Het noodweer van gisterennacht. MFIHFRSCHE COURANT VAN DINSDAGJ6 OCTOBER 1934 Bliksem in een kerktoren te Alkmaar geslagen. Een begin van brand gebluscht. De kerk te Noord- Scharwoude afgebrand. Tengevolge van het inslaan van den bliksem. D€AN€ïr.dUI,SCh He„rvorfnde Kerfc «e Noord Scharwoude is door den bliksem getroffen en totaal afgebrand De rome na hei btusschingswerfc. Het stoffelijk overschot van den vermoorden Franschen minister van Buitenlandsche Zaken Barthou is te Parijs bijgezet. De stoet voor het Quai d Orsay. Mishandeling met doodelijk gevolg. Brand te Kerkdriel. Twee woningen afbebrand. Verkeersongevallen. Lijk gevonden. Brand te Wolvega. Hotel afgebrand. i De verloren 10.000 gulden te Zwijndrecht. De verliezer in arrest gesteld. De moord te Waspik. In hooger beroep bevestiging van het vonnis gevraagd. Verboden autobusdienst over den Afsluitdijk. De ontvoering van mevr. Stoll. Is zij gedood? Honderd arbeiders naar beneden gestort. Eenige tientallen gewond. Ernstig auto-ongeluk. Zes dooden. Aanslag op den sneltrein Boekarest naar Polen. Mijnwerkersstaking in Hongarije 900 mijnwerkers sluiten zich op in een mijn en vasten. De moord op den bisschon te Riga. I Een ongelooflijke wreedheid vermoed Gezin vergiftigd door bedorven voedsel. Ter dood veroordeeld. LUCHTVAART De post voor de Uiver in de Melbourne-race. Vliegen bij vliegend stormweer Eer» piloot gewond. De Postvluchten van en naar Indië. Sihade aan den rioolrnond le Sehevenir gen. De storm' beeft vrij aanzienlijke schade toe gebracht aan het materieel in gebruik bij de wei ken tot verlenging van den rioolrnond in see, te Scheveningen. Van den vloer op den 150 M. langen steigei Kijn verscheidene delen weggeslagen, terwijl "bovendien een heikar met lier in zee is ver dwenen Voorts hebben enkele steigerwagens slagzij gemaakt en zijn de electrische leidin gen stukgeslagen. De stormschade wordt door verzekering ge dekt. Schade aan de bovenleiding van den electrischen spoorweg tusschen Voor schoten en Leiden. De storm heeft op het baanvak tusschen Voorschoten en Leiden, nabij het station Voorschoten, van den spoorweg Den Haag Leiden eenige ophangdraden doen afbreken. Hierdoor moesten de treinen deze plek met in getrokken beugel passeeren. De treinenloop heeft van de beschadiging geen vertraging endervonden. De gevolgen van den storm te Rotterdam. Gisterennacht is van het magazijn van de firma C. en A. Brenninkmeijer, aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam, een étalage- ruit ingewaaid. Van een bouwwerk aan de Bo- reeistraat is een stapel planken weggewaaid. Het hout is 30 meter verder op een lantaarn paal terecht gekomen. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Stormschade te Hilligersberg. Tengevolge van het stormachtige weer van Zondagnacht zijn te Hillegersberg enkele schoorsteenen afgewaaid. Tevens werden van verscheidene woningen de ruiten vernield. In het water gewaaid. Gisterenmorgen vroeg is een bakher uit Terbregge, die zich omstreeks half vier naar de stad begaf voor het verrichten van zijn werkzaamheden, op de Rottekade van den kant gewaaid en met fiets en al in de Rotte terecht gekomen. Hij heeft zichzelf gered. Een boerderjj afgebrand. Te Noord-Scharwoude is voorts in den Slootgaartpolder afgebrand de boerderij, be woond door den heer heer Roozendaal. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door ver zekering gedekt. Bliksem iti een kapel te Epe ge slagen. Tijdens het onweer, dat Zondagnacht boven Epe woedde, is de bliksem in het dak van de kapel van de rechtzinnig hervormde gemeente geslagen. Er ontstond geen brand, doch een torentje sprong geheel uit elkaar. De stuk ken steen troffen het dak van een aangren zende woning. Ook het dak van de kerk werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Boerderij te Oude Niedorp verbrand. Tijdens het hevige onweer is de bliksem in geslagen in de geheel geïsoleerd staande boer derij van den heer P. Ruiter, in den Peketers- polder onder Oude Niedorp. De bewoners kon den in nachtgewaad vluchten; twee koeien kwamen in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. Auto te water gewaald. Zondagavond is ©p den Lagedijk te Reden een personenauto van slager G. B. door een rukwind in de sloot langs den weg gewaaid. De passagiers zijn met moeite op het droge gebracht. Een van hen bad een hoofdwond. De auto is vernield. il Zondagnacht is de bliksem geslagen in den toren van de St. Dominieuskerk op de Laat, tc Alkmaar. Om ongeveer half een zag een bd van de brandweer dat er vuur uit den top van den toren kwam. De brandweer rukte dadelijk met 'vrijwel alle beschikbare mate riaal uit. Men stond voor een zeer moeilijke taak, daar de toren, die aan de binnenzijde slechts uit een netwerk van balken bestaat, alleen van het kerkgewelf uit door een luik te bereiken was. Men heeft door dit luik een zware slang geheschen en daarop een druk- van 12 atmosfeer gezet, waardoor men tot 60 M hoogte kon spuiten en waardoor het gelukte den brand, die op ongeveer 57 M. hoogte woedde, te blusschen. Rondom het zware ijzeren kruis op den to renspits was het hout aan de eene zijde reeds geheel weggebrand, zoodat er gevaar bestond, dat het gevaarte in de kerk zou storten. On middellijk na het ontdekken van den brand heeft de geestelijkheid gouden en zilveren sie raden enz uit de kerk in veiligheid gebracht. In de kerk was het gisterenmorgen een chaos van water en roet. Het fraaie altaar bleef ongeschonden. Gisterenmorgen kon de dienst op de gewone wijze plaats vinden. Moeilijk blusschingswerk. Nader wordt over den torenbrand gemeld: Drie brandweermannen, die zich in de spits bevonden, hebben levensgevaarlijk werk ver richt. Boven hen dreigde het zware ijzeren kruis op hen te vallen en aan de onderzijde begon door den regen van neerkomende von ken de vloer van de spits geheel door het vuur te worden ingesloten. Dank zij de groote watermassa, die in de vlammen werd gewor pen, werd een ramp voorkomen. De prachtige kerk dateert van 1861 en is gebouwd door den bouwmeester dr. Cuypers. Zij staat op de lijst van Monumentenzorg. De schade bedraagt 6000. De schade wordt, dank zij het krachtige op treden van de brandweer, op niet meer dan ongeveer 6000 geraamd. Zondagavond is tijdens het hevige noodweer dat te Noord-Scharwoude woedde, de blik sem geslagen in den toren van de Neder- duitsch Hervormde Kerk, tengevolge waar van er brand uitbrak en het geheele kerkge bouw is afgebrand. De kerk bevatte een kost baren preekstoel met beeldhouwwerk uit 1600 en bijbels, eveneens dateerend uit 1600. De banken waren uit 1603. Alles werd een prooi der vlammen. Het kerkhof, naast de kerk gelegen, biedt een troosteloozen aanblik, daar verschillende graven zijn verwoest en steenen vernield. De vele Heldersche menschen, die Zondag- I avond in den trein zaten, die om 11 uur in Jutterstad aankomt, hebben een prachtig, maar helaas onheilbrengend vuurwerk ge zien. Een onzer medewerkers, die toevallig in dien trein zat, vertelt hierover het volgende: Boven het gestamp en geraas van de wa gens hoorde je het gieren van den storm die uit het Westen aanrende. Duister en zwart lagen* de velden, verborgen onder den avond hemel, waarlangs groote wolken joegen. Plots, onverwachts, scheurt een helle blik semflits het zwerk. In één ondeelbaar oogenblik zie ik een kerktoren, die fe! en gril omringd is door hemelvuur. Contouren van huizen, boerderijen, hooibergen, slooten en koeien teekenen zich af Dan een knette rende, korte, hevige donderslag...... buiten achter de raampjes van de coupé valt weer zwarte duisternis. Maar slechts één oogen blik. Op de plaats waar zooeven het hemel licht om den toren was, laait plotseling een hevige roode gloed. Als een reusachtige toorts is nu de kerk toren geworden. Onheilspellend, grillig ver licht hg wijdweg de omgeving. Het is alsof een geweldig vuurwerk wordt afgestoken. Millioenen kleine gloeiende sterretjes zie je als vuurvliegen door de lucht zwermen. 't Is, of bij Noord Scharwoude een Hoog- ovenbedrijf in volle werking is. Men schrijft uit Kerkrade aan de Nw. Rott. Courant. In het ziekenhuis te Kerkrade is Vrijdag middag overleden de gehuwde mijnwerker van Elburg, wonende in de Platanenstraat te Chèvremont, die in den avond van 9 Septem ber j.1. bij een huiselijken twist door zijn stief zoon Walter met een strijkijzer op het hoofd was geslagen. De schedel was ingedeukt. Ofschoon de toestand van Van E. zich in den beginne niet ernstig liet aanzien, ging de patiënt de laatste dagen zoodanig achteruit, dat er levensgevaar aanwezig was. De dader, die niet door de politie was gearresteerd, heeft blijkbaar uit zelfverdediging gehandeld. Van E. zou zijn huisgenooten met een brood mes hebben bedreigd en zijn stiefzoon met het mes rond de tafel hebben achtervolgd. Hij ver keerde dien avond onder den invloed van ster ken drank. Het strijkijzer was door de politie in beslag genomen. Vrijdagavond omstreeks negen uur zijn in de gemeente Kerkdriel twee woningen een prooi der vlammen geworden. De brand is ontstaan in de woning van J. Jaarsveld. Het huis stond weldra in lichterlaaie en de vlam men sloegen over naar het naastbijgelegen pand van den heer G. v. d. Anker, waar een meelhandel is gevestigd. Ook dit huis is afge brand. Een groote hoeveelheid meel ging ver loren. De belendende huizen, die alle met riet ge dekt zijn, werden door de bewoners en de mo torbrandspuit van Kerkdriel nat gehouden. De oorzaak van den brand is onbekend. O Door een auto overreden en gedood. Zaterdagavond is het zes-jarig meisje Truus van den Berg te Nuenen spelenderwijs onder een uit Eindhoven komende autobus geraakt. Het meisje is naar het ziekenhuis te Eindhoven gebracht, waar het 's nachts is overleden. Botsing tusschen wagen en autobus. Gisterenochtend reed de landbouwer Punt, uit Denekamp, met paard en wagen over den straatweg DenekampOldenzaal. Toen daar een trein naderde, schrok het paard en sprong dwars over den weg. Juist passeerde daar een autobus van de firma Van Benthem, uit Dene kamp. De disselboom van den wagen drong in den radiateur van den autobus. Deze wierp paard en wagen tegen een boom. Het paard werd gedood en de wagen geheel vernield. De voerman kreeg levensgevaarlijke wonden. Hij is te Denekamp in het ziekenhuis opgenomen. De autobus kwam in de bermsloot terecht en werd beschadigd. De chauffeur kreeg eenige hoofdwonden. Oude man door een tram aangereden. De 70-jarige W. v. Nassau, uit Heerlen, die te Rotterdam bij zijn kinderen logeerde, is Zon dagmiddag op den Schiedamscheweg door een tram aangereden. Met ernstige hoofdwonden is hij in het St. Franciscus-Gasthuis opgeno men. Botsing tusschen motorfiets en auto. Zondagavond omstreeks 6 uur is er op den Bosschenweg ter hoogte van Quatre Bras, on der Tilburg, een ernstig verkeersongeluk ge beurd. De Gebrs. Dieltjes, wonende Grooteind- straat, te Tilburg, duwden samen een onver lichte motorfiets voort en werden aangereden door een auto, bestuurd door den heer Jel- gersma, uit Bergen op Zoom. Beiden werden tegen den grond geworpen. Een van hen kwam daarbij tegen een boom terecht, brak beide beenen en liep ook nog veredere kneuzin gen op. Hij werd in ernstigen toestand per zie kenauto naar het ziekenhuis te Tilburg ver voerd. DOOR EEN AUTO OVEREDEN EN GEDOOD. Eergisteravond is in de Akerstraat te Hoens- broek een zekere Görtzen, afkomstig uit Heerier-Helde door een auto aangereden. Met zware verwondingen is G. naar het St. Jozef Ziekenhuis te Heerlen gebracht, waar hjj is j overleden. Te Didam is gisterenmorgen de 17-jarige imej. Brandts tegen een melkwagen gefietst Imet het gevolg dat haar borstkas werdinge- drukt. Zij werd in bewusteloozen toestand •naar het ziekenhuis vervoerd, waar zg is overleden. Toen de knecht van den veehouder Schou ten gisterenochtend omstreeks half zeven in (het iand kwam, gelegen aan de Papenlaan te j Muiden, zag hij midden in het land iets liggen. (Hij vermoedde, dat het een dood beest was, jdoch naderbij gekomen, bemerkte hg, dat het een man was, die nog eenige teekenen van j leven gaf. Hij ging een wagen halen, waarin 'hij den man naar de boerderij wilde brengen, jdoch teruggekomen bemerkte hij, dat de man ;was gestorven. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die het lijk vervoerde naar het lijkenhuisje. Het vermoeden bestaat, dat de man in een sloot is gevallen, omdat zijn kleeren met sloot- vuii zaten en toen aan de landzijde uit de sloot is gekropen en door het noodweer over vallen, den nacht op het land heeft doorge bracht en daar is gestorven. Op het lijk werd een horloge gevonden, dat op acht uur was blgven stilstaan, benevens eenig kleingeld. Hij was gekleed in donker pak, lichtblauw overhemd met blauwe das, slappe, zwarte hoed, hooge rijschoenen, leeftijd omstreeks 50 jaar. i In den nacht van Zaterdag op Zondag is j brand ontdekt in het hotel-café-restaurant i Centraal te Wolvega, toebehoorende aan den heer J. Krol. Dit hotel is in de kom van het jdorp gelegen. j' Toen de brandweer op de plaats, waar het jvuur woedde, verscheen, was het restaurant (zoodanig in vlammen gehuld, dat aan blus- jschen niet viel te denken. Men heeft zich moe ten beperken tot het nathouden van de aan- grenzende gebouwen. Het hotel is tot den grond toe afgebrand. •Omtrent de oorzaak van den brand tast men 'in het duister. In verband met de vermissing van circa 10.000, welk bedrag door den conciërge van :óe boerenleenbank te Zwijndrecht eenigen tijd •geleden was verloren en waarna de politie .een onderzoek instelde, kan thans worden ge- jmeld, dat de justitie te Dordrecht heeft ge- (meend den man, die het geld verloren heeft, •in voorloopig arrest te moeten stellen. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren behandeld de zaak tegen P. J. van O., arbeider, die door de rechtbank te 's-Her- togenbosch veroordeeld was tot 6 jaar en 6 maanden gevangenisstraf ter zake dat hij op 23 November te Waspik J. Kools van het leven heeft beroofd door hem met een mes 1 den hals af te snijden. De behandeling duurde slechts kort, daar er geen getuigen gehoord werden. De advocaat-generaal eischte beves- vestiging van het vonnis. EEN GELUKKIG KIND. In een onbewaakt oogenblik wist het l1/,- jarig meisje Adriana R. in de ouderlijke wo ning aan de Bonistraat in Den Haag op een stoel te klimmen, welke voor een geopend raam oP de 2e étage stond. Het kind viel 1 uit het venster oo straat, doch liep wonderlijk genoeg geen letsel op. PORTEFEUILLE GESTOLEN. Een bewoner van den Amstelveenschenweg te Amsterdam heeft aangifte gedaan dat uit den vcstbinnenzak van zjjn costuum, hangend in de gang van zjjn woning, een portefeuille inhoudend ongeveer f 3000, is gestolen. De Hooge Raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van W. V. te Leeuwarden, die indertijd door de rechtbank aldaar is vrij gesproken van de hem ten laste gelegde exploi tatie van een verboden autobusdienst over den afsluitdijk van Leeuwarden naar Amster dam. De Hooge Raad vernietigde toen die uit spraak en verwees de zaak naar het Hof te Leeuwarden, dat V. veroordeelde tot f 5 boete, van welk arrest cassatie werd aangeteekend. Dit cassatieberoep werd gisteren door den Hoogen Raad verworpen. Buitenland- Nu het losgeld betaald is en de uit Louis- ville ontvoerde mevr. Stoll nog niet is terug gekeerd, vreest men, dat zij omgekomen is. Haar gezondheidstoestand was toch reeds slecht en men maakt zich ongerust, dat zij :de emoties der ontvoering niet zal hebben kunnen doorstaan. De politie is er van over tuigd, dat zij dood is en dat de ontvoerders het lijk ergens hebben achtergelaten- Te Kattawitz heeft zich een vreeseljjk on geluk voorgedaan bij een daar in aanbouw zijnde kathedraal. Een groep van 100 werk- loozen had aangeboden de door gebrek aan fondsen stopgezette werkzaamheden voort te zetten. Onder leiding van een architect be stegen zij het steigerwerk teneinde zich op de hoogte te stellen van de te verrichten werkzaamheden. Op een gegeven oogenblik stortte de steiger in en sleurde alle honderd arbeiders mede. Zg vielen van de tweede ver dieping. Eenige tientallen hunner werden ge wond, waarvan 10 zware kwetsuren opliepen. Bij Clermont-Ferrand heeft Zondag een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto reed, ten gevolge van het feit, dat de be stuurder de macht over het stuur verloor, in een talud. Van de zeven inzittenden van den wagen zijn zes gedood, de zevende ernstig gewond. Uit de mededeeling van de Roemeensche spoorwegen blijkt, dat er een aanslag is ge pleegd op den sneltrein van Boekarest naar Grigore Ghika Voda aan de Poolsche grens. In de buurt van deze laatste plaats was dwars over de rails een onderstel van een lor rie geplaatst. De locomotief ontspoorde, maar daar de trein zeer weinig vaart had werd een ongeluk vermeden. Het verkeer was een tijd lang in de war. Alle treinen van en naar de Poolsche grens hadden groote vertraging. Reuter meldt uit Boedapest: Negenhonderd arbeiders, werkzaam in de mijnen te Pees zijn in staking gegaan om loonsverhooging te krijgen. Daar hun eischen niet schenen te worden ingewilligd, zgn deze mijnwerkers bovendien gaan vasten, zg zijn in een der mijnen afgedaald en weigeren naai de oppervlakte te komen. een koffermvsterie opgehelderd. Eenigen tijd geleden werd dicht bi City in een eenzame hut in een kou lijk gevonden van een knaapje Van °r jaar. Thans is uitgekomen dat het k *Cven dood is door makkertjes, die roover o'"'' ge~ ger hadden gespeeld. Men had het sla,"/*121" een touw om den hals geslagen en hem smoord, daama in de kist gestopt en' »86~ achtergelaten. Het geheim is uitgebracht i een jongetje van vier en een van vijf. Bij de sectie op het lijk van den vermoord Grieksch-katholieken aartsbisschop van u,? land, Johann Pommer, is onomstootehjk Va i komen te staan, dat hij door de revolve schoten weliswaar doodelijk is gewond doch terwijl hij nog leefde, met benzine en petrn leum is overgoten en daarna aangestoken Men heeft in de longen kolendeeltjes 'ee vonden, die het bewijs leveren, dat de aarts- bisschop nog leefde, toen het vuur werd ont- Gisteren werd in tegenwoordigheid der ge hecle Grieksch-katholieke geestelijkheid in dè Russische kathedraal de rouwdienst gehouden Te Allerstaedten is een uit vier personen bestaand gezin tengevolge van het nuttigen van een in een slecht sluitende inmaakfiesch bewaard boonengerecht omgekomen. Het ge zin bestond uit een 51-jarige vader, zijn zoon •dochter en schoonzoon: Te Halle is gisteren een zekere Jiinecke ter dood veroordeeld wegens moord op een S.A.- man, poging tot moord in twee gevallen, hoog. verraad en overtreding van de wapenwet. De vierkant correspondent van de Nw. Rott. Crt. schrijft o.m.: De Uiver (Douglas) van de K.L.M. is naar men weet het eenige verkeerstoestel, dat in normale uitrusting aan de Melbourno-raco deelneemt en dus ook passagiers en post mee neemt. Drie passagiers: de Duitsche vliegster en luchtjournaliste Thea Rasche en twee Ne derlanders, de bankier K. J. Gilissen en de bankier R. J. Domenie, te Rio de Janeiro woonachtig en speciaal voor de race naar de oude wereld overgekomen. Als postzending is er op 300 K.G. gerekend, idat kunnen ongeveer 50.000 brieven zijn. i Er zijn tot dusver o.a. ongeveer duizend brieven ontvangen uit Engeland, Duitschland, (Frankrijk, België, Zwitserland, Zweden. Ma rokko, Tunis, Algiers, Syrië, Amerika enz. Uit ons Indië aleen is er een pak van eenige honderden poststukken ontvangen, dat de reis per Uiver naar Australië moet meemaken. De 'buitenlandsche verzamelaars zitten blijkbaar in alle kringen. Uit Britsch-Indië heeft de K.L.M. van ver scheidene vorsten stukken ter verzending per Uiver toegestuurd gekregen. Bij tal van inzendingen zijn brieven niet opgewonden uitingen aan het adres van de K.L.M. en de bemanning van de Uiver en wenschen voor het succes van de vlucht. Men kan terdege merken, dat deze een goede rec lame voor de K.L.M. is en dat er op de pres taties van het ons land vertegenwoordigende vliegtuig met groote spanning zal worden gelet. DE WEDVLUCHT NAAK AUSTRALIË. Een fantastisch aanbod. Het is mogelijk, da tnog enkele, als de Ita liaan en enkele Amerikanen uitvallen. Uitval len zouden tenslotte ook de Mollisons nog kun nen doen; die hebben n.1. een vraag, of zij de film van den moord op den Zuid-Slavischen Koning naar Amerika konden brengen, beant woord met een eisch van 30.000. Wordt dit aanbod aangenomen, dan hopen zij den tocht heenen terug naar de Vereenigde Staten in een etmaal te doen, zoodat zij toch aan de Melbourne-race kunnen deelnemen. Overzicht van de deelneming. Het totaal aantal deelnemers zal waarschijn lijk 24 bedragen, n.1. 10 uit Engeland, 3 uit de Ver. Staten, 2 uit Nederland, Australië en Nieuw Zeeland en 1 uit Frankrijk, Italië, De nemarken, den Ierschen Vrijstaat en Nieuw Guinea. Gistermiddag heeft het uit Malmö komende toestel van de K.L.M. met zwaar weer te kampen gehad. Boven Gelderland kwam de machine in een soort windhoos terecht waar door het een paar harde remous-tikken opliep* Hierbij heeft de piloot de heer Brinkhuys zijn hoofd gestooten, waardoor hij een hoofd wond opliep. Omdat hij het veiliger vond, zoo niet verder door te vliegen heeft hij eieri tus- schenlanding gemaakt op het vliegveld Soc-s- terberg. Nadat hij was verbonden heeft hij1 reis voortgezet. De machine is doorgegaan naar Londen. „Pelikaan" (heenreis), vertrokken van 15 October en op denzelfden dag te Jodhp0 aangekomen. „Havik" i(terugreis)(vertrokken, var 15 October en op denzelfden dag te aangekomen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10