ElkewascfimachinedraaitmaardeVELOwascht SCHENKT IIW MMMT fKindetmiddagMeldeMcfo&utant te *WieungeUi/aatd jf BEEIffilfi HERMAN NYPELS' 't Zand. Wieringen. Schagen. Julianadorp. Anna Paulowna. WieringerwaardL EEN KORTE MAAND Breezand. Tarweteelt. Een kindermiddag van de Heldcrsche Courant m Wieringerwaard. Zal de zeegrasindustrie eens herleven? Een interview met den heer Gelder. is Koopt tijdig liw kaarten voor den Kindermiddag. Een middag van plezier voor U en Uw kinderen. Spannende goocheltoeren. Aardige zangstukjes, leuke volksdansen. 'Vea* alle (moehete een vetenapeting en vwateing. Op Texel waren 500 kinderen in spanning. Op Wieringen meer dan 500. 5 t CU B 3 CU s 3 E HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 3 NOVEMBER 1934. Internationaal is, zooals bekend, men nu doende om regelen te treffen om den visch- stand op peil te houden. Jarenlang is men met deze aangelegenheid al bezig en we weten hoe fel de strijd is ge weest van voor- en tegenstanders van het in voeren van bepaalde maatregelen te dien opzichte. Het laatste woord is daarover nog me g zegd en omtrent de eindconclusies kunnen we. als voorbarig, nog geen meening verkon- dj een. Doch soms is het of alle menschelrjke oor- deelen en conclusies met één veeg te met wor den gedaan. Ook ten opzichte van den visch- rijkdom der Noordzee. Volden we toch den laatsten tijd de berich ten omtrent de haringvisscherrj, dan staan we verbaasd over de enorme vangsten, die zoo wel door Engelsche, Hollandsche en Belgische visschers worden gemaakt, en we vragen ons dan af, vanwaar die geweldige hoeveelheden haring komen, terwijl men nog niet zoo heel lang geleden, klaagde over slechte vangsten. Kan het misschien zóó zijn, dat men wel heel wat weet omtrent den trek, het paar- gebied enz. der haring, maar dat toch nog niet alles is doorvorscht. Of zijn de scheppingsmogelijkheden zoo groot, dat we telkens weer worden geplaatst voor het mysterie der schepping, dat ons, met al het kennen en weten, toch zoo klein doet gevoelen? Zoo lazen we b.v., dat in België de haring- prijs daalde tot 5 francs per 100 stuks, waar door het uitgaan voor de visschers niet meer loonend kan worden gemaakt, en lazen we ook niet, dat in Engeland de haring maar weer in zee werd geworpen, omdat ze waardeloos was? Dan dringt bovendien het probleem van de distributie weer dringend op den voorgrond en wordt het duidelijk, hoe ontzettend veel er nog valt te doen om den weg van producent tot consument goed af te bakenen. De machteloosheid, waarmede de visscher en de handelaar dit alles moet gadeslaan, kan misschien de spoorslag worden om een weg te vinden, die dergelijke ongehoordheden doet verdwijnen. Als individu zal men in deze niets bereiken, zoodat een regelend lichaam b.v. als de vis- scherij-centrale een grootsche taak kan ver vullen. En als internationaal in die richting iets tot stand kan worden gebracht, zal het effect voor alle belanghebbenden dea te grooter kunnen zijn. Cok in dit opzicht zal er wel iets groeiende zijn, al wenschte men, dat het tempo wat sneller kon wezen. Maar een Uiver-tempo zal het bezwaarlijk kunnen zijn... „ALS OUDERS SLAPEN". Zooals reeds is aangekondigd, zal Zondag avond in Casino een voorstelling worden ge- gegoven door het gezelschap „De Haghespe- lers" van het aardige blijspel „Als Ouders slapen". Dat we hier te doen hebben met een eerste rangs-voorstelling, bewijzen de namen van Verkade en Rika Hopper, alsmede Louis Borel, welke de hoofdrollen in dit stuk ver vullen. In „De Telegraaf" van 17 Sept. j.1. schreef de bekende heer J. W. F. Werumeus Buning over het spel: Het pleizier van den avond beleeft men aan Rika Hopper's kleine, zeer mooi gespeelde oude Nanny een van die kleine rollen, die zoo kostelijk kunnen worden als een eerste- plans actrice ze op zich neemt. Men beleeft het aan Verkade's geestig gespeelden kolonel zijn tweede komische creatie van het jonge seizoen. En Louis Borel boeide op bijna ver bluffende wijze door de losheid, den zwier en de prachtige vroolijkheid, waarmee hij den luchthartigen Jerry tot middelpunt van het stuk maakte, met een natuurlijkheid, een ge mak en een humoristische zekerheid, die van de beste soort waren. De „N. Rott. Crt." schreef: Dat men plezier van dit stuk moge beleven. Het is het juist in zijn fleurige lichtheid zoo ten volle waard. „Oprechte Haarl. Crt.": Wat heeft Verkade hier weer met jonge krachten prachtige resultaten bereikt. Men doe het hem na. Het was over de heele linie een schitterende voorstelling. Van de directie van „Die Haghespelers" zelf ontvingen wrj nog enkele nadere uiteenzettin gen omtrent dit stuk. Wij gelooven niet, dat het noodig is deze op te nemen; de schouw burgliefhebbers kunnen uit het bovenstaande zien, dat zij zich in geen geval hun Zondag avond zullen beklagen. TIVOLI-THEATER. Een amusant programma. „Malle gevallen". In Tivoli wordt den bezoekers deze week weer een uitnemend programma geboden Naast een actueel journaal en een aangename verrassing in den vorm van een „Uiver-fllm" (welke verrassing echter alleen voor de Vrij dagavond-bezoekers gold), werd voor de pauze een zeer goed Amerikaansch product vertoond. Het is een non-stop-revue van de beroemde „Scandals" (New-York), een revue, die verbaast door de meesterlijke techniek, waarmede het geheel geënsceneerd is. Vooral ook wat door regie gepresteerd wordt vraagt onze bewondering. Een ware zee van praeh- tige opnamen ontrolt zich voor de oogen; in een oogwenk heeft het eene tooneel plaats ge maakt voor het andere. Enkele schlagers op aan onze Marine-Uniformen étalage. Prijsnotering. laa^. Kwaliteitsgehalte hoO^- Wij worden gaarne in gelegenheid gesteld dat te bewijzen. Niet goed Geld terug. N raagt prijscouranten. Elitaire Kledermakcrij. jazz-gebied als: „Your dog loves my dog You nasty man", „Sweet and simple' gaven belangrijke gegevens voor evenzoovele amu sante shows; op de cadens van de populaire wijsjes deinde het publiek lustig mee. Een film, die ongetwijfeld inslaat, welke muziek men gaarne aanhoort. Na de pauze de eerste Hollandsche komi sche film „Malle gevallen", naar het gelijkna mige boek van Hans Martin. Het was met warme belangstelling, dat we dit Neder- landsch product tegemoet zagen. Het is daar bij gebleken, dat het met de Hollandsche film industrie crescendo gaat. Dit werk van Lolt C. Barnstijn, vervaardigd onder regie van Jaap Speyer, is beter dan de beide vorige: „De Jantjes" en „Bleeke Bet", en dat is al een compliment. Weliswaar valt de vergelij king met het gemiddelde buitenlandsehe pro duct nog ten gunste van het laatste uit, maar het verschil wordt steeds kleiner! We hebben hartelijk zitten lachen om de malle fratsen van de drie studenten Bram, Boy en Hans, resp. vertolkt door Johan Kaart Jr., Rolant Vamo en Louis Borel. Eerstgenoemde heeft wel het meeste succes. Van de drie meisjes is Loeki (Jopie Koop man) de beste, terwijl ook Louis de Bree als Smallebroek speciale vermelding verdient. Fraaie opnamen (leiding Akos Farkas) ver leen ende film een prachtig Hollandsch cachet, terwijl de muzikale begeleiding o.l. van Max Tak, dus goed is. Resumeerend een geslaagde verfilming van het alom bekende boek; her haaldelijk laaide de lach in de goedgevulde Tivoli-zaal op; men amuseert zich kostelijk met onze Nederlandsche acteurs en actrices! We raden het bioscoop-minnend publiek aan het Tivoli-programma deze week niet over te slaan. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Eerw. heer A. van der Kaaij, van Amsterdam. Zendingsgebouw „De Ster der Hope", 's Morgens 10 en 's avonds 7 uur de heer Ph. Looy, van Rotterdam. Met betrekking tot het door den heer H. Flumans alhier op zijn uitgevonden schoor steenrookverdrijver aangevraagd patent ver namen wij, dat bedoelde aanvrage thans door den Octrooiraad voor publicatie vatbaar is vrijgegeven en d.d. 1 dezer ten kantore van voornoemden Raad ter visie is gelegd. DE BOSCHWEG. De beruchte Boschweg alhier, welke in een verschrikkelijk slechten staat verkeert, zal nu binnen afzienbaren tijd van een goed wegdek worden voorzien. Hoewel het teren meer in het a.s. voorjaar of zomer zal worden uitge voerd is men met het maken van het profiel enz. thans reeds begonnen, hetwelk op zich zelf reeds een aardige Verbetering zal op leveren. SCHAPEN VERSCHEURD. Bij dén heer R. alhier, zijn j.1. Vrijdagmor gen een tweetal schapen gedeeltelijk door een hond verscheurd. De ooren waren de arme dieren geheel van den kop gevreten, terwijl ze bovendien vreeselijke beten over het ge- heele lichaam hadden opgeloopen. BILJARTEN. We vernamen, dat door de Biljarclub „De Carambole" i3 ingeschreven voor de in Dec. a.s. te St. Pancras tegen de club O.K.K. al daar te houden nederlaagwedstrijden. „De Carambole" komt alsdan met drie vijftallen Uit. PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur en n.m. 3.30 uur, de heer P. Boon. Op prettige, vlotte wijze sprak Ir. Lienesch voor de afd. van de H. M. v. L. over Tarwe teelt en meer in het bijzonder over de facto ren, die de kwaliteit van de tarwe beïnvloe den. Aan de hand van vele statistieken, ge maakt van de hier meest geteelde tarwe- soorten, n.1. die van de Wilhelminagroep (Wil- helmina, Juliana, Emma, Imperiaal) besprak de heer L. de ervaringen in de praktijk en op het proefveld. In hoofdzaak werci daarbij gelet op den korrel. Tot voor kort was steeds het doel, een zoo groot mogelijke opbrengst in hoeveelheid te krijgen. De tarwesteun, die het totale, met tarwe bezaaide, oppervlak in ons land deeo stijgen van ongeveer 5300 ha tot een kleine 14.000 ha, heeft ook tot gevolg gehad, dat thans meer op kwaliteit gelet wordt. De kwa liteitsverschillen der soorten blijken veelal te gering te zijn en vaak staat tegenover het geen de een in kwaliteit voor heeft boven de ander, weer verlies in kwantiteit. Spr. zou daar niet de conclusie uit willen trekken: laat het dus maar bij het oude, maar juist; als de eene soort minder goed bevalt, probeer het dan eens met wat anders. Stelt men nu de vraag: is er, met behoud van het ras, verbetering van kwaliteit moge lijk, dan is het antwoord zoowel van de prak tijk als van de proefvelden, dat de hieronder genoemde invloeden inderdaad inwerken op de kwaliteit. Men zou dus, met een en ander rekening houdend, deze wellicht meer of min der kunnen opvoeren. Vruchtwisseling. Ongetwijfeld heeft de voor vrucht invloed op de vatbaarheid voor ziekte der tarwe. Afwisseling met hakvruchten (bieten) is zeer gewenscht. Klaver en wikken (voordeel humusvorming) hebben het bezwaar, dat op zwaar land de tarwe week en slap blijft, maar geven ook gunstige percentages van vatbaarheid voor voetziekte; gerst als voorvrucht en tarwe op tarwe werken funest. Grondbewerking. Er moet niet te diep ge ploegd worden (18 k 22 cm), maar ook niet te vlak. Het zaai-vlak zij liefst wat kluiterig waardoor de tarwe beschut wordt tegen uit drogen. Er is ook rekening te houden met de watervoorziening. Tarwe heeft een zwak wor telgestel, is wat traag in het opnemen. Zoo wel voedsel als water moeten dus gemakke lijk opgenomen kunnen worden. Bemesting. Hierin ligt misschien de groot ste kans voor kwaliteitsverbetering. In het najaar wordt weinig voedsel opgenomen en dan in de volgorde: stikstof, kali, fosfor. De grootste opname heeft plaats voor den bloei en daarna komt de droge-stofvorming (het vullen van de korrels) waarvoor water noodig is als transportmiddel. Hier, zoowel als in Duitschland, heeft de ervaring geleerd, dat een lichte kali-gift een gunstigen invloed heeft op het gewicht per hl en op de classificatie. Een te groote gift drukt de kwaliteit. Ook met fosfor springe men niet te royaal om (300 kg per bunder). Een grootere stikstof bemesting geeft wel meer strpo, maar achter uitgang in kwaliteit. F talm est is niet ge wenscht, omdat voor de „gemakzuchtige" tarwe de voedselzouten te traag vrij komen en geeft voorts meer kans op ziekte dan kunstmest. Zaaitijd. Spr. is voorstander van niet te vroeg zaaien en op een rijenafstand van 25 cm. Bij later zaaiing vermindert de kans op ziekte. Een ruimer stand geeft grooter en zwaarder aar. Oogstbewaring te velde. Het schelven ver dient voorkeur boven het hokken met het oog op vatbaarheid voor schot. De heer L. wijdde vervolgens aandacht aan de factoren, die de maal- en bakwaarde be palen. De korrel wordt het gemakkelijkst ge malen bij een vochtgehalte van 15 1 De Nederlandsche tarwe heeft gemiddeld 15 tot 18 De bakwaarde wordt bepaald door het gehalte aan eiwit en gluten. 'Dat is bij Manitoba 13% bij de Nederlandsche tarwe 9 tot 10 De bakf actoren hebben echter bij de tegenwoordige regeling geen invloed op den prijs. Daarom zal de boer hier nog steeds in de eerste plaats letten op hoeveelheid en uiterlijk. Verschillende vragen werden nog door den spr. beantwoord, waarna de heer Rezelman den heer Lienesch en den heer Waiboer, die hem bij de vertooning der lantaarnplaatjes assisteerde, dankte en den wensch uitsprak, dat de afdeeling nog wel eens een beroep op spr. mocht doen voor het behandelen van een ander onderwerp. Veerburg, dat aan de wegverbetering al daar z'n zaal moest opofferen, zal nu toch weer spoedig over een tooneel- en danszaal kunnen beschikken. Met den houw, die bij onderhandsche aanbesteding is gegund aan den timmerman-aannemer J. de Graaf, is reeds begonnen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. A. G. Vorst man. Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 2.30 u., Ds. S. U. Zuidema. PREDIKBEURT. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek Doop U hebt natuurlijk al een kaart gekocht. Nog niet? Haast U dan. U hebt natuurlijk al een kaart gekocht voor den Kindermiddag die de Heldersehe Courant aan uw kinderen en hun moeders zal bereiden op Woensdag 7 November, 's middags half 3. Zoo niet, haast u dan, want de plaatsen vlie gen weg en in de zaai van Café v. d. Woude kunnen met den besten wil van de wereld niet meer dan 350 kinderen geborgen worden. Zorgt dat uw kinderen dezen gezelligen middag niat missen. U zoudt er spijt van hebben, want de middag belooft amusant te worden en niet alleen amusant, maar ook interessant, want prof. Samir Haofiem, zal met zijn wonderbare goocheltoeren zijn toeschouwers in verbazing brengen en het twaalftal kinderen op het too neel, kinderen van onze abonné's, zullen met hun zang en dans uw kinderen en u, buitenge woon amuseeren, terwijl uw kinderen zelf mee doen. Aan ieder kind wordt bovendien hij den uitgang een verrassing uitgereikt. Op Texel moesten kinderen teleurgesteld worden, omdat de groote bioscoopzaal was uit verkocht. Op Wieringen waren meer dan 500 kinderen die genoten van het gebodene. Voorziet u nog heden van toegangskaarten. Voor onze abonné's 10 et., voor niet-abonné's 15 ct. en voor hen die zich nu nog abonneeren ook 10 ct., terwijl zjj een extra verrassing krij gen, in den vorm van een genummerden bon, waarop een van hun kinderen, op den Kinder middag, op het tooneel, een aardige verrassing wordt uitgereikt. Toegangskaarten verkrijgbaar bij onzen agent, den heer C. v. Zandwijk. LOOP DER BEVOLKING. over October. Ingekomen. 15 m. en 17 vr. R. Udo van Heerewaarden. K. Bijl en gezin van Onstwed- de; G. Siemons en gezin uit Wormerveer; A Wiegman uit Singapore; Mw. D. Hermink geb. Bakker uit ZaandamTj. Kuipers uit Menaldumadeel; E. Sloothaak uit Anna- Paulowna; Mw. G. Sloothaak geb.. Meeldijk uit Anna-Paulowna; F. Klein en echtg. uit Medemblik; Mw. B. A. Ruige uit Rijswijk; Mw. G. Wiebenga uit Medemblik; A. de Hoog en gezin uit Harlingen; K. Otten en echtg, uit Den Haag; Mw. J. M. Brandsema uit Vlagtwedde; G. Tjalsma en echtg. uit Hen- naarderadeel; B. ten Brinke en gezin uit Zaamslag; Mw. Tr. Portegijs geb. Herman uit Medemblik; Vertrokken: (23 mn. en 22 vr.) J. A. Peters naar Den Helder; Mw. Joh. Wubben en Mw. M. Frank naar AmsterdamL. T. B. van Renswoude naar Soest; H. Schouwvlieger naar Den Helder; R. v. d. Ham naar Medem blik; B. Muller en echtg. naar Den Helder; H. J. Kila en gezin naar Delft; C. Delis en gezin naar Zevenbergen; D. J. Modder naar Winkel; F. J. Nieuwenhuis naar Velsen; Mw. A. Mosk geb. Smit naar Texel; Mw. Joh. Bultjer naar Bloemendaal; Mw. A. Berkou- wer naar Utrecht; B. Krottje naar Eindho ven; Mw. W. E. Buur naar Amsterdam; C. F. Polet naar Anna-Paulowna; Mw. P. de Vries naar Den Helder; A. L. Pouwer en ge zin naar Middenmeer; A. Leutscher naar Sliedrecht; Mw. M. Bergmann naar Midden- meer; BURGERLIJKE STAND. ■.■•.'XV 26 Oct. t/m 1 Nov.) Geboren: Marten Jan, z. v. J. Kat en M. Koorn; Lammert, z. v. H. Snakenborg en F. Dokter; Greta Maria, d. v. P. Bakker en M. Bakker; Alida Maria, d. v. J. J. Vinke en A. M. Bosman; Marie, d. v. J. Nieuwenburg en G. Kieft; Nicolaas, z. v. P. Kraak en S. C. 'Steeman; Hilgon, d. v. T. Wigbout en M. de Krijger. Onderwijzend personeel. Mej. A. Diepgrond, onderwijzeres aan de O.L. School te Den Oever, heeft per 1 De cember a.s. ontslag aangevraagd. 0 Het zeegras is ziek en de afsluiting der Zuiderzee heeft daar niets mee te maken. -t Onze correspondent te Hippolytushoef meldt: JHen zal zich herinneren, dat de afgeloopen maanden in de Heldersehe Courant herhaalde lijk berichten voorkwamen, gewijd aan het verdwijnen en het reeds weer verschijnen van zeegras in de Waddenzee. In het nummer van 4 October wijdde één der deskundige mede werkers van de Heldersehe Courant eene zeer juiste beschouwing aan het perspectief van het wederkeeren van zeegras, waaruit duide lijk bleek, van hoe groot belang dit produet is voor de visschers van Wieringen, Helder, Texel en Friesland. Hoopvol noemde de schrij ver van dit deskundig artikel het verdwijnen van de ziekte. Maar in dit blad kwam ook tot uiting het meeningsverschli tusschen den heer T. Kort - een visscher die zijn geheele leven zich met zeegrasmaaien, visschen en drogen had bezig- géhouden en den heer J. Tysen, de bekende wethouder-visscher. De heer Kort, die met den heer Drijver (een Heldersch visscherman) de heele Deensche ar chipel doorkruiste, was eveneens tot de con- elusie gekomen, dat het zeegras slechts ziek was, terwijl de heer Trjsen beweerde, dat het verdwijnen van het zeegras aan den afsluitdijk te wijten was. Van de gelegenheid dat de heer B. J. Gelder, directeur van de N.V. Nederlandsche Zeegras- Industrie, te Amsterdam, op Wieringen ver toefde, maakten wij gebruik Z.Ed. te inter viewen. De heer Gelder antwoordde op onzen vraag, wie het juiste standpunt innam, zonder aarzelen: de heer Kort. Het zeegras is ziek, hier op de Waddenzee, zoowel ais in Bretagne, Normandië, in de mond van de Theems, als in Skandinavië. De afslui ting van de Zuiderzee heeft daar niets mee uit te staan. Het is bloot toeval dat de ziekte juist hier uitbrak, toen de dijk werd geslo ten. Dat de heer Tijsen zoo krampachtig zijn standpunt verdedigt is te wijten aan het feit, dat deze meent, dat de visschers daardoor schadeloosstelling krachtens de Zuiderzee- steunwet zullen krijgen. Afgezien van 't feit, zoo vervolgde de heer Gelder, dat de uitvoer ders van die wet al hun gaven en kennen en kunnen concentreeren op het niet toekennen van schadeloosstelling, dient opgemerkt, dat het een vechten tegen windmolens is om van het Rijk schadevergoeding te verwachten we gens het ontbreken van zeegras. De Regeering is zelf direct belanghebbende, men denke aan de duizenden guldens pacht, welke jaarlijks door de zeegrasmaaiers en EB3a«3SSgRB Een korte maand is dat eigenlijk geweest, die „Groote Guldens -maand. Toch was het niet onze bedoeling om de maanden korter te maken. Neen! Wel om Uw guldens grooter te maken! Daarom zullen wij nog een week doorgaan. Dus nog een week lang „groote guldens En.... denkt U hierom: Een week is om vóór U het weet.... Grijpt deze laatste kans en ga naar JUWELIER KEIZERSTRAAT 15 - DEN HELDER ARNHEM - ENSCHEDÉ GRONINGEN DEN HAAG HENGELO - VENLO drogers worden betaald. Die pacht is hen kwijtgescholden, dat mag wel even dankbaar worden geconstateerd. De Regeering heeft een onderzoek laten in stellen en öbk particulieren en plantkundigen van Wageningen hebben zich met deze zaak beziggehouden. Allen, zonder uitzondering kwamen tot de conclusie, dat hier van een ziekte-verschijnsel sprake is. Hier te lande zijn precies dezelfde verschijnselen geconsta teerd als elders. Wat speciaal Denemarken betreft, de ziek te is daar door de geografische ligging later opgetreden. Het verloop der verspreiding is geweest van Amerika naar de Fransche kust aan de Atlantische Oceaan, door het Kanaal, naar de Engelsche Oostkust, naar Nederland verder door de Noordzee om Kaap Skagen naar de Deensche wateren en de Oostzee. De ervaringen van de wetenschappelijke menschen hier en ginds zijn met elkaar vergeleken, dr. Havinga stond en staat in verbinding met zijn collga's elders en de ervaringen stemmen geheel. Maar, zoo vragen wij, tellen de argumenten van wethouder Trjsen dan niet? Wel, aldus de heer Geldet, de heer Tijsen is te goeder trouw. De toevallige samenloop speelt hem en de visschers parten. Zij meenen hun belang te moeten verdedigen en zoeken argumenten. Maar reeds het eerste argument, dat de heer Kort te laat in Denemarken was, is een drogreden, Ik weet er geen ander woord voor. De heer Kort wilde zeegras winnen en daar voor zijn hier overal Augustus en Septem ber de aangewezen maanden. Ik ben veertig jaar in het bedrijf en steeds gold bij ons als stelregel, dat eerst nè. Wieringer kermis het zeegrasbedrijf interessant begon te worden. En de andere beweringen van den heer Tijsen Eveneens, de ziekte tast den wortel niet aan, maar het blad, begint bij den top. En het is wel vaker gebeurd, dat zeegras van een plaats verdwijnt. Voorheen werd onder Terschelling geregeld zeegras gemaaid, het is er al jaren verdwenen. Zeegras wandeït door de zee, het verplaatst zich. Heeft de afsluiting dan geen invloed Zeker, bezuiden Wieringen zijn de velden voor altijd weg. Benoorden Wieringen zullen door stroom en verzanding verplaatsingen voorkomen. Tot schade van enkelen mis schien, maar dan van visschers, niet van maaiers. U meent dat het zeegras terug komt? Vast en zeker. De ziekte mindert reeds. Deze is langzaam gekomen, de oogsten wer den van jaar tot jaar kleiner. Maar de wor tels zijn nog gezond. Het zeegras komt tel kens weer op. Dit jaar stond het op vele plaatsen veel dichter dan het vorige jaar. En 't werd langer, de ziekte was minder hevig of 't zeegras past zich wellicht aan. Denkt U, dat er het volgende jaar weer zeegras zal worden gewonnen? Dè.t kan niemand zeggen. De mensch kan technisch veel, dat heeft de Uivertocht ge toond, maar hij is niet almachtig. En heeft in dingen van hooger orde, die door de na tuur spreken, af te wachten. Wel is het te hopen, dat er reeds volgend jaar weer zeegras komt. Het geeft ruime verdienste aan maaiers en drogers. En aan vele andere visschers, men denke slechts aan alikruiken en paling. Bovendien veel indirec te verdienste aan persers, vrachtrijders, de beurt- en scheepvaart. In afwachting daarvan, zoo besloot de heer Gelder ons interview, spreek ik de wensch uit, dat men zich zal weten te schikken. Het is een hard gelag, dat nu reeds eenige jaren geen zeegrasoogsten zijn geweest, maar het geeft niets wanneer men een ander hard valt omdat hij reden meent te hebben op timistisch te zijn en kwaad is op menschen die hun geld en moeite en tijd besteden aan een onderzoek in het algemeen belang. Hippolytushoef. Zanguitvoering. Naar wij vernemen zal de Gem. Zang vereniging „Hosanna", te Hippolytushoef directeur de heer J. P. Mosk, op Woensda- 7 Nov. a.s. des avonds 7% uur, in 't «Z bouw „Rehobothhaar eerste openbare uit voering geven. EEN NIEUWE TOON EELVEREENIGIN G. Alhier is opgericht een Arbeiderstooneelver- eeniging onder leiding van den heer D Kooti genaamd „V.I.O.S." (Vooruitgang 'is ons streven). Het bestuur is samengesteld als volgt: H. de Vries, voorzitter; Mevr. J. Sies- lingBontes, secretaresse; C. Moerjs, pen ningmeester; Mevr. M. GeldofHoep en de heer K J. Dekker bestuursleden. Als gebouw voor repetities en uitvoeringen is aangewezen „Het Eigen Gebouw" der S.D.A.P, en N.V.V. Uitslag der verloting der voetbalverecniging „Succes". Op 1 November 1934. c -4-> 3 Prijsn. 3 Prijsn. Lotn. g 5 39 359 10 685 77 1022 85 1291 50 18 100 370 70 698 107 1038 43 1296 ij 21 88 374 103 733 114 1064 60 1310 66 22 52 384 6 736 118 1066 80 1327 62 29 27 394 23 756 113 1073 95 1330 1 57 69 421 87 773 75 1074 34 1338 116 68 92 424 32 785 57 1123 37 1347 83 72 35 428 76 789 96 1145 51 1349 22 87 59 444 55 816 101 1159 99 1367 105 95 13 457 86 839 40 1170 73 1371 21 106 72 470 94 846 97 1174 2 1379 42 130 106 478 56 853 82 1175 36 1382 74 154 28 489 3 855 71 1180 58 1400 8 163 78 522 lil 858 15 1192 79 1401 119 215 26 533 45 868 67 1195 110 1420 29 223 102 539 7 876 12 1221 117 1434 54 224 49 545 6 896 11 1228 25 1435 14 231 68 571 41 906 89 1246 47 1451 30 245 53 572 18 927 33 1249 61 1452 46 253 17 579 104 939 115 1263 20 1460 93 267 44 583 108 947 64 1270 90 1463 19 309 109 604 38 966 98 1276 91 1484 48 350 63 615 84 991 24 1282 112 1497 4 355 65 638 81 1016 16 1288 31 De prijzen kunnen tot 1 December bij den Den Oever. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Blijkens opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, bedoeld in de Besmettelijke-Ziektenwet (Stsbld. 265— is 1928), over de week van 21 tot en met 27 October 1934 te Wieringen 1 geval van de ziekte van Weil is voorgekomen. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Met nummer 210 van de Ned. Staatscourant van 31 Oct. j.1. zijn onder No. 1021 verzonden afdrukken van de statuten betreffende de Handeldrijvende en Industrieële Middenstands- vereeniging „Wieringermeer", gevestigd te Medemblik. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hyppolitushoef). 's Avonds 7 uur, Ds. van Beek Herdenking Kerkhervorming Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever)! 's Avonds 7 uur, de heer O. Deen Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Morgens 10 u., Ds. H. W. Meihuizen Doopsgezinde Gemeente te Den Oever. 's Avond 7.30 u., in de Ned. Herv. Kerk, Ds. H.W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 9.30 uur, Leesdienst. 's Middags 2.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk. (Den Oever), 'sMorgens 10 uur, Cand. J. Oranje, 's Middags 5 uur, Cand. J. Oranje MARKTOVERZÏCHT. Wij hadden dezen dag meer aanvoer ver wacht, het was de z.g. groote koemarkt De aanvoer vette koelen bedroeg 60 stuks, de handel was goed, hoogste noteering 2o0, werd verkocht door den heer D. Timmerman, alhier. De prijs per pond was geen 30 ct. De handel in kalfkoeien was vrij goed, in gelde- koeien matig. De aanvoer van vaarzen was giooter, vergeleken bij vorige weken, de han del was goed. Graskalveren stug, toch werd de duurste verkocht voor 50. De handel in nuchtere kalveren was beter dan de vorig0 week, hoogste noteering j 12. Oude slacht schapen 1018, handel stug, Overhouders, handel matig, tot 13.50. Voor jonge vette schapen was de handel zeer stug, noteering t0t 19. Magere schapen, handel stug, tot 16. Meer vette varkens hadden aangevoerd kunnen worden. De handel was goed, de p'Ü" zen welke besteed zijn waren werkelijk hooger dan de vorige week; nu tot 16% ct. De han del in biggen en schrammen was zeer matig- Op de paardenmarkt was weinig aange voerd, de handel was goed, zelfs duur. een koopman.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 14