Radio-programma De conferentie van het Goudblok geëindigd. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS 2 De strijd in de Evang. kerk in Duitschland Een pact van non-agressie. Een kruiser van 30.000 ton. Snellere Italiaansche schepen n het Atlantisch verkeer. Mexico tegen de Roomsch- katholieke geestelijkheid. Een motie van 25.000 Algerijnsche wijnboeren. PALMOLIVE ...de 2eep dwfymqd De onderhandelingen over den Chineeschen Ooster-spoorweg. Wordt de Morre Castle geborgen Een rede van Smuts. De radio-verkeersprijsvraag. De „Bloemfontein". De Coloradokever. Credietverleening aan de Haringdrijfnetvisscherij. Tweede Kamer. Amnestie voor de muiters van De Zeven Provinciën Oplichtster aangehouden. Door een auto overreden en gedood. Voor drie weken naar Madeira. Kostelooze pro^f met Kruschera Het onderzoek, dat met groot beleid plaats Vindt heeft nog geen aanwijzingen opgele verd voor de conclusie, dat Wladimir Geor- gief eertijds in Hongarije zou zijn geweest. Oezoenowitsj weer met kabinets formatie belast. De koninkl. regentschapsraad heeft Oezoeno- witsj, den afgetreden minister-president op nieuw met de vorming van een kabinet be last. Oezoenowitsj heeft verklaard, dat de op dracht verleend is op voorwaarde, dat nie mand in het nieuwe kabinet zal worden op genomen, die zich niet duidelijk en zonder voorbehoud heeft uitgesproken voor de tot dusver gevolgde politiek. De grondslagen de zer politiek zijn; monarchie onder de dynas tie Kara-Georgewitsj, nationale en staatkun dige eenheid, behoud van de huidige grond wet, die van een een en ondeelbaar Zuid- Slavië spreekt. In de buitenlandsche politiek volgt men een vreedzame politiek, steunende op de bevriende en verbonden landen met be houd van den toestand, die door de vredes verdragen is geschapen. Dit is de politiek, welke het Zuid-Slavische volk sinds lang waardeert, zooals voor iedereen in deze treu rige dagen duidelijk gebleken is. Op een vraag van een correspondent no pens de vroegere politieke partijen, zei Oezoenowitsj uitdrukkelijk, dat de vroegere partijen hebben afgedaan en geschiedenis zijn geworden. Zij zijn onderdrukt en kunnen nooit meer opstaan. De oppositie besluit tot afscheiding van de officieele kerk. Reuter meldt uit Berlijn: De confessoneele synode van de Duitsch Evangelische kerk die de predikanten en ge- loovigen van de oppositie tegenover de offi cieele kerk vertegenwoordigt, heeft met al- gemeene stemmen een motie aangenomen, waarin plechtig de afscheiding van de offi cieele kerk wordt aangekondigd. Zonder in breuk te willen maken op het recht van toe zicht van den staat", aldus wordt verklaard, „verzoeken wij de regeering om te erkennen, dat de zaken van de kerk, haar leerstellingen en haar organisatie aan het oordeel van de kerk overgelaten moeten worden, welke al leen geroepen is om in deze aangelegenheden beslissingen te nemen." Een. resolutie aangenomen. De correspondent van de N.R.Crt. te Brus sel, telefoneerde Zaterdagavond: Nadat de experts Zaterdagochtend met den tekst waren gereed gekomen van de aan de plenaire vergadering van de commissie van het goudblok voor te leggen resolutie en de termen van deze resolutie door de verschil lende delegaties waren gewikt en gewogen. Is om vijf uur vanmiddag tot de onderteeke- ning van dit document overgegaan. De resolutie luidt als volgt: „De ondergeteekende regeeringen, over tuigd, als zij het te Londen op 3 Juni 1933 hebben bevestigd, dat de muntvastheid een der essentieele voorwaarden is voor terug keer tot een normalen oeconomischen toe stand. overwegende, dat zij door de verzekering van de stabiliteit van hun muntwaarde, tot het herstel van de wereld-oeconomie bedra gen, bevestigen hun wil de huidige goudpariteit van hun resp. munt te handhaven. erkennen, dat deze gemeenschappelijke mo netaire politiek een verruiming van den in-; nat onalen ruilhandel insluit, welke verrui ming door de gelijkvormigheid van de mo netaire toestanden in hun resp. landen be staande, moet worden bevorderd, en besluiten: 1. tot de oprichting over te gaan van een algemeene commissie, samengesteld uit hun resp. gedelegeerden; 2. wat betreft de handelsbetrekkingen, a. na te gaan op welke wijze het thans mogelijk is de handelsbetrekkingen tusschen hun landen te bevorderen. Zij achten een toe- noeming van tien percent van den globalen omvang der handelsverrichtingen, die tus schen 1 Juli 1933 en 30 Juni 1934 plaats had den, gewenscht; b. zonder verwijl met dit doel bilaterale onderhandelingen te openen, welke binnen een termijn van maximum een jaar tot een goed einde moeten zijn gebracht, c. het ontwerpen van internationale over eenkomsten betreffende de commercieele pro paganda aan hetwelk zij in beginsel hun goedkeuring hebben gehecht, aan een sub commissie te onderwerpen bestaande uit de vertegenwoordigers van ieder der onderteeke- nende regeeringen, met opdracht den tekst van de overeenkomst definitief vast te leg gen, zoodanig, dat de onderteekening binnen kort kan plaats hebben. 3. wat betreft het toerisme en de trans- portpolitiek, twee subcommissies samen te stellen uit gedelegeerden van ieder der onder- teekenende regeering, met opdracht rapport uit te brengen bij de algemeene commissie over de voorstellen, die nu reeds bij haar aanhangig zijn gemaakt of die haar later nog zullen bereiken. 4 zonder verwijl de hierboven bedoelde subcomité s bijeen te roepen en binnen drie maanden te Brussel een vergadering van de algemeene commissie te houden ten einde kennis te nemen van den stand der werk zaamheden en het verdere programma te be palen zonder de belangen van derde landen en de noodzakelijkheid van een meer uitge breide samenwerking op internationaal ge bied uit het oog te verliezen. Nadat deze resolutie in de alphabetische volgorde was geteekend, door Jaspar voor België, Lamoureux voor Frankrijk, Asquini voor Italië, Bech voor Luxemburg, van Steenberghe voor Nederland, Dolezal vooij Polen en Stucki voor Zwitserland, heeft Jas par een korte slotrede gehouden, waarna de commissie is uiteengegaan. Onderhoud met minister Jaspar. De Belgische minister van buitenlandsche zaken heeft ons, schrijft de N. R. Crt., even als Vrijdagavond, na afloop van deze verga dering ontvangen en meegedeeld, dat hij in zijn slotrede de aandacht had gevestigd op de diverse positieve punten, die in de resolutie zijn opgesomd. Wij hebben, zeide Jaspar, niet alleen het doel van deze eerste bijeenkomst be reikt, maar het zelfs aanzienlijk over troffen. Er is een driedubbel positief resultaat be reikt: de overeengekomen wenschen der han delsrelaties in ruime mate te vermeerderen door middel van bilaterale accoorden, waar over zonder uitstel zal worden onderhandeld. De voorbereiding in den schoot der sub- comité's van de vraagstukken betreffende de commercieele propaganda, het toerisme en de transporten; de ononderbroken continuïteit van onze werkzaamheden door het beleggen van een nieuwe bijeenkomst, dié binnen drie maanden kennis zal hebben te nemen van de werkzaamheden der subcommissies. Verder legde Jaspar nadruk op de nieuwe bevestiging van onwankelbare trouw aan de goudpariteit eri de erken ning van de noodzakelijkheid van rui mere samenwerking op internationaal gebied. Tusschen Engeland, de Ver. en Japan, Staten Naar in kringen van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio ver luidt, overweegt de Japansche regeering de mogelijkheid van het sluiten van een pact van non-agressie tusschen Engeland, de Ver. Staten en Japan. Het blad Majako verklaart in verband hier mede, dat vooraf natuurlijk een overeenstem ming moet worden bereikt ten aanzien van de vloot-pariteit tusschen deze drie landen. Eerst dan kan de Japansche regeerir.g met Engeland en de Ver. Staten over een non agressie-pact voor den duur van 5 jaar onr derhandelen. Als men inzake de vloot tot overeenstem ming gekomen is, hoopt de Japansche diplo matie de invloedsferen in Oost-Azië zoo të kunnen afbakenen dat geen wedijver tusschen de drie landen meer kan voorkomen. Te Genua en te Triest zal op 28 dezer op plechtige wijze de kiel gelegd worden van de de twee kruisers van 30.000 ton, tot den bouw waarvan de Italiaansche regeering on langs besloten heeft. In een Donderdag gehouden kabinetszit ting, onder voorzitterschap van Mussolini, werd besloten tot den bouw van een aantal mailschepen voor het transatlantisch ver keer, die, vooral met het oog op de toene mende snelheid der nieuwere schepen en het spoedig in de vaart komen van de Britsche Queen Mary en de Franshche Normandië, in staat zullen moeten zijn met de buitenland sche mailverbindingen te concurreeren. Nieuwe financieele lasten neemt de regee ring hierdoor niet op zich, aangezien het de bedoeling is, een deel van de reeds ter bevorr dering van de koopvaardij beschikbaar ge stelde credieten voor den bouw dezer nleuwé schepen te gebruiken. Een besluit om aartsbisschoppen en bisschoppen uit het land te zetten. Het Mexicaansche Huis van Afgevaardig den heeft besloten alle Roomsch-Katholieke aartsbisschoppen en bisschoppen uit het land te zetten. Het besluit wordt gemotiveerd door de overweging dat de katholieke bisschoppen alleen aan het Vatic&an onderhoorig zijn en dus als vreemdelingen beschouwd moeten worden. Een speciale delegatie uit de Kamer zal aan president Rodriguez de uitvoering van dit besluit verzoeken. Men verwijt den geestelijken dat zij zich schuldig gemaakt hebben aan oproerige pro paganda tegen de regeering. Reuter meldt uit Parijs: Vrijdag heeft te Algiers opnieuw een de monstratie plaatsgevonden tegen de maat regelen der Fransche regeering inzake den wijnbouw. Ongeveer 25.00 manifestanten, waaronder vertegenwoordigers van Algiers en Oran, als mede van de gemeentebesturen, namen aan de demonstratie deel. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 23 OCTOBER 1934. Olijfolie is door alle eeuwen heen bekend en beroemd als schoon heidsmiddel.... In elk stuk Palmolive is een groote hoeveel heid olijfolie verwerkt. ct (2 stuks voor 25 ct.) Opnieuw werd van de Fransche regeering geëischt, dat zij de maatregelen onverwijld intrekt, daar zij anders de volle verantwoor delijkheid voor de te verwachten gebeurtenis- sen op zich moet nemen. De betoogers hebben zich verplicht, den strijd niet op te geven, alvorens hun eischen zijn ingewilligd. Nieuwe Russische eischen. Volgens een mededeeling van het Japan sche ministerie van buitenlandsche zaken, heeft Moskou tijdens de onderhandelingen over den verkoop van den Chineesehen Oos terspoorweg onverwacht nieuwe eischen ge steld. In Japansche politieke kringen verklaart men, dat de Japansche reorganisatieplannen in Mantsjoerije en het memorandum van den minister van oorlog ongerustheid'hebben ge wekt te Moskou, waar men vreest, dat hi Mantsjoekwo een tegen Rusland gerichte hii- litaire dictatuur zal ontstaan. Van Russische zijde wordt verklaard, dat een beveiliging vooi- de grens moet worden gevonden eri dat de onderhandelingen waar schijnlijk nog lang zullen duren. De minister van hinnenlandsche zaken, Harold Ickes, heeft medegedeeld, dat hij een aanbod heeft gekregen van 180.000 dollar om het wrak van de „Morro Castle" te bergen, dat nog steeds bij New Jersey aan den grond zit. Ickes voegde eraan toe, dat het schip nog kan dienen als moederschip voor vlieg tuigen. Weg met de grenzen. Generaal Smuts heeft te Dundee een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: „De beste wensch dien men voor de wereld kan uiten, is, dat wij in de komende jaren terugkeeren tot den ouden weg onszelf te verrijken niét ten koste van anderen maar doordat we ook de anderen verrijken. Wij moeten het prik keldraad verwijderen en het „Niemandsland!" afschaffen, welke thans om elk land zijn aan gebracht, omdat economische isoleering eri nationalisme den handel verstikken, de goede betrekkingen in de wereld verstoren en vee» dat ons allen dierbaar is vernietigen." De trekking zal de volgende week geschieden. Het Nationaal Crisis Comité maakt be kend, dat de trekking der prijzen van de radio-verkeersprijsvraag in den loop van deze Week zal plaats hebben. De opgave der winnaars van hoofdprijzen zal in dne dagbladen en in de radio-boden bekend worden gemaakt. VollecXge lijsten der prijzen kunnen worden aangevraagd aan het bureau van het comité, Kneuterdijk 20, Den Haag. Fraaie aanwinst voor onze koopvaardijvloot. De „Bloemfontein", den 16 Juni draadloos van Pretoria uit door Zijne Excellentie ge- naraal J. B. M. Hertzorg, eersten minister van de Unie van Zuid-Afrika, te water gela ten van de werf van de Nederlandsehe Scheepsbouw Maatschappij N.V., heeft Zater dag op de Noordzee een geslaagden proef tocht gemaakt en is gedurende dezen tocht overgedragen aan de N.V. Vereenigde Neder landsehe Scheepvaart Maatschappij, welke opdracht had gegeven voor den bouw van dit schip, dat in de Holland-Afrika Lijn zal gaan varen. De Nederlandsehe vloot is daardoor verrijkt met een imposant schip, dat wij met trots onze driekleur over de zeeën zullen zien voeren, zegt het „Hbl." Wetsontwerp ingediend tot bestrijding. Ingediend is een wetsontwerp houden de bepalingen tot bestrijding van den Co- lorado-kever. Voor Nederland waar het insect tot op he den nog niet werd waargenomen, zijn, ten einde bij eventueele verschijning ervan on middellijk er tegen te kunnen optreden krach tens de bevoegdheid hij art. 2 van de Plarr- tenziektenwet voorbehouden, bij algemee- nen maatregel van bestuur bepalingen vast- Woensdag 24 October. Hilversum, 301 m. VARA-Uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: J. W. Matthijsen (lezing), en C. Steyn en J. Jong piano. 11.00 RVU. Mej. A. Fokker: Vrije uren van de kinderen in wintertijd. 11.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, en Gramofoonpl. 1.00 C. Steyn (accordeon) en J. Jóng (piano) I.202.00 Vervolg orkestconcert. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen.' 5.30 Pianoduetten door C. Steyn en J. Jong. 6.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.30 RVU. Mevr. Dr. J. C. Proost-Thoden van Velzen: De bouw van het heelal. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Vervolg orkesteoncert. 7.40 E. J. Stokvis spreekt over H. H. van Kol. 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 Gramofoonpl. 8.15 „Crainquebille", spel van France, vert. Dr. J. Romein, microfoonbew.F. Duin. M.m.v. het VARA-Tooneel o.l.v. W. v. Cap- pellen. 9.00 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot, m.m.v. Hanna Schwarz (sopraan). 9.50 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.00 Vervolg orkestconcert. 10.25 Gramofoonpl. 10.40 Vervolg orkestconcert. II.0012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 m. NCRV-Programma. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. F. W. Erdmann. 11.0012.00 M. G. Jurjaanz orgel), Mej. C. de Jager (sopraan) en Mevr. R. Mijn- -hout- Bakkenist (alt). 12.15 Gramofoonpl. 12.30 A'damsch Kwintet, en Gramofoonpl. 2.15 Gramofoonpl. 3.003.45 Orgelconcert S. P. Visser. 4.00 Zang door Bram Keereweer, en Gramo- foonplaten. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Politieber., Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Causerie M. M. Schipper. 8.00 Enkrateia-uur. m.m.v. solisten en spre kers.. 9.00 Orgelconcert M. E. Bouwmeester, i 0 25 Lezing Leo Lens. 9.35 Pianorecital Jaap Callenbach. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Vervolg orgelconcert. 10.4511.30 Gramofoonpl. Donderdag 25 October. Hilversum, 301 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9,00 Omroeporkest o.l.v. Treep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Voordracht Rob Geraerds, en Gramo foonpl. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en Gra mofoonpl. 2.00 Pianorecital Mien Potharst. 2.30 Gramofoonpl. 3.00—3.45 Naailes. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen, 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Radiotooneel voor de jeugd. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. Bruno Wal- ter, m.m.v. Joseph Szigeti (vlooi). 10.30 Uit Carré, A'dam: Tweede deel van de revue „Dat zou je wel willen" van J. van Tol. M.m.v. Lou Bandy, Wiesje Bouw meester .e.a. In de pauze om 11.00 Vaz Dias. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 m. 8.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00— 11.45 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. M. Holtrop. 10.4511.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkesteoncert en gramofoonpl, 2.00 Cursus Fraaie handwerken. 3.00 Orgelconcert G. Snijders. 4.00 Bijbellezing Ds. G. de Vries, m.m.v. J. H. en H. Smit Duyzentkunst (bariton en orgel). 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Vioolrecital Mej. G. W. Berlage en gra mofoonpl. 6.30 Lezing Dr. F. J. Krop. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 „Samson", oratorium van Hündel. M.m.v. de Ch. Orat. Vereen. „Halleluja" te Baarn o.l.v. Jan Wagenaar, To v. O. Sluys (so praan, Annie Woud(alt), M. Plooyer(tenor) en L. Bogtman (bas). Om 9.00 A. J. Dre- wes; Geduld. 10.30 Vaz Dias. 10»4511.45 Gramofoonmuziek, gesteld tot bestrijding va» den Coloradokever Om is bepaald, dat voor perceelen, waar op d<T aanwezigheid van den Co.oradok^erJ» vastgesteld of vermoed, door den m ken van den landbouw belasten minist verbouw van aardappelen kan worden boden, of een beperkte verbouw van aarc appelen worden voorgeschreven. De Nederlandsehe Visscherij Centrale maakt bekend, dat het Reglement Crediet- verleening Haringdrijfnetvisscherij 1934-1935 ingevolge beschikking van den minister van oeconomische zaken, met ingang van 20 Oc tober zoodanig gewijzigd is, dat hom en kuit- zieke haring niet meer in eigendom van haar kan worden overgedragen. Tengevolge hiervan wordt derhalve kuit en homzieke haring niet meer door genoemde centrale voor opslag aangenomen en wordt op deze haring geen crediet meer verleend. BUITENLANDSCHE MUSICI TE 'S-GRA VENHAGEN. Overtreffen het aantal Nederlandsehe. Vanwege het bestuur der afd. Den Haag van den Ned. Toonkunstenaarsbond wórdt medegedeeld, dat blijkens onderzoek in de café- en restaurantbedrijven er in totaal 176 musici werkzaam zijn. Hiervan zijn slechts 64 Hollanders en 112 buitenlanders; verschillende Hollandsche or kesten hebben voor 1 November nog geen contracten afgesloten. Een communistisch voorstel. De leden der Tweede Kamer R. Ef- fendi en L. L. H. de Visser hebben een wetsvoorstel ingediend betreffende am nestie aan al degenen, die behoorende tot de Nederlandsehe krijgsmacht buiten Europa, zich in den tijd tusschen 3 en 11 Februari 1933 hebben schuldig gemaakt aan een van de misdrijven, vermeld in de artikelen 108 tot 128 van het Wetboek van Militair Strafrecht. In de Memorie van Toelichting merken de voorstellers op, dat het gewenscht is, dat aan de opvarenden van het oorlogsschip „De Zeven Provinciën", zoowel Nederlanders als inheemsehen, die wegens een der misdrijven tegen de ondergeschiktheid, genoemd in den Vierden titel van het Wetboek van Militair Strafrecht, tot voor het meerendeel zeer zware straffen zijn veroordeeld, amnestie ver leend wordt. Zij gaan daarbij uit van de overweging, dat de beweging aan boord van „De Zeven Pro vinciën" is voortgekomen uit het eensgezinde protest tegen een nieuwe en zeer ernstige sa larisvermindering, die aan het marine-perso neel werd opgelegd. Men neme verder in overweging, aldus de voorstellers, dat aan de muiterij een eind ls gemaakt door het werpen van een luchtbom, die, naar thans bekend is, in strijd met de oorspronkelijke instructie niet als waarschu- wingsbom is geworpen, en die 23 dooden en 7 zwaar gewonden tot slachtoffer heeft ge maakt. Voorts dat aan de overlevenden zeer zware straffen zijn opgelegd, tot achttien jaar gevangenisstraf toe. Voorts wijzen zij er op, dat het bevelvoerend personeel, daaren tegen in vergelijking daarmede slechts zeer licht is gestraft met een gevangenisstraf voor den duur van enkele maanden, zelfs met be houd van pensioen. Het is om al deze redenen, dat de voorstel lers amnestie ten volle gerechtvaardigd en noodzakelijk achten. De omschrijving in het bijgaande wetsontwerp is zoo gekozen, dat daaronder de opvarenden van „De Zeven Provinciën" begrepen zijn. Binnenland Een 42-jarige woonwagenbewoonster te Bussum wist behalve borstels en veters, zulke innemende praatjes te verkoopen, dat een Duitsch dienstmeisje haar in vertrouwen nam en o.a. vertelde, dat ze van betrekking wilde veranderen. De vrouw zou voor een betrekking in Amsterdam zorgen. Ze heeft het klaar gespeeld om het meisje sinds Augustus aan de praat te houden en van haar successievelijk 57 gulden los te krijgen voor reis- en verblijfkosten. Zij kwam eiken Vrijdag een verhaal opdisschen. De mevrouw, hij wie het meisje in betrekking is, begon ein delijk aangaande die bezoeken argwaan te krijgen. Vrijdag heeft zich een rechercheur bij de keuken geposteerd, waar hij alles kon hooren. Toen de vrouw geld vroeg met de belofte, dat de zaak nu beslist in orde zou komen, trad hij binnen en arresteerde haar wegens valsche voorlichting. Het bleek dat het meisje bevreesd was gemaakt, dat ze de grens over- moet, als ze niet vóór 1 November, den da tum waarop ze den dienst heeft een andere betrekking had. De vrouw zal ter beschikking van de justi- te Amsterdam worden gesteld. opgezegd, tie Zaterdagmiddag twee uur is 0p den hn„i, van Allard Piersonlaan en Linnaeusstraat in Den Haag een motorrijwiel, waarop de 2fi jarige A. van Wyk, uit de Coper nicusstraai zat, opgereden tegen een vrachtauto van Van Gend en Loos, bestuurd door den 21-m.- A. v. W., uit de Snijdersstraat. De motor*5 rijder deed een val en kreeg een SChedeV- XVI. Sinds de hoogte van Gibraltar vare al door wattenEen dikke grijze mij? 'vï hult de „Colombia". Wij boren ons er met een gangetje van negen mijl pei ''00* De snelheid van een fiets. Ur-< Eerst waren het „fogpatches", <ue 0 men en weer verdwenen. We spraken „heiig", omdat dit vriendelijker klinkt m"**1 de klamme mist nestelde zich ten slotte r en om ons, en we raakten hem niet kwijt. Tegen den avond werd hij 20o dik"^ men, op het verlichte promenadedek staand' zjjn schaduw op den massieven nevel tre jecteerd zag, als een reclame op de wolk"0' Mist op zee, mist in het drukbevaren u naai vooral, ver-vult zeeman en j)assa„ met een stillen eerbied. j Wij fietsen consordino. Kapitein Klok verschijnt niet meer tafel. Hij staat aan de brug vastgenageld51* „Laat hem maar weer brullen", heeft V- tegen den officier gezegd, en sedertdien zinet de misthoorn zijn onheilspellend lied Aut matisch, om de 90 seconden, lange sono°" stooten, die ruw onze conversatie in stukke6 snijden. i Voor, op de uiterste punt van de Coloni bia" staat de uitkijk en priemt zijn oogen in het dikke nevelgordijn. Naast hem staande turen we mede, spitsen met hem onze ooren, om de mistsignalen van andere „shipS that pass in the night" op te vangen. Wij hooren ze aanhoudend om ons heen, soms wonderiiiii: dichtbij. Nu en dan ontdekt hij, met onge wapend oog, de vage omtrekken van een te genligger, opdoemend als een spookverschij ning. Dan blaast hij, ter-wijl hij met de hand de richting aangeeft, snel tweemaal op een soort kindertrompetje, dat een hoog, verlegen geluid voortbrengt, maar boven op de brug onmiddellijk wordt verstaan. Het is een moeilijk te defineeren stem ming, die hier op de voorplecht hangt. Een mengsel van spanning, vertrouwen en berus, ting. Wij turen naar den horizon, die honderd meter ver ligt, en het schemert voor onze oogen. Wij zien niets meer dan millioenen witte dansende stippen. Om het half uur luidt, gedempt door den wolligen nevel, het belletje, dat voor de wacht „de glazen" luidt, zijn tijdherekening. Het klinkt in de ruischende stilte als het bei tje van den dorpswinkel, of als het speel goedachtige tingelsignaal van den overweg. Boven zitten in de rookkamer, landerig een stelletje menschen te bridgen. Nu en dan verbleekt er iemand. De machine dreunt, de boot steigert en men weet langzamerhand wat dat beteekent: verandering van het tem po der machine. Hetzij op „achteruit", om dat er een schip voor den boeg gesignaleerd ls, hetzij op volle kracht om bijtijds voor een dwarsligger weg te komen. Varen in den mist blijft een hachelijk avon tuur. Een schip heeft geen remmenen zelfs bij „volle kracht achteruit" zeult zoo'n log gevaarte, Als het eenmaal vaart, door zijn traagheid nog 'n tweehonderd meter door Maar als door een wonder trekt tusschen Plymouth en Havre het gordijn plotseling op. Een kwartier daarna passeert, recht op ons afstoomend en tweehonderd meter achter ons schip, ons kielzog rechthoekig afsnijdend, de Berengaria, 54,000 ton groot. Vreemde ge dachten duiken op Rustig gevoel, dat de Kapitein, zijn z'n pet en z'n jasje nog kletsnat van den damp, nu weer 'n whisky-soda in ons midden zit te drinken. En was dat nou 'n zware mist, kapi tein? Nou, pas op! Hij was om te snijden! breuk. De geneeskundigedienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. waar hij bij aankomst reeds overleden bleek te zijn. VERKEERSONGELUK. Met Helderschen automobilist. Zaterdag reden op den Rijksweg tusschen Bussum en Naarden een vrachtauto, gevolgd door een personenauto, beiden in de richting naar Naarden. De eerste verminderde ter hoogte van de Hindeloopenlaan zijn vaart en gaf teeken dat hij deze wilde inslaan; de laatste die hem vlak op de hielen zat gooide het stuur naar links om. Er kwam juist uit de tegengestelde richting een motorrijder; een botsing was niet te vermijden. De auto reed de motorfiets tegen den grond; de 57-jarige T. de Haan uit Apeldoorn, die op motorfiets zat, viel door den schok eenige meters verder. Hij kreeg inwendige kneu zingen; zijn linkerdijbeen is gebroken. Hij is naar de Majellastichting vervoerd. De automobilist, de heer J. Kramer, uit Den Helder en zijn vrouw en beide kinderen hebben geen letsel gekregen. De motorfiets was in elkaar gedekut. De vrachtrijder, die de zijlaan was ingereden, had niets gemerkt. Bij elke flacon Kruschen Salts f 160 wordt nu voor een bepaalden tijd een gratis proefflacon verpakt. Maak nu van dit mooie aanbod gebruik om eens zelf de werking van Kruschen Salts te ondervinden. Kruschen Salts zuivert Uw bloed. Voor rheumatiek, jicht en ischias bestaat er geen beter, een voudiger en doeltreffender middel. In het buitenland is door opkoopers me Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom >n geen geval Kruschen Salts in buitenland sche verpakking, doch uitsluitend in onge schonden Hollandsche verpakking met den naam van N.V. Rowntree Handels Maat' schappij op verpakking en etiket van do 1 Cón gedrukt, (AdvJ.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2