Radio-programma Kruidt Uw sausen met HONIG'! BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent BINNENLAND Oud-President Raymond Poincaré De films van den moord te Marseille. De vertooning van de film in Nederland verboden. blijft Voor drie weken naar Madeira. Het werkfonds 1934. eche wapenen en legerafdeelingen, alsmede legerafdeelingen uit de koloniën en een af- deeling spahi's uit Marokko vertegenwoor digd waren, langs de katafalk, vervolgens werd de stoet opnieuw geformeerd en werd de kist overgebracht naar de D6me des Invalides, waar een muzikaal rouw- program werd uitgevoerd als einde van de officieele plechtigheid. De leden van het complot. Na een uitputtend verhoor van 30 uur hebben de gevangenen te Annemasse den nacht op het commissariaat van politie doorgebracht, waar Pospisjil met de armen op een tafel gesteund geslapen heeft en Raititsj in zijn geboeide handen een kruis hield en uren lang scheen te bidden, 's Mor gens heeft de Zuid-Slavische politieambte naar in het bijzonder Raititsj onder handen genomen en dezen vragen gesteld, waarbij geen ontwijken mogelijk was. Zijn antwoor den stemden steeds met die van Pospisjil overeen. Van bjjzonder belang schijnt hier bij de mededeeling over de rol van Pavelitsj en den door dezen gezonden vertrouwensman Sarbot te zijn, welke laatste het gezelschap uit Janka Puszta te Zürich opwachtte om de leiding op zich te nemen. Men kan zich thans een tamelijk zuiver beeld van het geheele complot vormen, Schoenen als stukken van overtuiging. Op 28 September namen volgens mede- deelingen van de politie te Lausanne vier vreemdelingen, die correct Fransch spraken, aldaar twee kamers met ttee bedden. Zij schreven zich in het hotelregister In als: 1. Rudolf Suk, geboren 1894 te Triest, koopman te Bruenn; 2. Joseph Sever, geboren 1904 te Szabadka, staatsambtenaar te Boedapest; 3. Janos Bombaj. kantoorbediende te Boedapest en 4. Istvan Ingar-Sungar, geboren 1908, che micus te Boedapest. Op 25 September kreeg Raititsj van een in een zaak te Lausanne vier paar schoe nen. Denzelfden dag vertrokken zij. De schoendoozen lieten zij in het hotel achter. Daar nu de nummers op deze doozen vol komen in overeenstemming zijn met de num mers van de schoenen van Raititsj en Pos pisjil konden deze beide moeilijk meer ont kennen. Sever toch is in werkelijkheid Benesj of Raititsj, Ingar-Sungar is dezelfde als Pos pisjil. Na den moord op Toni Schlegel, hoofd redacteur van de Novosti te Zagreb, waren beiden gevlucht naar het kamp van Janka Puszta. Dit kamp beschouwden zij als operatie-basis. Zij verlieten het slechts om in Zuid-Slavië bijzondere opdrachten te ver vullen. Op 25 September kreeg Raititsj van sen hem onbekend onderaanvoerder van de ge heime organisatie Oestasja (Opstandelingen) last zich naar een naburig dorp te bege ven. Daar bleken ook de andere leden reeds bijeengekomen, onder wie Pospisjil en een zekere Silny. Den volgenden dag kwam een andere onder-aanvoerder ter plaatse aan en gaf elk der deelnemers een kaartje tweede klasse naar Zürich, voorzag hen ruimschoots met geld en overhandigde hun vier echte Hongaarsche passen. De onderaanvoerder bleef in Hongarije achter. De anderen vertrokken allen naar Zwitserland.. Te Zürich wachtten twee man nen hen op. Een hunner was de z.g. Ru- dolf Suk, de andere was Sarbot. Volgens de Hongaarsche schrijfwijze was hg Sabo, ook wel Stanker genaamd. Met hun vijven reisden zij van Zürich naar Lausanne, waar Sabo de vier echte- Hongaarsche passen tegen valsche Tsjechische passen verruilde. Pospisjil, alias Ingar-Sungar werd Novak, Raititsj alias Sever werd BenesjSilny alias Bombaj werd Chalny en de valsche pas eindelijk van Rudolf Suk kwam op naam van Peter Kalemen te staan. 29 September reisde de geheele bende van Lausanne over het meer van Genève naar Evian en van daar naar Parijs. Na de plechtige uitvaart van Barthou is de Fransche ministerraad Zaterdagavond om 6 uur bijeengekomen. In plaats van Barthou is Laval, de oud-min.-president en tegenwoor dige minister van koloniën, tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. In plaats van Sarraut, die in verband met den aan slag te Marseille is afgetreden als minister van binnenlandsche zaken, is benoemd de oud-minister en burgemeester van Reims Marchandeau. Opvolger van Laval aan koloniën wordt oud-minister Rollin. Chëron afgetreden. Havas meldt nader, dat nu ook de minister van justitie Chéron is afgetreden. Chéron, aldus wordt nader gemeld, heeft den minister-president zyn ontslag aangebo den om diens taak te vergemakkelijken. De min.-president aanvaardde het ontslag. In het begin van de volgende week zal een nieuwe minister van justitie worden be noemd. President Lebrun persoonlijk naar Belgrado. De Fransche ministerraad heeft in zijn bijeenkomst van Zaterdag het besluit geno men om President Lebrun te verzoeken per soonlijk naar Belgrado te gaan, teneinde aan de begrafenis van Koning Alexander deel te nemen. De minister van luchtvaart, generaal Denain, zal zich aan het hoofd van eert vlieg tuigeskader eveneens naar Belgrado begeven. Van Fransche zijde zullen dus nu aan de begrafenis de President der Republiek en drie minister, die van oorlog, marine en luchtvaart, deelnemen. De toestand van koningin Maria. De koningin verwacht haar vierde kind. Reuter meldt uit Belgrado: Algemeen hoopt men. dat Koningin Maria, als zij hier ter stede is teruggekeerd, gelegen heid zal krijgen volkomen rust te nemen. De hevige schokken, waaraan zij den laatsten tyd heeft blootgestaan, hebben haar sterk aan gegrepen. Ofschoon van officieele zijde hier omtrent niets wordt medegedeeld geeft de be volking openlijk uiting aan de hoop, dat da HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 OCTOBER 1934. smart veroorzaakt door den plotselingen dood van Koning Alexander zal worden vermin derd door de blijde gebeurtenis in het konink lijk gezin. De aankomst van Peter II te Belgrado. Zondagochtend, zoo meldt een der corres pondenten van de N. R. Crt., is de hoftrein met den jongen koning te Belgrado aangeko men. Op het perron werd koning Peter H in grijze reisjas, zonder hoed door de drie regenten, de leden der regeering en den pa triarch opgewacht. Ernstig groette Peter het eerst zijn oud oom, prins Paul, en nam toen van den burge meester het brood en het zout. Langs de eere compagnie een korte inspectie, daarop ver tolkte minister-president Oezoenowitsj den trouw en de toewijding der regeering. Peter reikte den patriach de hand, deze antwoordde met een langen kus op het voor hoofd. In de wachtkamer waren de buitenlandsche gezanten bijeen. De plechtigheid van de ontvangst scheen door den rouw nog indrukwekkender. Naast de rouwvlaggen was Zaterdag overal het rood-wit-blauw van de Zuid-Slavische drie kleur geheschen. De heele weg van het sta tion af tot het paleis van Dedinje was door militairen van het garnizoen te Belgrado en 20.000 schoolkinderen geflankeerd. Lulde juchten zij den jongen koning toe in het voor bijrijden. Koning Peter II In z\jn land. De bladen wijden den nieuwen koning geest driftige verwelkomingsartikelen. „Ons geheele volk", aldus de Prawda, „verwacht den jon gen koning met grenzelooze liefde en toege- wijdheid." Het blad wijst op de rust en disci pline, die in Zuid-Slavië aan den dag zijn ge legd. In politieke kringen wordt met verwonde ring gewezen op de berichtgevers van eenige buitenlandsche bladen, die uitvoerige berich ten geven over demonstraties en onlusten in Zuid-Slavië. Behalve de demonstraties in Lat- bach en Agram, die tegen Italië waren ge richt en die door de autoriteiten onmiddellijk zijn onderdrukt, is de orde en rust nergens verstoord. Weer naar Engeland terug?' Niettegenstaande de moeilijkheden, in ver band met artikel 40 van de grondwet van Zuid-Slavië, welk artikel bepaalt, dat de Ko ning in het land moet wonen, zal vermoede lijk wel een uitweg worden gevonden, die het mogelijk maakt, dat de jonge Koning naar Engeland terugkeert, om er zijn schooltijd te voltooien. De aanslag en de Fransche politie. Men schrijft van Fransche zijde: Men heeft zich verbaasd over de schijnbare gemakkelijkheid waarmee de moordenaar van Koning Alexander en van Barthou tot den ko ninklijken auto heeft kunnen doordringen. En men heeft eraan getwijfeld of de Fransche politie voldoende maatregelen heeft genomen om het leven van den koning te beschermen. Nu moet men weten en te veel mede- deelingen hebben er geen gewag van gemaakt dat de moordenaar, vóór dat hij op de tree plank van den koninklijken wagen sprong, een politie-agent gedood heeft die hem trachtte tegen te houden. De politie was dus ter plaat se en vervulde haar taak. Het Fransche ministerie van Binnenland sche Zaken heeft trouwens hierover een me dedeeling gedaan die van de genomen maat regelen en van het feit waarop wy zoo pas de aandacht hebben gevestigd, getuigt. Volgens deze officieele nota, was de orde dienst te Marseille georganiseerd om de vei ligheid van den Koning te verzekeren, aldus verdeeld, wat betreft de politie-machten al leen, de soldaten niet medegerekend: 1200 po- litie-agenten, 191 rechercheurs, 120 mare chaussees, 48 „gardes mobiles" te paard. De schriftelijke instructie van de recher cheurs was alduls gesteld: zij moesten zich onder de menschen begeven en al de reacties van het publiek gadeslaan. Wat de politie agenten betreft, z\j hadden de opdracht ge kregen in een rij te gaan staan, met het ge zicht naar het publiek. Daardoor komt het, dat de moordenaar dadelijk door een agent is opgemerkt; deze laatste heeft zich op hem geworpen en is het eerst door een kogel ge troffen. De agent is toen op den grond m el kaar gezakt en op dat oogenblik heeft de moordenaar de koninlijke auto kunnen berei ken. De nasporingen te Fontainebleau. Chalny, of hoe hg precies heeten mag, het verdachte individu, dat te Fontainebleau op het laatste oogenblik aan de politie ontsnapte naar het bosch van dien naam, is nog niet ge vangen. De drijfjacht heeft koortsachtig voortgeduurd. Zoo grondig mogelijk werd het bosch nagesnuffeld. Met zijn rotspartijen en dicht kreupelhout biedt het uitgezochte schuil hoeken. De gendarmerie was veel te zwak om de taak doeltreffend uit te voeren. Alle auto's en voetgangers werden aangehouden en zoo noodig gefouilleerd. Twee menschen meenen den voortvluchtige te hebben gezien. Het la mogelijk, dat hij niet meer in het bosch toeft. Bovendien is hij gewapend en het is dus niet uitgesloten, dat hij zich van kant maakt. De terroristen van Janka Puszta. Het Havas-bericht volgens hetwelk de ter rorist Pospisjil zou hebben verklaard te Boe dapest te hebben gewoond heeft aldaar be grijpelijkerwijze pijnlijk opzien gewekt. De politie heeft aanleiding gevonden onmiddel lijk een onderzoek in te stellen. Nadere bijzonderheden over de daders. De Parijsche correspondent van de N. K. Crt meldde Zondagochtend: De bekentenis van de twee individuen, die bg de Zwitsersche grens gevangen genomen werden, hebben licht in de zaak gebracht. Men weet nu, dat Nowak blijkbaar Pospisji heet, een Zuid-Slaaf is, te Boedapest woont. Raiditsj en Suk zijn al bekend. De vierde moet Silni of Kramer heeten en de vijfde, die nog in de buurt van Fontainebleau gezocht wordt, staat als Mauly te boek. Zij zouden hun centrum gehad hebben in Hongarije bij de Servische grens. Zij oefenden zich daar in het hanteeren van pistolen en granaten. Meer malen staken zij de grens-rivier over om uitstapjes in Zuid-Slavië te maken. Het opper hoofd van de bende is dr. Pawlltsj, oud lid van het Zuid-Slavisch parlement, en gewezen advocaat te Zagreb. Deze had ln 1929 na een huiszoeking het land verlaten, toen het grond wettelijk stelsel te niet was gedaan. Hij ves tigde zich te Sofia, waar hij betoogingen op touw zette, waarvoor hij te Belgrado bij ver stek ter dood werd veroordeeld. Drie mannen van het „vliegende detachement" Kregen on langs bevel naar Munchen en Zurich te gaan. In Frankrijk hebben zjj zich gesplitst. Een ge delegeerde van de commissie vergezelde hen. Hier hebben zij tusschen Parijs en Fontaine bleau gezworven. Zij wachtten o.a. twee uren op de Place de 1'Opéra op iemand dien zij daar moesten ontmoeten. Toen zij den aan slag te Marseille vernamen keerden zij naar Fontainebleau terug. Ofschoon dit niet in zoo veel woorden gezegd was, begrepen zij dat het hier Koning Alexander betrof. Zij hadden on voorwaardelijke gehoorzaamheid gezworen en bij voorbaat van hun leven afstand gedaan. Als z(j niet toegestemd hadden, zouden zg zelf onmiddellijk ter dood gebracht zgn. Te Fontainebleau namen zij een spoorkaartje naar Evian. De politie weet nog niet of de gedelegeerden bij die vijf was. Dit moet een wreed man zijn, die tot op de door hen ge kochte kleeren toezicht hield. De twee, die na den aanslag uit Parijs vluchtten, hadden pech op pech. De autocar, die hen naar Fontaine bleau bracht, kreeg een panne. Daardoor mis ten zij den trein naar de Zwitsersche grens en hierdoor kwamen zij te laat voor een boot, die hen over het meer van Genève zou zetten. Terwijl zij de volgende boot afwachtten, zijn zg gepakt. Indien de moord te Marseilles mis'ukt was, zouden zij hun slag geslagen hebben op de spoorlijn tusschen Marseille en Lyon of te Fontainebleau. Zouden al deze pogingen niet tot het doel geleid hebben, dan moesten te Parijs bommen gegooid worden. Men begrÜPt hiet hoe de moordenaars kwa men aan het nummer van een bestaande Tsjechoslowaaksche pas, die toebehoort aan een dame van die nationaliteit, welke te Boe dapest woont en ten tijde dat haar de pas werd uitgereikt, werkte bij een advocaat, ge naamd Kelemen. Haar pas is nog in haar be zit. De advocaat Kelemen heeft met de misda digers blijkbaar niets te maken. DE KLEINE ENTENTE. Bijeenkomst op 19 October te Belgrado. Naar in goed ingelichte kringen te Bel grado verluidt, zal op 19 October te Belgra do een conferentie van de Kleine Entente gehouden worden. Zoowel Benesj als bij de begrafenis van Ko- aanwezig zijn, dus de ge- deze bijeenkomst biedt zich den aanval op Ovieda betrokken. Honderden opstandelingen zijn om het leven gekomen. Er is aanzienlijk schade in de stad aange richt en voordat de rebellen terugtrokken, hebben zij de veertiende eeuwsche kathedraal, welke kunstwerken van groote waarde be vatte, in brand gestoken. Ook verscheidene andere historische gebouwen staan in brand. Frankrijk heeft gisteren weer een van zijn groote zonen verloren. Raymond Poin caré is gisterennacht op 74-jarigen leeftijd te Parijs overleden. Met Clemenceau en Foch is hg de bevechter geweest van de overwinning van Frankrijk. Zoomin als de andere staatsman van dit drietal heeft hij ook in de donkerste uren niet willen versa gen. Met groote geestkracht heeft h(j Frankrijk in de moeilijke dagen van den oor log als president geleid. De rechtstreeksche invloed van een president op den gang van zaken in Frankrijk moge gering zijn, indirect is het voor de regeerders in Frankrijk een ontzaglijke steun geweest, dezen onwankel- baren patriot, die niet alleen het vertrouwen had der politici maar in wien het gansche Titulescu zullen ning Alexander legenheid tot vanzelf. DE ONRUST IN SPANJE. Gevechten te Gyon. Er zijn Zaterdag troepen ontscheept te Gyjon in Asturia. Er hebben gevechten plaats gehad met opstandelingen daar ter plaatse, waarbij 26 dooden en eenige honderden ge wonden gevallen zijn; 1500 menschen werden gearresteerd. Telefoongesprekken met het bui tenland verboden. Naar Reuter uit Madrid meldt, zijn de tele foongesprekken met het buitenland verboden. Hoe Oviedo genomen werd. Meer dan 10.000 man troepen, 5 escaders bommenwerpers en 2 oorlogsbodems waren bij RAYMOND POINCARE, die gisterennacht op Ti-jarigen leeftijd is overleden. volk vertrouwen stelde achter zich te hebben. Het is merkwaardig, dat deze rechtsgeleer de, die advocaat was tot in de politiek toe en van een koele natuur die over het alge meen den Franschman niet eigen is, zoo'n groote mate van populariteit heeft verwor ven, of eigenlijk is het ook niet vreemd. De Franschman, de Fransche menigte, zij moge zich gemakkelijk door een groot gebaar, door een goeden spreker laten meesleepen, op den duur weet zij toch zuiver te onderscheiden. Zij moge houden van pathos, wanneer dit vjalsch is, heeft zij het spoedig doorgrond, maar eveneens voelt zij in koene en zake lijke uitlatingen van nuchtere naturen als Poincaré de echtheid der gevoelens die er aan ten grondslag liggen. Pioncaré was een Onverdacht Franschman en een onverdacht Etepublikein. Zijn volk wist dat het gerust kon zijn als hij de leiding in handen had. In tegenstelling met dien anderen grooten Franschman uit dien tijd, met Georges Cle menceau, miste hij het spontane, het onver wachte. Hij was een man van scrupules, die niet handelde dan na rijpe overweging en <|ie er niet toe kon besluiten ter bereiking WOENSDAG 17 OCTOBER. Hilversum, 301 m. VAR A-uitzending. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Mr. S. Mok (lezing), J. Lemaire (voordracht). De Notenkrakers o.l.v. D. Wins en gramo foonpl. 12.00 Gramofoonpl. 12.15 De Notenkrakers. 12.45 Gramofoonpl. I.00 Klein VARA-Ensemble o.l.v. F. Bakels. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst, m.m.v. A. de Booy (zang). 6.30 RVU. Mevr. Dr. J. C. Proost-Thoden van Velzen: De bouw van het heelal. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Zang door To v. d. Sluys (sopraan), 7.40 Voor het Platteland. 8.00 SOS-berichten. 8.03 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.10 „Peer Gynt", spel van Ibsen, bew. Cap- pellen. M.m.v. het VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, To v. d. Sluys (sopraan) en het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 10.15 Vaz Dias. 10.20 C. Steyn (accordeon) en J. Jong (plano) 10.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. II.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10 30 Morgendienst o.l.v. Ds. P. Boes. 11.00—12.00 H. Gebhart (cello) en M. Viool (piano). 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Kamer-orkest o.l.v. Th. v. d. Pas. 2.00 Gramofoonpl. 3.00 Chr. lectuur. 8-303.45 Gramofoonpl. 4.00 Orgelspel R. Parker. 5.00 Kinderuur. 6.00 Ladbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Technische causerie. 8.00 NCRV-Klein-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 8.25 Causerie Ds. M. v. Grieken. 8.35 Vervolg concert. 9 00 Causerie Ir. J. P. v. Lonkhuyzen. 9.30 Vervolg concert (om 10.00 Vaz Dias). 10.3011.30 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 18 OCTOBER, Hilversum, 301 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg concert. 11.00 Gramfoonpl., en declamatie E. v. Praag 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest en Gramo foonpl. 2.00 Pianorecital Chr. Veelo. 2.30 Gramofoonpl. 3.003.45 Naaicursus. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Muzikaal tusschenspel. 4.45 Radiotooneel v. d. jeugd. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 7.30 Engelsche les Fred Fry, 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. E. Cooper, m.m.v. Tito Schipa (tenor). In de pauze: Gramofoonpl. 10.30 Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Uit „Atlanta", Rotterdam: Da- jos Bela en zijn orkest Huizen, 1875 m. 8.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 2 00— 11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. J. v. d. Woude. 10.45 en 11.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en Gramofoonpl. 2.00 Cursus Fraaie Handwerken. 3.00 Voor de vrouw. 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Ds. H. J. Dijckmeester, m. m.v. J. H. en H. Smit Duyzentkunst (bari ton en orgel). 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 H. Koning (bas) en A. Krelage (piano). 6.45 Causerie A. Stapelkamp. 7.00 Politieber. Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Herdenk. Afscheid. 1834 in de Pieters kerk te Leiden. M.m.v. Chr. Gem. Koor o.l.v. Mej. T. Leening, Ds. A. B. te Winkel, Dr. J. C. Kromsigt, en Ds. J. W Groot En- zerink. 10.00 Vaz Dias. 10.1011:30 Gramofoonpl. van zijn doel zoo noodig de wet ter zyde te schuiven. Zijn angstvallig vasthouden aan de constitutioneele gebruiken ln den tijd van zgn presidentschap, hoezeer opzichzelf ook te waardeeren, heeft wel eens menschen aan het roer gebracht of gelaten, die daar stellig in deze moeilijke dagen niet op hun plaats waren. De vijand kende Poincaré's kracht en zijn beteekenis voor zijn land. Weinige Fransche staatslieden zijn ln Duitschland zoo gehaat geweest als hij. Een haat, die na den oorlog gebleven is omdat men in hem den voor- naamsten aanstichter zag van de Roerbe zetting, wat misschien niet heelemaal juist was, en den krachtigsten advocaat voor het onverminderde behoud van de vredesverdra gen, wat stellig juist was. Nw. Rott. Crt. De begrafenis op Zaterdag bepaald. Aan wijlen president Poincaré zal een nationale begrafenis worden bereid. De datum hiervoor is vastgesteld op Zater dag. Dadelijk na het vernemen van den dood van Poincaré heeft Doumergue zich naar zijn huis begeven om zijn deelneming te betuigen. An dere ministers volgden dit voorbeeld. Bg herkeuring heeft de centrale commissie voor de filmkeuring gistermorgen het besluit, genomen bg eerste keuring, Zaterdag jl., ten aanzien van de journaal-opneming van den moordaanslag op koning Alexander en minis ter Barthou te Marseille gehandhaafd. De openbare vertooning van de film in de Nederlandsche bioscoop-theaters blijft dus verboden. De N. R. Crt. schrijft: We zijn, ondanks het voorloopige verbod, dat op de filmopnamen is gelegd door de Centrttle Keuringscommissie, in Nederland, in de gelegenheid geweest de diep-aangrijpende klankfilm, die door het Fox- en het Eclair- journal zijn gemaakt van den koningsmoord te Marseille, in den besloten kring van eenige journalisten te zien. Beide films toonen de aankomst van de Dubrovnik in de Marseillaansche haven. Een hoogwaardigheidsbekleeder in civiel, mis schien de politieprefect van Marseille, wien de vreeselijke gebeurtenissen in zijn stad reeds tot aftreden hebben genoopt, misschien ook de gezant van Zuid-Slavië, begeeft zich aan boord, drukt handen met een hoogwaardig heidsbekleeder en gaat even later weer liecn. Men ziet hem de statietrap afgaan, hoort daarna de saluutschoten uit de haven en van den torpedojager, ziet het schip opstoomen en daarop volgt het beeld van het debarkee- ren. Een motorsloep is langszij geschoven en het gezelschap scheept zich daarop in. Ko ning Alexander, die een wat meer gedrongen figuur heeft dan men uit zijn foto's zou ver moeden, en een energieken donkeren kop, gaat in de kajuit van de motorsloep, die on der het donderen der kanonnen en het ge juich van de menigte landt aan de pontons in de oude haven. Merkwaardig is wel de vrgheid van fotogra fen en van het publiek bij die landing en merkwaardig is ook dat bij de begroeting op de kade, vlak voor het instappen in de open auto, boven het gejuich dat in de eene (Éclair)-film, die wij hoorden en zagen niet bg- zonder gearticuleerd overkomt, reeds gefluit wordt gehoord. Natuurlgk is het niet uitge sloten, dat we hier slechts met een signaal- fluit van de politie te doen hebben. Bg een volgend beeld hebben we het gefluit nog eens gehoord. Vooral tragisch in verband met wat slechts enkele minuten later is gebeurd, is de vroo- lijke begroeting van den levendigen, jeug digen grijsaard Barthou en koning Alexan der. Beiden zetten zich in een auto, waarvan de kap neer is. De Koning kg kt wat geëner veerd naar links en rechts, Barthou blijkt de dingen zakeüjker op te vatten en knikt nu en dan even naar den kant van het publiek, dat in dichte drommen langs den weg is ge schaard. En daarna het vreeselyke moment van den moordaanslag. In de Fox-film, welke bhjkbaar van den anderen kant is opgenomen dan die, vanwaar de Eclair-film is vervaardigd, ziet men ln extenso heel het beloop van dien aanslag, van vlakbij gevolgd, wg zullen de afschuwelijke bizonderheden hier niet weergeven. In de Fransche film is heel duideigk het gerikketik der achtereenvolgende schoten te hooren. Bar thou ziet men als in een schicht nog naast den auto staan, terwijl de Koning daarin achterover ligt. Tenslotte de verwarring, die na de misdaad ontstaat. Een gedrang, men ziet de vage schim van iets dat op den grond ligt, ruiters met getrokken sabel, die eerst achter den open auto hadden gereden, begeven zich tus schen den woelenden, warrelenden menschen- klomp. Een gewonde agent, zonder helm of pet, de haren wild dooreen, komt uit het ge drang los, een nieuwsgierige havenarbeider met een los hemd wordt door agenten in hun zenuwachtigheid ver weggesmeten. En dan sluit de film, die niet meer dan 106 meter lang ls, en die door een toeval, wijl de moordaan slag onmiddellijk na den afrit plaats had, het heele gebeuren heeft vastgelegd, als met een grootsch gebaar met het langzaam wegrgden van den door agenten omringden auto, waar in zich het stoffeigk overschot van den ver moorden koning bevindt. In de film van de Amerikaansche maat- schappy ziet men nog even het latere moment, waarin deze auto in snelle vaart doorrgdt, en bereden politie en militairen de trottoirs schoonvegen. XIII. Schgn kan bedriegen. Op een van onze autoklimpartijen langs d bergbalcons van Madeira waren wij langs een visschersdorp geraasd, op een half uurtje af stand van Funchal. Camara en Lobos heet het dorp. Een mooie naam, en als je weet wat het beteekent is het mischien nog veel mooier Helaas zgn we daarover in het onzekere gel bleven. Men krijgt nameigk niet de minste kans, een woord Portugeesch op Madeira te leeren. Als Madeira niet een Portugeesche provincie was (noem het niet een kolonie want dan leert u héél leelijke Portugeesche woorden kennen!) zou het een Engelsche do- minion kunnen zijn. Alles spreekt Ëngelsch van den bedelaar af tot den gouverneur toe. Van dengouverneur neem ik het tenminste aan; van de bedelaars heb ik het persoonlijk ieder kwartier van den dag gehoord. Ja, schijn kan bedriegen. Camara de Lobos het liefelijke vischersdorp, met zijn grappigs strandje, bedekt met visschersbootjes, niet grooter dan overzet jollen; het dorp met zijn beroemde drakenboomen, die ons al ver trouwd waren geworden van de vele foto's- met zgn bananenplantages vlak aan zee; met zijn potsierlijk-primitieve vierkante huisjes, wit-schitterend in de zon; toen wij het beneden zagen liggen, zwoeren wij, er eens de bus heen te zullen nemen. En op 'n Zondagmorgen wandelden wg er door de straatjes. En voor de huizen van het idyllische dorp zaten vrouwen, twee aan twee. Enmag ik het zeggen?zg zochten de luizen uit elkanders ravenzwarte haar. Maar men moet een ander land nooit den maatstaf van het eigen land aanleggen. Het is in vele opzichten ook goed, dat Madeira ons iets anders schonk dan ons eigen land. De kranten uit Europa kwamen eens of tweemaal per week aan, en zoo werd de vacantie pas vacèntie. Het eenige bioscoop theater op het eiland, dat van Funchal, gaf driemaal per week een vertooning van de gloednieuwe film „Der Blaue Engel", en zoo hadden wij zelfs bioscoopvacantie. En éénmaal per week kwam de hotelpor tier ons vertellen, dat er post voor Neder land wegging. Dan kochten we vijftig prent briefkaarten en schreven aan vijftig men schen hetzelfde in andere woorden, hetgeen zonde is van de variatie, want de ééne prt- lenmand vertelt toch niet aan de andere wat voor lyrische ontboezemingen je hebt gewrocht! En waar vindt men, in ons land, de ge moedelijkheid van den Monte-spoorweg wg zaten in het Hotel Belmonte, en genoten op het terras van een uitvoerig ontbijt. Straks zouden we een taxi of de omnibus naar Funchal nemen. Want als goed gediscipli neerde Europeanen hadden wij, ons aan tafel zettend, met het horloge in de hand geconstateerd, dat we de bergspoor, die over. 5 minuten van boven voor het hotel zou arriveeren, tóch niet meer konden halen. Maar het bergspoortje bleek 10 minuten ta laat. En toen we ons tweede eitje openpel- den, en tegen den ober zeiden, dat het nu eigenlijk wel jammer was dat we niet meet! hadden voortgemaakt, zei de goede man: „Zal ik den conducteur vragen, of hij 10 minuten wacht? Dat doet hij met plezier." Ons goede gesternte dankend, dat niet in ólle dictatoriaal geregeerde landen de treinen op tgd vertrekken, aanvaardden wij zijn vriendelijk aanbod. Toen we' tien minuten later, nog steeds als goed gedisciplineerde Europeanen, met roode hoofden kwamen aandraven, stond het heele personeel van hotel en trein met de handen te wenken: „Keine Eüe! Keine Eile!" Een Engelschman, die ook meemoest, maar, het land kende, was juist aan zgn grape fruit begonnen De films van den moord te Marseille zgn, zoo verneemt de Nw. Rott. Crt. nader, niet toegelaten wegens strgd met de goede zeden. Een groot aantal plannen in totaal tot een bedrag van f 191 millioen ontworpen. Uit het driemaandeigksch verslag van het Werkfonds 1934, dat tot 15 Septembre loopt, bigkt, dat bg de leiding van dit fonds door provincies, gemeenten, waterschap pen en particulieren totaal 646 plannen tot werkverruiming zijn ingediend. Het totaal benoodigde bedrag voor de uitvoering van deze plannen zou een kapitaal van 191,221,000 eischen. Van dit bedrag betreft ruim 154,000,000 de uitvoering van openbare werken en ruim 36,000,000 industrieele plannen. Ruim 48,000,000 zou de voorgestelde aan leg van kanalen, havens en kanalisatie van rivieren vorderen. Voor landaanwinning, aan leg van vliegvelden en plantsoenen zou totaal bijna 16,000,000 noodig zijn. Voor bruggenbouw zijn plannen ingediend, die totaal de 4,000,000 overschrijden, verbeteringen, als de aanleg van tunnels, via ducten, enz. zou een kapitaalsuitgave van ruim 23,000,000 vragen. Voor rioleerign wordt ruim 3.000,000 voor utiliteitsbouw ruim 10,000,000 noodig geacht. Wat de industrieele plannen betreft, voof de uitbreiding van de gas-, water- en electri citeitsnetten werden plannen tot een tota van 19,500,000 ingediend. Daarenboven zou voor de vestiging van nieuwe industrieën 'n bedrag van 12.000,000 beschikbaar dienen te worden gesteld. Scheepsbouwprojecten tot een beloop v 2,641,000 werden eveneens ingediend. Ten slotte werd aan steun voor bestaan industrieën een bedrag van 2,165,000 g®*, vraagd.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2