De wedvlucht Londen-Melbourne. Marine-Sanatoriumfonds. Uit het politie-rapport. Visscherij-commissie. Visscherij. Kamer van Koophandel en Fabrieken. LUCHTVAART De Postvluchten van en naar Indië. Fitzmaurice vertrokken en weer teruggekeerd. De wedvlucht Parijs-Fianoi. Uiver-schoolcomité. De Postjager voor 100 pet. vernield. Voor den Politierechter te Alkmaar. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 30 OCTOBER 1934. We doen een beroep op allen die de O. H. kapel een goed hart toedragen aan het welsla gen van deze pogingen Minne medewerking te willen verleenen. De fancy-fair wordt Woensdag 31 Octobei nam. 5 uur geopend en zal tot en met njdag var. nam. 3—11 uur en Zaterdag 3 Nov. tot nam. half negen toegankelijk zijn. Er is een ruime sorteenng van artike.tr. tex wijl vele attracties aanwezigzijn. Het Comité rekent op een druk bezoek. VERGADERING VAN DE HELDERSCHE MSSCHERSVEREEMGING „SAMEN'WERKIN G". Op Saterdag 27 October j.1. hield boven genoemde vereeniging een vergadering in het gebouw Vijzelstraat. Aanwezig waren 76 let en en de heeren W. de Boer. Wethouder, en L. Presser uit Amsterdam. De voorzitter Joh. W. Stevenson, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. Daarop volgden ingekomen stukken en mededeelingen van het bestuur. Vervolgens feliciteerde de voorzitter de vereeniging met haar drie-jarig butaan. Wanneer men met belangstelling volgt de activiteit van de vereeniging. de vele werkzaamheden van het bestuur, dan mag men zich er wel ten zeerste over verheugen, dat voor drie jaar tot de oprichting is besloten. Wat zou er anders in den crisistijd van de vis- schers en de visscherij zijn gekomen inzonderheid in den laatsten tijd is het nut van de vereeniging weer duidelijk gebleken. Vanaf de openstelling van de gamalenmarkt tot heden wordt er een hevige strijd gestre den tegen de grossiers in Amsterdam, die op allerlei wijzen trachten de markt onmogelijk te maken en de prezen te drukken. Voorzit ter bespreekt de maatregelen door het bestuur genomen om aan die ongehoorde toestanden een einde te maken. We zijn er echter nog niet! Daarom is meer dan ooit noodig: een drachtig samenwerken, als één man staan achter het. bestuur. Het spreekt vanzelf, dat zulk een tijd van strijd extra geld kost, maar de leden moeten bedenken, dat wanneer we onze actie staken, we totaal overgeleverd zijn aan de willekeur van de grossiers. De voorzitter wijst op de stichting van de Visscherij-centrale. Nu de regeering regelend gaat optreden in het visscherijbedrijf, heeft dank zij het bestaan van de vereeniging uw voorz. zitting gekregen in dat bestuur en kan hij daar uw belangen behartigen. Verder wordt gewezen op de oprichting van den Bond van Nederlandsche Vissehersvereenigin- gen, waardoor het ideaal alle visschers één begint verwezenlijkt te worden. Wethouder De Boer wil met genoegen het woord voeren. Juist zulk een verjaardag is uitnemend geschikt om eens te overzien wat gedaan werd en wat nog te doen staat. We moeten met leedwezen constateeren, dat de omstandigheden, waarin gij en iedere werker in de maatschappij verkeert, nog weer slech ter zijn geworden. We zitten nog in de diepste diepte van de crisis en we moeten ons niet voorstellen, dat dit spoedig veranderen zal. Juist daarom is zoo noodig tegen u zelf en tot anderen te zeggen: hand in hand, in één krachtig verbond optrekken, één van zin en én van wil verder! Wanneer ge na volbrach ten moeilijken arbeid telkenmale weer onder vindt, dat ge daarvoor maar een schamele belooning ontvangt, dan zoudt ge allicht den moed verliezen. Maar daaraan moet ge niet toegeven, neen mannen, blijft achter uw be stuur als één man achter uw voorzitter. Ook de wethouder heeft gewerkt in het belang van de visscherij. Daartoe was ook zijn bezoek aan den Minister van Economische Zaken. Be sproken werd de achteruitgang van de vis scherij en de middelen, die tot verbetering zou den kunnen leiden. Na dien is nog een uitvoe rig schriftelijk rapport ingezonden.' Van alle aangevende pogingen mag men echter niet verwachten, dat dadelijk welvaart zal gaan heerschen, waar armoede was. Maar op den duur zal verbetering komen, inzonderheid, wanneer de Regeering zal ingrijpen daar, waar ernstige fouten zijn. Op absoluut onjuiste wijze wordt het product gebracht van den visscher tot den consument. Wel duidelijk zijn die fou ten aan het licht getreden bij de garnalen- markt. Van meet af aan hebben de grossiers daartegen stelling genomen. De gedragingen van die grossiers worden besproken. Dr. Hoe- be van de Zuiderzee-steunwet was door de grossiers in deze zaak betrokken. Deze heeft hier een langdurige bespreking gehad met den wethouder en den voorzitter. Daarop volgde een bespreking in Amsterdam, waarbij ook de grossiers aanwezig waren. Nog een vergade ring moet komen in Amsterdam. Dan zullen we weten, waar we aan toe zijn, en waarheen we ons verder zullen wenden, want we zijn vast besloten aan dien ongewenschten toestan den een einde te maken. Bij al die activiteit moet echter uw bestuur weten, dat ook niet één lid er aan zal denken zich niet aan de voorschriften te houden. Het gaat er om nu te slagen of nooit! Eén weg zou zeker een op lossing geven. Samenwerking tusschen ven ters en visschers moet worden tot stand ge bracht. Met zulk een contact waren die beide partijen geoiend. Daarom moeten de visschers niet ongeduldig worden, maar van elk lid moet een hartelijk medeleven worden ver wacht. Een krachtig applaus gaf het duide lijkste bewijs hoe deze woorden van den wet houder waren ingeslagen. De voorzitter besprak vervolgens de nood zakelijkheid om ten allen tijde het beste van het beste te leveren. Weliswaar kunnen de weersomstandigheden nadeeligen invloed op het product uitoefenen, alsmede op de plaats waar gevischt kan worden, maar ook onder die ongunstige omstandigheden moet er ern stig naar gestreefd worden, de kwaliteit van de garnalen zoo hoog mogelijk op te voeren. Elk lid dient daaraan mede te werken, want dat is een eerste vereischte voor het welsla gen van onze actie. De voorzitter besprak de mogelijkheid om een der leden te helpen aan een vischtuig dat deze verspeeld had. Weliswaar is de tijd voor de visschers niet rooskleurig, maar misschien wil elk er wel wat aan doen. De vergadering gaat er gaarne mee accoord en twee bestuursleden zullen deze zaak verder afwikkelen, zoodat dit lid ten spoedigste weer zal kunnen uit varen. Nadat in de rondvraag verschillende op merkingen waren gemaakt en enkele vragen waren gesteld, welke door den voorzitter wer den beantwoord, sloot deze met een woord van dank voor de goede opkomst deze vergadering. Feestavond M.8.K. Dames, heeren, 3 November. Geeft het M. S. F. een feest, Met een interessant programma, Dat u hier vlak onder leest: Een orkest zal voor u spelen, Iets zéér moois, wat, zeg ik niet; Een zanger zal voor u zingen, Het geliefdste levenslied; Dan zal iemand voor u gooch'ln, Dat u er paf van zult staan. En een Band zal klanken Jazzen, Dat uop de loop zult gaan?? Verder zingen twee Tirolers (van de Vloot) een jodellied; Dan tooneel en nog Hawaii, „Elck wat wils", zooals u ziet. 'k Vergeet u nog te vertellen, Dat 't in Musis Sacrum is. Ja, natuurlijk ook „Na Dansen' Iets, wat hier geen nieuwtje is. Dit is dan wat wjj u geven, Goede wijn behoeft geen krans. Zóóveel slechts voor dertig centen. Is geen alledaagsehe kans. Kaarten? Die kunt u bekomen Bij ons op het Koningsplein, En ook 's avonds aan de zaal nog, Als ze dan voorradig zijn. Bezoekt allen dezen avond, U geniet! Maar ook, besef: 't Is voor de tuberculose, Ten bate van bet M.S.F. Jac. Bos. DE FEESTAVOND VAN DE VEREEN. „HUISDUINER BELANG". Men schrijft ons: Zooals dat langzamerhand een traditie wordt, slaagde de feestavond, waarop de leden van „Huisduiner Belang" elkaar j.1. Zaterdag avond ontmoetten, naar aller wensch. De „avondjes" van deze Vereeniging zijn samenge steld volgens het principe: „Eenvoud is het kenmerk van het ware"; men werkt zooveel mogelijk met eigen leden en de bescheiden beurs, waaruit de zaak steeds bekostigd moet worden, is nog nooit een beletsel gebleken. Hier, op deze feestelijke bijeenkomsten, leeren de Huisduiners elkaar kennen „buiten de com petitie", zooals een voetballer 't zou uitdruk ken. Alle zorgen zet men dan op zij om met elkaar feest te vieren als één groot gezin. De danszaal van „Dennenheuvel" was goed gevuld, toen de voorzitter van de Vereeniging, de heer De Jong, om pl. m. 8 uur opende. Na den „welkomstroep" en de gebruikelijke be dankjes, met geoefende hand rondgestrooid óp waarlijk kwistige manier, kondigde hij de ver schillende nummers van het programma aan en stond zijn plaats op het podium af aan Flip en Flap. Onder deze schuilnamen verschenen de eerste Huisduiner artisten voor het voet licht; de altijd moeilijke taak het eerste num mer bij het publiek ingang te doen vinden, brachten zij tot een schitterend eind en hier mee leggen zij de basis voor de goede stem ming van den geheelen avond. Op vlotte wijze werd daarna een tooneelstuk opgevoerd, waarvan de naam in de „Uiverse" haast van het programma onbekend bleef. Maar dat het stuk zelf niet onbemind bleef, bewees het oorverdoovend applaus aan het eind. In één ren doorgaande, hield de heer Hans ende temperatuur van de zaal hoog met zijn liedjes en anecdotes, waarna de pauze aan gekondigd werd. Een verloting is vaak een ramp.voor de kas van de vereeniging wanneer de lotenver- koop niet vlot, voor het publiek, wanneer het eindeloos moet wachten tot men „schoon leeg" is. Maar op Huisduinen is daar nooit sprake van. Niet dat iedereen daar zóó kapitaalkrach tig is, maar het gezicht van de collectie ca- deaux klopt je eenvoudig het geld uit je zak. Onder het noodige gelach deelde de voorzitter de prijzen uit, met een toepasselijk woord „ieder het zijne" gevend. Daarbij wist hij steeds een verband te leggen tusschen de prij zen en de badplaats, zoodat deze verloting een levende reclame werd. „Trineke gaat op de kostschool" en „In de waschmand" toonden verschillende leden weer in grootschen plankenstijl en daarna verscheen op verzoek de heer Hansen nog eens om dit gedeelte van den avond af te sluiten. Daarna was de tijd aangebroken om de bee- nen in de lucht te werpen. Door den heer De Graaf geleid, werd een gevarieerd programma afgewerkt, waarbij zoowel oude als jonge Huisduiners aan de beurt kwamen, om hun capaciteiten te demonstreeren. De stemming bereikte het hoogtepunt om half twee, toen er een soort feestpolonaise zonder feestartikelen gehouden werd, eindigende in een spontane hulde aan den krassen heer De Graaf, die op de schouders van het bestuur van „Huisduiner Belang" de zaal rondgedragen werd. Tegen drie uur werd nog even gezamenlijk gezongen. De ontroerende liederen, vijf-en- twintig- en mogelijk meer-stemmig uitgevoerd, klonken plechtig door de feestzaal; „Eikenhout is eikenhout", „Aan den oever van een stillen vliet" en vooral het Don-Kozakkenlied: „Wij zijn niet bang" maakten diepen indruk op alle aanwezigen en met het Huisduiner volkslied: „Japie zet 'm op!" erger U niet, gij over beschaafde intellectueel! werd deze feest avond besloten. Tegen halfvier droomde ieder Huisduiner van den eerstvolgenden feestavond. Door de politie werd een persoon aange houden en naar Alkmaar overgebracht tot het ondergaan van de hem opgelegde gevan genisstraf. Straatlantaarns vernield. Vrijdagnacht werd een straatlantaarn, vermoedelijk tengevolge van een aanrijding door een motorrijtuig, vernield. Een onderzoek wordt ingesteld. Naar we lezen zijn uit onze omgeving als leden in de commissie voor de visscherij op en den handel in consumptie-garnalen be noemd de heeren J. Stevenson te Den Helder en D. Viaz Wz. te Oudeschild. Dat kan tot vreugde stemmen, omdat, naast de andere commissieleden, voornamelijk uit het Zuiden, deze twee leden de locale belangen met kracht kunnen verdedigen. Texelstroom was altijd een belangrijk cen trum voor de garnalenvischerij en natuurlijk ook de reede en de kustgronden. Er is, men zal zich dat herinneren, zelfs een tijd geweest dat onze omgeving het ter rein was waar uitsluitend garnalen werden gevangen, behalve dan in de buurt van Zout kamp. Nagenoeg de geheele Zuidelijke vloot uit Stellendam, Goeree, Oudorp, Amemuiden, Breskens was in onze haven om van hieruit de garnalenvisscherij uit te oefenen. Daaruit kon blijken, dat er belangenge meenschap kan zijn tusschen zeer onderschei den gedeelten van het land, welke belangen gemeenschap in normale omstandigheden wel eens iets weg had van belangentegenstelling. Kon b.v. de Zuidelijke vloot op eigen ter rein door stormweer niet uitvaren, dan ste gen de vooruitzichten van het financieel re sultaat der garnalenvisscherij op Texelstroom. Zoodra trad gunstig weer in, waardoor ook de Zuidelijke vloot weer gelegenheid had tot visschen of de prijzen van het Noorden daal den geweldig. Er was een buitengewone geringe basis van stabiliteit, waaronder het bedrijf moest lijden. Nu èn het Zuiden èn het Noorden is verte genwoordigd in bedoelde commissie, kan dat aan het geheele garnalenvisschersbedrijf slechts ten goede komen, vooral omdat in deze commissie ook is betrokken de handel in consumptiegarnalen. Naast de concsumptiegarnalen is er ook nog het z.g. „nest", de kleine garnalen, die naar de vischmeelfabrieken verhulzen. Deze soort schijnt dus niet in het veld van de bemoeiingen der commissie te zijn opge nomen. Toch zal ook deze aangelegenheid waar schijnlijk wel de aandacht hebben. Heel wat problemen zullen er zich voor doen en voor oogen staan ons o.a. maximum aanbrengst, minimum-maat, flauwe garna len, gekookte garnalen, export, distributie binnenland. Er zullen er nog wel meer zijn, die zich zullen aanmelden in den loop der ge- dachtenwisseling in de commissie. De belangentegenstellingen zullen, juist door de commissie, kunnen worden geslecht, hetgeen aan alle betrokkenen ten goede kan komen. Maar met vreugde memoreeren we, dat twee leden uit onze locale omgeving in de commissie zitting hebben. Blijkens de visscherij berichten is de prijs per lit levende garnalen, die in den nacht op den afslag hier worden verhandeld, om in levenden staat zoo vroegtijdig mogelijk in Amsterdam te kunnen zijn, dat de venters hun klanten vóór den middag kunnen bedie nen, nogal bevredigend te noemen. Men kent den opzet van dit bedrijf, n.1. om het betrekken van levende garnalen voor de consumptie te Amsterdam, die ze eertijds van de Zuiderzee betrekken, naar hier te verleg gen. Het Gemeentebestuur, het belang voor onze visscherij daarvan inziende, spande zich krachtdadig daarvoor in en dank zij deze voortvarendheid is sinds een paar jaar deze zaak rollende en gehoopt wordt, dat ze gaan de zal blijven. Eiken avond trekken er eenige motorbot- ters op uit, zoodat er op Texelstroom ook dan nog steeds flinke bedrijvigheid heerscht. Al meer in zwang komt het korvisschen met de motorvlet op Texelstroom. Alleen de motor heeft dat mogelijk ge maakt, omdat zonder die de capaciteit te ge ring was om den kor voort te trekken. Ook daarin ziet men weer de voortdurende verandering van het bedrijf. We zagen weer wat drijfwier, korte, doch groene halmen en hoewel de hoeveelheid zeer gering was, wekte het zien er van toch de hoop, dat de wasdom van het wier in de Waddenzee bezig is zich te herstellen. Spreekt men er met de visschers over, dan durven ze nauwelijks de verwachting van het zeegrasherstel uitspreken, zoo zeer is de snelle vernetiging van den wierstand in de Waddenzee van deprimeerenden invloed ge weest. Toch erkennen ze hier en daar groei weer te hebben waargenomen en ofschoon al te groot optimisme misschien nog niet op zijn plaats is, is er ook thans geen reden meer tot donker pessimisme. Er is groei, dus er is hoop en kans, dat het weer goed zal komen. De oesterbedden achter Oost op Texel, die door de Zeeuwen van plantgoed elk jaar wor den voorzien, hebben helaas niet het resul taat, dat men er van verwachtte. De ziekte onder de oesters schijnt nog niet te hebben uitgewoed en geschat wordt, dat 60 te loor is gegaan, zoodat er een groot nadeelig financieel resultaat is. VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS over de maand September 1934. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: 3 bakkers (1 ben. 18 j.), 14 bankwerkers (3 ben. 18 j.), 5 betonwerkers, 1 bloemist, 9 chauffeurs, 1 conciërge, 6 electriciens (3 ben. 18 j.), 51 grondwerkers, 2 hulp-fitters, 1 huisknecht, 2 incasseerders, 12 kantoorbe dienden (3 ben. 18 j.), 3 kappers, 3 kellners, 2 kleermakers, 22 landarbeiders, 4 letterzet ters, 2 loodgieters, ,6 loopknechts (11 ben. 18 j.), 3 machinisten, 3 magazijnknechts, 4 metselaars, 2 meubelmakers (ben. 18 j.), 1 motordrijver, 14 opperlieden (1 hen. 18 j.), 7 schilders, 1 schoenmaker, 2 slagers, 2 steenzetters, 4 straatmakersl.1. (ben. 18 j.), 4 stucadoors, 4 tellers, 26 timmerlieden (1 ben. 18 j.), 94 transportarbeiders, 1 waehts- man, 2 winkelbedienden, 123 losse werklieden (5 ben. 18 j.). Totaal 458 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 boekbinder, 1 chauffeur, 3 electriciens (2 hen. 18 j.), 56 grondwerkers, 2 hulp-fitters 3 kantoorbedienden (1 hen. 18 j.), 1 kleer maker, 2 landarbeiders, 2 loodgieters, 6 loop knechts (4 ben. 18 j.)7 metselaars, 1 mon teur, 1 nageljongen, 1 opperman, 2 schilders, 1 steenbikker, 4 straatmakers (ben. 18 j.), 4 tellers, 12 timmerlieden, 95 transp. arbeiders, 1 tuinman, 3 wachtslieden, 91 losse werk lieden. Totaal 300 personen. Geplaatst werden: 1 boekbinder, 3 electriciens (2 ben. 18 j. 56 grondwerkers, 2 hulp-fitters, 3 kantoor bedienden (1 ben. 18 j.), 1 kleermaker, 2 landarbeiders, 2 loodgieters, 5 loopknechts (3 ben. 18 j.), 7 metselaars, 1 monteur, 1 nageljongen, 1 opperman, 2 schilders, 1 steenbikker, 4 straatmakers (ben. 18 j.), 4 tellers, 12 timmerlieden, 95 transportarbei ders, 1 tuinman, 3 wachtslieden, 91 losse werklieden. Totaal 298 personen. Vrouwen. 1 Aanbiedingen kwamen in van: 4 aardappelschilsters, 1 costuumnaaister (ben. 18 j.), 1 conciërge (tijd.), 33 dagmeis jes, 11 dagdienstboden, 11 dienstboden, 2 huisnaaisters, 1 hulp i.d. huishouding, 2 kan toorbedienden, 1 kinderjuffrouw, 1 kookster (ben. 18 j.), 19 werksters, 3 winkeljuffrou wen (2 ben. 18 j.). Totaal 90 personen. 1 conciërge (tijd.), 10 dagdienstboden, 16 dagmeisjes, 8 dienstboden (intern, 1 ben. 18 j.), 1 huishoudster, 1 kamermeisje, 1 kinder juffrouw, 1 1.1. kookster (ben. 18 j.), 1 liood. dienstbode, 3 werksters, 3 winkeljuf frouwen. Totaal 47 personen. Geplaatst werden: 1 conciërge (tijd.), 10 dagdienstboden, 13 dagmeisjes, 3 dienstboden (int.), 1 huishoud ster, 1 kinderjuffrouw, 1 1.1. kookster (ben. 18 j.), 1 noodh. dienstbode, 3 werksters, i Totaal 34 personen. DE GROENTEN UITVOER NAAR FRANKRIJK. Een adres van de Kamer van Koophandel. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier werd het volgende adres aan den Minister van Economische Zaken verzonden: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier heeft de eer Uwe Excellentie te berichten, dat zij tot haar leedwezen uit een mededeeling in de dagbla den heeft gezien, dat de uitvoer van onze groenten naar Frankrijk voor het tijdvak van j5 Oct. 193415 Maart 1935 ten zeerste is beperkt, waardoor de verzending uit haar district vrijwel onmogelijk zal zijn geworden. De artikelen „roode" en „savoyekool", als mede „keukenwortelen" en „keukenbieten", welke onder het contingent „andere groen ten" ad 700.000 kilo vallen, worden nu im mers belast met een invoerrecht van frs. 15.én frs. 50.voor de „taxe sur les licences" per 100 kilo, hetgeen vrijwel ge lijk staat met een invoerverbod, daar deze groenten, nó, een heffing van ongeveer 650.per wagon van 10 tons, onmogelijk in Frankrijk verkocht zullen kunnen worden. Weliswaar zijn de invoerrechten de „taxe sur les licences" ep „witte kool" (choux a choucroute) aanmerkelijk minder dan die op de bovengenoemde groenten wor den geheven, n.1. resp. 7 frs. en 5 frs. per 100 kilo, maar helaas wordt de export van dit artikel naar Frankrijk geheel afgesneden, wijl daarvoor in het geheel geen invoerkwan- tum is toegestaan. In verband met de zeer benarde omstan digheden, waarin de groenteteelt en groente- handel in haar district reeds verkeeren, zou de Kamer het ten zeerste toejuichen, indien Uwe Excellentie die stappen zou willen ne men, die ertoe kunnen leiden, dat de export Van Nederlandsche groenten naar Frankrijk aanmerkelijk verruimd zal kunnen worden en onder meer de vrije invoer van de witte kool (choux choucroute) weder mogelijk zal worden. De Ijsvogel (heenreis) vertrok van Bagdad en is 29 October te Jodhpoer aangekomen. De Kwartel (terugreis) vertrok 29 October van Djask en is denzelfden dag te Bagdad aangekomen. 1 Kolonel Fitzmaurice, de Iersche vlieger, die niet aan de wedvlucht LondenMelbourne mocht meedoen, omdat zijn toestel te zwaar was, maar later toch voor dat gewicht een brevet van luchtvaardigheid heeft gekregen, waarop hij besloot een poging te doen om het record van Scott en Black te verbeteren, schijnt door het noodlot te worden vervolgd. Toen hij Zondag bij het aanbreken van den dag wilde vertrekken, bemerkte hij dat de remmen van zijn vliegtuig defect waren. Den heelen dag heeft men aan het toestel gewerkt en 's avonds was het in orde. Gisterenochtend óm half acht (A. T.) is Fitzmaurice van Lympne vertrokken. Voor zijn vertrek zei hij dat hij dezelfde route zou kiezen als de deel nemers aan de wedvlucht naar Australië. Hij hoopte in 10 uur te Bagdad te zijn en Mel bourne in 55 uur te bereiken. Charleville zou niet aandoen. j Ondanks zijn zwaarte kwam de Irish Swoop. zoo heet het toestel, gemakkelijk van den grond. De vlieger heeft het echter niet verder gebracht dan tot Brussel. Daar in den omtrek is een deel van het scherm van zijn landings gestel losgeraakt en gevallen, waarop Fitz maurice besloot terug te keeren. Om vijf minuten voor half elf (A. T.) was hij weer terug te Lympne. Het toestel zal vermoedelijk naar Croydon worden gebracht voor de reparatie. Het volgend jaar te verwachten. 1 Bevestigd wordt, dat Frankrijk het volgende jaar een groote wedvlucht van Parijs naar Hanoi en terug op touw zal zetten. De Petit Parisien meldt, dat ze al weken in studie Was. De afstand is vrijwel gelijk aan dien van Londen naar Melbourne Vermoedelijk zal de volgende weg gekozen worden: Rome, Cor- fu, Beyroet, Bagdad, Karachi, Allahabad, Cal- cutta, Rangoon, Bangkok, Saigon en Hanoi. Van Corfu af is dat de lijn, die Air France al yier jaar exploiteert. De hoofdstad van ïndo- China zou zoo in ongeveer 50 uur met Parijs Verbonden kunnen worden. Ir. Riffard, van de Caudronfabriek heeft een medewerker van de Excelsior v dat het toestel, hetwelk de vlucht Me - bourne won, in Frankrijk m onderdee^e bekend is. Hij noemt het afgeleid van die, welke de genoemde fabriek voor den Deutsch beker vervaardigt. Het eenige verschil is, dat het eerste met twee motoren voorzien De Franschen beschikken zi. over alte menten, vereischt om een vliegtuig te maken, op zijn minst aan Grosvenor House gelijk. D plannen liggen al lang gereed. Zes maanden zouden voldoende zijn om ze kant en hebben De Engelschen hadden er met meer voorden boeg en nog bleven de moeili,kheden hun niet bespaard. Oproep aan alle onderwijzers bij het lager onderwijs in Nederland. Overal in den lande heeft de prestatie van de Uiver-bemanning groote bewondering ge- wekt. Vooral onder de jeugd is de geestdrift groot! Dit is van beteekenis! Hollands nationale burgerlijke luchtvaart heeft de liefde van eiken Hollandschen jon gen en van elk Hollandsch meisje noodig. Deze geestdrift wil zich uiten! In den Haag heeft men nu een comité ge vormd, „het Uiver-Schoolcomité", dat dit enthousiasme in een daad wil omzetten. Het comité, samengesteld uit onderwijzers, werkzaam aan scholen van alle richtingen, roept daartoe de medewerking in van alle collega's in Nederland (l.o., u.l.o. en b.l.o.), In elke school, in elke klas wordt van ieder kind een bijdrage gevraagd van niet meer dan één cent. Het op deze wijze bijeengebrachte bedrag, zal ter beschikking worden gesteld van het Nationale Luchtvaartfonds, als nationale bij drage van alle Nederlandsche kinderen; te vens zal de K.L.M. een blijvend aandenken worden aangeboden en de Uiverbemanning een bescheiden hulde worden gebracht. Het Nationale luchtvaartfonds is voor nemens de kinderen van alle deelnemende scholen een klein aandenken aan de Uiver- prestatie uit te reiken. Het comité houdt zich overtuigd, dat dit plan de sympathie heeft van alle collega's in den land.e Laat nu iedere school zich beijveren om met deze zaak den noodigen spoed te be trachten en vóór 10 November op giro 247347 Den Haag van den penningmeester het bedrag der inzameling overmaken, met vermelding van het aantal leerlingen. Over de nadere uitwerking van het plan zullen regelmatig berichten in de pers ver schijnen. Het het oog op tijd en kosten is het niet mogelijk alle scholen afzonderlijk te berei ken. Onderwijzers van Nederland, laat deze oproep voldoende zijn; wij rekenen op uw aller medewerking, waar het er om gaat door een nationale samenwerking der school kinderen deze vredeshelden te huldigen. Eerevoorzitter van het comité is mr. H. P. Marchant, minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen. De dank van Minister C'oljjn voor de hulp van den Lord Mayor van Albury. De woorden van dank, welke minister Colijn tijdens het telefoongesprek met de be- Vianning van de Ui ver tot den Lord Mayor >an Albury richtte, zijn niet goed overgeko men. Zaterdag heeft de minister zijn dank woord opnieuw uitgesproken en ditmaal heeft men zijn rede in Australië woord voor woord kunnen volgen. De jonge Mellrose. Aneta meldt te Zaterdag uit Batavia: Mellrose kwam te 6.33 (Java-tijd) op Tji- lilitan, het vliegveld van Batavia aan. Nadat hij aanvankelijk tengevolge van zonlicht en Oostenwind het vliegveld gemist had, daalde hij even later met zijn kleine Moth-vliegtuig. De jongste deelnemer aan de Melbourne-race stapte monter en opgewekt uit zijn kleine machine. Hij klaagde slechts over doofheid tengevolge van het geronk van den motor. Verder vroeg hij naar weerberichten, aange zien hij dadelijk verder wilde. „Wat is dat toch, ik zie hier Rembang en Rambang op de kaart", vroeg Mellrose, die blijkbaar de route nauwkeurig bestudeert. Mellrose is een jongensachtige verschijning met lichtblonde, weerbarstige haren; op de vele vragen en verzoeken antwoordde hij ver legen glimlachend en eenvoudig. Hij wekte groote sympathie bij de belangstellenden op Tjililitan. Mellrose laadde te Batavia olie en benzine bij, gebruikte eenige ververschingen en ver trok om 7.45. De recordpoging van Jones en Waller. Cathcart Jones en Waller zyn gisteravond om 8 uur te Allahabad aangekomen, waar zij den nacht zullen doorbrengen om vanmorgen in één ruk naar Bagdad terug te vliegen. Zij hopen in den nacht van Woensdag op Donder dag te Middenhall te kunnen terugkeeren. De recordpoging van Jonea en Waller. J o n e s en Waller, die een poging doen het record op 't traject Londen-Melbourne te verbeteren, zijn Zondag om 23 u. 40 uit Sin gapore naar Allahabad vertrokken. Naar Vaz Dias meldt hebben zij na hun ver trek uit Melbourne reeds vijf nieuwe records gevestigd. Met een gemiddelde snelheid van ongeveer 200 mijlen per uur hebben zij de re cords op de trajecten Melbourne—Charleville Charleville DarwinMelbourne—Darwin met een totalen vliegtijd van 20 uur 50 min Darwin—Singapore en Melbourne—Singanore voor 3260 mijlen verbeterd. Zjj hebben over den afstand Melbourne—Singapore vier uur korter gedaan dan Scott en Black op de uitreis De andere deelnemen Melrose is te Newcastle Waters, halfWe„ Port Darwin—Charleville, aangekomen. 5 De Deensche luitenant Hansen is te Port Darwin aangekomen en wil met het opgaan van de zon naar Charleville vertrekken. Hewett en Kay, de Nieuw-Zeelanders, heb ben hun Dragon bij de landing te ClancurrC beschadigd en moeten onderdeelen afwachten die uit Brisbane moeten worden aangevoerd' Wright en Polando worden nog steeds té Calcutta opgehouden en het wordt onwaar schijnlijk, dat zij nog zullen trachten Melbourne binnen den voorgeschreven uitersten termijn van 16 dagen te bereiken. De Hodarts hebben Charleville verlaten. Shaw verblijft op het oogenblik te Boeshlr Davies en Hill zijn te Chypre. Brook is te Athene. De terugreis van de Uiver. Reuter meldt uit Melbourne: Naar verluidt zal de Uiver op zijn terugreis naar Europa geen poststukken meenemen. De mail zal per schip worden overgebracht. Er zijn reeds talrijke aanvragen om passage met het vliegtuig naar Europa ontvangen. Engelsche persstemmen. De Engelsche bladen blijven de prestatie van de Uiver met lof bespreken. In de Observer schrijft Garvin o.a. dat de in drukwekkende vlucht van Parmentier en Moll welke op zulk een veilige wijze werd uitge voerd, een opvallend contrast vormt met de overwinning van het Engelsche vliegtuig in de Melbourne-race. De Sunday Times verklaart, dat de vlucht van de Uiver in vier dagen voor de toekomst van grooter beteekenis is, dan die van Scott in drie dagen. De K.L.M. heeft het bewijs geleverd, dat comfort, regelmaat, en snelheid gemakkelijk te combineeren zijn, hetgeen meer hoop geeft voor de oeconomisehe toekomst van de lucht vaart dan het heldhaftige en daardoor onge makkelijke vliegen om records te verbeteren. Een nader telegram, dat van de heer Geijsendorffer, len piloot van de Pander, uit Allahabad is ontvangen, meldt, dat de schade aan het vliegtuig 100 bedraagt. Niets is gered, ook de persoonlijke bezit tingen, de credietbrieven en 't papiergeld, dat aan de inzittenden toebehoorde zijn een prooi der vlammen geworden. De bemanning zal de terugreis zoo moge lijk aanvaarden met het s.s. „Dempo", dat 31 October van Colombo vertrekt. Mochten zij niet tijdig voor dit schip aan wezig kunnen zijn, dan keeren zrj naar Ne derland terug met het vliegtuig, dat Woens dag a.s. van Batavia vertrekt. Het vliegtuig was verzekerd. Naar de Nw. Rott. Crt. van het syndicaat verneemt, was de Pander jager verzekerd; het bedrag waarvoor heeft men niet meegedeeld. Reuter meldt uit Allahabad: Een Reutercorrespondent heeft een onder houdt gehad met Geysendorffer in het Euro- peesche burgelijke hospitaal. „Wij hadden juist het contact met den grond verloren, toen plotseling, in de duister nis van den nacht, twee zoeklichtbundels voor ons begonnen te schijnen. Bijna tegelijkertijd voelden wg de onderzijde van de machine te gen iets aan stooten." „De machine stortte neer en vloog in brand, maar wij slaagden er in de deur te openen om uit het vliegtuig te springen. Het was moeilijk, maar wij beseften een oogenblik la ter dat wij in veiligheid waren." De vliegers Geysendorffer en Asjes en de marconist Pronk werden in het hospitaal voor lichte verwondingen behandeld. Geysendroffer zeide verder, dat het dom was dat een motor-zoeklicht in het midden van het terrein opgesteld. Het was een don kere nacht en we konden niets zien. Gevraagd, of ze weer zullen vliegen, ant woordde Geysendorffer lachende: „Natuur lijk zullen we dat. Het was geen vliegonge luk." Justitia beleedigd. De niet verschenen Wieringer W. S„ had bij het uitwerken van een dagvaarding den brigadier B. eenige beleedigende woorden toegevoegd. Eisch en vonnis 25. —boete subs. IS d. Een langvingerige voetballer. De leider van een voetbalclub, te Anna Paulowna K. P. was misschien beter leider dan penningmeester, althans hij heeft het klaar weten te spelen, dat hij terecht stond wegens het verduisteren van 1LSe' storte contributies. Het bleek, dat de eerlijkheid van dezen heer wel het een en ander te wenschen overlaat. Er werd gevorderd 3 maanden ge- vangenisstraf. Uitspraak eveneens tegen de zen reeds 3 maal veroordeelde: 3 maanden. De 20-jarige matroos L. L., te Den Helder, had, nog burger zijnde, te Castrieum in den nacht van 14 op 15 Augustus tijdens het ker misfeest den getuige W. t. W. een slag niet een bierglas op z'n kersepit gegeven. Te voren hadden de jongelui zich rijkelijk ëe~ laafd aan geestrijke vochten, welke steeds uitstekend dergelijke knook-partijen stimu- leeren. Heden stond de vechtersbaas terecht, en deed een debat ontstaan over de kwestie, wié eigenlijk de eerste klap toegebracht had. Dit alles kon evenwel niet beletten, dat een von nis geveld werd van 1 maand gevangenis straf. De politierechter maakt met dergelijke mishandelingen geen gekheid! Een onbeherscht stadgenoot. Een 41-jarige stadgenoot stond terecht, om dat hjj op 4 Juli een korporaal-torpedomaker een slag ln zijn gezicht gegeven had, naai aanleiding van een aanrijding met elkander# rijwielen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6