Julianadorp. 't Zand. Wienngen. Wieringerwaarci 1 exel Ingezonden. Oost-lndië. Hetstoffelijk overschot van Alexander 1 in zijn land terug. BINNENLAND 1934-1935. Jaarvergadering der muziek vereniging Harmonie. Dep. Wieringerwaard van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. Rundveeteeltregeling. Burgerlijke Stand Het Nat. Hoofdkwartier der Nederlandsche padvinders. De gemeentefonds belasting in het jaar Nationaal Crissscomi De fraude bij den provincialen waterstaat. f 100.000. „Kalemen zou toch een comitadzji zijn. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 116 OCTOBER H34. INBRAAK in de chr. school. Naar ons werd medegedeeld, is in den pacht van Vrijdag op Zaterdag j.1. een on- evvenscht bezoek gebracht in de Chr. hooi aan de Kortevliet. De dader of da ders hebben zich door het verwijderen van n meer glasruiten toegang tot de school •eten te verschaffen. Alle kasten zijn nage zocht. Een bedrag van pl.m. 20 van een vereeniging, dat daar geborgen was, is ver dwenen. De dieven hebben ook liet waschgoed van het hoofd der school meegenomen. De jjeer Slik, die Zaterdagmorgen tot deze ontdekking kwam, heeft zich onmiddellijk met de politie in verbinding gesteld, die naar gehoopt wordt, de indringer(s) zal weten op tg pnOTCIl. UIT I -iV ZWEEFMOLEN GESLINGERD. Zondag is door het breken van een ketting de heer C. Groot, alhier, uit de zweefmolen geslingerd. Het slachtoffer kwam met het hoofd op een aldaar liggende schuit terecht en vervolgens in het kanaal. Hij bekwam daar bij een ernstige snede in het gelaat en een nat pak. Na onder geneeskundige behandeling te zijn gesteld, is hij naar huis gebracht. i; DE HARDDRAVERIJ VAN „DE VOL HARDING". Tengevolge van het zeer slecnté veer is de jaarlijksche harddraverij, uitgaande van de Harddr.vereeniging „De Volharding", onder geen groote belangstelling van de zyde van het publiek gehouden. Hoewel 29 paarden waren aangegeven, werd slechts door een 14- tal meegeloopen, n.1.: „Sire Axworty K.", „Noma B.", „Rolls Royd", „Sara-Band", „Pin- kerton", „Othell?,", „Mixerin", „Anna Bract- fords Guy", „Edna M.", „Navarra", „Our Uhlan B.", „Betthy Wosthy", „Baron Silves- ter" ep „Northerman B.". Na vinnigen strijd had de, wedstrijd den volgenden uitslag: le prijs, 200.gewonnen door „Othella", eig. S. Kuiper, Amsterdam (berijder J. v. Leeu wen Jr.); 2e prijs, 100.—, door „Rolls Royd", eig. Stal H. te Heerenveen (berijder B. de Vrie3); terwijl de 3e en 4e prijs, resp. 50. en 25.— werd gedeeld door de eigenaren van je paarden „Mixerin" en „Betthy Worthij". Bij oiytnsboeï. een postduif. Bij den heer C. Rump te Hippolytushoef is een blauwe postduif komen aanvliegen. Om een der pooten droeg het dier eenaluminium ring waarop 6335—V.V.B.—R.D.A.M.—W.33 en om de andere een gummiring waarop 800—80 ALGEMEEN® JAARV. DER „BURGER BRANDWAARBORG VEREENIGING." .Men deelt ons mede dat de jaarlijksche algemeene vergadering van voornoemde ver eeniging zal plaats hebben op Woensdag 17 October a.s., des av. 8 uur, in 't café van den '-rir C. Scheltus, te Hippolytushoef. EEN AUTOBOTSING. Gp don viersprong te Hippolytushoef, het z.g. Hoekje, had j.1. Zaterdag een hevige bo icing plaats tusschen een zandauto van de firma Verstoep en een autobus van den heer Naastepad, waarbij de autobus van voren veel averij bekwam. De zaak is gesteld in handen der Rijkspolitie. Persoonlijke on gelukken hadden gelukkig niet plaats. ONDERWIJS. In verband met ziekte onder het personeel is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de o.l. school alhier mevr. C. EdenRoskam. OVERWEUKVERGUNNING. Door het Hoofd van het 6e District der Ar beidsinspectie is vergunning verleend aan den heer O. J. Boslter, aannemer van het aanleg gen van het laatste gedeelte van Rijksweg no. 9, om in de maand October door een ploeg arbediera overwerk te doen verrichten. WATERVOORZIENING. iH-i uantal bewoners van woonkeeten aan de Normerlaan heeft aan het P.W.N. verzocht een buisleiding naar hunne perceelen te doen aanbrengen. Hierop is dezer dagen een afwijzende be schikking ontvangen. Aangevoerd werd, dat een dergelijke leiding 350 m lang zou moeten worden en ongeveer 1100.zal kosten, ter wijl deze bewoners water kunnen betrekken uit de daarvoor bestemde kraan van de nood- slachtplaats in de Belterlaan. NIEUWE AANLEGSTEIGERS. Door de Directie der Zuiderzeewerken te 'sGravenhage is vergunning verleend aan G. Onis en aan K. Halfweg te De Haukes tot het bouwen en gebruiken van een aanlegsteiger In de nieuwe haven. JUSTITIE. Proces-verbaal is opgemaakt tegen li. J. en G. P., vleeschhouwers, alhier, verdacht van overtreding van art. 5, lid 2 Nieuw Cri- sis-Zuivelbesluit II 1932 (St.bl. 545). vergadering van den wieringer BESTUUKDERSBOND. (Actie wcrkloozcnzorg). Pc heer Bontkes opende genoemde verga ring, <ue uitstekend bezocht was, waarna c duo Kooy eenige liederen zong. Vervolgens zette de heer J. W. Heybers e werkwijze der actie uiteen, en de manier, 200 eerlijk mogelijk te doen slagen. Het *^ultaat was dat zich na de rede direct een - al personen opgaf ter aanbieding van het FWionnement bij huisbezoek. V(, a de pauze werd gelegenheid gegeven stellen, en werden nog eenige mu- a|e nummer» uitgevoerd, waarna geslo- D werd te 12 uur. De Voorzitter, de heer C. J. Bosker, heet in 't bijzonder welkom den directeur, den heer P. Kreijger, welke voor deze gelegenheid van Den Helder hierheen was gekomen. De voorz. memoreerde 't vele werk, dat door de Vereeniging in het afgeloopen jaar is ver richt en de successen, weike door haar zyn be haald, en hij hoopte, dat 1935 even succesvol mag verloopen. Als gebruikelijk hij deze Vereeniging werd met een hartelijke toespraak den heer Klaas Engel, die 25 jaren werkend lid der Vereeni ging is ,het eeremetaal door den voorzitter op de borst gespeld. Vervolgens werd door den secretaris, den heer H. G. Rump, notulen en jaarverslag ge lezen, welke onder dankzegging worden goed gekeurd. Hierna volgde rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer C. Gorter. De commissie, bestaande uit de heeren R. Blaauwboer en S. de Vries, verklaarden bij monde van laatstgenoemde, dat rekening, boe ken en bescheiden in keurige orde waren be vonden en adviseerde tot goedkeuring, waar toe werd besloten. Hierna werden door den penningmeester nog de ontvangsten en uitga ven voorgelezen, welke sluiten met een nadee- lig saldo. Voorz. dankt de commissie van onderzoek voor de werkzaamheden en den heer Gorter voor al hetgeen hij in het afgeloopen vereeni- gingsjaar voor Harmonie heeft gedaan. Volgt bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren C. J. Bosker, C. Gorter, C. Duijnker en Jn. Luijt; alle heeren worden met bijna algemeene stemmen herbenoemd en nemen hunne functie onder dankzegging voor het vertrouwen op zich. Besloten wordt de uitvoering voor kunstlie vende leden in November en Februari a.s. te houden, met Kerstmis een openbare uitvoering in de Concertzaal „Concordia", vervolgens zal met Paschen een bonte avond worden gegeven in de groote zaal van Cinema De Haan. Ook zullen een 12-tal matinées word engegeven. Bij de rondvraag komt ter sprake, dat door de uitbreiding van het corps de muziektent veel te klein geworden is, zoodat de noodige stappen zullen gedaan worden om hierin ver andering te brengen. Er wordt ook nog besloten in 1935 deel te nemen aan het Bondsconcours en zoo mogelijk ook aan een Nationaal Concours. Bovengenoemde Vereen, vergaderde Vrijdag avond in het lokaal van den heer Van der Woude, onder leiding van den heer J. Koomen. Uit de mededeelingen bleek, dat voor reke ning van het Hoofdbestuur een spreker een lezing mag houden. Er wordt besloten den heer Dr. Westmijse uit Rotterdam voor den tweeden avond uit te noodigeii. Voor den eersten winteravond zal de ge luidsfilm .jCavalcade" worden gedraaid. In yerband met het 150-jarig bestaan der Maat schappij zijn hiervoor gedenkboeken verkrijg baar gesteld k f 2.50 per stuk. Bestellingen worden door den secretaris, dén heer Sies- werda, aangenomen. Benoeming afgevaardigde algemeene verga dering, welke op 16 en 17 November zal wor den gehouden te Amsterdam. Daar deze ver gadering een bizonder karakter draagt, is er aan al de afdeelingen verzocht een afgevaar digde te zenden. De heer Sieswerda wordt als zoodanig benoemd. Behandeling jaarverslag. Hieruit stippen we aan, dat het ledental hetzelfde is gebleven, n.1. 49. 'Door de bibliotheek zijn uitgeleend 1069 boeken, waarvan 323 kinderboeken en 746 voor ouderen. Het ledental voor den leeskring be draagt 25 leden. Rekening en verantwoording. De commissie tot nazien der rekening, bestaande uit de hee ren Jb. Kaan Kz. en K. Zijp, verklaren alles in goede orde te hebben bevonden. Het batig saldo bedroeg 16.37, waarbij tevens een na- deelig saldo van het vorig jaar, groot 11.86, is weggewerkt. Op den derden winteravond zal een voor dracht gehouden worden over: Redding van drenkelingen en zwemkunst, met lichtbeelden, door den secretaris van den Bond. Den vierden en laatsten avohd zullen eigen krachten op treden. Hierna is aan de orde Bestuursverkiezing. Aftred. zijn de heeren J. Koomen, Jb. Kaan en Mej. E. Schild (niet herkiesbaar). Gekozen worden de heeren Dr. De Vries, H. K. Koster en P. J. Visscher. Hierna volgt sluiting. VOORLOOPIG CERTIFICAAT POLITIEHOND. De heer Van den Brink alhier behaalde dezer dagen met zijn politiehond, op de gehou den keuring te Bussum, het voorloopig certifi caat met 381 punten. DE BOOTDIENST. Met ingang van 5 November a.s. wordt op de booten der T.E.S.O. de winterdienstregeling ingevoerd. De laatste dienst 17.35 van Texel en 18.53 uit Den Helder vervalt op werkdagen tot 1 Februari, terwijl de laatste dienst op Zondag blijft gehandhaafd. Op Zon- en Feest dagen vervalt echter de eerste dienst 5.50 van Texel en 7.50 uit Den Helder. Voor verdere wijziging zie men de adver tentie in ons blad van Donderdag a.s. MARIITOVERZICHT. De wolvee-aanvoer is thans niet groot meer en de prijzen zijn laag. Voor overhouders werd niet meer dan pl.m. 6.— per stuk betaald. Oude schapen brachten ten hoogste 15 op. De rundermarkt was belangrijker; er was vooral veel jong vee aangevoerd. De prijzen waren over het algemeen goed; voor melk koeien betaalde men prjjzen van 140 tot 180. De duurste bracht pl.m. 190 op. Drachtige pinken deden pl.m. 87 per stuk, andere 80, nuchtere kalveren pl.m. 6.50 p. stuk. De varkenshandel is thans zeer slecht; voor slachtvarkens op de boerderijen wordt niet meer dan 14 cent per pond betaald. Een partij zware schrammen op de markt is waar schijnlijk onverkocht gebleven, de dieren wer den op ten hoogste 13 getaxeerd. De pluimveehandel gaat iets vooruit; de prijzen waren hooger dan we dat van de laat ste weken gewoon zijn. Voor een goede oude kip wordt pl.m. 0.65 betaald. De kippeneieren aan de veiling deden een besten prijs, eieren van 60 kg gemengd (mid- dsenoort) brachten 4% cent per stuk op. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland, vestigt er de aandacht der veehouders op, dat identiteitsbewijzen van ge slachte of gestorven kalveren, waarvoor men voor 1 November a.s. een ander kalf ge schetst wenscht te hebben, uiterlijk 24 Octo ber a.s. ter inwisseling aan haar moeten zijn ingezonden. Er kan niet voor worden ingestaan, dat voor identiteitsbewijzen, welke na dezen datum wor den ingezonden, nog andere kalveren, welke voor 1 November geschetst dienen te zijn, kun nen worden geschetst. Inwisseling van identi teitsbewijzen van gestorven of geslachte kal veren blijft na 1 November a.s. mogelijk tot 1 Januari 1935, mits de hiervoor dan te schet sen stierkalveren nog niet het gewicht van 60 kg en de vaarskalveren nog niet het gewicht van 100 kg hebben bereikt. Verder wordt er nog de aandacht op geves tigd, dat de stierkalveren, welke per 1 No vember een gewicht van 60 kg en de vaars kalveren, welke per 1 November een gewicht van 100 kg hebben bereikt, voor dien datuin alle geschetst moeten zijn. De toegewezen schetsen, welke per 1 November a.s. nog niet zrjn gebruikt, vervallen. Zij, die na 1 November 1934 nog vaarskal veren met een gewicht tusschen 100 en 250 kg en stierkalveren met een gewicht tusschen 60 en 300 kg niet gedekt door een identiteitsbe wijs in voorraad hebben, stellen zich aan ver volging bloot. ROODE KRUIS-COLLECTE O: 20 OCTOBER A.S. Voor 't eerst na den dood van Prins Hen drik, den voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, wordt een beroep gedaan op de bevolking van Den Helder om het. Roode Kruis-werk te steunen. Altijd, overal en iedereen te helpen, ver zachting van menschelijk leed, Is het doel de zer Internationale vereeniging, die door zijn Eerste Hulpposten langs de wegen, Parkher stellingsoorden, Bloedtransfusiediensten, Ver- bandcursussen, Transportcolonnes enz., ook in deze gemeente zooveel uitstekend werk ten behoeve der Volksgezondheid en der Vei ligheid verricht. Laat ieder a.s. Zaterdag iets offeren voor het welslagen van bovengenoemde collecte, ten einde aldus te helpen zorgen, dat het Nederlandsche Roode Kruis paraat blijft, om hulp te kunnen verleenen waar zulks noodig is. Dit is de beste methode om de nage dachtenis te eeren van den diepbetreurden Koninklijken voorzitter. De voorzitter der afd. Den Helder van het Nederlandsche Roode Kruis, J. KAMMAN. >0 li van Den Helder Van 13 en 15 October 1934. BEVALLEN: C. E. Mooldijk—Prins, z.; J. 'WijkerTuilhof, d.; A. A. Eversde Bruijn, d;. E. ArentsenBinnenkamp, z,; H. Bremer Bogerd, z. OVERLEDEN: P. v. d. Plas, 38 j. Prinses Juliana opent het nieuwe gebouw. Prinses Juliana opent het nieuwe gebouw. Zaterdagmiddag heeft Prinses Juliana onder groote belangstelling het nieuwe gebouw van het Nationale Hoofdkwartier van De Nederlandsche Padvinders aan de Alexanderstraat te 's-Gravenhage geopend. Deze openingsplechtigheid is geworden tot een aardige en indrukwekkende demonstra tie van trouw en liefde van de Nederland sche padvinders jegens de Prinses, die deze hulde zeer op prijs stelde en geruinien tijd in den kring der padvinders heeft vertoefd, schrijft de N. R. Crt. De eigenlijke openingsplechtigheid had plaats in de bovenvertrekken van het nieuwe Hoofdkwartier, doch daar was reeds een groote ovatie van de talrijke padvinders, die buiten stonden opgesteld, aan vooraf ge gaan. Ovatie van de padvinders op het Plein 1813. Precies om half vier arriveerde de auto met de Prinses, vergezeld van freule de Brauw en baron Baud. Op den hoek van de Zeestraat en Sophialaan verliet Zij den auto en werd hier begroet door den hoofdverken ner vice-admiraal Rambonnet. Terwijl de Huzaren-muziek het Wilhelmus speelde schreed de Prinses met den hoofdverkenner langs de haag van padvinders naar het Plein 1813, waar de welpen opgesteld ston den. Hier was een raadsrots gemaakt, omgeven door de verschillende totempalen der horden. De hoofdverkenner verzocht de Prinses deze te beklimmen en den horde-roep van de welpen in ontvangst te nemen. De Prinses voldeed hieraan en het was een aardig moment, toen alle welpen luid hun horde-roep deden hooren. De Prinses toonde zich met dit eerebewjjs zeer ingenomen en wuifde naar alle kanten om vriendelijk voor de hulde te danken. Een der welpen bood nog een fraaie bouquet orchideeën aan de Prinses aan. Toen Prinses Juliana had plaats genomen, sprak hoofdverkenner Rambonnet een rede uit Toespraak Prinses Juliana. Na de rede van den hoofdverkenner nam de Prinses het woord. H.K.H. zeide dat het Haar een groot voorrecht was deze openingsplechtigheid te mogen verrichten, in het bijzonder omdat Zij zich de dochter gevoelde van dengene, die zeer zeker met zooveel genoegen op deze plaats gestaan zou hebben. Toen het ver zoek om hier tegenwoordig te zijn tot Haar kwam, was de Prinses er dan ook zeer verheugd mede terwille van de na gedachtenis van Haar vader, doch ook per soonlijk heeft Zij dit zeer gewaardeerd. De Prinses hoopte, dat dit nieuwe gebouw zou bijdragen tot den bloei van de Neder landsche Padvindersbeweging. Daarna bezichtigde de Prinses het gebouw. De financieele toestand der gemeenten zeer veel slechter geworden. In welke mate die financieele toestand van een groot aantal gemeenten ongunstiger is geworden kan worden afgeleid uit enkele ge gevens betreffende de gemeente-fondsbelas- ting, die zijn opgenomen in de ter perse zijn de negende aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In deze aflevering wordt voor de belasting jaren 1931 /1932, tot en met 1934/1935 een overzicht gegeven van de aantallen gemeen ten, die zich voor genoemde belasting in een der drie klassen hebben gerangschikt, en van (le aantallen opcenten, die de gemeenten op deze belasting heffen. Zoo is het aantal gemeenten, dat geen op centen op de gemeentenfondsbelasting heft, Van 1931/1932 tot 1934/1935 gedaald van 317 jtot 81, terwijl het aantal gemeenten met 80 bf meer opcenten is gestegen van 238 tot 734. ;Het aantal gemeenten met 100 opcenten Is zelfs gestegen van 30 tot 426. Verder blijken 153 gemeenten, die voor 11931/1932 in de eerste klasse waren gerang schikt en 146 gemeenten, die in de tweede Klasse waren gerangschikt, in een der vol gende jaren naar een lagere klasse te zijn overgegaan. Het aantal gemeenten van de derde klasse vermeerderde van 1931/1932 tot (1934/1935 met 292. Opgemerkt zij dat door 'deze verandering van klasse onder overigens gelijke omstandigheden een grooter aantal aantal personen in de gemeente-fondsbelas- iting valt waardoor een hoogere belastingop brengst wordt verkregen. Accountantsverklaring. Het Nationaal Crisis-comité heeft van het accoutantskantoor H. J. Vooren, te Den Haag de volgende verklaring ontvangen. „Blijkens de administratie van het Natio naal Crisiscomité, die tot en met 31 Augustus tioor ons gecontroleerd en accoord bevonden is, werd tot en met genoemden datum ontvan gen aan giften in geld voor A-steun (inclusief rente en bijzondere baten) 2.133.464.48. Hier van is uitgedeeld in geld en betaald voor ver- trekte giften in natura 1.454.277. Aan steun n den vo:vn van voorschotten stond per 28 Februari uit 8.652.500. Aan B-steun werd uit gedeeld in geld en in giften in riatura 1.821.137.54. De beschikbare betalingsmiddelen alsmede de bewijsstukken van en onderpanden voor Uitstaande gelden zijn door ons opgenomen en in overeenstemming bevonden. DE RADIO-PRIJSVRAAG. Een oplossing van de „Nautilus". Als een bewijs, hoezeer de Nederlanders Sn den vreemde met het N.C.C. medeleven, jnoge vermeld worden, dat de commandant en bfficieren van H. J/Is. Nautilus, welk schip ihans te Esbjerg vertoeft, ook een oplossing hebben ingezonden, vergezeld van een bedrag aan geld en een toepasselijk gedicht. Ook uit verschillende andere landen mocht het be stuur dergelijke blijken van belangstelling en medeleven ondervinden. FAMILIEGESPREKKEN TUSSCHEN INDEE EN NEDERLAND. Bandoeng. De P. T. T.-dienst overw3egt om de Zaterdagmiddagen en Zaterdagavonden te bestemmen voor het voeren van familie-tele- foon-gesprekken tot een prijs van f15 per drie minuten. De openstelling hiervan kan binnenkort worden verwacht. HET PESTSERUM VAN DR. OTTEN. Op 50 personen toegepast. Batavia. Naar de Javabode inzake de proef nemingen met het door dr. Otten gevonden Serum tegen pest verneemt, zjjn thans onge- veer 50 personen met dit serum ingeënt. Dr. Otten zelf was de eerste hiervan. Het verloop Van alle Injecties was uitstekend, zoodat bin nenkort proefnemingen op grooter schaal on der de bevolking van de peststreken zullen plaats hebben. (Aneta). DE PESTGEVALLEN TE BATAVIA. Geen meerdere gevallen. Batavia. Er zftn geen contactpersonen bij gekomen. De twee zieken, die in het zieken huis zijn opgenomen, zyn nog in leven. Voor verschillende contactpersonen kon het isole ment worden opgeheven. (Aneta). I Naar nader gebleken is blykt de omvang van de fraude by den Provincialen Water staatsdienst, afdeeling Sitoebondo, thans on- .geveer 100.000 te beloopen. Vastgesteld Is dat deze knoeieryen reed» van 1824 dateeren. XAneta.J o Nadere bijzonderheden over den moordenaar. In afwachting te Split. De h&vcns-ad Split had zich Zaterdag in rouwgewaad gehuld. Het eskader, dat den Koning terugbracht, werd immers reeds in de avonduren verwacht. Slecht weer en storm in de Middellandsche Zee bezorgden ecV-er vertraging den geheelen avond en den ge- heelen nacht wachtte men. Van alle huizen hingen zwarte rouwvlaggen, met zwart floers gesluierd, vaak omgeven met brandende kaarsen. De menigte, die zich door de nachtelijke straten bewoog, kan stellig op 100 000 worden geschat. Het scheen of de geheele kustbevolking was samengestroomd, om den Koning een laatsten groet te brengen. Op de reede gingen vijf Engelsche kruisers, met het admiraalschip „Queen Elisabeth", voor anker. Op de havenkade was een monu mentale katafalk opgericht, geheel met zwart doek overtrokken, en geflankeerd door zuilen, waarop vuren vlamden. De aankomst. Om half zes komt de „Dubrovnik" in 't zicht en even na zessen stoomt zij lang zaam de reede op. De valreep wordt neerge laten: de eerste, die aan boord gaat, is Prins Arsène Kara Georgewitsj, de oom van den dooden Koning, gevolgd door de leden van de regeering, deii voorzitter van den Senaat en den vice-president van de Skoepsjtina. Zij hebben een treurige ambtshandeling te ver richten. zy moeten officieel vaststellen, dat het inderdaad de Koning is, die is terugge keerd. De kist wordt een oogenblik geopend, om na een korte formaliteit opnieuw te wor den verzegeld. Reeds een oogenblik later dragen de offi cieren van den oorlogsbodem „Dubrovnik" de kist met het koninklijke stoffelijke overschot van den kruiser op den wal, om haar op de katafalk te plaatsen. Het volkslied schijnt de kist tegemoet te zingen, die de officieren langzaam schrijdend, trede voor trede omhoog dragen; de troepen presenteeren het geweer, vaandels en vlaggen buigen zich in diepen, langen groet. Water vliegtuigen strooien rozen en anjers, vele offi cieren zijn hun ontroering niet meer meester, van eenige vaandeldragers sidderen de han den, terwijl tranen over hun gezicht rollen, pe doodsche stilte wordt slechts verbroken door het snikken uit de menigte, het geronk der motoren en het dreunen van het zware artilleriegeschut Aartsbisschop Irene uit Sjibenik verricht een korte inzegening. Het défilé. Dan begint een eindeloos défilé militaire troepen, naüonale vereenigingen en publiek. Publiek: daaronder vele, vele boeren en boe rinnen in hun nationale kleederdrachten, al len dik onder het stof; zij hebben den uren- langen weg uit hun dorpen te voet afgelegd om bij dit afscheid te kunnen zijn. In de Sla vische patriarchale denkwijze is hun vorst immers geen Kral, geen Koning, maar hij is een Godspodin, hun heer. Ze hebben hem kransen en kleurige eenvoudige veldbloemen meegebracht, die zij aan den voet van de ka tafalk nederleggen. Te Belgrado. Om half zeven klonk van de Turksche ves ting Kalimegdan het eerste schot, dat aan kondigde dat het stoffelijk overschot des Ko- nings op vaderlandschen grond was terugge keerd. Elke vijf minuten werd het saluut her haald tot de plechtigheid in Split was ge ëindigd. De tocht naar Belgrado. Het défilé langs de baar Reuter meldde gisteravond uit Belgrado: De extra-trein met het stoffelijk overschot van Koning Alexander zal tegen middernacht te Belgrado aankomen. De wagens van den trein zijn geheel met £wart doek hekleed. Ook voor de ramen hangen zwarte gordijnen De wagen, welke de kist bevat, is met drie witte kruisen aangegeven. Bovendien is de heele trein met laurierbladeren versierd. De locomotief draagt een groot bord met de laatste woorden van den koning: Behoedt Zuid-Slavië. Te Zagreb zijn in 15 uur ongeveer 300.000 menschen langs de baar getrokken. Langs den heelen weg van Split tot Zagreb was de be volking met fakkels en kaarsen bij de kleine stations samengestroomd, voortdurend biddend en godsdienstige liederen zingend. Hetzelfde beeld vertoond thans de weg naar Belgrado. Een Alexanderplein en Barthou- straat te Marsellle. Reuter meldt uit Marseiïle: De gemeenteraad heeft besloten om het Beursplein, waar de moordaanslag op koning Alexander plaats had, te verdoopen tot Alexanderplein. Een aangrenzende straat zal Louis Bar- thoustraat gedoopt worden. Te Zagreb. Het stoffelijk overschot van den Koning is om kwart over elf Zaterdagavond te Zagreb aangekomen, waar de burgerlijke overheid, de militaire overheid en een tallooze menigte van hun belangstelling lieten blijken. De kist werd geplaatst in de Koninklijke salon van het station en geplaatst op een katafalk met zwart krip behangen. Daarna kreeg de me nigte vergunning langs de baar te trekken. Deze laatste huldiging van den vorst, die zoo gaarne de Kroaten met de Serviërs verzoend zou hebben, zou tot gisterenmiddag twaalf uur duren. Het bericht, dat de de identiteit van den moordenaar Is vastgesteld in den persoon van een Macedonischen Bulgaar, heeft in Roemenië groote opwinding ver oorzaakt. De hertog van Hent naar Belgrado. Dc Hertog van Kent (Prins George) is uit Londen per vliegtuig naar Parijs vertrokken, waar hij zijn verloofde, Prinses Maiina, en haar ouders zal ontmoeten. Met hen zal hij naar Belgrado reizen per trein, om de begrafenis bij te wonen van Ko ning Alexander. De Hertog zal ongeveer een week buitenslands vertoeven. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat men in Zuid-Slavië thans gelooft te we ten, wie de dader van den moord te Marseiïle is. Na publicatie van zijn portret in de bladen zouden zich onafhankelijk van elkaar twee Zuid-Serviërs, die op verschillende plaatsen woonden en geruimen tijd in Sofia hebben ge woond, bij de autoriteiten hebben gemeld. Zij verklaarden, dat volgens de foto's de dader een zekere Wlada Georgief moest zijn, die den bijnaam droeg van Tsjroe Nozemski en lid was van de I.M.R. O,, de beruchte Macedoni sche Revolutionaire Organisatie. Georgief, die te Kazenitza geboren is, stond bekend als terrorist. In 1924 heeft hij Hadi Dimof vermoord, in verband waarmee hij ge vangen werd genomen. Later zag hij echter kans te ontvluchten. Hij trad toen toe tot de revolutionaire organisatie van Michailof, in welke organisatie hij o.a. als chauffeur dienst deed. Later werd hij met speciale opdrachten naai het buitenland gezonden. Zoo zou hij ook met de Kroatische emigranten Pertsjetsj en Pawalitsj in contact zijn getreden. De Zuid-Slavische en Bulgaarsche autori teiten werken nauw samen om alle duistere punten ten aanzien van Georgief op te hel deren, Uit Sofia zou te Belgrado zelfs reeds een bericht zijn Ontvangen, waardoor de Zuid- Slavische vermoedens bevestigd worden. Weer twijfel. De Parijsche correspondent van de „Nw. Rott. Crt." meldt nader: Het is nog zeer de vraag of de moordenaar, wiens naam achtereenvolgens als Kalemen en Suc opgegeven wordt, de Bulgaar Georgief is gelijk thans verluidt. De opheffing van het kamp van Janha Poeszta. Een medewerker van de „Nw. Rott. Crt." meldt uit Belgrado, dat de tegenspraak van de Hongaarsche regeering, volgens welke het kamp der Hongaarsche terroristen in April opgeheven zijn, Belgrado bereikte over den omweg via Parijs. Van Zuid-Slavische offi cieuze zyde wordt hierop geantwoord, dat het kamp weliswaar werd ontruimd en wel we gens een paar gevallen van typhus, doch dat de gezonde bewoners naar een ander kamp en we) bij Nagy Kanisza zijn overgebracht. Vier nieuwe arrestaties te Arniemasse, Zondagochtend zijn te Annemasse vier ver dachte lieden gearresteerd, juist op 't oogen blik, dat zij probeerden de grens over te ste ken. Het schijnt, dat hun legitimatiepapieren vervalscht waren. Opwinding in Bulgarije. Het bericht, dat de identiteit van den moor denaar van koning Alexander is vastgesteld in den persoon van den Macedonischen Bul gaar, heeft in Bulgarije groote opwinding veroorzaakt. Nog een slachtoffer te Marseiïle. De filmoperatuur Dacombs, die den moord aanslag op koning Alexander te Marseiïle gefilmd heeft en toen gewond werd, is aan een hersenbloeding gestorven. Een aanhouding te Milaan. De politie te Milaan heeft in verband met den moord te Marseiïle een Tsjechoslowaak gearresteerd, die zich voor deE aanslag te Parijs en te Marseiïle heeft opgehouden en op 10 dezer Italië is binnengekomen. Een aanhouding in Oostenrijk, De gendarmerie te Mariawoerth heeft een zekeren Ortne'r in hechtenis genomen, tegen wien in Servië een bevel tot aanhouding is uitgevaardigd wegens medeplichtigheid aan den moord te Marseiïle. Chalny gepakt, Een van de samenzweerders tegen koning Alexander, Chalny, die, zooaïs men zich her inneren zal, enkele dagen geleden in de bos- schen van Fontainebleau aan de gendarmerie ontsnapt is, heeft men Maandagmiddag op een landweg in de buurt van de stacl Melun kun nen pakken. Maandagmorgen liep het gerucht, dat Chalny zelfmoord had gepleegd. Men had n.1. in het bosch het iyk gevonden van iemand, die op Chalny moet geleken hebben. Nader wordt gemeld, dat Chalny zich zon der tegenstand te bieden, heeft laten arrestee ren. Hp verklaarde sinds 4 dagen niets ge geten te hebben en aan het eind van zijn krachten te zjjn. Chalny had Maandagmorgen te Melun een jas en hoed gekocht hij bleek nog in het bezit van 700 frs, In een café had hjj vervolgens een kop koffie gedronken en daarbij was het opgevallen, dat hij een tfeel te groote fooi gaf. Men kreeg achterdocht en waarschuwde de politie, die hem toen spoedig te pakken had. Een koffer le Lausanne ontdekt. In het bagage-depot van het station tc Lau- sanne is Maandagavond een koffer ontdekt, waarin de oude en vuile kïeeren uit het kamp van Janka Puszta zaten, die Kalemen, Pos- pisjil en Raititsj onder leiding van den z.g. vertrouwensman van Pavelitej te Parijs tegen nieuwe hebben verwisseld Tevens bevatte de handkoffer drie pistolen met stalen patronen. Oostenrjjksch en Hongaarsch zilvergeld en pa pieren en adressen. Do politie stelt zich van deze vondst een aan- zlenlyke vergemakkelijking van het ondersoek VOO*.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7