Stadsnieuws Iachtig menschen Onze zaak is weer geopend J. VAN DE WITTE Predikbeurten RIJDT per HILLTVX HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 3 NOVEMBER 1934. z Niet verslappen. Bazar „Tesselschade". Een kunstenaar met glas. flciïtpJwOfd? VOOR TEGELS STEEDS VIM pOfiy EN NOOIT EEN GEWOON SCHUURMIDDEL! GEMBERBROOD 25 CT. Cor Krigee, v.Galenstr. 71, teief. 399 Rheumatiek opgesloten stalen in een gevangenis De nieuwe etalage is gereed Enig in Den Helder! Komt U ook eens kijken KETZER STRAAT 103 Zondag 4 November Weder een slachtoffer van de hulpbrug bij 't Zand. Visscherij. DERDEBLAD Qp, en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoog water (Texel) Wintertijd. Nov. Maan TpT önd. Zon opond. Hoogwater sm. nam. Z M P W P V 3.46 5.01 6.20 7.42 9.04 9 10.19 10 11.19 14.52 15.07 15.25 15.50 16.25 17.15 18.22 6.58 6.59 7.00 7.02 7.04 7.06 7.08 16.26 16.25 16.24 16.22 16.20 16.18 16.16 6.37 7.17 7.52 8.32 9.03 9.40 10.22 7.00 7.35 8.12 8.47 9.21 10.02 10.41 Licht op voor alle voertuigen. Zaterdag 3 Nov16.28 Zondag 4 16.26 Maandag 5 16.25 Het Is in het leven zoo, dat, als iets lang aanhoudt, de aandacht dreigt te verslappen. Volhouden en doorzetten is een moeilijke Kunst. En menig groot opgezet plan viel in duigen, omdat de volharding, het kenmerk van de ware geestdrift ontbrak. Dit geldt ook voor het werk van het crisis comité. Nu de nood zoolang aanhoudt, is het gevaar groot, dat wjj in het schenken van onze gaven gaan verslappen. Wie reeds her- haaldelijk gegeven heeft, komt er zoo licht toe om te oordeelen, dat het nu langzamer hand „welletjes" wordt. Wat zou het crisis comité gaarne dit nazeggen. Hoe gaarne zou het met overtuiging ook zeggen: Nu is het welletjes. Pe nood is voorbij. De behoefte aan kleeding, dekking, geldelijke steun is niet meer noodig. 't Is alles wel! Het is echter wel verre vandaar. Integen deel. Het is slecht, slechter nog dan te voren. Daarom mogen wij uist nu niet verslapen. Buitengewone tijden eischen buitengewone maatregelen. De winter staat al met een voet binnen de deur. De winter is wreed, voor wie niet heeft. Volhardt dus in uw goeddoen, gaat voort met het geven van Uw gaven. Het is zoo makkelek. In den gevel van het bureau der „Heldersche Courant" hangt de offerbus voor het crisis-comité. Daarheen met Uw gave, groot of klein. Wilt gij het anders? Noteer: giro 121145 M. A. Grunwald, pen ningmeester. Bedenkt: Wie goed doet, Goed ontmoet. Tot opvolger van den heer G. A. Gall is benoemd als Voorzitter van de commissie voor de machinistexamens de heer A. H. Voetelink, leeraar aan de Zeevaartschool te Den Helder. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagm orgen i3 alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 5 Nov. tot 12 Nov. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 't ALGEMEEN. Door het Nut zal gedurende drie maanden een houtcursus worden gehouden. Dit is de elfde en gezien het aantal jongens, dat zich steeds opgeeft, belooft het weer een succes te worden. Hoe kan het ook anders. Gedurende drie maanden eiken Zaterdag 3 uur les, gratis verstrekking van hout en gratis gebruik van gereedschappen, terwijl de vervaardigde arti kelen het eigendom der jongens worden. Voor verdere bijzonderheden wordt verwe zen naar de advertentie, voorkomende in dit nummer. LEZING MET LICHTBEELDEN. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie hoopt a.s. Woensdag, in het Evangelisatiegebouw, Palmstraat, de evange list L. Rosenberg, uit Lodz (Polen) een lezing met lichtbeelden te houden over: „Arbeid in Polen en Rusland". Reeds eerder hield de heer Rosenberg hier een lezing en wist zijn gehoor op boeiende wijze, met het verhalen van zijn talrijke ervaringen bezig te houden, terwijl de plaatjes als illustratie van het ge- sproken woord dienden. Zooals de advertentie meedeelt, is de toe gang vrij. GOEDE RESULTATEN WERELD- SPAARDAG. Naar de Directie der Nutsspaarbank ons mededeelt, hebben de resultaten van den Wereldspaardag de verwachtingen, gelet op ongunstige tijdsomstandigheden, verre over troffen. Door 240 personen werd op dien dag, on danks (jhet zeer slechte weer, een bedrag op hun spaarbankboekjes gestort, te samen f 16,166.99. 53 personen traden als nieuwe spaarder toe. DE SPAANSCHE SCHATGRAVER. De Spaansche schatgraver is in onze stad bezig slachtoffers te zoeken. Men toonde ons een schrijven, dat hij aan een stadgenoot ver zond, en dat wel bewijst op welke geraffi neerde, en uit zakelijk oogpunt beschouwd uitstekend ingerichte wijze hij zijn „bedrijf" voert. De aan onzen stadgenoot gezonden brief is namelijk in keurig Hollandsch, zonder een enkele taalfout, en met fraaie hand ge schreven. Nadere beschouwing ervan wees uit, dat hjj daarbij gebruik maakt van een cliché. Overigens werd het gewone trucje aange wend: de man zit voor schuld ln de gevan genis, er is een koffer met kostbaarheden ergens in een stationsdepót, waarvoor men persoonlijk moet overkomen. Voorloopig kan men volstaan met een telegram aan een „ver trouwd" adres. Wie dergelijke brieven mocht ontvangen, weet dus dat hij hier te maken heeft met op lichting en ze hetzij bij de politie, hetzij in de papiermand deponeeren moet. fancy-fair oranje harmoniekapel Een rectificatie. Wij hebben vermeld, dat deze fancy-fair ge opend werd door den heer A. J. de Jongh. Dit moest evenwel zijn J. de Jong, en worde by deze gerectificeerd. tentoonstelling heldersche padvinders. In het club-gebouwtje van de Heldersche Padvinders aan de Dijkstraat wordt heden en morgen een tentoonstelling gehouden van ver schillend^ voorwerpen, zooals, gipsafdrukken, planten en vlinders en diverse zelfgemaakte voorwerpen. De tentoonstelling is op beide dagen van 4—9 uur geopend. Het bestuur van de afdeeling „Tesselscha de" schrijft ons: Wie in deze tijden nog leeft van een be hoorlijk inkomen of salaris, wie nog niet aan den lijve den nood der tijden heeft gevoeld, kan zich slecht indenken hoeveel stille ar moede nog geleden wordt. Voor vrouwen, die op eigen beenen moeten staan, zelf den kost moeten verdienen, vooral voor hen, die niet steeds gewend waren dat te doen, is 't een harde strijd om 't bestaan. Deze vrouwen tracht de Ver. „Tesselschade" te helpen, o.a. b(j 't zoeken naar een betrekking, door steun bij studie, door oudere en gebrekkige dames een kleine toelage te verstrekken, door ze aan werk te helpen en dit voor hen te verkoopen, Kortom door ze in alle opzichten met raad en daad terzijde te staan. Hiervoor is echter geld noodig. En juist in deze tijden verminde ren de inkomsten en bijdragen en worden de uitgaven en aanvragen om hulp grooter. Om hieraan eenigszins tegemoet te komen, orga niseert „Tesselschade" in verschillende plaat sen bazars, waar werkstukken der diverse werksters verkocht worden. Zoo'n bazar zal in Den Helder gehouden worden op Dinsdag en Woensdag 6 en 7 November a.s. in het Mil. Tehuis in de Spoorstraat, 's middags van 35 uur. Bij de vele inzendingen is ook werk van dames op zeer hoogen leeftijd, ja zelfs van een dame met één arm, die trachten op deze manier nog eenigszins in hun onderhoud te voorzien. St. Nicolaas is in aantocht, U hebt allemaal eenige cadeautjes noodig. op onzen bazar vindt U ze te kust en te keur, ook ar tikelen, die niet in winkels verkrijgbaar zijn, wellicht komt U eens even bij ons kijken en naar wij hopen wat koopen ook? U helpt er onze werksters mede! Op het oogenblik in bloemenma gazijn „Corona" aan het werk. Wjj spreken hier van „kunstenaar", opzet telijk, omdat naar onze meening het werk, dat hier gedaan wordt, en waarover wij een en ander willen vertellen, kan worden verge leken met het werk van scheppende artlsten, van beeldhouwers, schilders, componisten, die hun werken opbouwen uit de inspiratie en de verbeelding. Wat wij in het Bloemenmagazijn „Corona" zagen .meenden wij veilig onder deze rubriek te kunnen rangschikken. De heer Kitzerow is een Duitscher. In Ne derland, dat toch ook zijn glasblazerijen bezit, wordt deze wijze van glasblazen niet uitge oefend. Men werkt daar naar vaste modellen, waarin het glas gegoten wordt. Daardoor kunnen dan verschillenden afgietsels worden gemaakt van zoo'n model. Bij den heer Kit zerow daarentegen kan men wel voorwerpen van glas in dezelfde modellen krijgen, maar ze zullen altijd onderlinge verschillen of ver schilletjes toonen, omdat ieder exemplaar afzonderlijk gemaakt wordt. Dat verhoogt dus de waarde van zoo'n voorwerp Het glasblazen is, men weet het, een zeer oud bedrijf. Zóó als het hier in de Koning straat uitgeoefend wordt, zonder model, zon der teekening, zonder voorafgegane metin gen, doch zuiver als gevoels- en inspiratie- werk, werd het reeds in de oudheid toege past. En de oude voorbeelden inspireeren het nageslacht tot nieuwe scheppingen. Het glasblazen geschiedt door middel van een steekvlam, die de te bewerken buizen gloeiend maakt en week, waarna de hand- werker-kunstenaar er mee kan doen wat hij wil. Het weeke, gloeiende glas wordt al draai end bewerkt, somtijds wordt er, door even blazen in de buis, vorm gegeven, maar in de meeste gevallen zijn het de bewegingen der handen, waardoor de fraaie modellen ont staan, die op menig dressoir of buffet een sieraad zullen zijn, waaraan de huisvrouw dagelijks weer nieuw plezier aan beleeft. De eigenlijke staven, die als materiaal won den gebruikt, komen uit het buitenland; het geheim van de vervaardiging, vooral ook van het aanbrengen der kleuren, is eigendom vaak van een enkel persoon. Italië, Boheme, Thil- ringen, Tsjecho-Slowakije, dat zijn de landen, die dit geheim bezitten, en de beroemde glas blazers daar laten geen woord los over de samenstelling van het glas. Het geheim van menige kleur of tint is dan ook met den be zitter ten grave gedaald. De firma Dauday te Haarlem tracht deze oude glasblazerskunst in ons land bekend te maken door een serie demonstraties als thans in de Koningstraat worden gegeven. Er is Donderdag en Vrijdag groote belangste- üng van de zijde van het publiek voor deze demonstratie geweest en zeker zal zij dezen dag niet minder zijn. De bedoeling was óók demonstraties te geven in H.B.S. en Handels school. Hierbij zal dan in het Duitsch een toe- lichting worden gegeven. Zeer interessant is het voor de jongens en meisjes den heer Kit zerow aan het werk te zien: (voor de ouderen ook!) hoe hij zijn staafje glas allerlei vormen geeft, en zeker zullen zij van zoo'n prac- tische les meer leeren dan van tien theorie lessen. Men moet dan ook lezen met welke waardeering de diretceuren van deze instel lingen over dè demonstratie spreken. „Bui tengewoon leerrijke en interessante middag", „de staaltjes zijner kunstvaardigheid gaven den leerlingen eenigszins een idee, wat de waarde vn een handwerk kan zijn, indien dit uitgeoefend wordt door een meester in zijn vak", dat zijn enkele uitlatingen, die wij mochten opteekenen. Verwonderlijk zijn vaak de kleurencombi naties, die bereikt worden. Zooals gezegd, de kleuring zelf is het geheim van de vervaar digers van het glas, maar aan den handwer ker-kunstenaar is het voorbehouden allerlei nuanceering hierin aan te brengen. Hoe dat gebeurt? Dat is niet te zeggen, ook dat be hoort thuis op het terrein van den kunste naar, die bijvoorbeeld een verwonderlijk fraai netwerk weet te tooveren uit zoo'n simpele glazen staaf, of die door de aanraking met zijn steekvlam allerlei tinten aanbrengt. Zoo'n steekvlam is niet voor de poes: 1200° C. zijn meestal noodig om het glas te bewer ken, en als het voorwerp dan af is, moet een kleine „afkoeling" plaats hebben van 500°. Zou dat niet gebeuren, dan zou het voorwerp bij sterke afkoeling weer stuk springen. De heer Kitzerow vindt zulke temperaturen gewoon; hij springt er mee om zooals wij met een beetje scheerwater. Wel steekt hij er de hand niet in, maar overigens... hij voelt het niet meer. Nochtans is het dezelfde hand, die het weeke glas regelt en met zeer groote gevoe ligheid iedere verandering ervan aanvoelt. Uren zou men hier kunnen staan en naar dit werk zien, en uren zouden wij nog kunnen schrijven erover Maar er is een grens en voor zoover men nog niet zelf is gaan kijken, is daar heden nog gelegenheid voor tot 5 uur. De toegang is geheel kosteloos. EEN FRAAIE ETALAGEKAST. Het is de heer J. van de Witte, de bekende horlogerie in dé Keizerstraat, welke door een nieuwe en fraaie étalage in zijn zaak deze ge heel heeft gemoderniseerd en tevens dit ge deelte der Keizerstraat aanmerkelijk heeft verfraaid. Een dergelijke étalage is in onze stad nog een unicum; de kast is geheel va#: eikenhout. Met de stijve glasplatenétalage i gebroken, bekjeede planken, in sierlijke go! vingen aangebracht, doen de geëtaleerde goe deren op hun voordeeligst uitkomen. Het is een lust voor het oog hier een oogenblik te_ blijven kijken. De verlichting is z.g. indirect, hetgeen beteekent, dat de lichtbron niet té) zien is. En dit is nog maar het begin van grooter plannen. Want ook het inwendige van den winkel krijgt een beurt voor de vernieuwing en verfraaiing. Maar dit uitwendige is een staaltje van goeden smaak en juist inzicht van wat een winkelétalage moet zijn, en de eigenaar zal er zeer zeker zijn genoegen aan beleven. reizen in duitschland. Naar het passagekantoor K. Kos, alhier ons mededeelt, bedraagt thans de korting op de passage-tarieven van de Duitsche Spoor wegen 25 pet. bij een minimum-verblijf van 7 dagen. Eenigst adres voor johann sebastiaan bach's luthercantate. Ter gelegenheid van de Herdenking van de Kerkhervorming 31 October heeft onder auspiciën van de Evangelische Maatschappij, afdeeling Den Helder, in de Nieuwe Kerk de jaarlijksche „Luther-dag" plaats gevonden. De beide voorgangers der Vrijzinnig-Hervorm de Gemeente waren de sprekers van dezen avond. Ds. F. W. J. v. d. Poel opende deze bijeenkomst, terwijl Ds. H. A. Enklaar het tweede gedeelte van den avond leidde. Beide voorgangers wisten zich een aandachtig ge hoor verzekerd; naar schatting woonde een 600-tal menschen deze kerkelijke bijeenkomst bij. Niet minder belangrijk was de avond door de medewerking van het Vrijzinnig-Hervorm de Kerkkoor, directeur Toon de Hoogh, het welk de grootsche en monumentale Luther- cantate van Bach ten gehoore bracht. De medewerkenden voor deze Bach-uitvoering waren onze stadgenoote, mej. Annie Rogge veen, ospraan, de heer Dick Weiman, bas-ba riton, leeraar muziekschool „Toonkunst", al hier, wonende te Amsterdam en verder onze stadgenoot Feike Asma, orgelist der Hoog- landsche Kerk te Leiden. Gaarne staan we even stil bij deze muzikale gebeurtenis. In 1935 wordt over de geheele wereld het feit herdacht, dat de grootste aller compo nisten J. S. Bach, 250 jaar geleden'werd ge boren te Eisenach. In geheel ons land b.v. zijn uitvoeringen in voorbereiding om de werken van dezen Meester-der-vocale en instrumen tale kunst ten gehoore te brengen. Met deze Bach-cantate hebben wij een voor proef gehad in den vorm van een goed uitge voerde cantate, met solisten en orgelbespeling. De structuur van het machtige-fugatische en rijk-polyphoon-inleidingskoor is van groot- schen inhoud. Bach geeft in dit oeuvre van al zijn kleuren, welke hij op zijn palet heeft te zien; dit begin-koor is zoo diep getroffen door Bach, dat een ieder onder den indruk komt bij de uitvoering van deze conceptie. De tenoren zetten het thema helder in met de klassiek woorden: „Ein fester Burg ist unser Gott", waarna achtereenvolgens de al ten, sopranen en bassen zich mengen en waar alle stemmen hun zelfstandige partij weten te zingen, zooals verlangd wordt; de eene climax na de andere volgt om tenslotte in een har monische ontmoeting van alle stemmen te ein digen in het D-dur-akkoord. Dat de orgelist, de heer Asma klank en kleur wist bij te bren gen, behoeft nauwelijks vermeld te worden. De soli en duetten: sopraan en bariton zijn van een niet mindere schoonheid. Vooral het duet gezongen door Annie Roggeveen en Dick Weiman geven momenten van ontroeren de schoonheid. De heer Weiman weet in de aria „Gib nicht in deiner Seele dem Satan und dem Lastern statt", de aanwezigen tot een hoorbare stilte te dwingen. Tot in de uiterste hoeken dringt zijn sympathiek en sonoor basgeluid door. Van de ongeëvenaarde moeielijkheden die hier gesteld worden voor solisten en koor bemerkt de arge- looze luisteraar niets maar bij meer inge wijden is bekend, dat dit recitatief en deze aria tot de allermoeilijkste behooren welke Bach's pen zijn ontvloeid. Mej. Roggeveen weet met haar solo: „Komm* in mein Herzens Haus" de aanwezi gen te boeien op eene wijze welke zeker alle lof toekomt. Mej. Roggeveen is geen beroeps zangeres, zoodat men het vertolken van Bach's vocale kunst niet moet onderschatten! Nochtans, helder en zuiver, maar ook tech nisch beheerscht werd de solo vertolkt. De heer Asma deed zich andermaal als een vaar dig begeleider kennen. Het koor hierna weer de leiding nemend eindigt tenslotte met het bekende Lutherlied, in vierstemmige bewer king. Het Hervormd Kerkkoor heeft met deze uitvoering wederom getoond dat het moei lijkste kan worden overwonnen, door nauw gezette studie en ernstige voorbereiding. De heer De Hoogh leidde de koren met vaste hand, zoodat ook weer deze vertolking van Bach's werk een daad van muzikale prestatie is waarop bestuur, leden en directeur met bijzondere voldoening kunnen terugzien. POST HR. MS. „HERTOG HENDRIK". Volledig gefrankeerde stukken voor Hr. Ms. „Hertog Hendrik" kunnen worden verzonden: naar Algiers 12, 13, 14, 15, 16, 17 Nov.; naar Oran 3, 4. 5, 6, 7, 8 Dec. Laatste buslichting aan het hoofdpostkan toor te 7.10 v.m. van bovengenoemde data. c onovertroffen tegen jicht, verkoudheid, spit, ischias hoofd- en zenuwpijn. Attesten van ruim 6000 Prof. en Doktoren j erkennen de goede en onscha delijke werking van T o g a 1. Horlogerie - Goud- en Zilverwerken Nummer 13 is algemeen erg ongunstig aan geschreven! Zelfs in onze moderne verlichte eeuw is voor velen het getal 13 synoniem met onge luksnummer. Lach niet ironisch lezer, haal ook niet uw schouders op ovar zooveel bijgeloof. Er zijn ook onder u, die het een slecht voorteeken vinden, wanneer er aan een bruiloftsmaal 13 personen zitten. Dertien is Jan Ongeluk, dat wordt algemeen ook erkend. Clinge Dooren- bos heeft zelfs onze gemeente bezongen, om dat de Heldersche politieagenten niet genum merd werden met A :t ongeluksgetal 13, maar dit nummer werd overgeslagen. Een Helder sche agent die nummer 13 droeg Ik ben eens op onderzoek uitgegaan, in hoe ver de marine hier met deze Hedlersche opvattingen meegaat, en of de Defensie ook bang is, oorlogsschepen, duikbooten e.a. met dit ongeluksnummer te voorzien. Dies begaf ik mjj naar de onderzeekazerne. Ik heb er geen spijt van gehad. De le of ficier, de heer J. J. Wichers, ontving vriende lijk en welwillend als altijd, de „Heldersche Courant". Wat voert u hierheen, vraagt de le of ficier, den persmuskiet. Het is wellicht een heele vreemde vraag, zeg ik. U moet niet lachen, maarhoudt de Nederlandsche Regeering ook rekening met het nummeren van marinebooten, zooals in de Heldersche gemeente dit b.v. met de politie agenten geschiedt. Zrjn er ook schepen, die no. 13 dragen? Dit vraag ik, omdat b.v. prof. Meinesz met de „K 18" uitvaart. Als de Re geering hem b.v. met een „K 13", als die er is, liet vertrekken, zou dit misschien voor velen aanleiding zijn, als ongeluksprofeet op te treden. De heer Wichers glimlacht. Hjj begrijpt, dat ik scherts. Een oogenblik zwijgt de le officier. Dan zegt hij op ernstigen toon: Integendeel, uit de practijk blijkt, dat b.v. onderzeebooten, die dit zoogenaamde on geluksnummer dragen, er gelukkiger af komen dan de onderzeebooten, die een ge luksnummer hebben. De Nederlandsche ma rine heeft een onderzeeboot, de „K XIH", die heeft dus zoo'n ongeluksnummer en juist op diezelfde boot heeft prof. Vening Meinesz de vorige maal een schitterende reis gemaakt, die niet alleen zonder ongelukken verloopen is, maar die allergelukkigste, allergunstigste resultaten voor wetenschap en marine heelt opgeleverd. Ik voor mij geloof niet aan on geluksnummers, aldus vervolgt de heer Wichers, maar tochuw vraag brengt mij iets in herinnering. Een heel sensationeel geval met een onder zeebooten. We wonen hier in een marinestad. Velen stellen hier belang in de onderzeeboo ten. Misschien is het wel iets waaruit veel te leeren valt. U zult zich herinneren, aldus gaat de heer Wichers voort, dat in het begin van het jaar 1932 de wereld opgeschrikt werd door een vreeselijke ramp. De „M 2", een super-onder- zeeboot van de Engelsche marine, was gezon ken. Onlanks alle pogingen tot redding is geen enkele der opvarenden uit deze onderzeeboot, die diep tot op den bodem der zee was weg gezonken, gered kunnen worden. Deze boot droeg, let wel, niet een ongeluksnummer. Er was echter een andere onderzeeboot, een zus terschip van die „M 2", bij de Britsche mari ne, die evenals de onderzeeboot, waarop prof. Vening Meinesz zijn expeditie ondernam, de „K XIII", heette, en om dertien uur zijn le officieeie duikproef maakte. Onder de meest beroerde omstandigheden zonk deze duikboot, tengevolge van een stommiteit. Vele dagen leefde men in de grootste onrust. Alle hoop, de 80 menschen uit die stalen, hermetisch ge sloten doodkist op den bodem der zee te red den, had men reeds opgegeven. Boot en equi page werden als verloren beschouwd. De bij- geloovigen, de ongeluksprofeten van het getal 13 schenen gelijk te krijgen. En tochhet nooitgedachte gebeurde. Niet alleen de equi page, maar ook de boot werd tenslotte in be trekkelijk goeden toestand weer aan de opper vlakte gebracht. Ik heb, daar ik me uiteraard voor het duikbootwezen ten zeerste interes seer, met groote belangstelling artikelen over deze sensationeele gebeurtenis in een En- gelsch blad „Engeneering" gevolgd. Van vele details heb ik aanteekening gemaakt. Mis schien is het wel interessant voor de lezers van de „Heldersche Courant", deze geschiede nis te vernemen. In het Engelsche tijdschrift „Engenee ring" heb ik hierover dezer dagen een uitge breid verslag gelezen en dit in het Neder- landsch vertaald. Aan de hand van dit relaas zal ik zooveel mogelijk het verloop van deze merkwaardige gebeurtenis weergeven. De bekende Engelsche admiraal sir John Jellicoe, die, zoo u wellicht bekend zal zijn, tijdens den wereldoorlog opperbevelhebber der Britsche strijdmachten ter zee was, had van de Engelsche Admiraliteit een bepaald soort duikbooten geëischt, ten einde deze als voor hoede dienst te laten doen van de Engelsche slagvloot. Deze booten behoorden tot de serie der z.g. „K"-booten. De bewuste ongeluks boot, die het er tenslotte toch goed afbracht, behoorde tot deze serie en droeg het fatale ongeluksnummer 13. Later werden een vier tal dezer booten omgebouwd tot de z.g. „M" (Monitor)-klasse en bewapend met een kanon van 38 cm. Jellicoe's bedoeling was, de Duitsche slag- vloot eerst op deze duikbooten te laten stoo- ten en aldus de vijandeljjke vloot te verzwak ken, alvorens een beslissenden slag te leveren, De Engelsche oorlogsvloot kon 22 mjjl loo- pen, daarom werd van deze onderzeeboot klasse ook dezelfde snelheid geëischt. Dit was in dien tijd, ja zelfs nog heden alleen moge lijk, door afstand te doen van het normale machine-type de Dieselmotoren en in de plaats hiervan turbines met olieketels toe te passen. Voor het varen onderwater en dagelijksch huishoudelijk verbruik, werd zooals gewoon lijk gebruik gemaakt van electro-motoren, die den benoodigden stroom ontvingen uit een ac cumulatorenbatterij. Het toepassen van een turbine met olie- ketelinstallatie aan boord van een onderzee boot, bracht echter zeer groote bezwaren mede. In de eerste plaats was de installatie zoo zwaar en omvangrijk, dat het depace- ment van de onderzeeboot zeer groot werd, n.1. boven water 2000 ton, en onder water 2700 ton. De lengte der boot werd daarbij meer dan honderd meter, hetgeen de manoeu vreervaardigheid, een voorname eisch voor een onderzeeboot, niet ten goede kwam. Dit blijkt hieruit, dat niet minder dan 4 dezer „K"-booten door niet-vyandelijke schepen ge ramd werden en verloren zijn gegaan. De onvermijdelijk optredende hooge tempera tuur der installatie vereischte bovendien een uitgebreid koelsysteem, daar het b.v. absoluut noodzakelijk was, dat voor het onderwater gaan, o.a. de schoorsteenen en vintilatiekokers gedurende ongeveer 30 minuten werden afge koeld, ten einde die deksels sluitend en water dicht te kunnen aanbrengen. Het spreekt van zelf, dat deze booten buitengewoon warm, en althans wat dit betreft, alleen in het koude jaargetijde eenigermate bruikbaar waren. (Wordt vervolgd). Alle-dag-kerk. Van Dinsdag t/m. Vrijdag in de Doops gezinde kerk, 'sav. van 78 uur. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v. d. Poel. 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Bediening van het H. Avondmaal. Ned. Herv. Gem. (WesterkerK, Weatplein)' Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Kerkdienst (Chr .Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, D3. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats Donderdagavond 7.30 uur, dankstond voor het gewas. Ds. N. v.d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenslr. 's Morgens 10.30 uur, Ds. Zwahler, van Den Haag. Liturgie. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. H. Bakker, van Amsterdam. 's Avonds half zes, Herdenking kerk hervorming door Ds. Bakker. Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond geen Bijbellezing Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Past. Th. Moleman. Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat Straatevangelisatie 4 uur. Tuindorp Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. Stadsritten v af 10 ct.p.p. Builenritten 5 ct. p. K M. Standplaats Julianapaik, tegenover „Bellevue" v.d. WIJST, Hoofdgracht 24. Tel. 565 Nadat kort geleden een autobus, wegens slippen, door de leuning geslagen en ln 't Groot N. H. Kanaal stortte, heeft thans een luxe auto ditzelfde lot ondergaan. Toen onze stadgenoot, de heer J. B„ Woensdagmid dag uit de richting Alkmaar komend de hou ten hulpbrug opreed, begon zijn wagen op de buitengewoon glibberige planken te slippen en ondanks alle mogelijke moeite was het hem niet mogelijk den wagen op de brug te houden en na door de leuning (een trouwens heel groot getimmerte) geslagen te zijn, stortte ook zijn wagen naar beneden om met een complete salto in het N. H. Kanaal terecht te komen. De rijder die er alleen in zat kwam er ditmaal, wonder boven wonder, met eenige lichte verwondingen af, doch automobi listen worden er nogmaals in 't bijzonder voor gewaarschuwd dat de bewuste hulpbrug, met het tegenwoordige natte weer een uiterst groot gevaar oplevert en het passeeren de grootste voorzichtigheid vereischt. Wenschelijk zou het zijn dat, gezien da zeer zwakke leuning op het brugdek een bad- ding werd bevestigd, waartegen bij slippen der wielen deze weder houvast op het brugdek kunnen krijgen, wat zeer zeker zal bijdragen om ernstige ongelukken te voorkomen. Het ongestadige buiige weer der afgeloo- pen week was niet zeer gunstig voor onze visschers, zoodat de visscherij in hoofdzaak beperkt bleef tot de garnalen, welke levend werden aangevoerd en verhandeld. De garnalenvangst was echter ook niet ruim, daarbij is de soort nog altijd wat klein van stuk, en de handel en het publiek vraagt groote ganalen. Vandaar dat de grootste gar nalen dan ook altijd het meeste geld opbren gen, Thans echter liepen de prijzen van daag nog al uit één al naar de kwaliteit van de garnalen. Haringvisscherij: Voor het eerst na een ge- ruimen poos is men weer begonnen met de najaarsharingvisscherij en werd het eerste pogen in zooverre met succes bekroond dat er een kist of wat haring werd gevangen. Jammer voor de betrokkenen, was de haring niet mooi van kwaliteit, wat natuurlijk altijd van invloed is op de prijs. De vraag naar haring is echter niet over weldigend daar er in IJmuiden nog al veel haring wordt aangevoerd. Hopen we echter toch, dat de najaarsharingvisscherij de be trokkenen aan een week geld helpt, en dat kan als er maar vangst is en het weer het toelaat dat er gevischt kan worden. Bot en palingvisscherij waren van weinig beteeke- nis. Er wordt en werd meermalen geklaagd over den achteruitgang van den vischstand in de Noordzee. Overbevissching en vernieling van klein- visch werd en wordt als de oorzaak daarvan beschouwd.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9