Critiek op het regeeringsbeleid. Wieringerwaard. GEMENGD NIEUWS j Breezand. Anna Paulowna. Marineberichten. DINSDAG 23 OCTOBER 1934. Constructieve arbeid in het kabinet gemist. [)e Fischerei Schützboot Weser" in de haven van Nieuwediep. Vergadering Ziekenzorg. HELDERSCHE COURANT VAN Wat voor weer vandaag? Binnenland Inbraak te Oss. Losgeld voor ontvoerde missionnarissen. Weer een typhoon op de Philippijnen. Deensch ingenieur van spionnage verdacht. 7 O Den Helder krijgt wel internationaal bezoek. Oberleutenant Stöve. - Een Hollandsche zieke opgepikt bij Doggers- bank. - Waar haring is, zijn de Marine- politiebooten. - Belangstelling voor de „Uiver". - In de ziekenboeg. Den Helder krijgt den laatsten tijd zeer veel internationaal bezoek. Was eenige weken ge leden hier de „Ailette", het Fransche politie- vaartuig voor de visscherij, heden kwam de Fischerei Schützboot „Weser" de Heldersche haven binnenloopen. Verlaten en eenzaam lag de buitenhaven in duisternis, toen wij de loopplank opgingen. Ah! Von der Presse. U is van de pers, zegt een matroos, toen wjj ons bekend maak ten. Ik zou graag den commandant even wil len spreken. De matroos verzoekt mij hem te volgen en langs de trap bereik ik het officieren-verblijf. Daar de commandant van de „Weser", Kapi- tan Leutenant Isenlaer, momenteel niet aan boord is, ontving Ober-Leut;: r.t Stövemij. Vriendelijk noodigde hij mij uit hem naar zijn hut te volgen. Een echt gezellig warm ver blijf, huiselijk ingericht. Ja, men moet zelf den boel maar een beet je vroolijk aanzien geven, zegt de Ober-Leut- nant. Wat een boel schilden van schepen hebt u aan den wand. I Dat zijn de Wapenschilden van vorige schepen waar ik heb gediend. Volgens deze schilden blijkt deze luitenant op de „Elbe" en op de „Frauenlob" gediend te hebben. Deze schepen zijn reeds meerdere malen hier in de haven geweest. Het is prettig dienen op een visscherjj- politievaartuig. Iedereen van welke natie hij ook is, wordt geholpen. Een typisch voorbeeld hadden wij nog vanmorgen, vervolgde de lui tenant. Wenn wir heute Morgen hier einliefen um neun Uhr, hatten wir einen kranken hollandi- schen Matrosen von einem Dampfer.Den haben wir aufgenommen auf Doggerabank. (Toen wij hier hedenmorgen binnenliepen, hadden wij een zieken Hollandschen matroos van een stoomschip. Die hebben wij opgenomen op Dogge' bank. Hoe wist u dat daar een zieke was? Kijk, dat gaat zoo, alle loggers die hulp willen hebben, geven daarvan kennis door twee vlaggen onder elkaar te plaatsen. Dan weten wij: ah, der braucht Hilfe! Dit geschiedde dus vanmorgen, op Doggers- bank ook, toen hebben zij een bootje uitgezet, waarmede wij den zieke naar boord hebben gebracht, en hem toen in den ziekenboeg heb ben opgenomen. Onze arts heeft hem daar ver zorgd en toen wij in Den Helder binnenkwa men, heeft onze scheepsdokter zich in verf binding met het hospitaal gesteld. Aan boord van het visscherij-vaartuig leert men veel menschenkennis en ook veel visch- soorten proeven. Dit soort vaartuigen werkt internationaal. Doch dit is zeker, de visschers zijn altijd dankbaar voor de geboden hulp. Den 2den October zijn wij van Wilhelmsr hafen vertrokken, toen naar Embden en van daar naar Den Helder. Het heeft den laatsten tijd heel erg gestormd en wij hebben er wel ons deel van gehad. Veel slecht weer op zee, aber das Schiff ist fest, und kann sehr gut einem Sturm wiederstehen De Duitsche visscherij-booten zijn meest daar, wo Hering ist. Wat heeft u toch een bekenden naam, zeg ik tegen den Ober-leunant. Bij de Holland sche marine is die naam Stöve ook geen on bekende. De luitenant lacht. Inderdaad de Hollandsche Fregatten- kapitan Stöve, officier bij de Hollandsche Ma rine, is een neef van mij. Jammer, dat hij op het oogenblik in Indië is. Ik heb nog meer fa milie in Holland. Dan zult u zeker wel van harte meeleven met ons Hollanders? Op het oogenblik nu wij zoo gespannen den tocht van de „Uiver" volgen. Wij Hollanders zijn, als het er op aan komt en wij onze een heid willen demonstreeren, een nationaal voe lend land. Als één man leeft de geheele natie mee met het wonderbaar gebeuren in de lucht. Wij kennen nu slechts het woord „Uiver". Dat heb ik gemerkt, zegt Ober-Ieutnent Stöve. Ik was vagmiddag op de „Emma" en daar hadden ze het over niets anders. Zijn er momenteel zieken aan boord? vraag ik op een ander onderwerp overstap pende. Wanneer u soms de ziekenboeg leeg heeft, zou ik graag eens even het interrieur hiervan zou willen zien. Dat kan, zegt de luitenant, en na mij het officierenverblijf getoond te hebben, brengt hij mij naar de ziekenboeg. Drie bedden die zoo ingericht zijn, dat ze met den gang van het schip volgen, zoodat stooten en schudden voor de patiënten op die manier voorkomen wordt, beslaan het grootste gedeelte van deze ziekenboeg, daar achter is een badinrichting. De Hollander, dien we van Doggersbank opgepikt hebben, heeft daarmee, toen hij aan boord kwam, kennisgemaakt, vertelt de lui tenant. Verder is er in het lazeret van dit Duitsche visscherij polilievaartuig uiteraard alles wat een dokter noodig heeft. Als het noodig is, gelukkig komt het weinig voor, moet onze scheepsarts zelfs een operatie doen, een been afzetten, enz., tenminste, als de naastbij- 2'jnde haven te ver is; maar afkloppen. De officier tikt tegen het hout van de bed den. Onze bemanning maakt het tot dusvei best. Langzaam loopen wij over het scheepsdek terug. Een mooie dienst die visscherijpolitie, denk ik; hulp te verleenen. Eenige weken geleden de Fransche „Ailette nu de Duitsche „Weser". En Nederland zelf "mg er ook zijn. De „Nautilus" en de „Vul- canus" vervullen dezelfde taak. Betrekkelijk ■weinig hoort Nederland van het goede werk dat deze marinebooten verrichten. Na ons verzocht te hebben, vooral te zorgen, dat morgen de „Heldersche Zeitung" aan boord van de „Weser" bezorgd wordt, neemt de vriendelijke Ober-leutnent Stöve afscheid van ons. „DAAN EN TOMMY" BIJ ,,'T NUT". Hoewel de heer Weijers niet zoo'n groo aantal aanwezigen kon welkom heettn, a hij wel verwacht had, hoo pte hij toch c'ath een geslaagde avond zou worden. Het blee geen vrome wensch te zij n! Later kwam e nog wat publiek bij, en werd het geheel een zeer gezellige bijeenkomst. De liedjes van het duo werden met interesse gevolgd, terwijl om de grappen hartelijk werd gelachen. Het korte openingswoord van den heer K. Keuris, waarin deze opmerkte, dat nog niet 1 der leden aanwezig was, werd gevolgd door vaststeling der notulen, nadat deze nog op een enkel punt door den heer Van Nuland waren toegelicht. Hierop volgden een paar mededeelingen. Met Dekker en Koning is een overeenkomst aangegaan voor het ziekenvérvoer, geldend voor den geheelen polder. De kosten van ver voer naar Den Helder, Alkmaar en Leiden zijn voor de leden resp. 4, 8 en 15; de vereeniging betaalt daarboven resp. 2, 3 en 5. Het bestuur meende, dat het niet op den weg der vereeniging lag, voor mondbehande- ling een overeenkomst met een tandtechniker aan te gaan. Het verslag over het afgeloopen jaar ver meldde een stijging van het aantal verzeker den met 50, zoodat er thans 2200 zijn. Ook financieel is het een gunstig jaar geweest, vooral doordat de posten voor operatie en hulp door speciaüsten minder hoog waren dan gewoonlijk. De heer P. Kooiman rapporteur van de commissie van toezicht, deelde mede, dat bij elke contróle de boeken steeds in de beste orde bevonden waren en dankte den penningmeester, den heer T. Jongejan, voor de wijze waarop hij het werk der commissie vergemakkelijkte. De heeren K. Keuris en S. Hoogmoed wer den als bestuurslid herkozen en de heer D. Dekker in de commissie van toezicht be noemd, waarna voorzitter den heer G. Kooi man bedankte, die gedurende drie jaar zijn taak in deze commissie zoo serieus had ver richt. Bij de rondvraag werden nog eenige per soonlijke zaken besproken, waarna sluiting volgde. SLIKKERS NIEUWE ZAAK. Het was den heer Slikker natuurlijk niet mogelijk met 't in gebruik nemen van zijn ge heel nieuw opgetrokken pand te wachten tot dit kant en klaar was opgeleverd. Daardoor was van een officieele opening geen sprake, maar nu er dan thans de laatste hand aan is gelegd, toonden leveranciers, buren en zij, die aan de nieuwe zaak gewerkt hadden, hup belangstelling door het zenden van fraaie bloemstukken. Is de verandering aan den buitenkant groot (wat het aanzien van dit gedeelte van dft Kleine Sluis zeer ten goede is gekomen), in wendig is het verschil nog grooter. Het kleine café is nu een ruime, lichte, gezellige zaal geworden. Een groote aanwinst is ooit de kleine vergaderzaal boven. Voorts is de verbouwing aangegrepen om een goede logeergelegenheid te scheppen. Zoo is het ge heel een moderne inrichting geworden. Keu rig geschilderd en gemeubileerd, overal flink verlicht en voorzien van centrale verwar ming en stroomend koud en warm water. VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE WIERINGERWAARD, gehouden op Zaterdag 20 October, n.m. 2 uur. Loco-burgemeester en voorzitter de heer A. D. Sleutel, wegens ziekte van den burgemees ter C. Haringhuizen. Ingekomen stukken. Allereerst is ziekte verlof verleend aan den burgemeester tot 18 October, thans verlengd tot 18 November. De gehouden classificatie op 25 Sept. door d® beide wethouders Koster en Sleutel wordt voor kennisgeving aangenomen. Eveneens de begrooting keuringsdienst. Verzoek subsidie Avondschool. De gevraag de subsidie zal ongeveer 180 bedragen. B. en W. zijn van gedachte, dat het geringe aantal leerlingen met tegen de kosten op weegt. Nadat door de heeren Sybrands en Goozens het woord hierover is gevoerd, wordt tenslotte het voorstel van den heer Visser, om rapport van de gehouden lessen uit te laten brengen, aangenomen. Verzoek van de Bestuurdersbond om aan de werkloozen in den a.s. winter brandstoffentoe- slag te verstrekken. B. en W. achten het raadzaam eerst de be grooting af te wachten. Na eenige discussie wordt dit voorstel aan genomen. Tegen stemde de heer Goosen. Verzoek Dr. de Vries en S. Sieswerda tot invoering van het leervak zwemmen op de O. L. school. B. en W. zouden er niet tegen zijn, wan neer dit bijv. op de vrije middagen gehouden werd, maar daar hier toch geen gelegenheid bestaat, wordt het nut er niet van ingezien. De heer Blaauboer is het met de gedachte van B. en W. eens en stelt voor geheel afwij zend te beschikken. Allen zijn hier voor. Verzoek „Stichting Joodsche Arbeid" om gebruik te mogen maken van het Gymnastiek lokaal en het Sportterrein. B. en W. hebben gemeend om den Raad te verzoeken, deze zaak alsnog te regelen met Dr. Lubinski. De voorzitter licht hierbij toe, dat, wanneer het Sportterrein gebruikt zal worden, er ook terdege rekening zal worden gehouden met de plaatselijke voetbalclub. De heer Sybrands is van oordeel, dat er in de Wieringermeer ruimte en gelegenheid ge noeg is om daar de sport te beoefenen. Nadat over dit punt door de heeren Goo- sens, Nieuwboer e.a. het woord is gevoerd, wordt besloten de zaak door B. en W. te laten regelen. Verzoek ontheffing hondenbelasting van G. Sloots, H. Delver en Wed. P. Zwaag. Toegestaan. Verruiming Zondagsverkoop. Hiervoor is bq de diverse personen, die er voor in aanmerking kwamen, een lijst gecir- i. - i \A M Naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 October. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste stand 767.3 te Boedapest Laagste stand 735.7 te Röst. V erwachting: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind, nevelig tot half bewolkt^ weinig of geen regen. Aanvankelijk iets kou der. Barometerstand Den Helder 758.6. i - -ii culeerd. Het bleek, dat allen er vóór waren. Aldus goedgevonden. Bespreking werkverschaffing. De bedoeling hiervan is, dat de polder het werk laat doen met subsidie van de gemeen te. Ook wordt nog besproken, werkloozen ar beid te laten verrichten, met steun van de gei meente (boeren of landbouwers welke hier+ voor in aanmerking komen). De heer Visser dringt er op aan, dat Polder en Gemeente met elkaar in contact komenj voor de werkloosheid intreedt. Hierna volgt rondvraag en sluiting. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn onbekend gebleven personen de woning bin nengedrongen van den brandstoffenhandelaai Govers, in de UUsensche straat te Oss. j De inbrekers hebben het geheele benedenf huis doorzocht en zich meester gemaakt van een bedrag aan geld uit een kast. Voorts hebben zij een waschmachine buitgemaakt. Daarna hebben de ongewenschte gasten zich in de keuken te goed gedaan aan ham met eieren, waarna zij ongehinderd wisten te ontkomen. De inbraak werd Zondagmorgen door dje bewoners ontdekt. Uit het politie-onderzoek bleek, dat de indringers met een bijl, die zij eerst uit een schuurtje hadden weggenómen, een ruit aan de achterzijde van hët 1 huis hadden verbrijzeld, waardoor zij zich 1 toe gang hadden verschaft. l0j« De heer G. had gedurende de afgeïoopen week reeds eenige malen meenen te bei- speuren, dat uit zijn pakhuis brandstoffen waren gestolen. Hij had hieraan echter géén bijzondere aandacht geschonken. Van de dieven is nog geen spoor ontdekt. Buitenland Uit Joenan wordt gemeld, dat de Chiriee- sche bandieten, die de leden van de Chinee- sche binnenlandsche missie ontvoerden, voob elk der gevangen gehouden missionnarissen, Hayman, Bosshard en mej. Emblem, een los geld van 100.000 dollar eischen. Mevrouw Hayman en mevrouw Bosshard werden ik vrijheid gesteld om de voorwaarden der ont voerders over te brengen naar Kwei-yang. i De stad Naga getroffen. Zaterdag is het eiland Luzon van de Phi lippijnen, dat reeds deze week geteisterd was, opnieuw door een typhoon getroffen. In het bijzonder de stad Naga in de provincie Camarines in het Zuiden is zwaar getroffen. Naga is overstroomd. Te Manilla konden tij dig voorzorgsmaatregelen genomen worden, daar men van Naga uit gewaarschuwd was. Per radio zijn toen aan de bevolking de ver- eischte bevelen gegeven. Het aantal slachtoffers van den typhoon van 16 dezer wordt op 87 geschat. Men meldt uit Stockholm: Vier weken lang heeft men te Kopenhagen in onzekerheid verkeerd omtrent het lot van den jongen ingenieur Gunna Hansen, den zoon van een bekend Kopenhaagsch koop man, die voor zaken naar Duitschland was gereisd, maar sedert het midden van de vorige maand niets meer van zich heeft laten hooren. Eerst Donderdag is den Deen- schen consul te Flensburg meegedeeld, dat ir. Hansen zich daar in arrest bevindt en dat hij van spionnage verdacht wordt. De politie te Flensburg, die de zaak als zeer ernstig schijnt te beschouwen, kan geen andere in lichtingen verstrekken, maar volgens Deen- sche bladen zou Hansen, toen hij vier weken geleden naar Kopenhagen terug reisde, te Flensburg aangehouden zijn omdat men in zijn bagage eenige constructie-teekeningen en een nog niet ontwikkelde fotografische film gevonden had. Deze teekeningen zou den echter afkomstig zijn van een fabriek te Dortmund, welke ir. Hansen als vertegen woordiger in Denemarken heeft aangesteld. Hansen's familie is er van overtuigd, dat Juj niet opzettelijk de Duitsche wetten overtre den kan hebben en dat hy zich niet het minst voor politiek interesseerde. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het eerste hoofd stuk der Rijksbegrooting 1935 (algemeene be schouwingen). Wij ontleenen aan dit stuk het volgende: Wat een belangrijk aantal leden in het be leid van het kabinet vooral hadden gemist, is constructieve arbeid, die juist thans zoo bit ter noodig is. Het ontbreken van dat element leidt tot de afwezigheid van elk bemoedigend perspectief. Sommige leden constateerden, dat de proef, welke genomen is met een uit heterogene ele menten samengesteld kabinet, dusver zeer goed geslaagd is. Verscheidene leden stelden er prijs op te verklaren, dat zij dit kabinet onveranderd als een extra parlementair kabinet bleven be schouwen, dat, zoo spoedig de mogelijkheid daartoe aanwezig zal blijken te zijn, door een normaal parlementair kabinet dient te wor den vervangen. De economische toestand. Algemeen was men doordrongen van het feit, dat de economische toestand zeer zorg- wekken is. De steeds dalende koopkracht in de meeste landen der aarde, de tallooze han delsbelemmeringen, de onvastheid op mone tair gebied, de onzekerheid van den interna tionalen politieken toestand, het zijn alle fac toren, welke bij voortduring hun funesten in vloed op dien toestand oefenen. Verscheidene leden gevoelden een groeiend bezwaar tegen de aanpassingspolitiek, zooals het kabinet die voorstaat en tot uitvoering brengt. Zij herinnerden er aan, dat de voorstanders van devaluatie de noodzakelijke verlaging van vaste lasten door vermindering van de waar de van den gulden meenen te kunnen berei ken. Naar hun oordeel zien die voorstanders echter voorbij, dat ook bij devaluatie uitge breide en ver van eenvoudige aanpassings maatregelen noodig zullen zijn om den wel stand van zeer groote volksgroepen als de ar beidersklasse en de ambtenaren, en van tal looze anderen, die van vaste inkomens moeten leven, voor inzinking te behoeden. Geew economische opbouw. De leden, die meenden, dat het economisch beleid thans niet in aanpassing aan een lager loonpeil doch in een positieve bevordering van de welvaart behoort te bestaan, beschouwden het als een tekortkomnig der regeering, dat zij zich zoo goed als in het geheel niet met economischen opbouw bezighoudt. In menig geval bestaat de gevolgde politiek practisch in niet veel anders dan in het afwachten van het herstel. Ook op het gebied van de industrie achtten verscheidene leden een meer constructieve politiek noodig, terwijl zij mede aan de bevor dering van den export groote zorg zouden willen zien gewijd. Verlaging crisisheffingen. Verscheidene leden wezen er op, dat de zin snede in de Troonrede, dat de aandacht der regeering onophoudelijk gevestigd blijft op verlaging van heffingen, uit de crisisregelin gen voortgekomen, groote ongerustheid in landbouwkringen heeft gewekt. Steun aan scheepvaart. Sommige leden wezen er op, dat niet alleen de groote scheepvaart in moeilijke omstan digheden verkeert, doch dat ook de zeevis- scherij en de binnenvaart, welke van de even redige vrachtverdeeling geen hulp van betee- kenis heeft ondervonden, voor den ondergang dienen te worden bewaard. Zij drongen er op aan, dat ook ten behoeve van deze bedrijfs takken steunmaatregelen zullen worden ge nomen. Handelspolitiek. Sommig© leden gaven als hun meening te kennen, dat ook de handelspolitiek van Ne derland behoort te worden aangepast aan de veranderende structuur van het economische leven en aan de bij alle volken veranderde mentaliteit. Voor vele andere leden was de hierbedoelde aanpassing allerminst een begeerlijk goed. Naar hun oordeel moet zoo spoedig dat eenigszins mogelijk is tot een volledige toe passing tot het beginsel van den vrijen han del word enteruggekeerd. Alleen op die wijze Is naar hun overtuiging een werkelijk 'O- misch herstel bereikbaar. De clearing met Duitschland. Velen hadden bij het beleid der regeering met betrekking tot de clearing-overeenkomst met Duitschland echter den indruk, dat in dit opzicht ernstige vergissingen zijn begaan, de uitvoer naar Duitschland, gezien de weder- keerig getroffen maatregelen, geen abnormaal risico medebracht, en dat het risico, aan zoo- danigen uitvoer verbonden, na 15 Aug. zelfs geringer was geworden. Het zestig-millioenenplan. Van verschillende zijden sprak men zijn te leurstelling uit over den tragen gang van za ken met het zoogenaamde 60 millioenplan. De vraag werd gesteld, onder welke voor waarden de nieuwe voorzitter van het fonds is opgetreden, en of thans voor de toekomst een vlottere gang van zaken verzekerd is. Gunstige gevolgen van velerlei aard zou het, naar dezelfde leden opmerkten, ook heb ben, indien een groot aantal werklooze onder wijzers met het geven van onderwijs aan an dere werkloozen, die niet meer voor leerver plichting in aanmerking komen, zouden wor den belast. Een aantal leden betoogde, dat ook door het treffen van maatregelen ten aanzien van het overheidspersoneel veel tot vermindering van werkloosheid kan worden gedaan. Ten eerste zou naar hun meening de arbeidstijd dienen te worden verkort voor die groepen van overheidspersoneel, die nog langer dan 48 uren per week werken Het vragen van vervroegd ontslag ware aan te moedigen door het percentage voor het eigen voor de desbetreffende gevallen van 1% tot 2 te verhoogen. Vooral voor de on derwijzers, van wie rond 10.000 geheel of ge deeltelijk werkloos zijn waaronder pl. m. 3000 wachtgelders zou een en ander zeer toe te juichen zijn. Critiek op steunverlaging. De leden, die bij de behandeling van de in- tcrpellatie-Kupers overtuigd waren, dat de optimistische voorstellingen van de regeering op dwaling berustten, meenden te kunnen vaststellen, dat de regeering zich inderdaad in de gevolgen van haar besluiten heeft ver gist. De nood der werkloozen aldus deze leden is thans tot ongekende hoogte ge stegen. Enkele leden drongen er op aan een'zeker bedrag, b.v. 3 millioen, uit te trekken om aan de gesteunden een extra uitkeering van kleeding, dekking en huisbrand te kunnen doen. Handhaving gouden standaard. echter in die richting niets van beteekenis ge daan. De concentratie van verschillende fi- nancieele bemoeiingen met betrekking tot het verkeer beteekent volstrekt niet, dat de on derlinge verhouding der verkeersmiddelen ge regeld is. Daaraan ontbreekt nog alles. Met klem drongen de leden, hier aan het woord, er op aan, dat in dit opzicht spoedig doeltref fende maatregelen zullen worden genomen. Wapenhandel. Verscheidene leden vroegen aandacht voor het rapport van een commissie uit den Senaat der Vereenigde Staten in zake de particuliere wapenindustrie en den handel in wapens. Zij wezen er op, dat bij het door die commissie ingestelde onderzoek ook gebleken is van re laties van buitenlandsche wapenindustrieën en wapenhandelaren met Nederlandsche perso nen en ondernemingen. Verscheidene leden, die er de aandacht op vestigden, dat de regeering in de Millioenen- nota opnieuw verzekert, dat zij niet denkt aan het loslaten van den gouden standaard, zouden gaarne zien, dat de regeering eens duidelijk en uitvoerig de motieven voor het in dezen door haar ingenomen standpunt zou aangeven. Volgens een communiqué zijn de leden van het goudblok, waaronder Nederland, „meer dan ooit vast besloten den gouden standaard onverzwakt te handhaven op de tegenwoor dige goudpariteit". Verscheidene leden, van wie de meesten op dit oogenblik devaluatie ongewenscht achtten, vroegen naar aanleiding van deze verklaring met bezorgdheid, of de regeeringen, bij het goudblok aangesloten, zich tegenover elkaar zullen verbinden of wellicht reeds hebben ver bonden om in geen geval tot devaluatie over te gaan. Zij waren van oordeel, dat met be trekking tot deze materie de regeering haar vrijheid van handelen niet mag prijsgeven en dat het tegenwoordige Kabinet zeker op dit punt geen afspraken mag maken, welke vol gende Kabinetten zouden binden. Immers, de omstandigheden kunnen zoodanig veranderen, dat ook de Nederlandsche regeering op een gegeven oogenblik zou meenen tot devaluatie te moeten overgaan. Financieel regeerüngsbeleid. Als middel ter verhooging van de inkom sten komt naar de meening veler leden in de allereerste plaats in aanmerking de reeds meerdere malen aanbevolen heffing ineens. Andere leden stelden op den voorgrond, dat de regeering in werkelijkheid de begrooting voor 1935 evenmin sluitend maakt, als die voor 1934 sluitend is geweest. Dat de eigenlijk gezegde saneeringsmaat- regelen, welke nog moeten komen en waar van tn de Millioenenr.ota slechts in zeer vage termen wordt gesproken, niet tegelijk met de begrooting aan het oordeel der Staten-Gene- raal zijn kunnen worden onderworpen, betreu ren verschillende leden. Vorming conjunctuurfonds. Naar het oordeel van verscheidene leden moest thans eindelijk worden begonnen met de vorming van een eoniunctuurfonds van b.v. 100 millioen, opdat in de toekomst ge makkelijk het hoofd kunne worden geboden aan economische mogelijkheden als die, welke wij thans medemaken. Defensie-politiek. Verscheidene leden waren ontstemd over de mededeelingen der regeering, waaruit blijkt, dat de eerder aangekondigde voornemens tot bezuiniging op de defensie-uitgaven niet ten volle worden gehandhaafd. Anderen waren van meening, dat het in de tegenwoordige zeer angstwekkende omstan digheden noodzakelijk is, dat maatregelen worden getroffen, welke het volk en inzonder heid de aan groot gevaar blootgestelde bevol king van de zuidelijke provinciën gerust kun nen stellen. Regeering en N.S.B. Sommige leden, die het overigens in geen enkel opzicht voor de actie van de N.S.B. wilden opnemen, meenden toch als hun mee ning te kennen te moeten geven, dat in het bijzonder het optreden van de regeering te genover die organisatie niet onberispelijk is. Men dacht o. a. aan de omstandigheid, dat te Amsterdam aan de N.S.B. verboden werd te demonstreeren met nationale vlaggen en on der het zingen van nationale liederen, terwijl aan de S.D.A.P. het houden van een optocht met vlaggen en banieren werd toegestaan. Eenige leden, die de opneming van dê N.S.B. op de lijst van voor ambtenaren ver boden vereenigingen ter sprake brachten, ves tigden er de aandacht op, dat zich in die or ganisatie een gewijzigde houding begint af te teekenen. Zij heeft verklaard aan de verkie zingen voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer te zullen deelnemen, wijl zij op den duur alleen door het verkrijgen van voldoende zetels in de beide Kamers haar pro- gramputnen zal kunnen verwezenlijken. Blijkt dat streven ernst, dan kan aan opheffing van het bovenbedoelde verbod worden gedacht. Eenige andere leden wezen er op, dat tot intrekking van het meergenoemde verbod toch zeker niet zal kunnen worden overge gaan, zoolang de bekende weerafdeelingen van de N.S.B. gehandhaafd blijven. Gepleit werd voor de opneming van een be paling in het reglement van orde van de Ver eenigde Vergadering der Staten-Generaal, welke aan den voorzitter de bevoegdheid ver leent een lid, dat zich misdraagt, uit de ver gadering te verwijderen. De leden, die zulks deden, zagen niet voorbij, dat het tot stand brengen van zulk een bepaling buiten de be moeienissen der regeering valt. Zij meenden niettemin dit punt bij deze gelegenheid ter sprake te moeten brengen. Autonomie In het gedrang. Geklaagd werdt over de ernstige aantas ting van de autonomie der gemeenten, welke herhaaldelijk moet worden geconstateerd. Reeds onttrekking van geldmiddelen aan de gemeenten aldus de leden, die deze klach ten uitten is fnuikend voor de autonomie. NederlandRusland. De houding door de regeering aangeno men ten opzichte van de toelating van Rus land tot den Volkenbond, gaf verscheidenen leden aanleiding tot critiek. Verkeerschaos. Dat dit oneconomisch moet en zelfs mis schien chaotisch kan worden genoemd ont kent niemand. Dc regeering heeft meer dan eens blijk gegeven, dat ook zelf in te zien. Coördinatie van het verkeer is dooi haar her haaldelijk in uitzicht gesteld. Tot dusver Polikliniek oog-, keel-, neus- en oorziekten. Van 2227 Oct. gesloten. De polikliniek voor oog-, keel, neus- en oorziekten zal van van en met 22 tot en met 27 October a.s. gesloten zijn. Luit. ter zee W. C. Wernink is 18 dezer ge plaatst bij de Marinekazerne te Amsterdam. Luit. ter zee 2e kl. J. H. J. Nepveu is aan gewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 28 November met het m.s. Marnix van St. Aldegonde van Amsterdam zijn bestemming volgen. Off. vanden M.S.D. Ie kl. J. C. van Pappe- lendam, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 5 Nov. geplaatst bij het departement van defensie. 2e luit. K. W. M. Brantjs, van het reg. kustartillerie, is ontheven van zijn detachee ring bij de luchtvaartafdeeling te Soester- berg, wegens beëindiging zijner opleiding tot waarnemer uit vliegtuigen, en naar zijn korps in Den' Helder teruggekeerd. Luit. ter zee 2e kl. jhr. A. van Geen wordt 2 Nov. geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserboot Friso te Vlissingen. Off. van den M.S.D. 2e kl. H. Koster, on langs uit Oost-Indië teruggkeerd, wordt 12 November geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip Van Speyek te Nieuwediep. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende plaatsingen gelast: Met 22 October: off. van gez. der 2e kl. D« C. Canne aan boord Hr. Ms. Evertsen. Met 25 October: luit. ter zee 2e kl. A. van Miert, aan boord Hr. Ms. Nautilus. Met 26 October: luits. ter zee der 2e kl. J. A. M. van der Brugh, aan boord Hr. Ms. Hertog Hendrik; L. J. Goslings, aan boord Wachtschip te Willemsoord; H. L. Nagtglas, a.b. Waehtsch. te Willemsoord; S. S. W. v. d. infanterie, gedetacheerd bij het korps mari niers D. P. Ravelli, aan boord van het Wacht schip te Willemsoord; aap. der mariniers W. A. J. Roelofsen, bij de Marinekazerne; le lui tenants der mariniers G. Wilhelmy Damsté, aan boord Hr. Ms. Hertog Henrdik en H. Lieftinck aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord; 2e luitenants der marinires J. G. M. Nass, bij de afdeeling mariniers te Rot terdam en R. H. M. C. von Frijtag Drabbe bij de afdeeling mariniers te Rotterdam; luite nants ter zee der le kl. A. de Booy, eervol ontheven van de betrekking van adjunct-chef van den staf der zeemacht te Willemsoord en F. J. E. Krips, belast met de betrekking van adjunct-chef van den staf der zeemacht te Willemsoord. Met 1 November: luit. ter zee der le kl. J. A. de Gelder, bij het Departement van De fensie. Met 2 November: luitenants ter zee 2e kl. J, S. Friederick, ter beschikking gesteld; B. v. d. 'loeg, aan boord Hr. Ms. Wachtschip ta Willemsoord; H, C. Besancon, bij het torpedo boot-atelier te Willemsoord; L. J. van der Veen, bij het torpedoboot-atelier te Willems oord; G. E. A. Daane Boleir, Hr. Ms. Hertog Hendrik; H. Webb, Marinekazerne te Am sterdam; P. Schotel, Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. OOST-INDIË. Vergund om naar Ned. terug te keeren aan den off. van gez. le kl. F. J. A. Baden. Geplaatst aan boord van Hr. Ms. Witte da With de off.. van den M.S.D. le kl. W. P, Plantenberg, verwacht uit Ned. Overgeplaatst van Hr. Ms. Prins van Oranje naar den dienst der conserv. de luit, ter zee 2e kl. M. J. Arnoldus en A. F. Wieder- hold; van Hr. Ms. Java naar Hr. Ms. Prins van Oranje, de luit. ter zee 2e kl. S. C. Rit- sema van Eek; van de marinekazerne Oed- joeng (mijnenveegdienst) naar Hr. Ms. PrinS van Oranje, de luit. ter zee 3e kl. P. W. C, de Vos. Opper-torpmr. J. M. Tak, sergeanten- torpmr. C. Crispyn en H. W. Baars, serg.- konst. W. F. de Klijne, aangewezen voor uitzending op 28 November per m.s. Marnix van St. Aldegonde. Opper-torpmr. J. Stolk, sergeanten-torpmr. C. L. Timmermans en J. J. W. Bom, serg.- konst. P. J. v. Wijk, aanwijzing uitzending naar Oost-Indië met het m.s. Marnix van St. Aldegonde, op 28 November '34 ingetrokken, Matr. le kl. P. Schotman, stoker le kl. D„ Vos, aanwijzing uitzending met Hr. Ms, Evertsen ingetrokken. Stoker le kl. J. Velthuis, aangewezen voor uitz. met Hr. Ms. Evertsen naar Oost-Indië. Matr. le kl. J. v. d. Meyde, als voren me# Hr. Ms. Piet Hein. Marn. le kl. J. E. Kruit, als voren met Hr, Ms. Piet Hein. Marn. le kl. L. v. d. Kraats, korp-.macht', J. v. d. Bos, aanwijzing uitzending met Hr, Ms. Piet Hein ingetrokken. Stoker le kl. J. Kriek, aanw. uitz. met Pir, Ms. Piet Hein ingetrokken. Serg.-schrijver J. J. Andriessen van Kaz, O.Z.D. naar H. Hendrik, 24 Oct. '34. Serg.-schrijver P. Geertse van De Mok naai! Kaz. O.Z.D., 22 Oct. '34. Serg.-schrijver J. H. Dubach van H. Hen drik n. Wachtschip Willemsoord, 26 Oct. '34, Schipper F. J. Kerker van Wachtschip Willemsoord naar Kaz. O.Z.D., 1 Jan. '35. Maj.-zvpl. G. J. M. Hessen van id. naaf! Hospl., 4 Dec. '34. Serg.-macht. A. v. Klaveren van v. Speyk, naar Kaz O.Z.D., 6 Nov. '34. Serg.-macht, W. Bakker van v. Speyk naaf Kaz. O.Z.D., 6 Nov. '34. Matrozen le kl. C. L. Meinema van Everc- sen, H. Postma van Piet Hein D. v. d. Monde, M. Bolk, P. Wielard, L. C. Slavenburg, A. J, v. Luijk, alle van Evertsen, marn. le kl. J, B. v. Rinsum van Evertsen, korp.-macht P, Vader van Piet Hein, stoker le kl. P. Schou ten van Piet Hein; aanwijzing voor uitzending naar de tropen met Hr. Ms. schepen inge trokken. Matr. le kl. J. v. d. Korput, matrozen 2e kl, C. A. Hoek, J. H. Koring, A. C. v. d. Made, J, Moleman, C. J. Swier, marn. le kl. D. Wijk- stra, aangewezen voor uitzending met Hr, Ms Evertsen naar Oost-Indië. Korp.-macht. F. J. v. Meizen, stoker le kt, A Kromwijk, aangewezen voor uitzending met Hr. Ms. Piet Hein na&r Oost-Indië.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7