^ünde^nUdda^^icldc^A^mïaf^ op *Wieüngen Wieringen. Texel. Wieringerwaard. Julianadorp. De kindermiddag van de Heldersche Courant op Wieringen. Aan onzeTexelsche lezers Een kindermiddag van de Heldersche Courant in Wieringerwaard. GEMENGD NIEUWS Een winkeljuffrouw te Rotterdam overvallen. Acht Nederlanders in Duitschland veroordeeld. Auto tegen een hek gereden Onder een tramwagen geraakt Berooving te Rotterdam. Botsing tusschen auto en wielrijder. Vijf varkens verbrand. De moord te Waspik. Vrachtauto te water gereden. Brand in de Haarlemmermeer. Doodelijk ongeluk te Wassenaar. De toeloop om kaarten is begonnen. Wij verwach'en een volle zaai Wacht niet tot het laatst met het koopen van een kaart Aan de zaal zullen geen kaarten meer verkocht worden Zaalopening van Cinema De Haan om halt twee. Aanvang twee uui Zie voor kaartverkoop de adressen in het bericht hierboven HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 30 OCTOBER 1934. pe onbeheerschte stadgenoot, voor dit feA echt staand, erkende, en verontschuldigde niet de omstandigheid, dat hij een maag- y lel was en een stomp van het fietsstuur iLen de zwakke maag gekregen had. De torpedomaker beweerde op zgn beurt pas zijn te hebben gebroken en het ook niet pxttig te hebben gevonden onder een fiets te Uggen Vonnis 10 boete subs. B dagen 1>K DADER VAN DE INBRAAK GEPAKT. Naar men ons mededeelde, is de dader van de oniangs gepleegde inbraak met diefstal In de Chr. School alhier, door de politie in gerekend. Het is dezelfde persoon, die in de afgeloopen week te Schoorl een inbraak pleegde, en die, zooals bekend is, nu veilig in Alkmaar is opgesloten. pB. Lichtenberg, predikant der gerefor meerde gemeente te Lisse hoopt Vrijdag 2 November des avonds te 7 ure te spreken in het gebouw der Star of Hope Mission te Julianadorp. BRANDSTOFFEN BIJ SLAG. Over het tijdvak 28 October 1034 tot en met 30 Maart 1935 zal, evenals vorige win ter, aan bij de werkverschaffing geplaatste werkloozen een brandstoffenbjjslag van ten hoogste j 1.per week worden "erstrekt. Voor dezen bijslag komen in aanmerking gehuwde en ongehuwde kostwinners en z,g. op zich zelf wonende personen met eigen meubilair. Aan kostgangers en dergelijke mag de bijslag niet worden verstrekt. STREMMING SCHEEPVAART. De groote schutsluis in den Afsluitdijk te Komwerderzand zal wegens daaraan te ver richten onderhoudswerkzaamheden vanal' Woensdag 31 October, des voormiddags 6 u., tot en met Donderdag 1 November te 18 u. gedeeltelijk voor de scheepvaart gestremd zijn OVERWERKVERGUNNING. Door het wnd. hoofd van het 6e district der Arbeidsinspectie is vergunning verleend aan den heer O. J. Bosker, aannemer aanleg Rijks- v— TT'.opolytushoefDen Oever alhier om gedurende de eerste helft van November door t_ .i L ïo'ders overwerk te doen verrich ten. V/esterland. CONCERT. De Eay-rsc ie Kapel en het duo Divanehe, welke Zaterdag en Zondag concentreerden in 't hotel van den heer Duijnker, hadden vooral Zondags een aandachtig gehoor. Het optreden dezer dames en heeren viel in zeer goeden smaak. Hippolytushoef. AUBADE. Zondagmiddag gaf de muziekvereeniging „Harmonie" een aubade aan den heer Nie- meyer, 'lid der vereen., die 12% jaar getrouwd was. De voorzitter van „Harmonie", de heer i -eld een speech je, waarna eenige r - we werden gegeven. VAKA-PEOPAGANDA FEESTAVOND. J.l. Zaterdagavond hield in „Eigen Gebouw" de V.A.R.A. haar propaganda feestavond. De zaal liep geleidelijk aan vol, zoodat, toen de voorzitter, zijn korte inleiding hield, hij zeer tevreden was over de opkomst. De leiding beruste bij het gezelsshap Kooij. Mevr. Kooij- Kuiper gaf eenige liederen ten gehooren, die misschien iets te stemmig waren voor een dergelijken avond. Daarna kreeg de propagan dist, de heer F. A, Hof, het woord. Hij gaf een beschouwing over de omroepers, en had een aandachtig gehoor. Een verrassing was eenige leuke karakter-voordrachten van een logé van den Beheerder Klaver; deze dame had er slag van 't publiek te vermaken. Een gezellig bal hield de aanwezigen tot één uur bijeen. HERVORMINGSDAG. Donderdag 1 Nov. des avonds 8 uur, zal in het Evangelisatielokaal .eoDoth" een avond dienst worden gehouden ter viering der Kerk hervorming, waarbij de evangelist, de heer O. Deen, voorgaat. DOOPSGEZINDE ZUSTERKRING. Hedenavond houdt de Zusterkring een bij eenkomst in de Doopsgezinde Kerk, alhier. HERVORMDE ZUSTERKRING. Donderdagavond zal de Hervormde Zuster kring een bijeenkomst houden in de Ned. Herv. Kerk. Ï2'/2 JARIG BESTAAN DER MANDOLINE CLUB O. K. K. Ter gelegenheid van het 12%-jarig bestaan 6er Mandolineclub „O.K.K.", geeft de jubilee- rende vereeniging Zaterdag 3 Nov. in „Con- cordia" voor haai' donateurs en genoodigden een feestavond. Den Oever. POLITIE. In de afgeloopen week werd in een 5-tal ge vallen proces-verbaal opgemaakt tegen wiel rijders, wier rijwiel niet was voorzien van het voorgeschreven belastingmerk, terwijl dit merk overigens niet zichtbaar werd gedragen. Tevens werden 5 autobestuurders verbaliseerd wegens het niet in orde zijn hunner wegenbe lastingpapieren. Tegen den 20-jarigen S. Z., van beroep grondwerker, is door den Rijksveldwachter te Den Oever proces-verbaal opgemaakt wegens het uitlokken van het misdrijf bedoeld in art. 134 bis W. v Str Morgenmiddag komen de Heldersche kinde ren en prof. Sarnir Haofiem in de bioscoopzaal van de Haan u een middag van plezier bezorgen. De zaal zal vol woiden. Het loopt zeer druk met den kaartverkoop en wil men niet teleur gesteld worden, dan zal men zich moeten haasten om een kaart te koopen, waar van wij den prijs voor onze abonné's vaststelden op 10 cent en voor niet-abonné's, met hun kinde ren, op 15 cent. Het zal een uiterst gezellige middag worden. Het succes dat we op Texel hadden, garandeert ook U met uw kinderen een prettigen middag, waarvan het leuke Is dat de kinderen ook zelf meedoen. Wij bezor gen uw kinderen bovendien bij den ingang een versnapering en bjj den uitgang een ver rassing. Onthoudt uw kinderen dus dezen middag niet. Met het oog op den gTooten toeloop zullen aan de zaal geen kaarten meer verkocht wor den. Men voor zie zich dus vandaag of morgen voor half twee aan onderstaande adressen van plaatskaarten. Het zal, hopen we, een middag worden, die niet alleen voor U, maar ook voor ons aan gename herinneringen na zal laten. Daarvoor moeten we dan ook allen meewerken en het is met dit laatste woord tot de bezoekers- (sters) van onzen Kindermiddag, dat we een beroep doen op de moeders om ook op de kinderen toezicht te willen houden. Het is nu eenmaal een feit dat een kind dat plezier heeft, licht tot baldadigheid overgaat en dat hebben we eerlijk gezegd liever niet. We hopen een middag te hebben van echt genoe gen, een middag waarop de kinderen pret zul len hebben, zullen lachen en verbaasd zullen zijn over de goocheltoeren. Werkt daartoe allen mee, jullie jongens en meisjes die hoopt te komen en moeders f oudt toezicht op uw kinderen, zoodat we geen wanklanken hooren. En nu, veel pleizier allemaal! Tot morgenmiddag twee uur. Zaalopening half twee. Toegangskaarten nog verkrijgbaar bij: M. H. Mostert, Hippolytushoef. F. de Graaf, Zandburen, Hippolytushoef. C. Onnes, De Haukes. Nan Kat, Poelweg, Westerland. A. Buma, Hoofdstraat 22, Den Oever. BURGERLIJKE STAND. Van 27—29 OcL 1934. GEHUWD: M. Bolk en J. S. Verberg; P. J. Kooger en N. M. Boon. OVERLEDENP Pereboom, 50 jaar, geh. met T. Troost. POLITIE. GEVONDEN: 1 duimstok, 1 sleutel, 1 vul pen. VERLOTING SCHILDERIJEN. In Hotel „Texel" had Zaterdagmiddag de verloting plaats van twee schilderijen, die door den kunstschilder Wolthoff gratis be schikbaar waren gesteld voor de Vereeniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering" en waarvan de loten hier voornamelijk waren geplaatst (ook tijdens het badseizoen) door den oud-roeier van de N.- en Z.-Holl. Red ding-Mij-, Houtwipper. Voor deze verloting waren enkele leden van het Hoofdbestuur overgekomen. De le prijs, schilderij stoomschip, viel op no. 819 en werd gewonnen door Mr. W. J. O. Hattink, te Almelo; de 2e prijs, schilderij „Pot m, chrystanten", viel op no, 324 en werd gewonnen door mevr. Wed. J. Dekker, te Den Burg. V.A.R.A.-AVOND. Te Den Burg zal in Pen's Schouwburgzaal een V.A.R.A.-avond gegeven worden, waaraan medewerken zullen Alb. de Booy en de „Flie refluiters", terwijl tevens een spreker zal op treden. Daar de „Flierefluiters" bij den vori- gen V.A.R.A.-avond alhier buitengewoon in den smaak vielen, zal de toeloop op dien avond ongetwijfeld groot zijn. GEESTELIJK LEVEN. De Weleerw. heer J. H. Tesselaars, voor heen Kapelaan te Den Burg (Texel), thans te Monster, is als zoodanig benoemd te Rotter dam (kerk van de H. Martelaren van Gor- kum). FOLDERNIEUWS. 12 November zal in café Den Burg een ver kiezing worden gehouden van 2 Hoofdinge landen van het Waterschap „De dertig Gem. Polders" op Texel. Periodiek aftredend zijn de heeren Jac. Boogaard en Joh. Roeper Nz. Bei den zijn herkiesbaar. MARKTOV EKZ1CHT. De underaanvoer was ook op deze markt weer zeer belangrijk; de prijzen echter laag en de handel stug. De hooge voederprijzen en de niet al te ruime hooivoorraad, schijnt de vee houders den lust te ontnemen om den rundvee stapel aan te vullen. Er was vrij veel jong vee. Voor kalfpinken werd nog een goede prijs betaald, ongeveer 100.per stuk. Melkkoeien golden 120130. Kalfkoeien ten hoogste 145, zware vette koeien waren er niet. De duursten werden getaxeerd op 160.Voor een nuchter kalf betaalde men gemiddeld 5.50. Graskalveren, de duurste 28.—. Wolvee weer iets meer aangevoerd. Oude schapen brachten gemiddeld 12.per stuk op. Voor varkens op de boerderijen (voor de slacht) betaalde men 14% tot 15 cent per pond. Het pluimvee op de markt is goedkoop. Oude kippen doen gemiddeld 45 cent per stuk. De eieren zijn thans schaarsch, de prijzen hoog. Aan de veiling betaalde men een mid- denprijs (eieren van 60 kg gemengd) van 4.604.70 per 100 stuks. O Vandaag wordt bij U de Heldersche Cou rant voor het laatst gratis bezorgd. U hebt 14 dagen lang kennis kunnen nemen van de uit wendige en inwendige verzorging van onze krant en eenige tientallen Texelaren besloten in de afgeloopen week abonné te worden van de Heldersche Courant. Er ls een geregelde toename van ons abonnementen aantal op Texel en dat is voor ons het bewijs dat de Hel dersche Courant ook voor Texel, de familie krant is, die zij voor de Heldersche lezers is. We zeiden het op den zoo goed geslaagden kin dermiddag reeds: „De Heldersche Courant wil maar niet een blad van buiten zijn, maar „het blad voor u en uw kinderen". De Heldersche Courant brengt U het nieuws van Texel eerder dan eenig andere krant. Zij geeft U een buitenlandsch-overzieht dat U op de hoogte houdt met de schokkende gebeurte nissen in onze bewogen wereld. Zij geeft U ontspanningslectuur, en het belangrijke gebeu ren in het binnenland in overzichtelijken en duidelijken vorm. Zij bezorgt uw kinderen „een eigen hoekje in het Juttertje", waaraan zij zelf meewerken met leuke versjes en aardige raadsels. Iedere week wordt voor de kinderen van onze abonné's een prachtig jongens- of meisjesboek verloot. We zijn er van overtuigd dat U de Helder sche Courant zult missen. Besluit dus heden nog om abonné te worden en geef U op bij den agent ter plaatse. U blijft dan de krant ont vangen en betaalt tot Januari dus slechts nog voor twee maanden abonnementsgeld. „O, WAT EEN NACHT, O, O, O." Naar men ons mededeelt, heeft de heer v. d. Woude, alhier, het „Klein Alkm. Tooneel" uit- genoodigd met hun klucht in drie bedrijven „Wat een nacht, o! o! o!" Wie wil lachen, ver- ■zuime niet deze voorstelling bij te wonen! De pers is over het stuk unaniem gunstig in haar oordeel. De „Edammer Courant" schreef over de op voering door bovengenoemd gezelschap het volgende: „Twee achtereenvolgende avonden een stampvolle zaal in het Heerenhuis. De opvoering was een succes van „O, wat een nacht! O! o! o!" De lachsalvo's waren niet van de lucht. De spelers hadden meermalen een open doekje in ontvangst te nemen. Zaterdagmiddag is U door onzen agent een aardig drukwerkje thuisbezorgd, waarin ver rassingen werden aangekondigd voor U en uw kinderen en u verwacht dus dat we U hier over vandaag een en ander gaan vertellen. Welnu, de Heldersche Courant bereidt de jeugd in verschillende plaatsen in den kop van N.- Hollend feestmiddagen. De eerste middag had plaats op Texel, voor een uitverkochte zaal. Tal van kinderen moesten hier teleurgesteld worden en op Wieringen zal het precies zoo gaan, want reeds vliegen de entree-kaarten weg. En na Wieringen is Wieringerwaard aan de beurt. We huurden voor dezen middag, Woensdag 7 November, de groote zaal van café v. d. Woude. Wat we komen doen? In de eerste plaats zullen een twaalftal Heldersche kinderen voor u optreden, met leuke, pittige verzen en aller aardigste spelletjes, waaraan de kinderen in de zaal mee kunnen doen. De Texelsche jeugd heeft gezongen en genoten, de jeugd van Wie ringerwaard zal het niet minder doen. Er komt voorts een beroemd goochelaar, prof. Samir Haofiem, die U versteld zal doen staan, met zijn wonderbare goocheltoeren. Hij grijpt de voorwerpen zoo maar uit de lucht en doet tal van dingen die U ongelooflijk schijnen. Het aardige en interessante is dat kinderen uit de zaal mee kunnen doen. Wat U dit alles kost. Voor abonné's en kin deren van abonné's is de entree op 10 cent gesteld, voor niet abonné's en hun kinderen op 15 cent. Bovendien hebben we voor nieuwe abonné's een speciale attractie. Ieder n.1. die zich deze week abonneert op de Heldersche Courant, krijgt natuurlijk in de eerste plaats toegang tot den feestmiddag voor 10 cent, maar bovendien ontvangt hij voor een van zijn kinderen een genummerden bon van onzen agent, den heer v. Zandwijk en op dien bon ontvangt de jongen of het meisje van den nieu wen abonné een alleraardigste verrassing op den kindermiddag, die op het tooneel wordt uitgereikt. Alle jeugdige bezoekers ontvangen bovendien op den feestmiddag aan het begin een versna pering en aan het einde een leuke verrassing. Koopt dus bijtijds uw kaarten bij onzen agent, opdat u straks niet teleurgesteld zult worden. Zie verder bijzonderheden over den middag in de krant van Donderdag. Binnenland Een brutale diefstal met bedreiging, Gistermorgen is in het filiaal van de firma De Gruyter aan de Hillelaan te Rot terdam een zeer brutale diefstal gepleegd, waarbjj de winkeljuffrouw met een mis drijf tegen het leven werd bedreigd. Omstreeks half acht is deze juffrouw, de 30-jarige H. P. uit de Steven Hoogendijkstraat in genoemd filiaal gekomen, waar z ij de func tie van chef bekleed. Zij is dadelijk naar het achter den winkel gelegen magazijn gegaan, waarvan een gedeelte is ingericht tot kantoor. In dat kantoor staat een kast, waarin zij haar hoed en haar mantel heeft opgeborgen, en waaruit zij de sleutels van de brandkast heeft genomen. Op dat moment kwamen twee man nen den winkel binnen. Het waren een man van ongeveer 50 jaar en een man van om streeks 20 jaar. De oudste zei: Morgen juf frouw en hij liep haar meteen voorbij, in de richting van de brandkast. De jongste man greep de juffrouw beet en hij trachtte haar een doek in den mond te duwen. De juffrouw begon te schoppen en te slaan, waardoor het den man niet lukte den doek in haar mond te krijgen. De oudste man kwam zijn kameraad te hulp en hij zei, dat zij haar mond moest houden, want anders zou hij haar doodslaan. De juffrouw werd toen zeer bevreesd en op zijn vraag heeft zij den oudsten man de sleu tels van de brandkast gegeven. De jongste man bleef in een dreigende houding vlak bij haar staan, terwijl de oudste probeerde de brandkast te openen, hetgeen hem niet is ge lukt. Hij vroeg haar toen de kast voor hem te openen, aan welk verzoek de juffrouw heeft voldaan. In de brandkast lagen 5 zakjes met geld, in totaal een bedrag van ongeveer f 800. De mannen hebben 3 zakjes uit de kast geno men, welke bij elkaar ruim f 340 bevatten. Vervolgens gelastten zij de juffrouw op een stoel te gaan zitten, achter in het kantoortje, waarna zjj heel bedaard den winkel verlieten. Zoodra de juffrouw van den schrik was be komen is zij de straat opgesneld. De beide mannen bleken reeds verdwenen te zijn. On geveer vlak voor den winkel liep een haven arbeider te wachten. Aan hem vertelde de juffrouw wat er gebeurd was. De man had de beide dieven uit den winkel zien komen en hij wist te vertellen, dat zij op hun gemak naar den Hilledijk waren gewandeld. In het gedrag van de beide mannen had hij niets ver dachts gemerkt. Op verzoek van de winkel juffrouw heeft de havenarbeider toen dadelijk de politie gewaarschuwd, welke een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, maar men is er nog niet in geslaagd de beide mannen of hun buit op te sporen. O Te Kleef zware straffen opgelegd. Bij het hooren der s renge vonnissen barsten de vrouwen in snikken uit. De verslaggever van „De Tel." meldt: Het is voor het groepje Hollanders, dat van daag een maand geleden In een autobus onder Kleef, vlak bij de Hollandsche grens is aangé- houden wegens deviezensmokkelarij, een slech te dag geweest. Verhooren. Bjj de verhooren hing reeds een scherpe stemming tegen de verdachten in de lucht. Op snijdenden toon stelde de rechter de vragen. De eene verdachte na den andere staat op. Het zijn allemaal kleine menschen en zij moeten er rekenschap van geven wat zij pre cies met de kleine bedragen in Duitschland hebben gedaan. Maar helaas de president geloofde hen niet. Zij zijn naar Duitschland gegaan en hebben het geld van de bank gehaald en trachtten het zoo snel mogelijk naar Nederland terug te brengen. Eén verdediger hebben zij hier. Zal deze zoo meteen pleiten dat toch eigenlijk deze menschen niet zoo schudig zijn, maar dat waar dergelijke dwaze wetten bestaan, bijna auto matisch overtredingen uit den grond rijzen? Het is toch te gemakkelijk: Van Duitschland naar Nederland, een paar km 10 Mark over de grens te brengen en dan een gulden te ver dienen. Kan men het deze menschen, die het zelf zoo moeilijk hebben, kwalijk nemen? Twee groepen. Bij het voortgezette verhoor van de verdach ten werd het duidelijk, dat men deze in twee afdeelingen moest scheiden. Daar zijn in de eerste plaats de dames T., die geregelde be zoeksters van Duitschland waren. Zij bleven daar en gaven inderdaad geld uit. Slechts een maal schijnen zij veel geld te hebben mee te ruggenomen en deze ééne maal werd haar «oodlottig en dat was op den fatalen avond van den 29sten September, dat zij in de auto bus zaten. De anderen hebben min of meer met opzet gehandeld. Het gaat er bij het verhoor om, om vast te stellen, in hoeverre zij zich van hun handelingen bewust waren. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat van deze eenvoudige menschen niet aangenomen mag worden, dat zij met alle kronkelingen van de Duitsche eco nomische politiek op de hoogte zijn, doch wel voegde de president hun telkens toe: „U wist zeer wel, dat u met het geld uit Duitschland in Holland meer kon krijgen". Verdachte otkende dit voor een deel. Alle vrouwelijke verdachten zeiden, dat haar dit geheel en al onbekend was. De mannelijke verdachten daarxtegen gaven toe, doch allen verklaarden zij, in Duitschland zelf ook veel geld te hebben uitgegeven. Na hun verhoor komen stramme gestalten voor den rechter te staan. Het zijn de getui gen, die douanebeambten zijn. Zij hebben den overval meegemaakt en in een merkwaardig vlot tempo worden zij door den rechter onder verhoor genomen. Acht reizigers werden aangehouden, die sa men 703 mark over de grens wilden brengen. Voor een deel hadden zij het in de voering van hun kleeding genaaid. Tot zoover de douane beambten. Dan komt het woord nog eens aan de ver dachten. Zij verklaren, dat zij meenden, 50 mark mee over de grens te mogen nemen. Voor een deel geven zij zooals gezegd het hun ten laste gelegde toe, maar zooals zij bijna allen zeiden, wisten zij niet, dat het zoo erg was. Alle vrouwelijke verdachten zijn diep onder den indruk en barsten voortdurend in snikken uit. De voorloopige hechtenis heeft haar kleur weggenomen en zij zien er allen zeer bleek en bedrukt uit. De president spreekt op vrjj harden toon tot hen, maar zij verstaan hem, hoewel er geen tolk aanwezig is. Soms hapert er iets aan de ondervraging, maar dan gaat het weer ge woon door. Het is een beklagenswaardig gezicht, deze menschen hier te zien zitten. Een der vrouwen zegt voortdurend „ik heb zoo'n angst". Men kan begrijpen wat in deze menschen moet omgaan. Nooit zijn zij met de politie in aanraking geweest. Nooit hebben zij ook maar- de geringste straf gehad. En nu, plotseling, worden zij in de gevangenis gestopt. Het is ellendig om te zien, hoe het dezen menschen te moede is. Doodsbleek zijn zij en met groote oogen staren zij naar den Staats- anwalt. Requisitoir. Tegen den middag krijgt de Staatsanwalt het woord. Het is een oude heer, die voortdu rend kucht en een scherp requisitoir houdt. Het is te betreuren, zegt hij, dat er Hol landers zijn, die profijt willen trekken van de maatregelen, welke de Duitsche regeering neemt. Zij wilden het geld uit Duitschland weghalen en voor alles, wat zij over de grens smokkel den, moesten de Duitsche banken weer dure deviezen koopen. Bij hen heeft opzet voorge zeten, het Duitsche rqk te benaderen. Bij deze Hollanders is wel is waar geen moreel gevoel voor het geschonden recht van het Duitsche rijk te veronderstellen; daarvoor zijn zij buitenlanders. Maar aan hun drijven moet toch paal en perk worden gesteld. Het openbaar Ministerie eischte aan het eind der zitting zeer zware straffen, n.1. te gen W. V. 6 maanden gevangenisstraf en 1000 Mark boete, tegen P. D. 1 jaar en 2000 Mark boete en tegen B. B. 1 jaar en 1000 Mark boete, benevens tegen de dames J. R. 10 maan den gevangenisstraf en 2000 Mark boete, B. P. 10 maanden en 2000 Mark boete en T. B. 1 jaar en 2000 Mark boete. Zelfs tegen de twee dames T., die met het geheele geval weinig uitstaande hadden en zich slechts aan kleine overtredingen sehul- dig hadden gemaakt, werd nog een maand ge- vangenisstraf en 300 Mark boete geëischt. Pleidooi. De verdediger wijst er op, dat voor Neder landers gevangenisstraffen veel meer bëtee- kenen dan voor Duitschers. In Nederland worden ook lichtere gevangenisstraffen opge legd en wat hier geëischt wordt, is toch wel heel erg. Vooral de dames T. gaan vrijwel vrij uit. Zij hebben één keer wat geld over dè grens gebracht. Daarvoor kan men ze toch geen maanden in de gevangenis zetten. De Nederlanders, zoo zeide hij, brengen hun vacantie voor een groot deel in Duitschland door. Dank zij de deviezenbepalingen geven zij heel wat geld in Duitschland uit. Wat wij hier zien, is de keerzijde van onze econimi- sche politiek. De verdediger dringt op uiterste clementie aan, vooral voor de vrouwen. Na een uur in raadkamer te zijn geweest, sprak de rechtbank de volgende vonnissen uit: W. V. 2 maanden gevangenisstraf en 300 Mark boete. P. D. 5 maanden gevangenisstraf en 1400 Mark boete. B. B. 5 maanden gevangenisstraf en 1200 Mark boete. Mej. J. R. 4 maanden gevangenisstraf en 1200 Mark boete. Mej. B. P. 3 maanden gevangenisstraf en 900 Mark boete. Mej. T. B. 5 maanden gevangenisstraf en 800 Mark boete. 1 De beide dames T. in plaats van gevange nisstraf 300 Mark boete en nog eens 200 Mark boete elk. Het in beslag genomen geld is door de rechtbank verbeurd verklaard. Voor elke 10 Mark boete, die niet betaald wordt, moet één dag gevangenisstraf worden uitgezeten. De meeste vrouwen barstten bij het hooren der strenge vonnissen in snikken uit. Een doode en twee gewonden. Zondagnacht was een gezelschap uit Utrecht met een personenauto op weg naar Groningen. Er werd met groote snelheid ge reden. Op de Voorpoortbrug te Elburg raak te de auto het verhoogde trottoir-gedeelte, waardoor de linker-voorband sprong. De chauffeur verloor de macht over het stuur en de auto reed op een ijzeren hek aan. De dwarsstang van dit hek, een gegoten buis, brak af, drong links in de carosserie en kwam er aan den achterkant uit, dwars door het dijbeen van een der passagiers, den heer M. De auto vloog nog door en vernielde zes gegoten ijzeren staven. Toen omwonenden op den ontzettenden klap afkwamen, liep de chauffeur de heer v. d. H. op straat rond. Het bleek, dat zijn rechterarm was afgerukt. Zijn verloofde, mej. van P. lag in den auto met een ernstige beenbreuk. Haar vader, de heer H. van P., bleek oogenschijniijk ongedeerd. De heer M. zat door de stang vastgespietst aan zijn zit plaats. Dadelijk werden een arts en een dichtbij wonende verpleegster gewaarschuwd, die de eerste hulp verleenden. Het duurde meer dan een half uur voor d« heer M. bevrijd was en allen naar het zie kenhuis te Zwolle konden worden overge bracht. Daar is de heer M. gisterenmorgen aan zjjn verwondingen overleden. De anderen maken het naar omstandigheden redelijk goed. De auto is volkomen vernield. Twee vreemdelingen gewond, van wie één ernstig. Gisteravond laat zijn in de Brielsche iaan te Rotterdam twee vreemdelingen, vermoede lijk Zweedsche zeelieden, onder een motorwa gen van lijn 3 geraakt. De tram moest wor den opgevijzeld. Een van hen is in zorgelijken toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Beide onderbeenen waren hem verbrijzeld en hij had den rechter onderarm gebroken. De ander is slechts licht gewond. I Gisteravond is in een pand aan de Nieuw- straat alhier een buitenman heroofd van f 500. In verband hiermee zijn twee vrouwen en één man aangehouden en opgesloten. Het geld is niet teruggevonden. VARKENS MET VALSCHE OORMERKEN. In de afgeloopen week heeft een gehouden controle in de gemeente Wittem (Limb.) uit gewezen, dat enkele honderden varkens voor zien waren van valsche oormerken. De wielrijder gedood. Zaterdagavond omstreeks half twaalf is op den Benoordenhoutschenweg bij den Leidsehe- straatweg te 's-Gravenhage een aanrijding ge schied tusschen een personen-auto, bestuurd dOor een 33-jarigen inwoner van Rijnsburg en een fiets, waarop de 34-jarige C. J., wo nende in de Hobbemastraat te 's-Gravenhage, reed. Een te Wassenaar woonachtige genees heer verleende de eerste hulp aan den wielrij der, die ernstig gewond door den G.G.D. naar 't ziekenhuis aan den Zuidwal werd vervoerd, waar hij 's nachts te 4 uur is overleden. Het rijwiel werd geheel vernield. De politie heeft den auto in beslag genomen en den autobe stuurder, die onder invloed van sterken drank zou hebben verkeerd, aangehouden en in be waring gesteld. Te Someren (Limb.) is gisterochtend brand ontstaan in de woning van den landbouwer S. In korten tijd stond het geheele huis in lichte laaie. Ook schuur en stalling werden door het vuur aangetast en brandden geheel uit. Het huisraad en vijf varkens zijn verbrand. Een kind, dat nog te bed lag, kon nog juist op tijd in veiligheid gebracht worden. De boerderij was laag verzekerd. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren den 45-jarigen P. J. v. O. te Waspik, mes den hals heeft afgesneden, met bevesti- die aldaar op 23 April j.l. J. Kools met een ging van het vonnis der rechtbank, veroor deeld tot 6 jaar en 6 maanden gevangenis straf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Twee inzittenden verdronken. Door onbekende oorzaak is gistermorgen een vrachtauto van de n.v. Tranport en Graanbedrijf te Uithuizermeeden tusschen Onderdendam en Bedum in het Boterdiep ge raakt. De beide inzittenden, Willem Moor- lach, 34 jaar en gehuwd en Jannes Vos, 24 jaar en ongehuwd, heiden in dienstbetrek king hij de vennootschap, zijn verdronken. Zeven paarden omgekomen. Zondagavond tegen 12 uur is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken op de boer derij van den landbouwer M. Breuren aan den Aalsmeerderweg in den Haarlemmermeer polder. Het vuur, dat aanvankelijk woedde in eenige graan tassen, sloeg spoedig over op het woonhuis. De brandweer uit Hoofddorp, die spoedig ter plaatse verscheen, bestreed het vuur met twee stralen, doch kon weinig uit richten. Het voorgedeelte brandde geheel uit. De inboedel kon voor het grootste deel worden gered. Voorraden graan en stroo en een hoeveel heid landbouwwerktuigen zijn verloren ge gaan. Tevens zijn 7 paarden in het vuur om gekomen. De schade wordt door verzekering gedekt, Zaterdagavond is op den Rijksstraatweg nabij Zuidwjjk te Wassenaar de auto van den heer J. van O. uit Oegstgeest, rijdende in da richting Leiden, tegen een handwagen gere den, bestuurd door een ongeveer 15-jarigen jongen. De handwagen was onverlicht, zoodat de heer v. O. den handwagen te laat opmerk te. De jongen was onmiddellijk dood. Het bleek de jeugdige van B. uit Rijnsburg te zjjn. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuis ver voerd. De auto is in beslag genomen. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. v Zaterdagavond is de 18-j. J. v. G. uit Ge- mert, zich op de fiets naar Handel begevende) door een auto aangereden. Met ernstige in wendige kneuzingen en verwondingen aan beide beenen is hij in het ziekenhuis opgeno men. TEGEN EEN AUTO GEBOTST. Zaterdagavond is de heer J. W. uit Rosma- len in de Dorpstraat aldaar tegen een passee- rende autobus opgereden. Met ernstige vér- wondingen is hij opgenomen. EEN HOOFDIGE BOER. Van den heer H. G., landbouwer ra raadsli.il te Barneveld, die weigerde lid van d< Rundvee- Centrale te worden, is de geheeV yundvee- stapel in beslag genomen. %en iM6nape%m$ en vewatew# vcoï Kw klndeïmf middag van jUeaieï!

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11