Op en om het Binnenhof. Radio-programma GEMENGD NIEUWS RIJDT per HILLTAX Een nieuwe texielstaking in de Ver. Staten. De verkoop van denChineeschen Oosterspoorweg. Met de Noorderzon vertrokken ubewaakte overwegen. Een onlogisch gebaar. Elf jongens in mijnschacht bedolven. vermiste stoomschip Gunhild. v o-hL 6 met een bemanning van wi naar RPrrn va° Gothenburg onderweg was naar Bremen, tydens den storm od de Noordzee is vergaan. p Tragisch einde van een stierenvechter. Een spoorweg-snelheidsrecord. Ter dood veroordeeld wegens gebruik van cocaïne. Een vermetel plan. De cholera in Britsch-Indië. Aoor electrischen stroom getroffen. Vier kinderen door een bom gedood. Goud. De ontvoering van mevr. Stoll Een krasse geleerde. Voor drie weken Madeira. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 27 OCTOBER 1934. NOBELPRIJS 1934 VOOK MEDICIJNEN. Toegekend aan de Amerikaansche geleerden. Naar Reuter uit Stockholm meldt, is de Nobelprijs 1934 toegekend aan de Amerikaan sche geleerden George Minot, W. P. Murphy en George Whipple. Uit Paterson in New Jersey wordt gemeld, dat de staking van de arbeiders in de zijde industrie, die reeds verwacht werd, Woens dag om middernacht is uitgebroken. Ver wacht werd. dat in New Jersey en New York in totaal 30.000 man zouden gaan staken. De onderhandelingen tusschen Joerenef, den Sowjet-Russischen gezant te Tokio en Hirota den Japanschen minister van buiten- landsche zaken, over den Chineeschen Oos terspoorweg. hebben, naar te Moskou wordt verzekerd, fen goed verloop. Men is tot over eenstemming gekomen zoowel over den prijs als over de wijze van betaling, n.1. een derde contant en de rest in Japansche goederen. Ook heeft Japan er in toegestemd om pen sioenen te betalen aan het Sowjet-personeel van den spoorweg, maar eenige kleinere kwesties moeten nog geregeld worden. Men verwacht een sterke ontspanning in de betrekkingen tusschen beide landen, wan neer de transactie wordt gesloten. Binnenland Wie goed doet irlectricien gedood. Donderdagmiddag is de 35-jarige electricien van de P.N.E.M., de heer R. Kempkes, uit Box meer, die werkzaam was in een lichtmast, in aanraking gekomen met den hoogspannings draad. De stroom ging hem door het lichaam zoodat hij levenloos neerstortte. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. ivlan by gedood. Aalsmeer overreden en Donderdagmiddag is op den onbewaakten overweg Stommeerkade, bij Aalsmeer, de koopman J. L. uit Hoofddorp, met zijn ven- terswagen door den trein uit de richting Haarlem gegrepen. Hy werd op slag gedood. De wagen met koopwaar lag versplinterd ter zijde van de lijn. Het tweede slachtoffer van het ongeluk by Rijssen overleden. De heer W. uit Almelo, die bij het onge luk op den onbewaakten overweg nabij Rijs sen zwaar gewond werd, is Donderdag in het ziekenhuis te Almelo overleden. De heer W. was 35 jaar oud. Buitenland Uit La Paz, in Mexico, wordt een zonder linge historie gemeld. Een Mexicaansche vis- scher in een dorpje in Beneden-Californië vond een zeer fraaie parel, door zijn vakgenooten op een waarde van 5 150.000 geschat. Toen de man haar wilde verkoopen bood de handelaar slechts 20.000. De teleurstel ling en ergernis over dat bod waren zoo groot voor den visscher, dat hij de parel in zee gooide, er zelf by sprong en onmiddellijk door haaien verslonden werd. Misschien zou Esopus hier nog een wijze les uit hebben weten te trekken. Waarschijnlijk allen omgekomen. Elf jongens hebben geprobeerd in een niet meer in exploitatie zynde myn, te PlainviUe (Pennsylvanië). kolen te delven. Zij werden daarby bedolven. Drie jongens werden dood gevonden, twee zijn op weg naar het zieken huis overleden, terwijl zes nog niet terecht zijn. Sloepen gevonden. Men meldt uit Stockholm: Blykens een telegram uit Kopenhagen ziin Westkust van Jutland twee sloepen reed3 een dag of tien vermiste Zweed- sche stoomschip „Gunhild" aangespoeld De Een tragisch incident heeft zich tijdens een stierengevecht te Mexico City voorge daan, toen een vroeger stierenvechter, An- tonio Olvera, tijdens een corrida over de balustrade van de arena sprong en met een wandelstok den woedenden stier trachtte aan te vallen, die hem echter op de horens nam en levensgevaarlijk verwondde. In het ziekenhuis verklaarde Olvera, dat hij geruimen tijd reeds geen aanstelling meer kon krijgen als stierenvechter, dat de werk loosheid hem tot wanhoop had gebracht en dat hij gehoopt had op deze manier weer de aandacht op zich te vestigen en opnieuw als torero werk te kunnen krijgen. Korten tijd later overleed Olvera in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen. Een sneltrein van Los Angeles naar New York heeft Donderdag het traject van 5350 km in 56 uur en 56 minuten afgelegd. Dit is een snelheid van gemiddeld 94 km, maar de trein stopt 9 maal en heeft op verscheidene rechte stukken met een snelheid van 188 km gereden. De gemiddelde duur van de reis is 80 uur. Een nader bericht verduidelijkt, dat men hier te doen heeft met een diesel-motor-trein van aluminium, in den trant van den „vlie genden Hamburger", welke tegenwoordig tusschen Hamburg en Berlijn loopt. De trein heeft een lengte van 113 meter en is uitge rust met een motor van 900 pk. De rechtbank te Sjanghai heeft een Chi nees wegens het gebruik van verdoovende middelen ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. Vier andere personen werden eveneens ter dood veroordeeld op grond van het feit, dat zij ongeneeslijk aan de cocaïne verslaafd waren. slapen en hij houdt zich alleen met zijn we tenschappelijke onderzoekingen bezig. Daar naast filosofeert hij over de jeugd, welke vol gens hem eeuwig is. Verder interesseert hem niets. Van Stawisky en de zaak-Prince heeft hij nooit gehoord. Deze dingen vertroebelen maar zyn gedachten, welke hy geheel op de wetenschap concentreert. „Het leven is te kort", zegt hij, „en ik heb veel te veel te doen, ik denk er niet aan om mij uit het we tenschappelijk leven terug te trekken." Zijn laboratorium is een verzamelplaats van zijn ingenieuze vindingen. Men vindt er het eerste radio-toestel, dat hij constueerde en verder nog vele andere geesteskinderen van zijn geleerd brein. Stadsritten v.af 10 ct.p.p. Buitenriften 5 cf. p. K.M. Standplaats Julianapark, tegenover „Bellevue" v. d. WIJST, Hoofdgracht 24. Tel. 565 Met stratosfeervliegtuigen van Rome naar Buenos Aires. Vaz Dias meldt uit Rome: Naar uit ingewijde kringen wordt mede gedeeld, zou men in Italiaansche luchtvaart kringen plannen hebben om in het komende voorjaar met 2 Italiaansche eskaders van stratosfeervliegtuigen een Oceaanvlucht van Rome naar Buenos Aires te maken. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat deze nieuwe vliegtuigen op zeer groote hoogte zul len vliegen. Er schijnt op het vliegveld Mon- tecelio bij Rome onder leiding van de be kwaamste luchtvaartdeskundigen en hoogte specialiteiten van Italië hard aan te worden gewerkt. Weekkroniek Men „Uiverde" I - Eindelijk teruggekeerde belangstelling. - De Tweede Kamer over de gestie van het Crisis-Kabinet. - Ernstige bedenkingen. - Men vraagt om constructieve welvaarts- politiek. - Is zij thans mogeiijk? Een Oostenrijksche familie te Kerkrade had een armen landgenoot, die zonder middelen van bestaan was, onderdak en voeding ver leend. Woensdag is de man spoorloos verdwe nen met medeneming van 65 gulden, al de spaarpenningen van zijn weldoener. Vermoed wordt, dat hij via Aken per trein naar Oos tenrijk is vertrokken. De Duitsche politie is gewaarschuwd. Meer dan 2000 sterfgevallen in een week. Reuter meldt uit Bombay, dat in de cen trale provincies van Britsch-Indië de cholera in een week tijds 2017 sterfgevallen veroor zaakt heeft. Het aantal patiënten bedroeg in totaal 4858. De week daarvoor waren er 3535 patiënten met 1410 sterfgevallen. ONTPLOFFING IN EEN VUURWERK FABRIEK TE BOMBAY. Ten minste negen dooden. Naar Reuter uit Bombay meldt, is in een vuurwerkfabriek in de nabijheid van het kamp van het Pan-Indische Congres een ont ploffing geschied, waarbij negen meneschen onder wie vier kinderen, om het leven zijn gekomen, en vijf zwaar werden gewond. Men neemt aan, dat zich nog meer slacht offers onder de puinhoopen bevinden. Reuter meldt uit Oviedo (Spanje) dat er by een bomontploffing vier kinderen zyn ge dood. Een expeditie heeft aan de rivieren Tsjirtjik (Oezbekistan), Talas en Karakol (Kirgizië) ertsen ontdekt, die zeer ryk aan goud zijn, al dus meldt het Tass Agentschap. Aan de rivier de Muchsu (Pamir) heeft men meer dan 50 goudhoudende kwartsaders ont dekt. Men heeft op de vindplaatsen reeds de goudwinning ter hand genomen. Hoewel de hoofdaanlegger van de ontvoe- van mevr. Stoll te Louisville, de 22-jarige Thomas Robinson nog altjjd voortvluchtig is, heeft een groote jury zijn vrouw, die mede plichtig schijnt te zijn geweest, in staat van beschuldiging gesteld. Professor Edouard Branly, een bekende Fransche natuurkundige en de „vader van de Fransche radio" is Woensdag negentig jaar geworden. Den geheelen dag bracht hij in zijn laboratorium door in de Rue de Vaugirard. Gedurende de laatste jaren komt hij niet uit zijn laboratorium dan om te eten en te NU ONTVANGT GE EEN GRATIS PROEFFLACON KRUSCHEN SALTS BIJ ELKE FLACON VAN 1.60, DIE GE KOOPT Uw apotheker of drogist heeft nu een be perkt aantal Reuze Pakken Kruschen Salts U ontvangt dus nu meer Kruschen voor het zelfde geld. Kruschen Salts is over de geheele wereld bekend als het rheumatiek-middel bij uitnemendheid. Nergens kent men een mid del evengoed als Kruschen. geen, dat even goede resultaten geeft. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom n geen geval Kruschen Salts in buitenland- sche verpakking, doch uitsluitend in onge schonden Hollandsche verpakking met den naam van N.V. Rowntree HaLta mS schappy op verpakking en etiket van de fla- Den Hang, 25 October '34. Gelukkig maar, dat de parlementaire werkzaamheden zeker gedurende deze week slechts „achter de schermen" hebben plaats gehad, want ik geloof niet, dat de delibera- tiën in de Eerste- of Tweede Kamer ook slechts zeer matige belangstelling in den lande zouden hebben genoten, zoolang daar in de verre luchten de wondervogel, ge naamd Uiver, nog niet het einddoel bereikt had!Wie onzer had in 't begin dezer week nu eigenlijk lust om te bespiegelen over politiek of andere publieke zaken, welke in geen enkel verband stonden met „de" ge beurtenis van den dag We waren de crisis kortweg vergeten, we keken nauwelijks een pas ontvangen aanslagbiljet van de belastin gen in, onverschillig voor de hoogte der re kening, we hadden de pynlyke handelssitua tie met Duitschland even uit onze gedachten geweerd, zóó waren wy gekluisterd in de banden der Uiver-koorts (die ten slotte nog eenige uren 'n bange(h)Uiver-koorts werd!). Nu alles tot een gelukkig einde is ge bracht, minister Colijn over een afstand van eventjes 18000 en zooveel kilometer een har telijk woord van waardeering kon richten tot de vier dappere kerels, nu herneemt het leven van alle-dag weer z'n rechten en stelt de massa ook weer belang in dagelijksche zaken, om 't aldus eens te zeggen. Temidden van het Uiver-enthousiasme ver scheen aan 't begin dezer week het voorloo- pig verslag der Tweede Kamer omtrent de Rijksbegrooting voor '35. Weinigen zullen dit staatsstuk met cTe nauwkeurigheid gelezen hebben, waarmee zulks in andere jaren pleegt te geschieden, want nogmaals 't was Uiver, al wat de klok sloeg Wie verwacht mocht hebben, dat genoemd verslag een soort bedreiging zou beteeke- nen voor het zittend ministerie komt vol komen bedrogen uit. Velen zullen zeggen, dat het buitengewoon „tam" is en zelden zoo weinig scherpe critiek bevatte. Nu mag niet uit het oog verloren worden, dat een Voorloopig Verslag lang niet altijd een maat staf is voor de heerschende stemming onder de hoogedelgestrenge dames en heeren. Dik wijls geeft eerst de Memorie van Antwoord der Regeering aanleiding tot veel feller cri tiek. Immers: het V. V. vraagt in vele ge vallen allerlei inlichtingen omtrent het standpunt der Regeering inzake diverse be langrijke aangelegenheden. Is dat dan be kend, dan kan men pas positiever voor den dag komen. Toch kan niet worden getuigd, dat het pas verschenen V. V. gespeend is van ern stige bedenkingen tegen het tot nu toe ge voerde beleid van het Crisis-Kabinet-Colijn, hoewel „vele leden" hun instemming betuig den met het algemeen beleid van het minis terie. Echter waren er „verschillende groe pen van leden" (gelijk 't in genoemd ver slag heet) die tegen dat beleid een aantal bezwaren hadden van uiteenloopenden aard. Wie tot die groepen behooren valt niet heel lastig te raden, hoewel zeker lang niet on mogelijk is, dat ook leden van partijen, welke ministers aan het Kabinet hebben „gele verd, niet instemmen met den gevolgden koers. Maar wat die „groepen" betreft, zy plaat sen op den voorgrond, dat de Regeerings- taak in dezen moeilijken tijd een buitenge woon zware is en dat de critiek allerminst de erkenning uitsluit, dat die taak met zorg en naar beste weten wordt vervuld. Deze woorden sieren een oppositie en geven een duidelijk blijk van begrip omtrent den toon, waarop met een „tegenstander" (om dit woord eens te bezigen) moet worden over legd. Op deze wijze schept men een sfeer, welke een nader tot elkaar komen mogelijk maakt. Wat men namelyk in het beleid van het Kabinet vooral had gemist is: construc tieve arbeid, die juist thans zoo bitter noo- dig wordt geoordeeld. Het ontbreken van dat element aldus ging men voort leidt tot de afwezigheid van elk bemoedigend per spectief. Velen in den lande gevoelen zich daardoor teleurgesteld, temeer, daar men van dr. Colijn, als de „sterke man", her stel van ons ontredderd economisch leven had verwacht. Hier werd ongetwijfeld een der grootste grieven ontwikkeld, welke men in 't alge meen tegen het thans geldend regime-CoHjn aan den dag legt. Er is een sterke roep om nieuwe vormen, waarin ons nationale leven weer in opwaartsche richting zou kunnen gaan. Het Regeeringsantwoord op dit punt wordt ongetwijfeld met zekere spanning tegemoet gezien, al mag de kans niet groot worden genoemd, dat een nieuwe koers zal worden aangekondigd. De internationale situatie klaarde in den laatsten tijd nog allesbehalve op, integendeel. Nu werd in een ander deel van het verslag gezegd, dat terugkeer tot de toepassing van het vry- handelsprincipe de eenige wijze is, waarop economisch herstel bereikbaar is, doch deze oplossing hoewel zeer stellig door dr. Co lijn sterk begeerd doet eenigszins aan als een ballonvaarder, die tot zijn collega in het schuitje zegt (als het gevaarte door gas- verlies boven een gevaarlijke zee dalende is): Vul den ballon toch wat bij, hoeweigeen „aasje" van bedoelde yle stof voorhanden is! Zeker in theorie is de „oplossing" simpel genoeg, doch de harde en niet te ontwijken praictijk stelt haar yzeren wetten. Dat men van dr. Colijn economische won deren heeft verwacht, 't mag niet onbegry- pelyk worden genoemd. Doch welke lands- regeerder in de wereld mocht het genoegen smaken, het economische „ei van Columbus" ontdekt te hebben? Er zijn groote landen op ons aardbolletje, welke ons in dit opzicht vooralsnog pessimistisch stemmende voor beelden hebben geschonken Het verslag spreekt mede van „vermeerde ring der werkgelegenheid" als een der op lossingen. Natuurlijk, hier zit juist de 'oote en pijnlijke kneep! Men pleit voor een ienlandsch welvaartsplan, nu het ge remde ruilverkeer met het buitenland ons zoozeer in moeilijkheden brengt. Wie zich herinnert, wat dr. Colijn vele malen herhaald heeft en wel, dat Nederland wordt het van de internationale markt zoo goed als teruggedrongen zal moeten terugvallen op het welvaartsplan van een halve eeuw geleden, dan begrijpt men hoe weinig onze premier geporteerd is voor de autarkische gedachte. Het ligt voor de hand, dat bij verhoogde binnenlandsche productie de artikelen van buitenlandsch fabrikaat min der worden gebruikt, wat tot gevolg heeft, minder invoer. En men weet, hoezeer momen teel in de wereld het parool opgeld doet: Koop je van mij minder, dan koop ik tevens van jou minder. De verhoogde eigen voort brenging heeft dus onvermijdelijk teruggang van onzen export ten gevolge. De voorbeel den hiervan zyn maar voor het grijpen! Men weet toch wel hoe er gemarcheerd is met Denemarken, toen wij het Deensch vleesch al-meer gingen weren. Direct werd er gedreigd met repressailles. Wat we aan den landbouw wonnen, zou ontnomen wor den aan de industrie In allerlei kringen wordt in deze dagen dapper gediscussieerd over zaken, welke men vroeger niet dorst aan te roepen en wel eenvoudig, omdat men erkende, een volsla gen leek te zijn. Tegenwoordig is dat anders. Economische en monetaire aangelegenheden zijn gepopulariseerd, men spreekt van clae- ring en over devaluatie, deflatie en inflatie alsof men er kind in huis is Van regeeringswege zou men bepaald goed doen, ten aanzien van deze en derge lijke vraagstukken eens duidelijk en deskun dig uiteen te zetten, wat in deze de juiste gronden van het regeeringsstandpunt uit maakt. Natuurlijk spreekt het V. V. ook over de devalutie-kwestie, aandringend op een duidelijk bescheid. Het spreekt vanzelf dat de massa, wetend dat onze export-mogelijkheden steeds slech ter worden, zich ernstig gaat afvragen waarom wij dan niet besluiten tot autarkie; we hebben dan het buitenland niet meer noodig. Er werd al veel tegen aangevoerd, o.a. dat wij arm zijn aan mineralen, waar door wij het buitenland niet kunnen missen. Doch overtuigende bewijzen heeft men nog niet in handen, duidelijke cijfers ontbreken. De massa kan nog steeds niet begrijpen, waarom wy zelf onze boter zooveel duurder moeten betalen dan de Engelschen, die het kostelijke product heel wat goedkooper op hun brood kunnen smerenAlles dient om de buitenlandsche markt te kunnen be houdentot betere tijden aanbreken en het prijsverschil niet zoo groot meer zal zyn, doch wie geen prys stelt op handhaving van onzen export kan zich evenmin vereeni gen met zulke „uitverkoop politiek". De straks verschijnende Memorie van antwoord en natuurlijk nog meer het alge meen debat in de Kamer, kunnen veel doen ten bate van begrip der massa omtrent de juiste drijfveeren der Regeering, inzake haar crisisbeleid. Tot nu toe heeft zy zich in hoofdzaak bepaald tot bestrijding van crisis gevaren, moge zy in de naaste toekomst mo gelijkheid zien, den veelkoppigen draak naar het verwenschte leven te staan! PARLEMENTARIËR. ZONDAG 28 OCTOBER. Hilversum, 301 m. 8.30 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.30 Gramofoonpl. 8.35 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.00 Voetbalnieuws. 9.30 Gramofoonpl. 9.45 A. Pleysier: De kreet om arbeid. 10.00 Kerd. v. d. Vereen, v. Vrijz. Herv. te Arnhem. Spreker: Ds. D. A. Vorster. 12.00 Uurslag en Klokkenspel v. d. Domtoren te Utrecht. 12.01 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Orgelconcert P. Palla m.m.v. Hilde Ja ger (zang) en B. Lensky (viool). 1.30 Gramofoonpl. 2.00 Boekenhalfuur Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Onbekend. 3.30 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte.^ 4.30 Gramofoonpl. (Om 4.45 Vaz Dias). 5.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 5.30 C. A. 't Hart: Cultureele schade der werkloosheid. 5.50 Vervolg orkestconcert. 6.00 Voetbalpraatje. 6.20 Vervolg orkestconcert. 6.45 „Menschen zonder werk", scènes van W. Kwecksilber. M.m.mv. het VARA-Tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 7.30 Vervolg orkestconcert. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Concert door H. Bauer (piano) m.m.v. het Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 8.50 Uit Frankfort a. M.: Omroeporkest m.m.v. Marcel Wittrisch (tenor). 9.30 Radio-Journaal. 9.45 Het AVRO-Aeolian Orkest. 10.15 In het Restaurant „Au dodu Dindon" 10.30 Vervolg concert. 10.4512.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 m. 8.30KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.00 KRO. 8.30 Hoogmis. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Kerkd. u. d. Geref. Kerk te Rotterdam. Voorg.: Ds. J. A. Tazelaar. Hierna gewijde muziek. 12.15 Gramofoonpl. 1.00 Lezing. 1.20 Schlagermuziek. 2.10 Lezing. 2.30 Orkestconcert. 3.20 Gramofoonpl. 3.30 Voordracht. 3.40 Vervolg orkestconcert. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.00 Chr. Dameskoor „Looft den Heer", o.l.v. P. Pul, m.m.v. N. v. Beelen (orgel en J. Bekkers (begel.) 6.00 Kerkd. uit de Ned. Herv. Kerk te Kat wijk a/Zee. Voorg.: Ds. P. Bras. Na afloop orgelspel. 7.45 Sportnieuws. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Populair concert. 9.00 Symphonieconcert. 10.00 Populair concert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonpl. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 29 OCTOBER 1934. Hilversum, 301 m. XVIII. (Slot). HavreAmsterdam. Weemoedig zitten we aan dek onze thee te slurpen. "algett« Dit is het einde van een volmaakt en om ons het afscheid nog wat i, 'ei* te maken, staat er een stralende zon roerloos spiegelende zee. Wij strekken** het laatst onze luie beenen uit en k»i„ Voo,; tegen den horizon. Onze Belgische reisgenoote vroolijkt op. Ze noemt een hond een vlooizali °ns we ons daarover geamuseerd toonen, v,'! ze of ze „weeral een beestigheid heeft zegd", waarmee ze een nieuwe vertaling vert voor „bêtise". Ze noemt een kurk stopsel en verzekert dat ik „rap gebasaneemï ben. Een en ander verzoent ons met het zicht-komen van de Vlaamsche kust. De deksteward doet zijn laatsten rondean 5 met de lijst van de „sweepstake", euphemi^8 voor het dagelijksche gokje om het aantal knoopen, dat de boot in het afgeloopen et maal heeft afgelegd. Tienmaal heb ik mn* gulden geofferd, en tienmaal heb ik mis raden. Ik zal nooit een zeeman worden, noch' een succesrijk speculant Maar ik heb drie weken geen kranten ge- zien en dat is mjj honderd gulden waard! Dit doel van de reis is tenminste glansrijk in vervulling gegaan! Zelfs de draadlooze be- richten van Radio-Holland, die bij den Chief* Steward hangen, ben ik met verachting maar tevens met moeite voorbijgelopen, Welke verrassingen zullen me nu bij aam komst wachten Is in Frankrijk de heer Dau- det reeds kabinetsformateur geworden, in Duitschland de heer Torgler? Is in Neder land „Mottige Janus" al verfilmd, in Oosten rijk de intocht van Otto? de Bakels Algemeen programma verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie Janny van Oogen. 10.35 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. 11.00 Dr. L. Heyermans: Hoe behoudt werklooze zijn gezondheid. 11.20 Vervolg concert. 12.00 Klein-VAR A-ensemble o.l.v. F. en gramofoonpl. 2.00 Zenderverz. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Gramofoonpl. 3.40 Declamatie F. Nienhuys. 4.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 Vervolg orkestconcert. 5.45 Gramofoonpl. 6.00 Vervolg orkestconcert. 6.30 Muzikale causerie P. Tiggers. 7.00 Literaire causerie M. Beversluis 7.20 Pianoduetten door J. Jong en C. Steyn. 7.40 A. Hahn spreekt over prentkunst 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Gramofoonpl. 8.15 Vaz Dias. 8.20 Ludwig van Beethoven", spel met mu ziek van Johannsen en Girnatis. Micro- foonbew.F. van Duin. M.m.v. het VARA- m iTT °r!«'V' W' V" CaPPellen en solisten. 10.30 Vaz Dias. 10.45 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d Horst 11.30-12.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 m. van NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8-159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. N. P. E G Uchelen. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie A. J. Herwig. 3-153.45 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing Ds. C. J. Wielenga. mmv zang en orgel. 6 V' 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Cellorecital R. Bresser, a. d. vleue-el- a Bresser-Borgesius. 6.30 Vragenhalfuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Vragenhalfuur. Kapitein Klok doet zijn naam eer aan. Zoo- als hy ons, uit de West komend, naar Fun- chal telegrafeerde. „Ik kom jullie overmor gen om 2 uur halen" en er om klokslag 2 uur was zoo levert hij ons, overeenkom stig zijn voorspelling. Maandagochtend om 8 uur precies aan de Surinamekade af. Wij glijden statig door de Amsterdamsche haven, Reeds juichen de familieleden, die wachten op het balcon van de K.N.S.MMoods, ons toe, En nu staan we met zondaarsgezichten bij da douane, die geen consideratie heeft met men schen, die hun tijd verlummelen onder wijn ranken en eucalyptussen. „Wat hebt u daar in? O. En wat is dat? Hoeveel hebt u daar van? Beslist niet meer? En wat zit dSAr dan in?... Wy étaleeren onze schamele wijn tonnetjes en flesschen, onze kantwerkjes en de rieten stoelen uit Camacha; een zonder ling uit Amsterdam heeft in Funchal een ka nariepietje aan zyn gevolg verbonden. Dok ken, dames en heeren! De Staat der Neder landen houdt aan zijn grenzen de hand op, als de bedelkindertjes van Madeira Zwoegend nadert, ondersteund door vrouw en dochter, onze vriend uit Alkmaar, torsend 1442 foto's, waarop hij staat afgebeeld met zijn lijfblad in de hand. in alle denkbare en ondenkbare situaties. Zal hij den prijs van den „Groot-Mokumsche Koerier" winnen? Hy verdient het, onze charmante en onver moeide reisgenoot. Maar pessimisten verzeke ren, dat, nu wij door den mist vertraging heb ben gehad, de inzending wel net gesloten zal zijn als zijn foto-lawine de redactie binnen rolt 8.0010.30 Concert door de Chr. Muziekver- eeniging „Soli Deo Gloria", o.l.v. C. van Leeuwen: Rotterd. Accordeonver. „Vieux Camarades", o.l.v. W. Breuren en het Chr, Dubbelmannenkwartet „Octavo" o.l.v. J. F« Brune. Van 9.009.30 Prof. Dr. A. Noordt- zij: Met de Aartsvaders in Kanaan. Vaa 9.30—9.40 Vaz Dias. 10.3012.00 Gramofoonmuziek. t DINSDAG 30 OCTOBER 1934. Hilversum, 301 m. AVRO-uitzending. 5.30—6.00 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.00 Kook- en bakpraatje door Mevr. R. Lot gering- Hillebrand. 11.30 Pianorecital E. Veen. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en Gra mofoonpl. 2.00 Orgelconcert F. Hasselaar, m.m.v. T-rr« Vetter-Hendriks (sopraan). 3.004.00 Kniples. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radiokinderkoor o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO o.l.v. Ds. B. J« Aris. 6.00 Gramofoonpl. 6.15 Dajos Bela en zijn orkest. 7.00 Kamermuziek door het Lener Strijk kwartet. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 9.00 „De Familie Kegge", hoorspel van C« Hermus naar Hildebrand's „Camera obscu- ra". Leiding: Kommer Kleijn. 9-35 Omroeporkest o.l.v. H. v. Wielink. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg Omroeporkest. 11.00 Vaz Dias. 11.10 12.00 Uit de Bodega „Windsor House S Leo Sar met zyn zingende Wiener Stars Huizen, 1875 m. KRO-programma. 81)0—9.15 en 10 00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Schlagermuziek. 1.45 Gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00—4.00 Modecursus. tÜÜ °rkestc°ncert en Gramofoonpl. 6.40 Esperanto. 7.15 Lezing. 8 45 Gramofoonpl. 10.00 Schlagermuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Vervolg Schlagermuziek. 1.00 12.00 Gramofoonpl.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2