 10192 270 322 593 830 872 1012 1036 1203 1?43 1545 1546 1773 1782 2029 2079 2144 2148' 2419 2485' 2713 2963 3243 3623 3773 4123 4577 4857 5195 5534 5947 6177 6535 6687 6811 7393 7557 7865 8097 8425 8727 8968 9208 9454 9696 2715 2989 3306 3633 3878 4174 4641 4913 5251 5602 5959 6203 6536 6730 6924 7394 ■7586 7879 8103; 8430 8744 8982 9236 9470 9723 9858 10049 10192 10253 10269 10293 10325 10329 10394 10404 10460 10530 10534, 10537 10549 10564 10571 10610 10712 10746 10771 10850 10854 10882 10891 10967 11130 11207 11269 11338 11459 11470 11516 11525 11540 11590 11607 11616 11678 11706 11736 11783 11828 11841 11919' 11977 11979 12020 12022 12032 12063 12074 12078 12116 12118 12139 12267 12282 12347 12383 12392 12488 12506 12516 12521 12524 12548 12623 12669 12670 12684 12724 12730 12752 12757 12761 12768 12769 12805 12839 12854 12964 12988 13012 13031 13100 13108 13126 13198 13232 13243 13247 13294 13297 13318 13392 13393 13417 13448 13463 13562 13571 13606 13618 13666 13703 13784 13786 13843 13884 13893 13928 13943 13963 14006 14037 14042 14061 14086 14087 14102 14256 14267 14318 14344 14354 14431 14445 14447 14515 14524 14574 14592 14616 14765 14771 14779 14781 14903 14961 15007 15064 15076 15098 15170 15185 15233 15255 15294 15300 15348 15365 15394 15399 15402 15433 15468; 15478 15483 15561 15620 15651 15700 15703 15731 15753 15777 15778 15781 15893 Ï5920 15922 15953 16169 16174 16216 16221 16258 16287 16315 16333 16356 16357 16370 16371 16373 16486 16531 16333 16595 16616 16669 16751 16794 16795 16802 17039 17027 17058 17081 17156 17206 17229 17240 17247 17273 17299 17312 17379 17402 17418 17437 17450 17479 17482 17483 17495 17503 17520 17624 17643 17713 17733 17775 17807 17873 17973 17985 18051 18052 18089 18127 18133 18151 18169 18216 18345 18452 18467 18534 18548 18591 18643 18673 18703 18726 18752 18816 18868 18872 18893 18934 18840 19020 19039 19055 19061 19131 19171 19191 19211 19255 19303 19357 19359 19378 19383 19425 19427: 19433 19826 19703 19855 19870 19895 20121 20215 20226 20497 20544 20568 20785 20797 20812 21021 21145 21173 21209 21283 21309 '21382 21389 21466 21632 21642 21645 21947 21951 21959 22215 22219 22289 22386 22406 22410 22511 22637 22674 22787 22802 22804 23011 23023 23081 23139 23163 23170 23245 23257 23291 23685 23699 23728 23850 23866 23885 Verbetering 5e 1683 19718 19757 19900 19948 20228 20341 20569 20687 20816 20859 21176 21179 21349 21350 21515 21528 21646 21712 21966 21990 22293 22316 22432 22477 22691 22694 22833 22841 23088 23107 23173 23237 23386 23423 23753 23758 23914 23938 klasse, 10e 19773 19779 19830 19979 20040 20077 20348 20380 20493 20712 20726 20779 20866 20896 20946 21185 21188 21207 21359 21366 21372' 21537 21584 215C6 21731 21753 21883 21995 22013 22157 22318 22349 22355 22488 22492 22506 22762 22780 22785 22860 22881 22992 23114 23119 23135 23240 23241 23242 23458 23525 23619 23787 23788 23824 23953 lijst: 1623 ra. z. V De algemeene verwachting was, dat dc Helder sche heeren met groot verschil zouden verliezen, terwijl men de Alkmaarsche dames niet in staat achtte den voorsprong van 105 houten op baar Heldersche rivalen in te loopen. Hoe geheel anders kwam het uit. De Heklcx- schc heeren wierpen prachtige series en over de drie banen wisten ze zelfs 199 houten OP Alkmaar in te loopen; de achterstand was echtcr te groot en met een meerderheid van 167 hou ten bleef de wisselprijs ook dit jaar aan Alkmaar- De groote verrassing bracht echter de a meswedstrijd, waarbij de Alkmaarsche darw- geweldig op dreef bleken en prachtige serlgj produceerden. Zoo verdient de prachtserie van houten in 10 worpen van mevrouw Met spec'a vermelding. Met uiterst gering verschil S'C\ln 3 houten wisten de Alkmaarsche dames wisselbeker voor een jaar te veroveren. De vier gouden kegels voor de werpers van Met et» Alkmaar was dus reeds Den Helder Dames 5-tal Alkmaar Dames 5-tal 3Óó houten voor. 21«8 2083 Den Helder Dames stonden voor met 105 houten elke ploeg werden gewonnen door mevr. den heer A. Köllmann van Alkmaar en u) G. Thijssen en den heer M. Rosa van Helder. fl. De heer Joh. Diepen, voorzitter van Alkmaarschen Kegelbond, reikte op zijn 1" vlotte wijze aan de gelukkige winnaressen winnaars de prijzen uti. Het bestuur van Hollands Noordpunt is druk bezig aan de voorbereiding van het e>n< hnge najaarsconcours, dat op 4 hanen vnn," f„ Poolzal plaats hebben. Nadere berichten omtrent zulten binnenkort volgen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10