J. VAN DE WITTE Stadsnieuws Leening Den Helder. malinine Waar gaat het om"? Predikbeurten DAMESKLEEDING J. J. H. KOOPMAN DERDEBLAD De torenklok van Huisduinen iuidt Boy Zeeuw uit. DE BEKENDE Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. „Jong Heidelberg". Komt nog heden wij wachten U! KEIZERSTRAAT 103 Uurwerken, Goud en Zilverwerken Barometers - Optiek MAAKT BEKEND De Rotterdamsche Lloyd. T HELDERSCHE COURANT VAN^ 2ATERDAG 27 OCTOBER 1934. Op. en ondergang van Zon en tijd van hoog water Wintertijd. Zon opond. 6.45 6.46 Oct Z 28 20.37 M 29 21.48 P 30 23.00 W 31 00.00 p 1 0.10 V 2 1.21 Z 3 2.32 Maan opond. en Maan (T exel) Hoogwater sm. nam. 13.00 13.27 13.47 14.03 14.16 14.28 14.39 6.48 6.50 6.52 6.54 6.56 16.39 16.37 16.35 16.34 16.32 16.30 16.28 11.52 0.18 1.04 2.12 3.30 4.45 5.52 00.C0 0.40 1.32 2.52 4.12 5.22 6.17 Licht op voor alle voertuigen. Zaterdag 27 Oct Zondag 28 Maandag 29 17.12 17.09 17.07 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen i3 alleen geopend de apotheek der firma Smeets—Snel, Weststraat. Van Maandag 29 Oct. tot 5 Nov. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door X. P. Hoolmans, Spoorstraat. ZENDING OP NIEUW-GUINEA. Belangstellenden maken wij attent op de Zendingssamenkomst in het evangelisatie gebouw Palmstraat, Zondagavond half zes, waar de heer v. d. Roest, oud-zendeling, spreekt over de zending op Nieuw-Guinea. MISSIE TENTOONSTELLING Zondag. Maandag en Dinsdag wordt in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, Molen gracht alhier, bovengenoemde tentoonstelling gehouden. De Missienaaikring ,,St. Theresia" beijvert zich om misgewaden, altaarkleeden enz., waar aan de missionarissen zulk een groote behoefte hebben, te maken en deze naar de missie gebieden over geheel de aarde te verzenden. De te houden tentoonstelling nu heeft een meerledig doel en wel om het vervaardigde ten toon te stellen en tevens om door het verbinden van diverse attracties aan de ten toonstelling geld in kas te krijgen om dezen zegenrijken arbeid te kunnen voortzetten, Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. Daar de toegang vrij is, is een ieder in de gelegenheid de tentoonstelling te bezoeken. HERDENKING KERK HERVORMING Met Bach's Cantate Burg ist unser Gott". „Ein fester De goede gewoonte getrouw wordt door de Evangelische Maatschappij, afd. Den Helder, op 31 October wederom de Luther-dag her dacht met een openbare Godsdienstige samen komst in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat. Ds plaatselijke predikanten, Ds. F. W. J. v. d. Poel en Ds. H. A. Enklaar, zullen als sprekers optreden en hebben hun onderwerp ontleend aan de bekende Luther-cantate „Ein fester Burg ist unser Gott". Het Vrijzinnig Hervormd Kerkkoor (Dir. Toon die Hoogh) zal haar meiewerking ver- leenen, waarbij als solisten zullen optreden mej. Annie Roggeveen, sopraan, Den Helder en de heer Dick Weiman, bariton, Amsterdam. Het orgel zal bespeeld worden door onzen oud stadgenoot Feike Asma, orgelist der Hoog landse!^ kerk te Leiden. In deze tijden van kerktwisten en vervol gingen bij onze oosterburen, heeft deze her denking wel een heel bijzondere beteekenis. Velen, zeer velen zullen ongetwijfeld Woens dag a.s. het Nieuwe Kerkgebouw vullen. De toegang is vrijVoor bijzonderheden verwijzen wij, onze lezers naar de in dit nummer voor komende advertentie. MARINE SANATORIUMFONDS. Op Zaterdag 3 November e.k. wordt in het ge jouw „Musis Sacrum" een feestavond ge geven ten bate van het M. S. F. Medewerking verleenen: Een orkest, be staande uit ledender Stafmuziek, onder leiding van Stafmuzikant J. Bijster; de heeren Th. v. d. Eist, B. Arends en J. Borking, zang, levensliedjes, Tiroler liederen en Hawaii-songs The Mixed Follies; de Goochelaar Grebuno; de dames C. v. d. Kooij en A. Krul en de heeren J. Willems en J. Gras in een komische 1-acter voor tooneel. Zijn Hoogedelgestrenge, Hoofdofficier van Gezondheid 2e klasse W. Reilingh zal een korte causerie houden over de Tuberculose. Men leze voor nadere bijzonderheden de advertentie in de Heldersche Courant van heden en Donderdag e.k. POST VOOR IIR. MS. K XVUL Volledig gefrankeerde stukken voor Hr. Ms. Onderzeeboot K XVIII kunnen worden ver zonden naar Funchall (Madera) d.d. 15 Nov. te verzenden per s.s. „Oranje Nassau" d.d. 16 November. 20, 22 en 24 Nov. ook naar Funchal (Madera), laatste buslichting hoofdkantoor te 16.15. I)E UIVER-PRESTATIES. In de vergadering van de Postzegel-Vereeni ging „Den Helder" werd besloten, het volgende telegram te zenden naar het kantoor van de K.L.M. te 's-Gravenhage: De Postzegel-Ver. „Den Helder" in vergade ring bijeen, wenscht Directie K.L.M. en be manning van „De Uiver" van harte geluk met het succes behaald in de LondenMelbourne- race. SINT NICOLAASFEEST HELDERS FANFARECORPS. In een advertentie in dit nummer wordt een laatste oproep gedaan tot ouders, die hun kinderen nog mee willen laten doen aan het St Nicolaasfeest van Helders Fanfarecorps. Men zie voor adressen van aanmelding de betreffende advertentie. HULDE SOIREE „DE UIVER". Men schrijft ons: Zondagavond organiseert de Directie van „Musis Sacrum" een buitengewone soirée. De avond zet in met een bizonder mooi moment n l. gelegenheid tot complimenteeren van de familie Prins. De Vader en Moeder van „ridder Prins", mecanicien van „De Uiver", zullen aanwezig z'jn. De bezoekers (sters) worden beleefd ver docht om 8 uur aanwezig te zijn. /tangezien een groot aantal introducties reeds werd afgegeven, wordt men verzocht tijdig deze inventaties aan te vragen; deze worden gratis verstrekt. De Heer Ph. B Polak, vervaardigde een .onpasselijke feestpotpourri op populaire melo en, verschillende winkeliers (o.a. fa. Siegers, atveld, van Alphen en S. van Amesfoort) werken spontaan mede, de „all-round Musicians' verzorgen de stemmings- en dansmuziek. De reducties zijn gratis, maar moeten vooraf worden aangevraagd. Iedereen in Den Helder en op Huisduinen heeft hem gekend, den ouden Arie Zeeuw. lederen dag stond hij bij het huisje van de reddingmaatschappij, naast het badhuis, boven op het duin en dan dwaalde zijn blik ver en wijd over de Noordzee, waarop hij zoo dikwijls gevochten had, die hij zoo menigmaal dapper en moedig tegemoet was getreden. Boy Zeeuw noemde men hem daarom, want hij was een dappere boy, een jongen van Huis duinen en van de groote redders van Neder land. Voor een moderne KUNSTFOTO Den laatsten tijd was boy Zeeuw niet meer op het duin geklommen. Zijn gezichtsvermogen werd hoe langer hoe slechter. Wazig zag hij nog slechts de zee en de kust van Texel was reeds lang voor zijn blikken vervaagd. Ein delijk kwam de groote ramp. De oude 84-jari- ge Boy Zeeuw werd zoo goed als blinden kon zijn huisje niet meer verlatenduister nis omgaf hem. Deze week is Arie Zeeuw gestorvenis de nacht voor hem gekomende nacht waar licht op volgt. Voor zijn armelijk huisje aan den voet der duinen kwamen zijn wapenbroeders, de man nen van „Moed, Volharding en Zelfopoffering om boy Zeeuw op zijn laatsten gang te ver gezellen. Op de schouders van zijn dorpsgenooten werd de doode naar buiten gedragenop dat oogenblik begon de torenklok van Huis duinen vreemd-aandoenlijk in de stervende na tuur te luidenals hulde aan den ouden Huisduiner zeeman, die vele geslachten in het dorp had zien komen en gaan en die nu zelf gingbegeleid door het ruischen der zee en het aandoenlijk luiden van het kleine kerk klokje. Op het nabijgelegen kerkhof werd hij door zijn dorpsgenooten ter ruste gelegd. Groot was de belangstelling. De heer Van Dok, voorzitter van „Moed, Volharding en Zelfopoffering" nam namens deeze zeeridders afscheid van den doode. Arie de Zeeuw, aldus de heer Van Dok, was een onverschrokken stoere vletterman, die, wanneer de storm onze kust beukte en de schipbreukeling om hulp riep, geen oogenblik aarzelde om het leven van die menschen te redden. Altijd was hij gereed! Aan den voet der dui nen, achter de zee rust gij, en het zand van het duin, waarop gij zoo menigmaal stond, zal nu ook uw graf bedekken. Het is nu nacht voor u, boy Zeeuw, maar uw arbeid hebt ge goed volbracht. Gezegend de mensch, die als mensch geleefd heeft. Rust in vrede! Zichtbaar onder den indruk verlieten allen den doodenakker. Leening groot 879,000, rente 4 pet., koers van uitgifte 99% pet. Julius Oppenheim's Bank n.v. te Gronin gen doet mededeeling van afgifte yan 879.000 npminaal 4 pet. obligatiën ten laste van dp gemeente Den Helder in stuk ken van 1000 en 500 nominaal, tot den keers van 99y8 pet. Houders van obligatiën der aflosbaar gestelde 4% pet. leëning 1925 kunnen bij de afgifte van de 4 pet. obliga tiën 1934 tot 1 November ten kantore van de Twentsche Bank n.v. te Amsterdam en bij Julius Oppenheim's Bank een recht van voorkeur uitoefenen. De afgifte van het niet voor conversie bestemde bedrag groot 330.000., alsmede van de eventueel over gebleven obligatiën van het tot 1 November 1934 voor conversie gereserveerde bedrag groot 549.000 geschiedt van heden af, zoo lang de voorraad strekt, terwijl de betaling plaats vindt op 9 November 1934 of daar na, met bijberekening van rente van 1 No vember 1934 af. De opneming van de leening in de prijs courant van de Vereeniging voor den effec tenhandel te Amsterdam zal worden aange vraagd. De leening is 4 pari aflosbaar van 1936 af, in 32 jaar. Vervroegde geheele of ge deeltelijke aflossing is te allen tijde voor behouden. De coupons zijn betaalbaar op 1 Januari en 1 Juli; de eerste coupon loopt van 1 November 1934 tot 1 Januari 1935. De couponbelasting wordt op de obligatiehou ders verhaald. De opbrengst der leening strekt behalve ter converteering van het restant groot 549.000 der 4% pet. leening; 1926, ter af lossing van een met de rijkspostspaarbank te Amsterdam gesloten leening per resto groot 319.000. De totale schuld der gemeente bedraagt 6.595.702 met inbegrip der thans gesloten leening ad 879.000; van dit bedrag ad 6.595.702 is echter voor een bedrag groot 3.770.933 aangegaan voor productieve doel einden, d.w.z. voor bezittingen, die zelve haar rente en aflossingen opbrengen. De ba tige saldi van de rekeningen van den ge wonen dienst bedroegen over: 1930 128.236, 1931 189. 253, 1932 11.978, 1933 14.192. Verwacht mag worden, dat. hoewel de dien3t over 1934 geen belangrijk batig saldo zal opleveren, er toch geen nadeelig saldo zal ontstaan. De gemeentebegrooting voor 1935, hoewel verkeerende in een vergevorderd stadium van voorbereiding, is nog niet geheel kunnen worden samengesteld, zulks in verband met de door de regeering voorgestelde finan- ■cieele maatregelen ten opzichte der gemeen ten. Derhalve kan omtrent het resultaat dier begrooting nog niets met zekerheid worden medegedeeld. RE GENJAS arandeerd regendich», ronder gum- TOporVuï leveren wij reeds, vanaf BafJ'MiiH len voor Dames en Heeren Wi| beroeken U gaarne op aanvrage en geh«»l vrij blijvend. met ome uitgebreide collectie. - H. NEVILLE HART SCHOEMAKER - 406 Heerengracht, Amsterdam Eersteklas kleeding naar maat.Malige prijzen Ga naat Koningstraat 29 Zondags geopend van 10 tot 2 uur Het was Donderdagavond precies te kwart over acht, dat Mevr. de BoerJongkees in: Musis Sacrum Mevr. Douwes Dekker welkom; heette, als spreekster in deze vergadering, over het doel en streven van genoemde ver eeniging. Eveneens stelde de presidente het op hoo-| gen prijs Mevr. Dekker welkom te heeten, die nog steeds van haar belangstelling voor de vereeniging blijk geeft. De spreekster vangt aan met te verklaren,, waarom zij voor een gezelschap, dat bestaat, uit leden welke tevens huisvrouwen zijn, en waarvan men toch wel mag verwachten dat: zij met genoemde punten op de hoogte zijn,, deze rede houdt. Zij veronderstelt dat velenj niet altijd tijd en gelegenheid hebben het maandblad te lezen, en zich evenmin op dej hoogte kunnen houden van de werkzaamhe-j den buiten de plaatselijke vereeniging. Mevr. Douwes Dekker geeft dan een ge-! detailleerd overzicht van het werk dezerj „vakvereeniging" voor huisvrouwen, en dej oorzaken welke tot de oprichting ervan aan-i leiding gaven. Naar voren treden in het program eeni viertal punten. Het zijn: oplossing van het! dienstbodenvraagstuk, een practische wo-j ningbouw, het huishoud-budget, en dej kwestie der deugdelijke huishoudelijke arti-j kelen. Het zijn deze punten, welke men ais even-j zoo vele criteria kan beschouwen voor .dei vereeniging, die naar de oplossing et -yan; ijverig streeft. Wat betreft de kwestie van het eerstge noemde vraagstuk deelt spr. een aantal in teressante bijzonderheden mee, welke er op wijzen, dat al is men nog geenszins tot een voor beide partijen bevredigende regeling ge komen, er toch zeer zeker al veel gedaan^ werd hetwelk in de goede richting wijst. Nadat Mevr. Douwes Dekker iets yerte'ji heeft over het orgaan, door de vèreehiging maandelijks uitgegeven, behandelt zij de vor ming van 't hoofdbestuur, en de wijze waarop de algemeene vergaderingen georganiseer^ worden. Het is het in 1920 opgerichte Centraal Bureau, waar de spr, zich enthousiast over uitlaat, en den aanwezigen adviseert hier een kijkje te gaan nemen. Het Bureau geeft alle mogelijke inlichtingen op het voor de huisvrouw zoo belangrijke gebied, waar ddn ook zeer veei gebruik van gemaakt wordt,- ,v Behalve de hierboven genoemde 4 punten, zijn er vanzelfsprekend nog vele anderen, welker behartiging men voorstaat. Daar (s het afbetaling-systeem, het cadeaustelsel, hét korting-systeem, en vele andere, welke vol gens spr. geregeld moeten worden, en waai1 van men hoopt dat dit niet lang meer duren. zja Hierna wordt het doel der Normalisatiè- commissie uiteengezet. Dit is, dat bijv. eein huismoeder overal in den lande hetzelfde stuk linnen krijgt, van gelijke; grootte, en gelijke kwaliteit. Dit is van zeer groot voor deel. Diverse artikelen zijn reeds genormali seerd: papier, stopcontacten en fittingen voor het licht. Vervolgens zijn er de Commissie van Ef ficiency en de Contact Commissie. De laatste wil een band zijn tusschen huisvrouw en mid denstand, en de belangen van beide beharti gen. Na de pauze worden nog twee zeer beldhg- rijke instellingen besproken, en wel: het z.g. Jacoba-fonds, en het Instituut tot voorlichting bij huishoudelijken arbeid. Het doel van het eerste is het steunen, ,vgn, die leden, welke door ziekte verstoken zijn van geldelijken steun of hulp. Dit is natuur lijk een zeer ideëel doel, en reeds vele malen heeft het fonds heilzaam werk mogen ver richten. Het Instituut levert practisch werk door het laten keuren van huishoudelijke artikelen, en deze bij een gunstige keuring van een soort vertrouwensstempel te voorzien: een certifi caat van goedkeuring. Na het behandelen van het „standaard type" keuken, waarmee men zulk een opval lend succes oögstte besluit Mevr. Douwes V Dekker. Mevr. de BoerJongkees dankt de spréék- ster voor haar interessante lezing. I Vroolijke operette bij „Harmonie De plaatselijke Zang-, Reciteer- en Orkest- vereeniging „Harmonie" mag zich nog immer in een grooten bloei verheugen, dat is j.1. Don derdag in Casino, weer eens gebleken. Ten eerste ontbreekt het haar niet aan be langstelling, want een opnieuw tot den nok gevulde zaal legde daar op ondubbelzinnige wijze getuigenis van af. De beroepstooneelge- zelschappen zien zulke zalen slechts in hunne vizioenen. Ten tweede het stuk, dat ten tooneele ge voerd werd. Daar waren hooge eischen van finantieelen aard aan verbonden en daar die eischen vrijwel geheel vervuld werden, moeten we aannemen, dat de clubkas het nog niet zoo slecht maakt, al heeft die natuurlijk met deze kostbare opvoering een geduchten knauw ge kregen. Met „Jong Heidelberg" hebben bestuur, di recteur en regisseur een goede keus gedaan, want terwijl we hier en daar ons oor eens te luisteren legden, konden we gemakkelijk op maken, dat de operette uitstekend in den jsmaak viel. En we kunnen ons dat best voor stellen, want de vroolijkheid, die een ruime .plaats had in spel, zang, dialoog en aanklee ding, vindt altijd waardeering bij het publiek. „Jong Heidelberg" is een geschiedenis, die zich afspeelt in het bekende studiecentrum Heidelberg, een stadje, welker levenslustige bevolking zeer bekend staat. Een dankbaar subject voor een operette dus, waarvan door verschillende auteurs dan ook gebruik is ge maakt. Het speelt in de tijden, dat er nog al lerlei vorsten en evenzoovele vorstendommen in Duitschland waren, zoodat zich op de uni versiteit in Heidelberg best een prins van een vorstendom kon bevinden. Deze prins Erich kon goed met z'n studiemakkers en -vriendin nen opschieten, had b.v. een pracht van een boezemvriend in Von Vogel. De intrique is niet nieuw meer, want de jonge Prins ontmoet een aardig meisje u begrijpt de rest en de Prins acht het beter zijn ware persoonlijkheid geheim te houden. Maar ook de Dulcinea zwijgt en eerst in het laatste bedrijf komen zij via allerlei komische passages van elkaar te weten, dat zij van vorstelijken bloede zijn en dus ruhig met elkaar kunnen trouwen. Om deze geschiedenis heen is een andere geweven, n.1. die van den schoenpoetser Strumpf en zijn Lieschen, een tweetal, dat de vroolijkheid geducht verhoogde en tenslotte eveneens via vele moeilijkheden molenaar Hoffeimann en zijn beminnelijken zoon Kas- par een definitief paar werden. Als we spreken van een geslaagde uitvoe ring, dan denken we daarbij allereerst aan het vele werk, dat verricht is om haar te doen slagen. B.v. de aankleeding van het too neel deed het bijzonder goed en wat ons ook opviel waren de keurige costuums, die histo risch getrouw en juist waren "(fa. A. J. Bak ker Zoon, A'dam). Ook aan het verdere aanzien van dé tooneelisten was de noodige aandacht besteed en dank zij het beproefde adres van de fa. Joh. Gerritsen te Amster dam waren allen uitstekend gegrimeerd en gekapt. Dat over de aankleeding; thans iets over de prestaties. Voorop zouden we die wil len stellen van den regisseur, den heer Jb. Bruyn, die er een goeden kijk op heeft en het geheel goed liet marcheeren. Dan denken we direct aan het orjkest, dat in ver sterkte mate het koperwèrk is er op vöóruitgëgaanmuzikaal illustreerde en v,dan ook zeer veel tot het succes heeft bijge dragen. Het begeleiden was soms wat te hard, waardoor de stemmen der solisten bijna niét gehoord werden. We feliciteeren den heer Jac. Bos met dit ensemble, terwijl hijzelf hier met eere worde genoemd voor zijn goede leiding en tactvol dirigeeren. Via dat alles komen we eigenlijk bij de menschen, die het r stuk maken en breken: de solisten en de koorleden. Vooral over de laatsten zijn we tevreden, aan den koorzang is kennelijk goede aandacht besteed, er werd vaak zuiver ge- zongen en de kéeren, dat het niet geheel klopte met het orkest waren niet zoo veel vuldig als die van de solisten. Een pluim voor het koor! De voornaamste solisten waren bij de dames Mej. W. Paans en Mej. W. Riet veld. Eerstgenoemde had een dubbelrol te vertolken. In het eerste bedrijf was zij Kathe, de oude Wirtin en in de beide volgende de jonge Prinses Irene. Een overigens merk waardige overgang. Mej. Paans heeft het er goed afgebracht, haar actie had wel iets levendiger kunnen zijn (wij vernamen, dat zij niet heelemaal in orde was). Zij beschikt over een aardige stem, die vooral in haar duet ten met den heer J. Willems (Prins Erich) goed tot zijn recht kwam. Mej. Rietveld was een vlotte Liese, haar vlotheid hielp haar over diverse moeilijkheden heen, terwijl haar stem, zoo al niet volimuneus, het toch goed deed. Van de heeren noemen we het drietal J. WiUems, L Visser en J. Gras, de beide laatste resp. als Von Vogel en Strumpf. Qua geschooldheid is de heer WiUems de primus, men luistert met genoegen naar zijn fraaie tenor. Achter in de zaal was de zanger echter niet zeer te verstaan, het volume moet dus nog steeds wat opgevoerd worden. De heer Vis ser heeft een beau soir achter den rug, zijn spel en stem waren beide welverzorgd. Om Jaap Gras is hartelijk gelachen, hij was de clou van den avond. Een uitgesproken suc ces! Van de kleinere heerenrolien noemen wij speciaal die van den generaal Basserdou, vertolkt door den heer P. Nieuwpoort. Dat heeft de heer N. zeer goed gedaan, Vooral de scène „De Krijgskra'ad" en het kostelijke liedje „Alle vrouwen zijn slecht", waarbij het hautaine „Bahh!" aan het slot wel heel goed gevonden was, sloegen geweldig in. Een Uw kleding moet mooi passen, solide zijn van stof en fournering, modern, en vóór alles BILLIJK IN PRIJS! Al die goede eigenschappen hebt U voor het grijpen door slechts te kopen in Herman Nypefs' kleding magazijnen, Den Helder. Onze najaarszendingen ULSTERS, WINTERJASSEN, DEW1I- SAISONS, REGENJASSEN, zoowel voor heren, jonge heren als kinderen, vormen een rijke keuze voor de meest geperfectioneerde kleding, waarvan U in het gebruik de aange naamste ervaring zult opdoen. Zowel gemaakt als naar maat, brengen wij U het beste uit het beste; zult dat ondervinden door ook in dit seizoen onze zaken voor Uw aankopen te bezoeken. Ook in Herenmodeartikelen, als: Hoeden, Overhemden, Hand schoenen en Dassen, nog steeds Uw meest aanbevolen adres. Dat zijn zaak van Maandag tot Woensdagavond gesloten is, voor het plaatsen van een nieuwe étalage. tweede goede bijrol was die van den Vorst, gebracht door den heer J. Helmstrijd. Van de studenten noemen we slechts Moppel (C. v. Straten) met Moppel Jr. (een hond), het type van den student-tot-m'n-graf. De gebrek kige molenaar en zijn zoon, overigens twee moeilijke rollen waren in goede handen bij de heeren J. Koster en M. Enckhof. Dat is het wat we wilden zeggen van de spelers en als we nu nog even het keurige ballet uit het derde bedrijf (ingestudeerd door den heer J. B. Polak) gedenken, meenen we voldoende verteld te hebben. Na de opvoering werden solisten, dirigent, regisseur, koor en orkest door den heer Lebbe, die wegens ziekte van den heer Jansen, weer het voorzitterschap op zich genomen had, gehuldigd, de dames Paans en Rietveld met fraaie bloemen. De avond werd besloten met een groot bal, dat de aanwezigen nog eenige uurtjes gezellig bij elkaar hield Een reclame-avond in Den Helder. Als vierde van de ongeveer zestig te bezoe ken steden, was gisterenavond onze stad aan de beurt voor den reclame-avond van de Rot terdamsche Lloyd". Zooals men weet, één der twee groote Nederlandsche Scheepvaartmaat schappijen, die o.a. een regelmatige passa giers- en goederndienst op Ned. Oost-Indië on derhouden. Met het geven van deze avonden, stelt de Lloyd zich ten doel de Nederland sche reizende en vacantie-nemende mensch- heid in kennis te stellen van de goedkoope en toch schitterende gelegenheid, die deze Rotter damsche Mij. een ieder biedt om met haar schepen te genieten van kortere of langere zeereisjes, die zij op gezette tijden organi seert. Men gaat daarbij practisch te werk! In de plaatsen waar men komt, noodigt men middels een smaakvolle circulaire hen uit, van wie men mag verwachten, dat zij financieel daartoe in staat gesteld zijn, zoo'n reisje te maken. Men brengt die menschen bijeen hier in Casino en laat hen zien, wat de Lloyd den vacantiegangers alzoo biedt. Natuurlijk is hét middel: de film, maar men heeft heel goed begrepen, dat de vertooning van zoo'n film alleen niet in staat is voldoen de belangstelling te trekken en zoo die be langstelling er al is, die gaande te houden. Daar is méér voor noodig en dus heeft men beslag gelegd op een uiterst geschikten per soon, c.q. den bekenden Universal-artist Rodi Roeters, die met een geestig; praatje, een kwinkslag ért een lach zijn gehoor aangenaam wëe,t bezig te houden, liet amuseert met goo- chéltoeren en het interesseert voor zijn vaar dige teek'en-manipulaties, maar die daarbij vooral niet verzuimt te wijzen op dè geneug ten van een zeereis met een „Dempo", „Sla mat", „Sibajak" of „Indrapoera", Roeters leid de de campagne, maar hij heeft drie even trou we als nuttige comparanten, n.1. den heer Voorthuyzen, die welwillend alle mogelijke in lichtingen verstrekt, vergezeld van een geïl lustreerde, goed verzorgde catalogus; een operateur, die een 3-deelige film afdraait en eenpianist, die èn goocheltoeren èn tee kenprestaties èn de film op handige wijze mu zikaal illustreert. Dit viertal bewijst den Lloyd goede diensten, want we kunnen gerust aan nemen, dat het beoogde doel bereikt wordt. Als verdere reclamemiddelen went men fraaie platen, als wand-ornamenten aan, een reus achtige R. en L. vervaardigd uitkabels van de Lloyd en een tweetal djongos, rasechte zonen van het land onder den equator. Van de hen toegezonden uitnoodiging had den ruim 400 plaatsgenooten gebruik ge maakt, zoodat de zaal zeer goed bezet was. Rodi Roeters schertste, goochelde en teekende heel goed, terwijl de flim ons prachtige close- ups liet zien van de reis langs de Europeesche kust via Lissabon en Gibraltar naar Tanger en vandaar na?y Marseille, Om te besluiten met een aantal pracht-opnamen uit Egypte met z'n pagoden, sphinx, stuwdam bij Alexandrië, slangenbezweerder, etc. Bij de aanwezigen moet onwillekeurig de lust om te reizen, te varen, onweerstaanbaar boven zijn gekomen, zoo is het ons ook vergaan. We zullen niet iri finesses afdalen, doch besluiten met de be wering, dat de R. L. zich een goede gastvrouw betoonde en de verzekering, dat deze reclame, waarmee een behoorlijke som gelds gemoeid is, haar nuttig effect zeker zal sorteeren. Te 11 uur gingen de gasten voldaan huis waarts, met een wetenschap meer, n.1. dat een 3-weeksche reis met de R. L. pl.m. 150 kost! EEN MACHINALE BROODSNIJMACHINE. De firma v. Berkei's Patent te Rotterdam, die tal van snijmachines in den handel brengt, heeft het vorig jaar, op een middag van de plaatselijke afdeeling van Ver. v. Huisvrou wen. een broodsnijmachine gedemonstreerd, die toen algemeen de bewondering van de dames had. Maison Straatman, Hoofdgracht 2, heeft nu zoo'n broodsnijmachine in gebruik gesteld voor haar cliëntèle. Men zie daarvoor de ad vertentie, elders in dit nummer. Over deze broodmachine schreven wij in dertijd: „Deze nieuwe machine levert het brood ge sneden en verpakt af, waardoor het volkomen steriel blijft niet alleen, maar ook, mits men den zak niet open maakt, versch gedurende minstens vier-en-twintig uur. Er zit een mes in, dat een roteerende beweging maakt met een tegenbeweging; de eene beweging snijdt de sneetjes brood, de tegenbeweging drukt de aldus gemaakte kruim weder dicht, waardoor dus de verschheid bewaard blijft. Bovendien zijn deze machinaal gesneden plakken daar door glad en minder poreus, zoodat ze een veei zuiniger boterverbruik opleveren. Het broodsnijden is, voor eenigszins groote gezin nen, eiken dag weer een heel werk en dit ge sneden brood zal zeer zeker het verbruik doen toenemen. De machine kan op 22 verschil lende dikten snijden, zoodat ieder zijn zin kan krijgen." Zondag 28 October Alle-dag-kerk, Van Dinsdag t/m. Vrijdag in de Doops gezinde kerk, 'sav. van 78 uur. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Woensdag 31 Oct., 's av. 8.15, Herdenking Kerkhervorming. SprekersDs. v. d. Poel en Ds. Enklaar. Medewerking v/h. Kerkkoor Ned. Herv. Gem. (Westerkera, Wcstplein), 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. J. Witkop, van Schagerbrug. 's Avonds 6.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Cand. K. Hart, van Zaandam. Kerkdienst (Chr .Mil. Tehuis, Kar.ialweg)' 's Morgens 10 uur, Cand. K. Hart. 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats Chr, Geref. Kerk (Steengrachtj. 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Morgens 10.30 uur, Ds. Schart en, van Monnikendam. Woensdagavond, Ds. Klinkenberg Herdenking Kerkhervorming Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P, J. Smic'ts Evangelisatie (Palmstraat "s Morgens 10 uur, J. L. D. v.d. Roest, van Utrecht. 's Avonds 5.30 uur, Zendings-samenkomst J. L. D. v.d. Roest. Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond van 7.308.30 uur, de heer R. Franck. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Past. Th. Moleman. Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeent® Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. '3 Avonds 7 uur, Ds. M. van Wichen NAAR MAAT WESTSTRAAT I PRIMA STOFFEN - APARTE MODELLEN TOONEELVEREENIGING „FAVENU". De winter heeft zijn intrede gedaan en „Tavenu" geeft weer acte de présence. Bij de verleden jaar gehouden stemming was de keus der leden gevallen op het romantische tooneelspei „Tzingani". (Zigeuners en zwer vers) door Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Op Dinsdag 30 October a.s. heeft de reprise van dit stuk plaats. Het is „Tavenu" mogen gelukken medewer king te verkrijgen van enkele oud-leden, zoodat in vrijwel de oude bezetting het stuk voor het voetlicht komt. Het romantische gegeven met zijn zang, orgel- en ceilospel en het 4-stem- mig zigeunerskoortje, zal niet weinig meege werkt hebben bij de keuze van dit stuk. Door de welwillende medewerking van tal van plaatselijke firma's zal „Tavenu" in staat gesteld worden van de tooneelaankleeding iets bijzonders te maken. Het Modehuis S. Her schel is wederom bereid gevonden de costu- mes der dames te verzorgen. Onze léden weten in welke goede handen dit is. Op verzoek van de Vereen, van Huisvrou wen zal „Tavenu" op Maandag 29 October voor de vereeniging eveneens uit tooneelspei brengen. Deze opvoering zai geheel gelijk zijn aan die van 30 October. Dit zijn de eerste opvoeringen van de reeka die „Tavenu" u brengen zal. Het tweede stuk dat in Januari wordt ge geven, belooft iets voor leden die van geheim zinnigheid houden. „Tavenu" is er in ge slaagd, beslag te leggen op een stuk zoo ge heimzinnig, zoo vol spanning, dat de Casino zaal er van zal rillen. „Tavenu" brengt u dit nieuwe stuk als première, niet alléén voor onze stad, voor ons land,' maar zelfs voor Eu ropa. Voor „Tavenu" als dilettantenvereeniging een groote eer! Het klinkende stuk van het ter eere van het 30-jarig jubileum gegeven Bal-Masqué, heeft het bestuur doen besluiten op Zaterdag 2 Februari 1935 wederom een groot Bal- Masqué te organiseeren. Mét de derHe uitvoering medio Maart, zal gezorgd worden voor een waardig slot wat in ieder geval „vroolijk" zal zijn. U ziet „Tavenu" brengt dezen winter we derom „elck wat wils". De voorstellingen zijn echter alleen toegankelijk voor leden en voor het Bal-Masqué hebben zij bijzondere voorrech ten. Geeft u dus onverwijld als lid op bij het secretariaat. Voor verdere bijzonderheden zie de adver tentie in dit blad. AANVULLING. Ter aanvulling van het in ons blad vat» Donderdag opgenomen ingezonden stuk be treffende de werkloozenzorg, deelen wij mede, dat de inzender hiervan was: De Hel dersche Bestuurders-Bond. Eveneens, dat de mede-onderteekening van den secretaris, den heer Steenlage wegviel.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 13