Stadsnieuws wilt Irnnl gesloten dunselman, Gebruikt in Uw soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent RIJDT per HILLTAX tweede blad heldersche courant van dinsdag 30 october 1934. 5 Donderdag 1 November wegens feestdag den geheelen dag Oprichtingsvergadering Christelijke Marinevereeniging. Opening der tentoonstelling missienaaikring „St. Theresia". Nationaal Jongeren Verbond. „Willy's trouwdag". De Wereldspaardag Een hors d' Uiver in Musis Sacrum. Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 30 Nov. Woensdag 31 16.35 uur. 16.34 uur. OVERSTE van rappard EXIT. Gisteren naar zyn nieuwe stand plaats Naarden vertrokken. Met den trein van 7 minuten voor vieren heeft gistermiddag luitenant-kolonel J. M. Rid der van Rappard. commandant van het Regi ment Kust-Artillerie, tevens van het Garni zoen Den Helder, onze stad verlaten. Zooals men weet is Overste Van Rappard met ingang van 1 November a.s. benoemd tot comman dant van het korps Motor-Artillerie, met vele goede vrienden in den loop van de 7 jaren, standplaats Naarden. Den overste en Mevr. Van Rappard, die hier die zij bier woonden, verworven hebben, werd een hartelijk afscheid gebracht op het station, Vooral van officieele zijde was de belangstel ling vrij groot, zoo merkten wij op Schout-bij- Nacht T. L. Kruijs en zijn adjudant, Burge meester Driessen, gemeente-secretaris Kam man, kolonel Ferwerda en voorts officieren van het Regiment Kust-Artillerie met hunne dames. Uit de militaire loopbaan van Overste Van Rappard stippen wij het volgende aan: j. M. Ridder van Rappard werd 4 September 1882 te 's-Gravenhage geboren, 22 Juli 1902 werd hij benoemd tot 2e luitenant bij het 2e Regiment Vesting-Artillerie. 22 Juli 1906 volg de zijn benoeming tot le luitenant, 17 Novem ber 1916 tot kapitein. Elf jaar bleef hij kapitein; 1 November 1928 werd hij benoemd en aangesteld tot comman dant van het Reg. Kust-Artillerie met stand plaats Den Helder. 1 November 1931 werd hij aangesteld tot luitenant-kolonel, in welken rang hij nu Den Helder heeft verlaten en be noemd is tot commandant van het korps Mo torartillerie. Overste Van Rappard is drager van het onderscheidingsteeken voor langdurl gen dienst als officier (met de zwaarden) in de Orde van Oranje-Nassau. Het Regiment Kust-Artillerie verliest in den Overste Van Rappard een uitstekenden commandant, die met warme belangstelling de moderne aan passing van zijn wapen aanmoedigde. Majoor Bentz van den Berg, die 1 Novem- dera.s. tot luitenant-kolonel bevorderd wordt, zal Overste Van Rappard in zijn beide functies opvolgen. luthersche kerk. Herdenking Kerkhervorming. Vv oensdagavond zal, der traditie getrouw, de Kerkhervorming in de Luthersche Kerk, Wee- zenstraat, herdacht worden. Nu de gemeente nog steeds vacant is, zal deze dienst worden geleid door Ds. A. Klinken berg Jzn. van Amsterdam. De Luthersche Zangvereeniging onder lei ding van den heer K. Abbenes verleent hierbij medewerking, terwijl als solisten hopen op te treden de dames Günthert—Breet, alt, en Annie Riekwel, sopraan. De dienst vangt om 8 uur aan en is voor iedereen toegankelijk. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. I 23 tot en met 29 October 1934. Nieuwe zaken: Den Helder: „Valuta Huis" (eig. K. H. Bok), Spoorstraat 103. Sigarenhandel. J. W. van Velthuijsen, v. Galenstraat 54. Ma- nufacturenhandel. L. Post, Basstraat 62. Bakker. Sigarenmagazijn „Kromo" (eig. P. v. Lopik), Spoorstraat 89. G. Bruining, Ooievaarstraat 44. Heerenkapper. Bouw- en Aanneembedrijf voorheen H. Doorn ■NV.,: Keizersgracht 33. Wijzigingen: M. de Groot, 2e Vroonstraat 95. Thans uitslui tend grossier in tabak, sigaren en siga retten. Garage Moll, 2e Vroonstraat 91. Thans ook reparatie-inrichting. Fil. gevestigd: Kap perstraat 26. Opheffingen: J. A. Deijmann, Spoorstraat 86. Handel in pa pier en schrijfbehoeften. Bloemenmagazijn „Multiflora" (eig. J. C. Bruin), Bierstraat la. MAILVERZENDING. De laatste buslichting voor de mailver zending heeft plaats Woensdagavond 20.55 aan het hoofdkantoor, stadsbussen lichting 3. cursus in handenarbeid. De Vereeniging van Handenarbeid zal ook lh de komende wintermaanden cursussen in Handenarbeid organiseeren. Verschillende technieken worden onderwezen: hout-, kar ton-, klei-, papier-, leerarbeld, terwijl er tevens gelegenheid is om opgeleid te worden voor akte r. Voor nadere bijzonderheden zie men de ad vertentie in dit blad. demonstratie italiaansche kunstglasblazerij. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, betreffende de demonstraties van Italiaansche Kunstglasblazerij. Deze demonstraties worden gehouden in het Bloemenmagazijn „Corona" (Koningstraat 42), Van 1 tot en met 3 November, en wel des mor gens van 10 tot 12 uur, en des middags van 2 tot 5 uur. KEIZERSTRAAT 24 Vrijdag j.l. had in het Chr. Tehuis voor Militairen alhier plaats de oprichtingsverga dering van de Christelijke Marine Vereeni ging (C. M. V.). De bovenzaal van het Tehuis was geheel met belangstellenden gevuld toen de voorzit ter van het comité tot oprichting der C. M. V. ten 8ul5 de vergadering deed openen met het zingen van ps. 68: 10. Na voorlezing van den 2Oen psalm en na te zijn voorgegaan ln gebed, spreekt de voorz. over de groote be langstelling in de oprichting der C. M. V. zijn blijdschap uit en heet de aanwezigen harte lijk welkom. Spr. geeft dan een overzicht van de aan de oprichting der C. M. V. voorafge gane feiten en wijst op de bepalingen van het „Reglement militaire belangenvereenigingen" en de gevolgen daarvan voor den Bond van Chr. Marinepersoneel, welke zijn minderja rige en dienstplichtige leden en later ook zijn donateurs en begunstigers, moest losla ten. Na langdurig overleg met den Minister van Defensie, waarbij Z.E. J. J. C. van Dijk, oud-Minister van Oorlog en Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zijn hooggewaardeerde tusschenkomst verleende, werd van den Minister toestemming verkre gen om naast den bond, welke als militaire belangenvereeniging blijft voortbestaan, op te richten een vereeniging met uitsluitend geestelijk doel, waarvan lid kunnen zijn alle militairen, ongeacht rang, stand en leeftijd (dus ook officieren en minderjarige en dienstplichtige militairen van Zee- en Land macht) en alle burgers, die grondslag en doel der C. M. V. onderschrijven. Spr. wekt alle aanwezigen op tot het lidmaatschap dezer vereeniging toe te treden en zoodoen de de C. M. V. te helpen haar doelstelling, de behartiging der geestelijke belangen van het Marinepersoneel in den meest ruimen zin en het verbreiden der Christelijke begin-, selen op de vloot, te helpen verwezenlijken. In een te houden korte pauze zal gelegen heid bestaan om als lid tot de vereeniging toe te treden. De heer J. Baas Rz. wijst er op van hoe groot belang het is dat de C. M. V. haar vleugelen wijd uitspreidt en tegenover den geest der revolutie den geest van het Evan gelie stelt. De voorz. antwoordt dat de C. M. V. haar vaandel over geheel Nederland en over de overzeesche gewesten zal ontplooien. Het eer ste lid der vereeniging woont inNigte- vechte. In de nu gehouden pauze traden 46 aan wezigen als lid tot de C. M. V. toe, 2 als donateur en 1 als begunstiger. De V. C. M. P. zegde het lidmaatschap van ongeveer 80 leden toe, terwijl ook eenige schriftelijke aan meldingen voor het lidmaatschap waren in gekomen. De concept-statuten worden nu besproken en na eenige wijzigingen goedgekeurd. Als leden van het h.b. worden gekozen de heeren E. Bos, J. Herweijer, J. de Jong, P. v. Leersum, A. Lever, C. A. de Moor en R. Wijngaarden. Als voorz. wordt bij herstemming geko zen de heer E. Bos, die over deze benoe ming verrast en verblijd in een gloedvolle toespraak de tot de C. M. V. toegetreden leden opwekt om te trachten vele leden voor deze vereeniging te winnen. Spr. komt door zijn reclasseeringsarbeid nogal eens in Ma rinekringen en werd diep getroffen door den afval van den God der vaderen welken hij in vele gevallen ontdekte. De liefde tot het ver lorene moet ons bij onzen vereenigingsarbeid dringen. Spr. ziet voor de C. M. V. een ruim arbeidsveld en beschouwt het als zijn roeping zijn krachten voor de vereeniging te geven. Na nog enkele opmerkingen te hebben be antwoord gaat de heer Bos voor in dankge bed en sluit ten llulö de vergadering. Aanmeldingen voor het lidmaatschap kun nen worden gericht aan den heer J. de Jong, Prins Hendriklaan 9 (contributie 0.20 per maand, 1.per half jaar of 2.per jaar) In het R.K. Volksbondgebouw had Zondag middag de officieele opening plaats van bo vengenoemde tentoonstelling. Wg mogen redelijkerwijze het doel bekend achten: de missienaaikring arbeidt teneinde gewaden en kleeden te vervaardigen voor den eeredienst der zending, waarvan meestal groot tekort bestaat. En het waren deze eigenhandig vervaar digde producten der „schoone en nuttige handwerk-conste", die in groote getale te bewonderen waren in de diverse stands. Be halve de laatsten, was er ook een compleet imitatie-altaar, keurig in elkaar gezet. Natuurlijk zijn er tallooze attracties. Daar voor is 't een „fancy-fair", en men kan z'n behendigheid toetsep aan vliegmachines, ma- torbanen, touwtrekken, en wat dies meer zij. Wat de officieele opening betreft, de eerste woorden werden gesproken door de presiden te, mej. Koppen, die de belangstellenden ver welkomde, en de aandacht vestigde op dezen arbeid voor de armsten der armen. Zij bracht hulde aan den voormaligen adviseur, kape laan Buis, die thans vervangen is door kape laan Meerenboer. Laatstgenoemde heeft eveneens het een en ander, ondanks een hem opgelegd „spreek verbod" te zeggen, en doet dit op ongezocht geestige wijze. Hij memoreert het feit, dat de katholieke kerk niet aan enge landsgren zen is gebonden, doch zich integendeel moet beijveren de leer naar buiten te doen door dringen. Hij adviseert het voorbeeld van den grootsten missiedienaar, Jezus, te volgen, en aldus te bewijzen dat de naastenliefde gren- zenloos is. Hij is enthousiast over datgene, hetwelk door de ijverige dames is gepresteerd en brengt deze de welverdiende hulde. Als „Dritter im Bunde" komt de heer Luyckx, die den loodzwaren last op zich heeft genomen een lans te breken voor 't fi nancieel succes der tentoonstelling. Hij wijst de katholieken op hun plicht ten aanzien der missie, en op de noodzakelijkheid dit heilig streven te combineeren met „vermaak". Dit was echter geboden om financieel „uit te komen", en hij verwacht dat men hierin niet beschaamd zal worden. Na een laatst beroep op de portemonnaie besluit hij zijn speechje. En nog voordat wij vertrokken draaide de vliegmolen, de motorbaan en werden de ver vaardigde missiekleeden door velen in oogen- schouw genomen. Alleen voor dit mtnitieuze werk verdient deze tentoonstelling reeds te slagen! Vergadering die in 't teeken der luchtvaart stond. De oorzaak, dat zóó veel jongelui gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging van het N.J.V., zal wel in hoofdzaak zgn toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de spre ker van dien avond, luit. ter zee P. A. Rie del, als onderwerp gekozen had, „Lucht bescherming". Ziedaar, een onderwerp, dat de luchtvaart aanbelangt, die gezien de fenomenale suc cessen van vorige week in het brandpunt der belangstelling staat. Echter, het was niet alleen de heer Riedel, die dit dankbare gegeven aanpakte. Door absentie van den heer Haccou, die over „Doel en Streven" van het N.J.V. zou spro ken, viel de heer Lotgering in, een oude be kende voor de vereeniging en districtsleider van Noord-Holland. Hij behandelde een alge meen onderwerp van propagandistische strekking, ook uitgaande van de gebeurtenis sen der vorige week. De heer Lotgering wijst priori op de enorme prestatie der Uiver-bemanning. die den naam van Holland ln den vreemde hoog hield en stelt een driewerf hoezee in, waar aan enthousiast gevolg wordt gegeven. Hg vestigt daarna de aandacht op het feit, dat deze recente gebeurtenis oorzaak was, dat het volk in beroering kwam, dat het zijn nationaal besef openbaarde. Hij is er van overtuigd, dat dit nog in zeer groote mate aanwezig is, en toont 't aan met en kele sprekende bewijzen. Het is goed, aldus de heer L., dit vertrouwenop den geest der vaderlandsche prestaties. Er was méér dan een sportieve prestatie. Door de geperfectionneerde techniek wer den werelddeelen verbonden, met al dé ideëele voordeelen, daaraan verbonden. Dat er ondanks toch politieke groepen zijn', welke 't bovenstaande te baat namen om het nationalisme ten eigen voordeele uit te bui ten, meent spr. te moeten betreuren. Met een opwekking het principe van het N.J.V. overal te doen doordringen besluit de heer Lotgering zijn rede. Na de pauze is het de luit. ter zee Riedel, die spreekt over Luchtbescherming, en hierover interessante bijzonderheden ver telt. Overal staat een uitbreiding van de lucht vloot op het programma, en de vliegtuigen worden zóó gebouwd, dat ze een maximaal* aantal bommen kunnen meenemen. Wat deze bommen betreft, nagenoeg iedereen denkt direct aan het „gas". Dit komt echter eerst in de 3e plaats. Ten eerste zijn daar de uiterst gevaarlijke springbommen, die het meeste onheil aan brengen. Ten tweede de brandverwekkende, en ten derde bommen met een chemisëh strijdmiddel gevuld, hetwelk dan uit vloeistof of vaste substantie kan bestaan. De heer Riedel wijst op het waarschijnlijke systeem dat men zal volgen: 't doel der bom menwerpers, zal zijn, de spoorwegknooppun ten, de fabrieken en de militaire bolwerken;. Na op de gevaren der 3 genoemde soorten bommen gewezen te hebben, komt de spr. op de verdediging hiertegen. Men onderscheidt een actieve en passieve bescherming. De eer ste bestaat daaruit, dat men bijv. een vijan delijk escadrille belet het doel te naderen, door het neer te schieten, en hetgeen door de weermacht geschiedt. Bij de passieve wordt evenwel gerekend op de burgerij, die in tal van af deelingen gere- quireerd moet worden. Zoo zal een stad, welke bedreigd wordt, (en dit is natuurlijk bijna altijd des nachts) geheel in 't duister moeten blijven. Geen licht mag er branden! Dat is echter een uiterst gecompliceerde zaak Voor de regeling van het verkeer in de in het duister gehulde stad zal de politie tiit- gebreid moeten worden met burger-vrijwilli gers. Faalt de actieve verdediging, dan is er werk voor tallooze burger-brigades. Men heeft ze noodig als hulp voor den waarschu wingsdienst, er zijn herstellingsbrigades voor 't snel herstellen van schade ontstaan door het inslaan der springbommen, de brandweer zal belangrijk moeten worden uitgebreid, evenzoo de geneeskundige dienst, enz., enz. Er wordt behandeld hoe men tegen 't gas kan optreden. Zijn de actieve groepen hier op ingesteld, de passieve bevolking moet door gasbeschermers en gas-dichte kelders be schermd worden. De heer Riedel wgst op het groote nut van 't aanleggen van speciale vluchtkelders op verkeersknooppunten, en noemt in dit ver band het initiatief van den Haag, dat er een bezit onder Maison de Nouveauté. Komt de nood aan den man, dan zal men echter ook te rekenen hebben op de kalmte der bevolking, die van groot belang is. Spr. wijst op de taak van radio en pers, welke van enorme waarde is. De „Greuelmarchen" van de professoren, die steeds maar weer gassen uitvinden, waar van 3 kubieke cm voldoende zijn een stad te verwoesten, zijn nonsens volgens den heef Riedel. Ook een gasaanval om een geheele stad en massa uit te moorden lijkt hem nagenoeg uitgesloten, daar men dan over enorme lucht vloten moet beschikken. Zgn voornaamste vrees is echter het indirecte gevolg van het aanvallen van een of meer machines: dé paniek. En om deze te voorkomen moet men voor bereid zijn, daar, indien men dit niet is, het een reden te meer zal zijn van den vijand juist deze onvoorbereide steden aan te vallen. Tot slot wijst spr., wiens lezing met zeer veel interesse gevolgd werd, op de taak, dié het N.J.V. in deze te vervullen heeft. gezelschap verkade. „Als Ouders slapen". Zondag a.s. wordt in Casino de 1ste Volks voorstelling van dit seizoen gegeven en wel door het gevierde gezelschap „De Haghespe- lers", onder de artistieke leiding van Eduard Verkade. „Als Ouders slapen" werd gedurende langen tijd met groot succes in Amsterdam ten too- neele gebracht en niet dan na veel moeite is het gelukt Verkade met zgn gezelschap voor een avond naar Den Helder te krijgen. De ver dere medespelenden zijn o. a.: Mevrouw Rika Hopper. Louis Borel, Mies Elout, Fientje Berg- hegge, enz. Voorwaar dus een le klas voorstelling. VVINKELNIEUWS. In het perceel Koningstraat 113, waarin vele jaren de bekende sigarenzaak was geves tigd van de wed. Smit, heeft thans de heer S. Krijnen Jr. een banketbakkerszaak gevestigd. Het is een aantrekkelijke winkel, welks eta lage op smakelijke wijze de verschillende pro ducten der banketbakkerskunst naar voren brengt en op dit drukke punt der stad zal de zaak zeer zeker de aandacht trekken, zoodat den heer Krijnen een druk bezoek kan wor den voorspeld. De electrische installatie is in gericht door het Technisch Bureau H. Koorn. Dolle klucht bij ,,Exelsior", Zaterdagavond zijn we de gast geweest van de plaatselijke tooneelvereeniging „Ex celsior" een nu al meer dan 11-jarige welke het seizoen opende met een klucht van Otto Harting, genaamd „Willy's trouwdag". Voorafgaande aan de opvoering sprak de voorzitter, de heer Sanders, een kort wel komstwoord uit, noemde den naam van de ïirma, die voor het benoodigde bruidstoilet Welwillend gezorgd had (Herschel) en van de velen, die gezorgd hadden, dat de tombola een welvoorzien uitzag. „Willy's trouwdag is een door de dillettan- ten veel gevraagde drie-acter, want het heeft een paar voorwaarden, die de opvoering al bij voorbaat doen slagen: het is eenvoudig van intrigue (zoo men al van intrigue wil spre ken!), dus door spel alleen behoeven geen daden of conflicten verklaarbaar gemaakt te worden en ten tweede heeft de auteur er jolig op los gefantaseerd en allerlei grappen en zichtbare manipulaties in het gegeven verwerkt. De heele klucht is gebaseerd op deze synthese: Willy Walders kan 30,000 Marken van het Derde Rijk verdienen, als hij in de eerste vier weken van zijn huwelijk met Elly haar zoent, noch op eenige andere wijze haar liefkoost. Deze zware taak wordt hem door een spitsvondigen neef op de schou ders gelegd, die als controleur d'amour neef Ferry heeft aangesteld, welke drie bedrijven lang met een camera over het tooneel loopt om het jonge paar te „snappen". Want, zoo hij met een foto kan bewijzen, dat Willy zich niet aan de voorwaarde heeft gehouden, krijgt hij, Ferry, de 30.000 R.M. Men begrijpt nu zelf wel, welke mogelijkheden hier geschapen zijn, voor malle verwikkelingen en dolle situa ties. Goedmoedig laat men zich dan ook van de eene lach in de andere voeren en men vraagt zich daarbij af, hoe het tenslotte zal afloopen. Voor dat slot is een echte deus ex machine noodig: de spitsvondige neef besluit n.i. de 30.000 Marken zonder meer aan Willy te schenken, vanwege de vele moeilijkheden waarin hij den bruigom gebracht heeft Excelscior heeft haar getrouwen met dit stuk hartelijk laten lachen, want het werd goed opgevoerd. De heer D. Makelaar, die voor den heer N. Jansen inviel, had slechts 3 repetities kunnen meemaken, maar dat was geen beletsel om de hoofdfiguur üitstekend weer te géven. Mevr. Koningstem gaf een vlotte Elly-vertolking, evenals Mevr. v. d. Mark die van haar goede vriendin Lou. Bij zonder ingenomen waren we met Oom Ullie, een rol van den heer J. Bruin, die hiermede bewees niet alleen een goed regisseur te zijn! De heer Tj. Sjoustra was Willy's trouwe vriend Kurt, terwijl L. Boot als de geaffec teerde neef Ferry furore maakte. Ook de kleinere rollen waren goed bezet: de heeren v. d. Wal (substituut en politiebeambte) en H. Stolk (brievenbesteller en politieagent) gaven doublures, mevr. Boot het dienst meisje en de heer Koningstein de dienst knecht. Het was een geslaagde seizoenopening van Excelsior, Jammer dat de belangstelling niet zoo bijzonder groot was. EERSTE HELDERSCHE RADIO TOESTELLEN-CENTRALE. De heer P. A. de Zeeuw, die reeds sinds ruim 10 jaar een radio-zaak gedreven heeft in de le Vroonstraat en bij tal van amateurs een uitstekenden naam heeft, heeft zijn zaak verplaatst naar Weststraat 95. Zaterdag is de nieuwe zaak geopend en tal van leveranciers en familieleden hadden door het zenden van fraaie bloemstukken een feestelijk cachet aan dit gebeuren gegeven. De heer De Zeeuw, is, we zeiden het reeds, geen onbekende bij onze stadgenooten. Hij heeft zijn sporen op radio-technisch gebied reeds verdiend, want van zijn eigen gebouw de toestellen werd er o.m. een geplaatst op het Singapore-dok, van welks reis wij inder tijd een beschrijving opnamen, Er werd een toestel geleverd op 't Loo. In het Panamaka naal kreeg de „K XIII", op zijn wereldreis, er een aan boord en tal van andere toestellen werden geplaatst bij particulieren. De heer De Zeeuw heeft voor Den Helder de alleenverkoop van de Kolster Brandes-ap- paraten, waarvan er door zijn radio-toestellen centrale reeds eenige honderden hier ter stede werden geplaatst. Hij heeft verder een Blau- punkt-toestel, dat bijzonder fraai van uitvoe ring is en buitengewoon selectief en voor ama teurs een bijzondere attractie in een 5 meter korte golf zendertje. Men kan natuurlijk In zgn zaak alle moge lijke radio-onderdeelen krijgen en voor de meest gecompliceerde reparaties kan men bij de firma De Zeeuw terecht. U weet het dus... Weststraat 98. 31 October aan den start. Uitsluitend handicap-race. Wanneer ge in deze dagen er op uit zoudt gaan om iemand te vinden, die nog nooit van de Melbourne-race gehoord had, wij ver moeden dat ge avond aan avond onverrich- terzake thuis zoudt komen en tenslotte uwe pogingen zoudt opgeven. Pers en radio zijn 'op zoo hooge trap van ontwikkeling gekomen, dat welhaast geen plek op aarde voor haar onbereikbaar blijft. Ook de meest principieele tegenstanders van al wat wedstrijd is, ook hij ontkomt er niet aan, hij zal en moet vernemen, dat een der grootste wedstrijden de andacht van de geheele wereld op zich vestigt. Een leder, die er van hoort of leest be kijkt het gebeuren van zijn gezichtshoek. Zoo spreken ook bepaalde bijzonderheden van de Melbourne-race wellicht meer spe ciaal tot den spaarbankman. Daar is om te beginnen de levensloop van den man, die de geheele zaak heeft opgezet en hij vraagt zich af of er nog jongens zgn, die het beroemde beroep van krantenjongen zullen kiezen met de stille hoop, het zoover te zullen brengen, dat ze op later leeftijd ook een burgermansfortuin kunnen beschik baar stellen voor een wedstrijd. Dat is toch een betere manier om in de wereld vooruit te komen, dan eerst een langen leertijd te moeten doormaken, daarna een baantje zien te krijgen en maar zoo weinig van het loon te kunnen sparen, dat toch een groot kapi taal hun een onbezorgden ouden dag zal kunnen verzekeren. Maar meer nog valt het hem op, dat het eindpunt van de race een werelddeel is, waar de gewoonte van het houden van een Wereldspaardag evengoed is doorgedrongen als hier in Europa. Australië wordt in de spaarbankverslagen misschien alfabetisch toevallig als eerste- maar tevens nadrukke lijk met eere genoemd. En Italië, waar vele deelnemers hun eerste rustpunt vonden, met zijn oudste en sterkst ontwikkelde spaarban ken, het land dat in Milaan den zetel heeft van het Internationale Instituut voor het spaarwezen en waar het congres gehouden werd, dat in 1924 besloot tot instelling van den Wereldspaardag. Zoo hebben dus onze vliegers gevlogen over wel zeer verschillen de landstreken met sterk uiteenloopende be woners, maar toch volken, welke alle een zelfde oeroude, welhaast instinctieve deugd beoefenden: het sparen. En dan is tenslotte het symbolische, dat wg kunnen Zien in een dergelijke reis, thans gemaakt met het meest moderne verkeers middel: het vliegtuig. Wordt niet vaak ons leven vergeleken met het maken van een reis en zouden dan spaarbankmenschen niet onwillekeurig een behouden overtocht verge lijken met het veilig bereiken van het finan- cieele levensdoel, dat ieder individu zich heeft te stellen? Ieder mensch tracht zich in materieel opzicht een bestemming te geven, verschillend naar gelang van zijn levens omstandigheden. Een scherp omlijnd plan is slechts door weinigen te maken, vooral te genwoordig nu zooveel onzekerheden in haast ieders bestaan opdoemen.. Stellig: het bereiken van een onbezorgden levensavond is voor velen een te zware handicap-race. En toch wij moeten ons een plan voor oogen houden en het met taaie volharding trachten ten uitvoer te brengen. En zoo ooit, dan is hier de zekerste weg de beste: hier mag niets gewaagd worden. Jaarlijks vindt bij de Spaarbanken de start van nieuwe deelnemers plaats op dien door het Instituut voor het spaarwezen be paalden datum: 31 October. Stel u vóór dien dag (Woensdag) een doel voor oogen en maak er op dien dag zelf een begin mee. Mocht ge reeds een vorig jaar zijn begon nen, welnu, laat dan de Wereldspaardag aan leiding zijn „uw positie te bepalen", u af te vragen of ge met de snelheid, die ge U zelf gesteld had in het afgeloopen jaar zijt voortgegaan. Zoo niet, of ge dan een vertra ging niet te gemakkelijk wijt aan de om standigheden buiten uw wil, in plaats van aan oorzaken bij U zelf gelegen. De Spaarbanken wachten u op dien dag, waarop zij hun kantoren langer dan gewoon lijk openstellen. Bloemen - Gouden propellers - Feeststemming geen Prinsen -Wel als hors d'oeuvre een „Prins Regent". Een zaal, kwistig met planten versierd. Electrische gloeilampen feestelijk stralend licht werpende op honderden dames en heeren, in vroolijke stemming bijeengekomen om een Heldersche Prins en z'n gemalin te huldigen. De meeste Jongelui waren deftig in avond- kleeding in grand gala. De toilletjes der jonge dames deden het. Achteraan, bij het tooneel zaten leden van „Moed, Volharding en Zelfopoffering", met hun medailles op de borst en op het tooneel stonden waarlijk vorstelijke geschenken, die zoo straks, aan het Prinselijk gezin zouden overhandigd wor den. Die geschenken mochten er zijn! De heer Siegers, de bekende goudsmid in de Koning straat, had een paar gouden manchetknoo- pen, in den vorm van propellers voor den vader van Bauke Prins aangeboden. De firma v. Alphen had een taart gebak ken, waarop in mocca precies de route was aangegeven die de Uiver had afgelegd. Ver der waren er bloemen, champie, boekwerken, fruitmanden, sigaren, sigaretten, die alle om klokslag 8 uur het prinselijk gezin zouden worden aangeboden. In afwachting van de komst der hooge gasten, danste jolig en vroolrjk Musis een feestelijke step en speelde de band er lustig op los. Acht uur. Geen Prins. Geen Prinses, maar dat ls gewoon. Een échte Prins komt altijd het laatste in een schouwburgdies maakten de feestgangers zich niet in 't minst bezorgd over het welzijn der Prinselijke Fa milie, doch dansten er weer vroolijk op los. Kwart over achten, nog geen Prins. Een zekere spanning komt nu in de zaal. Heeft een Kidnapper, een Heldersche Kidnapper ze ontvoerd, uit de Limburg Stirumstraat Niemand wist hetde spanning werd grooter. Om tien minuten voor half negen, nam de beer Jac. Polak het woord: Wij zijn hier bijeengekomen, om uiting te geven, aan onze vreugde over het succes van de Uiver, aldus spreker, een succes dat ook dank zg de medewerking van onzen vroege- ren stadgenoot de mecaniciën Prins mogelijk was. Vorige week, waren wij als 't ware kinde ren van één gezin, en nu zijn wij hier weer, één van zin bijeengekomen, om de ouders van Prins te huldigen. Vele winkeliers hebben cadeaux gestuurd. Stadsritten v.af 10 ct.p.p. Buitenritten 5 ct. p. K.M. Stand plaats Julianapaik, tegenover „Bellevue" v. d. WIJST, Hoofu'gracht 24 Tel. 565. FeuilletonPag. I Buitenlandsch Overzichtl Inbrekers slaan een groote slag te Amsterdam. Voor eenige duizenden guldens uit een goudsmidswinkel ge stolen e Duitschland zal voor 106.000 mark aan haring in IJmuiden koopcn t Reorganisatie van de Kon. Holl. Lloyd in voorbereidingj SS meisjes gestorven wegens het ge bruiken van ondeugdelijk traan j Minister Marchant over de nieuwe spelling 7 Enyelsche conferentie over haringvis- scherj). Drastische reorganisatie be oogd 1 Voorloopig Verslag Tweede Kamer over het hoofdstuk buitenlandsche zaken. Is de Volkenbond een misluk king u t De Vrijz. Democraten en het defensie- vraagstuk. Een motie van de federa tie in Zuid-Holland3 De toestand in Asturië en Calalonië De twaalfde verjaardag van den marsch naar RomeS Memorie van Antwoord Lager Onder wijswet. Het ontslag van de huwende onderwijzeresS Vrachtauto in het Boterdiep geraakt. Twee inzittenden verdronken u 7 Winkeljuffrouw te Rotterdam over vallen 7 De koning van Siam wil aftreden. Zal de republiek worden uitgeroepen 3 Omtrek-nieuws 7 Marktberichten 3 Marineberichten S Sportnieuws 3 Tivoli bioscoop, 7 uur. Witte bioscoop, 7(4 uur. Dinsdag 30 October. Tooneelvereniging T.A.V.E.N.U. „Tzinganï', Casino, 8.S0 uur. Woensdag 81 October. Fancy-Fair „Oranje Harmonie"-kapel, Chr Militair Tehuis. Volksonderwijs, Opvoering van „De Violiers", 8.15 u. Donderdag l November. Fancy-Fair „Oranje I1armonie"-kapel, Chr, Militair Tehuis. Vrijdag 2 November. Fancy-Fair Oranje Harmonie"-kapel, Chr, Militair Tehuis. Zaterdag 3 November. Soirée M.S.F., Musis Sacrum, 8 uur. Tot onze spijt kunnen de ouders van Prins niet komen. De rede hiervan zal de heer v. Dok, voorzitter van „Moed en Volharding" uiteenzetten, maar, eerst zal onze muziek de K.L.M.-marsch Inzetten. Dan betreedt de heer v. Dok het podium. Van ale tafeltjes barst een geestdriftig ap- plaus los. De heer v. Dok was eigenlijk wel een „hors d'Uivre", maar hij viel blijkbaar in den smaak. Daverend applaus herhaalde zich dan ook toen de nieuwe Prins-regent- plaatsvervanger, zich gereed maakte te spreken. Dat u mi) zoo onverwachts hier op 't tooneel ziet, aldus spreker, ls om u mede te deelen, dat de ouders van Prins hebben gevraagd u mede te deelen, dat zij heden avond door familie-omstandigheden niet kon den komen. Voor ons allen had het prettiger geweest, wanneer zij in ons midden waren geweest, maar toch ben ik trotsch hier in hun plaats te staan. Trotsch omdat in het vaandel, dat Prins volgt blijkbaar dezelfde woorden geschreven staan, als in ons vaandel „Moed, Volharding en Zelfopoffering". „Moed" heeft Prins getoond toen ze de lucht in gingen, „Volharding" bij de nood landing in Australië en „Zelfopoffering", om dat hij het leven in de waagschaal stelde, om de vlag van Holland .hoog te houden. Een driewerf hoera voor den Heldersche held. Een luid applaus klonk op, en uit volle borst werd de feest-potpourl „Hulde aan de bemanning van de Uiver" ingezet. De feest-potpouri sloeg geweldig in. Ofschoon het dus Zondagavond in Musia net was alsof er een bruiloft werd gehouden zonder bruid en bruigom, heeft de jeugd evengoed pleizier gehad. fancy-fair oranje-harmoniekapel. Met verwijzing naar de in dit blad voorko mende advertentie maken we de lezers op merkzaam op de te houden fancy-fair ten bate van de Oranje-Harmoniekapel. Door verschillende oorzaken bevindt de kapel zich in financieele moeilijkheden. Ten einde hieruit te geraken heeft zich een Comité gevormd bestaande uit eenige dames en heeren welke door middel van deze fancy-fair de O. H. Kapel uit deze moeilijkheden willen helpen en het bestaande tekort uit den weg ruimen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5