Radio-programma Grafmonument voor een Vlaamschen dienst weigeraar. De regeeringsuitgaven. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Valsche munters te A'^dam Verduistering. Frauduleus geslacht vee HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG^ 25 OCTOBER <934 Haar kind gedood. „Publieke vijand no I" f B I R K E N W A S S ER SrSïflJS f:3.- f4.50 Blinde man opgelicht. Chineesch dorp door roovers overvallen Zware stormschade aan de Amerikaansche westkust. De schatgravers op Cocos-eilanden. totsa"M ™n cm»; Voor drie weken naar Madeira. Een wilde stier. en namen geeft, een nieuwe kleur groen ter gelegenheid van haar huwelijk met Prins George, voortaan aanduidt als Marina-groen. De nieuwe kleur is ongeveer zacht jade, met een toon van turquoise erin. Onder grcote belangstelling onthuld. Onder groote belangstelling is op de be graafplaats te Schoonselhof, bij Antwerpen, het moment onthuld ter herinnering aan den juist een jaar geleden, na een langdurig ver blijf in de gevangenis, aan longtering gestor ven Vlaamschen dienstweigeraar Berten Fer- mont. Talrijke Vlaamsche oud-strjjdersbon- den, Vlaamsch-nationalistische organisaties en ook een groep leden van de Nederlandsche Katholieke Jongeren Vredes-Actie uit Hilver sum, Amsterdam, Soest en Bussum waren met hun vaandels aanwezig. De plechtigheid ving aan met de uitvoering van den Psalm van A. Rodenbach, muziek van Jef van Hoof, waarna de Vlaamsche vlag, die het moment bedekte, werd weggenomen. Achtereenvol gens voerden het woord: Mevr. Hamendt- Ghijs, namens de Vlaamsch-nationalistische moeders, C. Huisman, voor de K.J.V.A. in Ne derland, de Kamerleden mr. J. Leuridon en Th. de Backer en tot slot dr. A. Borms. Een bloemenhulde had nog plaats en aan het einde van de plechtigheid werden de Vlaamsche Leeuw en het Wilhelmus ,,en suordine" gespeeld en door alle aanwezigen medegezongen. Incidenten blijken zich niet te hebben voorgedaan. (Nw. Rott.cour.). /ie zal De - ^_ve der federale regeering in de Ver. Staten tijdens het op 1 Juli begonnen boekjaar, waren op 22 October de 2 milliard reeds overschreden. Volgens een rapport van het departement van finantiën bedroegen de totale uitgaven op dien datum reeds 2,010, 860,000 dollar. Dit bedrag is 860,868,000 dol lar meer dan de in dien tijd geïnde inkom sten. in belgie zijn maatregelen tot belasting van het toeristisch verkeer in bewerking. De B.B.N., Bond van Bedrijfshouders in Ne derland, schrijft ons: Al mogen de verchillende landen hun be zinning vrijwel verloren hebben ten aanzien van het handelsverkeer, het toeristenverkeer werd nog altijd ontzien. Zelfs is de propagan da voor het toerisme in enkele landen den laatsten tijd intensiever geworden. In het algemeen wil men het, als het kan, wel stel len zonder buitenlandsche producten, maar blijft men, zelfs in toenemende mate, gebrand op buitenlandsche toeristen, d.w.z. op het geld, dat deze verteren. Het schijnt nu, dat in dit opzicht het ge zonde inzicht ook al op den loop gaat. Uit zeer betrouwbare brond heeft de B.B.N. vernomen, dat men in België werkt aan een regeling, die, als zij wordt ingevoerd en naar verluidt zou dat in November a.s. al het geval zgn het automobilistisch toeristen verkeer een geduchten slag zal toebrengen. Het plan is n.1., voor reizigers per touringcar, maar ook per gewone huur-automobiel, col lectieve paspoorten in te voeren, die niet minder dan 1.75 per persoon zullen kosten met een minimum van maar even 14. (excusez du peu). Als men denkt, op deze manier bezoekers te lokken naar de Brusselsche tentoonstelling In 1935, of als men in de meening verkeert, in die periode eens een flinken slag te slaan door die collectieve paspoorten, kon men wel eens voor een felle teleurstelling komen te staan. Men vraagt zich af, of België zich werke lijk geen rekenschap geeft van de consequen ties, die aan een dergelijken maatregel vast zitten, nu toch overal het slagwoord „Reis in eigen land" hoe langer hoe meer aanhang vindt, tenzijhet de bedoeling is het nieuwe verkeersmiddel te bemoeilijken, óm de oudere, deels verouderde middelen van ver voer te steun-n. Dat is een internationaal streven, terwijl rog niet overal wordt inge zien. hoe ongezond en schadelijk het voor de gemeenschap is. Het is te bejammeren, dat men niet genoeg heeft aan de voorbeelden in andere landen en het leed eerst aan eigen lijf moet voelen, voor men wijzer wordt. 'roote suikerbieten. Volgens De Boerderij woog de grootste voeJerbiet, tot dusver getrokken, 22 pond den landbouwer e. j. Thomassen, te Heeze, s thans echter in den bietenoogst een reus achtig exemplaar aangetroffen, dat het res pectabele gewicht van ruim 27 pond haalde. herziening der standplaats classificatie. kWam de ^ntrale van Neder- landsch Overheidspersoneel (C.N.O.P.) te Am sterdam bijeen met de vertegenwoordigers der aangesloten organisaties, ter bespreking van de voorstellen der Regeering betreffende de herziening der standplaats-classificatie Algemeen werd groote teleurstelling uitge sproken over het voornemen der Regeering om opnieuw de Rijkssalarissen aan te tasten temeer omdat men uit de millioenennota mocht afleiden, dat het Rijkspersoneel dit Jaar eens met rust zou worden gelaten. Voorts werd opnieuw de onbillijkheid van het stelsel van standplaatsaftrek in het licht gesteld, welke onbillijkheid door het Regee- ringsvoorstel wordt vergroot. Ook achtte men het onjuist indien er wederom offers moesten worden gebracht eze ten laste te brengen van een gedeelte van het personeel. Rechtvaardiger was het dan, het bedrag, dat men uit de salarissen wilde halen, over het geheele personeel om te slaan. Tenslotte werd het standpunt vastgesteld, dat de vertegenwoordigers van de C.N.O.P. in de Centrale Commissie zullen innemen. Binnenland Twee broers gearresteerd. Den laatsten tijd waren bg winkeliers in de Jordaan te Amsterdam eenige valsche rijks daalders in betaling aangeboden. De verden king der politie viel op twee gebroeders, die in de Goudsbloemstraat woonden. Dinsdag ochtend is een huiszoeking verricht, waarbij aanwezig waren mr. Kist, mr. v. d. Does de Willebois en inspecteur Kallenborn. Deze huiszoeking heeft resultaat opgeleverd. Eeni ge matrijzen en verder materiaal voor het vervaardigen van munten werden in de wo ning aangetroffen en zijn in beslag genomen. De beide broers zrjn gearresteerd. Gemeentesecretaris aangehouden. De rijksrecherce heeft Maandagmiddag te Schaesberg aangehouden en gearresteerd den gemeentesecretaris aldaar, die verdacht wordt in zijn functie van secretaris-penning meester van het burgelijk armbestuur gelden te hebben verduisterd, vermoedelijk tot een bedrag van 5000. De omvang der verduis tering wordt nog nader onderzocht. In een spoedeischende raadsvergadering is de secretaris uit zijn functie gegeven. De verdachte is vanmorgen overgebracht naar Maastricht en ter beschikking van de justi tie gesteld. Een complot te Haarlem ontdekt. Aan controleerende ambtenaren van het openbaar slachthuis te Haarlem en van de invoerrechten en accijnzen in samenwerking met de politie van Haarlem, Haarlemmer meer en Zandvoort is het gelukt een smok kelhandel in frauduleus geslacht vee te ont dekken. Het bleek, dat op de veemarkt te Purmerend twee zieke runderen waren ge kocht en naar een woning op de grens van Haarlem gelegen, waren vervoerd. Toen een van de runderen dreigde te sterven, werd het geslacht ten einde den kostprijs, 17.50, voor beide runderen nog zoo goed mogelijk renda bel te maken. Na slachting werden den be woner de organen voor varkensvoer aange boden. Deze wilde evenwel zijn varkens er niet aan wagen en hij begroef de organen. Het vleesch bleek te Haarlem, te Zand voort en te Hoofddorp zijn verkocht. Het werd aldaar in beslag genomen en afgekeurd en vernietigd. Het in beslag nemen te Zandvoort en te Hoofddorp geschiedde bij bekende en geves tigde slagers, die het vleesch reeds ten ver koop in den winkel hadden. Bij het in elkaar passen van het vleesch bleek, dat nog een flink stuk ontbrak, dat men niet heeft kun nen achterhalen, doch dat vermoedelijk te Zandvoort is. De politie is daar diligent. Te Haarlem lag het vleesch voor verzen ding aan slagerijen in de stad gereed. Het was in een schuurtje opgeslagen. De ambte naren hebben drie dagen noodig gehad om het complot uiteen te rafelen. Zij hebben de verdachten na een kruisverhoor van vier uur tot bekentenis gebracht. De vleeschsmokkelaars zijn woonachtig te Haarlem en te Haarlemmermeer. Er wordt ook een onderzoek ingesteld naar vroegere handelingen van beiden, omdat het niet uit gesloten is, dat zij het bedrijf reeds lang uit oefenden daar zij een uitgebreide clientèle onder slagers in Haarlem en omgeving had den. DOOD GEVALLEN. In het perceel Kruisstraat 18rood, te Haar lem, wandelde de bewoner de 78-jarige A. de Beer Maandagnacht over de eerste verdie ping. Bg het trapgat lag een mat en hij is daarop uitgegleden en met het hoofd naar beneden van de trap gevallen. Bewusteloos bleef hij liggen. Aan het achterhoofd had hij een bloedende wonde. De ontboden genees heer constateerde den dood tengevolge van bloeduitstorting in de hersenen. DOOR EEN AUTO OVERREDEN GEDOOD. EN Maandagmiddag is op den Schaesbergerweg bij Heerlen de 11-jarige zoon van den heer Bosch door een met grind geladen vracht auto aangereden en ernstig gewond. In den loop van den avond is de jongen overleden. Dinsdagavond is de 15-jarige J. V. uit Klaaswaal, komende van de ambachtsschool te Oud-Beyerland, aldaar door een vracht auto aangereden en onmiddellijk gedood. achtergevels schilderen. In de Apollolaan te Amsterdam en omge ving loopt de laatste dagen een man rond die zich uitgeeft voor schilder en er ook zoó uitziet. Hij schelt hier en daar aan om te vragen den achtergevel te mogen schilderen Hij wil graag den prijs opgeven, die niet hoog zal zijn. Men blijft dan altijd nog vrij Het is echter gebleken dat het dezen man niet te doen is om den achtergevel der hui zen van een nieuwe verflaag te voorzien, maar dat hij in de huizen tracht door te drin gen en dan hetgeen van zijn gading is mede te nemen. In de Schubertstraat is dat gelukt. Hij heeft daar kans gezien een lessenaar open te breken, gouden manchetknoopen mee te nemen en een kutje, dat naar de man hoopte, geld zou bevatten, maar waarin alleen papie ren zaten. Voor het gerechtshof te Amsterdam heeft zich Dinsdag in hooger beroep te verantwoor den gehad de gehuwde 23-jarige E. F., die op 28 December door de rechtbank te Haar lem wegens doodslag op haar eigen 2-jarig kind veroordeeld was tot zes jaar gevange nisstraf, verminderd met de voorloopige hech tenis. Ze zou haar kind zoo ernstig mishan deld hebben hebben, dat het aan de gevolgen U overleden. Verd. heeft hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnu, omdat ze de straf te hoog vond. Ik heb nooit de bedoeling ge had, het kind ernstig te mishanSelen, fluis terde ze nauwelijks verstaanbaar. De pres., mr. v. Lewe v. Neijenstein. Waarom hebt u het dan gedaan? eVrd.: Ik weet het niet. Pres.: Hield u wel van het kind? Verd. barstte in snikken uit Toen de pre sident haar trachtte te kalmeeren, staarde de vrouw hem zonder besef aan. Zij maakte den indruk imbeciel te zijn. De psychiater-deskundige, dr. Overbeek en dr. Bakker rapporteerden, dat verd. uit een misdadiger milieu komt. Ze is dom, haar op voeding is geheel verwaarloosd. Ze is zeer apatisch. Haar huwelijk is zeer ongelukkig. Jong getrouwd, heeft ze reeds vier kinderen gehad. Vervolgens wordt een buurvrouw van verd. gehoord. Verdachte had gezegd: Als ik het vergeven kon, deed ik het, als ik maar niet de gevangenis ervoor in moet. Het is zoo'n stuk chagrijn. Verdachte had een zeer moeilijk leven. Haar man kreeg wel ondersteuning, doch hield hiervan het grootste deel voor zichzelf. Ze moest maar zien met werken er wat bij te verdienen. Dikwijls was er geen eten in huu. De procureur-generaal, mr. D. Reilingh, eischte bevestiging van het vonnis der recht bank, dat z.i. volkomen juist is. Spr. acht het voor verdachte zelf het beste, als ze voor langen tijd uit de maatcshappij wordt verwijderd. Haar andere kinderen zul len nooit meer bij haar mogen zijn. Mr. J. E. van Gelder was van oordeel, dat hier geen sprake is van opzet tot doodslag, wel van mishandeling, den dood tengevolge hebbend. Volgens pl. zijn de verklaringen der getuigen niet geheel betrouwbaar. In het oog dienen te worden gehouden de omstandig heden, waaronder de daad is gepleegd, het voortdurende gesar van haar man, die het geld wegnam, waarvoor ze eten voor haar kinderen zou koopen, het bezoek van de kin derpolitie. Verdachte is reeds gestraft door de ontzet ting uit de ouderlijke macht. Pl. drong op clementie aan. Arrest 6 November. HET „AUTO-ONGELUK" BIJ SLIEDRECHT Poging tot oplichting van de R.V.S. Dinsdag is alsnog de behandeling vrootge- zet van de zaak tegen den 26-jarigen J. E. van L., die in hooger beroep was gekomen van het vonnis der rechtbank, waarbij hij veroordeeld was wegens oplichting tot één jaar en acht maanden gevangenisstraf, ver- minderd met twee maanden voorloopige hechtenis. Verdachte zou te zamen met zijn broeder een complot hebben gemaakt om de N.V. Rotterdamsche Verzekerings-societeit (R.V.S.) te bewegen tot afgifte van 50,000. J. B. van L., de jongste broeder, had bij de R.V.S. een levensverzekering gesloten voor dit be drag. Bepaald was aanvankelijk, dat bg overlijden het geld aan de ouders van den verzekerde zou worden uitgekeerd. Later was de polis zóó gewijzigd, dat de broeder als meest begunstigde werd aangewezen. Gelijk men zich herinnert, werd vervolgens een comedie geënscenseerd, welke den indruk moest vestigen, dat J. B. van L., die de ver zekering had afgesloten, met zgn auto in de Merwede was gereden en verdronken was, zoodat de verzekering zou worden uitbetaald. De andere broer had hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis der rechtbank; hij hield vol dat hij van tevoren niet van den „verdronken" broer had geweten. Gisteren werd de laatste, die in zijn vonnis had berust, als getuige gehoord. Verdachte heeft een passief, geen actief aandeel aan de oplichting gehad. Deswege heeft hij hooger beroep tegen het vonnis der rechtbank aangeteekend, ook omdat hij ten gevolge van verklaringen van getuigen, die gebeten op hem waren, door de rechtbank als een ongunstig individu was gebrandmerkt. De procu-eur-generaal, mr. Reilingh, per sisteerde echter bij de vordering van den procureur-generaal, mr. Bauduin, zijn voor ganger, die tegen verd. wegens poging tot oplichting één jaar en acht maanden gevan genisstraf met aftrek van twee maanden voorloopige hechtenis had geëischt. Het Hof zal op 6 November arrest wijzen. Buitenland De opvolger van Dillinger als „publieke vijand no. 1" dat was Prettyboy Floyd is Maandag nu ook door de politie neerge schoten. Floyd was een man met Mn 10-tal moor den op zjjn kerfstok, terwijl hij van zijn vak als men het eens zoo lichtzinnig zou mo gen uitdrukken beroover was van banken. De man bevond zich in de buurt van East Liverpool, in den staat Ohio, en hield zich verborgen in een kuil, dicht bij een boeren hoeve, waar hij door dreigementen voedsel wilde afdwingen. Toen de opgespoorde man de omsingeling gewaar werd opende hij da delijk het vuur op de politieagenten. Hij had twee machine-pistolen bij zich, die hij beide leegschoot Op de omsingelaars. Toen ging hij er van door, doch gedurende zijn vlucht w' hij neergeschoten. Nog geen kwartier later cu; -.;?s -r - si' 5. VRIJDAG 26 OCTOBER. Hilversum, 301 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 „Ik droomde", spel van Nico Boer. M.m.v. F. Nienhuys (declamatie) en gra mofoonpl. 11.45 Concert. J. Mulder (saxofoon) en J. Vogel (piano). 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo foonpl. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Causerie Mevr. I. de Leeuw van Rees. 2.50 Gramofoonpl. 3.00 Uit Heck's Lunchroom: John van Brück en zijn orkest. 4.00 Kniples. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 5.30 Gramofoonpl. 6.00 Concert. C. Steyn (accordeon) eu J. Jong (piano). 6.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7.00 Dr. J. v. d. Tempel: Het vraagstuk der devaluatie. 7.20 Gramofoonpl. 7.27 Herh. SOS-berichten. 7.30 Vervolg orkestconcert. 8.00 Ds. C. B. Burger: Toekomstgeloof. 8.30 Kamer-orkest o.l.v. Th. v. d. Pas. 9.00 Ds. E. D. Spelberg: Vrijz. Protestanten in Indië. 9.30 Vervolg Kamerorkest. 10.00 Vaz Dias. Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.15 A. v. d. Vies: Het Hed^ndaagsch Rus sisch tooneel. 11.00 Jazzmuziek. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 m. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. C. J. Sikkel. 11.0012.00 Ensemble Van der Horst. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Ensemble Van der Horst. 1.30 Orgelconcert F. Kloek. 2.30 Chr. lectuur. 3.003.45 The Columbia Three foonpl. 4.00 De Columbia Three. 5.00 Mevr. L. FlipseSnel (sopraan) en E. Flipse (piano) en gramofoonpl. 5.45 Gramofoonpl. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Causerie H. de Bruin. 8 00 A Capella Koor „Bel Canto" o.l.v. Vranken. 8.15 VARA-strijkorkest o.l.v. H. de Groot. 8.22 Vervolg koorconcert. 8.34 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. en gramo- a. 8.51 Vervolg koorconcert. 9.oi Vervolg orkestconcert. 9.13 Vervolg koorconcert. 9.30 Haarl. Orkestvereeniging o.l.v. F. Schuurman m.m.v. H. Leydensdorff (viool). 10.00 Vaz Dias. 10.10 Vervolg concert. 11.0011.30 Gramofoonpl. ZATERDAG 27 OCTOBER. Hilversum, 301 m. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.De Flie refluiters o.l.v. J. v. d. Horst, m.m.v. A. de Booy (zang) en gramofoonpl. 12.00 De Notenkrakers o.l.v. D .Wins en gra mofoonpl. 1.45 Zenderverz. 2.00 Filmpraatje M. Sluyser. 2.15 „Hermani", opera van Verdi (Op gr.pl.) 3.00 Economische causerie J. W. Matthijsen. 3.20 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels. 4.00 Rep. u. e. groote radiofabriek. 4.30 Vervolg ensembleconcert. 5.00 C. Steyn (accordeon) en J. Vogel (piano) 5.10 Vervolg ensembleconcert. 5.30 Literaire causerie A. M. de Jong. 5.50 Vervolg accordeon en piano. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 „De Krekeltjes", o.l.v. Leida Hulscher. 7.00 Friesche uitzending. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Gramofoonpl. 8.30 Bonte Avond, m.m.v. VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot, de Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst, de Notenkrakes o.l.v. D. Wins, J. Jong en C. Steyn (piano), R. Bresser (cel lo), J. Mulder (saxofoon) en L. Blom (alt viool), Lombardo (bariton), Coos en Polly Speenhoff (liedjes) en VARA-Tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. In de pauze: Vaz Dias VARA-Varia. 11.3012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonpl. 3.004.00 Kinderuur. 4.15 Gramofoonpl. 5.00 Schlagermuziek en gramofoonpl. 6.20 Causerie. 6.45 Gramofoonpl. 7.15 Lezing. Gramofoonpl. 8.00 Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Causerie. 9.05 Orkestconcert. 9.15 Radiotooneel. 9.45 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonpl. 10.45 Schlagermuziek. 11.3012.00 Gramofoonpl was hij dood. Hoe gevaarlgk deze moge blijken uit het feit, dat hg in 15 staten der Unie door de politie gezocht werd we gens bankdiefstallen. In 1933 had Floyd te Akins in den staat Oklahoma een graf laten gereedmaken Tot zjjn moeder, die daar woont, had hg 8ezeSd" „Leg mij in dit graf, want ik kom spoedig terug vol lood." Er was voor het vangen van Floyd le vend of dood - een belooning uitgeloofd van 6000. HET DUITSCHE STOOMSCHIP „RIO DE JANEIRO" BRANDEND AAN DEN GROND. Het Duitsche vrachtschip „Rio de Janeiro is aan den ingang van de haven van Victoria in Argentinië aan den grond geloopen. De bemanning is ongedeerd, maar de brand, die sinds eenige dagen aan boord woedde, duui voort. Zeven brandweerlieden werden door rook bedwelmd. OVERVAL VAN BANDIETEN OP EEN TREIN. In den nacht van Zondag op Maandag heb ben Chineesche bandieten een overval gedaan op den spoorweg TatoengkouTsjangtsjoen. Een personentrein werd door 6 bandieten beschoten, aangehouden en de passagiers ge plunderd. Zes passagiers werden door de ban dieten gedood en negen passagiers ontvoerd. Uit het station Dasjisjao heeft men troe pen gezonden. De Duitsche 1000 mark-biljetten. Raden Mas Sapari, alias Prarosoewito uit Madioen, is een dier wonderdokters die, wanneer ze er kans toe zien, hun medemen- schen oplichten, vertelt de Ind. Crt. Ergens in Soerabaja huist een handji, die een ooglijden heeft en reeds zoo goed als blind is. Niettegenstaande verschillende Europeesche artsen reeds gefaald hebben, beweerde de Raden, dat hij den hadji kon genezen. Na een dag in afzondering te hebben door gebracht, verklaarde de wonderdokter, dat de hadji eenige pisangspruiten moest doen kappen en een geheel witte en zwarte kip offeren. Dit was echter nog niet voldoende. De hadji moest hem f 200 leenen op een biljet van 1000. De hadji liet nu zijn zoon komen om te zien, of hij werkelijk een biljet van duizend had ontvangen en toen de jongen bevestigde, dat hij op het papier het cijfer 1000 zag, was de hadji gerustgesteld. Al spoedig bleek echter, dat het gewissel de biljet een waardeloos papiertje van 1000 mark was. De arrestatie van den wonder dokter volgde en de landraad heeft hem tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. EEN ZIGEUNERBIJBEL. Op het Zigeunercongres, onlangs te Her- manstadt gehouden, aan hetwelk 10.000 zigeu ners deelnamen, werd een vertaling van den bijbel in de taal der zigeuners, in 1935 ver schonende, aangekondigd. Het dorp Kaoyu in Noord Kiangsi is door 250 roovers overvallen. 30 inwoners werden neergeschoten, 30 an deren verbrand, terwijl 216 in het water wer den gedreven, waar zij verdronken. Van de 300 huizen, welke het dorp telt, zijn 254 in vlammen opgegaan. Van de overlevende inwoners zijn 150 ge vlucht, terwijl ongeveer 80 zijn gebleven, hoe wel zij van alles zijn beroofd. De verdedigers van het dorp hadden ge schoten op een bende roovers, die zestien per sonen als gijzelaars wilden ontvoeren. De bandieten trokken zich toen terug, doch kwamen korten tijd later in grooter getale terug. Aan de Amerikaansche westkust heeft op vele plaatsen de storm groote schade aange richt. In de haven van Seattle werd het stoomschip „President Madison" van zijn an kers geslagen, waarbg negen personen werden gedood. In vele steden aan de Amerikaansche west kust heeft de storm groote materieele schade aan de huizen zelf veroorzaakt. Seattle en Astoria zijn door zware stormen geteisterd, heele gebouwen stortten in en tal rijke daken werden afgerukt. Aan de kust zijn een groot aantal visschers- vaartuigen vergaan. Een stoomboot, welke het verkeer tusschen Seattle en Tacoma on derhoudt, is vergaan, 50 passagiers konden gered worden, doch 10 verdronken. Gearresteerd. De 18 Britsche schatgravers, die in Augus tus Engeland hebben verlaten met het doel te zoeken naar de fabelachtige schat, welke op het Cocos-eiland begraven moet zijn, zijn door e po ïtie van Costa Rica gearresteerd. Hun radiotoestel en andere bezittingen zgn in be- slag genomen. ™r,uidt- wisten de schatgravers niet de „stuermer verplicht gesteld voor de gemeentescholen te maagdenburg. xvil We hebben om elf uur 's avonds het in l.e Havre Hier anker uitgeworpen in Le Havre. Hier zullen wij den heelen nacht blgven liggen. Heerlijke gelegenheid om eens fyn uit slapen op een stilliggende boot, na de nach ten die slapeloos waren door het geloei va* den misthoorn. Met dit weelderige vooruitzicht in het ver schiet kan men niet anders doen dan tot 1 uur in de bar bijeen blijven. Om half 2 sluiten wij de oogen. Om half 5 dreunt er boven ons of naast ons een slag als een kanonschot. Wjj zitten op hetzelfde oogenblik overeind, staren elkaar met holle oogen aan en grijpen gelijktijdig naar onze horloges. Ligt het schip er nog? informeert voor zichtig mijn reisgezellin. Mijn antwoord blijft me in de keel steken Met een helsch gekraak vliegt er blijkbaar op enkele meters afstand een granaat uiteen, gevolgd door een geluid van twintig holle' biervaten, die in een ravijn met 'n daverende echo worden gegooid. De heeren bootwerkers van Le Havre blijkbaar met hun werk aangevangen. zijn een ge- „De Overmand door slaap dut ik nog twee mi nuten inEen oorverdoovende slag scheurt mij weer wakker. Nu moet het in onze hut zijn ingeslagen! Ik kijk om mij heen. Nieta Van dit oogenblik af komt de hel geen minuut meer tot rust. Met koortsig hoofd probeer ik de geluiden thuis te brengen: Nu worden er honderd spoorstaven in het ruim gekeild. Een reus smijt twintig theater-balcons tegelgk boven op onze hoofden. De chief-steward is ergens boos over en slingert alle serviezen van alle trappen. Brrroem! Rang! BrroemU Dit moet van de sluisdeuren van IJmuiden zijn weest. Schuchtere interruptie van Marion: oorlog kan niet erger zgn." Nauwelijks is het woord er uit of'n bèngüditmaal moet de Cunard-liner, die gisteravond nog achter ons gemeerd lag, door een cycloon zijn opgenomen en op ons sportdek zijn gekwakt Automatisch kijk ik naar boven: het plafond houdt het! Het is zes uur. Wij bellen den steward, be stellen een kop thee en een bad. Om half acht zitten wij met loome oog leden in de ontbijtzaal. Wat is er in 's hemelsnaam vanmorgen aan de hand geweest, kapitein? Hoe zoo? Wel, ik moet zeggen Marion maakt een sussend tuitmondje. 'twas een beetje rumoerig. O! We hebben het een en ander geladen en gelost. We wisten nog niet onnoozelen, hoe heer lijk we hadden geslapen toen de boot nog voer en de lange golven van den Oceaan ons wiegden in zachten cadans! het fel antisemitische weekblad van Julius Streicher, „Der Stürmer" als leermiddel ver plicht gesteld. EEN PADDENSTOEL VAN 14 POND. Op een veld bij Munchen heeft men een paddenstoel gevonden, welke meer dan 14 pond weegt. Even verder von men een stuif- zwam zoo groot als een menschenhoofd. Beide zgn tentoongesteld in een café in Munchen. HOOREN VIA DE KNIESCHIJVEN. Een school-toestel. Naar V. D. uit Londen verneemt, is daar op de medische tentoonstelling in de Royal Horticultural Hall een toestel gedemonstreerd, waarmede het mogelijk is een klasse van ge heel doove kinderen in staat te stellen hun onderwijzer te hooren. Een doos met een microfoon erin wordt op een tafel, waarachter de onderwijzer staat, geplaatst. Een aantal draden loopen naar vibrators, die aan de knieën der kinderen zijn bevestigd, of aan de ellebogen, tengevolge waarvan de kinderen het geluid kunnen waarnemen. Agent van politie gedood. De Joodsche perscommissie schrijft ons- Naar de „Jewish Chronicle" van 19 ort, ber j.1. uit Maagdenburg verneemt, heeft de burgemeester van die stad onlangs een ver ordening uitgevaardigd, waarbij op de Z meentelijke scholen twee lesuren moeten wor" den gewijd aan „de gevaren van het Jonl Oom". BB d«. Terwijl men bezig was van het stoomschip Van Riebeeck dat aan de K. P. M.-steiger te Tandjong Priok lag, vee te lossen, wist een karbouw die plotseling dol scheen te worden, te ontsnappen en rende de loopplank af. Een koelie, die het beest wilde tegenhouden, kreeg een stoot en vloog bijna in het water. De stier zette zijn weg voort naar den uitgang van de K. P. M.-kade, alles wat hem voor den voet kwam omverloopende. Voor den uitgang stond een agent van politie die druk bezig was het verkeer te legelen en met zijn rug naar den naderenden stier gewend stond. De stier rende recht op den agent aan en liep hem tegen den gro.id waarna het wilde beest den agent nog e611 stoot met een zijner horens in de rechterzij gaf om vervolgens den grooten weg over te vluchten in de richting van den betonsteiger, waar hy voor het hek bleef rond loopen. Niemand durfde echter het dier te naderen. De sectiechef van de politie Priok werd van het geval op de hoogte gesteld, en toen hij geconstateerd had, dat de aangevallen, agent er zeer ernstig aan toe was, besloot hij, voor er nog meer onheil werd gesticht het dier neer te schieten. Hij begaf zich dus met zijn karabijn naar de plaats waar het beest zich bevond. De omstanders hadden de vlucht genomen bovenop spoorwagens die op de kade stonden en toen de sectiechef te voet naderde werd i'j direct door den stier aangevallen. Hij aarzelde natuurlijk geen oogenblik en legde e d'er met een welgericht schot neer. e aangevallen agent werd naar den haven- arts gebracht en op diens advies naar het ziekenhuis vervoerd, daar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Door den stoot was de U1 van den man opengereten en zijn lever gescheurd. Naar het Bat. Nbl., waaraan het boven staande ontleend is, vernam, is het slachtof- er den volgenden morgen overleden. e overleden agent laat een vrouw en twea Jeugdige kinderen achter.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2