Stadsnieuws gaan ute fieenV RIJDT per HILLTAX Licht op voor alle voertuigen. Vorstelijke Emigranten. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 OCTOBER 1934. Uit het politierapport. Natuurijs. Visscherij. RH1LIPSRADIO Technisch Bureau van Baaren Spoorstraat3 6 - Telefoon 461 Kantongerecht Den Helder. Zeekrijgsraad Willemsoord. De sabotage aan boord van de „Nautilus" Twee jaar gevangenisstraf met ontslag uit militairen dienst geëischt. Voor den Politierechter te Alkmaar. Donderdag 25 October 17.16 uur. Vrijdag 26 October 17.14 uur. jVEREENIGINO VAN OFFICIEREN BIJ DE ZEEMACHT. In het verslag van Zaterdag j.l. werd de naam van den heer Christiani als voorzitter genoemd. Wij vernemen dat dit moet zijn M C. de Lange. EEN LLOYD-AVOND. Vrijdagavond 8 uur geeft de Rott. Lloyd in Casino een z.g. Lloyd-avond, waarvan de be doeling is op een aangename en interessante wijze de aantrekelijkheden van het maken van korte zeereizen met de mailschepen naar voren te brengen. De avond is toegankelijk voor introducé's. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER VAN IS23 OCTOBER 1934 i Nieuwe zaken: Den Helder: Permanent Wave Centrale (eig. N. J. Ra- vensteijn), Ruijghweg. Kapper. Filiaal: Dijk- gtraat 2628. H. Kooger, Kanaal weg 160. Drogisterij. Texel: D. Dros Azn., Steenenplaats 6, Den Burg. Huishoudelijke, luxe artikelen, sigaren en si garetten. Wijzigingen: Texel: N. V. Handel Mij. Dros en Co., Weverstraat 4, filiaal Steenenplaats 6 opgeheven. Het winterseizoen is ingeluid: de getrouwen der abonnementsvoorstellingen zijn Dinsdag avond wederom in groote schare opgegaan naar het Casino, waar men gedurende de pe riode van rust niet heeft stilgezeten; in ver schillende opzichten zijn zoowel de groote zaal als de foyer aanmerkelijk verbeterd en ver fraaid. Wanneer met December de nieuwe klapstoelen in halven cirkelvorm zijn opge steld, zal de zaal stellig een aardig schouw- burgachtigen indruk maken met een intiem karakter. Maar nog op andere wijze de aandacht mag er wel eens opgevestigd worden tracht de directie het publiek aan zich te verplich ten. Geen moeite is haar te veel om in de groote steden tallooze voorstellingen te gaan keuren om zoodoende naar Den Helder alleen het beste te brengen, wat de repertoires der verschillende gezelschappen bieden. Daar in October nog geen belangrijke nieu we stukken gebracht zijn, viel voor dezen eer sten avond de keuze op Else Mauhs en Jan Musch met de 120ste vertooning van het Fransche blijspel „Vorstelijke Emigranten", het stuk waarin onze groote actrice zulke schitterende triomfen gevierd heeft. In deze rol van Grootvorstin Tatiana Petrovna is haar indertijd door mevr. MannBouwmeester de ring overgedragen, die de bezitster verheft tot koningin der Nederlandsche tooneelkunst. Het stu kheeft een boeienden en geestigen dialoog, zoodat men zich geen oogenblik ver veelt. De schrijver kent het tooneel door en door; op hoe geraffineerde wijze wordt de toe schouwer niet voorbereid op het suprème moment, dat de Sovjet-gezant de prinses hul digt met een armkus. Overigens is het niet zeer evenwichtig van bouw, de intrigue heeft niet veel te beteekenen en het peil daalt merk baar, als de schrijver ons met valsch pathos wil ontroeren door zijn quasi idealistische denkbeelden. Doch waarom de bezwaren breed uitgemeten, waar het stuk Else Mauhs aanlei ding geeft tot een volmaakte en vlekkelooze uitbeelding? Haar voortreffelijk en schoon spel heeft weer eens overtuigend aangetoond, dat de edele tooneelkunst nooit vervangen kan worden door de film, hoe luid en verstaanbaar die ook moge ratelen. Minder voldeed Jan Musch, wien een prin- selijk-militaire rol niet ligt. In zijn fantasie uniform leek hij meer op Elias naar het bal- masqué dan op een keizerlijk aide-de-camp. Gelukkig hoefde hij zich slechts kort met dit operette-pakje te tooien en toonde hij zich overigens een waardig partner van onze groote actrice. Hun samenspel was inderdaad volmaakt en met waardigheid teekende hij in dezen tijd van malaise zijn milliarden-chèques. Ko Arnoldi gaf een gave vertolking der rol van het bankier-Kamerlid Charles Arbéziat, een zijner beste créaties; Ank van der Moer voldeed uitstekend als zijn echtgenoote. Van de kleinere rollen mogen met eere genoemd worden Ad. van Hees, de zoon, en Lize Ser- vaes als de doove mevrouw Chauffourier Dubief. Alles te zameit genomen een uitmuntende vertooning van een boeiend stuk. AANRIJDING BRAKKEVELDWEG. Gisteren is op de kruising Overweg Brakkeveldweg een jongen, die per rijwiel den Overweg opging, tegen een zandtransport auto opgereden. D oorzaak is hoogstwaarschijnlijk gelegen in het feit, dat de jongen de signalen van den auto niet gehoord heeft. Hij kwam er met eenige ontvellingen aan de handen af. DIENSTREGELINGT. E. S. O. Ingaande 5 November 1934. Hieronder laten wij de nieuwe dienstrege ling der T.E.S.O. volgen, zooals deze per 5 November a s. zal luiden Wij maken onze abonné's er attent op, dat het de bedoeling is, dat zij het bericht hit- knippen, en in onze Winterdienstregeling plak ken. (Pagina 31). Op werkdagen Vertrek Texel 5,50, 7.50, 11.20, 14.35 17.35 uur. Vertrek Den Helder 6,50, 10.—, 12.20, 16.20 18.35 uur. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel 7.30, 11 20, 17.20 Ve. re Oen Heldert 12.20. 18.30 - I* Ingaande 1 Februari 1935. JOHNNY DUNN VOOR DE HELDERSCHE HOTCLUB. Men schrijft ons: De Casino-directie engageerde als eerste groote band in dit seizoen: „Johnny Dunn's Hot Rhythm Landers". Johnny Dunn is een der beroemdste neger- trompetisten en o.m. de schepper van het „wa-wa"-effect. De uitgevoerde nos. vielen bij het talrqke publiek, dat 's middags en s avonds aanwezig was, zeer in den smaak, hoewel velen bezwaren hadden tegen het soms te lang durend trompetspel van Johnnij- himself. De Heldersche Hot-Club engageerde dezen middag een propaganda-middag in de foyer van Casino. Deze vergadering werd goed be zocht en verschillende personen gaven zich aanstonds als lid van deze jonge vereeniging op. Nadat de voorzitter, de heer L. F. van Loo Jr. de grondbegrippen en het doel der vereeniging had uitgelegd, nam het be stuurslid, de heer A. Ph. Polak het woord en wees nog op verschillende punten aangaande het lidmaatschap. Ten slotte hield de voor zitter een korte causerie over: „Jazz en hoe wij dezen vorm tegen onze tegenstanders hebben te verdedigen". Deze causerie werd met toepasselijke gramofoonplaten toegelicht. Hierna konden de leden de matinee van Johnny Dunn gratis bezoeken. Dunn toonde zich zeer enthousiast en gaf vele „spécials" voor de Hotclub, die zeer in den smaak vie len. Al met al voor de H.H.C. een goedge slaagde vergadering. Ouders, past op! Bij de politie werd aangifte gedaan, dat op den openbaren weg in deze gemeente, door een onbekend manspersoon met een 8-jarig meisje niet nader te noemen handelingen zijn gepleegd. De recherche stelt een onderzoek in. Jekker vermist. Door een persoon werd aangifte gedaan van vermissing van een jekker uit een gebouw. Een onderzoek wordt ingesteld. Aanrijding. Te omstreeks middernacht had nabij de Postbrug een aanrijding plaats tusschen twee personen-auto's. Een auto reed over het Ko ningsplein in de richting naar den Kanaalweg, terwijl de andere van de Kerkgracht in de richting van de Loodsgracht reed. De aan rijding is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat de laatstbedoelde auto geen voorrang ver leende. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Beide auto's werden beschadigd. Een onderzoek wordt ingesteld. Het gebruik van natuurijs uit Noorwegen neemt, vooral in IJmuiden weer toe, omdat dit thans goedkooper is te verkrijgen dan het kunstijs hetgeen ter plaatse wordt gefabri ceerd. Er is indertijd heel wat strijd geweest, nog niet zoo heel lang geleden, of het kunstijs, uit hygiënisch oogpunt niet was te verkiezen boven natuurijs en daarom het laatste minder geschikt zou zijn voor koelhouden van visch dan het: eerste. De Keuringsdienst te Haarlem heeft, naar verluidt, uitgemaakt dat het natuurijs bacte- rievrij was, zoodat er geen enkel motief was om kunstijs boven natuurijs te prefereeren. Het gevolg er van zal zijn, dat natuurijs weer meer zal worden gebruikt. Dat dit aan de ijsfabricage een belangrijke schade zal berokkenen, ligt voor de hand. Vooral nu de scheepsvrachten zoo laag zijn, zal vermoedelijk nog sterker kunnen worden geconcurreerd. Zooals in het Handelsblad wordt vermeld heeft zich te IJmuiden een naamlooze ven nootschap gevormd, waarin verschillende groote afnemers van het ijs financiëele be langen hebben. Zouden te Den Helder ook weer Noorsche qsbooten kunnen worden verwacht Wie der ouderen herinnert zich niet de nog houten stoombooten Heinedal zooveel in de Binnenhaven, bezig de groote ijsblokken te lossen, die dan naar de ijspakhuizen werden vervoerd ter opslag. Die ijspakhuizen met hun dikke wanden van warmtewerend materiaal vervaardigd, nog stammende uit den tijd toen kunstijs nog niet zoo gangbaar was, zijn nog niet geheel verdwenen, want in den winter ziet men nu en dan per kar wel ijs uit de slooten naar die pakhuizen vervoeren. Het is, zoo we 't al niet wisten, een wonder lijke tyd', die, ondanks de perfecte technische middelen waarover men beschikt, soms weer dingen in de volle belangstelling plaatst, waar van men meende, dat ze voor goed hadden afgedaan. Want dit natuurijsgebruik had men ook reeds als afgedaan beschouwd, en ziet! Met eenige belangstelling slaan we den verdere gang van deze aangelegenheid gade Schreven we over den minder gunstigen haringahndel in Engeland en was er laatst ook sprake van de minder gunstige resultaten dezer visscherij, die te IJmuiden ontscheep ten, het schijnt, dat thans voor bepaalde goede kwaliteiten flinke prijzen worden besteed. Toch schijnt de minder goede kwaliteit der haring in hoofdzaak te zijn toe te schrijven aan niet zoo zorgvuldige behandeling bij het schoonmaken en het zouten. Daardoor is er groote variatie in de op- brengstprijzen, waardoor de onderlinge be sommingen van de loggers sterk utteen- loopen. Zoo is er een logger binnengeloopen te IJmuiden, die uitsluitend uitstekende kwali teit haring aan boord had en daarvoor per mand 3.besomde. De logger had een be langrijke vangst, zoodat de totaaluitkomst zeer bevredigend was. Goede bereiding van onverschillig welke visch is natuurlijk van belangrijken invloed op de prijzen. Zoo'n zelfde verschijnselis ook wel waarge nomen tijdens de garnalenvisscherij in het winterseizoen, in den tijd toen er nog over vloed van vraag was. De koopers kenden de visschers, die den naam hadden van goede verzorgers der gar nalen en in den regel maakten die dan ook de hoogste prijzen. Speciale vakkennis wat betreft den duur van het koken,en het juiste zoutgebruik en bovendien het flink doorzeven en ontdoen van alle „vuil" speelden een groote rol. Zoo zal het ook waarschijnlijk wel zijn met de harlngprijzeti Vakkennis tot In de perfeo- Speciale Servicedienst Ontvangen type 572A P.S. RADIO- GRAMOFOON f 350.—. Vraagt vrijblijvend demonstratie tie en het juiste zoutgehalte zullen hun in vloed wel hebben laten gelden. Het zijn niet alle koks, die lange messen dragen, is ook hier misschien van toepassing. Van hoeveel beteekenis, behalve eigen er varing, vakvoorlichting aan de jonge vis schers is, zal al meer en meer gaan blijken. Naast theoretische, nautische- en motor kennis, zal ook de vischbehandeling aan boord voor conserveering in welken vorm ook, noo- dig zijn. Het is een vraagstuk, dat in beter finan- cieelen tijd wel snelle toepassing zou hebben gevonden, doch waarin, als met zooveel nut tige dingen, stagnatie is gekomen. Het ging oorspronkelijk met de wulken- visscherij, die 1 October is aangevangen, tamelijk goed. Er was behoorlijke vangst en er werden bevredigende prijzen besteed. Al zeer snel daalden de prijzen, omdat de vraag geen gelijken tred hield met den aan voer. Nadien was er wat schommeling, maar tot het oorspronkelijke prijspeil is het niet meer gekomen en de prijzen zijn soms zóó laag, dat er weinig besommingsresultaat kon zijn. De Texelsche visschers, die zich met deze visscherij onledig hielden en dus de eigenlijke zeilvaartuigen zijn, oefenden nu de z.g. flau we garnalenvisscherij uit. Dit is een bedrijf uitsluitend voor de bin- nenlandsche pellerijen en comestibles-zaken en de vraag is spoedig bevredigd, zoodat nooit hooge prijzen worden gemaakt en meest op contractprijs wordt geleverd. De overige vangst is dan meestal voor de Texelsche puf fabriek. Ook voor deze zeilvaartuigen, die weinig exploitatie-kosten overigens hebben, is de tijd zeer ongunstig. Rechters gevraagd! Alles was gereed voor de zitting van het Kantongerchtin de eerste plaats waren er de hoofdpersonen c. q. de delinquenten. Zij waren er als gebruikelijk in ons welvarend kanton in grooten getaledoodden den tyd in het wachtverblijf, pratend, wachtend, mor rend... De ambtenaar van het O. M., de griffier, de deurwaarder, zij waren er, en toch ging de zitting niet door, althan3 voorloopig nietWant er was geen kantonrechter! Dat zat zoo...: de eigenlijke kantonrechter, Mr. Sickenga, bevond zich met vacantie te Haarlem en had nog 's morgens te kennen ge geven de zitting niet te kunnen bijwonen, Dus moest er een plaatsvervanger komeuDe burgemeester was nog niet opnieuw beëedigd, dus die viel af, tylr. De Sitter had geen .stem vanwege een keelaandoening, terwijl Mr. Arn. Veldman op dokters advies de zitting niet kon leiden. Meer plaatsvervangers zijn ef niet, dus wat nu? Telegram naar Haarlem: mijnheer Sickenga kom! En de kantonrechter kwèm, om kwart voor drie stopte zijn twoseater voor het be kende gebouw aan de Kerkgracht; even voor bereiden en zoo werd het drie uur, dus een uur te laat, eer het eerste „misdrijf" in be handeling kwam Diverse overtredingen. Kunstschilder A. H. 0,50 boete. Auto zonder voorgeschreven verlichting laten staan in de Koogersteeg. Van dergelijke gevallen zullen geen processen-verbaal meer worden opge maakt. A. B„ arbeidswet overtreden, 1 of 1 dag. A. J. G. S., motor zonder voorgeschreven verlichting laten staan, 50 centen boete. J. J. L., met z'n fiets geslingerd op den weg, blijkbaar bedoeld als studentengrap, 6 of 2 dagen. M. W. op een fiets zonder licht gereden, 3of 2 dagen. „Daar ga ik voor zitten", zoo vertrekt bekl. W. de V., idem, 4 of 4 dagen. J. H. V„ geen hand uitgestoken bij het ver anderen van richting, 5 of 2 dagen. (De kantonrechter had bij een vorige - zit ting verklaard dergelijke overtredingen met 10 te beboeten. Hq is dus nog clement!) B. P. A. L. heeft hetzelfde misdreven, doch heeft zijn veroordeeling nog wat uitgesteld, daar hij ontkende. De verbaal-maker, agent v. L„ zal er nu aan te pas moeten komen. G. V., op een verboden weg gefietst, f 6 of 3 dagen. H. O., met een handwagen op de Bassin gracht gereden, 4 of 2 dagen. H. G., geen reflector op de fiets, 4 of 2 dagen. J. A. Z., Idem, 3 of 2 dagen. S. R„ onbeheerd een handwagen aan den verkeerden kant van de Koningstraat laten staan, 1 boete. Mej. P. W., geen goede reflector, 4 of 2 dagen. H., nummers en letters op den auto niet goed verlicht, 5 of 2 dagen. W. v. T., verkeer van rechts niet laten voor gaan, 5 of 2 dagen. L. v. d. V., met voertuig aan den verkeer den kant van den weg gestaan, 2 of 1 dag. De melkhandelaar Z. was de eerste, die de zen middag op het bekende matje verscheen en zich te verantwoorden had wegens een aanrijding, die door zijn schuld op den hoek Van GalenstraatKrugerstraat zou plaats gehad hebben. De aangeredene, een marine officier, was als getuige verschenen en ver telde, hoe het geval zich afgespeeld had. Z. hield halsstarrig vol, dat hij de bocht niet links genomen had en het gelukte hem inder daad het O. M. daarvan te overtuigen. Z's schuld was niet bewezen, dus volgde vrijspraak. Een volgende aanrijding had plaats gehad op den Gemeenelandsweg op Wieringen. Links van den weg stond een petroleumwagentje, terwijl twee particuliere auto's vlak achter elkaar het karretje van deu eenen en een autobus het van den anderen kant naderden. Plotseling moest de voorste auto remmen, die achter dezen zat kon dat zoo spoedig niet en achtte het beter den berm op te rijden dan de voorsten te rammen. De dokter, be- Stuünder van den tweeden auto, geraakte toen met fijn gezin onzacht in een greppel en be schadigde een daarin liggende buis. Het ge- he'ele: geval werd middels miniatuur autotjes gereconstrueerd, diverse getuigen kwamen er aan te pas, zelfs een verdediger, maar de rechter kwam tenslotte tot de conclusie, „dat alles te wijten was aan het beruchte snijden (van de autobus), dat kon de advocaat niet goed praten". De affaire werd echter niet af gedaan, want een der opgeroepen getuigen was niet verschenen en aan diens verklaring wórdt zooveel waarde gehecht, dat de zaak verdaagd werd. C. D„ dat is de buschauffeur, zien we dus in November weer voor de balie verschijnen. Een oude bekende. „Ben je hier alweer?" zoo begroet de rech ter den volgenden gedaagde. Het is dan ook een oude bekende, ook van de Heldersche straatjeugd. B. M„ die den even duidelijken als. leelijken bijnaam „Nardus" voert, had zich weer schuldig gemaakt aan openbare dron kenschap en men besloot ditmaal geen halve maatregelen te nemen. M. werd veroordeeld tot 2 weken gevangenisstraf en 1 jaar depor tatie naar de Rijkswerkinrichting. Daar hij bovendien nog een jaar te goed had in ge noemde werkverschaffing, is hij dus voorloo pig van de baan. Aanrijdingen bij de vleet! We kregen nu een serie botsingen te ver handelen, het aantal waarvan duidelijk liet zien, dat het met het snelverkeer op den weg nog niet in kannen en kruiken is. A. J> D. had op den hoek Van Galenstraat Krugerstraat het verkeer van rechts niet voor laten gaan en veroorzaakte zoo een aanrijding met den auto van W. N. De schade was nogal aanmerkelijk, want de civiele vordering had een totaal van 48.60. De rechter vond dit óok nogal wat hoog en oordeelde het allereerst noodzakelijk naar een en ander een onderzoek in te stellen. De ambtenaar had bereids toe wijzing van de civiele vordering plus 20 boete gevorderd. J. Di was niet verschenen, dus werd hij ver oordeeld op de verklaringen afgelegd door de getuigen W. ten B. en J. H. D. had met z'n vrachtauto een tegemoet rijdende fiets, die rechts van den weg reed, gecaramboleerd. „Ja,ziet U, Excellentiezoo verklaarde één van hen, maar alvorens hij zijn verhaal kon yervolgen, zeide Mr. Sickenga, „dat hij wel mijnheer kon zeggen" 20 of 5 dagen. D. de J„ die op Wieringen een botsing ver oorzaakt had, had twee broers als even zoo vele getuigen décharge meegebracht, die bei den, plus de verdachte zelf, precies hetzelfde verklaarden. Er waren echter ook getuigen a charge, wier lezing echter juist tegenoverge steld luidden, aan die van de gebroeders. „Denk je nou, dat we je broers nog geloo- ven?" aldus de kantonrechter tot den be klaagde. Tot een uitspraak kwam het echter niet, daar ook in deze zaak een niet versche nen getuige alsnog gehoord dient te worden. M. W. had een aanrijding met een stil staande autobus en hoorde zich dies veroor- deelen tot betaling van 20 pop alias 5 dagen fitten, Het zooveelste aanrijdingsgeval betrof dat van P. J. K„ die zich bij verstek liét veroor- deelefi tot 5 of 1 dag. 's B. :>K. had mét'z'n taxi eén melkwageh op de Spoorgracht geramd en hoewel hij zich heftig verdedigt 'kan hij zijn onschuld tegen- onder verzwarende getuigen-verklaringen niet bewijzen. Eisch 10. „Kan ik niet" betalen", Zegt het slachtoffer dof. Waarop de uitspraak luidde: 5 of twee dagen. De caféhouder R. S. werd betrapt toen hij twee vrouwèn in zijn gelegenheid had, die er kennelijk niet als bezoeksters waren, doch er mede hun twijfelachtige reputatie, als lokaas diénden. Daar S. nog te goeder naam bekend staat', viel de strafmaat erg mee: 25 of 5 dagen. Een geheel ander geval was dat van S. S., die' een doodgeboren kalf niet tijdig bij den keurmeester had aangegeven en het door een kennis Had laten wegbrengen. „Die had er wel worst van kunnen maken", verwijt de ambte naar den beklaagde. 27 November komt deze aangelegenheid opnieuw voor, daar de keur meester gehoord zal worden. Zitting van Woensdag 23 October 1934. Met dit ernstige vergrijp tegen de militaire tucht opende de zitting, en nam het leeuwen aandeel hiervan in beslag. Wij veronderstellen, dat bij nagenoeg een ieder, de feiten welbekend zullen zijn, en vol staan dus met de samenvatting, dat op 18 en 21 Juli j.l. door den stoker le kl. A. v. L., aan boord van Hr. Ms. Visscherijrlnspectie- vaartüig „Nautilus" sabotage is gepleegd, en wel door het werpen van carborundum in de olie, het aanbrengen van kopersoldeer in de lagers der machine en eveneens van zand in de pijpjes van andere lagers. De rede van den Fiscaal ving aan, met het brengen van hulde aan hen, die het onderzoek geleid hebben: in deze onaangename affaire. Meestal is het niet gemakkelijk dergelijke ge vallen tót klaarheid te brengen. Het groote voordeel was hier evenwel het feit, dat de geheele equipage van hoog tot laag uiterst onsympathiek stond tegen deze daad, en men ook en masse medehlelp met het ontdekken van den dader. Met opoffering van veel moeite heeft de bemanning ook geijverd de schade, direct na het ontdekken hiervan, zoo spoedig mogelijk weer ongedaan te maken. De Fiscaal acht het een zeer ernstig ge val. Door het onklaar maken der machines deed men dit automatisch ook het schip, met alle gevolgen daarvan. Spr. acht elk lid der bemanning een deel in een schakel, welke voor een schip abso luut betrouwbaar moet zijn. Het is hier ook niet de materieele schade, welke aangebracht werd, maar de ideëele, het vertrouwen in de goede functlonneerlng der weermacht. Als motief voor het aldus aantasten der Stadsritten v.af 10 ctp.p. Bultenrltten 5ct. p. K.M Standplaats Julianapark, tegenover „Bellevue" v. d. WIJST, Hoofdgracht 24. Tel. 565 krijgstucht ziet de Fiscaal misplaatste onte vredenheid. Door de reclasseering is er op gewezen, dat verd. een zeer driftig mensch is. Dat neemt evenwel in dit geval niet weg, dat er wel degelijk een vast omlijnd plan bestond, het welk ook werd uitgevoerd. De Fiscaal is tenslotte van meening, dat hier een zware straf geboden is, en conclu deert tot 1 jaargevangenisstraf, met aftrek van voorarrest, ontslag uit den militairen dienst, en de ontzegging deze wedér te ver vullen. Hiena neemt de verdediger, Mr. J, Mulder, het woord, en houdt een gedetailleerd plei dooi. Mr. Mulder is zeer wel overtuigd van den ernst van het vergrijp tegen de krijgswetten. Er is evenwel één lichtzijde, en wel, het ont breken van welke politieke actie ook. Wat de verd. betreft, deze heeft buiten gewoon veel spijt van het gebeurde. Hij heeft den verdediger verzocht aan alle leden van de bemanning zijn excuses over te brengen, en eveneens aan de marine-autoriteiten. Hierna verdiept Mr. Mulder zich in de psychologie van verdachte. Allereerst werkte op het karakter van hem in de omstandig heid, dat hij reeds tot tweemaal toe getracht had van zijn schip af te komen. Dit gelukte hem evenwel niet. Ook heeft verd, pleiter medegedeeld, dat zijn meerderen hem niet al len even goed gezind zouden zijn. Het gevolg van deze factoren was, dat de man, die toch reeds een gecompliceerd ka rakter heeft, steeds meer wrok ging koeste ren. Daarbij komt, dat een ander dit uit, doch deze man niet. Hij kropte alles op. Doch er was nog meer, dat zijn misnoegen opwekte, en wel de verdeeling van de haring aan boord van de „Nautilus". Dit waren de voornaamste oorzaken, welke v. L. er toe brachten zijn daad te plegen. Toen kwam als laatste daarbij het feit, dat het schip met de Paaschdagen niet thuis zou zijn. Dit was te veel voor de ergernis van verd. Pleiter kan echter geen aanleiding vin den tot een uitspraak van „cynisch door dachte plannen", zooals de Fiscaal deze noemde. Integendeel, verdachte heeft hem herhaaldelijk verteld, ook nu nog niet te we ten hoe tot de daad te zijn gekomen. Er is geen sprake van een beraamd plan, slechts van een tot uitvoering gebrachten impuls. Het beschadigen der machines was dan ook in de het geheel geen opzet. De man wilde thuisblijven bij zijn familie, en zag de conse- quentiën van zijn vergrijp niet In. De verdediger heeft zich o.a. tot den be waker van v. L. gewend, en hem gevraagd hoe zijn meening over den laatste is. Deze gaf als zijn opinie te kennen: een vreemde man. Wat is er nu waar, en wat gesimuleerd, in dit geval, aldus vraagt Mr. Mulder. Een psy chiatrisch onderzoek kan hier zeer veel aan het licht brengen. Hij besluit met er met na druk op te wijzen, dat men zich zeer goed voor oogen zal hebben te houden of deze ver dachte al dan niet als 100 pet. normaal be schouwd moet worden. De Fiscaal is het met de zienswijze van den pleiter niet eens. Psychologisch is het feit voor hem verklaarbaar, en juridisch is er geen enkel vraagteeken meer aanwezig. Dat de man tenslotte door allerlei factoren ontevreden werd, en door het feit van het uitvaren voor Paschen tot de daad kwam, wel, hq antwoordt hierop, met de vraag, wie nu eigenlijk den dienst uitmaakt. En zeer zeker ziet hq hier niet alleen een impuls, maar wel degelijk een wël-overlegd plan. Ook wat het berouw betreft is hij niet overtuigd. Verdachte heeft tijdens zijn daad gelegenheid gehad deze weer ongedaan te maken, doch deed dit niet. Hij voelt niets voor het door pleiter genoemd onderzoek. Beklaagde is wel dom, maar niet ontoerekeningsvatbaar. Wil men genoemd onderzoek echter absoluut doorzetten, dan zal hij zich daartegen niet verzetten. Mr. Mulder vindt geen aanleiding om een juridisch steekspel aan te gaan, doch per sisteert bij zijn betoog. Na zich teruggetrokken te hebben, deelt de president mede, dat het vonnis luidt: 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van voor arrest, ontslag uit den militairen dienst, en ontzegging van het recht weer bij de gewa pende macht te dienen. Het verlangen werd hem te sterk Van heel wat minder ernstigen aard was het volgende vergrijp tegen de regelen der krijgstucht. Het betrof hier de heer L. v. d. L., matroos le kl., die zich schuldig had ge maakt aan overtreding van art. 129 W, v. M. S. Op 9 September was verdachte er stilletjes tusschenuit geknepen, aldus de mogelijkheid te baat nemend, om zijn meisje in Amsterdam met een bezoek, en een zeer onverwacht, te vereeren. De Fiscaal acht het ten laste gelegde be wezen, en vordert tegen den délinquent een straf van 3 weken. De verdediger, luit. ter zee 2e kl. F. B. Veenstra, houdt een pleidooi voor het jongemensch, dat hij als sympathiek en spor tief kenschetst. Deze in jeugdige onbezonnenheid begane daad heeft d. L. al misère genoeg gebracht, dan dat een zware straf er nog bij hoeft te komen. Hij gelooft niet, dat een veroordee ling door den president een heilzamen Invloed op den man zal uitoefenen. Beter oordeelt hq een straf, opgelegd door den commandant van het schip, op welk verd. vaart. De president denkt blijkbaar anders Hier over en legt een straf van 14 dagen op. Een militair met burger-Ideeën. Geval nummero drie betreft den vliegtuig maker 3e kl., H. R. K., welke zich op vlieg kamp „de Kooy" aan opzettelijke onge hoorzaamheid heeft schuldig gemaakt, en dienaangaande terecht staat. Inderdaad is de kwestie zoo. De baksmeea- ter had hem het een en ander opgedragen, hetgeen echter niet in al te goede aarde bij genoemd heerschap viel, die er dan ook vol komen den brui aan gaf, en in het gras naar de meeuwen ging liggen knipoogen. Justitla niet zonder meer laten passeeren, en Justitl niet zonder meer laten passeeren, en de Fiscaal, die het feit bewezen acht, elscht 7 weken gevangenisstraf, met aftrek van den reeds doorgebrachten tijd in de eenzaamheid De verdediger, Mr. J. A. E. Bulskool, acht het een groote fout, als militair zoo Iets te Tivoli bioscoop, 7 uur. Witte bioscoop, 7V4 uur. Donderdag 25 October. Operette-uitvoering Zangvereen. Harmonie", Casino, 8 uur. Lezing Mevr. DouwesDekker, Ned. Vereen, van Huisvrouwen, Musis Bacrum, 8.15 u. Vrydag 26 October, Reclame-avond Rott. Llyd, Casino, 8.15 uur. Zaterdag 27 October. Tooneeluitvoering „Excelsior", Casino, 8.15 u. Zondag 28 October. Tentoonstelling Missie-NaaikringR.K. Volks bond. Dinsdag 80 October. Tooneelvereniging T.A.V.E.N.U, „Tzinyani", Casino, 8.30 uur. Woensdag 31 October. Volksonderwijs, Opvoering van „De Violiers", 8.15 u. doen. Verdachte was natuurlqk koppig gewor den, en had vergeten, dat hy geen burger was, maar een militair. Dit is evenwel wei te verklaren, daar het hier niet gaat om een beroeps-militair. De lichting waartoe K. be hoort, ging gisteren (Woensdag) naar huis, en indien men hem straf oplegt, zal dit di verse onaangename gevolgen voor het jonge mensch hebben (in verband met het verkrij gen van werk). Hij verzocht daarom den Krijgsraad den verdachte in elk geval geen langer straf op te leggen dan tot den dag van afzwaaien. Inderdaad neemt de president met dit voorstel genoegen, en heeft verd. aldus met de periode van den 17den September of tot ,Woensdag zijn misdaad geboet. Gevolgen eener alcoholische beneveling Het geschiedde in den nacht van 14 op 15 September. De stoker le kl. L. L„ op Hr. Ms. „Evert- sen" was zeer laat thuisgekomen, volgens voorlezing der stukken min of meer onder den invloed van zekere spiritualiën, welke meermalen uit den booze blijken te zijn. Op hét schip aan beland had hij zich op een bank neergeworpen, vlak bij een collega, welke eveneens reeds door Morpheus armen omstrengeld was, en zie: daar zag hij voor zijn reeds luikend oog twee banknoten, een van 25.en een van 10. Hij pikte beide waardevolle stukken in, ech ter, let wel, niet met de bedoeling deze te ontvreemden, en zich er mee te verrijken, maar om deze den anderen dag terug te ge ven aan den eigenaar, en deze een repriman de toe te dienen over zijn verregaande slor digheid wat betreft het bewaren van toch in deze barre tijden begeerenswaardige papieren. Den anderen dag wilde hij het plan prompt ten uitvoer brengen, toenhij vernam, dat denzelfden nacht een portemonnaie gestolen was. Onze vriend combineerde de merkwaardig samenvallende feiten, en kwam tot de con clusie, dat men, indien hij thans het geld terug gaf, ook hem zou verdenken van den portemonnaie-diefstal. En dus: hij hield het geld. De Fiscaal vond het een bewezen diefstal, en achtte hier een straf van 2 maanden ge rechtvaardigd. Mr. Buiskool, die dit geval te bepleiten had, is er van overtuigd hier met geen misdadiger te doen te hebben, maar met iemand, die een buitengewoon domme streek heeft uitge haald. Verd. hééft zijn fout ingezien, en 'is vol gens pleiter reeds door het voor- .rrest vol doende gestraft. Hij verzoekt daarom dit als voldoende te beschouwen. Vonnis 2 maanden met aftrek preventief. Zitting van Maandag 22 October. De Langgevingerde musicus. De heer H. T. S„ muzikant te Den Helder, compareerde voor den Politierechter op grond van de omstandigheid, dat hij in deze noorde lijke stad een damesjapon en een daarbij pas senden kleerenhanger ontvreemd had, welke voorwerpen het eigendom waren van den heer S. C. aldaar. Genoemde japon hing buiten aan den gevel, en was geprijsd met 1.79. De lust naar dit schoone dames-opperkleed was hem te sterk. Daarbij kwam, dat zijn weer standsvermogen aanmerkelijk geleden had door het: innemen van diverse alcoholica. Het kostte óén man 25.— boete subs. 10 dagen, plus een voorwaardelijke veroordeeling van 2 maanden. Geen lieveling der dames. Een 18-jarig vrachtrijder, H. D. D. te D w Helder stond volgens dagvaarding terecht iA- zake het feit, dat hij op 18 Juni zijn buur vrouw, mej. v. d. K„ met een schop op haar arm had geslagen. De jongeling achtte zich gerechtigd aldus op te treden aangezien zijn moeder door mej. v. d. K. zou zijn mishan deld. De heer D. D. trad op als getuige A décharge voor zijn zoon, hetgeen niet belette, dat het jongemensch 25.boete opgelegd werd, subs. 15 dagen. Een rumoerige bakker. De Heldersche bakkersknecht Joh C R. verscheen b(j gloeilampticht naar aanleiding

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9