Ingezonden Callantsoog. Breezand Anna Paulowna. Wieringen. Wieringerwaard. Texel. Fanfarecorps „Callantsoog". Een kindermiddag van de Heldersche Courant te Breezand. i Voor den Politierechter te Alkmaar. Ontevreden boeren. Toewijzing van kalveren voor het seizoen 1935. Jubileum-uitvoering. Zondag JJ- £af het Fanfarecorps „Callants- een uitvoering in hotel „De Haan". Deze avond beteekende een mijlpaal in het vestaan van de vereeniging, immers zij was de feestelijke uiting van het 15 jarig bestaan. ,pe datum was 9 Oct.). Het trouwe repeti- tiebezoek liet, naar de voorzitter, de heer C. van Twuijver memoreerde, vroeger veel te wenschen over. Ook met de directeuren heeft het corps gesukkeld. Maar sedert 5 jaren is ook die ellende vergeten. 9 Oct. 1929 werd als directeur benoemd de heer A. Vriesman. Tij dens zijn 5-jarig directeurschap heeft hg de vereeniging op steeds hoogcr peil gebracht, pe vereeniging wil bij dit eerste lustrum van haar directeur dan ook aan hem een blijven de herinnering aanbieden. Door mej. A. Am- huul wordt aan den heer Vriesman een prach tige dirigeerstok aangeboden, met den wensch, dat deze stok ook het 30-jarig bestaan der vereeniging zal beleven. Achtereenvolgens werden nu ten h .„ore gebracht de bekende marschen-potpourri Daar komen ze aan", gearrangeerd door j. Maas en „Corbeille d'été", een ouverture van G. Gadenne. Beide nummers werden keu rig uitgevoerd en oogstten welverdienden lof. Van de gelegenheid, welke nu werd gebo den, om de vereeniging te feliciteeren, werd druk gebruik gemaakt. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer 7.1- D. Eree- baart, burgemeester van Callaiaseog., die er zijn spijt over uitsprak, dat in het komende jaar geen subsidie aan het Fanfarecorps kan worden gegeven. Er is in de gemeentehuis houding momenteel geen geld daarvoor te vinden. Vervolgens wordt het woord gevoerd door Mevr. H. C. van MeertenZuêlen namens de dames-zangvereeniging „Zanglust" en de afdeeling van het „Centraal Genootschap". Begeleid door de beste wenschen worden namens beide vereenigingen bloemstukken aangeboden. De heer A. van Meerten neemt namens de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer het woord. Na een aardige toespraak overhandigt hij namens zijn vereeniging een enveloppe met inhoud. Spr. hoopt, dat dit ge schenk de grondslag mag zijn voor een instru mentenfonds. Namens de Voetbalvereeniging „Callantsoog" biedt de heer H. J. Schut een keurige bloemenmand aan. Hij wijst er op, dat vele leden van de voetbalvereeniging tevens lid zijn van het Fanfarecorps, zoodat weder zijds steeds voeling bestaat. De heer Jb. Bak ker overhandigt, vergezeld van gelukwen- scben, namens de afdeeling der Bouwvak arbeiders een enveloppe met inhoud. Vervol gens wordt nog gesproken door den heer P. Vos, namens de Vara-afdeeling, en den heer L. Wachendorff van Rijn, namens de afdeeling der Land- en Tuinbouwarbeiders. Met de beste gelukwenschen bieden ook zij, namens hun resp. vereenigingen, een enve loppe met inhoud aan. Na deze huldiging bedankt de voorzitter der jubileerende vereeniging, de heer C. van Twuijver, in een geestig speechje allen har telijk voor hun blijken van sympathie Het fanfarecorps speelt nu „En Excursion", passedouble vair D. D. Belleflamme. Hierna wordt opgevoerd „Nauke en Compagnon", vagebonderij in één bedrijf door P. Gerdas. Onbedaarlijk werd gelachen om de zotte stre ken van Nauke en zijn maat. Het stukje werd vlot gespeeld en oogstte een dankbaar applaus. De medespelers waren de heeren C. v. Twuij ver, H. J. Schut, A. Kruit, G. Kuiper en K. Baken. Na de pauze voigde het „vraagteeken"- nummer. Dit nummer, van de hand van den directeur, den heer A. Vriesman, stelde voor een repetitie van het fanfarecorps. Nooit kon men vroeger op tijd begumen. En elke laat komer had zijn smoesje wel klaar. Dit alles en nog veel meer werd geestig gereleveerd. De heer Vriesman heeft succes met dit verrassingsnummer gehad. Daverend is er gelachen. We zullen maar hopen, dat tegen woordig de repetities ordelijker verloopen! Opgevoerd wordt nu „Hannes wordt inge kwartierd", een blijspel in één bedrijf, door J. J. Rentmeester. Dit stukje werd zeer vlot gespeeld en oogstte daverende bijvalsbetui gingen. De medespelenden waren de dames N. Hooij, A. Butter en A. Ambuul en de hee ren a. W. H. de Wit en c. van Twuijver. Alvorens tot het laatste gedeelte van het programma over te gaan, oi ut nog een jubi laris gehuldigd. De heer A. Kruit is n.1. het eerste lid dat de vereeniging vanaf haar op richting is trouw gebleven. Namens de ver eeniging en haar directeur wordt den jubi laris, bij monde van mej. T. Vos, een admi- nistratiekast aangeboden. Tenslotte wordt nog uitgevoerd een drietal nummers, resp. „Juliana", marsch van A. M. van Leest, „Ned. School- en Volksliederen- potpourri" van Frits Jakma en Sarie Mareis van C. J. N. Cori. Ook deze nummers wer den goed naar voren gebracht. Nog iemand beklimt het tooneel, n.1. de heer S. Kooger. Namens de S.D.A.P.-afdeeling biedt hij een enveloppe met inhoud aan. Met een kort woord, waarin de heer Van Twuijver allen, die hebben meegewerkt om dezen avond te doen slagen, bedankt, sluit hij omstreeks half één dezen prachtig geslaagden avond. Een gezellig bal hield de aanwezigen de zaal was stampvol nog eenige uren bijeen. JAARVERGADERING CHR. VV. „A.D.O.". Na met gebed geopend te hebben, heette de voorzitter, de heer P. Molenaar Bzn., de aanwezigen welkom. Voorz. schetste de moei lijkheden, om in dezen tijd een vereeniging in stand te houden en uitte zijn dank voor de goede eensgezindheid, die steeds onder de 'eden van A.D.O. bestaat, en voor het ver trouwen, dat zjj in het bestuur stellen. Hij be treurde de weinige medewerking van die zjjde, Waarvan men ze juist zou verwachten; zelfs de Chr. muziekvereeniging S.D.G. weigerde oenige wedstrijden met muziek op te luiste- ren. Spr. wekte allen op, trots dit alles, moe dig voorwaarts te gaan en hoopte, dat ook deze vergadering mocht medewerken tot groei en bloei van A.D.O. Daarna kregen we het jaarverslag van den secretaris, waaruit we o.a. vernamen, dat het edental eenigszins verminderd is, doch de ern gebleven. Door het eerste elftal zijn 35 wedstrijden gespeeld, waarvan 17 gewonnen, gelijk en 1 verloren. Het tweede elftal en e adspiranten deden het in een zelfde ver houding. Vervolgens kreeg de penningmeester het woord en we hoorden dat A.D.O. financieel er prachtig voor staat. Besloten werd deel te nemen aan de winter competitie van den C.N.V.B. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de he.ren L. Schouten en G. Schenk werden herkozen en de heer D. v. d. Walle benoemd in de plaats van den heer L. Slikker, die niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen. Bij de rondvraag kwamen nog eenige huis houdelijke aangelegenheden ter sprake en na allen, in het bijzonder eenige donateurs, die door hun aanwezigheid blijk gaven van hun medeleven, bedankt te hebben voor de op komst, verzocht de voorzitter den heer G. Schenk te sluiten met dankgebed. Een middag van plezier voor U en Uw kinderen. TOEGANG GRATIS. Zaterdagmiddag is U door onzen agent een aardig drukwerkje thuisbezorgd, waarin ver rassingen werden aangekondigd voor U en uw kinderen en u verwacht dus dat we U hier over vandaag een en ander gaan vertellen. Welnu, de Heldersche Courant bereidt de jeugd in verschillende plaatsen in den kop van N.- Holland feestmiddagen. De eerste middag had plaats op Texel, voor een uitverkochte zaai. Tal van kinderen moesten hier teleurgesteld worden. Op Wieringen was eveneens een volle zaal, terwijl de gansche jeugd van Wieringer- waard een middag van groot pleizier werd be reid. En nu is morgenmiddag Den Helder aan de beurt en volgende week Breezand, We hebben daarvoor de gioote zaal van café Borst gehuurd. Wat we komen doen? In de eerste plaats zullen een twaalftal Heldersche kinderen voor u optreden, met leuke, pittige verzen en aller aardigste spelletjes, waaraan de kinderen in de zaal mee kunnen doen. De jeugd van de plaatsen die we nu bezochten, heeft gezongen en genoten; de jeugd van Breezand zal het niet minder doen. Er komt voorts een beroemd goochelaar, prof. Samir Haofiem, die U versteld zal doen staan, met zijn wonderbare goocheltoeren. Hg grgpt de voorwerpen zoo maar uit de lucht en doet tal van dingen die U ongelooflijk schijnen. Het aardige en interessante is, dat kinderen uit de zaai mee kunnen doen. Wat u dit alles kost? Niets, niemendal. Gp de plaatsen die we bezochten, hebben we entrée geheven, doch na overleg met onzen correspondent en agent ter plaatse, meenden we voor de jeugd van Breezand geen entrée te moeten heffen, omdat ons werd meegedeeld, dat de financieele toestand in verschillende gezinnen zoo is, dat het entrée van 10 of 15 eent voor velen een bezwaar zou zijn hun kinderen naar dezen middag van pleizier te zenden. En wij willen, voorzoover de zaal ten minste ruimte biedt, niemand buitensluiten. De toegangskaarten voor dezen middag worden dus gratis verkijgbaar gesteld en wel bg onzen agent, den heer C. v. d. Goes en bij de bezorgers van de krarit. Aan deze bezor gers kan men dus het aantal kaarten vragen dat men noodig heeft. We rekenen er natuur lijk op, dat men beslist niet meer kaarten vraagt dan men denkt te gebruiken, omdat men daardoor anderen, die graag heen zouden willen, buitensluit. Kinderen beneden vijf jaar hebben geen toegang. Alle jeugdige bezoekers van den Kinder middag ontvangen aan het begin een versna pering en aan het einde van den middag een verrassing. verplaatsing van het post kantoor te kleine sluis? Naar aanleiding van geruchten over ver plaatsing van het hulppostkantoor van de Kleine Sluis naar een ander deel der ge meente, hebben eenige personen en vereeni gingen, n.1. de afd. van de Holl. Mij. van Landbouw, de Z.A.P. (zaaizaadver.), de Neutrale Middenstandsver., de secretaris van de Gewestelijke Tarrwe-organisatie, de rayon administrateur van de Landbouw-Crisis-Orga nisatie en de Kassier van de Boerenleenbank, zich met een adres tot den Directeur-Gene raal van de Posterijen gewend, waarin be houd van het kantoor te Kleine Sluis be pleit is. OUDERAVOND SCHOOL I. De h^r K. Brugman heette namens de oudercommissie de aanwezigen op den ouder avond van School I welkom en droeg, nadat de heer P. Kooiman de notulen had gelezen en deze waren vastgesteld, de leiding aan den heer 't Hart over. Onder de mededeelingen was ook deze, dat de V.C.J.B. aan de adressen van mevrouw Westman en mej. Wins gaarne kleeding in ontvangst neemt, om deze aan hen, die daar aan behoefte hebben, uit te reiken. Leden van den C. V. J. B. verleenen medewerking bij het herstellen en veranderen van de ontvangen kleeding, maar ook hulp van anderen voor dit werk is zeer gewenscht. De heer Hamelink, onderwijzer, las een hoofdstuk voor uit Theo Thijssens „Het taaie ongerief", n.1. dat, waarin verteld wordt hoe „dankbaar" een paar echte jongens wel zijn, als een tante hun een paar hoedjes cadeau doet, die door een, zonder betaling vertrek- kenden, commensaal zijn achtergelaten. Wie de geestige manier van vertellen van Thgssen kent (en die de heer Hamelink heel goed tot haar recht deed komen), begrijpt, dat deze bijdrage op hoogen prijs werd gesteld. Na de pauze, op de gewone wijze besteed, en de rekening en verantwoording over het Sinterklaasfeest (alles was in orde), hield de heer 't Hart een inleiding over: „Gedachten over opvoeding in onzen tijd" en deed dit aan de hand van het boek van Dr. I. H. J. Vos „Voor het geluk van onze kinderen". Hoe verleidelijk het ook is over deze interessante stof wat meer te zeggen, zullen we, terwille van de plaatsruimte, ons beperken. Dr. Vos wijst in zijn boek op den invloed van oorlog en economische depresssie op de geestelijke en cultureele waarden; hoe onze tijd er een is van probeeren en zoeken, van twijfel op velerlei gebied en dat dit alles niet ongemerkt aan het opgroeiend kind voorbij kan gaan. De opvoeding moet, om geestelijke verwor ding tegen te gaan in samenwerking van HELDERSCHE COURANT VAN huisgezin, school en arts, er op gericht zijn sterke karakters te kweeken en het was onze indruk, dat Dr. Vos voor dat doel meer heil zag in de oude methoden dan in de nieuwere. Ook de heer 't Hart had voor zijn inleiding een aandachtig en dankbaar gehoor. Bij de uitreiking der lijsten voor het a.s. Sinterklaasfeest werd medegedeeld, dat men het vorig jaar door vermindering van inkom sten op de reserve had ingeteerd en de hoop werd uitgesproken, dat ook dit jaar de kin deren niet zullen merken, dat minder wordt. De heer Brugman sloot daarop de bijeen komst. Hippolytushoef. FRöBELSCHOOL-VEREEiMi^ING. TE HIPPOLYTUSHOEF. Van de rentelooze aandeelen ten behoeve van voornoemde school, werden uitgeloot de nos. 10, 16, 17, 31 en 37. Met het werk van de school, aldus de presidente, gaat het uitste kend en de belangstelling der ouders, voog den enz., buitengewoon. De onlangs gehouden feestavond met verloting verliep schitterend en bracht aardig wat geld op, vandaar dat men reeds een 5-tal aandeelen kon uitloten. Een voorstel orn met St. Nicolaas een feestje te houden, werd op de jongste vergadering aangenomen, zoodat met de voorbereiding zeil' worden begonnen. ALWEER ST. NICOLAASFEEST. Naar wjj vernemen, zullen ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest van de kinderen der O. L. en die der Bgz. Scholen feesten worden georganiseerd, waarvoor reeds de noodige in- teekenlijsten circuleeren. f. HET „SINTE MAARTEN-FEEST." Aangezien dit feest op Zondagavond viel, heeft onze jeugd het den avond te voren ge vierd. Voorzien van een brandende lampion, lantaarn, uitgeholde suikerbiet, enz. enz., trok de jeugd van huis tot huis door Hippo's stra ten, de bekende St. Maartensliederen zingen de. Ook op de andere dorpen en buurten de zelfde vertooning. Overal werd de jeugd koek jes, pinda-nootjes, appels of peren aangebo den, zelden liepen ze tegen een of andere vaste deur. Geen wonder dus, dat ze na afloop met zakken en tasschen vol lekkernij thuis kwa men en van hun rondwandelingen vertelden. De traditie getrouw is het St. Maarten of Keuveltjesavondfeest wederom onder de beste weersomstand; "■heden gevierd. IV. K. GEMENGDE TOON KEI-VEREEN- ING „ST. HIPPOLYTUS". Voor een flink bezette zaal gaf j.1. Zon dagavond voormelde tooneelclub een uitvoc Iring voor hare kunstlievende leden in 't ca: van den heer S. A. Veerdig. Na een hartelijk openingswoord van aen ZeerEerw. heer pastoor De Wildt, werd op gevoerd een blijspel in drié bedrijven, getiteld „Nerveus". De opvoering van het stuk was magnifiek. De rolverdeeling liet niet te wen schen over en was voor een elk geknipt ent zoodoende werd er den geheelen avond volop,, genoten en warén de lachsalvo's niet van de lucht. Wel een bewijs, dat stuk en spel in den smaak viel. De heer Pastoor bracht in zijn£l sluitingswoord dan ook dank aan allen voor het mooie spel door hen geleverd, waarna men nog een oogenblik bijeen bleef en den avond met een dansje besloot, onder de tonen van de Kleine Kapel, welke den geheelen avond de pauze zoo schitterend had opgeluisterd. Oester! and. KIESCOLLEGE NED. HERV. GEMEENTE. Tot leden van net Kiescollege der Ned. Herv. Gem. van Oosterland, Stroe en Den Oever werden j.1. Zondag na afloop der ïnor- gengodscüenstoefening herkozen de aftredende heeren M. Sz. Bakker, C. Jz. Bakker en C. K. Sprenkeling, welke allen weer hun benoe ming aannamen. ZAKENLEVEN Naar men ons mededeelt, is de heer H. Wilm3 alhier, voornemens over te gaan tot verbouw van zijn winkei cp hel Kerkplein alhier. De voorbereidende werlizaamireden zi„ i in handen gegeven van het architectenbureau Peters en Baanders alhier. politie. Proces-verbaal is opöc. .aakt tegen: Mej. L. wegens overtreding van de Winkel sluitingswet; T. V., wegsn het fietsen zonder bel; A. V., wegens het fietsen zonder licht; L. T. wegens het zich bevinden op verboden terrein. GEMENGDE ZANGVEREENIGING. „Zang en Vriendschap." Zondagavond gaf bovengenoemde vereeni ging een Soirée in „Concordia". Toen de heer Jn. de Haan om half negen met een keurig openingswoord den aanwezigen welkom heet te, stroomden nog steeds bezoekers binnen. Het beloofde een pracht avond te worden. Dan hooren wij van de vereeniging een twee tal zangnummers, welke schitterend werden vertolkt. Het applaus bewees wel in hoeverre deze zang geapprecieerd werd. Een woord van waardeering voor den dirigent, den heer Ho venier is hier dan ook op z'n plaats. Daarna trad de band uit Schagerbrug op, zooals de heer Haan had aangekondigd. „The funny boys" spelen heel aardige populaire liedjes, die door een refrein-zanger worden meegezon gen. De band kon ons echter niet geheel en al bevredigen. De violi3t was uitstekend, doch o.i. is de vioolpartij te klein om het te kun nen halen bij de blaasinstrumenten. De refrein zanger die eerst een nerveuzen indruk maak te, ontpopte zich later nog als één der beste krachten. Het geheel maakte een goeden in druk, althans voor een amateursband. Voor dansmuziek lijkt ons deze band totaal onge schikt, daar zjj absoluut geen rythme-gevoel bezat en daardoor een moeilijke begeleiding voor den pseudo-Bob Scholte vormde. Daarna gaf de zangvereeniging weer eenige mooie nummers, die aandachtig werden aan gehoord en vervolgens was het Cabaret aan de beurt. Onze „eigen" artisten, mej. C. C. Bruul DINSDAG 13 NOVEMBER 1934. en de heer M. Kooy, vermaakten het publiek in hooge mate. Zrj weten een dusdanig climax te bereiken, dat de zaal de populaire refreintjes mee buldert. In details te treden zou te veel ruimte vor deren, doch kunnen wij volstaan te vermelden dat beide dilettanten subliem waren. Tot slot wordt nog een Duitsch lied gezon gen en als het applaus heeft opgehouden, ge ven de „Funny boys" een potpourri uit „lm weissen Rossl", welk nummer als „shownum mer" moest gelden. Een geanimeerd bal was het einde van dezen zeer geslaagden avond. „Zang en Vriendschap" kan tevreden zijn. Den Oever. WEDER EEN TANKSTATION GEREED. Met den bouw van het tankstation aan het begin van den afsluitdijk te den Oever is men gereed gekomen, Het vulstation is inmiddels in gebruik genomen. i WOESTE RIJDERS. Tegen den 26-jarigen G. A. V. is proces verbaal opgemaakt wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Het betreft hier een chauffeur van een der i vele zand- en kleiauto's, die op onverantwoor- i delijke wijze door de kom van het dorp suisde. Moge de schrik er bij de heeren in komen! ONGEVAL. Toen Maandagmiddag de heer Joh. K. met een driewielkar, bespannen met twee hitten, aan het kroosrgden was, geraakte hij hij het inrijden van een dam, tusschen dampaal en kar bekneld. De ontboden geneesheer consta teerde dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was. f GEZELSCHAP DAAN POOL. Zondagavond trad in de zaal van den heer :P, Schenk, voor een talrijk publiek het duo- Daan Pool en Tommy Bouwman op. Wanneer men een voorstelling met deze heeren bijwoont, dan hoort men eenparig: „Wat vond ik het mooi" of „wat heb ik genoten". Zoo ook gis teravond. De nummers die zij ten beste gaven, uitvoerig te bespreken, zou ons te ver voeren. Alleen willen wij vermelden de tweemans revue: .Allemaal Poppekast", en ook de ern stige stukjes die door hen afzonderlijk werden uitgevoerd. Tot slot zij vermeld, dat ook het anti-oor- 'logsnummer „Gas" een succes werd. Op ver zoek kwam als finale: „Naar de Schager ten toonstelling". Een gezellig bal volgde. UïTSLAG STEMMING. Bij de Maandag gehouden stemming ter .erkiezing van twee Hoofdingelanden voor 'het Waterschap „de 30 Gemeenschappelijke jPolders op Texel", werden 172 stembiljetten j ingeleverd. Herkozen werden de aftredende (heeren Joh. Roeper Nz. (met. 126 stemmen) jen Jb. Poogaard Hz. (met 118 stemmen). MARKTOVERZICHT. De ruiuieraanvoer neemt thans geleidelijk af; de prijzen waren ditmaal echter vrij goed; voor een middelmatige melkkoe moet men nóg ongeveer 155 betalen. Kalfkoeien gin gen voor gemiddeld 125. Het jonge vee was eveneens vrij goed in prijs; een niet-drachtige ■pink ging gemiddeld voor 75 per stuk. Ook ide nuchtere kalve. en waren iets duurder. Ge- jmiddeld 6.per stuk. Voor enkele zware jgraskalveren betaalde men 30.per stuk. i Wolvee was er weinig; overhouders deden ongeveer 6.per stuk, doch het was vee van minder goede kwaliteit. De varkensprijzen op de boerderijen zijn iets omhoog gegaan; betaald wordt 15 tot 15 V2 cent per pond. Biggen op de markt ge- 'middeld 7.schrammen, hoogste prijs 15.—. Voor oude kippen werd gemiddeld 40 cent (per stuk betaald. De eierenprijs aan de veiling zakt iets; de middenprijs (eieren van 60 kg gemengd) be droeg toch echter nog 5.15 tot 5.25 per 100 stuks. De wolveehandel loopt hier ten einde; nog jsteeds geldt de lage prijs van 55 cent p. kg. BURGERLIJKE STAND. Van 1012 November 1934. ONDERTROUWD: T. Witte en C: C. E. Van 't Noorende. GEBORENJacob Jan, z. van T. A. Schraag en C. Brouwer: Alida Maria, d. van C. J. de Lugt en van C. E. de Vries. Johanna Maria Clazina, d. van J. A. Appeldoorn en van M. C. van den Hoorn. Pietje, d. van B. van der Vis en van N. Lap. O /ERLEDENH. Spigt, 78 j., weduwnaar van E. Smit. J. Bakker, 82 j., weduwnaar van T. Kikkert. R. Eelman, 55 j., gehuwd met T. den Braven. POLITIE. Gevonden: 1 manchester jas, 1 muts, 1 al pinomuts, 1 hek (van auto). Behandeling van belastingzaken op Maandag 12 November. I Wegenbelasting. Jan B., chauffeur, Callantsoog, 5.boete of 3 dagen. C. K., wagemaker, Anna Paulowna, 10. boete of 5 dagen. P. J. v. N., caféhouder, Den Helder, 15. boete of 5 dagen. M. de V., groentenhandel, Anna Paulowna, 5.boete of 3 dagen. C. W., rijwielhersteller, Breezand, 10. boete of 5 dagen. KI. Z., groentenhandel, Den Helder, 15. boete of 5 dagen. Rywielbelnsting. P. H. D., groentenhandelaar, Den Helder, j 5.boete of 3 dagen. Th. K., arbeider, Den Helder, 5.boete of 3 dagen. J. W. K., landarbeider, Heerhugowaard, 5.boete of 3 dagen. Jb. M., arbeider, Anna Paulowna, 5.boete of 3 dagen. Paulus M., visscher, Den Helder, 5.boete of 3 dagen. A. v. O., koopman, Den Helder, 5.boete of 3 dagen. C. R., arbeider, Anna Paulowna, 5.boete of 3 dagen. Piet R., visscher, Wieringen, 5.boete of 3 dagen. J. C. Z., stoker-olieman, Den Helder, 5. boete of 3 dagen. Een protestvergadering te Alkmaar tegen de uitvoering van de crisiswetten. Zaterdag is te Alkmaar een vergadering gehouden van boeren, die ontevreden zgn over den gang van zaken bij de uitvoering van de crisiswetten. De vergadering was samengeroepen door een comité van vier per sonen uit Westfriesland, n.1. de heeren P. Koqrjman te Wognum; K. Brugman te Ouden dijk, Zijp te Twisk en van Diepen te Groot huizen, die ieder voor zich de noodzakelijk heid betoogden van actie om een betere uit voering van de crisiswetten te verkrijgen en wel op zoodanige wijze dat zij beantwoor den aan hetgeen er redelijkerwijze van mag worden verwacht. Het meest naar voren komend waren de eischen: afschaffing van het graanmonopo- lie, instelling van een ministerie van land bouw en uitkeering van het „potje" van 12 millioen aan de vee- en varkenshouders, te wier behoeve het is gevormd. De steun aan de akkerbouwers mag h.i. niet verkregen worden ten nadeele van de veehouders, wat nu door het graanmonopolie wel het geval is geworden, nu dit monopo lie laatstgenoemden heeft gemaakt, tot een categorie van menschen, die steun geeft inplaats van dien te ontvangen. Het benoemen van een directeur-generaal van den landbouw is een stap in de goede richting, maar een tweede moet volgen, waar bij een ministerie van landbouw wordt inge steld, zooals we hier hebben gehad en zooals men alom in het buitenland nog heeft. Als de boeren niet reeds om steun hadden gevraagd, zouden ze zulks thans zeker niet meer doen, nu ze hebben gezien, dat goed bedoelde hulp werd verknoeid door ambte narij. Tenslotte werd nog een aanval gedaan op de activiteit van de besturen der drie groote centrale landbouworganisatie. Door de Nederlandsche Veehouderijcentrale wordt het navolgende medegedeeld: Zooals reeds voor eenigen tgd hekend werd gemaakt, zullen alle kalveren, die nS. 1 No vember 1934 geboren worden, ressorteeren onder de teeltregeling-1935, hetgeen dus in houdt, dat de mogelijkheid tot het wel of niet aanhouden dezer kalveren door de kalver-toe- wijzing-1935 zal worden bepaald. Ten aanzien van de kalveren, die weliswaar reeds vóór 1 November 1934 geboren werden, doch op dien datum nog geen gewicht van 60 kg wat betreft de stier-kalveren en 100 kg wat betreft de vaarskalveren bereikt hadden, is vastgesteld, dat door den datum, waarop deze dieren geschetst worden, bepaald wordt of zij onder de teeltregeling-1934 dan wei on der die van 1935 ressorteeren. Werden deze kalveren n.1. vóór 1 November 1934 geschetst, dan zullen zij, na de betreffende gewichten van 60 respectievelijk 100 kg bereikt te heb ben ,door een identiteitsbewijs-1934 gedekt dienen te zijn, terwijl de schetsing na 31 Oc- tober 1934 voor hen t.g.t. een identiteitsbe- wijs-1935 afgegeven zal moeten worden. Uit het bovenstaande kan afgeleid worden, dat de kalvertoewijzing-1935 als een zeer dringende aangelegenheid opgevat dient te worden. Het bestuur der Nederlandsche Vee houderijcentrale zou dan ook reeds geruimen tijd geleden tot vaststelling der betreffende regeling zijn overgegaan, ware het niet, dat het, van oordeel zijnde, dat inzake de toe wijzing voor het seizoen 1935 de aard der be drijven ten nauwste in aanmerking genomen dient te worden, voor deze regeling gegevens behoefde, waarover toentertijd nog niet ten volle beschikt kon worden. Aangezien de ontbrekende gegevens eerst één dezer dagen verstrekt konden worden en met de verwerking nog eenigen tijd gemoeid zal zijn, is voornoemd bestuur van oordeel, dat ten behoeve van den goeden gang van zaken aan de definitieve toewijzing een voor- loopige toewijzing vooraf dient te gaan. Uit dien hoofde is bepaald: le. Dat aan de rundveehouders, die voor 1934 een toewijzing van 2 of van een even aantal grooter dan 2 hebben ontvangen, door de betreffende Landbouw-Crisis-Organisaties ten aanzien van het seizoen 1935 voorloopig zullen worden toegewezen een aantal vaars kalveren en ongeregistreerde stierkalveren, gelijk aan de helft van het hun voor 1934 toe gewezen aantal. 2e. Dat aan de rundveehouders, die voor 1934 een toewijzing van 3 of van een oneven aantal grooter dan 3 hebben ontvangen, door de betreffende Landbouw-Crisis-Organisaties ten aanzien van het seizoen 1935 voorloopig zullen worden toegewezen een aantal vaars kalveren, en ongeregistreerde stierkalveren, gelijk aan de helft van het hun voor 1934 toe gewezen aantal verminderd met 5/a. 3e. Dat ten aanzien van de rundveehou ders, wien voor 1934 geen kalf dan wel 1 vaarskalf of ongeregistreerd stierkalf werd toegewezen, van wege de betreffende Land bouw-Crisis-Organisaties in eerste instantie nauwkeurig nagegaan dient te worden, of zij voor 1935 wèl of niet voor de toewgzing van 1 kalf in aanmerking komen. Indien duidelgk is komen vast te staan, dat zij voor deze toe wijzing wèl in aanmerking komen, zal hun bg deze voorloopige regeling direct 1 kalf worden toegewezen. Hierbij wordt echter op den voorgrond gesteld, dat één en ander onder geen voorwaarde ten gevolge zal mogen heb ben, dat aan deze categorie, te weten de groep veehouders, wier toewijzing-1934 0 of 1 be droeg, voor 1935 een grooter aantal kalveren dan het totaal der betreffende toewijzingen- 1934 wordt toegewezen. Hieraan dient met nadruk toegevoegd Ie worden, dat van ieder aantal kalveren, vof- gens bovenstaande regelen voorloopig toege wezen, de toewgzing wordt Ingetrokken met een aantal, gelijk aan het aantal runderen, ten aanzien waarvan de betrokken veehouder niet gebruik heeft gemaakt van de hem door de Nederlandsche Yeehouderijeentrale ge boden gelegenheid ze aan die Centrale te leveren. Ter verduidelijking zij hieraan het navol gende voorbeeld toegevoegd: Aan een veehouder, wiens toewijzing-1934 5 bedroeg, worden volgens de bovenstaande regelen voor 1935 voorloopig 2 vaarskalveren en ongeregistreerde stierkalveren toegewezen, terwijl hem gelegenheid wordt geboden even eens 2 drachtige dieren of (en) vaarskalveren met een identiteitsbewijs-1934 aan de Neder landsche Veehouderijcentrale te leveren. Van deze voorloopige toewijzing-1935 zal door hem eerst ten volle gebruik gemaakt kunnen wor den, zoodra hij de bedoelde twee drachtige dieren of (en) vaarskalveren met een iden titeitsbewijs-1934 heeft afgegeven. Heeft hg echter nog slechts 1 dier geleverd, dan zal hem op zijn voorloopige toewijzing ook slechts 1 identiteitsbewijs-1935 uitgereikt kunnen worden, terwijl, indien hij nog geen enkel dier heeft afgegeven, door hem van deze voorloopige toewijzing in het geheel geen ge bruik gemaakt zal kunnen worden. Tevens zij medegedeeld, dat daarenboven inzake het recht vaarskalveren boventallig aan te houden, door de Nederlandsche Vee houderijcentrale de restrictie gemaakt wordt, dat de voor dit recht benoodigde erkenning van den veestapel niet zal worden verleend, indien de betrokken eigenaar van de hem door de Centrale geboden gelegenheid rundvee te leveren niet ten volle gebruik heeft gemaakt. Ter voorkoming van misverstand dient hier bij te worden opgemerkt, dat een dergelijke erkenning slechts één seizoen van kracht zal zijn, zoodat een erkenning-1934 geen recht verleent om onder de toewijzing-1935 ressor- teerende vaarskalveren boventallig aan te houden. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Niet geplaatste stukken worden aiet teruggezonden.) LEVE BAUWE PRINS! Geachte Redactie. Als ik zeg, „Leve Bouwe Prins!" dan doe ik dat uit volle borst en met een waardeering ook voor de overige koene mannen van „De Uiver." Het deed mij dan ook genoegen, dat Mevr. A. Triest in uw blad van j.1. Zaterdag het opneemt, voor de bemanning van „De Uiver" en in het bijzonder voor onzen koenen Bouwe Prins. Ja, geachte mevrouw Triest, dat er door middel van een courant de aandacht op gevestigd moet worden, om zoo'n daad van één onzer plaatstgenooten te huldigen, is een oud verschijnsel. Prins is immers de een voudige werkmanszoon. En het is nog altijd zoo in onze samenleving, dat de prestatie van den eenvoudigen jongeling, minder wordt ge waardeerd, dan van hen, die vaak minder presteeren, doch voortkomen uit den élite stand. Wanneer zoo iets als in het laatste ge val voorkomt, dan zijn de heeren er als de kippen bij, om er de aandacht op te ves tigen. Toch geachte Mevrouw Triest, kan men ook te veel van het goede genieten. De hul diging van „De Uiver", nationaal bezien, komt in een stadium, om van te huiveren. Wanneer wij de voorbereidingen als nuchter mensch volgen, dan rijst de vraag, althans bij ondergeeekende en ik ben er van overtuigd bij velen: Kan die „Huldiging" niet wat min der kostbaar geschieden? Wanneer wij ver nemen, dat er elders tribunes ter ontvangst van 6000 personen worden opgesteld, dat er extra treinen zullen loopen, dure zit- en staanplaatsen zijn te verkrggen enz. enz. dan vraag ik mij af, wordt die huldiging, gezien de tijdsomstandigheden, niet te duur gekocht? Als ik spreek van tijdsomstandigheden, dan bedoel ik daarmede, dat, wanneer men bij die zelfde overheid aanklopt, om te helpen ver zachten den nood, van onze 300000 werkloo- zen zij vaak Oostindisch doof is. Dan heet het, er is geen geld, zie naar de momenteel gehouden Alg. beschouwingen over de Staats- begrooting, in de 2e Kamer. In ontveins dan ook niet mijn conclusie te trekken en te open baren, dat de Nationale huldiging van „De Uiver", tevens wordt gebruikt, als materialis tisch object. De mannen van „De Uiver", hebben een huldiging verdiend, een huldiging, welke op eenvoudige wijze evenveel effect kan sorteeren, maar zij moet niet overslaan in chauvinisme. Een dergelijke huldiging is zelfs voor de betrokkenen, mannen van eenvoud, beschamend. Laat de bevolking van Den Helder, enzen koenen Bouwe Prins, op eenvoudige wijze ont vangen, des te meer indrukwekkender komt zijn prestatie naar voren. Hoogachtend. J. J. SCHOEFELENBERGE Dn Helder 11 November 1934. o Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken ondergeteekenden eenige regels in uw blad te mogen plaatsen. GEDENK DE GEVANGENEN, ZIEKEN EN ARMEN. Nog slechts enkele weken, en het Kerst feest staat weer voor de deur. Velen zullen zich hierover verheugd toonen, doch al te veel anderen ontbreekt nagenoeg alles om wat vreugde en zonneschijn in hun woning te brengen. Vandaar dat wjj met een verzoek komen: Het is mogelijk, dat U iets te missen heeft, of dat U in de komende dagen iets gaat op ruimen. In dat geval zouden wij gaarne voor werpen als schoeisel, boeken, kleeding e.a. van u ontvangen om deze aan de hierboven genoemde personen door te zenden. Even tueel halen wij het hij u af, (schrijft u maar een briefje aan ondergeteekenden) en ook kunt u het doorzenden aan Tante Wilhelmina. Haar adres is Berkenlaan 39, Zeist. Verleden jaar zijn door de laatste diverse Kerstpakketten naar Den Helder verzonden, en zoo mogelijk zal dit ook thans weer ge schieden. Als laatste verzoek: wie kan een kinder stoel missen voor een ingezetene, welke deze dringend noodig heeft? Bij voorbaat voor uw gaven dank. A. Goijer, Californiestr. 71. J. Bos, Polderweg 25.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11