Buitenlandsch Overzicht. ally's avontuur. DOUWE EGBERTS NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Wij Breien!!! 2,7= Oost-Indié. Q u Het petroleum-vraagstuk in het Verre Oosten. De Fransche voorzorgen in het Saargebied. Na de onlusten in Spanje Nu de I lange avonden komen ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAA1 10 -15 - 20 - 25 ct. per half ons. Gedupeerde woekeraars. No. 7509 EERSTE BLAD ZATERDAG 3 NOVEMBER 1934 62ste JAARGANG COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 et.; fr. p. p. 6 et. Weekabonnementen 12 et. Zondagsblad resp. f 0.50, 10.70, f 0.70,11.—. Modeblad resp. 11.20, 11.50, 11.50, 11.70. Verschijnt Dinsdag-, Don «Ter dag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; by niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De gevolgen van den Koningsmoordeen geest van ongerust heid in Europa. - Onrust verwekt door concenstratie van Fransche troepen aan de Saargrens. - De vlootbesprekingen die maar niet opschieten. De gevolgen van den Koningsmoord Onze lezers zijn na tuurlijk benieuwd naar de ontwikkeling van den toestand in het Bal- kangebied, na den Ko ningsmoord. De* N. R. Crt sprak dezer dagen over een „algemeene ongerustheid". Het blad herinnerde er nog maals aan, dat de omstandigheden nu anders zijn dan in 1914, maar dat men, met dit al gemeen te eonstateeren geen onrust uit de wereld helpt, die gèwekt wordt door een U0~.ïstelliiig, die zich duidelijker plaatselijk begint af te teekenen. Wij zien dat uit de vraag van een lezer van ervaring zoo zegt bet blad: „Kan de toenemende bitterheid in Zuid- Slavië tegen Hongarije niet in een conflict nitloopen?" Wat eerst een vage, algemeene vrees was, richt zich nu op een bepaald punt. Zuid-Slavië, dat eens door Weenen en Boeda pest een oorlog is aangedaan naar aanleiding van den aanslag van Serajewo, beschuldigt nu Hongaiije ervan, de voorbereiding van den moord op zijn koning te hebben bevorderd. Hongarije verloochent vooralsnog alles, zelfs dingen die moeilijk geloochend kunnen wor den, weigert royale medewerking bij het on derzoek en zorgt er alleen voor dat zijn pers nog niet de olie gooit op het vuur, door tegen- verwjjten, of door fel te antwoorden op de be schuldigingen. Zooals de beschuldigingen, zoo zijn ook de omstandigheden sedert 1914 precies van rich ting omgekeerd. Belgrado is verbitterd, uit de beschuldigingen; Belgrado is nu de sterkste. De spanningen in Zuid-Slavië kunnen nu in hun diepere wezen heel goed groeistuipen zijn, het gevolg van het pijnlijk samengroeien van drie verwante maar hevig aan elkaar ontwende, en al te plomp vereende volken. Maar juist op de uiterlijke verschijnselen komt het nu heel erg aan. Leefden wij nog in 1914, dan bestond er opnieuw oorlogsgevaar, dezen keer In omgekeerde richting. Het ergste wat gebeuren kan en dat zou al erg genoeg zijn is, dat Belgrado wer kelijk voor den Raad van den Volkenbond een aanklacht tegen Hongarije indient. Wordt Hongarije dan wat alleen met algemeene B'emmen mogelijk is in het ongelijk ge steld, dan is zijn positie van dien aard, dat het zich zal moeten schikken. Kan geen over eenstemming worden bereikt, of wordt Zuid- Slavië in het ongelijk gesteld, dan zijn de handen van Belgrado eveneens gebonden. Het wilen Kleeding; zóöhlS: Truien, Venten,Broeken en enz. Kousen eh Sokken (ook de allerfijnste). v or nieuw wei k zijn wij no. 1 JAAP SNOR, Z i'str. 19. I et op oen celen winkeli. Henrt- b el -»ers, onze wollen garens zijn kleurecht, ze k imnen niet en breien uiten., gra' s onderricht vior het brei"n van alle soorten kleeding. Voor Wie'ingen bij Jb. Kaleveld W e Ingerwaard bij bode KOSSEN. zou zich de weelde niet kunnen veroorloven, zooals Japan, een besluit van Genève te trot- seeren. Van zijn bondgenooten heeft het dan niets te verwachten. Men heeft pas gezien, hoe fel deze Polen afgevallen zijn, toen dit te Genève een besluit afkondigde, dat ook hen zelf van een servituut op hun staat kon be vrijden. Dezelfde Titulescu, die zijn premier dwong, ten genoege der Hongaren de verplichtingen van Versailles te eerbiedigen, zal bi) even- tueele uitspattingen van een verdwaasd Zuid- Slavië tegenover Hongarije niet toegeeflijker zijn. Hoe het conflict ook loopt, als Zuld- Slavië en Hongarije niet het verstand verliezen waarbij zij erop zouden kun nen rekenen door alle anderen overeen komstig te worden in behandeling geno men moet het bij den Raad van den Volkenbond terecht komen, en dat ls een koelinrichting, waarin zelfs de felste drif ten op veilige temperatuur moeten ko- Zuid-Slavië krijgt bovendien zooveel hulp bi) zijn strijd tegen de terreur, dat het zelf haast verloren gaat in het leger van bond genooten. De Balkanconferentie heeft zich nu ook al solidair verklaard. Kleine Entente en Balkanbond, om van Frankrijk nog niet te spreken, zullen Zuid-Slavië niet laten ont snappen, zelfs al zou dit op hol slaan, waarop voor het overige niets wijst; wel veel op het tegendeel! Fransche troepen aan de Saargrens De wereld waarin wij leven is een wereld van onrust, van tegenstellin gen, van conflicten, van wantrouwen. Het hart van den mensch heeft wel nooit waarachtig rust gevonden in deze zichtbare en tastbare weield rondom ons, in de vergankelijke dingen van dit aardsche bestaan, maar zoo vol onrust als thans is toch ons bestaan wel zelden geweest. We vallen van de eene sensatie in de andere, we worden er nu wel ieder oogenblik aan herinnerd dat er geen rust hier is en we vragen ons telkens, niet zonder angst, af wat zal er worden van ons bestaan en het bestaan van onze kinderen. Rondom ons waart het spook van de werk loosheid, grijnst de Satan van den oorlog, zijn als een bespotting mislukte conferenties van de groote mogendheden, die met de handen in het haar zitten en geen uitweg weten uit den chaos. Behalve de onrust in Europa voor de gevol gen van den Koningsmoord, waarover we hierboven schreven, is een nieuw object van onrust over ons werelddeel gekomen. We be doelen het feit dat de Fransche troepen aan de Saargrens instructies hebben gekregen voor het geval, dat nationaal-soclalisten een „Putsen" in dat gewest zouden overnemen. De Nw. Rott. Crt schreef er ojn. over: In Duitschland windt men zich zeer daar over op: wij begrijpen dat zeer wel, maar moeten onze lezers toch voor de redeneering van het D.N.B. waarschuwen. Deze bijzondere Instructies worden voorgesteld als een poging, om invloed uit te oefenen op de stemming. Dit kan dan toch alleen maar zijn ten gunste van de zuiverheid van de stemming. Immers, het is niet duidelijk hoe deze instructies eenig Saariander, die van plan was voor Duitsch land te stemmen, ertoe zouden kunnen bren gen dat nu niet te doen. Er kan toch geen terreur uitgaan van het feit, dat de Fransche troepen bereid zijn, een Putsch in het Saarge- bied te onderdrukken, zoolang geen Putsch hun gelegenheid tot handelen verschaft In het „ergste" geval kan het angstige kiezers een hart onder den riem stelten. De toestand is aldus: Alle bultenlandsche autoriteiten waren het erover eens, dat onge- wensehte druk op de kiezers in het Saargebied wordt uitgeoefend. Voor een normaal verloop van de stemming hebben zij allen neutrale poli tie noodzakelijk geacht. Zij verwachten daar van veel effect, omdat ook een groot gedeelte van de lnheemsche politie, mits onder be trouwbare leiding, heel bruikbaar heet. Zij zijn het echter evenzeer over eens, dat ook met neutrale hulp, de Saarpolitie niet in staat zou zijn een goedgeorganiseerden Putsch van de S.A. te onderdrukken. Deze bleef een ge vaar vormen, feitelijk voor beide partijen. De instructies mogen dus op zich zelf niet prettig zijn voor Berlijn, al was het als be wijs, dat Frankrijk niet ieder risico uit den weg zal gaan, in feite worden de belangen van Berlijn er zeer door gediend. Alle dingen, die politiek nuttig zijn, zijn daarom nog niet aantrekkelijk. Wij vinden de instructies, als zij werkelijk verstrekt zijn, een pijnlijke aangelegenheid. Maar zij kunnen veel goeds uitwerken. Het is waar, bij de disci pline, die onder de nationaal-socialisten heet te heerschen, hadden zij overbodig moeten zijn maar wie zal dat nu durven beweren Een Fransche „coup de main" is er zeker niet mee bedoeld. Wij zijn ervan overtuigd, dat Parijs deze daad veel liever had nagela ten! De vloot' besprekingen Tenslotte nog iets over de vlootbesprekin gen, die ook zoo weinig opwekkend zijn en op nieuw het bewijs leveren dat de groote heeren hopeloos in den knoei zitten. Reuter meldde Woensdagavond uit Londen: De Amerikaansche woordvoeroer heeft ver klaard, dat de vlootbesprekingen op geenerlei wijze zijn gevorderd na de Japansch-Ameri- gaansche bijeenkomst van heden, welke twee uur duurde. De gedachtenwisseling liep over de Japansche voorstellen; men besprak de Japansche voorstellen op de globale tonnage. De Japanners zetten hun opvatting over de aanvalswapenen uiteen, waarmede de Ameri kanen zich niet konden vereenigen; men be sprak verder in het algemeen de beteekenis van de woorden veiligheid en pariteit. De Ja panners verklaarden, dat zij niet van plan zijn tot de gemeenschappelijke maximale li miet te bouwen, Zij lieten doorschermeren, dat de pariteit voornamelijk, doch niet uitslui tend een kwestie van prestige is. De Japan ners zijn van meening, dat ze op het oogen blik op maritiem gebied met Engeland en Amerika niet op voet van gelijkheid staan, terwijl de Amerikanen van meening zijn, dat dit wel het geval is, want de vlootkracht is volgens de Amerikanen gebaseerd op de mid delen der landen en de vraagstukken, die zich aan hen voordoen. De Amerikanen hebben de bijeenkomst verlaten zonder meer overtuigd te zijn door de Japansche argumenten en zon Feuilleton Uit het Amerikaansch. 45) Het eerste oogenblik was het soort costuum, dat de meesteres van Goswold House voor haar uitgekozen had, een teleurstelling. Ze had visoenen gehad van fèl-kleurige zijde, hes likt met 'flonkerende paillettes een costuum van barbaarsche pracht ze had 2-chzelf gezien zooale ze op dat nachtelijke feest zou verschijnen: als een Vlinder, het ribike lijf schitterend van edelgesteenten, een donder van kleuren, dubbel rijk door het «ontrast met 't koele, witte maanlicht zou ze h- h over de terrassen voortbewogen hebben. Geen wonder, dat ze na zulk soort visioe- een oogenblik lang niet wist, hoe ze 't «Q-d, toen ze de werkelijkheid voor zich zag, de eenvoudige kleeding van een „Qnaker"- •eeieje of liever de idealiseering van die klee- dir-g, zooals iemand, die in een zoodanige ról >hoet optreden, ten tooneCle Vèrschijht, tot haar voldoening was haar téleuf- ling van korten duur. Na Inspectie bleek cdat de japon van prachtige stof was *n toen Sally daarna, voortgejaagd door de gedachte aan het komende onderhoud met Goswold, het snel aantrok, overtrof het set haar stoutste verwachtingen. Ze zag slank meisje ln een ruim soepel-neer- ,en<1 Japonnetje van muis-grijze crépe-de- bijeengehouden door kruisbanden van glanzend witte zijde, welke over haar borst ePon en op den rug vastgemaakt werden, witte kraag en manchetten van hetzelfde materiaal en als onderbreking voor het vele grijs een koket schortje van witte kant. Het kleine, nauw-aansluitend witte mutsje, de grijs-zijden kousen en peau-de-Suède schoentjes in dezelfde tint met groote zilve ren gespen, gaven iets coquets aan haar ver schijning, welk effect nog verhoogd werd door den mooien, ruimen cape-mantel van grijze zijde, met wit gevoerd. En toen ze ten laatste nog het kleine, zwart-zijden masker voorgedaan had (het verzoek van Mrs. Goswold, om in geen geval haar identiteit te verraden, maakte die voor zorg noodzakelijk), moest ze toegeven, dat de verschijning, die haar van uit den grooten spiegel aankeek, buitengewoon aantrekkelijk was. Met een tevreden knikje liep ze naar de deur en deed deze op een kier open. De gang was leeg. Maar toen ze, na een zacht klopje, de deur van 't boudoir van Mrs. Goswold open deed, zegende ze haar gehoorzaamheid aan de bevelen van haar meesteres. Het ruime, anders zoo rustige vertrek, was vol met gemaskerden, meer dan twee dozijn men- schen, mannen en vrouwen, gekleed in de meest uiteenloopende costuums, zaten en stonden, te oordeelen naar de absolute stilte, die er heerschte, in groote spanning op iets te wachten. Behalve Mrs. Goswold, die in den bureaustoel van haar schrijftafel zat, droegen ze allen maskers. In alle opzichten deed de meesteres van Goswold House haar costuum eer aan. Zoo als ze daar zat, ln den wijden zijden rok, de lange poimouwen, het strakke keurslijf en den wijd uitstaanden kanten kraag, 'n ge trouwe copie van de kleeding van Queen Elisabcth, was ze zoowel lichamelijk als geestelijk want ze deed niet de minste moete, om te verbergen, dat ze heel driftig en opgewqpden was de personificatie van deze niet ,J>epaad phlegmatieke koningin van Engeland. Kaarsrecht met haar armen op de leunin gen van .den, sijoelj zat ze strak voor zich uit te kijken; alleen door de uitdrukking van haar gericht en een ongedurig tikken van den keurig geschoelden linkervoet, die even onder de zwaar neerhangende zijde van den rok kwam uitkijken, verried ze haar stem ming. En de anderen zaten zwijgend te wachten, in een boelende, benauwende, be klemmende stilte, tot het haar behagen zou, om aan deze spanning een einde te maken. Toen Sally de deur achter zich gesloten had en besluiteloos bleef staan wachten, keerde de meesteres van Goswold House zich naar haar toe en zonder door een en kel teéken te verraden, dat ze wist, wie ze voorhad, zeide ze met een volkomen kleur- looze stem en op een koude, afgemeten ma nier, die met haar gewone wijze van op treden volkomen in strijd was: „Blijf daar niet staan zoek een plaatsje waar u kunt gaan ritten. Houw uw masker voor. Twee van de gasten zijn er nog niet en we moeten op hen wachten, voordat we kunnen be ginnen/' Sally keek om zich been. Ze zag geen en kelen leegen stoel en het grootste deel van de heeren stond al. Maar toen ze, op zoek naar een plaatsje, achter om de rittende gasten heenliep, stond een van de gemasker den eengroote, zwaar-gebouwde man, in een cow-boy costuum, dat alle teekenen van echtheid droeg, een combinatie, die haar on middellijk aan Frego deed denken, op en bood haar zijn stoel aan. Ondanks de noodzaak om haar incognito te bewaren, mompelde Sally een paar woor den van dank en ging toen ritten.. De algemeene beweging, die op haar bin der welwillend gestemd te rijn tegenover hun eischen. Het eerste deel van de Londensche vloot- conferentle is thans geëindigd, zegt de Times. De Britsche en Amerikaansche afgevaar digden rijn het er over eens, dat het zeer moeilijk zal zijn de Japansche voorstellen ln den huidigen vorm aan te nemen. Ook is nog geen teeken voorhanden, dat de Fransche en Italiaansehe regeeringen, die èveneens het verdrag van Washington hebben (Jeteekend, een vergaande wijziging van dit verdrag zouden goedkeuren. :i- J- Van Chineesche zijde wordt het petroleum-monopolie in Mantsjoerije als ongeoorloofd beschouwd. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat dr. Wang Tsjoergi Hóei, van het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag, die thans met verlof in China vertoeft, heeft ver klaard, dat een petroleum-monopolie in Mantsjoerije, dat thans door de Japanners militair bezet is, zonder twijfel een schen ding zou beteekenen van het Verdrag van Washington. Deze verklaring legde hij af op vragen, die hem Woensdag te Peking door journalisten tijdens een receptie gesteld wer den. De fundamenteel e principes van het verdrag van Washington, aldus dr. Wang, rijn: een gelijke kans en de open deur voor allen hetgeen door geen enkele bultenland sche mogendheid opgeheven kan worden, om dat zij toevallig thans dat gebied bezet houdt. Duitsche persstemmen. Verscheidene bladen leveren nog commen taar op het' door ons vermelde bericht van Fransche militaire voorzorgsmaatregelen aan de grens van het Saargebied tot afweer van e§n mogelijken nat--soc. putsch. De Voelkische Beobachter schrift dat de berichten uit Parijs bewijzen hoe men met twee elkaar tegensprekende leugens het zelfde doel bereiken kan. Volgens de eene variatie zou Duitschland een Coup de main van plan kunnen rijn waardoor „Fransch gebied" bedreigd zou worden. Volgens de andere moet de heer Knox beschermd wor den tegen mogelijke „oproerigheden" van nat.-soc. organisaties. De eene leugen is even dom als de ande re. Duitschland weet dat het Saai-volk met overweldigende meerderheid voor terugkeer naar zjjn moederland zal stemmen en heeft dus geen Coup de main noodig. De Germania schrijft dat alleen zij die er belang bij hebben recht in onrecht te doen verkeeren, ook onlusten of relletjes willen verwekken en al deze elementen staan aan de rijde of ln betaalden dienst van Frankrijk. Militaire voorzorgsmaatregelen tot z.g. be scherming van het Saargebied zjjn in werke lijkheid slechts een dreigement om het boven bedoelde elementen gemakkelijk te maken in troebel water te visschen. Een vliegende divisie. Reuter verneemt uit gemeenlijk goed inge lichte bron, dat de regeering van plan zou zijn een geheel gemotoriseerde divisie van 12.000 man te vormen, die in de buurt van Madrid zou worden gestationneerd en zich snel naar leder punt in Spanje zou kunnen be geven, waar de nood hen roept. Vrees voor nieuwe onlusten. Voordat Lerroux Donderdag den minister raad betrad, beeft hy verklaard, dat het ka binet zeer gewichtige dringende maatregelen ging nemen, die noch met de doodvonnissen, noch met een ministercrisis te maken had den. Men achtte het mogelijk, dat de regeering voorzieningen wilde treffen, om een eventu- eele protestbeweging tegen de uitvoering van enkele doodvonnissen te verydelen. De slachtoffers van de onlusten in Asturië. Volgens een Havas-bericht zouden by den opstand in Asturië dertig geesteiyken den dood gevonden hebben. De opstande lingen zouden meer dan tweeduizend doo- Nu komt er meer tijd voor 'n „gezellige" pijp! Rook var» nu af aan de beste pijptabak, die Nederland kent: Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai.Met recht: Nederland's geurigste pijptabak fOofc in onsen en halve ponden.) IfotJ&C&afit' 14 vst*% getwt/ den en drieduizend gewonden hebben ge had. Een ander bericht meldde, dat de regeering aan den president der republiek haar besluit meegedeeld heeft ten aanzien van de 22 dood vonnissen, welke de krijgsraden geveld heb ben. De beslissing is tof. een gunstig oogen blik aangehoi">- VERDUISTERING DOOR EEN SCHOOLHOOFD. Te Semarang. Semarang. De off. van justitie heeft tegen A. G. W,, hoofd eener school te Semarang, die eenigen tijd geleden verduistering pleegde, twee jaar gevangenisstraf geëischt, met af trek van preventieve hechtenis. (Aneta) Medan. De datoeh (volkshoofd) van Poeleh Kapong Tempel te Medan woonachtig, is fail liet verklaard. Het blijkt dat de passiva een millioen gul den beloopen terwijl van activa practisch geen sprake is. De vorderingen bestaan hoofdzakelijk uit schuldbekentenissen ten name van Bengaleesche woekeraars, die hem jarenlang geld hadden voorgeschoten, in do hoop dat de datoeh de rijkdommen van zyn ouden vader zou erven. Het biykt thans ech ter dat deze alles in een stichting heeft vast gelegd, zoodat tientallen woekeraars nu voor tezamen meer dan een millioen gulden gedu peerd rijn. (Aneta) nenkomen, of eigenhjk op de woorden van Mrs. Goswold gevolgd waa, werd minder en Weid daarna geheel op absolute stilte en gespannen afwachten kreeg nu weer de over hand. Het leek wel of Iemand zyn buurman of buurvrouw kende; er werd niets gezegd, niets gefluisterd, zelfs het kuchen en het onrustige verritten gaan, dat by een groep menschen, die stil moeten ritten, nu eenmaal onvermydeiyk schynt, ging vergezeld van een verontschuldigend air, alsof ze zich van het zondigen tegen een hier geldenden regel bewust Waren. Een paar van de mannen haalden hoorbaar adem, hier en daar bracht een groote veeren of kanten waaier byna on merkbaar een atmosfeer in beweging, die door de uitwasemingen van vele menschelijke lichamen in een kleine ruimte, gevoegd bg de warmte van een windstillen zomeravond, een ternpèratuur bereikt had, welke elke mi nuut ondragelgker werd. Geen ander geluid of beweging leidde de aandacht af; het duur de dan ook niet lang, of de hevige spanning in de oververhitte atmosfeer begon op Sally in te Werken; ze werd onrustig, haar voor hoofd, de palmen van haar handen, werden klam van het zweet, ze werd zich plotseling bewust dat haar hart heftig bonsde. En het allerzonderlingste van het geval was wel, dat niemand anders het scheen tè hooren. Misschien waren ze wel te veel in beslag genomen door het luisteren naar het bonzen van hun eigen hart. Maar waarom Om zich wat afleiding te bezorgen bekeek ze onderzoekend de maskers in haar onmid- deliyke omgeving. Welk een vreemden indruk kreeg je zoo van de oogen, als onwerkeUjke dingen, maar die toch leefden, glinsterden ze achter de spleten van de zwart-zyden mas kers. Wanneer ze een directen blik ontmoette, werden de oogen biykbaar haastig afgewend, zag Je niets dan een donkere streep onbil- Bjk vond ze deze manier van doen, alsof haar eigenhlilpzoekende blik iets onbehoorlijks of liever ongeoorloofd geweest was. Maar wie weet, werden ze door haar ver momming evenzeer in de war gebracht als zy door de hunne. Want 't was merkwaardig, hoe volkomen die kleine vormpjes van karton, overtrokken met zwarte zyde, vormpjes, welke by sommi gen van de aanwezigen zoo klein waren, dat ze niets dan de oogen en een klein gedeelte van 't voorhoofd en de wangen bedenkten, alle identiteit verborgen. Ze vond het byna onmogelgk, om ln de gelaatstrekken, welke het maskér onbedekt liet, het gericht te her- kermen, zelfs wanneer ze door eigenaardig heden in lichaamsbouw, door den vorm van de handen, of door de ïynen van hals of schouders, byna met zekerheid zeggen kon, wie zich achter dat kleine zwarte masker ver borg. Toch was het resultaat van haar rond kijken bevredigend, ze twijfelde er niet aan, of ze had Mrs. Artemis onder, of eigeniyk onder „uit", de draperieën van een Grieksehe godin herkend, Frego in zyn cow-boy-costuum en Mercedes Pride in de niet zeer origineele, maar wel toepasselijke vermomming van een heks, de identiteit van de overige gasten bleef een gesloten boek voor haar, behalve mis schien in een twijfel-geval, waar de slanke figuur van Sir Francis Drake haar aan Lytt- leton deed denken; volkomen zeker was ze echter niet: zonder zijn kleeren, die in dit ge val, door hun eerste klasse coupe zeker den man maakten, leek hy ongeloofiyk veel op minstens een half dozijn van de overige man nelijke gasten. Plotseling ging de deur van de slaapkamer open en verscheen Marie, de kamenier van Mra. Goswold, in de deuropening met een pakje enveloppen in haar hand. Ze keek haar meesteres vragen aan, en na een toestem mend knikje, kwam ze de kamer in en be gon de enveloppen, waaraan een klein rose poUoodje vastgemaakt was, zooals gewoon- lgk voor het invullen van balboekjes gebruikt wordt, af te geven, aan iederen gast één. Sally ademde verlicht op. Ofschoon de si tuatie door een enveloppe met een poUoodje niet veel duideiïjker werd, was het een wel kome onderbreking van een toestand, die door de enerveerende spanning en stilte langza merhand iets van een nachtmerrie begon te krygen. En toen ze, na een paar minuten, haar eigen enveloppe in haar handen hi^ló. die, na een nerveuse inspectie, niets dan een lang werpige kaart van mooi, glad karton een correspondentiekaart, te oordeelen naar het monogram A.G. bleek te bevatten, gaf ze het zoeken naar een oplossing met een licht schouderophalen op en besloot gelaten af te wachten. Gelukkig werd haar geduld niet op zware proef gesteld. Toen de kamenier met 't uit- deelen van de kaarten tot de laatste ry gas ten gevorderd was, werd er geklopt en even daarna kwamen de twee gasten, op wie mrs. Goswold had ritten wachten, binnen. De een was een lenige, opvallend mooi gebouwde Harlekyn, ln tricot van twee felle kleuren, de ander éep elegante blonde Colombine. Het aantal gasten, dat een uitnoodiging voor de bijeenkomst in 't boudoir gekregen had was nu voltallig niets stond een verklaring van mrs. Göswold langer ln den weg. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1