Stadsnieuws RIJDT per HILLTAX PHiLIPS-RADIO van Baaren HELDERSCHE COURANT VAN;DQNDERDAG 8 NOVEMBER 1 934. Een kindermiddag van de Heldersche Courant. Reisbureau Velthuijs Verhooging steunnormen Visscherij. Bazar Tesselschade. Technisch Bureau Spoorstraat3 6 - Telefoon 461 Speciale Servicedienst Het derde lustrum van den V.C.J.B. Uit het politie-rapport. Theoretisch examen Veilig Verkeer. IVÖC* gaan «w rêeen*? De organisatie van den landbouw aan het Departement van Economische Zaken. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. TXA/EEOfc BLAD Licht op voor alle voertuigen. ponderdag 3 Nov. VrijdaB 9 16.50 uur. 16.48 uur. Koopt bijtijds uw kaarten, opdat U en Uw kinderen niet teleurgesteld werden. Vandaag zullen we nog eenjge bijzonder heden vertellen over den Kindermiddag, die onze Krant Woensdag 14 November in de Ca- gino-zaal voor uw kinderen heeft belegd. Wij Komen daar met twaalf Heldersche meisjes en een beroemd goochelaar, prof. Samir Hao- fiem. De 12 meisjes zijn kinderen van abonné's, die dezen zomer een kampeertocht, op kosten van de Heldersche Courant, naar Texel maakten. Tijdens dezen tocht hebben de leidsters de meisjes aardige, geestige spelle tjes en andere dingen geleerd, waarmee ze U en Uw kinderen zullen vermaken. Doordat de kinderen in de zaal aan verschillende vroo- lijke zangstukjes mee kunnen doen zal het contact vanaf het tooneel, met de jeugdige bezoekertjes spoedig gelegd zijn. En dat is ook de bedoeling, want het moet een gezel lige gemoed el ij ke middag worden. Verder zullen de meisjes op het tooneel een paar leuke volksdansen uitvoeren en dan komt als clou van den middag de goochelaar, die met, zijn ongelooflijke stukjes de heele zaal in verbazing zal brengen. Haast u voor het koopen van kaarten, voordat u teleurgesteld moet worden. Reeds werden eenige honderden kaarten verkocht. De toegangsprijs voor onze abonné's bedraagt 0.10. Voor niet-abonné's ƒ0.20. Zij. die zich nog abonneeren, krijgen toe gang voor 0.10 en bovendien ontvan gen zij een bon, op vertoon waarvan een van hun kinderen op den Kindermiddag, op het tooneel, een aardige verrassing wordt uitgereikt. Kaarten verkrijgbaar bij Bureau Heldersche Courant, Koningstr. Bakker, Tuinstraat 60, Tuindorp; Riedeman, Oranjestraat 6; Biegstraten, Corn. Ditostraat 1; Jongkees, Paardenstraat. Op Texel was de zaal tot de laatste plaats uitverkocht en ook op Wieringen waren meer dan 500 kinderen die zich uistekend ver maakt hebben, terwijl gisteren de geheele jeugd van Wieringerwaard buitengewoon ge noten heeft. De jongens en meisjes die dezen zomer een inteekenbiljet hadden ingezonden voor den kampeertocht naar Texel en toen teleurge steld moestên worden, ontvangen een, gratis toegangsbewijs. Bijzonderheden vinden zij daarover in 't Juttertj'é van a.s.' Zaterdag. Bij beschikking van den Minister van financiën is de inspecteur der directe belastin gen enz. E. J. H. Volkmaars toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Leiden, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie dier middelen te Zaan dam en verplaatst naar de sub-inspectie der invoerrechten en accijnzen in Den Helder. CHR. NATIONAAL VAKVERBOND. Wy herinneren aan de propagnda-avond voor het Chr. Nationaal Vakverbond en den Chr. Besturenbond, welke hedenavond 8 uur wordt gehouden in het Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg. Als sprekers zullen optreden de heeren M. J. Kunst, hoofdbestuurder van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders, en H. Wetselaar, hoofdbestuurder van den Chr. Metaalbewerkersbond, terwijl de eerw. heer R. C. Franck van Oosterland een Slotwoord zal spreken. KON. NED. VER. „ONZE VLOOT", Heden is wederom de bekende Kunstkalen der 1935 van de vereeniging Onze Vloot uit gekomen, bevattende 12 reproducties naar eenige bijzonder interessante fotografische opnamen, verband houdende met het Marine- leven in den jongsten tijd. De kalender is ter bezichtiging opgehangen in de étalage-afdee- ling van de „Heldersche Courant". Het bestuur verwacht dat alle leden zon der uitzondering en de niet-leden, doch sterke voorstanders voor opbloei onzer Marine zich ih het bezit zullen stellen van een of meer van deze Marine-kalenders bij uitstek om daarmede in breeder kring belangstelling te wekken voor het streven van,,Onze Vloot". Voor de leden van Onze Vloot is de prys f 1-50 per kalender en voor niet-leden 2. de bestellingen daarvan worden gaarne aan genomen aan het Bureau Heldersche Courant RUNDVEELEVERING. In de perspublicatie betreffende de vee levering in de week van 1824 November 1934 is medegedeeld, dat de aangifte-kaarten voor 17 November 1934 bij de Gewestelyke Ladbouw-Crisis-Organisatie moeten zijn inge zonden. Dit moet echter zijn vóór Zaterdag 10 No vember 1934. Scheepspassages Spoor biljetten Luchtvaart bilj. Registermarken t.o. Postbrug. Reisplannen, begrotingen, brochures en inlichtingen GRATIS. Aanbieding van een adres. Woensdagmiddag 2 uur had ten Raadhuize, ten overstaan van den Wethouder van sociale zaken, den heer P. A. Smits, welke op een desbetreffend verzoek aan het College van B. en W. hiervoor was bereid gevonden, in een onderhoud de overhandiging plaats van een adres van den Helderschen Bestuurdersbond, houdende het verzoek er bij de Regeering wel op te willen aandringen, dat beter dan tot nu toe en op ruimere schaal de werkloozenzorg zou worden ter hand genomen. Bij de overhandiging, welke plaats had door den Voorzitter en Secretaris van den Helder schen Bestuurders Bond, werd door beiden onder meer de bedoeling uiteen gezet en ge wezen op den grooten socialen nood van de slachtoffers dezer wel buitengewoon lang durige crisis-omstandigheden, waardoor het nemen van buitengewone maatreglen dan ook volkomen gewettigd zou zyn. In het antwoord van den Wethouder, bij aanvaarding van het adres, kwam duidelijk naar voren, dat ook deze diep doordrongen is van den nood van hen, die niet met aard- sche goederen zijn gezegend. Kon de Wethouder vanzelfsprekend niet vooruitloopen op de bespreking en beslissing van den Gemeenteraad, zijn sympathie en zyn verklaring voor een goede plaats op de agende der Raadsvergadering voor dit adres te willen zorgdragen, wettigt de conclusie dat, vertouwende op de geste der Raadsleden in deze belangryke aangelegenheid, voor het behoud van onze volkskracht, de behandeling van dit adres met gerustheid kan worden tegemoet gezien. Afschrift: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden, W. Kraak en C. Steenlage, respectievelijk 2e Voorzitter en Secretaris van den Helderschen Bestuurders Bond, domicilie kiezende ten huize van laatst genoemde, Dahliastraat 92, alhier. Dat zij zich in opdracht van het Bestuur van bovengenoemden Bestuurdersbond tot Uw Raad wenden met het nadrukkelijk ver zoek, er bij de Regeering op te willen aan dringen, in den steun aan de werkloozen eenige noodzakelijke verbeteringen te bren gen; Dat deze verbeteringen zouden dienen te bestaan in: 1. Verhooging van de thans algemeen te laag geachte steunnormen. 2. Verhooging der percentages, in het bij zonder voor de arbeiders met lage loonen en groote gezinnen. 3. Verstrekking van een toeslag op de uit- keeringen gedurende de wintermaanden. 4. Maatregelen, teneinde de werkloozen op ruimere schaal van kleeding en dekking te kunnen voorzien. 5. Ruimere beschikbaarstelling van goed- koope boter en beschikbaarstelling van goed- koope aardappelen. 6. Hulp aan de jeugdige werkloozen door arbeid of steun. Dat, indien bovengenoemde maartegelen door de Regeering zouden worden getroffen, in den érgsten nood, waarin de w'erkloóZen óp dit .oogenblik. vprkeeren en dieontstaan is door den langen duur der crisis en de ver slechteringen, die met T Juli j,l. zijn inge voerd, eenige verlichting zou worden ge bracht. Dat deze verbeteringen ook bovendien zeer gewenscht zijn, omdat sommige levensmidde len thans reeds voortdurend in prijs stijgen en het winterseizoen voor de deur staat, dat höogere uitgaven voor levensonderhoud met zich brengt. Dat adressanten de overtuiging hebben, dat ook Uw Raad de billijkheid van hun verzoek zal inzien en dat zij de verwachting hebben, dat, indien Uw Raad en andere Gemeente raden, tot welke eenzelfde uitnoodiging zal worden gericht, aan dit verzoek zouden wil len voldoen, de Regeering daarvoor niet onge voelig zal blijven. Reden, waarom zij meenen te mogen ver wachten, dat Uw Raad zijn volle medewerking in deze zal verleenen. 't Welk doende, enz. Den Helder, 7 November 1934. (w.g.) W. KRAAK, 2e Voorzitter, (w.g.) C. STEENLAGE, Secretaris. Aan den Raad der Gemeente Den Helder. Het adres is voorzien van een toelichting, waarin een en ander gedetailleerd wordt aan gegeven. Het deed ons goed te lezen, dat ook de heer Gelder in het Wieringer interview een optimistisch geluid deed hooren ten opzichte van het zich herstellen van den wiergroei in de Waddenzee. Geduld hebben is een moeilijk te beoefenen, eigenschap, vooral in een tyd dat alles in eenige seosnden of fracties daarvan wordt uitgemeten. Toch zal geduld noodig zyn en de twee-tandige wierhaken, die dienden om het wier aan de steenglooiing uit zee op te halen, moeten maar goed bewaard worden, want wie weet hoe spoedig ze weer noodig zullen zijn. Mocht er eemnaal weer drijfwier zijn, dan zal het waarschijnlijk wel op andere plaatsen aanspoelen dan daar waar men dat vroeger gewoon was aan te treffen, maar weldra weet de kustbewoner op welk gedeelte van den dyk de stroom het meest staat en de windrichting blijft ook een woordje meespre ken. Hoofdzaak is nu, dat er een optimistisch geluid mag worden gehoord, want vooral nu heeft de menschheid dat noodig, en is van grooter waarde als het optimisme op gefun deerde basis berusten mag. EXTRA-ABONNEMENTS VOOR STELLING LOUIS DAVTDS. Dinsdag a.s. in Casino. Men weet, dat buiten de gewone abonne- ments-tooneelvoorstellingen, ten vorigen jare door de Casino-directie een extra cabaret avond is gegeven door het gezelschap Louis Davids. Zoo'n dergelykèn avond krijgen we ditmaal ook weer; het is altijd een voorstel ling, die zeer door het publiek wordt gewaar deerd, en ook nu zal de belangstelling onge twijfeld groot zijn. Het wordt een dol-gezellige en amusante avond, Louis Davids komt met zijn nieuwste producten, en hij brengt een uitstekend caba- Stadsritten v af 10 ct p.p. Buitenrilten 5ct. p. K M. Standplaats Julianapaik, tegenover „Bellevue" v. d. WIJST, Hoofdgracht 24. Tel. 5S5 retgezeglschap mee, Hierbij is o.a. de gevier de tooneel- en filmartist Joh. Kaart Jr., be kend door zijn creaties als „De Schele" uit,de Jantjes, en „Bram" uit de nieuwste film Mal le Gevallen. „Zie hier; hoe De Maasbode zich over deze kleinkunst 'uitlaat. In het Centraal Theater is Louis Davids gekomen om ook aan de hoofdstad zijn klein kunst te bieden. Deze is beschaafd, onder houdend en vermakelijk. Wij zingen met Louis Davids z'n liedjes mee en hebben er nog pleizier van thuis. We worden niet moe naar hem als geestigen en beschaafden con ferencier te luisteren want hy kent het ge heim om niet alleen te boeien maar ook kört te zijn en juist bij den climax af te breken. „De Telegraaf": Davids als eerste confer rencier was weer Davids, zooals vooral Am sterdam hem zoo goed kent. Sprankelend van humor soms, dan weer wrang in zijn levens echtheid een zeer geslaagde avond. Dinsdag en Woensdag in het MU. Tehuis Spoorstraat. De Vereeniging „Tesselschade" bestaat ai vele jaren. Haar doel is btcun aan de be schaafde onvermogende, vrouw, en regelmatig l.oudcn de plaatselyke afJeelmgen hun ba- zars, waar zij het door de leden vervaardig de werk aan den man, juister gezegd, aan de vrouw, trachten te brengen. De afdeeling Den Helder, die om de twee jaar zoo'n bazar houdt door omstandig heden is het thans evenwel drie jaar geleden, dat de laatste plaats had had Dinsdag- en Woensdagmiddag op de bovenzaal van het Alg. Militair Tehuis zoo'n bazar georgani seerd. De openingsrede. Het was mevrouw Kruys, die te drie uur de openingsrede hield: Het Bestuur der Afdeeling Den Helder van de Ver. „Tesselschade", aldus spr., zegt van harte dank voor het gehoor, dat gij aap onze uitnoodiging hebt willen geven. Ook spreken we hier onzen dank uit aan de da mes, die zoo vriendelyk waren ons te willen helpen. Op verzoek van het Hoofdbestuur grijp ik deze gelegenheid aan om U in herinnering te brengen, dat het doel der vereeniging is, verbetering te brengen in het lot van de bei- schaafde, onvermogende vrouw, door haar te steunen in haar pogingen om in eigen onder-j houd te voorzien. Wij allen weten door ons zelf of door ken nissen wel gevallen, waar dringend behoefte aan steun bestaat. En het zijn deze kringen, die onze vereeniging zoekt, omdat juist de schroom om om hulp te vragen, zoo groot is. Het is volstrekt niet slechts de alleen staande vrouw, die deze hulp noodig heeft, maar heel dikwijls ook de weduwe by studie opleiding van haar kinderen of bij het zoeken naar een of ander middel om zich door het leven te slaan. Zooals ik dus zeide: de Ver. Tesselschade steit zich ten doel de beschaafde, onvermo gende vrouw hulp te verleenen, o.a. door haar arbeid in den handel te brengen, wat wij met deze bazar beoogen. Een onzer inzend sters is een dame, die het bezit van één ha- rer armen moet missen. Verder zou is nog gaarne Uwe opmerk zaamheid willen vestigen op de bescheiden contributie van het lidmaatschap, zijnde ten minste 1.50 per jaar, een bedrag, dat, als wij er onze gedachten over laten gaan, voor de meesten van ons geen bezwaar zal zijn, en waarmee gij de Vereeniging zeer zoudt ver blijden, daar ook zij door de crisis helaas vele harer contributanten verloor en juist in den tegenwoordigen tijd, nu zoovelen hun opge spaarde geld verloren hebben, is de behoefte aan hulp grooter geworden. Indien gij belangstelling voor dit doel en streven mocht gevoelen, hebben we nog eenige brochures ter nadere kennismaking voor u ter inzage. Mogelijke nieuwe leden worden gaarne door onze secretaresse, mevr. Feenstra Kuiper, ingeschreven. Nu noodig ik u allen uit, tot een rond gang, waarbij ik hoop, dat ge veel van uw gading zult vinden en verklaar thans de ba zar voor geopend. Wat er zooal te zien is. Wat er bij zoo'n gelegenheid te zien is en te koop is zeer veelzijdig en afwjssp- lend. Dat kan ook wel niet anders, daar iedere afdeeling haar aandeel inzendt. Het vervaardigde wordt door de dames zelf ge-r prijsd en door bemiddeling van het Hoofd bestuur verrekend. Er waren prachtige kleed jes, handwerken van allerlei aard, ook tëey- werk, cartonnagewerk, houtsnijwerk. Zoo za gen wy een tuintafeltje, dat wel zeer origi neel is; men kan het met een houten pen in den gpond steken, en dus overal met zich meedragen, waar maar schaduw is. Ook za gen wy handweefwerk, een groot, fraai kleed je hierin vervaardigd. Voorts babygoed, jum pers, aardig wollen speelgoed, sjaals, enz. En de tombola is niet vergeten; de trekking hiervoor had Woensdagmiddag te 4 uur plaats. Er was, van de zijde der Heldersche dames, groote belangstelling voor dezen bazar, en voor zoover wij dat konden beoordeelen, werd er aardig verkocht ook. In aansluitin gop het bovenstaande kunnen wy mededeelen, dat het zuiver batig saldo vandeze tweè dagen dus na aftrek van alle gemaakte onkosten 227.75 bedraagt. Hieronder laten wij den uitslag voigen der verloting: le prijs no. 21, 2e prys no. 52, 3é prys no. 34, 4e prijs no. 94, 5e prijs no. 93, 6e prys no. 81, 7e prijs no. 85. De prijzen kunnen worden afgehaald bij mevr. Feenstra Kuiper, Hoofdgracht 74. Wie van de dames of heeren bezoekers mist een lorgnet? Hiervoor vervoege men zich bij mevr. Teune, Spoorgracht 6. Reeds eerder werd in dit blad melding ge maakt van het vijftienjarig bestaan van den Vrijzinnig Christelijken Jongeren Bond. In deze vyftien jaar is deze, zoo klein en be scheiden opgezette, jeugdbeweging uitge groeid tot een vereeniging van vele duizenden leden. Als onderdeel der Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale neemt de V.C.J.B. wel een by- zondere plaats in. Geboren in een tijd toen de verschrikkingen van den wereldoorlog nog versch en schrynend waren, nam ook de V.C.J.B. zijn plaats onder de jeugd in. De jeugd die met laaiend enthousiasme werkte, bouwde aan de nieuwe maatschappy die op gericht zou worden op de puinhoopen der stukgeschoten wereld. Een periode van hard werken en grooten groei volgde, veel vreugde, het diep beleven der gemeenschap, de eenheid aan het kamp vuur, maar ook veel teleurstelling, toen bleek dat de werkelijkheid hard was, hard als staal, en de ideale wereld nog zoo verre waa Be zinning was noodig, en kwam. Door de teleur stelling heen groeide sterk, de moed om vol te houden, geboren uit verantwoordelykheids- besef en het geloof om te verrtouwen. Het eerste lustrum werd in November '24 gevierd met het spel „Het ontoegankelijk Licht", door beroepsspelers gespeeld. In 1925 werden de Vryzinnig Christelijke Studenten Bond en de V.C.J.B. in een secretariaat on dergebracht. In 1928 was het noodig om naast den reeds aangestelden vasten algemeenen secretaris een tweede aan te stellen. Met groote opgewektheid werd het tweede lustrum gevierd, nu was het spel „Advent" dat door de leden opgevoerd werd. Op 9 Juni 1929 kwam, op den wensch van de vier Vryzinnig Christelijke jeugdvereènigingen, V.C.S.B., V.C.J.B., Rijzende kerk en Centrale raad voor Vr. Chr. Jeugdwerk, de Vryzinnig Christelijke Jeugd Centrale tot stand. De V.C.J.B. beweegt zich op velerlei gebied. Zomers jongens- en meisjeskampen, spel en dans, vele lekenspelen vonden er hun oor sprong, reiswerk in binnen- en buitenland en het sociale en maatschappelyke werk, werk loozen kampen werden gehouden, Zondags schoolwerk enz. Het orgaan van den V.C.J.B. „Groei" verschijnt, ter gelegenheid van het lustrum in een zeer bijzondere uitgave. Daar in vindt men o.a. opgenomen de „Boodschap" izooals die door het Hoofdbestuur uitgege ven is. Door de tydsomstandigheden was het niet mogelijk het derde Lustrum centraal te vie ren, en zoo werd besloten dit gedecentrali seerd te doen, over een tiental plaatsen in ons land. Voor het gewest N.-Holland-Noord is dit te Alkmaar op 10 en 11 November. Waar ook de leden van de afdeeling Den Hel der in grooten getale aanwezig zullen zijn. HET NIEUWE VRUCHTENBROOD. Het nieuwe vruchtenbrood, een uitvinding von de Pomosin-Import te Utrecht, dat reeds eenige weken in de groote steden met gewel dig succes wordt gebakken en verkocht, zal ook hier ter stede door de luxe-boodbakkery van den heer heer A. M. Witsenburg, Hoofd gracht 60 in den handel worden gebracht. OPENBARE VERKOOPING. Notaris Schreuder heeft gisterenavond 7.30 uur in het lokaal „Musis Sacrum" publiek verkocht de volgennde perceelen te Den Helder: Het huis en erf aan de le Vroonstraat No. 80, groot 87 centiaren. Kooper J. W. Londen q.q. voor 1312. Het huis en erf aan de Laan No. 60, groot 1 are 5 centiaren, mitsgaders het onverdeeld 1/5 gedeelte in de brandsteeg daarachter, ge heel groot 15 centiaren. Kooper A. Grande q.q. voor 2560. Het huis en erf met taanketel en boet aan de Brouwerstraat No. 26, groot 79 centiaren. Kooper H. van Dok, voor 2350. Het woon- en winkelhuis en erf aan den Kanaalweg No. 164, groot 50 centiaren. Koo per P. de Beurs, voor 2900. Het pakhuis aan de Kanaalstraat No. 1, groot 54 centiaren, en het pakhuis aan de Kanaalstraat No. 3, naast het vorige perceel, groot 54 centiaren. Kooper P. Bregman q.q., voor 1596. Het perceel Bouwterrein aan de Dykstraat tusschen de huisnummers 4 en 6, groot 3 aren en 28 centiaren. Kooper J. Nelis, voor 850. Het huis en erf aan de Langestraat No. 124, groot 95 centiaren. Kooper A. J. Koning stem, voor 2501. Het huis en erf aan de Binnenhaven No. 133 met pakhuis daarachter aan de Achter binnenhaven No. 62. Kooper C. Taylor q.q., voor 2910. Het huis en erf aan de Schagenstraat No. 45, groot 72 centiaren. Het huis en erf aan de Schagenstraat No. 47, groot 74 centiaren. Het huis en erf aan de Schagenstraat No. 49, groot 74 centiaren. Het huis en erf aan de Schagenstraat No. 51, groot 68 centiaren. Kooper der drie naast elkaar gelegen per ceelen W. Molenaar q.q., voor 6701. Het huis en erf aan de Kolensteeg No. 5, groot 45 centiaren en het huis en erf aan de Kolensteeg No. 7, groot 54 centiaren. Kooper J. A. Steenman q.q., voor 2702. Het huis en erf aan de le Vroonstraat No. 22, groot 79 centiaren. Kooper L. Braat, voor 1662. Het huis en erf aan de Sluisdijkstraat No. 59, groot 1 are, Kooper J, Roomeijer q.q., voor 3300. Door een bewoner van den Dykweg is ken nis geegven dat hij uit een naast zijn wo ning gelegen steeg een heerenrijwiel vermist. Door een tweetal personen werd aangifte gedaan dat er uit hunne woningen een bedrag aan geld wordt vermist. Een onderzoek wordt ingesteld. Door een bewoner van de Violenstraat werd aangifte gedaan dat hij op 1 dezer is aangereden door een bestel-auto, waardoor aangever's auto werd beschadigd. Een onderzoek wordt ingesteld. Een bloemenkoopman deed aangifte dat uit een handwagen van hem een hoeveelheid bloe men is ontvreemd. Maandagavond werd telefonisch kennis ge geven dat er in de Spoorstraat een ongeluk had plaats gehad en een man in een perceel aldaar was binnengebracht. Bij onderzoek bleek dat bedoelde man, die reeds door een geneesheer was onderzocht, een verstuikten rechtervoet had bekomen. Toen hy per rywiel in de Spoorstraat reed stak een pl.m. 8-jarige jongen plotseling den weg over en liep tegen het rywiel aan, waar door de man kwam te vallen. De knaap, die niet bekend is geworden, bekwam geen let sel. De man is per auto naar zijn woning overgebracht. Tegen een aantal personen, die aan de lin kerzijde van den weg reden wordt proces-ver baal opgemaakt. Een man, tegen wien een arrestatiebevel was afgegeven, is aangehouden en naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. Als verdacht zich aan een zedenmisdrijf te hebben schuldig gemaakt is een man aange houden en aan het Hoofdbureau van Politie in bewaring gesteld. Wegens overtreding der Arbeidswet is er tegen een winkelier proces-verbaal opge maakt. „Daar is niets nieuws onder de zon". Wie goed nadenkt en zijn oogen den kost geeft, kan dit gezegde niet onderschrijven. Wel degelijk is er wat nieuws onder de zon, ja, in onzen tyd valt er schier dagelijks iets nieuws aan te wijzen. Mits men maar oogen en ooren openzet. Het leven is een voortdurend ver anderen en vervormen, onze maatschappij een levend organisme. Wat wij u heden te vertellen hebben, is zeker iets nieuws. Wij woonden Woensdag middag namelyk op de Ambachtsschool een theoretisch examen bij, dat werd afgenomen aan een aantal jongens, en dat straks zal worden gevolgd door een practisch examen. De jongens, die dit met gunstigen uitslag aflegden, ontvangen straks een diploma, en het behoeft hier zeker niet speciaal te wor den vermeld van welke groote opvoedkun dige beteekenis zoo'n diploma is. Maar laat ons regelmatig den gang van zaken vertellen. De hier bedoelde examens gaan uit van de vereeniging „Veilig Verkeer"; zij hebben de bedoeling aan de jeugd het begrip bij te bren gen, dat de verkeerswegen de groote wel te verstaan -enkel en alleen ook slechts voor het groote verkeer dienen, en dat men daar niet op kan spelen of blijven staan, dat fietswegen er voor den fietser zijn en voet paden voor den voetganger. Dat het noodig is dit begrip aan de jeugd bij te brengen wij spreken nu niet speciaal over Den Hel der, waar we in dit opzicht lang niet achter lijk zijn, maar in 't algemeen bewijzen de ongelukken, die helaas nog altijd plaatsvin den. Zoo'n diploma, dat aan jongens van 8 tot 10 jaar en ouder wordt uitgereikt, heeft een groote opvoedkundige waarde; de bezitter zelf heeft een voorsprong op zijn kameraad jes en bezit dus in dit opzicht prestige. Hy kan ze wijzen op de fouten, die ze in het ver keer maken, en hy kan ze zelf instrueeren. Zooals we zeiden, in de Ambachtsschool was het, dat hèt eerste gedeelte van dit schriftelyk (gedeeltelijk mondeling) examen werd gehouden. !Uit het bestuur der school was een Examencommissie benoemd, be staande uit de heeren I1, H. L. Maas, direc teur der reiniging, voorzitter, de beide adj.- inspecteurs der politie, de heeren Vrije en Schipper, alsmede den lèeraar Verkerk. Deze namen het examen af. Er was van de zijde der jongens, groote belangstelling; ze waren in twee klassen ver deeld. Het merkwaardige was de ernst, waarmede ze zich aan hun taak overgaven. Behalve verschillende vragen, die ze te be antwoorden kregen, moesten ze ook op schema's en plattegronden diverse verkeers situaties aangeven en de wijze waarop men als voetganger of fietser weer uit de impasse kon komen. Van de schriftelijke vragen, die beantwoord moesten worden, willen wy er enkele noemen. In te vullen: Als ik met de fiets een weg links moet inslaan, geef ik een teeken door de hand uit te steken. Blinden hebben vaak een vlaggetje of eenwandelstok by zich. De bocht ...is altijd klein. Een reeks vragen om te beantwoorden: Wat moet aan een fiets aanwezig zyn bij gebruik overdag en 's nachts? 14 wielrijders gaan gezamenlijk van Emma- straat naar Koningstraat. 6 dezer passeeren auto A, die sein geeft van vertrek. Wat moet nu gedaan worden? Moet de auto wachten? Behalve deze en meerdere vragen, waren er twee schema's, waaronder een van het Koningsplein, waarop diverse situaties waren aangegeven, die de jongens door middel van lijntjes moesten uitwerken. In een der klassen zelfs was voorts een ge- teekend schema voorhanden, waarop de voet gangers, de auto's en de fietsers door mid del van figuren waren aangegeven en de jongens allerlei situaties en verkeersproble men nader moesten aangeven. Tenslotte wer den ze nog allen getest op de verschillende verkeersteekens. Natuurlijk haperde het wel eens, maar over 't algemeen gelooven wij, dat zij het er niet slecht afbrachten. Zaterdag a.s. heeft het tweede, practische gedeelte, van dit examen plaats. Daartoe ver zamelen allen zich te twee uur op het Sta tionsplein; de jongens zullen dan op hun fietsen verschillende opdrachten moeten uit voeren. Zooals wij hierboven reeds zeiden, zy, die dit examen tot een gunstig einde brengen, krijgen het door de Vereeniging beschikbaar gestelde verkeersdiploma. De uitreiking hier van zal plaatshebben op W.oensdag 21 Novem ber, des middags te 2 uur, in het gebouw der Ambachtsschool, door den Burgemeester. Laat ons hopen, dat veel jongens hun diploma weten te veroveren: dit kan voor anderen een prikkel zijn op hun beurt te trachten dit examen af te leggen. Onder de belangstellende bezoekers was ook de heer Boogaard, van de Speeltuinver- eeniging. Men weet, dit lichaam houdt zich ook met de verkeerszaken bezig. INRIJ VERBOREN Een roode cirkel met wit veld beteekent: gesloten voor alle ver keer in beide richtingen Tivoli bioscoop, 7 uur. Donderdag 8 November. 8 Nov. Bazar Zusterhulp, Gebouw Ja»?"a- dwarsstraat 8, 's avonds 8 uur. 8 en 9 November. 8 en 9 Nov. demonstratie Uni Lever, Maat ij., Casino, 's middags en 's avonds. Zaterdag 10 November. Frysk Selskip „Gysbert Japickx", opfierinj fen ,,'t Hecchste", Musis Sacrum. Eenige maanden geleden is op het Departe ment van Economische Zaken een scheiding aangebracht tusschen den crisis-arbeid en den niet-crisisarbeid in den landbouw. De Minis ter heeft den crisis-arbeid opgedragen aan het College van Regeeringscommissarissen, on der voorzitterschap van den Secretaris-Gene raal van het Departement. De Directie van den Landbouw behartigt den niet-crisisarbeid. Deze werkverdeeling, die noodzakelijk is ge worden door de groote uitgebreidheid van het te verrichten werk, heeft een alleszins bevre digend resultaat opgeleverd. Op de Directie van den Landbouw evenwel ontbrak de Directeur-Generaal. Het ligt in het voornemen van den Minister om daartoe de benoeming te bevorderen van den heer Ir. A. L. H. Roebroek, lid van de directie van den Wie ringermeerpolder te Alkmaar. Van den nieu wen functionnaris wordt verwacht, dat hy den voorlichtingsdienst, het landbouwonder wijs, de proefstations en andere takken van de Directie van den Landbouw opnieuw zal organiseeren. Ook het College van Regeeringscommissa rissen zal worden versterkt. De Regeerings- commissaris Ir. S. L. Louwes, te Zwolle, gaf tot nu toe slechts een deel van zijn tijd aan dit werk. Op verzoek van den Minister heeft de heer Louwes zich bereid verklaard zich in de toèkomst uitsluitend aan zyn belangrijke taak als Regeeringscommissaris voor Akker bouw en Veehouderij te geven. In verband hiermede zal hij binnen korten tijd terugtre den uit zijn andere functies en zich te 's-Gra- venhage vestigen. Het contact tusschen het College van Re geeringscommissarissen en de Directie van den Landbouw zal worden gelegd door den Secretaris-Generaal. De Minister van Economische Zaken heeft voorts de behoefde gevoeld om met de leiden de hoofdambtenaren van zijn Departement ge regeld samensprekingen te voeren over de cri sisvraagstukken. Daartoe hoopt de Minister, onder zijn eigen voorzitterschap, den Secreta ris-Generaal, de beide Directeuren-Generaal en den Reegeringscommsisaris voor den Ak kerbouw en de Veehouderij in een crisisraad te vereenigen. 's-Gravenhage, 7 November 1934. Strafzitting van Dinsdag 6 November. Uitsrpaken vorige zitting. Cornelis Sm., vrachtrijder, Den Helder. Be sturen van een motorrijtuig, terwijl hem de bevoegdheid bij rechterlijk vonnis was ontzegd 25 boete of 10 dagen. Jitze T„ los arbeider te Zijpe (Schager- brug). Valschheid in geschrifte op een stem pelkaart. 14 dagen gevangenisstraf. Corn. Sm., vrachtrijder te Den Helder, Bedr. Bankbreuk. Vrijgesproken. Aris B., koopman, Arnhem. Diefstal van 4 electriciteitsdraden. Geen uitspraak. J. W. M., schilder, Den Helder. Zedemis- drijf. Eisch 1 jaar gev., 6 maanden gev. Frits C. Z. B., Den Helder. Hooger beroep vonnis art. 22 Motor- en Rijwielwet. Vonnis bevestigd. Anna Paulowna. Vier jaar voor onwaardige Vader geëischt. De zedezaak betreffende artikel 249 Wetb van Strafrecht contra den 44-jarigen gedeti neerden landarbeider Iman Corn. G. uit An na Paulowna, uitgesteld wegens ziekte van den verdediger werd heden met gesloten deu ren voortgezet. Tegen den verdachte vorder de het O. M. 4 jaar gevangenisstraf. Den Helder. Het beruchte artikel 250 Wetb. Strafr. De vrouwelijke verdachte Pietertje M., huisvrouw H. J. V. te Den Helder, niet aan wezig, had zich schuldig gemaakt aan mis drijf art. 250 W. v. Strafrecht en haar eigen minderjarig dochtertje uit winstbejag aan de ontucht overgeleverd. Deze zedenzaak, waar in een 5-tal getuigen charge, waaronder eenige marinemsLozen, waren gedagvaard, werd op grond van het zedekwetsende, met gesloten deuren behandeld. Tegen moeder Pietertje werd gevorderd 2 jaar gevangenisstraf. Anna Paulowna. Onheilspellende teekenen. Het was welte zien dat er in de middga- zitting, zooals men zegt, brokken zouden val len. Alleen reeds de markante figuur van Dr« Hulst, de justitieele chirurg, duidde al aan, dat het hier ging om een ernstige zaak, waarbij dooden vielen te betreuren. Terecht stond de 19-jarige Fred. Hendr. P., zonder beroep, wonende te Zaandam, 'n lang, schraal, gebrild ventje, aan hetwelk was ten laste gelegd, dood door schuld, op grond van het feit, dat hy op of omtrent 23 Juni j.U op den ryweg tusschen De Kooi) en Van Ewijcksluis in de richting Van Ewycksiuis, door zyn schuld heeft veroorzaakt dat een in het door hem bestuurde vierwielige motor rijtuig zittende passagier James Louman werd gedood. Hij had om naar Leeuwarden te komen, ter plaatse links moeten afslaan, wat duidelijk was aangegeven. Verdachte raakte echter de kluts kwijt, en reed reeht door met groote snelheid, door een raster werk daarna door een hek, waarop hij met

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5