kamt toeft ook met - ut kindem Juüinadorp Wienngen. Wieringerwaard. Texel. Oostdndié. Fa. W. C. RfciJ, DEN BURG, (T) Fa. W. C. REU, Texel Fa. REU, Warmoesstraat 1934-1935. Het stoffelijk overschot van Alexander 1 in zijn land terug. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 OCTOBER 1934. 7 't Zand. aarvergadering der muziek- vereeniging Harmonie. Dep. Wieringerwaard van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. Een kindermiddag van de Heldersche Courant op Texel. Kantoor- en schrijfboeken, schrijfblocs, notablees, nota- doorschrijfboeken, enz. hou den we ons beleefd aanbe volen, Rund veeteeltregeling. BINNENLAND Het Nat. Hoofdkwartier der Nederlandsche padvinders. De gemeentefonds belasting in het jaar Nationaal Crisiscomité. De fraude bij den provincialen waterstaat. INBRAAK IN BE CHR. SCHOOL. Naar o™ werd medegedeeld, is in den pacht van Vrijdag op Zaterdag j.1. een on- eweJischt bezoek gebracht in de Chr. !Lheoi aan de Kortevliet. De dader of da- hebben zich door het -verwijderen van een of meer glasruiten toegang tot de school ten te verschaffen. Alle kasten zijn nage zocht. Een bedrag van pl.m. 20 van een vereeniging, dat daar geborgen was, is ver dwenen De dieven hebben ook het waschgoed van het hoofd der schooi meegenomen De heer Slik, die Zaterdagmorgen tot deze ontdekking kwam, heeft zich onmiddellijk met de politie in verbinding gesteld, die naar gehoopt wordt, de indringer(s) zal weten op te sporen. UIT EEN 211^/EEFIIflULEN GEfeLINGERD. Zondag Is door het breken van een ketting «9e heer C. Groot, alhier, uit de zweefmolen geslingerd. Het slachtoffer kwam met het hoofd op een aldaar liggende schuit terecht en vervolgen» in het kanaal Hij bekwam daaT- bij een ernstige snede in 'het gelaat en een nat pak, Na onder geneeskundige behandeling te zijn gesteld, is hij naai huis gebracht. DE HARDDRAVERIJ VAN „DE VOL HARDING". Tengevolge van het zeer slechte weer is de jaarlijksche harddraverij, uitgaande van de Harddr.vereeniging „De Volharding", onder geen groote belangstelling van de zijde van het pubhek gehouden. Hoewel 29 paarden waren aangegeven, werd slechts door een 14» tal meegeloopen, n.1.; „Sire Axworty K,", „Noma B.", „Rolls Royd", „Sara-Band", „Pin- kerton", „Othella", „Mixerin", „Anna Brad- fords Guy", „Edna M", „Navarra", „Our Uhlan B.", „Betthy Wosthy", „Baron Silves- ter" en „Northerman B.". Na vlnnigen strijd had de wedstrijd den volgenden uitslag: le prijs, f 200.gewonnen door „Othella", eig, S. Kuiper, Amsterdam (berijder J, v. Leeu wen Jr.); 2e prijs, 100.door „Rolls Royd", elg. Stal H. te Heerenveen (berijder B. de Vries)teiwijl de 3e en 4e prijs, resp. 50. en 25.werd gedeeld door de eigenaren van de paarden „Mixerin" en „Betthy Worthjj". HlppoHytiistaeeï. een POSTDUIF. Bij den heer C. Rurnp te Hippolytushoef is een blauwe postduif komen aanvliegen. Om een der pooten droeg het dier een aluminium ring waarop 6385-V.V.B,R.D.A.M,W.33 en om de andere een gummiring waarop 800—80 ALGEMEENE jaarv. DER „burger brandwaarborg vereeniging." Men deelt ons mede dat de jaarlijksche algemeene vergadering van voornoemde ver- eeniging zal plaats hebben op Woensdag 17 October a.s., des av. 8 uur, in 't café van den heer g. Scheltus, te Hippolytushoef. EEN AUTOBOTSING. Op den viersprong te Hippolytushoef, het z.g. Hoekje, had j.1. Zaterdag een hevige botsing plaats tussehen een zandauto van de firma Verstoep en een autobus van den heer Naastepad, waarbij de autobus van voren veel averij bekwam. De zaak is gesteld in handen der Rijkspolitie. Persoonlijke on gelukken hadden gelukkig niet plaats. ONDERWIJS. In verband met ziekte onder het personeel is benoemd tot tjjdeljjk onderwijzeres aan de 0.1. school alhier mevr. C. EdenRoskam. O VERWERKVERGUNNING. Door het Hoofd van het 6e District der Ar beidsinspectie is vergunning verleend aan den heer O. J, Bosker, aannemer van het aanleg gen van het laatste gedeelte van Rijksweg no. 9, om in de maand October door een ploeg arbediers overwerk te doen verrichten, watervoorziening, Een aantal bewoners van woonkeeten aan de Normerlaan heeft aan het P.W.N, verzocht een buisleiding naar hunne perceelen te doen aanbrengen. Hierop is dezer dagen een afwijzende be schikking ontvangen. Aangevoerd werd, dat een dergelijke leiding 350 m lang zou moeten worden en ongeveer 1100.zal kosten, ter wijl deze bewoners water kunnen betrekken uit de daarvoor bestemde kraan van de nood- slachtplaats in de Belterlaan. nieuwe aanlegsteigers. Boor de Directie der Zuiderzeewerken te 's Gravenhage is vergunning verleend aan G. Onls en aan K. Halfweg te De Haukes tot het bouwen en gebruiken van een aanlegsteiger in de nieuwe haven. justitie. Proces-verbaal is opgemaakt tegen r. J. en G. P,, vleeschhouwers, alhier, verdacht van overtreding van art. 5, lid 2 Nieuw Cri- lis-Zuivelbesluit II 1932 (St.bl. 545). vergadering van den wieringer bestuurdersbond. (Actie werkloozenzorg). Be heer Bontkes opende genoemde verga dering^ die uitstekend bezocht was, waarna "et duo Kooy eenige liederen zong. Vervolgens zette de heer J, W Heybers de werkwijze der actie uiteen, en de manier, deze zoo eerlijk mogelijk te doen slagen. Het resultaat was dat zich na de rede direct een 9-tal personen opgaf ter aanbieding van het Petitionnement bij huisbezoek. a de pauze werd gelegenheid gegeven *vhgen te stellen, en werden nog eenige mu- "a|e nummer» uitgevoerd, waan» geelo- werd te 12 uur De Voorzitter, de heer C. J. Bosker, heet in 't bijzonder welkom den directeur, den heer PKreijgerwelke voor deze gelegenheid van Den Helder hierheen was gekomen. De voórz. memoreerde 't vele werk, dat door de Vereeniging in het afgeloopen jaar is ver richt en de successen, welke door haar zijn be haald, en hij hoopte, dat 1935 even succesvol mag verloopen. Als gebruikelijk bij deze Vereeniging werd met een hartelijke toespraak den heer Klaas Engel, die 25 jaren werkend lid der Vereeni ging is ,het eeremetaal door den voorzitter op de horst gespeld. Vervolgens werd door den secretaris, den heer H. G. Rump, notulen en jaarverslag ge lezen, welke onder dankzegging worden goed gekeurd. Hierna volgde rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer C. Gorter. De commissie, bestaande uit de heeren R. Blaauwboer en S. de Vries, verklaarden bij monde van laatstgenoemde, dat rekening, boe ken en bescheiden in keurige orde waren be vonden en adviseerde tot goedkeuring, waar toe werd besloten. Hierna werden door den penningmeester nog de ontvangsten en uitga ven voorgelezen, welke sluiten met een nadee- ïig saldo. Voorz. dankt de commissie van onderzoek voor de werkzaamheden en den heer Gorter vooi' al hetgeen hij in het afgeloopen vereeni- gingsjaar voor Harmonie heeft gedaan. Volgt bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren C. J. Bosker, C. Gorter, C. Durjnker en Jn. Luijt; alie heeren worden met bijna algemeene stemmen herbenoemd en nemen hunne functie onder dankzegging voor het vertrouwen op zich. Besloten wordt de uitvoering voor kunstlie vende leden in November en Februari a.s. te houden, met Kerstmis een openbare uitvoering in de Concertzaal „Concordia", vervolgens zal ;met Paschen een bonte avond worden gegeven 'in de groote zaal van Cinema De Haan. Ook zullen een 12-tal matinées word engegeven. Bij de rondvraag komt ter sprake, dat door de uitbreiding van het -corps de muziektent veel te klein geworden is, zoodat de noodige stappen zullen gedaan worden om hierin ver andering te brengen. Er wordt ook nog besloten in 1935 deel te nernen aan het Bondsconcours en zoo mogelijk ook aan een Nationaal Coneours. Bovengenoemde Vereen, vergaderde Vrijdag avond in het lokaal van den heer Van der Woude, onder leiding van den heer J. Koomen. Uit de mededeeiingen bleek, dat voor reke ning van het Hoofdbestuur een spreker een lezing mag houden. Er wordt besloten den heer Dr. Westmijse uit Rotterdam voor den tweeden avond uit te noodigen. Voor den eersten winteravond zal de ge luidsfilm „Cavalcade" worden gedraaid. In iverband met het 150-jarig bestaan der Maat- schappij zijn hiervoor gedenkboeken verkrijg baar gesteld a 2.50 per stuk. Bestellingen worden door den secretaris, den heer Sies- :werda, aangenomen. Benoeming afgevaardigde algemeene verga dering, welke op 16 en 17 November zal wor- jden gehouden te Amsterdam, Daar deze ver gadering een bizonder karakter draagt, is er aan al de afdeelingen verzocht een afgevaar- idigde te zenden. De heer Sieswerda wordt als zoodanig benoemd. Behandeling jaarverslag. Hieruit stippen we aan, dat, het ledental hetzelfde is gebleven, n.1. 49. Door de bibliotheek zijn uitgeleend 1069 boeken, waarvan 323 kinderboeken en 746 voor ouderen. Het ledental voor den leeskring be draagt 25 leden. Rekening en verantwoording. De commissie tot nazien der rekening, bestaande uit de hee ren Jb, Kaan Kz. en K. Zijp, verklaren alles in goede orde te hebben bevonden. Het batig saldo bedroeg 16.37, waarbij tevens een na- deelig saldo van het vorig jaar, groot 11.86, is weggewerkt. Op den derden winteravond zal een voor dracht gehouden worden over: Redding van drenkelingen en zwemkunst, met lichtbeelden, door den secretaris van den Bond. Den vierden en laatsten avond zullen eigen krachten op treden. Hierna is aan de orde Bestuursverkiezing. Aftred, zijn de heeren J. Koomen, Jb. Kaan en Mej, E. Schild (niet herkiesbaar). Gekozen worden de heeren Dr. De Vries, H. K. Koster en P, J, Visscher. Hierna volgt sluiting. VOORLOOPIG CERTIFICAAT POLITIEHOND. De heer Van den Brink alhier behaalde dezer dagen met zijn politiehond, op de gehou den keuring te Bussum, het voorloopig certifi caat met 381 punten. 'T ST. JANSHUIS. MISSIETENTOONSTELLING IN Zondag en Maandag is in het St. Janshuis te Den Burg een Missie-tentoonstelling gehou den, waaraan verschillende attracties verbon den waren. In één der lokalen was het werk tentoongesteld dat door de „Missie-naaikring" te Den Burg, vervaardigd was, om te worden gezonden naar verschillende Missiën in Zuid- Afrika. Het was koddig, echt kleurig, maar keurig netjes vervaardigde kleeding zoowel voor mannen als vrouwen, terwijl prachtige misgewaden enz. voor de inlandsche kerken waren gemaakt. Verder waren verschillende voorwerpen tentoongesteld, door de negers vervaardigd, o.a. poppen, sieraden en ige- bruiksvoorwerpen. De andere lokalen van het St. Janshuis waren ingelicht voor theetent en de verdere attracties, als rad van avontuur, vischtent, grabbelton, enz. Terwijl men ook naar den naam van een fraai, aangekleede pop mocht iaden. Het bezoek was beide dagen bevredi gend, vooral Zondagavond heerschte er een gezellige drukte. een windhoos. In den nacht van Zondag op Maandag, heeft een windhoos op de hofstede „De Water plaat»" de Map afgerukt van verscheidene klampen zaad, die daar voor den dorsch ge reed stonden Een der klampen werd bijna ge heel uitééngerukt. O Een middag van pret voor Uw kinderen en door Uw kinderen. Voor kinderen van nieuwe abonné's een verrassing, voor alle bezoekers een versnapering. U hebt natuurlijk Zaterdag het aardige drukwerkje in uw bus gevonden en grijpt dus vandaag naar de Heldersche Courant, die U bizonderheden zou brengen over de verras sing, die zij uw kinderen wil bereiden. Welnu, wz zullen onze belofte, in het drukwerkje ge daan, hier nakomen en u dus een en ander van onze plannen vertellen. Toen wij dezen zomer eenige malen met een aantal kinderen van onze abonné's uw heerlijk eiland bezoch- ten en de kinderen enthousiast waren over de hartelijke ontvangst, die hun door Texelsche families op de Waal werd bereid, hebben we het plan opgevat, tevens als dank voor al het genotene, uw kinderen een tegenprestatie te bezorgen. Daarvoor komen we nu 24 October a.s. in den Burg, we nemen bezit van hotel d'Oranje- boom en nemen bezit van de harten van uw kinderen. We beloven een middag van eent plezier voor u en uw kinderen en om nu nie mand uit te moeten sluiten van dezen mid dag van pret hebben we een heel lagen entrée- prijs geheven. Onze abonné's op Texel en dat zjjn er heel wat, betalen slechts 10 cents per persoon voor dezen middag, die van 2 tot 5 uur duurt, doch ook niet abonné's willen wij, met hun kinde ren toegang geven tot de zaal. Zij betalen 15 cent entrée. Toegangskaarten zijn vanaf heden verkrijgbaar bij onze onze agenten. Voorziet u spoedig van een toegangskaart, om neit teleurgesteld te worden, rond met de gedachte u op de Heldersche Voor nieuwe abonné's hebben we bovendien een speciale attractie. U liep misschien allang rond met de gedachte u op de Heldersche Courant te abonneeren. Het Texelsche nieuws bereikt u daardoor vroegtijdig en het binnen- en buitenlandsch nieuws vindt u beknopt en volledig in de Heldersche Courant, terwijl tal van interessante artikelen en een aardig we- kelijksch bijvoegsel, ,,'t Juttertje", u gezellige lectuur verschaffen voor den winteravond, Welnu, abonneert u dan nu bij onzen hoofd agent, den heer Rey, den Burg, of bij de agenten van de Heldersche Courant in uw dorp. Iedere nieuwe abonné krijgt een genum- merden bon en op dien bon krijgt uw zoontje of dochtertje, u kunt zijn of haar naam er op invullen, een aardige verrassing, die op den Kindermiddag, op het tooneel wordt uitge reikt. Bovendien hebt u natuurlijk voor 1U cent toegang tot den feestmiddag. Wat W daar bereid wordt vertellen wij U Donderdag. Voor de levering van: DE BOOTDIENST. Met ingang van 5 November a.s. wordt öp de booten der T.E.S.O. de winterdienstregeling ingevoerd. De laatste dienst 17.35 van Texel en 18.53 uit Den Helder vervalt op werkdagen tot 1 Februari, terwijl de laatste dienst op Zondag blijft gehandhaafd. Op Zon- en Feest dagen vervalt echter de eerste dienst 5.50 van Texel en 7.50 uit Den Helder. Voor verdere wijziging zie men de adver tentie in ons blad van Donderdag a.s. MARKTOVEBZICHT. De wolvee-aanvoer is thans niet groot meer en de prijzen zijn laag. Voor overhouders werd niet meer dan pl.m. 6.per stuk betaald. Oude schapen brachten ten hoogste 15 op. De rundermarkt was belangrijker; er was vooral veel jong vee aangevoerd. De prijzen waren over het algemeen goed; voor melk koeien betaalde men prijzen van 140 tot 180. De duurste bracht pl.m. 190 op. IVoenódag M ücfobeï? Wij verzekeren u een prettigen middag, waar een gevarieerd programma wordt uitgevoerd, door kinderen - voor kinderen Ook uw kinderen werken mee 3%af. èfamb <Hao$im vertoont verbazingwekkende en wonderbare goocheltoeren Toegangsprijs voor abonné's en hun kinderen I O.IO, voor niet- abonné's f 0.20. Zie bizonder heden ia het bericht hiernaast Bureau tot plaatsing van: ADVERTENTIES in alle dag en weekbladen Beleefd aanbevelend, Drachtige pinken deden pl.m. 87 per stuk, andere 80, nuchtere kalveren pl.m. 6.50 p. stuk. De varkenshandel is thans zeer slecht; voor slachtvarkens op de boerderijen wordt niet meer dan 14 cent per pond betaald. Een partij zware schrammen op de markt is waar schijnlijk onverkocht gebleven, de dieren wer den op ten hoogste 13 getaxeerd. De pluimveehandel gaat iets vooruit; de prijzen waren hooger dan we dat van de laat ste weken gewoon zijn. Voor een goede oude kip wordt pl.m. 0.65 betaald. De kippeneieren aan de veiling deden een besten prijs, eieren van 60 kg gemengd (mid- dsenoort) brachten 4y2 cent per stuk op. Burgerlijke Stand van Texel van 13—15 October 1934. GEBOREN: Jacob Hendrik, z. v. Frans Witte en Anna Cornelia Witte; Nelly Martha, d. v. Meijert Jan Kikkert en Martha Lap; Sy- brandus, z. v. Jan Christoffel Zijlstra en Jo- hanna Petronella Maria Draper; Dirk, z. v. Cornelis Smit en Anna Maas; Jan Willem, z. v. Willem Doorn en Paulina van der Vis. ONDERTROUWD: Marinus Bolk en Jan netje Sara Verberg. Net drukwerk vlugge aflevering billijke prijzen Aanbevelend. DEN BURG De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland, vestigt er de aandacht der veehouders op, dat identiteitsbewijzen van ge slachte of gestorven kalveren, waarvoor men voor 1 November a.s. een ander kalf ge- schetst wenscht te hebben, uiterlijk 24 Octo ber a.s. ter inwisseling aan haar moeten zijn ingezonden. Er kan niet voor worden ingestaan, dat voor identiteitsbewijzen, welke na dezen datum wor- jden ingezonden, nog andere kalveren, welke voor 1 November geschetst dienen te zijn, kun nen worden geschetst. Inwisseling van identi teitsbewijzen van gestorven of geslachte kal iveren blijft na 1 November a.s. mogelijk tot 1 Januari 1935, mits de hiervoor dan te schet sen stierkalveren nog niet het gewicht van 60 kg en de vaarskalveren nog niet het gewicht van 100 kg hebben bereikt. Verder wordt er nog de aandacht op geves tigd, dat de stierkalveren, welke per 1 No- fvember een gewicht van 60 kg en de vaars- [kalveren, welke per 1 November een gewicht van 100 kg hebben bereikt, voor dien datum jade geschetst moeten zijn. De toegewezen jschetseri, welke per 1 November a.s. nog niet 'zijn gebruikt, vervallen. Zij, die na 1 November 1934 nog vaarskal- iveren met een gewicht tussehen 100 en 250 kg en stierkalveren met een gewicht tussehen 60 en 300 kg niet gedekt door een identiteitsbe wijs in voorraad hebben, stellen zich aan ver- volging bloot. Prinses Juliana opent het nieuwe gebouw. Prinses Juliana opent het nieuwe gebouw. Zaterdagmiddag heeft Prinses Juliana i onder groote belangstelling het nieuwe gebouw van het Nationale Hoofdkwartier van De Nederlandsche Padvinders aan de Alexanderstraat te 's-Gravetihage geopend. Deze openingsplechtigheid is geworden tot een aardige en indrukwekkende demonstra tie van trouw en liefde van de Nederland sche padvinders jegens de Prinses, die deze hulde zeer op prijs stelde en geruimen tijd in den kring der padvinders heeft vertoefd, schrijft de N. R. Crt. De eigenlijke openingsplechtigheid had plaats in de bovenvertrekken van het nieuwe Hoofdkwartier, doch daar was reeds een groote ovatie van de talrijke padvinders, die buiten stonden opgesteld, aan vooraf ge gaan. Ovatie van de padvinders op het Plein 1813. Precies om half vier arriveerde de auto met de Prinses, vergezeld van freule de Brauw en baron Baud. Op den hoek van de Zeestraat en Sophialaan verliet Zij den auto en werd hier begroet door den hoofdverken ner vice-admiraal Rambonnet. Terwijl de Huzaren-muziek het Wilhelmus speelde schreed de Prinses met den hoofdvei kenner langs de haag van padvinders naar het Plein 1813, waar de welpen opgesteld ston den. Hier was een raadsrots gemaakt, omgeven door de verschillende totempalen der horden. De hoofdverkenner verzocht de Prinses deze te beklimmen en den horde-roep van de welpen in ontvangst te nemen. De Prinses voldeed hieraan en het was een aardig moment, toen alle welpen luid hun horde-roep deden hooren. De Prinses toonde zich met dit eerebewijs zeer ingenomen en wuifde naar alle kanten om vriendelijk voor de hulde te danken. Een der welpen bood nog een fraaie bouquet orchideeën aan de Prinses aan. Toen Prinses Juliana had plaats genomen, sprak hoofdverkenner Rambonnet een rede uit Toespraak Prinses Juliana. Na de rede van den hoofdverkenner nam de Prinses het woord. H.K.H. zeide dat het Haar een groot voorrecht was deze openingsplechtigheid te mogen verrichten, in het bijzonder omdat Zij zich de dochter gevoelde van dengene, die zeer zeker met zooveel genoegen op deze plaats gestaan zou hebben. Toen het ver zoek om hier tegenwoordig te zijn tot Haar kwam, was de Prinses er dan ook zeer verheugd mede terwille van de na gedachtenis van Haar vader, doch ook per soonlijk heeft Zij dit zeer gewaardeerd. De Prinses hoopte, dat dit nieuwe gebouw zou bijdragen tot den bloei van de Neder landsche Padvindersbeweging. Daarna bezichtigde de Prinses het gebouw. D> financieele toestand der gemeenten zeer vee) slechter geworden. In welke mate die financieele toestand van een groot aantal gemeenten ongunstiger is geworden kan worden afgeleid uit enkele ge gevens betreffende de gemeente-fondsbelas ting, die zijn opgenomen in de ter perse zijn de negende aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In deze aflevering wordt voor de belasting jaren 1931 /1932, tot en met 1934/1935 een overzicht gegeven van de aantallen gemeen ten, die zich voor genoemde belasting in een der drie klassen hebben gerangschikt, en van de aantallen opcenten, die de gemeenten op deze belasting heffen. Zoo is het aantal gemeenten, dat geen op centen op de gemeentenfondsbelasting heft, van 1931/1932 tot 1934/1935 gedaald van 317 tot 81, terwijl het aantal gemeenten met 80 of meer opcenten is gestegen van 238 tot 734. Het aantal gemeenten met 100 opcenten is zelfs gestegen van 30 tot 426. Verder blijken 153 gemeenten, die voor 1931/1932 in de eerste klasse waren gerang schikt en 146 gemeenten, die in de tweede klasse waren gerangschikt, In een der vol gende jaren naar een lagere klasse te zijn overgegaan. Het aantal gemeenten van de derde klasse vermeerderde van 1931/1932 tot 1934/1935 met 292. Opgemerkt zij dat door deze verandering van klasse onder overigens gelijke omstandigheden een grooter aantal aantal personen in de gemeente-fondsbelas ting valt waardoor een hoogere belastingop brengst wordt verkregen. Accountantsverklaring. - Het Nationaal Crisis-comité heeft van het accoutantskantoor H. J. Vooren, te Den Haag de volgende verklaring ontvangen. „Blijkens de administratie van het Natio- i naai Crisiscomité, die tot en met 31 Augustus door ons gecontroleerd en accoord bevonden •ls, werd tot en met genoemden datum ontvan gen aan giften in geld voor A-steun (inclusief rente en bijzondere baten) 2.133.464.48. Hier van is uitgedeeld in geld en betaald voor ver strekte giften in natura 1.454.277. Aan steun in den vorm van voorschotten stond per 28 Februari uit 8.652.500. Aan B-steun werd "uit gedeeld in geld en In giften in natura 1.821.137.54. De beschikbare betalingsmiddelen alsmede ,dc bewijsstukken van en onderpanden voor uitstaande gelden zijn door ons opgenomen en in 'overeenstemming bevonden. DE RADIO-PRIJSVRAAG. Een oplossing van de „Nautilus". Als een bewjjs, hoezeer de Nederlanders in den vreemde met het N.C.C. medeleven, moge vermeld worden, dat de commandant en officieren van H. Ms. Nautilus, welk schip thans te Esbjerg vertoeft, ook een oplossing hebben ingezonden, vergezeld van een bedrag aan geld en een toepasselijk gedicht. Ook int verschillende andere landen mocht het be stuur dergelijke blijken van belangstelling en medeleven ondervinden. familiegesprekken tusschen indie en nederland. Bandoeng. De p. T. T.-dienst overw8egt om de Zaterdagmiddagen en Zaterdagavonden te bestemmen voor het voeren van familie-tele- foon-gesprekken tot een prijs van f15 per drie minuten. De openstelling hiervan kan binnenkort worden verwacht. het pestserum van dr. otten. Op 50 personen toegepast. Batavia. Naar de Javabode inzake de proef nemingen met het door dr. Otten gevonden serum tegen pest verneemt, zijn thans onge veer 50 personen met dit serum ingeënt. Dr. Otten zelf was de eerste hiervan. Het verloop van alle injecties was uitstekend, zoodat bin nenkort proefnemingen op grooter schaal on der de bevolking van de peststreken zullen plaats hebben. (Aneta). de pestgevallen te batavia. Geen meerdere gevallen. Batavia. Er zijn geen contactpersonen bij gekomen. De twee zieken, die in het zieken huis zijn opgenomen, zijn nog in leven. Voor verschillende contactpersonen kon het isole ment worden opgeheven. (Aneta). 0 Nadere bijzonderheden over den moordenaar. f 100,000. Naar nader gebleken is blijkt de omvang van de fraude bjj den Provincialen Water staatsdienst, afdeeling Sitoebondo, thans on geveer 100.000 te beloopen. Vastgesteld 1» «lat deze knoeier jjen reeds van 1924 dateeren. (Aneta.) In afwachting te Split. De havenstad Split had zich Zaterdag in rouwgewaad gehuld. Het eskader, dat den Koning terugbracht, werd immers reeds in de avonduren verwacht. Slecht weer en storm vertraging den geheelen avond en den ge in de Middellandsche Zee bezorgden echter heelen nacht wachtte men. Van alle huizen hingen zwarte rouwvlaggen, met zwart floers gesluierd, vaak omgeven met brandende kaarsen. De menigte, die zich door de nachtelijke straten bewoog, kan stellig op 100 000 woreen geschat. Het scheen of de geheele kustbevolking was samengestroomd, om den Koning een laatsten groet te brengen. Op de reede gingen vijf Engelsche kruisers, met het admiraalschip „Queen Elisabeth"„ voor anker. Op de havenkade was een monu mentale katafalk opgericht, geheel met zwart doek overtrokken, en geflankeerd door zuilen, waarop vuren vlamden. De aankomst. Om half zes komt de „Dubrovnik" in 't zicht en even na zessen stoomt zij lang» jzaam de reede op. De valreep wordt neerge laten: de eerste, die aan boord gaat, is Prins lArsène Kara Georgewitsj, de oom van den dooden Koning, gevolgd door de leden van de j regéering, den voorzitter van deii Senaat en den viee-president van de Skoepsjtina. Zij hebben een treurige ambtshandeling te ver richten. Zij moeten "officieel vaststellen, dat het inderdaad de Koning is, die is terugge keerd. De kist wordt een oogenblik geopend, om na een korte formaliteit opnieuw te wor den verzegeld. Reeds een oogenblik later dragen de offi cieren van den oorlogsbodem „Dubrovnik" de kist met het koninklijke stoffelijke overschot van den kruiser op den wal, orn haar op de katafalk te plaatsen. Het volkslied schijnt de kist tegemoet te zingen, die de officieren langzaam schrijdend, trede voor trede omhoog dragen; de troepen presenteeren het geweer, vaandels en vlaggen buien zich in diepen, langen groet. Water vliegtuigen strooien rozen en anjers, vele offi cieren zijn hun ontroering niet meer meester, van eenige vaandeldragers sidderen de ban» .den, terwijl tranen over hun gezicht rollen. De doodsche stilte wordt slechts verbroken door het snikken uit de menigte, het geronk der motoren en het dreunen van het zwaro artilleriegeschut 1 Aartsbisschop Irene uit Sjibehik verricht een korte inzegening. Het 'défilé. Dan begint een eindeloos défilé militaire troepen, nationale vereenigingen en publiek. Publiek: daaronder vele, vele boeren en boe rinnen in hun nationale kleederdrachten, al len dik onder het stof; zij hebben den uren- langen weg uit hun dorpen te voet afgelegd om bjj dit afscheid te kunnen zijn. In de Sla vische patriarchale denkwijze is hun vorst immers geen Kral, geen Koning, maar hij is een Godspodin, hun heer. Ze hebben hem kransen en kleurige eenvoudige veldbloemen meegebracht, die zij aan den voet van de ka tafalk nederleggen. Te Belgrado. Om half zeven klonk van de Turksche ves ting Kalimegdan het eerste schot, dan aan kondigde dat het stoffelijk overschot des Ko« nings op vaderlandschen grond was terugge keerd. Elke vijf minuten werd het saluut her haald tot de plechtigheid in Split was ge- t eindigd. De tocht naar Belgrado. Het défilé lang» de baar Reuter meldde gisteravond uit Belgrado 'De extra-trein met het stoffelijk overschot van Koning Alexander zal tegen middernacht te Belgrado aank~men. De wagens van den trein zijn geheel met zwart doek hekleed, Ook voor de ramen hangen zwarte gordijnen. De wagen, welke de kist qevat, is met drie witte kruisen aangegeven. Bovendien is de heele trein met laurierbladeren versierd. De locomotief draagt een groot bord met de laatste woorden van den koningBehoedt Zuid-Slavië. Te Zagjeb zijn in 15 uur ongeveer 300.000 menschen langs de baar getrokken. Langs derf heelen weg van Split tot Zagreb was de be volking met fakkels en kaarsen bij de kleine stations somengestroomd, voortdurend biddend en godsdienstige liederen zingend. Hetzelfde beeld vertoond thans de weg naar Belgrado, Een Alexanderplein en Barthou» straat te Marseille. Reuter meldt uit Marseille: De gemeenteraad heeft besloten om het Beursplein, waar de moordaanslag op koning Alexander plaats had, te verdoopen tot Alexanderplein. Een aangrenzende straat zal Louis Bar» thoustraat gedoopt worden. Te Zagreb. Het stoffelijk overschot van den Koning is om kwart over elf Zaterdagavond te Zagreb aangekomen, waar de burgerlijke overheid, de militaire overheid en een tallooze menigte van hun belangstelling lieten blijken. De kist werd geplaatst in de Koninklijke salon van het station en geplaatst op een katafalk met zwart krip behangen. Daarna kreeg de me« nigte vergunning langs de baar te trekken. Deze laatste huldiging van den vorst, die zoo gaarne de Kroaten met de Serviërs verzoend! zou hebben, zou tot gisterenmiddag twaalf uur duren. Het bericht, dat de de identiteit van den moordenaar i» vastgesteld In den persoon van een Macedonischen Bulgaar, heeft in, Roemenië groote opwinding ver» oorzaakt.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11