Critiek op het regeeringsbeleid. Texel Breezand. Anna Paulowna. Wieringen. Wieringerwaard. Marineberichten. Vergadering Ziekenzorg. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 23 OCTOBER WA. Een kindermiddag van de Heldersche Courant op Wieringen. De Kindermiddag van de Heldersche Courant op Texel. Constructieve arbeid in het kabinet gemist. I „DAAN EN TOMMY" BIJ „T NUT". Hoewel de heer Weijers niet zoo'n groot aantal aanwezigen kon welkom heeten, als jhj wel verwacht had, hoopte hij toch dat het een geslaagde avond zou worden. Het bleek geen vrome wensch te zijn! Later kwam er EOg wat publiek bij, en werd het geheel een zeer gezellige bijeenkomst. De liedjes van het duo werden met interesse gevolgd, terwijl cm de grappen hartelijk werd gelachen. Het korte openingswoord van den heer K. Keuris, waarin deze opmerkte, dat nog niet 1 der leden aanwezig was, werd gevolgd door vaststeling der notulen, nadat deze nog op een enkel punt door den heer Van Nuland waren toegelicht. Hierop volgden een paar mededcelingen. Met Dekker en Koning is een overeenkomst aangegaan voor het ziekenvervoer, geldend voor den geheelen polder. De kosten van ver voer naar Den Helder, Alkmaar en Leiden zijn voor de leden resp. 4, 8 en 15; de vereeniging betaalt daarboven resp. j 2, 3 en 5. Het bestuur meende, dat het niet op den weg der vereeniging lag, voor mondbehande- ling een overeenkomst met een tandtechniker aan te gaan. Het verslag over het afgelocpen jaar ver meldde een stijging van het aan Ld verzeker den met 50, zoodat er thans 2200 zijn. Ook financieel is het een gunstig jaar geweest, vooral doordat de posten voor operatie en hulp door specialisten minder hoog waren dan gewoonlijk. De heer P. Kooiman rapporteur van de commissie van toezicht, deelde mede, dat bij elke contróle de boeken steeds in de beste orde bevonden waren en dankte den penningmeester, den heer T. Jongejan, voor de wijze waarop hij het werk der commissie vergemakkelij kte. De heeren K. Keuris en S. Hoogmoed wer den als bestuurslid herkozen en de heer D. Dekker in de commissie van toezicht be noemd, waarna voorzitter den heer G. Kooi man bedankte, die gedurende drie jaar zijn taak in deze commissie zoo serieus had ver- Ticht. Bij de rondvraag werden nog eenige per soonlijke zaken besproken, waarna sluiting vo:"de. slikkers nieuwe zaak. u-ct was den heer Slikker natuurlijk niet mogelijk met 't in gebruik nemen van zijn ge heel nieuw opgetrokken pand te wachten tot dit kant en klaar was opgeleverd. Daardoor was van een officieele opening geen sprake, maar nu er dan thans de laatste hand aan is gelegd, toonden leveranciers, buren en zij, die aan de nieuwe zaak gewerkt hadden, hun belangstelling door het zenden van fraaie bloemstukken. Is de verandering aan den buitenkant groot: (wat het aanzien van dit gedeelte van de Kleine Sluis zeer ten goede is gekomen), in wendig is het verschil nog grooter. Het kleine café is nu een ruime, lichte, gezellige zaal geworden. Een groote aanwinst is ook de kleine vergaderzaal boven. Voorts is de verbouwing aangegrepen om een goede logeergelegenheid te scheppen. Zoo is het ge heel een moderne inrichting geworden. Keu rig geschilderd en gemeubileerd, overal flink verlicht en voorzien van centrale verwar ming en stroomend koud en warm water. Ons wordt medegedeeld, dat de heer A. Hoekstra is geslaagd voor het diploma vlieg tuig-mecanicien. ZIEKTE VAN WEIL. Naar wij vernemen, is in deze gemeente een geval van de gevreesde ziekte van Weil ge constateerd en wel te Westerland. APOSTOLISCHE KERK. Naar men ons mededc )t is het woonhuis staande aan de Voorstraat, eigendom van de N.V. Verzekeringsbank „Victoria" te Amster dam, verhuurd aan de Apostolische Gemeente alhier, om in te richten als kerkgebouw voor gemelde gemeente. Met dit gebouw heeft de eerste Apostoli sche Kerk zijn intrede op Wieringen gedaan. onrechtmatig steuntrekken. Naar wij vernemen, is tegen den arbeider P. F. proces-verbaal opgemaakt terzake valschheid in geschrifte wat betreft het ver zwijgen van diverse inkomsten. Hippolytushoef. nationaal of internationaal socialisme. Maandagavond half acht werd in Cinema de Haan een openbare vergadering gehouden van de z.g. Vrije Social. groep (afd. Wieringen), waar als spreker optrad Ds. N. J. C. Schermer- horn, over het onderwerp Nationaal of Inter nationaal Socialisme. Nadat door den heer Vergaay uit Breezand een openingswoord is uitgesproken, nam de heer Schermerhorn het woord. Op de hem bekende wijze schetste de spreker de maatschappelijke verhoudingen, in theorie en praktijk. Na zijn opvatting over een bijbel- sche text gegeven te hebben, komt hj) terecht hij het fascisme en hekelt de politiek van Italië. Baarbij tracht hij met de hem beschikbare cijfer-gegevens het foutieve van dit systeem aan te toonen. Na een korte pauze behandelt de heer S. het Hat.-Socialisme in Duitschland en wijst op het gevaar, dat daarin moet schuilen. Wanneer enkele vragen naar genoegen door hem zijn beantwoord sluit de heer Vergaay de vergadering. Een talrijk publiek van velerlei richting was °Pgekomen om dezen goeden spreker te hooren. uitvoering gymnastiekvereen. „wieringen". 28 October a.s. geeft bovengenoemde ver eeniging een uitvoering in „Concordia", alhier. Het zal een bonte avond worden, daar be- ~®'ve gymnastiek, ook zang, dans en voor wachten gegeven zullen worden. POLITIE. Door de Rijkspolitie is proces-verbaal opge maakt tegen den 20-jarigen C. M. alhier ter zake van openbare dronkenschap. Een prettige middag voor uw kinderen. Wij hebben u, in het aardige drukwerkje, dat Zaterdag in uw bus gedeponeerd is, be loofd, vandaag een en ander mee te deelen, over de verrassing, die daarin voor uw kin deren werd aangekondigd. Laat ons direct zeggen, dat het niet alleen voor de kinderen, maar ook voor de moeders van de kinderen is, zij mogen mee om eveneens te genieten van den middag, die de „Heldersche Courant" aan haar kinderen biedt. Want een prettige middag wordt het, daar staan we borg voor. En waarvoor is deze midda<g nu georganiseerd zult u vra gen. In de eerste plaats om het contact met onze abonné's te versterken. We komen wei steeds met hen in contact door onze krant maar dat is niet zoo tastbaar als het zal zijn op dezen middag dien wij georganiseerd heb ben in de prachtige bioscoopzaal van den heer de Haan, op Woensdag 31 October a.s,, 's middags om twee uur. Want hoe kan er beter contact gelegd worden tusschen onze krant en onze abonné's dan door het contact met de kinderen, vandaar dat wij den vorm van een kindermiddag kozen. Een middag waarover uw kinderen nog dagen lang zullen spreken, want behalve dat er dien middag een twaalftal kinderen van onze Heldersche abonné's optreden, die met aardige liedjes, waarbij zeer geestige, die door de kinderen in de zaal zullen worden meegezongen, een prettige sfeer zullen schep pen, komt er een bekend goochelaar, prof. Samir Haof.em, die u en uw kinderen ver steld zal doen staan door zijn wonderbare toeren. Uit onzichtbare wereld toovert hrj zichtbare dingen. Met open mond zullen uw kinderen zijn goocheltoeren volgen, waarbij de een nog verbazingwekkender zal zijn dan de andere. Bovendien krijgen alle jeugdige bezoekers (sters) een verrassing aan het einde van den middag. En dat allee biedt de „Heldersche Courant" aan haar abonné's voor slechts 10 cent. Nu zijn er natuurlijk ook tal van niet- abonné's die dezen middag met hun kin deren willen bezoeken, welnu we hebben gemeend hen niet te mogen weigeren en ook zij kunnen tegen een entreeprijs van 0.15 toegang Krijgen. In deze prijzen is de belasting inbegrepen. Dan is ér nog een groep Wieringérs die allang tegen elkaar gezegd hebben; „Wij moesten toch ook abonrié worden op de „Heldersche Courant". We vinden er alle nieuws beknopt en volledig in en bltjven èn; door het nieuws èn door de advertenties op de hoogte van wat er in de meest nabij ons dorp gelegen stad te koop is. Ook in den let terlijken zin van het woord. Welnu,, voor hen is nu de tijd aangebroken zich te abon- neeren, want iedere nieuwe abonné ontvangt een bon en op vertoon van dien bon wordt aan een van zijn kinderen een aardige ver rassing op den Kindermiddag, op het tooneel uitgereikt. Toegangskaarten zijn bij onze agenten verkrijgbaar. In de krant van Donderdag geven we nog eenige bizonderheden over onzen kinderrnid- dag. Den Oever. ALGEMEENE LEDENVERGADERING MUZIEK VEREENIGING „APOLLO". Zaterdagavond hield de harmonievereeni- ging „Apoilo" haar jaarvergadering in de concertzaal van den heer J. Lont. Om om streeks acht uur opent de voorzitter de heer C. Koorn Vzn., de vergadering met een toe passelijk woord. Na de verslagen "van secretaris en penning meester, die zonder op- of aanmerkingen wor den goedgekeurd, wordt overgegaan tot be stuursverkiezing. Aftredend waren de heeren D Verfaille, Jac. Bakker Czn en D. Bakker Ezn. Na opening der stembriefjes bleek dat alle heeren wederom herkozen waren. De herkozenen namen allen hun benoeming aan. Verder werd nog besloten in het komende jaar wederom deel te nemen aan het Bonds- concours terwijl, zoo mógelijk, ook aan een nationaal concours zal worden deelgenomen. De najaarsuitvoeringen voor de kunstlie vende leden zullen gegeven worden op 17 en 18 November a.s. In de rondvraag werden nog enkele din gen van huishoudelijken aard besproken, Tot slot wekt de directeur, de heer J. v. Glabbeek van Den Helder, de leden op vooral op tijd in de repetities aanwezig te zijn en zooveel mo gelijk te komen. Hierna sluiting. VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE WIERINGERWAARD, gehouden op Zaterdag 20 October, n.rn. 2 uur Loco-burgemeester en voorzitter de heer A. D. Sleutel, wegens ziekte van den burgemees ter C. Haringhuizen. Ingekomen stukken. Allereerst is ziekte verlof verleend aan den burgemeester tot 18 October, thans verlengd tot 18 Novembei. De gehouden classificatie op 25 Sept. dooi de beide wethouders Koster en Sleutel wordt voor kennisgeving aangenomen. Eveneens de begrooting keuringsdienst Verzoek subsidie Avondschool. De gevraag de subsidie zal ongeveer 180 bedragen B. en W. zijn van gedachte, dat het geringe aantal leerlingen niet tegen de kosten op weegt. Nadat door de heeren Sybrands en Gcozens het woord hierover is gevoerd, wordt tenslotte bet voorstel van den heer Visser, om rapport van de gehouden lessen uit te laten brengen, aangenomen. Verzoek van de Bestuurdersbond cm aan dé werkloozen in den a.s. winter brandstoffentoef slag te verstrekken. B en W. achten het raadzaam eerst de be- giooting af te wachten. Na eenige discussie wordt dit vooistel aan genomen. Tegen stemde de heer Goosen. Verzoek Dr. de Vries en S. Sieswerda tot invoering van het leervak zwemmen op dé O. L. school. B. en W zouden er niet tegen zijn, wan-l neer dit bijv op de vrije middagen gehoudefl werd, maar daar hier toch geen gelegenheid bestaat, wordt het nut er niet van ingezien, De heer Blaauboer is het met de gedachte van B en W. eens en stelt voor geheel afjyij-t zend te beschikken. »t> Allen zijn hier voor. Verzoek „Stichting Joodscb* Arbeid" on> gebruik te mogen maken van het Gymnastiek-; lokaal en het Sportterrein. B. en W hebben gemeend om den Raad té verzoeken, deze zaak alsnog te regelen met Dr. Lubinski. De voorzitter licht hierbij toe, dat, wanneer het Sportterrein gebruikt zal worden, er ook terdege rekening zal worden gehouden met de plaatselijke voetbalclub. De heer Sybrands is van oordeel, dat er in de Wieringermeer ruimte en gelegenheid ge noeg is om daar de sport te beoefenen. Nadat over dit punt door de heeren Gqo- sens, Nieuwboer e.a. het woord is gevoerd, wordt besloten de zaak door B. en W. te laten regelen. Verzoek ontheffing hondenbelasting van G. Sloots, H. Delver en Wed. P. Zwaag. Toegestaan. Verruiming Zondagsverkoop. Hiervoor is bij de diverse personen, die er voor in aanmerking kwamen, een lijst gecir culeerd. Het bleek, dat allen er vóór waren. Aldus goedgevonden. Bespreking werkverschaffing. De bedoeling hiervan is, dat de polder het werk laat doen met subsidie van de gemeen te. Ook wordt nog besproken, werkloozen ar-; beid te laten verrichten, met steun van de ge-j meente (boeien of landbouwers welke hier-: voor in aanmerking komen). i De heer Visser dringt er op aan, dat Polder en Gemeente met elkaar in contact komen, voor de werkloosheid intreedt. Hierna volgt rondvraag en sluiting. JUBILEUM SLAGERIJ „DE BEURS", j De bekende slagerij „De Beurs" van den' heer C. Visser op de Groeneplaats te Den Burg, bestond Zaterdag j.J. 40 jaar. Dé eigenaar stelde voor die gelegenheid voor zijn klanten een varken beschikbaar, men mocht raden naar 't juiste gewicht, 't Varken woog 268 pond; 't juiste gewicht werd door 20 per-j sonen geraden, zoodat 't lot moest beslissen, De eerste prijs 't halve varken werd gewon nen door I. de Moerbeek Pz„ 2e prijs var ken door mej. S. KooimanBoon, 3e prijs een ham door Rika Dob. MA RKTOVERZICHT. t De wolveehandel is thans van weinig betee-j kenis in onze gemeente; de oude schapen zijii niet duur, gemiddeld 12 a 13 gld. per stuk de overhouders gelden niet meer dan 6 7 gfdl Daarentegen is de rundveehandel zeer leven-: dig; de aanvoer was belangrijk en daar d«j vee-invoer niet anders mag geschieden $arï met bizondere vergunning, kwam slechts vee van eigen bodem aan de markt.: Bizonder trok een zwaargebouwde vette koe: de aandacht, 't dier woog pl.m. 1730 pnd. en werd aangekocht voor 250.Verder wer den nog verscheidene goede vette runderen aangevoerd; de prijs bedroeg pl.m. 27 ct. per pond. Voor pinken betaalde men ongeyeer 87.50 per stuk; melkkoeien brachten 140 tot 150 op, graskalveren tot ongeveer 40,j nuchtere kalveren gemiddeld 5.50. De varkensprijzen blijven laag; betaald wordt op de boerderijen ongeveer 14% cent; p. p. Biggen op de markt brachten gemiddeld een prijs van 5.50 per stuk op. Op de eierenveiling deden de kippeneieren; een middenprijs van 4.50 tot 4.55 per 100 stuks (eieren van 60 kg gemengd.) De oude kippen op de markt brachten ge middeld 45 cent per stuk op. j BURGERLIJKE STAND. van 2022 October. GEBOREN: Trijntje, d v. Simon Heerschap en Laurina van der Vlies. ONDERTROUWD: Jan Slotemaker én. Feitje Drijver. Morgenmiddag om twee uur begint dan onze voorstelling, voor kinderen van Texe laars, abonné's zoowel als niet-abonné's, in de zaal van Hotel „d'Oranjeboom". De zaal is bijna uitverkocht en wij twijfelen er niet aan of we zullen met z'n allen een genoeglijken mid dag hebben. Daartoe hebben we echter, be halve de medewerking van het twaalftal Heldersche meisjes en van den goochelaar, prof. Samir Haofiem, de medewerking noo- dig van de moeders in de zaal. We begrijpen, als er eenige honderden kinderen in de zaal zijn, dat het niet muisstil zal zijn. Dat is ook geenszins de bedoeling, wantuw kin deren moeten immers pret hebben. Ze mogen dus lachen, gieren van het lachen als het noodig is, maar ze mogen geen baldadige din gen doen. Uw jongen of meisje zal dat na tuurlijk niet doen, maar het kan uw buur jongen misschien zijn, die het noodig vindt iets ondeugends uit te halen en als de moeders daar nu even op willen letten, dan wordt het morgenmiddag een middag van pleizier, waaraan niet alleen u, maar ook wij met genoegen zullen terug denken. Er zijn nog enkele toegangskaarten ver krijgbaar bij onze agenten. Men baaste zich dus Ook voor de autobussen zijn nog eenige plaatsen vrij. Men wachte niet tot het laatst met het koopen van zijn toegangsbewijs, op dat men niet teleurgesteld wordt. Wij veizoeken den hinderen hun entree biljetten goed te bewaren, omdat zij daarop een aardige verrassing krijgen. Denkt erom, moeders, een potlood mee te nemen, dat kanj u van pas komen! Dus, tot morgenmiddag. Zaalopening half twee. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het eerste hoofd stuk der Rijksbegrooting 1935 (algemeene be schouwingen). Wij ontleenen aan dit stuk het volgende: Wat een belangrijk aantal leden in het be leid van het kabinet vooral hadden gemist, is 'constructieve arbeid, die juist thans zoo bit ter noodig is. Het ontbreken van dat element leidt tot de afwezigheid van elk bemoedigend p«rspectief. Sommige leden constateerden, dat de proef, welke genomen is met een uit heterogene ele menten samengesteld kabinet, dusver zeer goed geslaagd is. Verscheidene leden stelden er prijs op te verklaren, dat zij dit kabinet onveranderd als een extra parlementair kabinet bleven be schouwen, dat, zoo spoedig de mogelijkheid daartoe aanwezig zal blijken te zijn, door een normaal parlementair kabinet dient te wor den vervangen. De economische toestand. Algemeen was men doordrongen van het feit, dat de economische toestand zeer zorg- wekken is. De steeds dalende koopkracht in de meeste landen der aarde, de tallooze han delsbelemmeringen, de onvastheid op mone tair gebied, de onzekerheid van den interna tionalen politieken toestand, het zijn alle fac toren, welke bij voortduring hun funesten in vloed op dien toestand oefenen. Verscheidene leden gevoelden een groeiend bezwaar tegen de aanpassingspolitiek, zooals het kabinet die voorstaat en tot uitvoering brengt. Zij herinnerden er aan, dat de voorstanders van devaluatie de noodzakelijke verlaging van 'vaste lasten door vermindering van de waar de van den gulden meenen te kunnen berei ken. Naar hun oordeel zien die voorstanders echter voorbij, dat ook bij devaluatie uitge breide en ver van eenvoudige aanpassings- maatregelen noodig zullen zijn om den wel» stand van zeer groote volksgroepen als de ar beidersklasse en de ambtenaren, en van tal looze anderen, die van vaste inkomens moeten leven, voor inzinking te behoeden. 1 Geen economische ophouw. De leden, die meenden, dat het economisch beleid thans niet in aanpassing aan een lager loonpeil doch in een positieve bevordering van de welvaart behoort te bestaan, beschouwden 'het als een tekortkomnig der regeering, dat zij zich zoo goed als in het geheel niet met economischen opbouw bezighoudt. In menig geval bestaat de gevolgde politiek practisch in niet veel anders dan in het afwachten van het herstel. Ook op het gebied van de industrie achtten verscheidene leden een meer constructieve politiek noodig, terwijl zij mede aan de bevor dering van den export groote zorg zouden willen zien gewijd. Verlaging crisisheffingen. Verscheidene leden wezen er op, dat de zin snede in de Troonrede, dat de aandacht der regeering onophoudelijk gevestigd blijft op verlaging van heffingen, uit de crisisregelin gen voortgekomen, groote ongerustheid in landbouwkringen heeft gewekt. Steun aan scheepvaart. Sommige leden wezen er op, dat niet alleen de groote scheepvaart in moeilijke omstan digheden verkeert, doch dat ook de zeevis- scherij en de binnenvaart, welke van de even redige vraehtverdeeling geen hulp van betee- kenis heeft ondervonden, voor den ondergang dienen te worden bewaard. Zij drongen er op aan, dat ook ten behoeve van deze bedrijfs takken steunmaatregelen zullen worden ge nomen. Handelspolitiek. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat ook de handelspolitiek van Ne derland behoort te worden aangepast aan de veranderende structuur van het economische leven en aan de bij alle volken veranderde mentaliteit. Voor vele andere leden was de hierbedoelde aanpassing allerminst een begeerlijk goed. Naar hun oordeel moet zoo spoedig dat eenigszins mogelijk is tot een volledige toe passing tot het beginsel van den vrijen han del word enteruggekeerd. Alleen op die wijze is naar hun overtuiging een werkelijk econo misch herstel bereikbaar. De clearing met Duitschland. Velen hadden bij het beleid der regeering met betrekking tot de clearing-overeenkomst met Duitschland echter den indruk, dat in dit opzicht ernstige vergissingen zijn begaan, de uitvoer naar Duitschland, gezien de weder- keerig getroffen maatregelen, geen abnormaal risico medebracht, en dat het risico, aan zoo- danigen uitvoer verbonden, na 15 Aug. zelfs geringer was geworden. Het zestig-millioenenplan. Van verschillende zjjden sprak men zijn te leurstelling uit over den tragen gang van za ken met het zoogenaamde 60 millioenplan. De vraag werd gesteld, onder welke voor waarden de nieuwe voorzitter van het fonds is opgetreden, en of thans voor de toekomst een vlottere gang van zaken verzekerd is. Gunstige gevolgen van velerlei aard zou het, naar dezelfde leden opmerkten, ook heb ben, indien een groot aantal werklooze onder wijzers met het geven van onderwijs aan an dere werkloozen, die niet meer voor leerver plichting in aanmerking komen, zouden wor den belast. Een aantal leden betoogde, dat ook door het treffen van maatregelen ten aanzien van het overheidspersoneel veel tot vermindering van werkloosheid kan worden gedaan. Ten eerste zou naar hun meening de arbeidstijd dienen te worden verkort voor die groepen van overheidspersoneel, die nog langer dan 48 uren per week werken. Het vragen van vervroegd ontslag ware aan te moedigen door het percentage voor het eigen voor de desbetreffende gevallen van 1% tot 2% te verhoogen. Vooral voor de on derwijzers, van wie rond 10.000 geheel of ge deeltelijk werkloos zijn waaronder pl. m. 3000 wachtgelders zou een en ander zeer toe te juichen zijn. Critiek op stcnnverlagtng. De leden, die bq de behandeling van de in- terpellatie-Kupers overtuigd waren, dat de optimistische voorstellingen van de regeering op dwaling berustten, meenden te kunnen vaststellen, dat de regeering zich inderdaad in de gevolgen van haar besluiten heeft ver gist. De nood der werkloozen aldus deze leden is thans tot ongekende hoogte ge stegen. Enkele leden drongen er op aan een zeker bedrag, b.v. 3 millioen, uit te trekken om aan de gesteunden een extra uitkeering van kleeding, dekking en huisbrand te kunnen doen. Handhaving gouden standaard. Verscheidene leden, die er de aandacht op vestigden, dat de regeering in de Millioenen- nota opnieuw verzekert, dat zij niet denkt aan het loslaten van den gouden standaard, zouden gaarne zien, dat de regeering eens duidelijk en uitvoerig de motieven voor het in dezen door haar ingenomen standpunt zou aangeven. Volgens een communiqué zijn de leden van het goudblok, waaronder Nederland, „meer dan ooit vast besloten den gouden standaard onverzwakt te handhaven op de tegenwoor dige goudpariteit". Verscheidene leden, van wie de meesten op dit oogenblik devaluatie ongewenscht achtten, vroegen naar aanleiding van deze verklaring met bezorgdheid, of de regeeringen, bij het goudblok aangesloten, zich tegenover elkaar zullen verbinden of wellicht reeds hebben ver bonden om in geen geval tot devaluatie over te gaan Zij waren van oordeel, dat met be trekking tot deze materie de regeering haar vrijheid van handelen niet mag prijsgeven en dat het tegenwoordige Kabinet zeker op dit punt geen afspraken mag maken, welke vol gende Kabinetten zouden binden. Immers, de omstandigheden kunnen zoodanig veranderen, dat ook de Nederlandsche regeering op een gegeven oogenblik zou meenen tot devaluatie te moeten overgaan. Financieel regeeringsbeleid. Als middel ter verhooging van de inkom sten komt naar de meening veler leden in de allereerste plaats in aanmerking de reeds meerdere malen aanbevolen heffing ineens. Andere leden stelden op den voorgrond, dat de regeering in werkelijkheid de begrooting voor 1935 evenmin sluitend maakt, als die voor 1934 sluitend is geweest. Dat de eigenlijk gezegde saneeringsmaat- regelen, welke nog moeten komen en waar van in de Millioenennota slechts in zeer vage termen wordt gesproken, niet tegelijk met de begrooting aan het oordeel der Staten-Gene- raal zijn kunnen worden onderworpen, betreu ren verschillende leden. Vorming conjunctuurfonds. Naar het oordeel van verscheidene leden moest thans eindelijk worden begonnen met de vorming van een conjunctuurfonds van b.v. '100 millioen, opdat in 'de toekomst ge makkelijk het hoofd kunne worden geboden aan economische mogelijkheden als die, welke wij thans medemaken. Defensie-politiek. Verscheidene leden waren ontstemd over de mededeelingen der regeering, waaruit blijkt, dat de eerder aangekondigde voornemens tot bezuiniging op de defensie-uitgaven niet ten volle worden gehandhaafd. Anderen waren van meening, dat het in dé tegenwoordige zeer angstwekkende omstan digheden noodzakelijk is, dat maatregelen worden getroffen, welke het volk en inzonder heid de aan groot gevaar blootgestelde bevol king van de zuidelijke provinciën gerust kun nen stellen. Regeèring en N.S.B. Sommige leden, die het overigens in geen enkel opzicht voor de actie van de N.S.B. wilden opnemen, meenden toch als hun mee ning te kennen te moeten geven, dat in het bijzonder het optreden van de regeering te genover die organisatie niet onberispelijk is. Men dacht o. a. aan de omstandigheid, dat te Amsterdam aan de N.S.B. verboden werd te demonstreeren met nationale vlaggen en on der het zingen van nationale liederen, terwijl aan de S.D.A.P. het houden van een optocht met vlaggen en banieren werd toegestaan. Eenige leden, die de opneming van dé N.S.B. op de lijst van voor ambtenaren ver boden vereenigingen ter sprake brachten, ves tigden er de aandacht op, dat zich in die or ganisatie een gewijzigde houding begint af te teekenen. Zij heeft verklaard aan de verkie zingen voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer te zullen deelnemen, wijl zij op den duur alleen door het verkrijgen van voldoende zetels in de beide Kamers haar pro- gramputnen zal kunnen verwezenlijken. Blijkt dat streven ernst, dan kan aan opheffing van het bovenbedoelde verbod worden gedacht. Eenige andere leden wezen er op, dat tot intrekking van het meergenoemde verbod toch zeker niet zal kunnen worden overge gaan, zoolang de bekende weerafdeelingen van de N.S.B. gehandhaafd blijven. Gepleit werd voor de opneming van een be paling in het reglement van orde van de Ver- eenigde Vergadering der Staten-Generaal, welke aan den voorzitter de bevoegdheid ver teent een lid, dat zich misdraagt, uit de ver gadering te verwijderen. De leden, die zulks deden, zagen niet voorbij, dat het tot stand brengen van zulk een bepaling buiten de be moeienissen der regeering valt. Zij meenden niettemin dit punt bij deze gelegenheid ter sprake te moeten brengen. Autonomie in het gedrang. Geklaagd werdt over de ernstige aantas ting van de autonomie der gemeenten, welke herhaaldelijk moet worden geconstateerd. Reeds onttrekking van geldmiddelen aan de gemeenten aldus de leden, die deze klach ten uitten is fnuikend voor de autonomie. NederlandRusland. De houding door de regeering aangeno men ten opzichte van de toelating van Rus land tot den Volkenhond, gaf verscheidenen leden aanleiding tot critiek. Verkeerschaos. Dat dit oneconomisch moet en zelfs mis schien chaotisch kan worden genoemd ont kent niemand. De regcering heeft meer dan eens blijk gegeven, dat ook zelf in te zien. Coërdinatie van het verkeer Is door haar her haaldelijk ln uitzicht gesteld. Tot dusver is echter in die richting niets van beteekenis ge» daan. De concentratie van verschillende fi- nancieele bemoeiingen met betrekking tot het verkeer beteekent volstrekt niet, dat de on derlinge verhouding der verkeersmiddelen ge regeld is. Daaraan ontbreekt nog alles. Met klem drongen de leden, hier aan het woord, er op aan, dat in dit opzicht spoedig doeltref fende maatregelen zullen worden genomen. Wapenhandel. Verscheidene leden vroegen aandacht voor het rapport van een commissie uit den Senaat der Vereenigde Staten in zake de particuliere wapenindustrie en den handel in wapens. Zij wezen er op, dat bij het door die commissie ingestelde onderzoek ook gebleken ie van re laties van buitenlandsche wapenindustrieën en wapenhandelaren met Nederlandsche perso nen en ondernemingen. Polikliniek oog-, keel-, neus- en oorziekten. Van 2227 Oct. gesloten. De polikliniek voor oog-, keel, neus- en oorziekten zal van van en met 22 tot en met 27 October a.s. gesloten zijn. Luit. ter zee W. C. Wernink is 18 dezer ge plaatst bij de Marinekazerne te Amsterdam. Luit. ter zee 2e kl. J. H. J. Nepveu is aan gewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 28 November met het m.s. Mamix van St. Aldegonde van Amsterdam zijn bestemming volgen. Off. vanden M.S.D. Ie kl. J. C. van Pappe- lendam, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 5 Nov. geplaatst bij het departement van defensie. 2e luit. K. W. M. Brantjs, van het reg. kustartillerie, is ontheven van zijn detachee ring bij de luchtvaartafdeeling te Soester- berg, wegens beëindiging zijner opleiding tot waarnemer uit vliegtuigen, en naar zijn korps in Den Helder teruggekeerd! Luit. ter zee 2e kl. jhr. A. van Geen wordt 2 Nov. geplaatst aan boerd van Hr. Ms. pantserboot Friso te Vlissingen. Off. van den M.S.D. 2e kl. H. Koster, on langs uit Oost-Indië teruggkeerd, wordt 12 November geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip Van Speyck te Nieuwediep. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende plaatsingen gelast: Met 22 October: off. van gez. der 2e kl. D. C. Canne aan boord Hr. Ms. Evertsen. Met 25 October: luit. ter zee 2e kl. A. van Miert, aan boord Hr. Ms. Nautilus. Met 26 October: luits. ter zee der 2e kl. J. A. M. van der Brugh, aan boord Hr. Ms. Hertog Hendrik; L. J. Goslings, aan boord Wachtschip te Willemsoord; H. L. Nagtglas, a.b. Wachtsch. te Willemsoord; S. S. W. v. d. infanterie, gedetacheerd hrj het korps mari niers D. P. Ravelli, aan boord van het Wacht schip te Willemsoord; kap. der mariniers W. A. J. Roelofsen, bij de Marinekazerne; le lui tenants der mariniers G. Wilhelmy Damsté, aan boord Hr. Ms. Hertog Henrdik en H. Lieftinck aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord; 2e luitenants der marinires J. G. M. Nass, bij de afdeeling mariniers te Rot terdam en R. H. M. C. von Frijtag Drabbe bij de afdeeling mariniers te Rotterdam; luite nants ter zee der le kl. A. de Eooy, eervol ontheven van de betrekking van adjunct-chef van den staf der zeemacht te Willemsoord en F. J. E. Krips, belast met de betrekking van adjunct-chef van den staf der zeemacht te Willemsoord. Met 1 November: luit. ter zee der le kl. J. A. de Gelder, bij het Departement van De fensie. Met 2 November: luitenants ter zee 2e kl. J. S. Friederick, ter beschikking gesteld; B. v. d. Ploeg, aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord; H. C. Besancon, bij het torpedo boot-atelier te Willemsoord; L. J. van der Veen, bij het torpedoboot-atelier te Willems oord; G. E. A. Daane Boleir, Hr. Ms. Hertog Hendrik; H. Webb, Marinekazerne te Am sterdam; P. Schotel, Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. oost-indie. Vergund om naar Ned. terug te keeren aan den off. van gez. le kl. F. J. A. Baden. Geplaatst aan boord van Hr. Ms. Witte de With de off.. van den M.S.D. le kl. W. P. Plantenberg, verwacht uit Ned. Overgeplaatst van Hr. Ms. Prins van Oranje naar den dienst der conserv. de luit. ter zee 2e kl. M. J. Arnoldus en A. F. Wieder- hold; van Hr. Ms. Java naar Hr. Ms. Prins van Oranje, de luit. ter zee 2e kl. S. C. Rit- sema van Eek; van de marinekazerne Oed- joeng (mijnenveegdienst) naar Hr. Ms. Prins van Oranje, de luit. ter zee 3e kl. P. W. C. de Vos. Opper-torpmr. J. M. Tak, sergeanten- torpmr. C. Crispyn en H. W. Baar, serg.- konst. W. F. de Klijne, aangewezen voor uitzending op 28 November per m.s. Marnix van St. Aldegonde. Opper-torpmr. J. Stolk, sergeanten-torpmr. C. L. Timmermans en J. J. W. Bom, serg.- konst. P. J. v. Wijk, aanwijzing uitzending naar Oost-Indië met het m.s. Marnix van St. Aldegode op 28 Novermber '34 ingetrokken. Matr. le kl. P. Schotman, stoker le kl. D. Vos, aanwijzing uitzending met Hr. Ms. Evertsen ingetrokken. Stoker le kl. J. Vetlthuis, aangewezen voor uitz. met Hr. Ms. Evertsen naar Oost-Indië. Matr. le kl. J. v. d. Meyde, als voren met Hr. Ms. Piet Hein. Marn. le kl. J. E. Kruin, als voren met Hr. Ms. Piet Hein. Marn. le kl. L. v. d. Kraats, korp-.macht, J. v. d. Bos, aanwijzing uitzending met Hr. Ms. Piet Hein ingetrokken. Stoker le kl. J. Kriek, aanw. uitz. met Hr. Ms. Piet Hein ingetrokken. Serg.-schrijver J. J. Andriessen van Kaz. O.Z.D. naar H. Hendrik, 24 Oct. '34. Serg.-schrijver P. Geertse van De Mok naar Kaz. O.Z.D., 22 Oct. '34. Serg.-schrijver J. H. Dubach van H. Hen drik n. Wachtschip Willemsoord, 26 Oct. '34. Schipper F. J. Kerker van Wachtschip Willemsoord naar Kaz. O.Z.D.1 Jan. '35. Maj.-zvpl. G. J. M. Hessen van id. naar Hospl., 4 Dec. '34. Serg.-macht. A. v. Klaveren van v. Speyk naar Kaz. O.Z.D., 6 Nov. '34. Serg.-macht. W. Bakker van v. Speyk naar Kaz. O.Z.D., 6 Nov. '34. Matrozen le kl. C. L. Meinema van Evert sen, H. Postma van Piet Hein D. v. d. Monde, M. Bolk, P. Wielard, L. C. Slavenburg, A. J. v. Luijk, alle van Evertsen, marn. le kl. J. B. v. Rinsum van Evertsen, korp.-macht. P. Vader van Piet Hein, stoker le k). P. Schou ten van Piet Hein; aanwijzing voor uitzending naar de tropen met Hr. Ms. schepen inge trokken. Matr. le kl. J. v. d. Korput, matrozen 2e kl. C. A. Hoek, J. H Koring, A. C. v. d. Made, J. Moleman, C. J. Swier, marn. le kl. D. Wrjk- stra, aangewezen voor uitzending met Hr. Ms. Evertsen naar Oost-Indië. Korp.-macht. F. J. v. Meizen, stoker le kl, A. Kromwijk, aangewezen voor uitzending met Hr. Ms. Piet Hetin naar Oost-Indië. V

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11