Gebruikt in Uw soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6voor10ceni LUCHTVAART Uit het politie-rapport. De Visscherijcentrale. 15 jaar K L M. Het Pelikaan-comité Ernstig en merkwaardig vliegongeluk. De Panderjager (PH.-OST) luchtwaardig. Isaac Israëls overleden. De strijd tegen het straat- lawaai. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 9 OCTOBER 1934. Publieke Werken en Plantsoenen en voor Financiën hebben met ons een bezoek ter plaatse gebracht en het gevolg van een en ander is dat zii zich in beginsel vóór den aanleg van het pad verklaarden; slechts één der leden was hier tegen. In verband met het betrekkelijk advies heb ben wfi geïnformeerd, welke erfpachts canon voor den grond zou moeten worden betaald. Het ie ons gebleken dat deze canon niet hoog zal zijn; de ontvanger der registratie en domeinen zal namelijk voor stellen een canon van f 7.50 per jaar m totaal. Nu, naar verwacht mag worden, «te canon niet hoog zal zijn, adviseert de eerstgenoemde Commissie waar dit on derwerp opnieuw een punt van bespre king heeft uitgemaakt, tot den aanleg van het pad te besluiten. De Commissie maakt daarbü de opmerking dat zjj deze uiigaaf ook onder de gegeven omstandig heden voor dit doel wel verantwoord acht. omdat een besparing op de steunbedragen wordt verkregen van rond f 10.000. tv er houding arbeidsloon-steunbedrag 3 2). Op van een en ander slelJen n. en W. voor hen een crediet van f 29.(KX> voor dit doel te verleenen en hen te mach tigen het noodige in verband met den aanleg van het pad te verrichten.^ Voorstel tot het plaatsen van een klok en het maken van een plansoentje aan de Binnenhaven nabij de Willemsbrug. Het komt ons gewenscht voor om bii de entree der stad, aan het einde der Binnenhaven op het open terrein nabn de Willemsbrug een eenvoudig plantsoen tje aan te leggen ter verbeternig van den thans bestaanden toestand. De kos ten van aanleg worden begroot op f 200. In dit plantsoentje zouden wij verder een klok willen plaatsen. Openbare uurwer ken zijn in deze omgeving niet aanwe zig. Vandaar dat wii het plaatsen van zoodanig uurwerk aldaar nuttig achten. Een geschikt, electriscli gedreven uur werk kost geplaatst f 324. Onder mededeeling dat de Commissie van bijstand voor de Publieke Werken en Plantsoenen zich vereenigen kan met den aanleg van het plantsoen en het plaatsen van een klok, stellen B. en W. den raad voor daartoe te besluiten. Ontheffing bouwverordening voor hot bioscooptheater In de Spoorstraat. Door J. Geervliet wordt een bioscoop theater gebouwd aan de Spoorstraat 32-34. De totale hoogte van het gebouw wordt 19.30 M. hetgeen in strijd is met art. 18, eerste en vierde lid der bouwver ordening. Geervliet verzoekt daarom den Raad ontheffing van de desbetreffende bepaling. Daartegen bestaat geen be zwaar blijkens de adviezen van den Directeur van Gemeentewerken en de Commissie van bijstand voor de Publieke Werken en Plantsoenen. B. en W. ach ten tegen het verleenen van ontheffing geen bezwaar aanwezig. Diensvolgens stellen zii den raad voor daartoe te be sluiten. Voorstel tot verkoop van grond te Huisduinen aan K. de Klerk en P. J. de Klerk. B'ij adres aan den Raad verzoeken K. de Klerk en P. J. de Klerk, wonende alhier, van de gemeente te mogen koopen een te Huisduinen gelegen stuk grond, ter grootte van ongeveer 350 M2., deel uil makende van het kadastrale perceel si ctie B no. 813, ten behoeve van den bouw van twee woningen. Aangezien de Commissie voor het Grondbedrijf en ons College geen be zwaren tegen den verkoop van den be doelden grond hebben, wordt voorgesteld onderstaand besluit te nemen a. aan K. de Klerk en P. J. de Klerk, wonende te Den Helder, onderhands te verkoopen, voor den prijs van f3.— per M2., een te Huisduinen gelegen stuk grond, ter grootte van ongeveer 350 M2., deel uitmakende van het kadastrale per ceel sectie B no. 813, ten behoeve van den bouw van twee woningen. ■Voorstel betreffende de Winkelsluitings wet; tijdelijke verruiming verkoop- gelegenheid op Zondag. Als gevolg van de wijziging der Win kelsluitingswet 1930, S. 460, bii de wet van 27 Juli 1934, S. 450, welke wet, be houdens voor wat betreft het bepaalde in het tweede en derde lid van art. 5, op 15 October a.s. in werking zal treden, zullen de bestaande wettelijke bepalingen op het stuk der winkelsluiting in verschillend opzicht verandering ondergaan. Het zijn echter niet zoozeer de tech nische herzieningen, welke de Winkel sluitingswet bii die wijziging heeft onder gaan, als wel de bij het amendement Teu- lings in de wijzigingswet opgenomen be palingen, welke een tijdelijke verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag, respectievelijk het in het leven roepen van een zoodanige regeling, voor be paalde groepen van winkels mogelijk maken, waarvoor de aandacht gevraagd wordt. Ten aanzien van de Zondagssluiting behelst de wijzigingswet een definitieve regeling en een tijdelijke regeling. Vol gens de definitieve regeling is het in de Winkelsluitingswet neergelegde verbod om een winkel gedurende den Zondag voor het publiek geopend 1c hebben niet van toepassing op: a. winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak een of meer der navolgende waren: brood, banket, suikerwerk, choco lade, al dan niet tezamen met consump tie-ijs, ten verkoop in voorraad zijn, van 8 uur des voormiddags tot 8 uur des na middags, doch uitsluitend voor den ver hoop van deze waren, op 1 Januari, 24, 26 en 31 December; b. winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak bloemen en planten ten ver koop in voorraad zijn, van 8 uur des voormiddags tot 8 uur des namiddags, doch uitsluitend voor den verkoop van deze waren, op 1 Januari. 14 en 15 Aug., 3 en 2 November, 24, 26 en 31 December! e. winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak hetzjj melk en zuivelproducten, het- üi melk, zuivelproducten en consumptie ijs, ten verkoop in voorraad zijn. van 8 uur des voormiddags tot 12 uur des mid dags, doch uitsluitend voor den verkoop onderscheidenlijk van melk en room, en van melk, room en consumptie-ijs; d. winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak, hetzij visch, hetzij fruit, hetzij een of meer der navolgende waren: brood, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet tezamen met consumptie-iis, ten verkoop in voorraad zijn, gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, liggende tusschen 8 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags, doch uitsluitend voor den verkoop onderscheidenlijk van visch, van fruit, en van brood, banket, suikerwerk, chocolade en consumptie-iis. De tijdelijke reijelina, welke geboren is uit de tegenwoordige economische om standigbeden, behelst de feitelijke ver ruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag. Deze regeling komt hierop neer dat des Zondags: a. winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak hetzij visch, hetzij fruit, hetzij een of meer der navolgende waren: brood, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet tezamen met consumptie-iis, ten ver koop in voorraad zijn, doch uitsluiteud voor den verkoop onderscheidenlijk van visch, van fruit, en van brood, banket, suikerwerk, chocolade en consumptie-iis, gedurende ten hoogste zes achtereenvol gende uren, liggende tusschen 8 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags, b. winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak tabaksartikelen ten verkoop in voorraad zijn, doch uitsluitend voor den verkoop van tabaksartikeler» gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, liggende tusschen 8 uur des voormid dags en 8 uur des namiddags, c. winkels, waarvoor een vergunning, ais bedoeld in artikel 3, onder e, of on der g, der Drankwet, S. 1931, no. 476, geldt, gedurende ten hoogste vier ach tereenvolgende ifen, ligende tussohoi 8 uur des voormiddags en 8 uur des na middags, voor het publiek geopend mogen zijn. B. en W. meenen, dat de vraag of een onverkorte handhaving der bestaande wettelijke bepalingen met betrekking tot de Zondagssluiting voor deze gemeente gewenscht is, gelet op de tegenwoordige buitengewone omstandigheden, welke schier op eik gebied tot aanmerkelijke versobering met als gevolg een sterk ge daalde koopkracht hebben geleid, ont kennend moet worden beantwoord. Dit beroep gaat echter niet op ten aan zien van de hierboven onder c bedoelde winkels, omdat in het algemeen elke maatregel, welke leidt tot een verminde ring van het alcoholgebruik, niet anders dan kan worden toegejuicht en er voorts geen enkele aanleiding bestaat om het in zeker opzicht beschermde slijtersbedrijf in de verruiming te betrekken. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat 187 winkeliers vóór verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag zijn en dat 68 winkeliers van een tegenoverge steld standpunt hebben blijk gegeven. Eén winkelbediende heeft zich vóór de verruiming uitgesproken, terwij] drie be dienden zich daartegen hebben ver klaard. Ingevolge den wensch van den Minis ter van Economische Zaken, hebben B. en W. bovendien de beide plaatselijke middenstandsvereenigingen, alsmede de betrokken personeelsorganisaties, nog uitgenoodigd hun hare meening omtrent de wenschelükheid der verruiming voor deze gemeente schriftelijk te doen ken nen, met het resultaat, dat de midden standsvereenigingen zich vóór de ver ruiming hebben uitgesproken. Uit de stukken zal voorts blijken, dat tusschen de beide personeelsorganisaties geen overeenstemming ten aanzien van dit punt bestaat. Indien men van gevoelen is, dat de verruiming van de verkoopgelegenheid od Zondag, respectievelijk het in het leven roepen van die gelegenheid, ten aanzien van deze gemeente gewenscht moet worden geacht voor de hierboven onder a en b bedoelde winkels, wordt voorgesteld: Overwegende, dat het voor deze ge meente wenscheliik is, gebruik te ma ken van de bevoegdheid ingevolge het bepaalde in artikel 5, eerste en tweede lid, der wet van 27 Juli 1934, S. 450, tot wijziging der Winkelsluitingswet 1930, S. 460; Overwegende, dat belanghebbenden uit de betrokken bedrijven hieromtrent zijn gehoord; Verklaart: van oordeel te zijn, dat de tegenwoordige buitengewone omstandigheden aanleiding geven tot toepassing van het bepaalde in art. 4, le lid, der wet van 27 Juli 1934, S. 450, ten aanzien van: a. winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak visch ten verkoop in voorraad is; b. winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak fruit ten verkoop in voorraad is; c. winkels, waar uitsluitend of in hoofcizaak een of ineer der navolgende waren: brood, banket, suikerwerk, choco- a' ^an tezamen met cor~umr»- tie-jjs, ten verkoop in voorraad zijn; d. winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak tabaksartikelen in voorraad zijn. Bouw van een reinwaterkelder ten behoeve van het Waterleidingbedrijf. Bij schrijven van 13 Maart 1934 deed de Directeur der Water- en Lichtbedrij- ven B. en W. een plan toekomen voor den bouw van een nieuwen reinwaterkel- drijf bph0eVe van hct WatPrleidmgbe- Speciaal ter voorkoming van ernstige stagnatie in de watervoorziening, wordt het dringend noodig geoordeeld, de wa- terbergruimte op het terrein van het pompstation der Waterleiding te verwroe ten. De nieuw ontworpen kelder zal 1800 ft'ater kunnen bevatten. Deze inhoud is gebaseerd op de hoeveelheid water welke geacht kan worden per etmaal te *°len. afgenomen, waarbij nog rekening >n de toekomst, als gevolg van toene ming van het aantal aangesloten ner- ceelen. K Volgens de ontwerp-begrooting 1935 van het Waterleidingbedrijf kunnen de kosten dezer uitbreiding in totaal op 30.000.— worden geraamd. De noodza kelijkheid om zoo spoedig mogelijk in het gebrek aan voldoende waterbergruimte te voorzien, geeft ons echter te rade, deze aangelegenheid nog vóór de behandeling der gemeentebegrooting voor den dienst 1935 in uwe vergadering. In overeenstemming met het advies, van de comm. van bijstand voor de Water en Lichtbedrijven en onder mededeeling, dat het in de bedoeling ligt den bouwi van den reinwaterkelder onder leiding en toezicht van den Dienst van Gemeen tewerken, te doen uitvoeren, verzoekeni B. en W. den raad hen voor de uitvoe ring van het een en ander een crediet; van f 30.000— te willen verleenen. Voorstel tot het bouwen van tribunes en kleedlokalen en het treffen van andere voorzieningen aan het gemeentelijk Sportpark. De aanleg der voetbalvelden aan de Sportlaan is thans gereed gekomen. Nui moeten er nog verschillende maatregelen getroffen worden voor de verdere inrich ting van deze velden. In verband met een en ander behooren de volgende werken te worden uitgevoerd a. voor de terreinen nabij den Midden weg („Helder"): Het maken van een tribune, volgens de bij de stukken ge voegde teekening. Kosten .f 3.250.— Het verplaatsen en vergrooten van het kleedgebouw van het terrein aan den Bolweg. Meer dere kosten wegens uitbrei ding 3.000.— (Bij Uw besluit van 11 April 1933 werd voor het verplaatsen van dit gebouw reeds f2.000. toegestaan. Het totaa! bedrag van verplaatsingen vergrooting wordt dus f 5.000.—). Het maken van twee ballen- vangers achter de doelen 600.— Het aanbrengen van 250 m riet- schermen langs de hekwerken 250.— b. voor de terreinen nabij het Tuindorp („H. R. O."): Het maken var. een gebouw, volgens de bij destukken ge voegde teekening. Kosten 8.600.— Het maken van twee ballen- vangers achter de doelen. 600. Het aanbrengen van 250 m rietschermen 250.— Voor kassa's, hekwerken, toe voerleidingen, toezicht, on voorzien, voor beide terreinen 2.450.— Totaal f 19.000.— Verder is het gewenscht, om over te gaan tot het koopen van de tribunes, welke staan op de velden van H. F. C. „Helder" en „H. R. O." De tribune van „Helder" kan, zoolang het terrein aan den Bolweg niet voor straataanleg moet worden gebruikt, in gebruik worden ge nomen door de toekomstige huurders vain dit terrein. De tribune van „H. R. O." kan verplaatst worden, zoodanig, dat zij tusschen de beide speelvelden nabij het Tuindorp komt te staan. Aankoop van deze tribune door de gemeente is ge wenscht, omdat wij het niet raadzaam achten, dat particulieren opstallen op de sportvelden hebben. Wij verzoeken U, ons te machtigen tot het aankoopen van de tribunes van beide vereenigingen en tot het verplaatsen van de tribune van „H. R. C." op de aan gegeven wijze. De kosten dezer verplaat sing en vergrooting dezer tribune worden geraamd op f 2.000.— Die van aankoop der tribunes zullen zeer waarschijnlijk een bedrag van totaal f 1.000.— niet over schrijden. Ten slotte verzoeken wij U ons een crediet te verleenen van totaal f 22.000.— dat is dus voor de bovengenoemde werken, het aankoopen der tribunes en het ver plaatsen der tribune van „H. li. O". „SELAMAT INDIA!" Indische feesten in Casino. Zooals te verwachten was bestond er wel belangstelltng voor de Indische fees ten, die Zaterdag en Zondag in Casino plaats hadden. Vooral van marine-zijde natuurlijk, waar men zeer nieuwsgierig was naar hetgeen hier uit Indië gebracht zou worden, terwijl men zich eens te goed kon doed aan de herinneringen, die on getwijfeld bij het zien en proeven van Indië weer boven zouden komen. Toen we Zondagavond een kijkje namen, waren er zeker een driehonderd feest gangers, de zaal was versierd k 1'orient. Javaansche djongos liepen met consump tiebladen af en aan, een krontjongband Ambonneezen vertolkte sloome Indische muziek. Er zat echt stemming in de zaal, dat ondervond ook Anny Prins, decaba- rettière en tevens conférencière voor dezen avond. Zij had een hartelijk ont haal en haar liedjes, die van sobere, be schaafden aard waren boeiden de aan wezigen.Er was veel te genieten. Zoo keken we met genoegen naar de Javaansche dansen, die ten uitvoer gebracht werden. Zoo werd ten uitvoer gebracht de oer oude Ardjoena-legende, een verhaal van het goede en het kwade in den mensch. Ook de uitbeelding van de gestyleerde' jiu-jutsi was mooi. Velen maakten gebruik van den origingelen Indischen rijsttafel die ook overheerlijk was. Onder het ge not van een dansje, brachten de velen menig uurtje in Casino door. DE TELEPAATH MALOITZ IN CASINO. Des avonds zullen de meest ongelooflijke experimenten onder controle van het publiek verricht worden. Een ieder wordt verzocht voorwerpen mede te nemen; Maloïtz zegt u alles. De toegang is uiterst laag gesteld. Men zie hiervoor de advertentie. Rijwiel gestolen. Door een persoon werd aangifte gedaan van vermissing van zjjn rijwiel, dateeni gen tijd op den openbaren weg in deze gemeente onbeheerd stond. De recherche stelt een onderzoek in Twee vaten bier aan den rol. Door een caféhouder werd aangifte gedaan van vermissing van 2 vaten bier vanaf zijn erf. Een onderzoek wordt ingesteld. Een persoon, die zich in staat van dron kenschap op den openbaren weg bevond, werd ter ontnuchtering overgebracht naar het Hoofdbureau van Politie. Een botsing. Gisterenmiddag had op den Kanaalweg een aanrijding ploats tusschen een per sonenauto en een met een paard be spannen vrachtwagen tengevolge waar van beide voertuigen werden bescha digd. De voerman zekere D. S. alhier werd aan een zijner beenen gewnod. De aanrijding zou volgens verklaring van den bestuurder van den auto, J. K., al hier, veroorzaakt zijn, doordat hii aan dacht schonk aan een achter hem rijdend motorrijtuig, dat in zijn spiegel werekaat- ste, tengevolge waarvan hii den voor hem rijdenden vrachtwagen niet opmerk te. Een onderzoek wordt ingesteld. De drank in den man. Een persoon, die, onder drankinvloed verkeerende, in de Hoogstraat lag te slapen, werd door een burgerpersoon aan het Hoofdbureau van politie gebracht, waar hij ter ontnuchtering in bewaring is gesteld. vol ook Woensdag zal in „Casino een séance qe- houden worden door den beroemden tele- paath Maloïtz, welke sensationeele experi menten verricht met blindlezen. Velen zullen gelezen hebben over zijn ontdekkingen betref fende een moordzaak in Amsterdam, waarbij hij de politie een leiddraad in handen gaf' welke den dader van den afschuwelijken moord ontmaskerde en voor het gerecht bracht. Een demonstratie van dezen Politie speurhond zal plaats vinden op Woensdag middag 2 uur vanuit Casino. 3 October is, zooals een kort kranten bericht luidt, de stichting Nederlandsche Visscherijcentrale geïnstalleerd op het de partement van Economische Zaken. In deze centrale zijn de verschillende takken van visscherij vertegenwoordigd. „riet gaat er dus om," zoo zeide Mr. Dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het departement van E. Z. en regeerings- commissaris voor de visscherijen, „hoe de bedrijven zich zullen kunnen aanpas sen en op welke wijze gedurende deze aanpassing de bedrijven in stand gehou den kunnen worden." Over de oorzaken van den niet rooskleu- rigen toestand in het visscherijbedrijf be hoeven we niet uit te wijden, die zijn aan dllen wel bekend. Met klem hebben we, zeer geruimen tijd geleden, gepleit voor ingrijpen van overheidswege. We beweren niet, dat de algemeene toe stand van het bedrijf zich anders zou hebben ontwikkeld, maar er had mis schien stuiting van te groote verliezen kunnen plaats hebben, indien eerder was ingegrepen. Dat neemt niet weg, dat we deze vis scherijcentrale niet groote ingenomenheid begroeten, want het voorkomen van een déMcle in het visscherijbedrijf, welks in standhouding wij beschouwen als een groot vaderlandsch belang, kan daarvan het gevolg zijn. Er zal, stellen wij ons voor, een be drijfssteun komen in den vorm van cre diet, misschien parallel loopende met de orediet-voorziening aan de scheepvaart. Er zal noodig zijn een sterke concen tratie in het eigenlijke vischbedrijf, waar door zal optreden een grootere uniformi teit in het scheepstype en de netten. In het meest vrije bedrijf, dat er thans haast nog denkbaar was, zal ook de over heidsbemoeiing worden ingelascht, het geen ook natuurlijk zijn schaduwkanten zal hebben, maar die thans blijkt noodza kelijk te zijn. Buiten beschouwing kan blijven of dit van tijdelijken dan wel van blijvenden aard zal zijn. De tijden dwingen er toe en wie weer barstig aan den kant blijft staan, zal daar van de gevolgen ondervinden. Of we met het systeem op zichzelf dweepen, is nu niet aan de orde. Er is voldoende bewijs, dat men als in dividu wordt opgeslorpt in de massa. Juist het werken met de ellebogen, dat men al feller ziet optreden, is het bewijs, dat dit is als het grijpen van den drenke ling naar de stroohalm. Zeer zeker zal er veel teloor gaan van hetgeen, waaraan we sterk waren ge hecht. Maar wie het oog gericht houdt op de dingen, die rondom hem gebeuren, wordt zich dieper bewust, dat al dit tegenwoor dige strijden voor het individueele uit eindelijk de inzet is om te komen aan het begrip van het saamhoorige. Dit geldt zoowel voor de volkeren als voor den mensch op zichzelf. Het eene volk kan niet buiten het an dere om; de eene mensch niet buiten den andere. Wat heeft dat alles nu te maken met de visscherijcentrale? Dit, dat door den eisch van het zich aanpassen ook in dit bedrijf veel zal moe- teil worden prijs gegeven. De visscher. de reeder, de koopman, de venter, zij zullen zich hebben aan te pas sen en ze zullen elkander gemakkelijker de hand kunnen toesteken. Er zal komen een vorm van saamhoo- righeid, waarin ieder zich zijn plaats in dé organisatie bewust is en waarop hij weet nuttig te zijn. ,Het zal worden een ketting, waarvan de kracht wordt uitgemaakt door de reeks schalmen, waarvan ^ke schalm waardig moet zyn en als zoodanig worden beschouwd. Dit kan sleehls tot stand koaie 1 een regelend lichaam, dat boven de tieele belangen staat, doch het geheel °VDaarora zal er door ieder veel moetmi worden prijsgegeven, wat hem tot dus verre lief was, maar langzamerhand /a het besef groeien, dat het individu er voor het geheel en niet slechts voor zn ZHopen we van harte, dat deze visscherij centrale er in moge slagen ons viMCherij- bedrijf intact te houden waardoor niet slechts de karakteristiek van ons kust- feven zal worden behouden, doch tevens onze volkskracht mede op peil zal blij ven. door par- kan Vlootrevue op Schiphol. De herdenking van het 15-jarig bestaan van de K.L.M., zonder officieele plechtig heden, alleen door het nog eens geven van de gelegenheid aan het publiek, om op onze prachtige luchthaven Schiphol een indruk op te doen van het zoo sterk tot de verbeelding sprekend luchtverkeer over ons land, over Europa en op Indië heeft weer eens overtuigend doen blijken hoe sterk bij de Amsterdammers daar voor de belangstelling leeft. Het was een merkwaardige demonstra tie van het ontzaglijke, dat zich in die ruim 15 jaren op het gebied van vlieg- wezen en luchtverkeer iv»o verandering en ontwikkeling voltrokken heeft. Zondagmorgen is het personeel der K.L.M. en van Schiphol in een der groote loodsen samengekomen om de directie in den persoon van den heer Plesman geluk tt wenschen en hem als feestgeschenk een zilveren theeblad aan te bieden. Zijnerzijds heeft hij het personeel danlc gebracht voor diens groote toewijding. Bijna een ton voor het Nationaal Luchtvaartfonds. Aan de leden van het Pelikaan-Comité is een verslag gezonden betreffende de werkzaamheden van dit comité, vergezeld van een financieel overzicht. Aan deze verslagen wordt het volgende ontleend: De omzendbrief aan aile burgemeesters van Nederlandsche gemeenten heeft tot resultaat gehad, dat deze oproep in on geveer 50 pet. van het totale aantal ge meenten weerklank heeft gevonden. De opbrengst van deze actie bedraagt: f 45.624.20. Hierbij dient rekening te worden gehouden met het feit, dat de opbrengst van enkele plaatselijke comité's nog niet bekend zijn. Voorts bevat het verslag nog een aan tal netto-opbrengsten van verschillende bijzondere gebeurtenissen, waaruit wij vermelden de opbrengst van den Natio- nalen Luchtvaartdag teSoesterberg, welke f 12.000 heeft bedragen. De giro-actie bracht circa f 23.000 op. Het comité heeft lot 6 September ont vangen bruto f 114.676 41. De uitgaven bedragen f .18,640.67, zoodat er een totaal bedrag van f 96.035.77, voor den arbeid van het Nationaal Luchtvaartsfonds be schikbaar is. Vrijdagmiddag is op de Firth of Forth een ernstig vliegongeluk gebeurd. Een bommenwerper, die op het dek van het vliegtuigmoederschip Courageous wilde landen, kon op zeker moment geen koers houden en botste tegen de commando brug en stortte vervolgens in zee. Het vliegtuig verdween onder het schip en kwam niet meer boven. Van de beide inzittenden werd de een gedood en de an der, die bij de botsing op het dek geslin gerd was, zwaar gewond. POST PER DOUGLAS NAAR AUSTRALIË. Enveloppen en inlichtingen bij de K.L.M. verkrijgbaar. De K.L.M. wil het den verzenders van brieven naar Ned.-Indië en Australië ge makkelijk maken. Bij alle K.L.M. kantoren is gratis een drukwerkje met bijzonder heden omtrent de postverzending per Dou- glas vliegtuig verkrijgbaar, benevens spe ciaal voor deze vlucht vervaardigde enve loppen, aan wier uiterlijk bijzondere zorg besteed is. Links boven bevindt zich het K.L.M.- embleem met de vermelding „Per Lucht post". in Nederlandsch, Fransch en En- gelsch. Links onderaan is een teekening van de Douglas en bevinden zich over de geheele breedte der enveloppe de woorden: LondenMelbourne Air Race 1934. In den reebter-bovenhoek staat aangeduid, op welke wijze de frankeering moet geschie een. In deze enveloppen bevindt zich een tweede, welke voorzien moet worden van het adres, waaraan de ongineele omslag teruggezonden moet worden. Voor hen die g?en reiaties in Australië of Indië heb ben, zijn gegomde strookjes gedrukt, voor zien van het adres van den vertegenwoor diger der K.L.M, in Sydney en strookjes met het adres van het Hoofd van den Dienst der P. T. 6 T. te Bandoeng. Deze behoeven slechts in het daar voor bestemde vak op de enveloppe te worden geplakt De strookjes voor Australië zijn reeds in de enveloppe inge- 1ND1GESTIE GEHEEL VERDWeMj?^ Kan nu alles eten* „Na vijf jaar lang aan indigestie te n e ben geleden, heeft Uw Krusehe» S'alk- geheel van de pijnen bevrijd. Mjjn v,5 den verwachten niet, dat ik ooit iieter worden, maar nu ben ik een ander men** Ik heb absoluut geen last meer ik na ailes eten en met smaak. Ik vertel je(]p,n een hoe buitengewoon goed ik Kruscho Sa lts vind voor slechte spijsvertering T? maagzuur. J. C. te I Kruschen Salts vat het kwaad bij n' wortel aan, het spoort de afvoerorgart,,., aan tot regelmatig werken; helpt iever nieren in hun functie en zuivert de bloeds omloop. De „kleine, dageljjksche dosis» kan dit alles doen, omdat Kruschen Salts een combinatie is van 6 zouten, waarvan ieder een verschillende werking heeft Enkelvoudige zouten veroorzaken een plotselingen uitwerking op een bepaald gedeelte van het lichaam veel te dras- tisch om vaak herhaald te kunnen worden Maar „de kleine, dagelijksche dosis" be! vat een weinigje van ieder der 6 zouten zoodat U die met het volste vertrouwen iederen dag kunt innemen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg, baar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking, de naam Rowntree Handels- Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) sloten, terwijl die voor Indië afzonderlijk verkrijgbaar zijn. Alle brieven moeten vóór of uiterlijk op den 17den October gepost zijn. Zij, die te rugzending wenschen, moeten een ant woordcoupon insluiten. Zaterdag is het luchtwaardigheidsbewijs voor den Panderjager PH.OST dooi den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart uitgereikt, zoodat het nu vaststaat, dat dit vliegtuig aan den snelheidswedstrijd LondenMelbourne zal deelnemen. Zooals reeds vroeger werd medegedeeld, zal het toestel worden bestuurd door de vliegers Geijssendorffer en Asjes. Als radio-telegrafist zal de heer P. Pronk de reis medemaken. Zondagochtend is in zijn woning aan de Koninginnegracht te 's-Gravenhage overleden de bekende kunstschilder Isaac Israëls. De heer Israëls was Donderdag avond door een auto aangereden en ge wond. Het K.N.A.C.-schildje voor voorstanders van meer stilte. Met het oog op haar actie voor meer stilte, heeft de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club een plaquette laten ont werpen, waarvan de bedoeling is, dat deze door alle automobilisten en motor rijders, die symphatiseeren met de actie tegen het straatlawaai, op hun voertuig zal worden aangebracht, teneinde op deze wijze een duidelijke pronaurandn ,-^or meer, stilte te voeren. Het spreekt vanzeU, uat zij, die dit schildje zullen voeren, daarmede zekere verplichtingen op zich nemen. Zij geven daarmede te kennen, dat zij het hunne bijdragen om te komen tot vermindering van het straatlawaai en zich dus scharen bij de groep van automobilisten en motor-, rijders, die met de K.N.A.C. van meening' zijn, dat ook al zal het straatlawaai, dat door andere weggebruikers wordt veroor zaakt, daardoor niet verminderen, zij toch tot plicht hebben om op automobielgebied alles te doen, wat in hun vermogen ligt om tot meer stilte op st-nai en weg te komen. Het schildje is op uneibi eenvoudige wijze uitgevoerd. De ontwerper heeft op sobere wijze de anti-lawaai-actie in deze plaquette weten vast te leggen. Het hoofd motief er van wordt gevormd door een roode S, in vorm gelijkend op de nieuwe waarschuwingsborden. Die S van stilte welke ook in andere landen zijn volle beteekenis zal behouden, aangezien in vertaling de woorden eveneens met een S beginnen zal ongetwijfeld ook voor den buitenstaander ten volle de beteekenis weergeven, welke er aan moet worden gehecht. Wij twijfelen er niet aan, of deze S. zal binnen korten tijd gemeen goed worden en het publiek er van door dringen, dat er van de zijde van auto mobilisten en motorrijders iets positiefs- wordt gedaan, om te komen tot meer stilte. Aangezien de K.N.A.C. in haar actie zoowel automobilisten als motorrijders wenscht te betrekken, werd het noodig geoordeeld de plaquette ook in twee verschillende grootten te doen vervaar- digen, met dien verstande, dat de groot ste bestemd is voor het gebruik op auto mobielen en de kleinere op motorrijwielen- De prijs van liet schildje behoeft niemand van de aanschaffing ervan te weerhouden. Deze bedraagt f i.voor K.N.A.C-leden, terwijl niet-ledenf f '-50 moeten betalen I enslotte zij nog vermeld, do* plaquettes zoowel in mat-nikkei a's 1,1 vergulde uitvoering verkrijgbaar zij0.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6