Buitenlandsch Overzicht. Sally's avontuur. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA (Mo. 7505 EERSTE BLAD DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 62ste JAARGANG Minister Devèze over den stand der landsverdediging De vlootbesprekingen te Londen. De opstand in Asturië. Na den moord te Marseille. Gandhi trekt zich terug Mussolini als slooper. Een nieuw Zuid-Slavisch kabinet gevormd. Een nieuwe kleur: Marina=groen. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2.—, Nedeil, Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10. idem per mail en overige landen 1 3.20. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drokkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Zes Japansche punten voor het vlootvraagstuk. - Doumergue heeft hervorminsplannenvoor- en tegenstanders. - Na de presi dentsverkiezing in Griekenland. De vloot' besprekingen te Londen De Japansche pers ver neemt uit Londen, dat de atmosfeer aldaar gunsti ger zou zijn geworden voor het sluiten van een nieuwe overeenkomst, in de plaats van het vlootverdrag van Washing ton. In officieele Japansche kringen verklaart men echter, dat alles afhankelijk is van de re sultaten, die de Engelsch-Japansche vlootbe- sprekingen zullen opleveren. Japan kan zijn houding pas vaststellen, wanneer het zekerheid heeft omtrent de houding van Engeland en Amerika. De Japansche gedragslijn wordt vastgesteld door de volgende punten: 1. De bewapening moet voldoende zijn voor de beveiliging van de nationale verdediging, doch onvoldoende voor aanvalsdoeleinden. 2. Afschaffing van de vlootverhouding 5:5:3. 3. Afschaffing van bepaalde aanvalswape nen, zooals de vliegtuigmoederschepen, en be perking van de tonnage der slagschepen. 4. Uitbreiding van verdedigingswapenen als bijvoorbeeld duikbooten. - 5. Opzegging van het vlootverdrag van Washington, bij voorkeur door gezamenlijke stappen hiertoe. 6. Het stichten van een nieuw vlootverdrag, gebaseerd op het beginsel der pariteit, met vastelling eener globale tonnage. Er worden maatregelen getroffen tot ge lijktijdige publicatie der officieele Japansche voorstellen te Londen en te Tokio. De vlootbesprekingen zijn Dinsdag begon nen. Hoewel van deze besprekingen geen bi- zonderheden zijn bekend geworden, meende Reuter toch te weten, dat zij geloopen hebben over de bovengenoemde Japansche voosrtellen en de gedachtenwiseling, die daaruit voort vloeit. De besprekingen zullen morgen (Vrij dag) worden voortgezet. Hervormings plannen van Doumergue Dinsdag 'is te Parijs onder voorzitterschap van Lebrun, een minis terraad gehouden. In deze bijeenkomst zou Doumergue zijn hervor mingsplannen in bizonderheden uiteenzetten. De minister-president was voornemens den Kamers voor te stellen de nationale vergade ring tegen den 15en November bijeen te roepen. De hervormingsplannen betreffen de vol gende punten: 1. De eerste minister krijgt bijzondere vol machten en de rechten van een premier, ter wijl hij op het oogenblik gelijkgesteld is met de overige kabineleden; 2. De minister-president mag ln geval van ernstige meeningsverschillen tusschen de re geering en Kamer den staatspresident zonder voorafgaande goedkeuring van den Senaat verzoeken de Kamer te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. 3. De regeering zal alleen het recht krijgen de begrootingsuitgaven voor te stellen; 4. De begrooting van het loopende jaar kan verlengd worden, wanneer de eerstvolgende begrooting niet tijdig is aangenomen; 5. In het kader van de Grondwet wordt een ambtenarenwet uitgevaardigd. Feuilleton Uit het Amerikaansch. 41) „En nu aan 't werk. Je krijgt het druk, den heelen ochtend wordt het hard werken, om te beginnen, heb ik hier een twaalftal brieven, die aan de adressen afgegeven moe ten worden. Je neemt de dogcart of neen, een van de auto's, dat gaat vlugger. We moeten den goeien menschen toch wat J geven anders weten ze zich geen raad me zulk een impromptu-geschiedenis als deze. Daarom zijn er ook zoo weinig invitaties ër is geen tijd, om een groot aantal te schij ven en ze dan over de post te verzen^ Maar deze manier heeft bijna cvenvee ces elk van deze briefjes is voor ee vriend iemand, die met een huis vo g< zit, ze wordt gevraagd zelf te komen e veel mogelijk menschen mee te bren&e"' „O, ja", lachte ze, toen ze pende uitdrukking op het gezicht van zag, „ik heb je verteld, wat het is. kind, een plotselinge bevlieging van ee vrouw. Om de herinnering aan de eers e j ren van mijn huwelijk groen te houden, toen Goswold House voor zulke origineele feesten beroemd was, breek ik zoo nu en dan uit het gewone, conventioneele gedoe los. Een tijd lang gaat het goed, 't gastvrouw spelen vooi een hoeveelheid menschen, die me voor het grootste deel onverschillig laten, maar als het me te bar wordt, zet ik alles aan den kant en organiseer zoo iets als dit. Het schijnt, zoo meldt Reuter uit Parijs, dat de meerderheid van den Senaat vijandig staat tegenover het toekennen aan het hoofd der regeering of het hoofd van den staat, van het recht tot ontbinding der Kamer, waarin het plan-Doumergue voorziet. staatspresident Zaïmis uiterst populair is, den afloop van den strijd als een geducht échec van Venizelos, want het is een open baar geheim, dat het compromis zeer tegen zijn zin is gesloten en dat de 18 Senatoren, die voor Zaimis hebben gestemd, dat hebben gedaan tegen zijn veto in. Velen beschouwen het gebeurde dan ook als een teeken, dat de politieke loopbaan van den groote Kretenser ten einde loopt, anderen zien daarentegen ernstige extra-parlementaire gebeurtenissen voor Ciiekenland in het verschiet, welke op e dictatuur zouden kunnen uitloopen. GASTON DOUMERGUE. De Echo de Paris meent, dat Doumergue, als hij voet bij stuk houdt, van de „lage ma noeuvres" van de democratische linkerzijde van den Senaat niet behoeft te vreezen. Mocht ooit de Kamer Doumergue ten val brengen, dan zou een golf van woede tegen het parle ment over de samenzweerders storten. Het radicale blad Oeuvre is ongerust over den toestand, want wat men desnoods Dou mergue zou willen toestaan, zou men daarom nog niet aan zijn opvolger willen geven. Blum wil in de Populaire natuurlijk niets van Doumergue's plannen weten. De presidents verkiezing in Griekenland Het heeft heel wat voeten in de aarde ge had, schrijft de Nw. Rott. Crt., voor de her kiezing van Alexander Zaimis tot president van Girekenland verzekerd was. Pas vlak voor de bijeenkomst van de Nationale Vergadering, de vereenigde vergadering van Kamer en Se naat, heeft de Venizelistische oppositie haar verzet tegen den regeeringseandidaat laten varen, zoodat Vrijdag j.1. van de 330 stem men, 197 op Zaimis werden uitgebrcaht, waardoor hij de volstrekte meerderheid kreeg. Het gros der oppositie had blanco gestemd. De homerische strijd om het presidentschap ging niet voor of tegen den persoon van Zai mis, die zich al lang buiten het politieke ge woel houdt en het epitheton, „de stilste man van Griekenland", ten volle verdient. Hij leeft heel teruggetrokken op zijn villa buiten Athene en wijdt zich van heeler harte aan de kalme en bedachtzame sport, waarvoor zoovele staatslieden van naam een zwak heb ben of hadden: het visschen met den hengel. De loop van zaken toont duidelijk aan, dat ondanks het compromis over de presidents verkiezing de wrijving tusschen regeering en oppositie is blijven bestaan. Niettemin be schouwt men te Athene, waar de 79-jarige De Brusselsche correspondent van de N. R. Crt. meldde: De Belgische minister van landsverdediging, Devèze, heeft heden aan de pers een zeer lange mededeeling gedaan, waarin hij ver klaarde een einde te willen maken aan de misverstanden, die naar aanleiding van de polemieken over de grensverdediging zijn ont staan. De minister herinnerde eerst aan het in 1928 voorgestelde defensieplan. Met het herstel en de moderniseering van de meeste forten rond Luik en Namen, den bouw van een nieuw fort te Ebenemael bij de monding van het Albert-kanaal en de Maastrichtsche bocht, is men' thans Zoo goed als klaar. Alle betwisting omtrent dit gedeelte van het plan zou onzin zijn. Wat betreft de verdediging van de Schelde, werd het herstel van de Antwerpsche forten en de tot standkoming ten Zuid-oosten van Gent van een versterkt bruggenhoofd voor zien. De defensie van de grens en de door de voorzichtigheid geboden voorbereiding van stellingen in het binnenland, zijn heel goed met elkaar te vereenigen. Wat het plateau van Herve in het Oosten van de provincie Luik betreft, daar is het fort bij Battice thans in aanbouw. Drie andere verdedigings werken van artilleriegroepen voorzien, zullen binnenkort in aanbesteding worden gegeven. De verdediging van het tusschen de forten van Luik gelegen terrein is eveneens zoo goed als verzekerd, terwijl een voor de fortlinie ge legen stelling dit alles tot een stevig geheel maakt. Ten Zuiden van de Amblève hebben wij het zeer heuvelachtige terrein in dit grensgebied naar buitenlandsch model van verscheidene achter elkaar liggende infan- terie-stellingen voorzien. Het geheele gewest is als het warein een militair doolhof her schapen. Een binnenrukkende vijand kan er met zeer beperkte verdedigingsmiddelen ge durende verscheidene dagen worden tegen gehouden. Ook dit werk nadert zijn voltooiing. Verder is door de oprichting van speciale grensregimenten de permanente bewaking van het grensgebied in de provincies Luik en Luxemburg verzekerd. Ook wordt het artille riemateriaal verbeterd, de draagwijdte ervan zal vergroot worden, de munitievoorraden Aangevuld en verder is het veldleger van anti tankwapens voorzien. Voor de grensverdedi- gingswerken en de grensgarnizoenen is even eens nieuw wapenmateriaal besteld. De res.- divisies van het veldleger kunnen in geval van nood zeer spoedig worden gemobiliseerd. Ook de zoogenaamde tweede reserve is weer in behandeling genomen en kan in geval van nood veel dienst bewijzen. De minister is met den vasten wil bezield zijn taak tot het einde toe te volbrengen. Hij vertrouwt, dat de natie hem ook in de toekomst haar ver- trouwen niet zal weigeren. vastgesteld, op de hoogte brengen van hun nieuwe voorstellen. Het officiële communi qué van de besprekingen van gisteren be paalt zich er toe mede te deelen, dat de Engelsch-Japansch besprekingen 26 dezer voortgezet worden. In Amerikaansche kringen beschouwt men het feit, dat de Japanners hun vlootvoorstel- len gisteren niet gepubliceerd hebben als een hoopgevend teeken. Als Japan nu zijn voor stellen zou publiceeren, alvorens zich van de Engelsch-Amerikaansche houding op de hoog te hebben gesteld, zou dit beteekenen, dat Ja pan zijn houding definitief bepaald had, zon der bereid te zijn tot concessies. Zou gebroken zijn. De Japansch'Engelsche onderhandel i ngen De besprekingen ter voorbereiding der Vloot- conferentie-zijn gisteren te Londen begonnen. De Britsehe en Japansche gedelegeerden heb ben ze geopend, waarbij bleek, dat Japan niet ongeneigd is over zijn plannen te onderhan- Naar Reuter meldt, hebben de Japanners bij de besprekingenmet de Engelsche dele gatie geen memorandum of eenig ander for meel document betreffende hun standpunt ingediend, maar waarschijnlijk mondeling hun standpunt uiteengezet. De vraag van het verzetten van de bespre kingen tusschen twee delegaties in onderhan delingen der drie delegaties tegelijk is nog niet aan de orde gekomen. De Amerikaansche delegatie en de Italiaan- sche en Fransche vertegenwoordigers te Lon den worden van den loop der Engelsch-Ja pansche besprekingen op de hoogte gehouden. De Japanners zullen de Amerikanen in de conferentie, welke tegen heden met hen is Uit het hoofdkwartier van de regeerings- troepen te Gijan wordt thans de inmenging van de laatste nog in handen der opstande lingen zijnde plaatsen van Asturië gemeld. De rebbelen verzetten zich niet meer, zoo dat de opmarsch der regeeringstroepen over het algemeen zonder bloedvergieten ging. Als buit viel den troepen 3500 geweren, 10 ma chinegeweren, 2 kanonnen en meer dan 2 vrachtauto's met dynamiet in handen. Het feit, dat de opstandelingen zich onvoorwaar delijk overgaven, is te wijten aan de neer slachtigheid in hun rijen, aan het gebrek aan voedsel in hun gezinnen en tenslotte ook aan het opraken van de voorraden munitie. Doodvonnissen. Uit Madrid wordt gemeld, dat de krijgsraad te Oviedo 4 rebellen wegens moord op drie leden der guardia civil ter dood heeft ver oordeeld. Het aantal slachtoffers. Volgens het blad Epoca zouden bij de onlusten in Asturië meer dan 2500 per sonen om het leven zijn gekomen. Lerroux heeft reeds zeer veel aanbiedingen ontvangen van menschen, die weezen van po- litie-agenten als kind willen aannemen; er zijn zelfs menschen onder, naar Reuter uit Madrid meldt, die dit bij zes tegelijk willen doen. Michailof vogelvrij verklaard. De regeering heeft Michailof en vijf zijner medewerkers van de revolutionnaire Macedo nische organisatie vogelvrij verklaard. Elk burger heeft het recht hem neer te schieten. Dit zijn de laatste zes bestuursleden, die nog door de Bulgaarsehe overheid gezocht wor den. KEIZER POE YI BEZOEKT DE GRAVEN ZIJNER VOOROUDERS. De keizer van Mantsjoekwo heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de graven zijner voorouders te Toeng-ling, een der drie keizer lijke mausolea van Mantsjoerije, om zijn voorouders mede te deelen, dat hij de heer schappij over de Mantsjoe's had aanvaard. Per extra-trein reisde de keizer van Singking naar Moekden, waar hij per auto, door een haag van toeschouwers en met vlaggetjes wuivende schoolkinderen, beschermd door een groote militaire macht, naar Toen-ling reed. In het mausoleum verving hij zijn veld maarschalksuniform door het traditioneele costuum zijner voorouders, waarna hij vruch ten, wijn, jade, een stier en een ram offerde en vervolgens zijn op perkament geschreven, boodschap aan zijn voorouders voorlas. Het perkament werd verbrand, waarna de keizer zich terugtrok, zijn veldmaarschalksuniform weer aantrok en naar Moekden terugkeerde. MICHAILOV TER DOOD VEROORDEELD. De krijgsraad te Sofia heeft Michailov, den leider der Imro, die naar men weet uit Bul garije is gevlucht, en eenige andere Macedo nische terroristen ter dood veroordeeld. Op de lijst der namen komt ook die van den Koningsmoordenaar Georgjev alias Tsjerno- semski voor. Gandhi, die al vaker gezegd had zich van het congres terug te zullen trekken heeft thans verklaard, dat hij voorgoed besloten is, de leiding neer te leggen en zich tevens uit het congres terug te trekken. Maandag had de mahatma zijn gewonen vasten- en zwijgdag. Inmiddels ontving hij vele bezoekers, die hem bezwoeren terug te komen op zijn besluit om af te treden als lei der van het A-Indisch Nationaal Congres. Gandhi luisterde glimlachend, knikte af en toe, bevestigend of ontkennen en schreef ten slotte op een stuk papier: „Ik zal het u mor gen zeggen." Vandaar deze nieuwe afdoende verklaring. Dinsdag bracht Mussolini een bezoek aan de werkzaamheden tot vrijmaking van den Agusteum, het mausoleum van keizer Hadri- anus, waarvoor 120 huizen moeten worden afgebroken. Terwijl de Duee met eenige werklieden in gesprek was, zag men hem plotseling jas en colbert uittrekken, een hou weel nemen en mede een der steigers be klimmen, waarop hij gedurende tien minuten meehielp aan het sloopingswerk en herinne ringen ophaalde uit den tijd, toen hij als bouwarbeider in Zwitserland werkzaam was. De kabinetsformateur Oezoenwitsj heeft zijn nieuwe regeering gevormd. Deze is sa mengesteld gelijk het vorige kabinet behou dens een wiiziging bij defensie, welke porte feuille in handen komt van generaal Pera Zivkowtsj, vroeger dictator-minister-presi dent, thans generaal van de koninklijke gar de. Het kabinet wordt uitgebreid met twee ministers zonder portefeuille. Dit zijn de vroegere minister-president Srskits en Ma- rinkowjtsj. De beteekenis van de reconstructie van het kabinet ligt in het opnemen van Zifkowitsj, Marinkowitsj en Srsjkitsj, de drie voornaam ste medewerkers van koning Alexander uit de vroegere kabinetten onder de dictatuur. Het is alsof men hiermee nog eens uitdruk kelijk heeft willen te kennen geven, dat men de lijn door Alexander getrokken streng zal blijven volgen. Naar Reuter opmerkt, telt het nieuwe ka binet onder zijn leden een Sloween, vier Kroaten en elf Serviërs. Zifkowitsj heeft het leger achter zich en Marinkowitsj vertegen woordigt een democratisch element, dat in het vorige kabinet gemist werd. Princes Marina hbeft haar toestemming gegeven, dat de Britsehe kleurenraad, die officieel de verschillende kleuren registreert „Al een poosje heb ik dit van vanavond als laatste redmiddel in mijn hoofd gehad en uitgewerkt; hier in huis is alles al voor el kaar. Als je 't een naam wil geven, zou je het een impromptubal-masqué bij maan licht kunnen noemen. De aardigheid van dit soort feestjes is, dat de costuums zoo één, twee, drie in elkaar gezet moeten worden geef je den menschen tijd om allerlei moois en „artistieks" te bedenken, dan is het resul taat niets anders dan stijf en vervelend. En dan nog iets als 't weer niet ideaal is, is •t een zeer twijfelachtig genoegen, en langer dan een etmaal kun je daar niet van opaan; maar vandaag is het schitterend en vanavond zal 't met de volle man buiten spookachtig mooi z(jn. De menschen mogen doen wat ze willen, dansen op de veranda of elkaar in het maanlicht op de terrassen het hof maken - ■t duurt van tien tot drie, 't souper begint om twaalf uur en om één uur is 't démasqué. Zooals ik je zooeven al gezegd heb, is de voorbereiding tot in de puntjes uitgewerkt t wachtfn was op een werkelijk moo.cn dae ik heb niets anders te doen dan de leveranciers in 't dorp te telefoneeren en jij moet deze invaties afgeven. En als ik jou was zou ik vanmiddag maar eens een extra lang rustuurtje nemen, want natuurlijk z<U -t vannacht wel heel laat worden. Maai ik geloof wel, dat 't leuk, verbazend leuk, wor- ^De^n, waarop Mrs. Goswold dien sten zin zeide, welke aan een br, voorbaat zich verkneuteren in een p meisje van zestien jaar deed denken, maakte Sally even aan 't lachen. Maar 't volgende oogenblik stond haar gezicht weer ernstig, een ongewoon iets van haar, dat Mrs. Gos wold verwonderd deed opkijken een enkele blik was echter voldoende om de zorg achter Sally's strak gezicht te analyseeren. „O ja wat je eigen costuum betreft, daar behoef je je niet bezorgd over te maken. Ik heb al iets voor je bedacht om hall tien, niet eerder, zoo lang moet je verwach ting maar gespannen blijven, wordt het op je kamer gebracht neen, ik vertel je niet wat 't is, maar flatteerend zul je 't wel vin den. Alleen moet je me twee dingen beloven: dat je in geen geval, onder geen provocatie, je identiteit bekend maakt, of je masker af zet, wat feitelijk hetzelfde is, voor één uur vannacht en dat je niets laat merken, als je mij mocht herkennen. Is dat afgesproken?" „U bent zoo lief en goed voor me," ant woordde Sally eenvoudig. „Als ik maar een manier wist, om u te bedanken". „Laat dat maar aan mij over misschien dat ik je gauw genoeg den weg daartoe aan wijs," zeide Mrs. Goswold met een eigen&ar- digen glimlach, alsof een gedachte, die ze niet wilde uitspreken, haar vermaakte. „En nu wordt het je tijd telefoneer even om den auto en zet je leuksten hoed op. O wacht nog eens even." 't Leek of ze zich opeens iets herinnerde ze illustreerde het nadenken-proces door haar wenkbrauwen te fronsen en haar kin tusschen duim en wijsvinger bijeen te knij pen. „Laat eens kijken, heb ik niemand verge ten?" Met een blik op de brieven in Sally's hand ging ze, half-luid sprekend, het dózijn namen na. „Och natuurlijk! Wat ver schrikkelijk dom. Dat zou ik mezelf nooit vergeven hebben en wat zou ik daar over hebben moeten hooren! Als je even wachten wil maar mijn vulpen is leeg! Neen" dit toen Sally haar hand naar de pen uitstak hier maar even zitten en schrijf jij hem ik zal wel dicteeren en dan zelf onderteekenen." «Gehoorzaam ging Sally aan de schrijftafel zitten, nam uit de grijze peau-de-suède map een vel van het papier met het kleine don kerblauwe monogram in den hoek, dat Mrs. Goswold voor het correspondeeren met haar vrienden gebruikte ondanks haar gepreoc- cupeerd-zijn door de op handen zijnde groote gebeurtenis, moest Sally even lachen om 't contrast van dit eenvoudige, gedistingeerde papier met het „officieele" schrijfpapier jian Goswold House, waarvan de linker bovenhoek een gewirwar was van kleine zwarte letter tjes, telefoon-nummers, verkort telegram adres, nummer van de post-box en wat dies meer zij 'doopte haar pen in den inkt, en wachtte, met haar gedachten ver weg, op het eerste woord van Mrs. Goswold. Z ij als gast, op een bal de vervulling van een van haar grootste wenschen! „Beste E.," begon de vrouw op den rieten ligstoel met een kalme, wat eentonige stem te dicteeren „(komma streepje, nieuwe regel). Heel toevallig heb ik gisteravond ge hoord, dat je, wat je reis betreft, van plan veranderd was en den zomer hier op 't eiland komt doorbrengen (streepje) mijn zegsman zeide me tevens dat hij het nieuws gistermid dag uit je eigen mond gehoord had (komma) blijkbaar ben je dan al hier (punt) Daar je het wel druk zult hebben (komma) zal ik je maar geen standje geven (komma) ofschoon je dat voor je nalatigheid (komma) van me je aankomst niet te melden wel verdiend had (punt)". De rustige stem zweeg even. Sally droomde een verrukkelijken droom, waarin een avond japon van lichte, bedrukte zijde met een rok ■vol strooken, de mode-voorspelling van de Vogue, een hoofdrol speelde, tot ze door de nuchtere vraag: „Herhaal even de laatste woorden, wil je," met een schok tot de wer kelijkheid teruggebracht werd. „Wel verdiend had," las ze verstrooid voor. „O, ja. (Nieuwe regel.) Ik hoop (komma) dat je niet door minder aangename omstan digheden tot deze verandering in je reisplan genoodzaakt bent (komma) maar (komma) als een echte egoïste (komma) vind ik dat Italië je beter kan missen dan wij (komma punt) en nu je toch hier bent behoef ik je zeker niet te zeggen (komma) dat ik je gauw hoop te zien (punt nieuwe regel). „Vanavond is een uitstekende gelegenheid om je excuses te komen maken (punt) Ik heb een bal-masqué bij maanlicht op de ter rassen georganiseerd (punt) 't Begint om tien uur (streepje) wanneer 't afloopt zullen we wel zien (punt-komma) démasqué om één uur (punt) Als je kunt, kom dan (streepje) je weet (komma) hoe prettig ik 't zou vin den (punt)". Weer bleef het even stil, maar dezen keer hadden Sally's gedachten wel wat anders te doen, dan te droomen. Met een vaag gevoel, dat er iets niet in orde was, dezelfde beklem mende gewaarwording, welke iemand be vangt, wanneer er na een drukkend warmen dag een onweer in aantocht is, zat ze voor zich uit te kijken. „Nog even de laatste woorden?" „Hoe prettig ik 't zou vinden," herhaalde Sally met gesmoorde stem. „O, jaschrijf er nu onder: „met harte lijke groetenof wacht eens. Heb je ge schreven „Met hartelijke groetenja, dat staat er al!'. „Goed dan 't komt er ook eigenlijk niet op aan. Laat een plaatsje voor mijn handtee- kening open en voeg er dan nog dit, onder P.S. aan toe: Zooals je vanavond zien zult, heeft je brief aan Adèle dezen keer goede resultaten gehad (punt) Ik heb Miss Man waring als mijn secretaresse aangenomen en Ik moet zeggen (komma) ze Is uitstekend (punt) Enfin (komma) je oordeel is altijd goed geweest (punt) En nu de enveloppe,j adresseeren, dat heb je natuurlijk wel begrè- pen, aan Mrs. Cornwallis English. Ze logeert bij de Loumers, hebben ze me verteld t huis heet Bleak House dat groote grijss steenen huis op den heuvel aan 't einde van West Harbour Drive." 't Bleef doodstilNa een paar oogen- blikken van wachten vroeg Mrs. Goswold scherp: „Wat is er, Miss Manwaring? Zoo veel tijd heeft u met. Breng me 't briefje en een pen, dan kan ik onderteekenen." Met een gebaar van wanhoop draaide het meisje zich in haar stoel om en keek de vrouw bij het raam met groote, tragischel oogen aan. „Bent u er zeker vanstamelde ze. „Hè?" vroeg Mrs. Goswold, toen Sally den zin niet afmaakte, verbaasd. „Wat bedoel je* kind?" Sally slikte een paar maal moeilijk, toen* met haar hand aan haar keel, alsof ze zoo het beklemmende gevoel van angst verlichten kon, stond ze op. „Bent u er zeker van, dat Mrs. English; hier op het eiland is?" „Ja, maar waarom vraag je dat zoo? Ik! dacht, dat je met die tijding blij zou zijn een goede gelegenheid voor je om haar voort dien brief te bedanken „Er is nooit een brief geweest." „Wat zeg jevroeg Mrs. Goswold met! groote verbaasde oogen. (Wordt vervolgd).1

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1