BINNENLAND BUITENLAND GEMENGD NIEUWS oourne-dagen. Een Stratosfeer-tocht. Een verjaardag in de vliegerij. Nieuw snelheidsrecord vliegen. Een luchtscheepvaartdienst over den Atlantischen Oceaan De Postvluchten van en naar Indië. Arbeid van buiteniandsche artisten en buitenlandsch personeel. De criminaliteit onder de jeugd. De begrooting van Landbouw. Voor de Veehouders. liet vroegere communistische Rijksdaglid Neubauer veroordeeld. Na den moord te Marseille. 2 oorlog tusschen Bolivië en Paraguay. De kerkstrijd in Duitschland. Boeyink in een nieuw huis. Booze bijen. Moord. Wat voor weer vandaag? Wervelstorm. Burgerlijke Stand Visscherijberichten grenzen. Het gejuich was niet van de lucht en toen de beide mannen op den grond ston den, hief men een daverend „He's a jolly good fellow" aan. Collega's en autoriteiten kwamen Scott en Black de hand drukken, er werden hun bloemen aangeboden, w.o. een groote kans met een lint in de Nederlandsche kleuren van de K. L. M., zij spraken eenige woorden voor de microfoon en kregen tenslotte gelegenheid zich doodelijk vermoeid maar hoogst gelukkig per auto naar de stad te be geven. Scott's aankomst te Melbourne. Scott en Black zijn te Melbourne door een ontzaglijke menigte begroet. Reeds van middernacht (A. T. 9 uur pl. tijd) af begonnen de massa's naar het lan dingsterrein te stroomen. De eerste, die de vliegers begroette was de Nieuw-Zeelandsche vliegster Jean Batten. Als officieele tijd wordt medegedeeld, dat Scott en Black den afstand van Mildenhall naar Melbourne hebben afgelegd in 70 uur en 58 minuten. De beide vliegers waren bij hun aankomst te Melbourne doodelijk ver moeid. Noch Black, noch ik hebben tijdens den tocht ook maar een minuut geslapen, ver klaarde Scott, toen hij zich temidden van de geestdriftige ontvangst even verstaanbaar had kunnen maken. Den geheelen tijd waren wij ingespannen bezig en nu zijn wij buiten gewoon vermoeid. De reis was afmattend, voegde hij er aan toe. Tot de hem naderende journalisten zeide Scott: het minst wat ik kan zeggen is, dat het een ongelukkige reis was. De laatste 24 uur van de vlucht hadden wij te kampen met een motor, die niet geheel betrouwbaar was en dei tweemaal volkomen weigerde. Een aardige factor bij de ontvangst was toen de Nederlandsche consul te Melbourne aan de overwinnaars een bloemstuk aanbood namens de K.L.M. Ook de daken der huizen van Melbourne stonden zwart van de duizenden kijklustigen. De hemel was bewolkt, maar een fijne mot regen, die op de wachtenden neerviel, hield kort voor de aankomst van het vliegtuig van Scott en Black op. Beide vliegers, zoo wel de 31-jarige Scott als de 35-jarige Camp bell Black, werden door de menigte geestdrif- tig e~ Gelukwenschen voor Scott. Het lui,at van de wedvlucht werd di rect aan den Koning en Koningin van Enge land medegedeeld, die op het oogenblik op Sandrigham verblijf houden. Koning en Ko- r' \gin stuu den een telegram met gelukmen- c - voo-spoedige vliegers. t r. „Nw. Rott. Crt." schreef t _„cKes aldus werd ons gis- _.icld wordt reeds van Maan- 1 si uur af niet meer gewerkt. De i hc'teen het veel te druk met de „p ue bank, zoo vertelt ons de me- va.i de effectenafdeeling op de tram, is nie.3 te doen. En dus zijn wij eigenlijk J, c'.at die wedstrijd er is. Dat brengt nog co s Igv.-i in de brouwerij. Niemand praat ever ie'.s anders, wij blijven door de telefoon cn de kiantenbureaux op de hoogte en de :keni,;g-courant-afdeeling houdt de tijden bij, 'io'p i cloor de valuta-afdeeling voor de omrekening. di daar komt zoonlief van school. Eigen lik, zegt hij, moest je zulke dagen vrij heb ben. Je wilt toch op de hoogte zijn van wat er met de Uiver gebeurt. Wij hebben vanoch- t nd aan meneer gevraagd of wij niet onder de hand telkens even konden opbellen om den star.1 te vragen, maar dat vond hg niet ee-3 goed. De tramconducteur praat over de Uiver, de meneer in den sigarenwinkel over de Uiver, de kapper, onder 't scheren, over de Uiver (met gevaarlijke geestdrift), de melk boer, de bakker, de slager „Üiveren", de ken- nisen, die men op straat ontmoet, beginnen over de Uiver, als men opgebeld wordt is 't over de Uiver, de kranten staan er vol van, de radio praat er onophoudelijk over, kortom iedereen lijdt aan Uiveritis, de nieuwe ziekte. En nu op den grooten dag, dat de Uiver te Melbourne moet aankomen, tweede in den f"elheidsren na den fenomenaal-snellen Scott, en omnibus die een ren wagen bijna inhaalt, is er aan de opwinding bijna geen einde. Nu ja, de grootste optimisten zijn een beetje te leurgesteld, dat Parmentier toch den voor sprong van Scott niet heeft ingehaald. Eerste zou nóg mooier geweest zijn! Maar met zulke menschen valt niet te praten. Voor de ande ren is het groote, zeer groote succes van onze équipage voldoende. Zij verheugen zich over de vorderingen van het toestel, dat met de regelmatigheid van een trein van station tot station zijn weg vervolgt en wachten het berichten van de behouden aankomst te Mel bourne. Voor de K. L. M. is het voller dan ooit en op ons bureau rinkelt de telefoon onophoude lijk om nieuws. De politie op den Hofweg heeft werk om den rijweg voor het nest van de Uiver, het hoofdbureau van de K. L. M., vrij te houden. Men zegt, dat er menschen zijn, die op straat met den neus op de bulletins overnacht heb ben. Maar dit schijnt niet waar te zijn. Het is het eenige, dat dezer dagen niet waar is. Want, zoo gek als de menschen op het oogenblik zijn, kan men het heusch niet verzinnen. DE PECH VAN DE MOLLISONS. Zullen zjj den tocht nog voortzetten. Reuter meldt uit Allahabad- De Mollisons zijn per trein naar Calcutta ro. Ze een week zullen blijven. Zij voort o T P';an de vlucht officieus teffitecv v, de machine officieel is uiigcv. les hangt af van de knmsi van de losse c dcrdeelen. Ze zullen echter geen beslissirg nemen, voordat ze van Calcutta zijn teruggekeerd. calcutta K1NGSFORD SMITH'S VLIEGTOCHT OVER DEN GROOTEN OCEAAN. Van Suva vertrokken. Kingsford Smith heeft zijn vliegtocht van Australië naar Amerika voortgezet. Hij is Maandag van Suva op de Fidji-eilanden, waar WaS aan£ekomen, vertrokken met lonoloeloe als eerstvolgende bestemming FRANSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. In de buurt van Pau is een militair vlieg tuig tegen een hoogspanningsleiding gevlo gen. Het toestel is brandend neergevallen en de twee inzittenden zijn gedood. Van een broer van den bekenden professor Picard. Dr. Jean Picard, een broer van den beken den Belgischen ballonvaarder, is Dinsdag ver gezeld van zijn echtgenoote te Detroit (V. Staten) opgestegen voor een tocht naar de stratosfeer, waarbij het niet te doen is om een hoogte-record te maken, maar om op een vooraf bepaalde hoogte van 15 km waar nemingen te doen. De stratosfeerreiziger had een kleine draadlooze installatie aan boord, waarmede hij na 1% uur liet weten, dat hij tot 4000 m gestegen was en alles wel was aan boord. De ballon dreef langzaam af in de richting Pennsylvania. Het vertrek van den ballon werd door on geveer 40.000 menschen bijgewoond, o.w. ook Henry Ford. In den loop van den dag heeft een vlieg tuig den ballon in de buurt van Akron (Ohio) gezien. Hij bevond zich toen op 12.000 meter hoogte. Gedaald. Reuter meldde Dinsdagavond laat, dat de ballon van Picard in de buurt van Cadiz in Ohio is neergekomen. Het omhulsel was ge scheurd, maar de inzittenden bleven onge deerd en de instrumenten waren niet bescha digd. Men zou inderdaad de hoogte van 16 km bereikt hebben. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 Voor het eerst over den EifFeltoren. Den 19den October 1909 werd te Parijs een van de eerste „luchtvertooningen" ter wereld ingericht. Men vloog op een hoogte van 30 M. en stelde zich met enkele vluchten om het terrein tevreden. Toen gebeurde het, dat graaf Lam bert als eerste over den Eiffeïtoren vloog. Lambert leeft thans rustig m de buurt van Parijs, vol belangstelling voor de lucht vaart. Het was in hetzelfde jaar dat Lambert in Etten een vlucht maakt, welke de eerste was in Nederland en georganiseerd was door den dezer dagen overleden fabrikant Heerrna van Voss. 227 loopings in één vlucht. Ook een record. De Sowjetunie eischt het record op voor het hoogste aantal loopings tijdens een vlieg tocht gemaakt en wel voor 227. Dit record is gevestigd met een éénpersoonsvliegtuig. Het vorige record, dat eveneens op naam van een Sowjet-Russsich aviateur stond, bedroeg 184 loopings. REACTIE TER BEURZE. Havilland aandeelen gestegen. Naar de financieele correspondent van de N. R. Crt. te Londen meldt, waren vandaag aan de beurs de aandeelen De Havillands, die tot 31/32 stegen, zeer vast gestemd, tenge volge van het succes van het toestel van Scott in de Melbournerace. Meer dan 700 K.M. per uur. Uit Desenzano wordt gemeld, dat de be kende Italiaansche luitenant-vlieger en re cordhouder Agello in een gesloten circuit bo ven het Garda-meer van ongeveer 12 kilome ter zijn eigen wereldrecord voor watervlieg tuigen, dat 682.403 km bedroeg, verbeterde, door een gemiddelde snelheid van 700.034 per uur te bereiken. ij Het volgend jaar reeds? Het volgende jaar reeds? Op uitnoodiging van geïnteresseerde Ameri- kaansche kringen vertoeft de bekende Duit- sehe Zeppelin-vader dr. Eckener in de Ver- eenigde Staten ter bespreking van de moge lijkheid van opening van een luchtscheep vaartdienst tusschen Europa en Noord Ame rika in 1935. Het departement van handel te Washington interesseert zich ten zeerste voor deze kwestie, zoodat het waarschijnlijk ge acht wordt dat met ingang van September 1935 een dienst op de Vereenigde Staten zal worden geopend. Hierdoor zou het tevens mogelijk worden, de nieuwe L.Z. 129 met heliumgas te vullen, wat technisch slechts mo gelijk is, wanneer de vulling in Amerika kan geschieden. Aangezien het luchtschip zooda nig gebouwd is, dat het met beide soorten gas kan varen, zal het zijn eerste reis naar Amerika nog met waterstofgas-vulling kun nen doen. De passageprijs is nog niet vastgesteld, doch men raamt dezen op omstreeks 400. De „Kwartel" (terugreis) is 24 Oct. van Bandoeng vertrokken cn te Singapore aan gekomen. Dc „Rgstvogel" (terugreis) is 24 Oct. van agdad vertrokken en te Cairo aangekomen. De „Oehoe" (heenreis) is 24 Oct. van Cal cutta vertrokken en te Bangkok aangekomen. HET SPELLINGVRAAGSTUK. Minister Marchant voor de microfoon De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr. H. P. Marchant, zal Maandag 29 dezer van 19u.l5 tot 20 u. het spellings- vraagstuk voor de microfoon behandelen. Als titel van zijn lezing, welke over de beide Nederlandsche omroepzenders zal worden uit gezonden, heeft de minister gekozen: „De laatste spellingsronde". Commissie voor advies voor het afgeven van vergunningen. De minister van sociale zaken heeft een commissie ingesteld, welke van advies kan dienen inzake het afgeven van pasvisa en het verleenen van vergunningen voor het laten verrichten van arbeid, voor wat betreft niet- Nederlandsche musici en artisten en niet- Nederlandsch personeel in hotel-, restaurant-, café- en andere bedrijven. Tot voorzitter van de commissie is be noemd mr. A. O. H. beliegen te 's-Graven- hage. De voorzitter van de commissie, mr. A. O. H. Tellegen, treedt tevens op als voorzitter van ieder der beide afdeelingen. Tot secretaris van de commissie en van ieder der beide afdeelingen is benoemd de heer J. A. C. Kersten, adjunct-commies bij den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling te 's-Gravenhage. Verontrustende stijging. In het maandblad der stichting Hoender- loo onderwerpt de Rotterdamsche kinder rechter mr. H. de Bie de statistische ge gevens betreffende de criminaliteit over het tweede kwartaal van dit jaar aan een nadere beschouwing. Hij komt daarbij tot een weinig geruststellende conclusie. Voor de volwassenen valt een stijging te constateeren van 289 onherroepelijke veroor deelingen of 7 pet. meer vergeleken bij het zelfde kwartaal in '33. Het aantal veroordee lingen t.z. van oeeonomische misdrijven steeg met 203, die terzake van openbare orde en openbaar gezag van 460 tot 529, zeden misdrijven van 304 tot 314. Zooveel te ernstiger echter treft de stijging met 23 pet. ten aanzien van de criminaliteit onder de jeugd, waarbij inbegrepen de slechts geringe stijging van rijksbelastingovertredin gen (15). Het totaal onherroepelijk veroor deelden liep op van 483 tot 597, w.o. ter zake van oeeonomische misdrijven van 342 tot 418. Zedenmisdrijven liepen terug van 35 op 19. Reeds worden maatregelen genomen betref fende de beschikbare plaatsruimte in de tuchtscholen en rijksopvoedingsgestichten om dit accres zoo goed mogelijk op te vangen. Gemeten naar den maatstaf van het ge middelde van de kwartalen der jaren 1911/13, gesteld op 100, geeft de jeugdcriminaliteit in dit tweede kwartaal, in de vijf ressorten van ons land, voor het hof te Leeuwarden 90, Amsterdam (langen tijd laagterecordhouder) 105, Arnhem 165, Den Haag 192 en Den Bosch 260. De gebruikelijke brief van het Kon, Ned. LandbouW'Comité. den Voorlichtingdienst ten behoeve van de voorlichting op het gebied der rationeele vee voeding,waaraan, zooals terecht in de memo rie van toelichting wordt opgemerkt, hier te lande nogal een en ander ontbreekt. Artikel 90. Proefboerderijen, enz. Selectie- en voederproeven. Het is ons niet duidelijk, wat de reden is, dat het tekort op de exploi tatie van de proefzuivelboerderij te Hoorn en van de Veenkoloniale proefboerderijen alsme de van selectiemesterijen en voederproeven, zooveel lager is geraamd dan voor 1934. Het is ons opgevallen, dat een motiveering van bedoelde verlagingen ontbreekt. Wjj zijn van oordeel, dat de subsidieering der proefboerde rijen reeds in die mate is verminderd, dat het voortbestaan van verschillende dezer nuttige instellingen in gevaar wordt gebracht. Dit zou zeer te betreuren zijn. Door de Nederlandsche Veehouderijcentrale is bericht ingekomen, dat met ingang van 1 November 1934 ten aanzien van de kalveren, die door een identiteitsbewijs 1934 gedekt dienen te zijn, als gewichtsgrenzen zullen gel den: a. voor mannelijke, al dan niet gecastreer de dieren 60300 kg; b. voor vrouwelijke dieren 100250 kg. Het bovenstaande houdt dus in, dat de kal veren, die op grond van hun gewicht vóór 1 November 1934 niet door een identiteitsbe wijs gedekt behoefden te zijn, doch wier ge wicht op 1 November 1934 binnen de voor noemde gewichtengrenzen zal vallen vóór November 1934 geschetst zullen moeten wor den. De formulieren ter verkrijging van een ver gunning om een kalf te mogen mesten en een acte van vrijstelling bij huisslachting van een varken, zijn verkrijgbaar bij de secretarissen der districten der Landbouw-Crisis-Organisa- tie, resp. tegen betaling van 0.25 en 0.35. De eerstgenoemde formulieren zijn tevens verkrijgbaar bij den Rayon-Administrateur. Hieronder, laten wij volgen de namen en adressen der secretarissen: District no. 1: D. W. Rijkeboer, Kaart, Ter schelling. District no. 2: M. Zuidewind, Hoeve Kamp, Den Burg, Texel. District no. 3: K. Brugman, Kneesweg, Anna Paulowna. District no. 4: C. v. d. Sluis, St. Maartens brug. District no. 5: P. Visser Azn., Slikkerdijk, Wieringerwaard, post Oudesluis. zouden in deze bijeenkomt afleggen. tevens De Hongaarsche politie stelt den Kroaat in verzekerde bewaring, wiens aanhouding uit Belgrado verzocht was. Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- Comité heeft der Tweede Kamer eenige op merkingen aangeboden, waartoe de Rijksbe- grooting 1935, Xde Hoofdstuk, lilde afdeeling Landbouw, heeft aanleiding gegeven. Het schrijft: In het algemeen kunnen wij met de Land bouwbegroting voor het jaar 1935, zooals deze daar ligt, accoord gaan. Het spreekt vanzelf, dat hier en daar wel wenschen on vervuld zijn gebleven, doch wij achten het in verband met den precairen toestand van 's Rijks schatkist niet oirbaar op zeer belang rijke verhoogingen van verschillende posten aan te dringen. Daar staat tegenover, dat wij na de ln vorige jaren toegepaste bezuiniging een ver dere inkrimping de uitgaven in geen enkel opzicht verantwoord zouden achten, een standpunt, dat tot ons genoegen ook de re geering inneemt. Met instemming hebben wij geconsta teerd, dat vitale landbouwbelangen, zoo veel als mogelijk is, zijn ontzien. Toch meenen wij terzake van enkele posten een opmerking te moeten maken. Onderafdeeling I, Landbouwonderwijs. Artikel 79. Cursussen en verdere voorlich ting. Met instemming is kennis gendhien van het voornemen een belangrijk grooter bedrag beschikbaar te stellen voor subsidiën en overige uitgaven voor het onderwijs in land bouw, tuinbouw, paarden- en veekennis en in hoefbeslag. Met de regeering zijn wij het eens, dat de in het dienstjaar 1934 op dit artikel toege paste bezuiniging te ingrijpend is geweest, en dat zoo voortgaande deze populaire vorm van landbouwonderwijs zou zijn verdwenen. Onderafdeeling II. Akkerbouw, Tuin bouw, Veeteelt, Pluimveeteelt en Bijenteelt. Aitikel 82 en 184; Voorlichtingsdienst, per soneelsuitgaven en materieele behoeften en overige uitgaven. Het is zeer toe te juichen, dat een bedrag is uitgetrokken voor het te werkstellen van een aantal assistenten bij Naar Reuter uit Boedapest meldt, heeft de politie aldaar Dinsdag den Kroaat opgepakt, wiens- aanhouding een dag tevoren door den Zuid-SIavischen gezant verzocht was, omdat hij medeplichtig zou zijn aan de voorbereiding van den moord te Marseille. De naam van den Kroaat wordt nog ver zwegen. Marchandeau, de minister van binnenland- sche zaken, heeft bekend gemaakt, dat hij drie hooge ambtenaren belast heeft met het instellen van een onderzoek naar de verant woordelijkheden voor den aanslag te Mar seille en naar de handelingen van bepaalde ambtenaren van de Süreté. Als eerste gevolg van de organisatie, welke de minister in de werkzaamheid van de Süreté heeft aange bracht, is dit onderzoek aan de algemeene inspectie van de administratieve diensten op gedragen. Deze instantie staat niet onder de Süreté, maar direct onder den minister. Beide landen zullen zich op de buitengewone volkenbondsvergade ring laten vertegenwoordigen. De règeeringen van Bolivië en Paraguay hebben den secretaris-generaal van den Volken bond telegrafisch de goede ontvangst bevestigd van zijn mededeeling, dat op 20 November a.s. een buitengewone Volkenbondsvergadering zal worden gehouden ter behandeling van hun ge schil, tenzij vooraf nog een verzoening zal ge lukken. Belde regeeringen geven te verstaan dat zij aan de buitengewone Volkenbondsver gadering zullen deelnemen. De rëgeering van Bolivië voegt aan deze mededeeling nog toe, dat zij betreurt dat de onverzoenlijke houding van Paraguay de po- ginjgen tot verzoening krachtens art. 15 par. 3 van het Volkenbondsverdrag belemmert en de toepassing van art. 15 par. 4 noodzakelijk maakt, De regeering van Bolivië herhaalt, dat jClit land steeds 'bereid 'blijft een poging tot Verzoening in overweging te nemen, die een preciese definitie van Het geschil zal inhouden en tevens een eind aan den oorlog zal maken. Geheel in overeenstemming met den loop, welke de kerkelijke zaken tot dusver in Duitschland hebben genomen, is ook heden de als beslissend aangekondigde verzoenings actie weder uitgesteld. Rijksbisschop Muller heeft den eed op den Leider van partij en staat nog niet afgelegd en de Leider heeft zich ook nog niet uitgelaten. De heele toe stand blgft dus zwevend. Officieel wordt de afscheiding, welke Zondag te Berlijn-Dahlem is afgekondigd nog niet als een schisma be- schuowd, daar de aanhagners van de opposi tie bij deze gelegenheid nog niet uitgetreden 2(jn. In de zeer talrijke bladen welke in Duitsch land verschijnen, vindt men van den heelen kerkstrijd, ofschoon deze het Duitsche volk, Voor. zoover het haar aangaat, zeer interes seert met geen woord melding gemaakt. Naar Reuter uit Berlijn meldt, wordt ver wacht, dat Hitier Donderdag alle Duitsche prptestantsche bisschoppen zal ontvangen en bü die gelegenheid een rede zal uitspreken, v/aann hij openlijk stelling zou hemen tegen over de confessibncele kerk. De bisschoppen Dr. Theodoor Neubauer, het vroegere com munistische lid van den Rijksdag is Dinsdag, na 2 jaar in een concentratiekamp te hebben doorgebracht door een speciale rechtbank te Berlijn wegens vervalsching van oorkonden met het doel om deze als echt en onver- valscht te gebruiken, tot 7 maanden gevan genisstraf veroordeeld en dadelijk naar de gevangenis overgebracht. In Neubauers wo ning was een valsche pas en op zijn persoon een vervalscht geboortebewijs gevonden. Na de gebeurtenissen van April 1933 slaag de Neubauer er niet in over de grens te vluchten, maar wel om zich aanvankelijk on der een anderen naam schuil te houden. In Augustus 1933 werd hij ontdekt en in voor- loopige hechtenis genomen. In het proces over den rijksdagbrand werd hij als getuige ge hoord. Hij zou gelijkenis vertoonen met den Bulgaarsche beklaagde Popof en met dezen kunnen zijn verwisseld. Nu is Neubauer we gens het aannemen van een valschen naam tot zeven maanden hechtenis veroordeeld, hetgeen echter voor den toestand waarin hij zich bevond, geen verschil uitmaakt. IR. MUSSERT SPREEKT TE BERLIJN. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Berlijn meldt: Dinsdag heeft de groep Berlijn van de N.S.B. een, voor alle Nederlanders alhier toe gankelijke vergadering gehouden m de groote zaal van het Lehrervereinshaus, waarin de algemeene leider van, de N. "S. B., ir. Mussert, het woord heeft gevoerd. Voor deze vergade ring was groote belangstelling. Ettelijke hon derden Nederlanders waren verschenen, wel ke naar uit het handopsteken enz. kon wor den opgemaakt voor het mèerendeel uit leden of aanhangers van de N.S.B. bestonden. De zaal was versierd met oranje-blanje- bleu vlaggen en zwart-roode vlaggen.. Een van de laatste soort bedekte het portret van Hitier boven het podium, terwijl voor het spreektgestoelte het portret van H.M. de Ko ningin was aangebracht. Binnenland Officieele overdracht door generaal majoor J. C. C. Tonnet. De corr. van het Hlbl. meldt: Precies een jaar nadat Boeyink uit zijn woning aan deft Schooneveldsdijk werd ge zet, heeft hij zijn nieuwe boerderijtje, gele gen aan den weg van Vorden naar Lochem kunnen betrekken. Een groot deel van het jaar, dat verstreken is, heeft hij met zijn vrouw en vier kinderen doorgebracht in een schamel hutje met een kampeertent als slaapplaats. Het leed, dat hier een eerzaam landarbeider was aangedaan, bracht het Ne derlandsche volk echter in opstand en dank zij de onbaatzuchtige bemoeiingen van den gep. generaal-majoor, den heer J. C. C. Ton net, rijkte liefdadig Nederland de behulp zame hand en in enkele dagen tijds was een bedrag van circa 6000 gulden bijeengegaard om het onrecht, Boeyink en zijn gezin aan gedaan, goed te maken. Dinsdagmiddag had de officieele over dracht plaats. Officieel heette ze in naam, doch in werkelijkheid gebeurde de overdracht op de meest gemoedelijke wijze, zich geheel aanpassende bij de landelijke omgeving, waarin Boeyinks nieuwe woonplaats is ge bouwd. Geen officieel gedoe, slechts de vrien den van generaal Tonnet, die hem in de moeilijke dagen, die zijn menschlievend werk voor hem meegebracht hebben, bijstonden en de familieleden en bekenden van Boeyink, waren er bij tegenwoordig. Generaal Tonnet verrichtte de overdracht. Hierna onthulde generaal Tonnet een ge denksteen, die in het huis is aangebracht, met het volgende opschrift: ,Den 23en October werd deze woning, die gesticht is uit de bijdragen van 2500 edel moedige mannen, vrouwen en kinderen van uit het geheele land, overgedragen aan H. J. Boeyink." Boeyink heesch hierna de vlag op zijn nieuwe woning en nam een doek weg van de koperen plaat, geschonken door den sierkun stenaar E. J. Hoek uit Amsterdam, die in den voorgevel van het huis is aangebracht. Deze, opgedragen aan generaal Tonnet, heeft tot opschrift: „En zoo ligt thans voor onzen held, zijn trotsch weerpartij geveld", Generaal Tonnet overhandigde Boeyink nog de notarieele eigendomsactie en hiermede was de plechtigheid geëindigd. Buitenland Reuter meldt uit Wolmarens-stad (Trans vaal) Een zwerm bijen, welke door schoolkinderen wa3 geplaagd, hebben een varken en verschei- der e kippen doodgestoken. Ook inlanders, die de kippen wilden redden werden erg gestoken. De geheele zwerm bijen moest tenslotte vernietigd worden. Bij Neustadt in Opper-Silezië, tusschen de dorpen Rosenberg en Wikau, vond een auto chauffeur Dinsdag het ljjk van den boer Anto Kantny uit Wikau. Het onderzoek heeft uit gewezen, dat K. vermoord was door slagen op het achterhoofd. Uit bloedsporen bleek dat het zwaargewonde slachtoffer nog onge veer 100 m is doorgereden en toen van zón voertuig op straat is gevallen. De dader is onbekend. - Naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 October. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste stand 771.1 te Boedapest. Laagste stand 734.2 te Isafjord. Verwachting: Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind, half tot zwaar bewolkt t>f betrokken. Mogelijk eenige regen en weinig verandering in temperatuur. Barometerstand Den Helder 759.8. EEN DUIKBOOT DUIKT TOT 109 M. DIEPTE. Dc duikboot Galileo Ferraris heeft bij duik proeven een diepte gehaald van 109 M. Daar mede is het tot dusver bestaande record ver beterd. 3 doodea De stad Maryville (Missouri) is door ern zwaren wervelstorm geteisterd. Drie persoren werden gedood en velen gewond. Verscheid/ na huizen werden vernield, alle telefoon-en tele graafverbindingen zijn verbroken. Het najaarsconcours van „Hollands Noord punt", dat van 22 tot en met 28 October plaats vindt op de vier banen van café ,.De Pool", is j.1. Maandagavond te 8 uur offi cieel geopend. De voorzitter, de heer S. Ja- ring, heette de talrijke aanwezigen welkom en bracht een woord van dank aan de leden van de technische commissie en de prijzen- inkoopcommissie. Spr. hoopte, dat de spor tieve geest, die onze onderlinge wedstrr-'m" steeds kenmerkt, ook thans weer hoogtij mocht vieren, en memoreerde nog hoe cp datzelfde moment een klein groepje Nete-- landers den sportieven naam van ons land p-e- stand doet, en toen spr. van deze plaats den dapperen vliegers het allerbeste succes toe- wenschte, werden deze woorden door een applaus van kegelend Den Helder on- streept. Nadat de banen ontzegeld ware\ werden de dames Van der Mey, Van Weer denburg en Robertson, alsmede onze oudste kegelaar, de heer P, Schagen, uitgenoodigd de eerste ballen te werpen. Na deze plechtig heid kwamen de liefhebbers van de vrijebaan- wedstrijden aan de beurt, terwijl om klokslag half 9 het eerste korps den strijd tusschen de clubs opende. Successievelijk kwamen de zen avond 7 vijftallen aan de beurt en term om 12 uur de voorloopige stand van den korpswedstrijd werd opgemaakt, zag deze er als volgt uit: 1. Duim in 't Gat II 273; 2. Duim in 't GatI 259; 3. Hout of Fout II 257; 4. E.V.A. I 242. Als hoogste werpers op dezen avond ver meldde het bord de heeren D. Heykoop en J. D. Brandt, beiden met 69 hout. Dinsdag- en Woensdagavond werden de wedstrijden voortgezet en om 12 uur, Woens dagnacht, was de stand der verschilenlde wedstrijden als volgt: Korpswedstrijd: 1. Duim in 't Gat II 273; 2. Ons Genoegen I 265; 3. Duim in 't Gat I 259; 4. Hout of Fout II 257. Hoogste werper le vijftallen; D. J. Hey koop 69. Hoogste werper 2e vijftallen; J. D. Brandt 69. Hoogste werpster Dames: mej. G. Thijs- sen 66. Personeele wedstrijd: le seriewedstrijd Jac. de Boer 91; 2e serieprijs H. v. d. Poll 84 le kaartprijs P. Spruit 36. Parenwedstrijd: 1. Echtpaar Hoppe 4743; 2. mevr. Slikker en E, Meijes 4737; 3. mevr. v. Weerdenburg en J. Boerdijk 38. Vrijebaan Seniores: 1. M. Rosa 42 3 X; 2. Jb. Smit 42—38; 3. Jac. de Boer 39—38; 4. J. W. Biersteker 3936 2 X. Vrijebaan Juniores: 1. E. Woud 393835; 2. I. de Kloe 39—38—33; 3. F. Kroon 39—37; 4. H. van der Poll 3730; 5. P. Schagen 37—26; 6. J. Nelis 37—25. Vrijebaan dames: 1, mej. G. Thijssen 39; 2. mevr. Nelis 35—33; 3. mevr. Slikker 35—30 Hamburger telling: 1. F. Kroon 100; 2. J. W. Biersteker 96; 3. Jb. Smit 84. Zaterdag zullen wij de verdere uitslagen publiceeren. van Den Helder van 23 en 24 October. ONDERTROUWD: F. A. A. Grootveld en A. S. de Zeeuw; D. v. Hoepen en S. C. Bijl; W. Stokhof en J. A. Dammert. BEVALLEN: A. Beukers—Bruijn, z.; C. H. Lucker—Daems, z.; J. A. A. Gouwcnberg— v. Beusekom, d.; M. de Ridderv. Os, d. OVERLEDEN: A. Zeeuw, 84 j.; Wed. S. Bakker, 84 j„- Wed. W. v. Ooijen, 74 j.; A- Schenkels 78 j. 23 Oct. Groote middel tongen Kleine middel tong Kleine tong Slips Schol I Schol II Schar Garnalen 24 Oct. Groote en middel tong Kleine middel tong1 Kleine tongen Slips Schol I Schol H Schar Garnalen p. kg 1.321-25 1-20 Un 1.10-0.90 li „0.30-0.20 p. kist 7.005.75 3.50-2.40 2.75 2.00 per lit 2.401-30 p. kg. 1.25—1.20 1.15—1.05 1.00—0.90 ,„0.18—0.15 7.00—5.50 4.00—2.20 2.702.10 per lit 2.251.25 p. kist

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 12