Buitenlandsch Overzicht. Oooeum&cA on oaat Sally's avontuur, v NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND 7507 EERSTE BLAD 62ste JAARGANG De nieuwe politiek van het Britsch Indische congres Engelsche conferentie haringvisscherij. Het petroleummonopolie in Mantsjoekwo. De Koningin te Culemborg Is de Volkenbond een mislukking? Mo- DINSOAG 30 OCTOBER 1934 COURANT XM>.J Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10. idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f0.70, f 1.—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) b(j vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De moeilijkheden betreffende het vlootvraagstuk. De kerkstrijd in Duitschland. De oorlog tusschen Bolivië en Paraguay. De penibele vloot' besprekingen Het vlootvraagstuk, we hebben daar al eerder over geschreven, heeft tal van voetangels en klemmen en in het bij zonder de Japansche eischen zullen het struikelblok vormen voor een accoord tusschen de groote mogendheden. Japan wil immers een vloot van even groote Sterkte als Amerika en Engeland, waarvoor deze in het geheel niets voelen. Japan blijft echter op zijn standpunt staan en hoe men bij dit vraagstuk weer uitsluitend denkt aan zijn eigen belang, blijkt overduidelijk uit de Ja pansche voorstellen, waarover de Times eenige bijzonderheden weet mee te deelen. Omtrent de voorstellen van Japan bij de voorbereidende vlootbesprekingen, weet de (Ti-nes eenige bijzonderheden mede te deelen. De Japanners, aldus het blad, maken on derscheid tusschen offensieve en defensieve wapens. Tot de eerste behooren vliegtuig moederschepen, groote slagschepen en krui sers der A-klasse met geschut van meer dan 15 centimeter. Japan stelt thans voor, elk dezer categorieën speciaal te beperken. Daar het hier offensieve wapens betreft, is Japan tot concessies bereid, o.a. tot volledige afschaffing der vliegtuig-moederschepen De fensieve wapens zouden kleine schepen, tor pedojagers en duikbooten zijn. Voor de kleinere oorlogsschepen zou een totale tonnemaat moeten worden vastgesteld, die voor Engeland, Amerika en Japan even groot is. Deze drie landen zouden dan het recht heb ben de vastgestelde maximumtonnenmaat naar believen over een grooter of kleiner aantal schepen te verdeelen. Ofschoon de Japanners theoretische gelijk heid eischen met Engeland en Amerika, zou de Japansche regeering slechts tot de maxi- mum-vlootsterkte overgaan als de nood dit lioodig maakt. Men ziet dus hier het egocentrische stand punt, dat Japan het meeste baat zal hebben aan een groote vloot van duikbooten en kleine, snelle schepen. Welnu, het stelt dus als eisch, dat het daarin zijn zin zal krijgen. Men begrijpt, dat Engeland en Amerika daar voor zeker niets zullen voelen en dat dit dus alleen reeds een ernstig geschilpunt kan wor den op de conferentie in het begin van het volgende jaar. Daarbij komt, zooals we in het begin schreven, dat Japan blijft staan op zijn standpunt van gelijkheid met Amerika en En geland. Rooskleurig ziet het er niet uit voor de aanstaande vlootconferentie. De kerkstrijd in Duitschland De kerkstrijd in Duitschland zal Hitier vermoedelijk meniger^on- rustigen nacht gekost hebben. Hij had gedacht, dat hij het godsdienstig vraagstuk even ge makkelijk kon regelen als het politieke. Daar in heeft de Leider echter verkeerd gerekend. Toen de protestanten en katholieken bemerk ten, dat een strijd werd aangebonden tegen kardinale geloofswaarheden, kwam er verzet, een verzet, dat men niet in staat was te breken. De Nw. Rott. Crt. schreef Zaterdagavond o.m.: „De Christelijke godsdienst vormt nu een maal voor het nationaal-socialisme een zeer lastig probleem. Terwijl het „den Joodschen geest" met felle en wreede consequentie uit de Duitsche natie tracht uit te drijven, ziet het zich aan alle kanten, zelfs door eigen aan hangers, belemmerd, als het zijn invloed ook maar gedeeltelijk in de Christelijke kerken tracht door te zetten, op een gebied dus, waar de Joodsche invloed het sterkst is in het gees telijke leven van Duitschland. De kerkelijke strijd in Duitschland. RIJKSBISSCHOP LUDWIO MUELLER. Het was een slordigheid van Hitier in „Mein Kampf", dat hij deze moeilijkheid al te zeer over het hoofd heeft gezien. Volgens dat boek heeft er nooit een Joodsche godsdienst be staan, doch slechts een belangengemeenschap van het Joodsche ras. Door deze ketterij op het gebied van de geschiedenis van den gods dienst kon Hitier over het hoofd zien, dat de godsdiensten, die hij wèl als zoodanig erkende, geheel van bijbelschen, d.w.z. Joodschen zuur- deesem doortrokken waren. Deze vergissing was slechts verklaarbaar uit de opmerkelijke onverschilligheid voor godsdienstige leerstel lingen en vraagstukken, die Hitier reeds in zijn boek aan den dag legde. Zijn volgelingen, die ten deele uit zeer godsdienstige kringen kwamen en dientengevolge met warme gevoe lens of met vijandigheid, maar zeker nooit met de onverschilligheid van hun aanvoerder tegenover godsdienstige vraagstukken ston den, hebben dit gebrek aan besef van het hoofdprobleem nooit kunnen deelen. De positie van het nationaal-socialisme berust op een, met dwang en geniale propa ganda gewekte, verwonderlijke strakheid der openbare meening, die veel critiek onder het oppervlak houdt. Het stelsel berust er op dat deze strakheid niet wordt gebroken. Ieder verzet, ook binnen de partij zelf, dat het ge loof in de onfeilbaarheid of ongenaakbaarheid van de overheid zou kunnen schokken, bevat een gevaar. Met kerkelijke ontevredenheid, die zich durft uiten, kan tenslotte immers ook andere ontevredenheid naar buiten door breken. Als de vereering van Hitier nu zoover gaat, dat in tal van families een Hitleraltaar in de huiskamer gevonden wordt, bestaande In een, op een tafeltje of kastje geplaatst portret van den Leider, tusschen twee kaar sen en met een wit loopertje ervoor, dan is dit niet geruststellend meer, omdat men zich moet afvragen hoelang een dergelijke roes bij een ontwikkeld volk kan duren, en welke reacties er tenslotte moeten volgen. Daarom hebben wij eigenlijk met toenemende verba zing de onverbiddelijkheid waargenomen, die de Duitsche regeering toonde op een gebied, waarop een verzet zich durfde uiten, dat zelfs met de middelen van 30 Juni niet zou kunnen worden onderdrukt. En daarom vernemen wij, ondanks alles waaraan wjj gewoon zijn, zonder verbazing dat nu dr. Jaeger, de rechtskundige, maar meer gewelddadige dan juridische helper van den nieuwen rijksbisschop, overboord is gezet. Het is echter slechts een eerste stap. Met duidelijken tegenzin heeft Hitier, die een merkwaardig vermogen heeft om de oogen gesloten te houden voor hetgeen hij niet w i 1 zien, zich in deze zaak laten trekken. Dien eersten stap dan heeft hij meegedaan. Maar verder wil hij nog niet. De bisschoppen van de Evangelische Kerk, die naar Berlijn waren gekomen om tegenover hem den eed van trouw af te leggen, heeft hij niet willen ont vangen. Naar het heet heeft hij hen huistoe gestuurd met de boodschap, dat hij eerst nader over de zaken zou willen praten, als de bis schoppen orde en gezag in de Kerk hadden hersteld. De leiders van het verzet kunnen dus allerminst zeggen, dat zij reeds hebben gezegevierd. Daar hebben zij al weinig reden toe, zoolang de rijksbisschop Müller gehand haafd blijft. De strijd is nog verre van beslist. Allerlei verrassingen zijn mogelijk, zoolang Hitler's houding nog aarzeling of ergernis ver raadt. Maar niet te loochenen is, dat de oppositie iets heeft bereikt, dat weliswaar door tal van nationaal-socialistische groot- machtigen eveneens werd geëischt, maar dat zjj toch met vol recht als een eerste overwin ning in haar moedigen strijd kan beschouwen. De gedelegeerde van Bolivië heeft opnieuw een protest bij den Volkenbond ingediend tegen de gelijkmatige toepassing van het ver bod van wapenlevering naar beide strijdende partijen, meldde de Geneefsche corr. van de Nw. Rott. Crt. Zaterdagavond aan zijn blad. De gedelegeerde van Bolivië herinnert er aan, hoe het embargo veel zwaarder drukt op Bolivië dan op Paraguay; dit is te onbil lijker, nu de houding van beide landen ten opzichte van de verzoeningspoging van den Volkenbond zoo geheel verschillend is. De gevolmachtigde van Bolivië is thans reeds vier weken te Genève aanwezig, tever geefs wachtend op de aankomst van den ge volmachtigde van Paraguay, met wien over verzoening zal kunnen worden onderhandeld. De regeering van Paraguay heeft daaren tegen nog steeds geen gevolmachtigde naar Genève gezonden en stelt dit afhankelijk van een voorwaarde, welke feitelijk hierop neer komt, dat Paraguay de verzoenir.vsnogingen NICOLAS UZUNOVITCH, de nieuwe minister-president van Yougo-Slavië aanvankelijk op niet anders gericht wil heb ben dan op de staking der vijandelijkheden, waarbij beide partijen dat deel van het Chaco- gebied bezet zullen houden, dat zij op het oogenblik bezet hebben, waarbij Paraguay dus althans voorloopig nog in het bezit van het met wapengeweld veroverde gebied zou blijven. Met het oog op de onverzoenlijke houding van Paraguay ten opzichte van de verzoe ningspogingen van den Volkenbond, dringt de gedelegeerde van Bolivië er op aan, dat het geheele vraagstuk van het verbod van wapen- lévering naar beide partijen met grooten spoed aan een nieuw onderzoek zal worden onder worpen. Het einde van de burgerlijke ongehoorzaamheden. Naar Reuter uit Bombay meldt, heeft het congres het staken van de burgerlijke onge hoorzaamheid goedgekeurd, evenals het stellen van candidaten van de congrespartij bij ver dere verkiezingen. Het congres vereenigde zich met een motie van mevrouw Naidu, de Britsch-Indische dich teres, voor opheffing van de burgerlijke onge- hoorzaameid, behalve door Gandhi, waarbij tévens het congres opnieuw zijn vertrouwen uitsprak in de middelen van het lijdelijk verzet. De voorzitter van de Br.-Indische Congrespartij eischt onafhankelijk heid. Bij de opening van het Indische Nationale Congres hield de voorzitter, Babu Rajen-Dra Prasad, een scherpe redevoering, welke ge richt was tegen de politiek der Br.-Indische regeering. De Britsehe regeering, aldus spreker, heeft besloten niet alleen den èisch van volledige onafhankelijkheid af te wijzen, doch ook de veel gematigder eischen van de Indiërs. Blijkbaar is men van Engelsche zijde niet voornemens ook slechts een klein deel van de tegenwoordige macht prijs te geven. Ue grondwet, welke aan Indië wordt opge drongen, zal den toestand nog erger maken dan deze reeds is. We zullen echter niet op onze eischen terug komen. Ons doel is duidelijk: liet is niets minder dan de onafhankelijkheid. Het Congres wordt bijgewoond door 2500 afgevaardigden, terwijl bij de openingsplech tigheid 30.000 menschen tegenwoordig waren. Drastische reorganisatie beoogd. De conferentie, die te Londen in aanwezig heid van de ministers voor landbouw en vis- seherij, van binnenlandsche zaken en van Schotland is gehouden, heeft haar goedkeuring gehecht aan de richtlijnen, die worden aan gegeven in het rapport van de commissie voor de zeevisscherij. Deze richtlijnen geven aan: le. dat het haringbedrijf voornamelijk tengevolge van de gewijzigde marktpositie noodzakelijk gereor ganiseerd moet worden; 2e. dat de moeilijk heden van een reorganisatie op vrijwillige basis onoverkomelijk lijken en 3e. dat reorga nisatie de eenige mogelijkheid is om het be drijf van een zekeren ondergang te redden. Ter reorganisatie van het haringbedrijf zou een Haringraad moeten worden ingesteld, die uitgebreide volmachten ter controleering van het bedrijf heeft en desnoods het aantal der daarin werkzame personen kan beperken. De verschillende ter conferentie aanwezige vertegenwoordigers van de haring-visscherjj en den haringhandel verklaarden zich in het alge meen met de hoofdlijnen van het rapport te kunnen vereenigen, aangezien zij inzagen, dat drastische maatregelen in het belang van de industrie onvermijdelijk waren. Beperking van den aanvoer. Te Yarmouth was Vrijdag bijna geen haring- aanvoer. Slechts één logger kwam binnen met 90 ton haring aan boord. De schipper deelde mede, dat hij toen hij draadloos berichten had gehoord over de prijsdaling op de haring- markt, veertig ton haring over boord had ge worpen. Er liggen 400 Schotsche loggers en treilers nabij Yarmouth, die pas vandaag zullen uit varen in verband met de genomen besluiten tot beperking van den haringinvoer. (Hbl.) GIFT VAN DEN KEIZER EN DE KEI ZERIN VAN JAPAN AAN HET ROODE KRUIS. De keizer en de keizerin van Japan hebben door bemiddeling van den voorzitter van het Japansche Roode Kruis, prins Tokoegawa, een bedrag van 100,000 jen aan het Internationale Roode Kruis geschonken. CONGRES DER FRANSCHE RADICALEN HERKIEST HERRIOT ALS PARTIJ VOORZITTER. In het congres der Fransche radicaal-socia listische partij te Nantes is Herriot als partij voorzitter herkozen. De partij verklaart zich bereid tot medewerking aan de grondwetsher ziening. De woordvoerder van Mantsjoekwo spreekt. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken van Mantsjoekwo heeft de politiek van zijn regeering inzake het petroleummonopolie verdedigd. Hij zeide, dat men geen opmerkingen ter zake van Groot-Britannië of Amerika had ontvangen. Mantsjoekwo zou echter elke zinspeling op het negen-mogendhedenverdrag van de hand moeten wijzen als zijnde volslagen buiten de orde van dit land, omdat het pas is gevormd nadat het verdrag reeds bestond en onder geheel veranderde omstandigheden. Mantsjoekwo handhaaft de open deur- politièk, maar de vreemde mogendheden moeten Mantsjoekwo's souvereiniteit in alle zaken van binnenlandsche politiek eerbiedigen. Een verklaring van den minister van oorlog. Na afloop van de kabinetszitting van gis terenochtend verklaarde de Japansche minis ter van oorlog Hajashi in een interview, dat de stappen der Engelsche, Amerikaan- sche en Nederlandsche regeering naar aan leiding van wat zij inzake het petroleum- probleem in strijd achten met artikel 3 van het Negen Mogendheden-verdrag, klaarblij kelijk aan het verkeerde adres zijn gedaan, aangezien Mantsjoekwo nooit buitenlandsche beleggingen heeft verboden, noch de deur heeft gesloten voor buitenlandsche. O Zaterdagmiddag omstreeks half vier is de Koningin met klein gevolg te Culemborg ge komen, teneinde een bezoek te brengen aan de tentoostelling van door Culemborgsche werkloozen vervaardigde werkstukken. Het bezoek duurde een half uur. Bij het vertrek werd het Leve de Koningin en een driewerf hoera aangeheven en werd het Wil helmus gezongen. Onder gejubel van de inmiddels samenge stroomde menigte nam H. M. met gevolg in de hofauto's plaats. Zij vertrok in de rich ting Beusichem. DUITSCHE AANKOOP VAN HARING IN IJMUIDEN. Voor 106.000 mark. Naar wij uit Berlijn vernemen, heeft de Duitsche regeering een crediet van 106.000 Mk. beschikbaar gesteld voor aankoop van versche haring in IJmuiden. Dit bedrag valt buiten de z.g. claeringovereenkomst met Ne derland, zoodat de exporteurs onmiddellijk betaling voor de aangekochte haring ont vangen. (N.R.Crt.) Onze verhouding met België. Onjuiste persberichten in buiteulandsche bladen. Voorloopig Verslag Hoofdstuk Buitenlandsche Zaken. Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het hoofdstuk (Buiten landsche Zaken) der Rijksbegrooting voor 1935. Eenige leden gaven als hun meening te ken nen, dat thans wel vaststaat, dat de Volken bond als een mislukking is te beschouwen. Op het gebied der ontwapening is niets bereikt en ook van een eenigszins aannemelijke ordening op economisch gebied is geen sprake. Feuilleton Uit het Amerikaansch. 43) „Over gebrek aan toewijding van mijn kant zult u zich nooit te beklagen hebben," zeide Sally heel ernstig. „Maar durft u de kans loopen, dat de politie op de een of andere manier ër achter komt, dat Sally Manvers, <ke verleden week ingebroken heeft, de safe van een huis in een van de bekendste wijken van New York leeggeplunderd en haar klee- ren als een duidelijke aanwijzing achtergela ten heeft, bij u woont en hier huiszoeking komt doen?" „Kom, wat dat betreft behoef je je niet on gerust te maken. Ze zullen hier op Goswold House niet naar je zoeken en deden ze 't wel, dan vonden ze je niet. Sarah Manvers is iemand die hier niet bekend is. Je bent en k'ijft Sara Manwaring, misschien voor een zekeren tijd, misschien voor goed, als ik 't zoo t beste vind. Ik vind 't absoluut niet noodig, ®m alles in de war te sturen, alleen omdat Manvers je ware naam isgesteld, dat je op eens van naam veranderde, wat een op schudding zou dat te weeg brengen! Je hebt •he toch goed begrepen?" Ja, Mrs. Goswold." „En dan nog dit onder geen beding laat je aan Adèle of aan Walter, wanneer hij mer terug ia merken, dat je me alles ver teld hebt. Voor 't oog moet alles blijven, zoo a's 't tot dusver geweest is anders zijn ze gewaarschuwd en gebeuren er mischien de gekste dingen. Vermijd ze zooveel mogelijk gaat 't niet, geef ze dan een dosis van hun eigen medicamentleid ze om den tuin. Dezen keer komt 't tot een uitbarsting, maar ik zou die graag zoo lang willen tegen houden tot ik precies weet, van wie we de stukken zullen zien rondvliegen treft het alleen de schuldigen, dan wil ik met het meeste genoegen als toeschouwster bq het vuurwerk fungeeren. En wat je zelf betreft probeer om je door niemand of niets bang te laten maken, hoe ernstig de toestand ook lijkt, vertrouw op mij. En als er iets tegen je wordt gezegd, dat je belangrijk lijkt, of als je iets verdachts ziet, kom 't me dan zoo gauw mogelijk zeggenJe hadt het zooeven over dat juweelkistje van Adèlewat heb je er ook weer mee gedaan?" Sally herhaalde in 't kort het verhaal van 't zoeken en 't eindelijk vinden van een ge schikte schuilplaats. „O, dus je hebt 't pakpapier erom gelaten. Heel verstandigdit met een goedkeu rend knikje. „Denk erom, pak het in geen ge val uit, ook al zou je nieuwsgierig worden als ik er vandaag den tijd voor kan vinden, zal ik zelf even naar je kamer gaan om 't be wuste kistje te inspecteeren. Je weet 't dus goed: onder geen enkele voorwaarden raak jij 't aan, voordat ik je permissie ertoe geef." „Ik beloof 't u, Mrs. Goswold." „En als Adèle of Walter vraagt, wat je er mee gedaan hebt, vertel ze dan de waar heiddat je 't maar gelaten hebt, waar 't was. Zeg, dat je nog geen gelegenheid tot 't verbergen ergens andera gehad hebt. Ver tel ze wel, waar 't is, maar stel ze vooral wat betreft de veiligheid van de schuilplaats ge rust." Sally knikte van ja. Maar Mrs. Goswold zag haar knikken niet. 't Was of al haar gedachten, te oordeelen naar den eigenaardigen trek om den energie ken mond, geconcentreerd waren op iets, op een plan, dat haar een sarcastisch leedver maak gaf. „Een aardige verrassing zou 't zijn mompelde ze tevreden in zichzelf. Toen, met een beweging, die Sally de ge waarwording gaf, alsof ze zichzelf wakker schudde, dwong ze haar gedachten terug naar de problemen van het oogenblik. „Kom, vooruitde ochtend is al bqna om en we hebben nog niets gedaan! Marseh met jou! Neen niet zoo verzorg in vredes naam eerst je oogen. Als je met dat gezicht door het huis ging wandelen en iemand in de hall of gangen tegenkwam, zou alles in het water kunnen vallen. Bet ze met wat koud water, hiernaast is de badkamerop m'n toilettafel vind je poeder en van dat andere goedje misschien is het wel dienstig, om ze wat bij te schminken. Laat de tusschen- deur maar open." En terwijl Sally druk bezig was om de ver woestingen, door haar tranen aangericht, te heratellen ging Mrs. Goswold voort: „Je moet je oefenen, kind, om nooit te hui len. Op 't oogenblik ben je nog te gevoelig je dramatiseert de dingen wel wat. Als je op deze manier doorgaat als je getrouwd bent groote hemel, dan wordt het een voortduren de regenbui. Zoo, laat me je nu eens aankij ken veel beter, dat moet ik zeggen. Heusch, er gebeurt jou niets, als je maar zoo verstandig bent om niet te tobben en om in alles op mij te vertrouwen. En nu, een, twee, drie m'n boodschappen doen als Je terug bent, zeg Thomas dan even, om 't mi) te laten weten. En als ik je vandaag nog noo dig mocht hebben, zal ik je wel laten roe pen." Blijkbaar had ze Sally niet noodig, want ze liet haar niet roepen. Maar in plaats daarvan hield ze haar den heelen dag bezig met kleine opdrachten, die ze door haar kamenier mon deling liet overbrengen, waarschijnlijk een opzettelijke maatregel om Sally geen tijd tot onvruchtbaar tobben te geven, die uitstekend slaagde. Want wanneer het meisje tusschen de drukte door een oogenblikje den tijd vond om aan zichzelf te denken een zeer be grijpelijke behoefte na de vele pas doorleefde emoties, dan was haar eenige gewaarwording een heerlijk gevoel van tevredenheid, die met de weldadige rust van een rhythmisch-dei- nend refrein van een oude, zangerige melodie, haar doorstroomde. Haar geestelijke ontwikkeling had, door de ontdekking dat 't bekennen van een fout een zuiverings-proces voor de ziel is, dat eerlijk heid in alles niet alleen noodzakelijk, maar ook gezond is, een groote schrede vooruit ge daan. En al was het waar, dat in haar geval haar eerlijkheid haar niet alleen materieel voordeel gebracht had, maar tegelijk bevrij ding van haar angst voor de gevolgen van haar domheid en impulsiviteit, toch had ze niet het zegevierende gevoel van iemand, wien de fortuin, ondanks alles, goed gezind gebleven is; na deze crisis voelde ze zich als iemand, die nederig en in 't volle besef van iets te krijgen, dat haar niet toekomt dat gene, wat het leven haar schenken wil, aan neemt. Haar vroegere opinie, dat ze recht op een behoorlijk bestaan had, was vergeten, en als ze zich die arrogante zienswijze misschien een oogenblik herinnerde, dan was 't om daarvoor in de plaats de rijpere opvatting te stellen, dat zij, als de sterveling, haar be staan door een eerlijke, onegoTSto manier van leven te rechtvaardigen had. Al was haar stemming wat geëxalteerd, 't was niet te ont kennen, dat ze haar les goed ter harte geno men had. Dank z(j de opzettelijk late aankondiging van 't gemaskerde bal, de faam van Abigail Goswold als de organisatrice van origineele feesten en het voornemen van de genoodig- den, om ondanks den beperkten lijd toch met goede costuums voor den dag te komen, leek 't wel, of de dag niet op zijn gewone manier, naar mate de uren vorderden, rustiger wor dend naar den avond verliep; integendeel, hoe later het werd, hoe meer de spanning steeg, tot 't leek, alsof de atmosfeer alom met een zwakken, maar duidelijk waarneem baren electrischen stroom geladen was. De kolonie leek een dynamo, aan één stuk zoe mend van opwinding voor den komenden avond. De eenige menschen, die zich lieten zien, waren dienstboden op fietsen of in auto's, die om allerlei geheimzinnige, maar zeer dringende boodschappen werden ge stuurd; het casino, het strand, de terrassen en grasvelden, tennisbanen, tuinen en veran da's, alle waren ze verlaten. Alleen Goswold House maakte een uitzon dering. Op de verdieping, gelijkvloersch, In de keukens, in den tuin, op de terrassen, krioelde het van werklieden, die als een leger mieren waren komen binnenvallen. In den tijd van een paar uur, alsof het tooverij was, waren de meest gecompliceerde toebereidse len gemaakt. En ofschoon de gang van zaken in 't huis zelf even bewonderenswaardig goed geregeld als altijd was, kon men, vooral aan de maaltijden, die niets meer dan een for maliteit waren, bespeuren, dat er iets op til was. Nog nooit had mrs. Goswold, die zelfs op een dag als dezen haar gastvrouwplich ten nauwgezet waarnam, zulk een zonderlin ge groep gasten onder haar moederlijke vleugels gehad. Drie vierden van de aanzit- tenden waren heeren bijna alle vrouwe lijke gasten waren op haar kamers gebleven, sommigen kregen op haar verzoek 't eten op haar kamer, maar de meesten bedankten er voor om haar kostbaren tijd met eten te ver knoeien, waar ze zooveel gewichtiger dingen te doen hadden; 't vlug in elkaar zetten van haar geïmproviseerde vermommingen. En waar anders het tafelgesprek altijd geani meerd was, bleef het nu bij een opmerking hier een opmerking daar, wat praten uit beleefdheid, zonder dat het iemand interes seerde. 't Leek wel, of de menschen zichzelf spaarden, om later des te beter te kunnen genieten. Zelfs het rooken na afloop van 't diner bleef dezen middag achterwege toen de knechts na 't ronddienen van den laatsten gang verdwenen, duurde 't geen vijf minuten in korter tijdsverloop liet de beleefdheid niet toe of de eerste gast volg de met een paar woorden van verontschuldi ging hun voorbeeld. De geheelen middag had Sally niets van Savage gemerkt, aan tafel zag ze hem voor het eerst. Want, ofschoon ze het veel te druk gehad had om zelf op te letten, of hij met de middagboot meekwam en zeer zeker geen lust en geen tijd gehad had om langs een omweg naar hem te informeeren, was hij haar geen oogenblik uit de gedachten ge weest. En geen wonder, want hoe interes sant ze de drukke bedrijvigheid van den mid dag ook vond, toch vergat ze geen oogenblik dat hij de brenger van het eerste authentieke nieuws was ten eerste: betreffende de activiteit, welke de politie met betrekking tot de inbraak in fet New Yorksche huis aan den dag gelegd had ten tweede: aangaan de de vorderingen, welke diezelfde politie ge maakt had, geholpen door de aanwijzing, welke haar de achtergelaten kleeren in de badkamer gegeven hadden. En al had mrs. Goswold haar gerustgesteld, toch waren de voorstellingen, door die gedachten opgeroe pen, tè angstaanjagend, om door wat woor den bedwongen te worden. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1