Radio-programma Op en om het Binnenhof. Tjihqinia- OiqcVigtt&ïr NOCH ZOT bulTENLAMD in platte doosjes van 70stuks Weent HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 1 NOVEMBER IW Binnenland Het zinken van den notorschoener Jupiter uit Delfzijl. Een onderhoud met de bemanning. Een gefantaseerde berooving. Doodvonnis wegens landverraad. De onvindbare misdadiger Weekkroniek DE HANDIGSTE VERPAKKING VOOR DEN VESTZAK >P@T O Men meldt uit Umuiden aan de Nw. Rott. Crt. Wij hadden een onderhoud met den stuur man en de andere leden der bemanning van den Nederlandschen motorschoener Jupiter uit Delfzijl, welke Zondagavond op de Noord zee is gezonken. Men deelde ons mede, dat de Jupiter een best schip was, in 1931 ge bouwd en behoorende aan de reederij Oosting te Delfzijl. De Jupiter, die 600 ton d.w. groot was. was Zondagmorgen elf uur met een lading haring van Yarmouth naar Larvik in Noorwegen vertrokken. Het schip was niet geheel be laden. Reeds des avonds begon de lading over te gaan, waardoor het schip slagzij kreeg. Kapitein Komdeur en een der opva renden waren vóór het vertrek nog in het ruim geweest en hadden de lading geïnspec teerd, waarna de luiken waren gesloten. De slagzij werd al gauw zoo groot, dat het dek gelijk met de zee lag en de 7 opvarenden, waarvan 3 Duitschers waren, konden niets anders doen, dan in allerijl het schip verlaten en in de boot gaan. Niets konden zij mede- nemen. Toen zij, het was 's avonds 8 uur, in de boot gingen, is een der opvarenden nog door een geluk aan den dood ontsnapt. Hij kwam in de zee terecht, maar wist zich aan de boot vast te grijpen. Tot boven zijn middel hing hij in het water, toen hjj door een golf werd opgenomen, die hem juist in de boot smakte. Het was een hachelijk oogenblik met een goeden afloop. Men kan zich voorsteden, dat de op varenden, die geen extra-goed hadden kunnen aantrekken, bij koud en guur weer geen pret- tigen nacht hadden in de boot en blij waren, toen de morgen daagde. Eenige booten heb ben zij gezien, aan boord waarvan men hen niet heeft opgemerkt. Zoo voer een Engelsche boot voor hen uit, die later vóór hun boot draaide en k— c!e Engelsche kust. Zoo gin,ae u_. .j en de verkleumde en verhongerde mannen zagen zeer op tegen een tweeden nacht in de open boot. Gelukkig daagde nog voor het duister inviel redding, daar zij werden opgemerkt aan boord van den Duitschen motorharinglogger Hazen BV 7, thuisbehoorende te Vegesack. Om 5 uur Maandagavond werden zij opgenomen op den logger en vonden daar, zooals onder de zee lieden gebruikelijk is, een liefderijke behan deling. Daarover waren de opvarenden van de Jupiter zeer te spreken. Daar de Duitsche logger geen radiozendin- stallatie had, werd uitgezien naar een ander visschersschip, dat wel van zulk een instal latie was voorzien. Men ontmoette den mo- torlogger Braunfeld uit Emden en dit schip heeft toen uitgezonden, dat de Hazen de be manning van de Jupiter aan boord had en wenschte over te geven. De Duitsche politie- kruiser voor het visscherij toezicht Weser, welke juist eenige dagen te LJmujden had vertoefd, nam de boodschap in ontvangst en zette koers naar de Hazen, van welke logger de kruiser Woensdagmiddag half drie de be manning van de Jupiter heeft overgenomen. Om half tien 's avonds kwam de Weser te IJmuiden aan. In het Koning Willemshuis deden de opvarenden zich te goed aan brood met spiegeleieren, waarna de stuurman wat nieuwe kleeren ging koopen. De stuurman zei ons voorloopig binnen te blijven, hij wilde Kerstmis graag thuis vieren en zoo'n nacht en dag op zee in een open boot zijn niet te vergeten. Het weer was Maandag nog slechter dan Zondag, er stond een zware zee en het was een geluk, dat men geen tweeden nacht in deze omstandigheden moest doormaken. TRAGISCH ONGELUK. De 42-jarige arbeider Maas te Rucphen, welke werkzaam is op de suikerfabriek te Put- tershoek, kreeg Dinsdagavond tijdens zyn werkzaamheden een slag met een roerlepel tegen het onderlyf. M. werd zoo ernstig ge wond, dat hij naar het ziekenhuis te Dordrecht moest worden vervoerd. Daar is hy gisteren overleden. Hij laat een vrouw met acht kin deren na. DE UIVER IJM. 384. De directie der N.V. Ijsfabriek voor de vischhandelsvereeniging en Koelhuis IJsvries te IJmuiden, heeft den stoomtreiler Erica IJm. 384 van de visschery-maatschappij Bata via aangekocht. De directie van de nieuwe reedery heeft als hulde aan de koene vlucht van Parmentier en zijn makkers het schip den naam gegeven van Uiver IJM. 384. Het schip is voorzien van radio, het is Dinsdag naar zee vertrokken. Woensdagavond heeft een man, die in een café aan den Schiedamschen dyk te Rotter dam nog al veel verteringen had gemaakt, toen het op betalen aankwam, verteld, dat hij geen geld had, omdat hjj was beroofd. 'De caféhouder haalde er een agent bjj, die den man mee nam naar een politiebureau Daar herhaalde hij dat hy was beroofd en hij deed een heel omstandig verhaal omtrent allerlei bijzonderheden. En midden in zyn ver haal moest hy even onderbreken, omdat de telefoon ging. Het was een mededeeling, dat in Den Haag een motorfiets was gestolen De klager had een motorfiets bij zich van het zelfde merk en bij onderzoek bleek, dat deze fiets precies aan het opgegeven signalement beantwoordde. Bovendien bleek, dat de klager juist uit Pen Haag was gekomen. Het onderzoek kreeg o die manier een andere wending en tenslote bakende de man, dat de berooving gefingeerd v.as en dat hij de motorfiets in Den Haag ad gestolen. Hij is opgesloten. de EEN 100-JARIGE REDDER. Uit Ameland wordt medegedeeld, dat oud-roeier van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappy J. E. de Vries op 17 November lOOjaar hoopt te worden. Hy heeft gedurende vele jaren bij schipbreuken op de kust van Ameland moeilijke en gevaarlijke tochten met succes medegemaakt. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Donderdag is de 55-jarige vee-opzichter Roosdorf uit Winterswijk op den onbewaakten overweg in den Klaashofweg, met zijn njwiel onder een passeerenden trein geraakt. In ho- peloozen toestand is R. per ziekenauto naar het ziekenhuis te Winterswijk vervoerd. MISHA NDELIN G. Donderdag heeft een ondersteunde bij Maat- a- »i/»h be den van man en Donaeruag aeai ecu schappelgken Steun te Amsterdam zich klaagd. dat hij z.L te weinig steun ontvangt. De man is daarbij in woede ontstoken en den portier te lijf gegaan. Toen een agent politie het gebouw binnenkwam om den te verwijderen nam de werklooze een stoel wilde den agent daarmee aanvallen. Ten slot te is hij overmeesterd en naar een politie bureau gebracht. Daar is procesverbaal tegen hem opgemaakt. JEUGDIGE VANDALEN. De Zuilensche politie heeft 16 jongens van 10 tot 19 jaar aangehouden, die bezig waren buiten dienst gestelde spoorwegrrj tuigen, staande op het rangeerterrein aan den Am- sterdamschenstraatweg even voorbij Utrecht, te vernielen. DE INBRAAK IN DE KINKERSTRAAT TE AMSTERDAM. Twee gearresteerden bekennen. Van de drie gearresteerde personen, die in het Bureau Overtoom te Amsterdam zijn op gesloten en verdacht worden de Zaterdag j.1. in een goudsmidswinkel aan de Kinkerstraat gepleegde inbraak op touw gezet en uitge voerd te hebben, hebben twee een bekentenis afgelegd. De derde blijft nog ontkennen, doch ook tegen hem bestaan ernstige aanwijzingen. Het drietal is ter beschikking gesteld van de Justitie. In de fabriek, waar een der verdach ten werkzaam Is, zijn eenige van de gestolen goederen gevonden. By een tweeden verdachte heeft men het een en ander thuis aange troffen. Binnenland Verscheidene lieden veroordeeld. Reuter meldt uit Berlijn: Het volksgerecht heeft talrijke lieden wegens landverraad ter dood veroordeeld. Anderen zijn veroordeeld tot tuchthuisstraffen. De namen der veroordeelden zijn niet be kend gemaakt. De persdienst van de justitie deelt mede dat deze vergrijpen voor 2 Mei j.L hebben plaats gehad en volgens de oude wetten zijn berecht EET GANS 1 De Litausche regeering heeft een origineel besluit genomen, om te trachten den tot stil stand gekomen uitvoer van ganzen goed te maken, door alle ambtenaren van rijks- en half officieele instellingen te verplichtten in overeenstemming met hun inkomen een aan tal ganzen te consumeeren, welke zij tegen den geldenden markptrijs moeten koopen. INVOER VAN „SCHOONHEIDSMIDDELEN". In de afgeloopen negen maanden van 1934 heeft China voor bijna 2 millioen dollar „schoonheidsmiddelen" uit het buitenland in gevoerd. HONDERDJARIGE MAAKT HAAR EERSTE TREINREIS. De vorige maal ging zij per ossen wagen. Een honderdjarige vrouw heeft voor de eerste maal in haar leven een treinreis ge maakt, n..l van Bombala in Nieuw-Zuid- Wales naar Newton bij Sydney, waar haar kleindochter woont. Toen zij in 1839 met haar ouders naar Sydney ging, werd de reis ge maakt met een ossenwagen. EEN MOTORSCHIP GEZONKEN. De bemanning door een Deensch schip gered. In den nacht van Woensdag op Donderdag is 300 meter ten Zuiden van het Elbe-licht- schip n een Duitsch (aanvankelijk werd ten onrechte gedacht, een Nederlansch) motor schip, tengevolge van een ontploffing aan boord gezonken. De uit drie koppen bestaan de bemanning kon door het Deensche stoom schip Phoenix worden gered en is naar Cux- haven overgebracht. Het schip was afkomstig uit Haren aan de Eems. 0 V. D. verneemt uit Stockholm: Ook Zweden heeft nu zyn „gemeenschaps- vijand nr. 1", naar wien het geheele land op zoek is. De man heet Bengtsson, en van hem is be kend, dat hij bij zyn vele vergrijpen nooit ge weld gebruikt, maar een rustig optreden, ge volgd door een snelle vlucht, prefereert. Zyn specialiteit is het inbreken in de bagagebu- reaux van spoorwegstations. Het aantal in braken, dat hy heeft gepleegd, is moeilijk te schatten en het is zelfs gewoonte geworden, iedere misdaad, waarbij de dader ontsnapt, op zijn rekening te schrijven. Intusschen is iemand er in geslaagd, den bandiet te zien te krijgen. Deze man ontdekte in de bosschen van Fylkesboda bij Kristian- stad een tent, waar hij twee mannen aan den maaltijd zag. Hy bracht onmiddellijk rapport uit aan de politie, maar toen de arm der ge rechtigheid op het tooneel verscheen waren de vogels gevlogen. In de tent vond men een paar gemakkelijke sofa's, een aantal geweren ammunitie en een groote hoeveelheid dynamiet! Het Binnenhof ontwakende I - De Regeering ziet nog geen kans voor een actieve welvaartspolitiek. - Minister Marchant verklaart door de radio de oude spelling voor overwonnen 1 - Optimisme, dat de realiteit niet kent? Den Haag, 1 November, '34. November is in het landen de dag, waarop de groote parlementaire najaarscam pagne beginnen zal, gaat aanlichten. A.s. Dinsdag vangen in de Tweede Kamer de algemeene beschouwingen over de Rijks- begrooting voor '35 aan. Het Regeerings- antwoord op het V. V. der Lagerhuizers kwam reeds binnen, zoodat niets meer het „Tot den aanvang!" in den weg zal kunnen treden. De bedoelde Memorie van Antwoord heeft —•zooals wel verwacht kon worden, in de groote lijn weinig nieuws gebracht, wel op meer ondergeschikte punten. Een wettelijk verbod van particuliere mili ties is in voorbereiding, om nu eens iets te noemen. Dit voornemen zal stellig door velen met ingenomenheid zyn begroet, want on danks het uniformverbod zijn verschillende extremistische politieke groepen nog steeds bezig in den wapenhandel te oefenen, zij het dan op particulier terrein. Zulke dingen kun nen in een rechtsstaat niet worden geduld, want dat „soldaatje-spelen" heeft niet anders dan een revolutionnair karakter. Van fascis tische zijde wordt wel beweerd, dat men klaar wil zijn om eventueel de wettige Regeering te steunen als zij eens in groote moeilijkheden mocht komen te verkeeren, doch men voelt wel, dat dergelijke argumenten geen steek houden. De Overheid heeft middelen genoeg om onder alle omstandigheden de orde te handhaven en behoeft geen hulp te acceptee ren van gewapende vrijcorpsen. Hoe eerder men dergelijke eigengereid optreden den kop in drukt, hoe beter het is. Op de Memorie zal ik thans niet diep in gaan. De Regeering houdt vast aan het systeem van aanpassing, waardoor zij weinig geneigd is maatregelen te nemen, welke een kunstmatige welvaart in het leven zou kun nen roepen, een welvaart, die gebaseerd is op speculatieve gronden. In de Kamer zal over deze dingen straks natuurlyk het noo- dige worden gezegd en wat de „Regeerings- partijen betreft, van Katholieke zijde mag hier en daar onmalsche critiek worden ver wacht. In de Katholieke pers leest men zoo nu en dan vertogen, welke van weinig in genomenheid met de gestie van het Crisis- Kabinet getuigen. De Haagsche briefschrijver van de „Tijd" b.v. ziet in het liberale element in het Ministerie de groote oorzaak van de weinige activiteit, welke er z.i. van uitgaat. En hy betreurde het destijds opnemen van een liberale en het niet slagen van een parle mentair Kabinet op rechtschen grondslag. Dr. Colyn zal in de Kamer bij de verde diging van zijn beleid nog wel nader en dui delijker ingaan op allerlei critiek. Er wordt beweerd, dat 't bij de algemeene beschouwin gen spannen zal, maar als men dan vraagt: hoezoo? dan krijgt men in negen van de 10 gevallen een weinig duidelijk bescheid. La ten we den loop der dingen maar kalm af wachten! Aan het begin dezer week heeft Minister Marchant er voor gezorgd, dat het bekende spellingvraagstuk weer eens het onderwerp van veler gesprekken was. Over beide Ne- derlandsche zenders sprak Z.Exc. een radio rede uit, getiteld: „De laatste spellingsronde". En het Is niet uitgesloten, dat velen, die mi nister Marchant j.1. Maandavaond hebben be luisterd, toen hij zijn van 100 pet. optimisme ten aanzien van de invoering der nieuwe spel ling getuigende rede uitspraak, een en ander hebben gevoeld als een soort „verlengstuk" aan de bekende interpellatie-Tilanus in de Tweede Kamer, welke immers een brokje strijd bëteekende tusschen vóór- en tegen standers van de nieuwste spellingshervor ming. Het eenige en zeker niet onbelang rijke! verschil maakte immers uit het feit, dat de tegenstander van den minister niet was het feitelijk op dit speciale terrein on deskundige christelyk-historische Kamerlid, doch een taalgeleerde van den allereersten rang: Professor dr. J. Huizinga, hoogleeraar aan de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte te Leiden. Zooals men weet zond zijne hooggeleerde kort geleden aan den heer Hövelaar te Hil versum, den „vader" der eveneens bekende commissie-Overdiep, op diens verzoek een openbaar schrijven, waarin de professor on omwonden zijn meening te kennen geeft over den spellingstrijd. Minister Marchant nu wijdde zijn radio-rede bijna volkomen aan dien brief, waardoor zfln woorden een scherp karakter verkregen, om dat naar men zich zal herinneren prof. Huizinga zeer positief stelling nam tegen hetgeen door den gewindsman gedurende enkele maanden zoo hartstochtelijk wordt verdedigd. De Minister noemde het epistel eenvoudig „een brief vol misverstand". Z.Exc. liet er „geen stuk aan heel en verborg zijn gering schatting voor een dergelijk stuk werk in het geheel niet. Geen enkel argument bleek eeni- gen indruk te hebben gemaakt, de minister voelde zich zonder meer overwinnaar op het gansche terrein. Dus ook wat de invoering van de „examenspelling" betreft. „De stryd is gewonnen!", aldus riep hij uit, en vermoe delijk tot ergernis der tegenstanders van de nieuwe spelling, die zich geenszins als ver slagen beschouwen. Trouwens, wat bedoelde Z.Exc. met „laatste ronde"? Er moet dus nog „gevochten" worden, of achtte Z.Exc. zijn radio-speech als de overwinnende eind- phase Maar nogmaals de tegenstan ders geven nog geenszins krimp, getuige o.a. het naar aanleiding der radiorede versche nen verweerschrift van prof. Taverne. Intusschen kan niet betwist worden, dat mr. Marchant reden heeft omtrent de uitein delijke spelling optimistisch te zyn, waar hij kon verklaren, dat „het overgroote deel van het Onderwijs" de spelling-Marchant (noem haar toch de spelling-van Ginneken!, aldus verzocht Z. Exc., ondanks het feit, dat deze taalkundige het „vaderschap" ontkent) heeft aanvaard. De minister zei, zich aldus niet te kunnen voorstellen, dat het over groote deel des volks ook niet volgen zou (hierin kon hij zich wel eens geducht ver gissen!). Doch ten aanzien van deze dingen meende de bewindsman allerduidelijkste tee kenen te mogen zien. „Tallooze periodieken" (aldus Z. Exc.) volgen den nieuwen koers veel adverteerders ln dagbladen en mede een deel dier dagbladpers zelf. Ook noemde mr. Marchant de K.LM., waar de energieke direc teur op zyn kantoren alle overtolligheden in de schrijftaal doet weren. Dat déze dingen het spreken van „de laatste ronde" aanne melijk maken, zal er bij velen niet zoo grif ingaan...... Maar nu even over de bestrijding van prof. Huizinga. Zooals reeds gezegd: de minister toonde bitter weinig respect voor de geopperde on overkomelijke bezwaren. Hij begon met een „formeele onjuistheid" te constateeren. De prof. had geschreven: „Gaan Ministerraad en groote bladen om, dan zal het pleit ten gunste van de ministerieele beschikking be slecht zijn". „De geleerde maakt een tegenstelling, die niet bestaat!" zoo riep de minister uit, want de Ministerraad is het steeds met den Minis ter van Onderwijs eens geweest. Ook is van mr. Marchant nimmer aandrang uitgegaan, om de spelling thans reeds in den staatsdienst ingevoerd te krijgen, want de nieuwe schrijf wijze grijpt in de wetgeving veel dieper in, aldus Z. Exc. Hij wees erop, dat b.v. mede Economische Zaken mee is gegaan ten aan zien van het land- en tuinbouwonderwijs, wel een bewijs dus, dat de minister van Onderwijs niet alleen stond. Het sterkste was mr. Marchant ongetwij feld, toen hij zijn hooggeleerden opponent kon verwijten, dat dezegeen uitweg ziet uit den spellings-chaos en den loop der dingen maar aan de toekomst wil overlaten. „Hij ziet geen behoorlijke oplossing!" zoo concludeerde Z Exc. terecht. En hij vroeg zich af, of de Regeering zich dan maar onmachtig moet verklaren? De bewindsman meende in tegen deel, dat zij dient te onderzoeken of een op lossing inderdaad niet mogelijk is. En dat is dan nu geschied, met het bekende gevolg. De schryfwijze-Van Ginneken wil slechts over bodige wetenschappelijk niet te verdedigen letters verbannen. Dat er nog dubla zijn blij ven bestaan, achtte de minister niets erg, want ook De Vries en Te Winkel kent ze (paardestal- of paardenstal). Nogal uitvoerig weidde de bewindsman uit over het verleden, hoe 't vroeger is gegaan met Siegenbeek, die weer heeft moeten wijken voor De V. en Te W., na veel strijd en geharrewar. „De vereen voudigde spelling bracht het in twee maanden verder dan De Vries en Te Winkel in tien jaar!", aldus voorts Z.Exc. De meening van onze taalgebruikers van den eersten rang" de bona fide schrijvers verklaarde Z. Exc. te kunnen missen, want de letterkundigen, voorzoover kunstenaars, zijn taalhervormers, zijnde grootste zon daren tegen de oude spelling. Laten zij dus niet opkomen voor handhaving van de con- fectie-spelling! Met groote stelligheid verzette de minister ZONDAG 4 NOVEMBER. Hilversum, 301 m. 8.30 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.00 VPRO. 8.00 AVRO. 8.30 Gramofoonpl. 8.35 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.00 Voetbalnieuws. 9.03 Orgelspel J. Jong. 9.30 Declamatie A. Bouwmeester, en Gramo foonpl. 10.00 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. 10.30 Wr. D. M. Lévy: Het sprookje van den ritueelen moord. 10.50 Vervolg orkestconcert. 11.15 A. Pleysier: Rusland. 11.30 Vervolg orkestconcert. 12.00 Klokkenspel en Uurslag v. d. toren der O.L.V. Maria Hemelvaart-Kerk te Zwolle. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Omroeporkest o.l.v. 1'reep. I.30 Uit Bern: Verslag v. d. voetbalwedstrijd „Zwitserland-Holland", door H. Hollander. 3.50 Uit het RAI-gebouw: Reportage v. d. Zesdaagsche. 4.15 Gramofoonmuziek (Om 4.45 Vaz Dias). 5.00 Orgelspel C. Steyn. 5.10 J. Huy (saxofoon) en J. Jong (plano). 5.20 Vervolg orgelspel. 5.30 Voetbalnieuws. 5.50 H. Wiggelaar (viool) en C. Steyn (orgel) 6.00 Ds. E. D. Spelberg (causerie), B. Ver hoeven (orgel), To v. d. Sluys (zang) en J. Fletkamp (fluit). 6.10 Dr. N. A. Bruining: Tien jaren Vrijz. Prot. Uitzendingen in Nederland. 6.35 Vervolg concert. 6.45 G. J. Ligthart: De VPRO en zyn propa ganda. Hierna orgelspel. 7.00 Kerkd. uit „Leeuwenbergh" te Utrecht: Sprekers: Ds. B. J. Aris en Ds. F. Dijkema. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. H. Cals (sopraan). 9.15 Radio-Journaal. 9.30 „Melodieën van Montmartre" o.l.v. Mr. H. M. Merkelbach. 10.00 Uit het RAI-Gebouw, A'dam: Report. v. de Zesdaagsche. 10.20 Gramofoonpl. II.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Uit Carlton, A'dam: Melle Weerma and hls Red-White-Blue Aces. Huizen, 1875 m. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45 11.00. KRO. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Dr. J. G. Geelker ken, m.m.v. G. Matter (sopraan) en C. Kloppenburg (orgel). 9.30 Gramofoonpl. 10.30 Hoogmis. 12.00 Lezing. 12.15 Gramofoonpl. 1.00 Lezing. 1.20 Orkestconcert en lezing. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.20 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Mar tinikerk) te Groningen. Spr.: Ds. J. Ver meulen. Hierna gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Lezing. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Gramfoonpl. 8.20 Concert. 8.50 Gramofoonpl. 9.00 Orkestconcert m.m.v. solisten. 9.50 Pianorecital. 10.00 Lezing. 10.15 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. Gram.pl. 10.40—11.00 Epiloog. MAANDAG 5 NOVEMBER. Hilversum, 301 m. Algemeen programma* verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Pianorecital A. Heksch en voordracht Rie Beyer. 12.00 Ensemble Rentmeester en gramofoonpl. 2.00 Orgelconcert P. v. Egmond Jr., m.m.v. J. v. Kempen (tenor). 3.00 Voordracht Kommer Kleyn. 3.304.00 Vioolrecital Boris Lensky. A. d. vleugel: E. Veen. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Max Tak: „Radio Remaco". 5.30 Tuschinski's Select Salonorkest o.l.v. Max Tak. 6.45 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, m.m.v. A. Roodenburg (viool). 9.00 „De Staatsman thuis", hoorspel van Me lis Stoke. Regie: Kommer Kleyn. 9.30 De Ramblers o.l.v. Theo Uden Masman. 10.00 Uit het RAI-Gebouw, A'dam: Reportage van de Zesdaagsche. 10.20 Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Uit „The House of Lords", Den Haag: Het Ensemble Chas Daisy. Huizen, 1875 m. NCRV-programma. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. Fokkema. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonpl. 12.30 Concert door G. de Knegt-Ter Haar (zang), H. Berghout (cello) en R. Beute (piano). 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonpl. 2.45 Wenken voor de keuken. 3.15—3.45 Kniples. 4.00 Bijbellezing Ds. G. J. Duyvendak, m.m.v. sopraan en orgel. 5.00 Blaassextet o.l.v. P. v. d. Hurk m.m.v. F. Kloel? (orgel). 6.30 Vragenhalfuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.20 Causerie H. Amelink. 7.30 Vragenhalfuur. 8.00 Vergadering van de Vrije Universiteit in de Noorderkerk te Zeist. Sprekers en koor- concert. 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonpl. DINSDAG 6 NOVEMBER. Hilversum, 301 m. AVRO-uitzending. 5.306.00 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Arnhemsch Strijkkwartet. 11.00 Kook- en bakpraatje mevr. R. Lotge- ring-Hillebrand. 11.30 Vervolg kwartetconcert. 12.00 Gramofoonpl. 12.15 Ensemble „Lismonde" en gramofoonpl. 2.00 Voordracht Stlne Versluys-Lercu en gr Dl 3.00—4.00 Kniples. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO door Ds. B. J. Aris. 6.00 Omroeporkest o.l.v. Gerharz. 7.00 C. V. Bos (piano) en J. M. v. Veen (viool) 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Het AVRO-Aeolian-Orkest. 9.15 Uit „Tivoli", Utrecht: Bruckner's „Gros- P' Gr t" Leidln^: J' Wagenaar. 10.15 Uit het RAI-Gebouw, A'dam: Report. v. d. Zesdaagsche. 10.35 Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 1110 2100 Uit „Botte des Matelots", Den Haag: Het orkest Marco Majo. Hulzen, 1875 m. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. 1.00 Orkestconcert. 1.50 Reportage. 2.00 Vrouwenuur. 3.004.00 Modecursus. 4.15 Gramofoonpl. 5.00 Orkestconcert en gram.pl. 6.40 Esperanto. 7.157.45 Lezing. 8.00 Vaz Dias. Gramofoonpl. 8.15 Orkestconcert m.m.v. sopraan, in h„ pauze: gramofoonpl. 10.00 Populair concert. 10.30 Vaz Dias. 10.3512.00 Gramofoonpl. zich tegen de meening van prof. Huizing dat „gelukkig de talen (zyn), waar de uit- spraak zoo ver van de schryfwyze i3 weken, dat aan spellinghervorming nauwelyka ernstig kan worden gedacht" (Fransch, En- gelsch). Hierop meende de bewindsman niet minder dan o.m. aldus te moeten antwoorden: „Prol Huizinga kent het terrein niet, waarop hij de marschroute aangeeft". Voorts:: Prof Huizinga heeft aangetoond, dat geleerden niet weten wat ze behooren te weten". En ook: „Prof. Huizinga kan onze adviseur niet zyn" (wyl h(j zakelijkheid mist). Bepaald bescheiden klonken deze woorden van een niet-hooggeleerde geenszins en even min: Bijster beleefd! In 't algemeen verdedigde de minister zfln spelling tegen de bewering, dat onze taal door de zuivering er armer op zou worden. „Ik heb tal van goed gestyleerde geschriften ln de vereenvoudigde spelling gelezen," verze kerde de spreker, want schrijftaal en spreek taal behooren onafscheidelijk verbonden te zijn. De vereenvoudigers zien de anthitheae niet. Evenmin worden „kostbare taalmidde len" prijsgegeven. Maar de tegenstanders der vereenvoudiging willen geen oplossing! aldus Z. Exc., men wil van het oude woordbeeld eenvoudig niet scheiden. Mr. Marchant noem de het geval-prof. Huizinga een „interessant psychologisch geval", een typisch stukje con servatisme. Een betere qualificatie had Z.Exc. blijkbaar niet over voor het optreden van den professor. Mr. Marchant besloot met verheugd te con stateeren, dat bij alle verzet de voor standers zich gelukkig hebben georganiseerd („Spellingvrede"). „Intelligente, met het be drijfsleven bekende lieden, zien het belaitg van de nieuwe schrijfwijze in", verzekerde de minister, er voorts nog op wijzend, dat con tinueering van het verzet alleen kan leiden tot een langer durende verwarring. Of de ministerieele rede veel heeft bijge dragen tot bereiking van den spellingvrede waag ik te betwijfelen. Daarvoor wars zij te scherp en te „onvriendelijk", om 't maar eens zacht uit te drukken, 't Is zéér de vraag, in hoeverre „de massa" met het nieuwe mee wil gaan. Een desbetreffende enquete onder de „Haagsche Post"-lezers schijnt een overwel digende meerderheid voor behoud van het be staande te hebben opgeleverd. De resutlaten worden eerst aan 't eind van deze week ge publiceerd. Ik althans zou minister Mar- chant's optimisme momenteel niet gaarne wil len deelen! Parlementariërs. 3 November. Gelukkig voor ds menschheid, die het reeds te lang zonder con ferenties had moeten stellen, is er weer eens een conferentie in Londen. Nu eens over de vloten. Zooals dat met een internationale con ferentie usance is, is zij na anderhalven dag op het doode punt gekomen. Dan naïeveling, die hiervan schrikken mocht, diene het tot troost, dat een conferentie zóó hoort te be ginnen. Wij kunnen dan daarna de volgende phasen verwachten: De Amerikaan Norman Davis en de Japan ner Matsoedeira hebben samen golf ge speeld. Matsoedeira en de Engelschman Wilson hebben samen geluncht. Norman Davis en Wilson hebben op snip pen gejaagd. De conferentie is op het doode punt Matsoedeira doet nieuwe voorstellen, die hierop neerkomen, dat hij hetzelfde eischt als eerst, met iets erbij. Norman Davis en Wilson hebben geluncht en aan correspondenten verzekerd, dat de on derhandelingen nog niet zijn begonnen. Matsoedeira verklaart, dat Engeland een prachtig land is, dat het hem verheugt er te zyn, dat hij bewondering en liefde gevoelt voor het Engelsche vlok, zijn geschiedenis en zijn vorstenhuis. Matsoedeira zegt, dat Japans vloot geen kubieke meter bij die van Engeland mag achterblijven. Norman Davis verklaart aan de pers, dat Amerika den Japanschen eisch van rechtsge lijkheid en pariteit nimmer zal inwilligen. Norman Davis verklaart aan de pers, niets aan de pers te hebben verklaard. Norman Davis verklaart aan de pers, dat zyn verklaring aan de pers, niets aan de pers te hebben verklaard, niet moet worden uitge legd als een tegenspraak op het bericht, dat Amerika den Japanschen eisch van rechtsge lijkheid en pariteit nimmer zal inwilligen. Matsoedeira herhaalt, dat Japan niets min der dan volledige gelykheid der globale ton nage kan accepteeren. Amerika en Engeland wachten nieuwe Ja- pansche voorstellen af. Norman Davis en Wilson hebben geluncht met Matsoedeira. Indigestie. De conferentie is °P het doode punt. Matsoedeira verklaart optimistischer te zijn gestemd dan ooit. Hij heeft nieuwe voorstellen ingediend, die weer ongunstiger zijn dan dé vorige. Ze zyn alle verworpen. De heele conferentie heeft golf gespeeld. Men besluit, voor een week rust te nemen. Matsoedeira spreekt met belistheid de g«" nichten over zijn concessies tegen. Matsoedeira doet concessies. Matsoedeira verlangt tegenprestaties. De conferentie is op het doode punt. Norman Davis en Matsoedeira hebben sa men golf gespeeld. Da capo al fine. n °P een dag zullen wy vernemen, dat de conferentie het erover eens is, dat zy het ner gens over eens zal worden. Zij zal dan, zoodis men dat wel eens noemt, op het doode punt gekomen zijn.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2