Stadsnieuws x, lór 15 October, RIJDT per HILLTAX de blad heldersche courant van D'nsdac 9 october 1934. Bij het Reddingsmonument. Gemeenteraad wittl&ienï IA/ abonnementsgelden. Aan onze postabonné's doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde Kwartaal ten bedrage van 2.— per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt niet f 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. Wij verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 9 Oct17.49 uur. Woensdag 10 17.47 MAILVERZENDING. De laatste buslichting voor de mail verzending heeft plaats Woensdagavond 20.55 aan het hoofdkantoor, stadbussen lichting 3. VOOR ONZE KINDEREN. In het eerste raadsel is een fout ge slopen. Er staat 7e rij een vracht; dit moet zijn: 7e rij een vrucht. UITSLAG VERLOTING TEN BATE VAN DE HERV. KERK TE HUISDUINEN. Het Kerkbestuur van Huisduinen maakt bekend, dat het schilderij verloot is, en deze prijs is gevallen op no. 288. De ptijs is af te halen bij den heer A. Klein, te Huisduinen. ORANJEGARDE. Onder verwijzing naar de in dit num mer voorkomende advertentie en ten ver volge op hetgeen reeds eerder daarom trent werd medegedeeld, vestigen wij nogmaals de aandacht op de groote pro- paganda-vergadering, die Donderdag a.s. in Casino zal worden gehouden en waar de bekende volksdichter Leo Lens het woord zal Voeren en het doel der Oranje garde uiteenzetten. Tevens zal onder zijn leiding het „garde lied" worden ingestudeerd en door alle aanwezigen gezongen. Behalve de Oranje-Harmoniekapel, heeft een aantal dames en heeren mpsici onder leiding van den Heer D. Makelaar, zich welwillend tot medewerking bereid ver klaard, ten einde deze belangrijke Oranje avond te doen slagen. Vermelding verdient hierbij, dat door de firma W. H. Tielrooij, muziekhandel Weststraat, belangeloos een harmonium beschikbaar is gesteld. Da alhier reeds bestaande fluitisten- afdeeling zal in gardekleeding een op- marsch maken en een paar nummertjes uitvoeren. De vergadering is ook voor ouderen toegankelijk. NIEUWE ZAAK. BEDRIJF IN OLIESTOOK INRICHTINGEN. In het perceel Zuidstraat No. 27 heeft zich de heer A. Raith gevestigd, welke een zaak begint in oliestookinrichtingen. Het is een moderne vinding, die echter in Vmerika, zij het op een eenigszins an- ander* wijze, reeds in breede kringen toe iassing vindt. De licenties zijn door de Amsterdam- sche N.V. Gedera aangekocht, en voor het rayon Den Helder en omstreken is aangesteld de heer Raith. Genoemd systeem, dat ons gedemon streerd werd, biedt ontegenzeggelijk diverse voordeelen. Aangezien gestookt wordt met dubbel geraffineerde ruwe olie, ontstaan geen slakken en asch. De brandstof neemt een minimum plaats in, en geeft geen onaangenamen walm. Volgen^ den heer Raith verbruikt men in een normale kamer, bij normaal ver bruik ongeveer 1 cent per uur, hetgeen zeker niet duurder kan zijn dan het stoken met de gewone middelen. Het systeem wordt toegepast voor haarden, gaskachels, centrale verwarmin gen en fornuizen. Een ander voordeel is nog, dat geen warmte me r verloren gaat door de schoorsteenen, daar deze niet meer noodig zijn, en men zoodoende 100 °/0 profijt van zijn brandstof trekt. Wij adviseeren gaarne onze lezers eens een kijkje te gaan nemen in deze nieuwe zaak, waar men in ie er geval een mo derne en interessante wijze van verwar ming kan aanschouwen. VAN DE HELDERSCHE RADIO CENTRALE ONDERNEMING. Nog steeds is de H. R. C. O. bezig het nieuwe net voor te bereiden en de eerste noodige voorzieningen te treffen. Na veel besprekingen is aan het einde der vorige maand met de gemeente overeengekomen, dat binnen tien maanden na 20 Januari a.s. het nieuwe vijf-programma-net in gebruik zal worden genomen, dus 20 October 1935. De Directie van de onderneming zal echter trachten, en volgens opgave van den aannemer der kabellegging zal dat ook zeer wel mogelijk zijn, om reeds eerder op het nieuwe net over te gaan. Een belangrijke factor voor debespoe diging van dien overgang is de mede werking der huiseigenaren bij het aan leggen van de kabels. Op het oogenblik gaat iemand van de centrale huis aan huis ten einde daartoe medewerking te vragen. Het is verheugend, dat overal de gevraagde medewerking ten volle wordt gegeven. Een opwekking tot die medewerking aan de nog niet bezochte huiseigenaren willen wij gaarne ondersteunen. Er is trouwens niets om den aanleg van het net te belemmeren. De brand alarminrichting, welke in de kabel is opge nomen is een groot algemeen belang, terwijl de kabel vrijwel onzichtbaar, althans niet ontsierend, aan de achterzijde der perceelen wordt aangebracht. Slechts een enkele maal zal er toe moeten worden overgegaan om de kabel aan de voorzijde aan te brengen, doch de Directie ver zekerde ons, dat dat slechts in het aller uiterste zal geschieden. Zoo is bijvoor beeld alles bekeken om aan de achterzijde van de Koningstraat tusschen Koning dwarsstraat en Koningsplein langs te komen, doch dit bleek onmogelijk. En zoo zullen er nog v/el enkele straten of straat gedeelten zijn. Hoewel wij nu iets op de zaak vooruit gaan loopen is het toch wel belangrijk nu reeds te vermelden, dat door een prac- tische inrichting van het nieuwe net de zekerheid zeer toe zal nemen. Steeds worden namelijk kleine »kringen«, van pl.m. 80 abonrié's ieder, op de toevoer leiding aangesloten. Die 'Kringï is onder broken op één plaats, zoodat vanaf de toevoerleiding de stroom zich in twee takken verdeeld. Indien nu in één van die takken een storing ontstaat wordt direct het genoemde onderbrekingspunt opge heven en overgebracht naar de plaats van de storing. Hiermede is dus bereikt, dat op z'n hoogst een kleine honderd abonné's tegelijk gestoord kunnen worden en dat voor een slechts zeer korten tijd. Daar in elkèn kring een zekeringkast geplaatst wordt, kan direct nagegaan worden waar zich de storing bevindt. Op het oogenblik is de Onderneming bezig om de zwakke plekken in het oude net te herstellen, door het aanbrengen van kabels, welke meteen voor het nieuwe net geschikt zijn. In de buurt van de Visohstraat en een gedeelte van de Oude Helder is hierdoor reeds een veel betere weergave en toename der geluidssterkte verkregen. De toevoer geschiedt nog op de oude wijze door middel van vier boven- grondsche geleidingen. Dezen winter heeft geheel Den Helder dus reeds voor zoover dat mogelijk is goede muziek. KERKCONCERT LUTHERSCHE KERK WOENSDAG 10 OCTOBER. Het Kerkconcert. te geven door de zan geres en zanger Dora Schrama en Dïck Weiman en den orgellist Toon de Hoogh, zal plaats vinden op Woensdag a,s. in de Luthersehe Kerk, Weezenstraat, des avonds acht uur precies. Wij vermeldden reeds een en ander over deze solisten en laten nu nog een critiek volgen van het Kerkconcert gegeven in de Luthersehe Kerk te Amsterdam in de maand Maart van dit jaar. De zang van mevrouw Dora Schrama kan zonder aarzeling goed worden genoemd. Zij ls Stadsritten v.af 10 ct. p. p. Buitenritten 5 ct. p. K-M- Standplaats: Julianapark tegenover „Bellevue" v. d. WIJST, Hoofdgracht 24. Tel. 565. iemand, die o.i. tot de beste vocaal-kunstenares sen van onzen tijd behoort. Zij zingt alles met sterk beeldend vermogen, raak en beheerscht temperament, zeer geinteresseerd muzikaal, zoo dat alles pakt en den bedoelden indruk maakt, i De bas-zanger, Dick Weiman, ontpokte zich j als een uitstekend bariton, die zijn soli zong, op voortreffelijke wijze, zoowel zijn stemgeluid als j zijn voordracht maakten op de aanwezigen zifht- baar indruk. Ook nu kwamen wij onder de l>e-i koring van- zijn mooi geluid en zijn voornaam zingen. Hij het tweetal duetten, gezongen door Dora Schrama en Dick Weiman, voelde men zijn ver- wachtingen hoog gespannen als die waren, j volmaakt voldaan: deze uitnemende duetten Ver-, tegenwoordigden inderdaad de som der presta-i ties 'van beide: zangeres en zanger. AANRIJDING, Op de Weststraat werd Zaterdag een dame door een paar fietsende slagers jongens zoodanig aangereden, dat Zijj kwam te vallen en haar pols brak. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. Nieuwe zaken: Den Helder. P. Kool, Basstraat 68, kruideniersbedrijf.; G. Rump, Achter Binnenhaven 24, melk-' handel. Wijzigingen: Den Helder. N.V. Landbouw-Mij. tot voortzetting der zaken, voorheen gedreven door Jacj Verfaille, Dijkstraat 37, landontgintiingj en veeteelt, Statutenhandelsnaam enj bestuurswijziging. Opheffingen: i Den Helder. i j A. Visser, Keizerstraat 17, café. M. F. Meerens, Zuidstraat 27, winkel tnj huishoudelijke artikelen en borstel werk.! HELDERSCHE EIERVEILING, Op de eerstvolgende veiling a.s. Doti-i derdag 11 Oct. zal het aantal geveilde! eieren in dit jaar het millioen overschrij-j den. Het veilingsbestuur meent deze ge beurtenis niet ongemerkt te moeten laten! passeeren. Zij heeft een verrassing voor de koio-i pers bedacht en zal een zilveren vulpot-j lood met inscriptie beschikbaar stellen voor den kooper die door zijn koop héti millioen geveilde eieren volmaakt. 1 BAZAR KON NEDERL. BOND'VAN OUD-ONDEROFFICIEREN. h, 'Toen wij achter onze schrijfmachine plaats namen, teneinde de indruklt'en. Maandagmiddag opgedaan bij de opening- van genoemde bazar of fancy-fair, uit iej werken, kwamen wij in de verleiding ,-jeen( ode 3pn het vrouwelijk vernuft te dichten,; Evenwel deze kolommen bieden slechts een beperkte ruimte, en wij zullen onsidtts moeten bepalen tot de vermelding ban een klein gedeelte dezer schatkaèier, waarin de bovenzaal van het café 'van; den heer Van Weelde herschapen is. Het is een kleurig geheel, dat den bezoeker treft, bestaande uit de meest uiteenloo- pendé voorwerpen op het gebied der! schoone- en nuttige handwerken. Er haft.-: gen niet minder dan een vijftal spreiéni (gegarandeerd handwerk!), een aantal; tafelkleeden, kussens, theewarmers, baby pakjes (zóó beeldig, dat men in de ver zoeking komt een jaar of 20 terug te gaanenz., enz. Daartusschen aan schouwt men dan rijk geornamenteerde fruit- en vruchtenmanden, diverse artis tieke snuisterijen, en eenige taarten. Ter stimulatie musiceert een kwartet,! bestaande uit het duo Helmstrijd en de; gezusters Schrander, op een wijze, welke; voor de bezoekers een reden te meer tal zijn in dit „boudoir" rond te neuzenj Maar ter zake: om half drie werd. ge-! opend door Mevr. Kooy, die in enkele woorden alle aanwezigen een welkom, toe-j riep, en daarbij in het bijzonder noémdei Mevr. Kruys, Mevr. Dikkers. Burgé-j' meester Driesen, Mevr. Broekman als ver-' Waar eens, bij Tessel's ree, In 't barnen der gevaren. Het heldendom der zee Den strijd bond met de haren En kostbre levens bracht, Behouden aan den wal, Door ruige mannenkracht Behoed voor wissen val, Rijst straks bü Helder's dijk, Deéz' eerzuil fier in 't licht. Als dankbaar hulde-blijk Door 'tgansche land gesticht. S. N. B. t genwoordigster der Vereen, v. Nederl. Huivrouwen, Mevr. Van VlietWickel als eere-lid. en Mevr. Paans van „Har monie". Na het openingsspeechje werd 't woord gevoerd door den heer Schenkius, be- 's uurslid van den plaatselijken bond, die in warme woorden zijn hulde bracht voor het gepresteerde der dames-afdeeling. Hij citeert eenige gevallen, waaruit blijkt hoe soms de steun der Vereeniging van noode kan zijn, en dat niets de energieke dames- afdeeling te veel is, als het er op aankomt in een gezin verlichting te brengen. De heer Schenkius hoopt, dat de resul- t ten van dezen bazar evenredig zullen zijn met den arbeid, dien men er aan ten koste gelegd heeft, en dankt nogmaals allen, die er voor zorgden, dat men zóó voor den dag kon komen. Mevr. Kruys, die hierna het woord neemt, spreekt eveneens haar wenschen uit, wat betreft het succes, en heeft een keurige bouquet rozen in ontvangst te nemen. Toen was het Burgemeester Driessen, die nog een zeer ernstige manipulatie moest volbrengen, en wel het opschrijven van een datum, welke de geboortedag is van de te verloten pop. De datum werd gezet, en de heer Schenkius, die als groot-zegelbewaarder" optrad, lakte den brief dicht. En dit was dan het einde der officieele opening, en zijn wij verder gefêteerd op thee en gebak, welke excellent smaakten, en door aardige dames geserveerd wer den. Het is verder onnoodig te zegggen, dat het er bijzonder gezellig was, en dat wij y inèt de Vereeniging hopen, dat het een succes wordt, opdat het werk, onder lei ding der dames Jansen, Kegge en Kooy, niet voor niets gepresteerd werd. Tenslotte vestigen wij er de aandacht op, dat de bazar heden den geheelen dag te bezoeken is. Men deelt mede, dat de taart is gevallen op no. 10; de fruitmand op no. 10, en de sprei op no. 86. NUTSSPAARBANK TE DEN HELDER. Opgave uitsluitend betreffende de Nüts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand September 193.4, Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand ingelegd 234,699.89 en terugbetaald 214,271.80. Derhalve meer ingelegd dan te ugbetaald 20.428.09. Het aan spaarders verschuldigd kapitaal, bij den aanvang van dit jaar 2,635.344.65, bedraagt thees 2,716.157. Het aantal in den loop van September nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 106. Het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot 3268. Gr, der de in September uitgereikte 106 nieuwe boekjes zijn inbegrepen 11 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst Je Spaarbank een eersten inleg van 1. De lediging van spaarbusjes in den loop van September leverde een bedrag van 3.431.35 aan kleine besparingen. Het totaal in omloop zijnde spaarbusjes be draagt thans ruim 1800, TAPTOE. Hedenavond bij gunstig weer, taptoe. De route is als volgt: Taleis, Hoofd gracht, Kanaalweg, Polderweg, Javastraat, Singel, Kerkgracht, Koningstraat, Spoor straat, Werf. HOOG MILLITAIR GERECHTSHOF. De verduistering van toko- gelden. Het Hoog Militair Gerechtshof te's-Gra- venhage heeft bij vonnis van 6 October j.h in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen J. J. de R., marinier le klasse te Den Helder, die bij vonnis van den Zeekrijgsraad te Willemsoord van 18 Juli 1934, wegens verduistering van toko-gelden, was veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken. Door den heer E. Bos Jzn. alhier was, als rapporteur van de Prot. Chr. Reclas- seeringsvereeniging, een reclasseerings- rapport ingediend, waarin tot een voor waardelijke straf werd geconcludeerd. Het Hoog Militair Gerechtshof, opnieuw rechtdoende, veroordeelde beklaagde tot een gevangenisstraf van zes weken, met een proeftijd van drie jaren. Vervolg-agenda. De vervolgagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op hedenavond vermeldt de volgende punten: Ingekomen stukken, A. Dankbetuiging van het bestuur van het Rusthuis „Huize Parkzicht" voor het besluit van 28 Augustus jl., tot verkoop van bouwterrein op gunstige voorwaarden voor het te bouwen rusthuis; B. Besluiten van Gedeputeerde Staten tot verdaging hunner beslissing omtrent de ter goedkeuring ingezonden raads besluiten van: a. 28 Augustus jl. tot verhuur van 4 woningen te bouwen aan de Wachtstraat en tot het beschikbaarstellen van een bedrag van f 3462.voor dien bouw; b. 28 Augustus jl. tot verhuur van 12 woningen te bouwen aan de Smidstraat en tot. het beschikbaarstellen van een bedrag van f 18.855.25 voor dien bouw; c. 4 September jl. tot het verstrekken van een geldleening aan het Sportpark „Den Helder". C. Op het Raadsbesluit van 4 Septem ber jl. tot vaststellen van de verordening betreffende het beheer der Gemeente bedrijven. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). D. Schrijven van den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Alkmaar naar aanleiding van het besluit van den Raad van 28 Augustus jl., waarbij een nieuw ontwerp-overeenkomst voor die overdracht wordt aangeboden. (Burgemeester en Wethouders stellen voor met deze concept-overeenkomst accoord te gaan). Bouwverordening. Voorstel' tot nadere vaststelling van de rooilyn v0or perceel Artilleriestraat 10. Wegenbelasting. Vaststelling van het eerste suppletoir kohier der Wegenbelasting 1984. Behandeling reclames Wegenbelasting, belastingjaar 1934. Besloten vergadering. Voorstel tot het aanleggen van een rijwiel- en wandelpad door de duinen. In uw vergadering van 10 Juli j.1. stelde de heer Biersteker de vraag of wij in overweging wilden nemen het aanleggen van rijwielpaden langs den Strooweg b.v. vanaf de R.-K. begraafplaats tot aan „Duinoord". De bedoeling van den vraagsteller was om aldus een veiliger verkeer over dien weg te verkrijgen. Het is bekend dat het verkeer over den Strooweg in de zomermaanden zeer druk kan zijn en dat deze smalle weg daar door gevaar oplevert. Bij een ingesteld onderzoek is echter gebleken, dat bii de tegenwoordige situa tie het aanleggen van rijwielpaden slechts mogelijk is op het rechte gedeelte van den Strooweg en wel vanaf den hoek bii de R.-K. begraafplaats tot aan het begin van de Donkere Duinen, even voorbij het ontmoetingspunt van den weg met de Doggersvaart. Op dit gedeelte zijn de bermen voldoende breed voor het maken Ja, het ging er niet zacht toe op „het oor logsschip". Maar we zouden met Uilenspie gel kunnen zeggen: „Ze maken het er naar". Gedeserteerd werd er ook nogal eens op Hellevoet. Dan werd een premie uitgeloofd, voor wie den misdadiger terug bracht, en het waren de veldwachters en de agent, die daar van profiteerden. Het klinkt ongelooflijk, maar het is een feit, dat een deserteur, als hij ingepikt werd, zelf zn reis- en verblijfkosten moest betalen, plus de premie 3.— voor den opbrenger. En is meermalen gebeurd, dat de afvallige vlak voor de loopplank zich losrukte, het schip opstormde, en salueerend voor den com mandant „zich presenteerde", als zijnde „vrij willig terug gekomen. Dan verviel de pre mie voor den ambtenaar, en dat was den deserteur heel wat waard. i..|~etl ander staaltje van het ruwe en tege- ')k aan humor rijke leven van den marine man uit vroeger dagen is het volgende Matroos Roest, bekend om zijn onver schilligheid, had al menige geeseling moeten incasseeren, en zat reeds tallooze malen „in de petoet". Maar evenveel malen was hij daaruit gebroken. Hoe de kerel het klaarde, Was een wonder, maar geen celdeur was vei lig voor hem. En op een goeden morgen was hij weer verdwenen, en nadien heeft men nim mer taal noch teeken van hem vernomen. Roest had evenwel een klein souvenir nage laten, in den vorm van een 4-regelig rijm, dat in den rruur gekrast, als volgt luidde: Mannen, als je Roest wil houwen, Moet je ijzeren hutten bouwen, Hier is de spijker, en daar is het gat. Waar Roest z'n kop door stak. - Mooi is het niet, maar het typeert Roest. Van „het oorlogsschip" naar den gemeen- téraad is slechts één stap. Ook daar was het vroeger (en heden) fang niet altijd pays en vrêe. Zoo is er een pradh-i tig verhaal in omloop van de aanschaffing van een zeker ambtenaren-reglement. A i De vroede vaderen oordeelden het nood zakelijk, dat er zoo'n document in het leven geroepen weta, maar de kwestie was: hoe komen we er aan? Een deel der vaderen oor-i deelde het onmogelijk, dat de wethouder zqq iets voor elkaar kon spijkeren, en was darj ook ten zeerste verbaasd toen op zekeren dacj gemeld werd, dat het ambtenaren-reglemeni uitgewerkt was, en op de eerstvolgende ver gadering besproken zou worden. Op een of andere duistere wijze kon een der heeren, die aan een zóó groote intellij- gentie der wethouders twijfelde, een oog slaan ie. het lijvige stuk, en begon oogenblilo kelijk een .speurtocht in alle naburige gemeen! ten. Het was voor hem ten eenenmale uitgej-' sloten, dat de heeren zonder hulp of plagi aat het voor elkaar gebokst hadden. Hij zocht en zocht, en ziedaar... zijn moeite werf de beloond. Hij vond het reglement... vpn alpha tot omega uit het... Dortsche Ambte naren Reglement. De rest der geschiedenis is droevig: op de vergadering werd punt 1 van het document ter bespreking ingeleid, en op hetzelfde moment sprong de gemeentelijke, speurder op, en sprak: ik stel voor mijne hoe ren, dat wij aanvangen met ieder der aan wezigen een afschrift van dit reglement uit tc reiken, hetgeen de nalezing zal vergeinak- k. lijken... Tegelijk haalde hij een zestal copyen uit z'n binnenzakl Tableau! En zoo zijn er nog tallooze voorbeelden aan te halen. 100 procent Hellevoets was ook het feit, dat het nagenoeg onmogelijk was,, een stuk land. of zelfs een peuterig stukje maar, te koopen of te huren Het geheele fort behoor de namelijk én aan „Oorlog" én aan Water staat èn aan Genie. Dat liep schots en scheef door elkaar, en het was onbegonnen werk het begin en einde van dit labyritnh te zoeken. Zoodat men er maar niet eens aan begon. Veel heeft Hellevoet ook gelaboureerd aan watersnood. De verdediging tegen onzen erf vijand, het water, was absoluut onvoldoende en ook thans is dat nog zoo, En meermalen is het gebeurd, dat bij springvloeden het water één tot anderhalven nieter tegen de huizen opstond. Men maakte wel gebruik van de z.g. „vloedplanken", die in geval van nood tegen de gevels geplaatst werden, maar van beteekenis waren ze niet. Spannende geschiedenissen kan men daar over hooren. Als men op stormnachten het opgezweep te valer de kaden overstroomde, en de lich ten gedoofd werden, dan hoorde men in de Egyptische duisternis het geschreeuw der red ding brengende mannen, en het gehuil der vrouwen en kinderen, die dachten, dat de dagen der zondvloed weer aanbraken. Den anderen dag dreven dan stoelen en tafels vroolijl in het rond, en in den raad werd druk geappelleerd. Tot de vele onbegrijpelijke dingen die op Hellevoét mogelijk wareh, behoort o.a. het feit. dat het eerst zoo laat een waterleiding kreeg. Deze kwam pas tijdens burgemeester Opzoomcr (wiens naam intusschen voort leeft in de voormalige „Brakke", thans den meer weidschen naam van Burgemeester Op- zoomerlran dragende), die het met zeer veel moeite klaarspeelde. Er waren zelfs allerlei strategische midde len t.' hulp geroepen, en wordt er beweert, dat men van departementskringen de waar schuwing had doen hooren, dat, in geval Hel levoet geen waterleiding kreeg, de marine naar een andere vestingstad verlegd zou wor den. En dit schijnt den doorslag gegeven te heb ben, al heel spoedig werd met de werkzaam heden begonnen en niet al te lang daarna kon den de putten op non activiteit gesteld wor den. 't Was trouwens tijd ook... Bij het 25-jarig jubileum van dit evenement kon men op Hellevoet in een winkel het vol gende gedicht lezen, dat èn van dankbaar heid, èn van chauvinisme blijk geeft: Heivoetsluis viert blij van geest 't Zilv'ren waterleidingfeest, Maat in den Briel Pompen ze nog met hart en ziel O zoo! Een serie beelden van Hellevoet, van, laat ons zeggen een jaar of 25, 30, terug. Toen het wel niet meer de gouden tijd was, maar er toch aan den anderen kant geen reden tot klagen was: Hoe was het gesteld met de politiek? Daar alleen zou men boekdeelen over kun nen vullen. Hellevoet ressorteerde onder het kiesdictrict Brielle, hetgeen van jaren her zich kenmerkte als een oerstevig bolwerk der li beralen. En met de vestingstad was het al net eerder. Het ging er voornamelijk tusschen de liberalen en anti-revolutionnairen, die er vaak en hevig gestreden hebben. Als een karak teristieke persoonlijkheid uit die dagen moet genoemd worden het liberale kopstuk Goed koop. oud-Tweede aKmerlid en iemand, die in regeeringskringen zéér gezien was. Hij was dan ook bijna zonder uitzondering lid van de Commissie van Rapporteurs voor de Mari- nebegrooting. In den politieken strijd moeten dan voorts 'genoemd worden: de beroemde en 'gevreesde Buitenlandsch Overzicht pag. 1 feuilleton1 Radio-programma2 De onrust in Spanje. De regee ring heeft de teugels van het be stuur in handen1 Moordaanslag te Zwolle. Een dansleeraar ernstig gekwetst 2 Door een misverstand zijn twee Fransche torpedojagers te Smijrna beschoten2 Bij een bandietenoverval in Mant- sjoerije zijn 11 personen ver moord 2 Pest in Batavia. Twee personen overleden3 Bij een ongeluk op een onbewaak- ten overweg te Stompwijlc zijn twee menschenlevens te betreu ren 7 Het einde van de werkzaamhede i van het Pelikaan-comité. Bijria een ton voor het Nationaal Lucht vaartfonds 6 De onrust in Spanje duurt voort 3 Duitsch reizigersverkeer naar Ne derland practisch onmogelijk ge naaktdoordat niet meer dan 10 .nark over de grens mag worden meegenomen 2 Omtrek-nieuws 7 Marktberichten 7 Marineberichten 7 Sportnieuws 8 Tivoli bioscoop, 7 uur, Witte bioscoop, 7/ uur. Lezing voor niet-katholieken, door pater Wynand Sluys. R.-K. Kerk, Kerkgr., 8.30 uur. Woensdag 10 October; Seance telephaat Maloitz, Casino, 8.15 Kerkconcert Luth. Kerk, Weezenstraat, 8 uur, 4 Donderdaag 11 October. Prapaganda-avond Oranje garde". Casi no, 8 uur. Bonte avond Padvindersver. Musis Sa- crum, 8.15 uur. Zaterdag 13 October. Gymnastiek-uitvoering ..Pro Patria" Ca sino, 8.15 uur. van rijwielpaden. Voor het gedeelte van den weg, grenzende aan de Donkere Duinen, is de breedte van den weg daar voor niet voldoende. En feitelijk zijn dergelijke paden het meest noodig in de gebogen en smalle gedeelten van den Strooweg, zoowel nabij het voetbal terrein als bii de Donkere Duinen. Omdat op deze wijze geen behoorlijke oplossing was te verkrijgen, heeft de voorzitter van ons college een bespreking gehad aan het Departement van Defensie, waar bij het mogelijk bleek, dat een gedeelte van den militairen landsgrond, gelegen langs de eigendomsgrens van het duin terrein vanaf den Strooweg nabil' de R.-K, begraafplaats, in erfpacht kan worden verkregen voor den aanleg van een rijwiel- en wandelpad. Op die wijze kan een pad worden gelegd vanaf den Stroo weg tot en in aansluiting met het be staande rijwielpad naar zee nabij de Don kere Duinen. De kosten van aanleg van het pad met inbegrip van de plaatsing van het benoo- digde hekwerk worden geraamd op f 29.000.Hierin is begrepen een be drag van f 15.000.— aan arbeidsloonen en f 14.000.aan materialen. De leden van de Commissies van bijstand voor de Roodhuyzen (lib.) voorzitter der Lib. Unis en bekend journalist bij het „Vaderland". Hermans, als Sociaal-Democraat, Ds. Vun< derink (Ant.-Rev.) en ook de alom bekende A P. Staalman, een kopstuk uit Den Helder Chr-Democraat Ja, het waren daar stormachtige vergade ringen in „Casino" op Hellevoet, en in „Ti voli" op Nieuw-Helvoet. Het is uit deze periode, dat men den Helle- voeters eindelooze verhalen kan ontfutselen. De werf, als voornaamste kurk, waar de plaats op dreef, gaf toen emplooi aan circa 500 menschen, hetgeen trouwens de bloeipe riode genoemd kan worden. Toch stak reeds af en toe een Kamerlid zijn kop op, en oor deelde een liquidatie van de werf noodzake lijk. Doch de door Napoleon zoo goed ge fundeerde instelling kon wel een stootje ver dragen, en voorloopig dreigde geen gevaar. Evenwel er werd 'n Staatscommissie in 't leveftj geroepen, die uit had te maken in hoe verre de instelling moest behouden blijven. De con clusie luidde: men had haar als werf van aan bouw op te heffen. Hetgeen geschiedde, er»' als het begin van hét einde gerekend kan wor den. Dat men haar niet ophief, is later in 1914' van groote beteekenis gebleken, toen zij van onschatbare waarde was voor de verzorging en proviandeering der vloot. Van de bejaarde Napoleontische gebouwen is een groot deel verdwenen door een brand, welke de reserve- en victaliemagazijnen in de asch legde, die vervangen werden door mo dernere. Van brand gesproken. (Wordt vervolgd)'.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5