Callantsoog. N/Vieringen. Vrachtauto over den kop geslagen. Schietpartij bij Dreumel. Broedermoord te Hoogland. De spoorwegaanslagen in Hongarije. Een mitrailleuse schiet op een verkiezingsstoet. Postwagen geplunderd. Overval met berooving. Tramongeluk. Julianadorp. Breezand. De heer Borst ernstig door een stier gewond. Het zeegrasbedrijf ten doode opgeschreven Het Kinderfeest van de Heldersche Courant de Wieringer waard. in Hoogheemraadschap N.-Holl. Noorderkwartier HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 8 NOVEMBER 1934. Mevr. Parmentier met haar beide kinderen aan de radio in afwachting van het interview hedenmiddag uit Indië. rooftocht gebruik hadden gemaakt van kaar gen. Van B. ontkende echter het hem ten Jaste gelegde: De marechaussee achtte verder termen aan wezig den 23-jarigen v. U. aan te houden en op te sluiten. Beide personen bleven ontken nen, doch toen de aanwijzingen zich tegen hen opstapelden, vielen zjj door de mand en bekenden zich aan de vier inbraken te heb ben schuldig gemaakt. De verdachten zullen ter beschikking wor den gesteld van den officier van justitie te 's-Hertogenbosch. In den loop van den dag zijn nog meer personen gearresteerd, ver dacht van medeplichtigheid. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. Fietser gedood. Op den Rijksweg Harderwjjk—Ermelo is gistermiddag een ongeluk geschied, waarbij een schoenmaker het slachtoffer is geworden. Bij het passeeren van een opengebroken weggedeelte wipte een vrachtauto een ijzeren wegplaat open, welke tusschen de as van den auto geraakte. Hierdoor sloeg de vrachtwagen over den kop. In dezen auto zaten zes jongelui, die op weg warén naar Amsterdam. Zij werden geen van allen gewond. Op het oogenblik dat de auto over den kop sloeg reed een wielrijder er achter aan. Deze, de 36-jarige schoenmaker, Huyer, kon zijn vaart niet meer temperen, zoodat een botsing onvermijdelijk Was. Hij reed tegen den auto met het gevolg, dat hij in zeer zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Ermelo moest worden gebracht, waar hij bij aan komst reeds bleek te zjjn overleden. De schoenmaker laat een vrouw met eenige kinderen na. Gisteren is de 22-jarige varensgezel H. van U. uit Dreumel, gevankelijk naar Arnhem ge bracht verdacht van poging tot moord op zijn tweelingbroer J. van U. aldaar. De jongeman had twist gekregen met zijn broer om een kleinigheid en toen J. van U. per rijwiel de ouderlijke woning verliet, fietste hij hem na. Op den dijk haalde hij zijn broer in vuurde in dolle drift vijf revolverschoten op hem af. De schoten hebben geen doel getroffen. Alleen de fiets werd beschadigd. De schippersknecht H. van U. is in den ge- heelen omtrek gevreesd om zjjn groote kracht en wordt dan ook ter plaatse steeds als de krachtpatser aangeduid, r :ze naam heeft men hem niet ten onrechte gegeven, want het jongmenseh, dat als zeer opvliegend en driftig bekend staat, heeft reeds meer malen op ge vaarlijke wijze gebruik van zijn lichaams kracht gemaakt. Toen hij n.1. veertien dagen geleden op het politiebureau moest verschijnen, verdacht van vernieling, wond hij zich zoo op, dat hij den veldwachter een der ooren gedeeltelijk af rukte en hem vervolgens naar de keel vloog. Het zou met den politieman slecht afgeloopen zijn, als niet eenige personen, die op het ge rucht waren toegesneld, hem uit zijn netelige positie hadden ontzet. Tegen het driftige heerschap werd toen proces-verbaal wegens mishandeling van een ambtenaar in functie opgemaakt. De veldwachter kan tengevolge van deze mishandeling tot op heden nog geen dienst doen. Teneinde den woesteling, verdacht van poging tot moord te arresteeren, werden vijf politie mannen uit den omtrek gerequireerd. In het dorpje Hoogland is Dinsdagavond Iaat een moord geschied. In de buurtschap Zeldert zaten bij de wed. B. tegen het mid dernachtuur eenige jongemannen te kaarten. Toen de 29-jarige zoon Arie thuis kwam, toonde hij daarover zijn ontstemming. Zijn 22-jarige broer Hermanus werd daarover °°s. greep een mes, dat op tafel lag, en stak daarmee zijn broer in de zij. Arie zakte neen en is kort daarna overleden. Het lijk is 00r de justitie in beslag genomen en ter ge rechtelijke schouwing opgezonden naar recht. H.B. is in arrest gesteld. °ngeluk met doodelijken adi.oop. .^'''^dagavond laat is de 61-jarige sigaren- ■s p 6 H. O. Heynen uit Overschie op den (ie r.avenwe<ï aldaar met zijn motorfiets in sloot langs den weg geraakt en verdronken. vpriiVeÉ> is Ier plaatse opgebroken en aan het ep eer onttrokken. Hij heeft geprobeerd over m Ji®a' v°etpad te rijden. Daarbij heeft hij de eer i over zijn stuur verloren en is in de sloot recht n De motorflets is boven op hem te- knei t *>ekomen. waardoor bij onder water be dronk m *»eraaltt- Op die manier is hjj ver- Wit»,.611»'11 een sI°°t, waarin nog geen meter aan i Het ljjk is naar het ziekenhuis an dea Coolsingel vervoerd. Buitenland Eerste verkoor van Matuschka. Het eerste verhoor van Matuschka, den dader van den spoorwegaanslag bjj Bia-Tor- bagg en vele andere, verliep Maandag zeer stormachtig. Herhaaldelijk kwam het tot heftigen woordenstrijd tusschen den president van de rechtbank en verdachte, die zich erg opwond en met armen en beenen sloeg en schopte, zoodat de president hem de boeien liet aanleggen. Matuschka, wien het er blijk baar om te doen was een indruk van krank zinnigheid te vestigen, gaf verwarde en fan tastische antwoorden. Steeds weer begon hij over den „geest Leo" die hem aangezet zou hebben tot zjjn misdaden. Toen Matuschka in het verdere verloop van het verhoor be weerde dat de geest Leo hem in de gestalte van Satan terzijde had gestaan, berispte de president hem op strengen toon, waarna Ma tuschka zich weer geweldig opwond en riep dat er toch een satan was. De president zeide toen dat de rechtbank zich niet door simula tie liet beïnvloeden en dat verdachte daarmee moest ophouden. Toen verklaarde Matuschka weer dat hij schuldig was en erg berouw had over zijn daad. Prettig land 1 Aan den vooravond der Amerikaansche verkiezingen is in het mjjnplaatsje Kelayres (Pensylvanië) een bloedig incident ontstaan. Een verkiezingsoptocht van de democrati sche partij werd plotseling uit een woonhuis van twee verdiepingen met een machine geweer beschoten. Veertien personen werden geraakt en drie hunner op slag gedood. Twee anderen wer den in stervenden toestand naar het zieken huis vervoerd, terwijl nog negen, onder Wie vijf vrouwen lichter gewond werden. De politie had moeite de opgewonden me nigte in bedwang te houden, daar deze dreig de het huis waaruit geschoten was, met dy namiet te laten springen. Daar men onlusten vreesde, kreeg de poli tie versterking uit het naburige Hazleton. D. N. B. meldt uit Warschau: Bandieten hebben in de onmiddellijke nabij heid van de hoofdstad een brutaal stukje uit gehaald. Vier mannen hebben in den afgeloo pen nacht, enkele kilometers voor Warschau, den postwagen van een personentrein uit Po sen overvallen en de dienstdoende ambtenaren met revolvers In bedwang gehouden. Zjj wier pen de geldtrommels uit den wagen, trokken aan de noodrem en sprongen van de treeplan ken toen de trein nog eenige vaart bezat. De opengebroken geldtrommels zijn vanmorgen reeds door de politie langs de spoorbaan ge vonden. Zij bevatten 40.000 zloty in contanten en eenige aangeteekende brieven. Een paar verdachte individuen zijn reeds aangehouden. Een doode, vier zwaar gewonden. Volgens een bericht uit Krakau heeft Dins dag in een bosch in de nabijheid van Tarnov West-Galicië) bij klaarlichten dag een overval plaats gehad op een voertuig, waarin zes personen waren gezeten. De roovers, vijf in getal, losten verscheidene schoten. Een vrouw werd gedood en vier der andere inzittenden werden zwaar gewond. De onverlaten be roofden de slachtoffers van het geld, dat zij bij zich hadden, waarna zij de vlucht namen. De buit bedroeg ongeveer duizend zloty. GEEN BRANDSTICHTING OP „MORRO CASTLE". In het rapport van de commissie van on derzoek van de ramp van de „Morro Castle", waarbij 114 personen om het leven zijn geko men, wordt gezegd dat geen bewijs is ge leverd van brandstichting en dat de ware oorzaak een raadsel is. Het feit dat zoovele levens verloren zjjn gegaan wordt geweten aan te laat alarm maken, terwijl de signalen en de organisatie ondoeltreffend waren. 21 gewonden. Te Lennep is Woensdag een tram van de lijn RemscheidLennep in een bocht ont spoord en omgeslagen. Van de 40 passagiers zjjn 4 zwaar- en 17 lichtgewond. STROOPER BETRAPT. In het jachtveld in den Oeverschen Koog ls door de Rjjksveldwacht proces-verbaal opge- maakt tegen den 26-jarigen T. te Den Oever wegens overtreding van de jachtwet. De heer W. K. Slik, hoofd der Chr. School, zal per 1 Dec. a.s. van hier vertrekken, door zijn benoeming tot hoofd der Chr. School te Elim bij Hoogeveen. LOOP DER BEVOLKING. IngekomenStijntje Bakker, van Al- blasserdam naar A. 105. Pieter Jan Paarlu berg en gezin, van Barsingerhorn naar C. 45. Vertrokken: Trijntje de Jong (Wed. Kamp) naar Barsingerhorn. Engeltje Weij naar Schagen. C. M. Waller Zeper en echtge- noote naar Haarlem. Jenny van der Vaart naar Alkmaar. D. J. M. H. Geerligs naar Alkmaar. bouwvergunningen. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente werden bouwvergunningen verleend aan: P. Vos Jbz., voor een zomerwoning; en M. C. Tuinman, voor een zomerwoning. 1 AANVRAGE i HINDERWETVERGUNNING. Door de Sinclair Petroleum Compagnie te 's-Gravenhage is vergunning gevraagd voor het mogen oprichten van een ondergrondsche benzinebewaarplaats met bovengrondsche af tapleiding op het perceel van den heer C. J. Jlmmink aan het Westeinde. VENTEN ZONDER VERGUNNING. Ondanks het feit, dat aan alle toegangs wegen der gemeente borden geplaatst zijn met het opschrift „Verboden te venten zonder vergunning" en reeds geruimen tijd door de politie waarschuwingen hiervoor gegeven zijn, is door den gemeente-veldwachter in de afge loopen maand zeven maal proces-verbaal op gemaakt wegens het venten zonder vergun ning in deze gemeente. WERKVERSCHAFFING. Het werk in werkverschaffing,' dat eenigen tijd is stopgezet, is thans weer hervat. Aari- vankelijk zjjn nog maar 5 arbeiders geplaatst. "9 ï9S 3 ERFPACHTSAANVRAGEN DUIN- TERREINEN. ivi Bij het gemeentebestuur dezer gemeente zijn weer een tweetal aanvragen voor het vef- krjjgen van erfpacht van duinterreinen inge diend, en wel voor het bouwen van een villa, en voor het bouwen van een zomerwoning. De heer Jb. Borst, caféhouder en vracht rijder, is Dinsdagmorgen op de Purmerender markt bij het lossen van een stier plotseling door het dier aangevallen. Eer de verschrikte omstanders konden ingrijpen drukte het dier den heer B. tegen een zwaar hek, zoodat dit kraakte, nam hem daarna weer op de horens en wierp hem omhoog. Gelukkig nam het beest daarna geen notitie meer van den heer B. en deze zag, hoewel hij zwaar gewond was, toch nog kans op den vrachtauto te vluchten. Intusschen gelukte het den heer Moor, helper van den heer B., met behulp van anderen den stier te knevelen en terstond werd de gewonde, die hevig uit het onder lichaam bloedde, naar het ziekenhuis vervoerd. Steeds bleef hij bij kennis en wilde naar huis getransporteerd worden, maar de wonden wa ren zoo ernstig, dat daar geen denken aan was. Al heel gauw liepen op de markt, waar de heer B. natuurlijk een bekend figuur is, de ernstigste geruchten, en waarschijnlijk is het 'daaraan te wijten, dat in een enkel dagblad reeds het allerergste gevolg werd vermeld. I Gelukkig waren deze berichten overdreven en kon men in het ziekenhuis hoop op herstel geven als zich geen complicaties voordeden. Tot heden zijn gelukkig geen berichten ont- vangen, die op een ongunstige wending in den toestand van den heer B. wijzen. i j Hippotytnshoei. POLITIE. Aan komen loopen: een schaap. Gevonden: een paar bruine handschoenen en een regenjas. Inlichtingen bij den gemeentebode. VERKIEZING LEDEN KIESCOLLEGE NED. HERV. KERK. De uitslag der stemming voor vier leden van het Kiescollege der Hervormdle Gemeente luidt: Herbenoemd O. J. Bosker, N. Kaan, L. C. Kolff en benoemd L. Noorden, in de vaca ture, ontstaan door de benoeming van den heer M. Minnes tot Ouderling. Allen hebben hunne benoeming aangenomen. UITVOERING MUZIEKVEREENIGING „HARMONIE". Men deelt ons mede, dat de uitvoeringen voor leden der Muziekver. „Harmonie" zijn vastgesteld op Zondag 18 en 25 November ais., in de concertzaal „Cöncordia". AFSCHEID Ds. K. O. FIN KENSIEPER. Zondag 25 November zal Ds. Finkensieper te Slootdorp zjjn afscheidspreek houden. Zon dag 2 December hoopt hij te Zaandam-West zijn intrede te doen. FEESTAVOND VAN DE R.-K. GE MENGDE TOONEELVEREENIGING „ST. HIPPOLYTUS". Zondag 11 Nov. a.s. houdt voornoemde Too- j neelvereeniging in het café van den heer Veerdig een feestavond. Opgevoerd zal wor- clen „Nerveus", blijspel in drie bedrijven. De avond is ook voor niet-leden toegankeljjk en zal door muziek van de „Kleine Kapel" wor den opgeluisterd. Vanaf Den Oever zullen autobussen om 6.35 uur vertrekken. De geleerden zijn het niet eens. Wethouder Tijsen contra den heer Gelder. Dat de heer Tijsen het niet eens zou zjjn met de meening van den heer Gelder, zooals die in interviewvorm in ons blad van Zater dag werd gepubliceerd, was wel te voorzien. In een onderhoud dat wjj over het hier- bedoelde interview met den heer Tjjsen op jdiens verzoek direct daarop hadden, somde men den heer Gelder er toe leiden de belang de beweringen van den heer Gelder op, die wjj in het kort hieronder weergeven. In de eerste plaats dan kan onze wethou der zich niet voorstellen, welke beweegrede nen den beer Gelde rer toe leiden de belang hebbenden in de zeegrasindustrie de zaken anders voor te stellen dan zjj zjjn. Hjj meent jdat het publiek met een dergeljjke Argu mentatie voor het verdwjjnen van het zeegras een rad voor de oogen wordt gedraaid. Als ;de heer Gelder zich inderdaad wil uitgeven Ivoor deskundige op het gebied van wierwaar- iden dan zal hjj met meer steekhoudende ar- jgumenten voor den dag moeten komen. De afsluiting van de Zuiderzee, aldus de heer Tijsen, heeft met den toestand van het wierbedrijf volgens den heer Gelder niets uit te staan. Echter antwoordt de heer Gelder 'op de vraag of de afsluiting dan geen invloed heeft, dat dit zeker het geval is wel bezui- ;den Wieringen waar de velden voor altjjd ver dwenen zjjn. Als de heer Gelder dan meent, jdat ik zoo krampachtig mjjn standpunt ver- Idechg met het oog op de schadeloosstelling [krachtens de Zuiderzeesteunwet, dan heb ik, [zou ik meenen in ieder geval, recht daartoe ivoor hen, die eens belanghebbenden waren bjj de wiervelden bezuiden Wieringen. Voorts zegt de heer Gelder dat de pacht aan de zee grasmaaiers en drogers is kwijtgescholden, iiets wat dankbaar zou moeten worden gecon stateerd. Dit is niet juist, aangezien de pacht wordt betaald per 100 K.G. gemaald zeegras. [Indien er derhalve geen zeegras is, is het vanzelfsprekend, dat ook geen pacht ver schuldigd is, terwjjl wat de pacht betreft voor de perken aan de djjken den drogers slechts voor 40 pet. Is kwjjtgescholden. De Zesdaagsche. - Een overzicht gedurende de middagraces. Wat den plantkundigen dienst van Wage- ningen betreft, welke o.m. tot de conclusie zou zijn gekomen dat er van een ziektever schijnsel sprake was, zal het belanghebben den ongetwijfeld interesseeren in welk rap port die conclusie is saamgevat. Het be staan van een dergeljjk rapport is hun en ook den heer Tjjsen tot dusverre niet bekend. Dat voorts het zeegrasbedrijf eerst na Wie- ringer kermis interessant zou beginnen te worden, waarmede de heer Gelder bedoelt dat het maaien en visschen van wier dan op zijn drukst wordt uitgeoefend, dit is volgens den heer Tijsen een pertinente onjuistheid, aange zien de kermistjjd integendeel als traditie heeft dat de maaiers dan juist reeds hun z.g. pakkengeld komen halen, een bewjjs, dat de wieroogst van het gemaaide zeegras dan reeds binnen is. „Stel," aldus de heer Tjjsen, „dat een ziek te in het zeegras ons hier inderdaad parten speelt, dan geef ik toch nog tegelijkertijd de schuld voor het verdwjjnen van het wier aan den afsluitdjjk daar ik hiervan meer dan ooit te voren de laatste veertien dagen nog eens de overtuiging heb gekregen. Bjj het lichten van kamers en fuiken n.1. zaten deze de laat ste weken gedeelteljjk vol zeegraswortels. Een bewjjs derhalve dat tot nu toe het zee gras met wortel en al nog door de stroomin gen verdwijnt. Vroeger gebeurde dit ook wel maar dan was de oorzaak te zoeken in het kruien van het jjs. Op onze vraag tenslotte aan den heer Tjjsen, wat of zjjn meening was over de toe komst van de zeegrasindustrie, werd ons medegedeeld, dat deze ten doode was opge schreven, want waar dageljjks kan worden geconstateerd dat de wierwaarden verz 'en kan toch bezwaarlijk alleen over een ziekte worden gesproken. NIEUWE ZAAK. Alhier is de Nieuwstraat met een nieuwe zaak verrjjkt geworden. Door Mevr. L. de Haande Jong is n.1. een winkel in manu facturen geopend. De bouw van het perceel, hetwelk een keu- rlgen indruk maakt, geschiedde door den aan nemer, den heer C. de Vries. Het schilder werk werd verricht door den heer Van Bruul, terwijl de heer P. Duijnker de electrische in stallatie aanbracht. Aan deze opening is nog iets verbonden, en wel een prijsvraag. Tégen zekere voorwaar den kan men n.1. mededingen naar de oplos sing van een rebus. Wjj hopen, dat ook deze zaak hier in een behoefte zal blijken te voorzien. Den Oever. Naar ons werd medegedeeld is tot hoofd van de Chr. School benoemd de heer H. G. Groot Enzerinck te Gelselaar (Geld.). Haven van Nieuwediep. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Engelsche stoomschip „Merel". De opening der Fransche Kamer. Doumergue (links) heeft het woord. Wederom een uitstekend geslaagde middag - Een enthousiast en dankbaar auditorium. Na Texel en Wieringen was gisteren Wie- ringerwaard, als derde pleisterplaats van de zes-weeksche tournée van de Heldersche Crt. aan de beurt. Ze stonden al voor half twee te wachten, de kinderen van den Wieringer- waard, stonden al door de ramen van het café van den heer v. d. Woude te turen; één hand voor het oog, in de andere de grijze toegangskaart geklemd. Ook nu weer een ge vulde zaal, ja, de Heldersche Courant heeft wel succes met haar kindermiddagen! Even na twee uur nam het spel een aanvang; één der heeren van de courant opende met een welkomstspeech en had direct contact met de jeugdige schare. In Wieringerwaard kunnen de jongens en meisjes goed zingen; dat bleek al bij het „Heldersche-couranti'-programma- lied, waarmee ingezet werd, maar het zou in den loop van den middag nog duidelijker tot uiting komen, toen tusschen de bedrijven door diverse populaire wijsjes uit volle borst mee- gezongen werden. Een paar jeugdige „debu- tantjes" gaven tot groote opgetogenheid van hun vriendjes en vriendinnetjes een solo zang; de jongelui applaudisseerden luidruchtig voor de prestaties. In de volgorde van het programma was een kleine wijziging aangebracht, die toch van zooveel invloed bleek, dat het succes dat van de beide vorige plaatsen nog overtrof. De 12 meisjes oogstten wederom grooten bjjval met hun zang- en volksdansen, terwjjl Prof. Samir Haofiem de Wieringerwaardsche jeugd een echt brok heerlijke opgetogenheid bereidde met zjjn knappe goocheltoeren. Het leuke bjj dit alles is, dat de kinderen in de zaal dikwijls meewerken, hetzjj gezamenlijk (De Vuurpijl, Brand in het Negerdorp) of in dividueel als assistent(e) van den goochelaar. Buitengewoon aardig was ook de medewer king van meester v. d. Ham, die met zijn kin derkoor eenige mooie zangnummers liet hoo ren. Dit exrta-nummer was al zeer gelukkig en het gaf zoo'n „plaatselijk" cachet aan den middag. Natuurlijk waren de aardige ca- deaux bij de kinderen zeer welkom, alla aanwezige kinderen gingen met een verras sing huiswaarts, de kinderen van de nieuwe abonné's met nog een cadeau extra! Met glunderende gezichtjes, dankbaarheid in de oogen, zag je ze naai- buiten stormen. Gauw aan moeder en vader vertellen: ik kreeg een fjjne reep chocola. Moe, en een fijne gooche laar was er, dieenz., en kijkt u es, dit kregen we toen we naar huis gingen". En nu Wooensdag a.s. in Den Helder: Casi no zal vol worden! Gisteren heeft te Alkmaar het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier on der leiding van den dijkgraaf, den heer C, Wjjdenes Spaans, vergaderd. De voorstellen tot overneming in eigendom, beheer en onderhoud van den Hoeverweg in de gemeenten Alkmaar en Egmond-Binnen; den weg op den Valkoogerdijk in de gemeen te St. Maarten, den weg op den ouden West- Frieschen djjk in de gemeente Schagen; van den nieuwen weg in de gemeente Oude-Nie- dorp, alsmede de voorstellen tot aankoop van een stukje grond te Schagerbrug ten behoeve van de verbetering van den doorgang in den West-Frïeschen binnendijk te Lagedijk; van een stukje grond te St. Maarten ten behoeve van de verbetering van de aansluiting vari den weg op den West-Frieschen binnendijk aan den Burghornerweg; van een perceel grond, deel uitmakende van de Hazedwarsdjjk te Zrj- pe; van grond van diverse eigenaren voor da wegverbetering op den Walinggdijk tusschen Ursem en Avenhorn werden z.h.s. aangeno men. Mede werd besloten tot uitgifte in erfpacht aan de prov. N.H. van het gedeelte van den Walingsdijk onder Avenhorn waarop het transformatorhuisje van het P.E.N. staat, als mede van een om dit huisje gelegen «trook grond. Tot verkoop van een stukje grond^

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7