VOORDEELIG! de natrnt. 10 Uit het politierapport. Vogels in de herfst. Zwervers en trekkers. Ook in Den Helder koopt U Arrondissements rechtbank te Alkmaar. GEMENGD NIEUWS Binnenland me? hJt 2S Va" e?n sloep verbinding met het scheepje wist teverkrijgen. Brandstichting? Echtpaar door de politie gearresteerd. Valschheid in geschrifte en oplichting. Een commissaris van politie in de beklaagdenbank. HELDEKSCHE COUKANT VAN DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 gesteldvanaf heden dagelijks van 3 tot 5 uur plaatsen te bespreken. Men zie voor bijzonderheden de adver tentie in dit nummer. SANEERING IN DE A.S. IIARING- VISSCHERIJ. De Visscherü Ver. D.E.T.V. op Wie- ringen heeft dus besloten pogingen aan te wenden om te komen tot saneering van het haringbedrijf. Het bewijst al weer, dat overeenstem ming noodzakeliik is, wil men thans tot eenig bestaansresultaat komen en er groeit, gedwongen door de tijdsomstan digheden, het besef, dat visscher en han delaar elkaar de hand hebben te reiken. Hetgeen we schreven over de vissche- rij-centrale vindt dus eigenlijk al ten deele zijn toepassing in datgene wat aanstonds tijdens de haringvisscherii in de Waddenzee zal plaats hebben. Deze basis kan van groote beteekenis "worden voor het geheele vischbedri.jf, want zoo eenmaal het principe is aan vaard en er dus een omzetting van de heerschende denkbeelden heeft plaats ge had, zal er steeds uitgebreider toepas sing daarvan ontstaan. Vermoedelijk zal de Visscherii-centrale met belangstelling deze sa neer ings- pogin gen gadeslaan en zoo noodig de helpende hand bieden, want behalve de bemoeiin gen van visscher en koopman zijn er ook de groote belemmeringen bii den visch- export, die slechts door een overheids lichaam kunnen worden geregeld. Natuurlijk kunnen we alles niet over zien hetgeen er zal gaan gebeuren, doch de eerste stappen van een andere organi satie in het vischbedrijf lijken ons te zijn gezet. Misschien kan men zoo de moeilijkhe den overwinnen. HET PUFVRAAGSTUK. Dr. Tenk heeft in De Tel. een artikel gepubliceerd over nuttelooze vernietiging van kleine visch, en bepleit verbod van aanvoer voor schol en schar kleiner dan 23 cm. Denemarken heeft als minimum-maat, zoo zegt dat art. 25.7 cm, Duitschland 24 cm, Engeland 23 cm, terwijl ook België een minimum-maat heeft. Nederland zou dan het eenige land zijn, dat geen minimum-maat nog kent. Er is al heel wat stof opgewaaid over Beze aangelegenheid en de kwestie is in de Kamer als pufverbod-vraagstuk inder tijd aan de orde geweest. Heel wat strijd is daarover gevoerd en het staat te verwachten, dat de oude strijdbijlen weer zullen worden opgegra ven. Vischmeelfabricage en eendenhouders- bedrijf aan den eenen kant en vischree- derijen aan den anderen kant. Hierbij zal dan ook weer ruimschoots aandacht moeten worden geschonken aan verruiming der maaswijdte, want het trawlnet, daarover is men het wel eens, vernielt heel wat kleinvisch. De tijdsomstandigheden hebben waar schijnlijk iets van de scherpte van de te genstelling weggenomen, zoodat er basis van overleg kan worden gevoiieh'.i, het geen ook misschien behoort tot den ar beid van de Visscherii-centrale. Ernstige aanrijding. Dinsdagmiddag had op de Javastraat nabij den Middenweg een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door zekeren W. G„ en een personen auto. De bestuurder van den vrachtauto, die op de Javastraat in de richting naar den Polderweg reed, haalde sterk naar links uit voor den personen-auto, die vanaf den Middenweg de Javastraat opreed, met het gevolg, dat hij het 15-jarig meisje A. Z. aanreed en tevens nog in aanraking kwam met een lantaarnpaal, die bij den grond afknapte. Het meisje, dat gewond werd, Is in de Lidwina-Stichting opgenomen. De vrachtauto is in beslag genomen. Proces verbaal wordt opgemaakt. Weer een fiels gestolen. Door een persoon werd aangifte ge daan van diefstal van een rijwiel. De re cherche stelt een onderzoek in. Weest op uw hoede. Van een rijwiel werd de lantaarn en het belastingmerk ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS over de maand Augustus 1934. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 agent van politie, 4 bakkers (1 ben. 18 j.), 1 bakschipper 6 bankwerkers (3 b£n. 18 j.), 4 betonwerkers, 6 chauffeurs, 5 electriciëns (1 ben. 18 j.), 1 goochelaar, 42 grondwerkers, 1 hulp-fitter, 8 kan toorbedienden (1 ben. 18 j.), 2 kappers (1 ben. 18 j.), 2 kellners, 2 kleermakers, 1 kok, 29 landarbeiders, 3 loodgieters, 13 loopknechts (7 ben. 18 j.), 4 machinisten, 2 magazijnbedienden, 2 matrozen, 7 met selaars, 10 opperlieden, 1 opzichter, 1 rei ziger, 11 schilders (1 ben. 18 j.), 1 schip per, 1 schoenmaker, 2 slagers (1 ben. 18 j.), 1 smid, 2 steenzetters, 1 stoker, 9 straatmakers (ben. 18 j.), 5 tellers, 19 timmerlieden (1 ben. 18 j.), 107 transport arbeiders, 2 tuinlieden (1 ben. 18 j.), 95 1. werklieden (2 ben. 18 j.;, Totaal 414 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 bakkersi.1. (ben. 18 j.), 1 bankwerker, 3 betonwerkers, 2 colporteurs, 1 gooche laar, 53 grondwerkers, 2 hulp-brugwach ters, 1 hulp-fitter, 1 kantoorbediende, 1 kappersi.1. (ben. 18 j.), 1 kleermaker, 1 loodgieter, 3 loopjongens (ben. 18 j.), 1 metselaar, 2 opperlieden, 6 schilders, 1 smid, 2 steenzetters, 20 straatmakers (11 ben. 18 j.), 6 stucadoors, 5 tellers, 7 tim merlieden (1 ben. 18 j.), 129 transportar beiders (1 ben. 18 j.), 103 losse werklieden. Totaal 353 personen. Geplaatst werden: 1 bakkersl.1. (ben. 18 j.), 1 bankwerker, 3 betonwerkers, 1 goochelaar, 53 grond werkers, 2 hulp-brugwachters, 1 hulp-fit ter, 1 kantoorbediende, 1 kappersbed. (ben. 18 j.), 1 loodgieter, 2 loopjongens (ben. 18 j.), 1 metselaar, 2 opperlieden, 6 schilders, 1 smid, 2 steenzetters, 20 straatmakers (11 ben. 18 j.), 6 stucadoors (2 uit Alkmaar, 2 uit Sneek 2 uit Harhn- gen), 5 tellers, 7 timmerlieden (1 ben. 18 j.), 128 transportarbeiders, 103 losse werk lieden. Totaal 348 personen. Vrouwen. Aanbiedingen kwamen in van: 5 aardappelschilsters, 2 costuumnaai- sters, 13 dagdienstboden, 14 dagmeisjes, 13 dienstboden (intern), 3 huishoudsters, 1 hulp i. d. huishouding, 1 mangelmeisje (ben. 18 j.), 1 naaister, 3 noodh. dienst boden, 15 werksters, 5 winkeljuffrouwen (3 ben. 18 j.). Totaal 76 personen. Aanvragen kwamen in om: 15 aardappelschilsters, 18 dagdiénstbo- den, 15 dagmeisjes, 8 dienstboden (intern), 1 huishoudster, 1 kamermeisje, 5 noodh.- dienstboden, 77 werksters, 2, winkeljuf frouwen. Totaal 72 personen. Geplaatst werden: 8 aardappelschilsters, 9 dagdienstboden, 9 dagmeisjes, 6 dienstboden (intern), 1 mangelmeisje (ben. 18 j.), 4 noodh.-dienst- boden, 5 werksters. Totaal 41 personen. I. I Herfsttinten spreiden zich over de bos jes. 't Groene lover kleurt zich geel en rpod, klaterend zilver lijken de abelen, Als goud dwarrelen iepe- en wilgeblade ren neer. Steeds groter worden de plekken blauwe lucht, die door de kruinen der bomen zichtbaar worden. Donderder ste ken de dennen af tegen 't blonde duin. Roodgloeiend worden de bramenbladeren. Helrood prijkt de lijsterbes. Als bloed droppels hangen de bessen in de hage doorn. Overal rijpen de vruchten. Al wat lente en zomer gaarde, geeft de herfst ons weer. 't Is feest, maar een festijn, dat wee moedig stemt, 't Staat in het teken van scheiden. In de tuinen kleuren de appels, begin nen de herfstbloemen te bloeien. Asters, chrysanten en dahlia's wedijveren in veel heid van bloem en rijkdom van tint; si- nia's steken deftig hun bloemhoofdjes om hoog. Hoog opschietende zonnebloemen buigen het hoofd onder den last der za den. Korter worden de dagen en koeler de nachten. Door nevelsluiers regenen de zonnestralen en zetten 't landschap in mat geel licht. Ruw wordt de rust verstoord door woeste stormvlagen en zwiepende regen. Helle bliksemschichten zetten de donkere nachten in vuur en vlam, donderslagen knetteren door de lucht. Onrust, verande ring door geheel de natuur. Ook in de vogelwereld groeit die onrust. Of begint 't bij de vogels? Als alles nog van zomer spreekt, als de heide begint te paarsen en de eerste bramen ternauwer nood te blauwen, bevangt vele vogels reeds de trekkoorts. Terwijl in Mei en Juni struik en veld en lucht vol 'is van vogelleven en vogel lied, begint in Juli 't gezang langzamer hand te verstommen. Vele, die hun jongen groot zagen wor den, vertrekken, zodra het broedsel sterk genoeg is, met hun kroost en in Juli ziet men elke dag het aantal verminderen. In Augustus kan men door 't duin dwalen, zonder één vogel te zien of te horen, mis schien vliegt nog een eenzame leeuwerik vóór de voeten weg. Op de landen verzamelen zich grote troepen kieviten, de jongen in hun doffe pakjes, de ouden groen-zwart. Wolken van spreeuwen vermengen zich met hen in het opvliegen. Enkele dagen zwerven ze rond, dan.... vergeefs kijkt men naar ze uit. Vertrokken! :Toch zijn we nooit zonder gevleugelde vrienden. Altijd blijven wel enkele achter, om wat reden dan ook. En bovendien, zo als onze vogels doen, zo vergaat het ook met hun soortgenoten, die meer noorde lijk broeden. Ook die komen afzakken naar het Zuiden. Hoe meer Oogstmaand vordert, hoe üli drukker bet in de vogelwereld wordt. De herfst is rijk ook aan vogels. Soorten, die men anders vergeefs zoekt, treft men nu aan. Vreemde gasten bezoe ken ons voor langer of korter tijd. Telkens staat men voor nieuwe verrassingen. Op een weide langs de weg lopen statig een 6-tal vogels iets groter dan een kievit. Echte moerasvogels, hoog op de poten, lang van hals. Wat 't meest opvalt, is wel de lange, even naar boven gebogen snavel Grutto's zijn het. Ze kwamen van verre, rusten hier wat uit, maar tegen de avond zullen ze weer opstijgen en als de dag aanbreekt zullen andere weiden hen voed sel verschaffen, 't gaat steeds verder tot de winterkwartieren bereikt zijn. Twee soorten treft men onder hen aan: de ge wone, die in ons land broedt, en de rose grutto, alleen maar doortrekker, ook over- zonjert hü wel, maar z'n nest is bij ons rijooït gevonden, 't Best onderscheidt ge zé (Joor de staart Bij de gewone grutto is tfezë zwart, bij de rose wit met zwarte dwarsbanden. Vooral langs het IJselmeer (eifi (je Wadden zwerven ze in troepen van honderden in gezelschap van tureluurs en ruiters, tot de tijd, dat ze afreizen om aan cfe oorden van de Nijl de koude guurheid vjan hun vaderland te ontvluchten. 't Voorjaar zal hen weer terugroepen en (fan zal hun heerlijk: „griet-o-griet-o" weer over de velden schallen. Hoog in de lucht weerklinkt een kla gend en toch zo welluidend: „wuu-liep- wuu-liep" en ons oog ontwaart spoedig een groepje vogels in schuine lijn achter elkaar vliegend. Wulpen, die ook al de zon tegemoet gaan. Een enkele maal strijken er een paar op onze landen neer en kun nen' we deze mooie moerasvógel van na derbij bewonderen. In kleur komt hij veel niet een leeuwerik overeen. Hij is nog groter dan de grutto, maar waaraan we hém direct herkennen is wel z'n zeer lange naar beneden gebogen snavel. Ook de wiulp heeft nog een familie-lid, die alleen njaar doortrekker is, de regenwulp. Deze is aanmerkelijk kleiner. Vooral hij avond efi nacht trekken deze vogels onder een aanhoudend: „tjie-wie-wie", door de lucht eji voorspellen, zoals vele beweren, de régen. Dit voorjaar zwierven een paar wul pen; vooral in de vroege ochtenduren over de duinen en lieten hun blikken gaan over de ruigten in de z.g. moerassen waar tegenwoordig echter niet veel water meer in de grond zit, zeer ten nadele van de vele moerasplanten, die daar vroeger zoo welig tierden. 't Was schitterend broed terrein en ik vlaste er al op, dat ook de wulp tot onze broedvogels zou gaan behoren, 't Was hen eëhter bepaald nog te druk hier, ze zijn wjeer afgetrokken, naar rustiger, eenzamer vjalleien. jln de duinen en op de velden ontmoet réén overal troepen spreeuwen in hun grijs-gespikkelde winterpakjes. Zwervers zjjn het. Waar komen ze vandaan en waar gaan ze heen? Bedrijvige vogels. Nooit in hst, of 't moet zijn om hun vrolijk luid- ichtig lied voor te dragen. Met wat een ithousiasme kunnen ze zingen, klappe rend fjnet de vleugels, de bek wijd open. Elke iplaats nemen ze voor lief; op dak- verst lof schoorsteen, op telefoondraad of ske ja soms midden op ,'t land vergeten z<J^t ze gekomen zijn, om voedsel te z< e&ep en verkondigen luide, hoe blij ze zi)n.| ,j Allés is van hun gading. Met leden ogen et, de boer ze in zijn boomgaard, de ierstruiken moeten hun zwarte bessen 'staan, verzot zijn ze op bramen, maar welk nut doen ze niet op de akker. Hebt ge ze wel eens bezig gezien? Laatst, van af een duintop zag ik zo'n troep zwervers, ikj denk een 50, op een weide aan de ar beid. Stelselmatig werd akker na akker af gezocht. 't Was een drukte en getier, ze Als dag van gisteren staat het me nog bij, dat een ervan binnenkwam. De onderzeeër had juist een cruise van circa 32 dagen in de Middellandsche Zee achter den rug, en was zoo onfortuinlijk over de Nederlandsche wa- tergrens te komen. En er was natuurlijk ook juist een vaartuig in de buurt dat den overtre der snapte, en naar de vestingstad bracht. Toen de luiken opengegooid werden, om de bemanning er uit te laten, was de stank zóó ontzettend, dat niemand er bij wilde blij ven. De U-boot had de geheele reis zoowat onder water gevaren, en tijd en gelegenheid om frissche lucht in te nemen, was er niet. Nog hebben de oude Hellevoeters het er over, hoe het in hemelsnaam mogelijk is, dat een dertig menschen in zoo'n atmosfeer kun nen leven en werken. Maar het waren trouwe patriotten, die Duitschers, en ze hadden er wel wat voor over De bemanning werd overgebracht naar de voormalige marine-machinistenschool, doch verliet deze weer na nog geen uur. Wat was er gebeurd. Het bleek, dat de geheele equipa ge en masse dik onder het ongedierte zat, en en passant de school aangestoken hadden. Zoodat deze ontluisd meest worden, en de Duitschers met hun dekens op den rug over Hellevoets wegen wandelden. En die andere was er niet minder erg aan toe Die had juist zijn basis in Wilhelmshaven verlaten, en werd naar Hellevoet getranspor teerd. Er werd verteld, dat de Commandant bij het horen, dat de interneering rechtens moest plaats vinden, van woede en teleur stelling in tranen uitbarstte. En wie de psygologie van den Duitscher in cue jaren kent. zal er niet verbaasd over zijn! Het gaf soms tot onaangename woor denwisselingen plaats, zoon interneering Het ,s gebeurd dat een Rotterdamsche vrachtboot in de Wielingen voer, en door een Duitschen onderzeeëer aangeklamd werd, die baar mededeelde, dat zij op het door de Duit schers bezette Belgische terrein was, en zoo doende mee moest naar België. Juist was in de nabijheid een Hollandsche torpedoboot, die er direct bij kwam, en op haar beurt constateerde, dat de interneering niet rechtmatig was. Het gevolg was een niet zeer aangename woordenwisseling tusschen de beide commandanten. Teneinde de kwestie op te lossen werd de in Vlissingen zijnde Commandant der Marine Van Hecken Colenbrander ontboden, die di rect per pantserboot arriveerde, en... de in terneering volkomen juist oordeelde. Wat voor de torpedoboot-bemanning een bittere pil was! Vermeldenswaard is ook het volgende: Toen in het najaar van 1918 de wapenstil stand gesloten werd, en de Entente alle Duit- sche schepen, welke op vreemd gebied waren, als oorlogsbuit inpikte, werd bij Scapa Flow een geheele vloot van Duitsche schepen moedwillig in den grond geboord, teneinde tegen te gaan, dat andere volken met het in derdaad prachtige materiaal gingen strijken, Eenigen tijd hiervoor hadden de Duitschers echter bij Bath een twintigtal schepen over de territoriale lijn gestuurd, opdat ze door Hollandsche inspectievaartuigen geïnterneerd konden worden. De bedoeling is natuurlijk duidelijk: liever voorloopig in Hollandsch be zit, dan in dat van de gehate Belgen. De Nederlandsche regeering pleegde over leg met de Duitsche en het gevolg was, dat een aantal officieren en manschappen op Hel levoet, waar de schepen lagen, arriveerden en direct begonnen de schepen op te knappen, en klaar te maken voor een terugtocht naar het vadetlmd. Maar o noodlot: toen kwam Sca pa Flow, en oogenblikkelijk besloot de En tente, dat België de haar rechtens toekomen de schepen moest halen, en er kwamen ook inderdaad heel vlug Belgische militairen, die de vloot, welke er juist weer zoo aardiq be gon uit te zien, meenamen. Wat dat voor de Duitschers was, die er maanden aan gewerkt hadden, en gehoopt ze terug naar hun land te brengen Toen ze vertrokken, de Duitsche officieren en minderen, waren er ook anderen, die dit jammer vonden. Het waren de Hellevoetsche meisjes, die wars van alle pro- of anti-Duit- sche campagnes, zich opperbest met de rijk- geuniformde Germanen-zonen amuseerden. En dan waren er ook de zeppelins. Eenige malen heb ik ze gehoord, in stille zomernach ten, deze fantastische vogels uit een geheim zinnig rijk. En den anderen dag hoorde men hoe in Engeland weer een bommenwerper aan den gang was geweest, en zoo en zooveel slachtoffers gemaakt had. Dat was het na spel van het geronk, dat ik des nachts gehoord had. Enkele malen zijn ook escadrilles vlieg tuigen over ons land getrokken, en dat was een gesnor en gezoem van je welste. En strijk en zet, dat je den volgenden dag in „De Te legraaf een verslag kon lezen van een lucht gevecht, waar weer een aantal dooden bij te betreuren waren. Een ongekende drukte bracht de oorlog voor Hellevoet, een drukte, die alleen zijn weerga vond in de jaren ver terug, toen de booten uit alle deelen der aarde via Hellevoet kwamen, en dit te klein was, om ïoo'n cos- mopolitische menigte te bevatten, en snakte naar uitbreiding. Maar na 1918 werd het stil ler. De groote bezetting werd ingekrompen waarom niet! De volken waren moe gevochten, en kans op een nieuwen aanval was uitgesloten. Zoodat er rust voor de vestingstad kwam, die weldadig aandeed na al het mobilisatie- rumoer, maar toch niet zeer welkom was Want het werd steeds stiller. En eerst nu pakten zich de donderkoppen van het daar reeds jaren broeiende onweer goed samen. vijelën haast over hun eigen benen, zo Mrd liepen ze, om maar weer voor te "ómen. Zo nu en dan gebruikten ze de vjeugels, als ze wat veel achterop waren. O, wee! als twee tegelijk een worm te pakken hadden, dan een gekrijs, je zou zéggen, dat wordt vechten, maar eer 't 'pover kwam, brak de worm in tweeën en iddèr kreeg een helft. Waren ze aan 't eijnd, dan vloog de hele troep weer naar 'tl begin en de tocht begon opnieuw, 'tj Viel me op, dat ze werkten met de zon iii de rug. Na een uur waren ze nog aan de gang en hadden bijna de geheele weide „afgewerkt". Enkele kieviten, hier en daar verspreid, zagen o'at drukke gedoe maar eöns aan, die ziet men nog geregeld. Kjomen ze uit noordelijker streken of zijn 't(achterblijvers, die niet wilden geloven, d^t de tijd komt. dat ze geen wormen of larven, uit de grond kunnen halen. Zeker is; dat we ze blijven zien, tot de vorst in valt. Maar dan zijn ze ook plotseling alle verdwenen. ((Vereenvoudigde spelling). 8. S. (Slot volgt). Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 0 Octobear. Uitspraken van vorige zitting. Hendrik v. d. H., Hoorn, zonder beroep, thana gedetineerd zedemisdrijf art. 247 248bia wetb. van strafrecht 1 dag gev. met aftrek 1 dag en op grond van geesteszwakte t<jr beschikking Regeering gesteld. lp, J. van N. caféhouder Den Helder, hoo- gér beroep overtreding drankwet 3x2 dagen principale hechtenis. P. J. van N. als voren vrijgesproken. Friedrich R. journalist, in voorarrest, op lichting 3 zaken, 1 jaar gevangenisstraf. Tb. B, verkooper, Alkmaar, gedetineerd verduistering, 1 jaar en 6 maanden gev. Sietse v. d. T. arbeider, isijandeling. Vrijgesproken. Bassingerhorn, DE HEER W1GGEKS ADVISEERT. Vj Het beruchte artikel 248B jAnna Paulowna. Buiten tegen woordigheid van onbevoegden had heden de voortgezette behandeling plaats van de zede zaak 248bis contra den gedetineerden beider Jan M. te te Anna Paulowna. Als getuige werd alleen gehooi sèeringsambtenaar J. H. Wiggers Eisch 10 maanden gevangenisstraf. OPRUIING TEGEN DE LEERPLICHT WET. Uitgeest. Mej. Klaaske S. huisvrouw C. M, en de Heeren Jan Vr. en Jan Br. allen te Uitgeest, verschenen voor de meerv. straf kamer op grond van het feit: Verspreiding van pamfletten aldaar op 7 Juli op den open baren weg. Waarin de ouders werden ge sommeerd om te weigeren, hun kinderen naar de school te zenden en schoolstaking te organiseeren uit protest tegen de steun verlaging. De verdachten werden als raadsman en verdediger juridisch bijgestaan door iïir. P. van 't Hof-Stolk uit Amsterdam. iDe drie verdachten erkenden communisten te zijn, doch verklaarden met den inhoud van hét pamflet niet bekend te zjjn geweest, wat dén president der Kamer, mr. Ledeboer, wel wat onwaarschijnlijk voorkwam. Verschillende bewoners van Uitgeest, on der meer ook de rijksveldwachter Tilstra, hadden een dergelijk strooibiljet ontvangen. De verdachte Jan V. had aan dezen getuige erkend met den inhoud bekend te zjjn. Deze verdachte zeide het biljet in casu niet te hebben verspreid, wél andere manifesten waarmede Uitgeest schijnt te worden over stroomd. In dezen vorm echter niet, ver klaarde Tilstra. Het opschrift van het geïncarneerde arti kel luide sensationeel: Aan de Vrouwen van heel Nederland. Mej. v. d. Berg-v. d. Eng had het biljetje na lezing weggegooid. Een dagblad, „De Tri bune" waarmede Klaaske S. zou hebben ge vent, had mej. v. d. Berg niet gekocht. De 16-jarige mej. A. Leeflang, ook behoo- rénde tot de Vrouwen van Nederland, had op gemerkt dat Jan B. aan de woning van haar orders 2 biljetten had uitgereikt en ook aan voorbijgangers overhandigde, zij «elf had het biljet niet gelezen. J. Br. haalde zjjn schouders op en bleef er bij, deze biljetten niet te hebben verspreid. Mej. Betrie Heyne, een 17-jarige dienst- bóde, had, pratend met een vriendin, Jan B. gezien, biljetten verspreidende in de Cornelis- straat. De officier trachtte op grond van de una nieme ontkentenis aan te toonen, dat althans de verdachten Klaaske S. en Jan B. zich aan de verspreiding hadden schuldig gemaakt wat echter Jan V. betrof, vermeende de Offi cier dat vrijspraak zou moeten volgen uit be- wijsgebrek. Tegen Jan B. vorderde de Officier schuldig verklaring en veroordeeling tot 1 maand gev. De Officier noemde zijn houding kinder achtig en had het veel flinker gevonden, in dien hij royaal voor zjjn gevoelens was uit gekomen, en zich niet van den domme had gehouden Eveneens vorderde de Officier tegen mej. Klaaske S., huisvrouw Corn. M., 1 maand gev., eventueel uitstel van de verdere behan deling ten haren opzichte, teneinde nog een nieuwen getuige te hooren. Mr. van 't Hof Stolk vermeende kort te kunnen zjjn en bestreed de meening dat de leden der Communistische partij altijd bekend met den inhoud zouden zjjn, omdat op grond van de veelvuldigheden dezer ter verpreiding toegezonden biljetten van den inhoud geen kennis wordt genomen, hoewel zij wel bereid zijn tot verspreiding. ïTal van manifesten werden destijds ver spreid, men zou zelfs van een hoogconjuctuur kunnen spreken. Pleiter refereedre zich ten slótte aan het requisitoir wat betrof de vrij- srpaak van Jan V., doch achtte niet bewezen, dïtt de andere verdachten met den inhoud be kend waren en concludeerde dus ook hier tot vrijspraak. Den Helder. Broer Hugo als geveltoerist. De 35-jarige varensgezel Hugo S. te Den Helder, thans op het droge gebracht in het Huis van bewaring, had zich op 7 September door middel van inklimming toegang ver schaft tot de woning van zijn 32-jarige zuster J. K. Sm., gehuwd met den heer J. v. D. en zich daarop wederrechtelijk toegeëigend een. bedrag van twee gulden. Deze zeeman is een permanente dief met een rijk voorzien straf blad. De Officier releveerde hoe krachtig zjjn zuster, die zwaar gebukt gaat onder de slechtheid van haar broeder, nog voor hem was opgetreden. Het was echter niet verantwoord dezen man met blijvende consideratie te behande len en werd gevorderd 1 jaar gevangenisstraf. Mr. Prins, verdediger, achtte dezen eisch te zwaar en verzocht een minder zware cor rectie en gaf subsidair een voorw. veroordee ling in overweging. T'JALK BIJ URK GEZONKEN. ™nJe!°lgr vaS ®en heviëe stormvlaag i» op 10 km ten Z.O. van Urk het tialk u?t1r)ëwnht°b0th"' groot 69 t0n' afk°™tig ÜÜP ir en 0p weg van Amsterdam naar Kampen, geladen met anthraeiet gezonken De opvarenden, de schipper E.' Klein uit Deventer, zijn vrouw en een „Ia"1 a konden met groote moeite ge- 1 P.fi WATrlon (Jnnu /T /-» t. i ttn-7Prdw dO0r de sleePbo°t „Tina" van kapitein Wagenmaker uit Groningen die Dinsdagmorgen om ruim kwart zeven werd de brandweer geafar.nelrd voor een kleinen brand die was Se broken in perceel Vrolikstraat 141 l8 sterdam, waar zich in hët soïs e groentenwinkeltje bevindt DB h T IWeit ,l6 p„„ue 'aa„S„g groentenhandelaar en diens efht^ te arresteeren, wegens vevnwJ? e brandstichting. «meden van AAN DEN HEER TII. J. VERBEjj rsqter 11 lazen we met aandacht jé de Hclderse Courant, Dat er weer zo heel veel lampen In Den Helder zijn beland. Heel leuk is dat gedichtje, Zo sprak m'n nichttje tegen mij, Maar met de laatste regels van vers dr)« Zjjn wij 't niet eens, meneer Verbey 0 In de Spoorstraat is het noodig, Dat er zoveel lampen zijn, Maar op d' afgelegen grachtjes Is het nu juist niet zo fijn. Want zo 's avonds met z'n beiden, Zoek je graag de grachjes op, Maar 't valt daar voor paartjes tegen, 't Is voor hen een reuze strop!! Kwalijk willen we 't u niet nemen: U bent vast zo jong niet meer. Maar bent u uw jeugd vergeten? Leeft u niet meer in liefdessfeer? Ja, dan kunnen we 't ons begrijpen, Dat het licht u vreugde biedt, Wij, wij voelen ons dèn veilig, Als alleen de maan ons ziet. Twee vriendinnen. AAN DE TWEE VRIENDINNEN. Jullie zegt natuurlijk 't eerste: „Is-'t-ie even fjjn op stang!" Nu, vooruit, 'k gun jullie 't grapje. Happen maar, ik ben niet bang. Ja, ik moet je eerlijk zeggen Zoover had ikwèl gedacht. 'k Wist wel, dat dat mooie schijnsel Paartjes tot ontstemming bracht. En ik kan niet anders zeggen: Jullie hebt, van jullie kant, Wel gelijk, en dat is zeker Alle paartjes op je hand. Dat het licht de poëzie schaadt Is al even oud als waar. Maar, nu komt het, want hiermede Ben ik niet met jullie klaar. Lpister goed wat 'k ga vertellen; 't;Is een oudre Vriendenraad, Uit ervaring, voor je leven: Put die les dus! Nu paraat: Jullie versje wijst mij hierop: Wees niet boos, dat Ik 't je zeg Jullie egoistisch denken Zit j'een beetje in den weg. Ach, dat brengt je leeftijd mede, (Over 'n jaar of tien komt 't goed) Maar dat neemt niet weg, dat jullie Ook om andren denken moet. 't L ij k t wel dikwijls of de wereld 's Avonds voor je tweeën is, Maar, neem dit van mij aan, kindren, Jullie hebt die zaak toch mis. En de dank, die Ik Gemeente Voor'ge week heb toegedacht, Gun je die niet? Vindt je die soms Ook ten onrechte gebracht? Ach, je jeugdig vuur, dat drijft je En 'k begrijp dat ook wel, hoor, Maar verlaat de poëzie eens, Neem daar even proza voor. (Niet te lang, dat maakt je oud, zeg). NU, ik eindig, ,'t wordt hoog tijd. Dit alleen moet 'k je nog zeggen, Anders heb ik later spijt: Als de liefde blind is, kindren, Ziet ze toch geen helderheid? En als liefde vindingrijk is Vindt ze toch wel donkerheid? TH. J. VERBEIJ. De politie vond echter eenige doeken en matten, die met petroleum gedrenkt waren. Voorts een schroeiplek bij een kast in het sousterrain en een tiental af gestreken lucifers. Het een bij het ander was oorzaak, dat de politie tot arrestatie van het echtpaar, waarvan de man 35 is en de vrouw eenige jaren ouder, over ging. Boven den groentenwinkel wonen een aantal gezinnen met kinderen, zoodat, wanneer de brand gelegenheid had gehad door te zetten, voor hen levensgevaar ontstaan zou zijn. Onder buitengewone belangstelling van de zijde van het publiek is Dinsdag voor de rechtbank te Almelo behandeld de zaak tegen den vroegeren commissaris van politie te Hengelo J. C. D., die sedert Mei 1934 is geschorst uit zijn functie. Hem werd ten laste gelegd valschheid in geschrifte en oplichting. Hii zou in Oc- tober 1929 en October 1930 aan het be stuur van de politievakschool van d« R.K. Ned. Politiebond St. Michael t# 's-Hertogenbosch valsche begrootingen» door hem opgemaakt, hebben overgelegd in zijn functie van leider van den politie- cursus, uitgaande van genoemde school, door op deze begrootingen de inkomsten opzettelijk te verlagen en de uitgaven te verhoogen. Hü zou het voornoemd schoolbestuur hebben bewogen tot afgif" te aan hem van resp. f 12.15 en f 100. Requisitoir- De officier van justitie mr. Wolfson zeide dat hij den verdachte twee feiten ten laste heeft gelegd namelijk valsch heid in geschrifte en oplichting. Het aantal leerlingen is te laag en het aantal lesuren te hoog opgegeven. Ook het be drag van de zaalhuur is te hoog opg®* geven, want in werkelijkheid is er zaalhuur betaald. Verdachte wist bii net opmaken der begrooting dat er geen nn* deelig saldo zou zijn. Hij heeft dus zien tweemaal schuldig gemaakt aan valsch heid in geschrifte met als gevolg daardoor schade zou kunnen ontstaan. ren voordeele van verdachte ple't 1 feit, dat hij te Hengelo hard gewerR' heeft en daar erg veel terecht heelt f! bracht. Echter achtte de officier geen termeh aanwezig voor een geldboete of waardelijke straf en eischte daarom maanden gevangenisstraf. 101 JAAR. M*)' Wed. E. van der Mey-Snijde«JJ Wijk aan Zee zal Zondag a.s. haar lp verjaardag vieren. „Opoe van der Mey als iedere Wijk aan Zeeëer haar noem onder welken naam zij ook bij de b;clgas bekend is, geniet een voortreffelijke 0ez h«id.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10