Radio-programma noch spo>t noch zot binnenland RIJDT per HILLTAX Wolvegasche varia. Het proces-Matuschka. Mijnramp in de buurt van Hokkaido. Misstanden op de hoogeschool te Moskou. Sterilisatie van gevangenen. Poincaré's landhuis wordt een tehuis voor kinderen. Oorlogsschilderijen. Japansch stoomschip gezonken. ~0Viq inia. (/Lqah£Üe/y IN PLATTE DOOSJES VAN 10stuks Weent De civiele dienst aan boord van de Normandie. Een caricatuur van Mussolini verscheurd. T128WL J OP GOEDKOOPSTE TEIEFUNKEN De Belgische commiezen trokken aan het langste eind. De taifoen in de Gele zee. Een Engelsch schip in nood. Moord op een chauffeur Een echtscheidingskliniek. Tarieven van het P.E.N- Clandestiene margarine bereiding in het Westland Begrooting Buitenlandsche Zaken. zjjn kameraad over de daar ter plaatse lig gende rails. Hij kwam te vallen en sleepte Jonkman in zijn val mee. Deze werd door een achter hem rijdenden autobus gegrepen. De Jongeman was op slag dood. O In de Stellingwerver van Wolvega vinden wij de volgende varia met betrekking tot den gerucht-gemaakthebbenden motor: Toen een dezer dagen als gewoonlijk de trein van vijf uur hier stopte, bleek het, dat een conducteur den naam Wolvega voor onze plaats niet langer juist achtte. Terwijl hy langs den trein liep hoorde men hem name lijk voortdurend roepen: „Edison-dorp, Edi3on-dorp Het gebeurde in een sigarenwinkel. Als vanzelf kwam het gesprek op den nieuwen motor. De klant geloofde er niet veel van. De sigarenhandelaar wel. „Want," zei hij, „ik heb al drie verzoeken, respectievelijk van de Shell, de Texaco en de Standard Oil om toch in hét vervolg de sigarettenaanstekers met hun producten te vullen." In dagen als de tegenwoordige ontdekken velen hun „dichterstalenten". Een plaatsge noot schudde het volgende uit zijn dichterlijke mouw: "t Is nu niet langer Parmentier, Het is nu voortaan Wardenier. Een paar buren op straat kregen ruzie over de vraag: waar in het komende, nieuwe Wol vega, het centrum zal zijn. En het blad zelf besluit zijn beschouwingen over de geschiedenis met de verzuchting. „Wij hopen de emotie spoedig te boven te zijn en zullen als een kleine plaats voortaan weer rustig verder leven." Sic transit gloria mundi! Buitenland Heeft Matuschka onder hypnose gehandeld. In het proces-Matuschka heeft de verdedi ger van den beklaagde voorgesteld -- getui gen te hooren onder wie de dochter van den beklaagde. Volgens de verklaringen van deze getuigen zou in een café te Boedapest een hynotiseur, Beo genaamd, verklaard hebben, jat hij Matuschka kon hypnotiseeren en hem er toe kon brengen huizen in de lucht te laten vliegen. Matuschka legde opnieuw ver klaringen af over de persoon van den hypno tiseur Leo. Hij heeft met dezen Leo dertig tot veertig ontmoetingen gehad te Boedapest. Het verhoor van den beklaagde is thans vrijwel gereed. Begaafd maar onevenwichtig. Zaterdag zijn in het proces te Boedapest getuigen gehoord over het karakter en de familibetrekkingen van Matuschka. Hun ver klaringen waren niet bepaald gunstig. De meeste getuigen noemden Matuschka wel be gaafd, maar buitengewoon onevenwichtig. Hij had steeds den wensch te kennen gege ven een groote carrière te maken. Het getuigenverhoor schiet zoo snel op, dat vermoedelijk het vonnis reeds tegen het mid den van de volgende week kan worden ge veld. MILLIOENEN-ZWENDEL IN FRANKRIJK. De directeur van de Société spéciale finan- cière te Parijs, Joseph Lévy, van wiens finan- cieele knoeierijen wij melding hebben ge maakt, is, naar Reuter meldt, in hechtenis genomen. 37 dooden. Uit Tokio wordt gemeld dat bij een ont ploffing in een steenkolenmijn in de buurt van Hokkaido (op het in het noorden van Japan gelegen eiland van dien naam) 37 men- schen werden gedood en 108 levend bedolven. Daar onmiddellijk reddingspogingen konden worden gedaan, konden de begravenen bijna allen worden gered; slechts vijf worden er nog vermist. Tot onderzoek naar de toestanden op de hoogeschool te Moskou was eenigen tijd geleden op initiatief van Kalinin een com missie ingesteld. Tal van studenten hadden namelijk den laatsten tjjd de hoogeschool verlaten, omdat er volgens hen onhoudbare toestanden heerschten. De lokalen waren slecht verwarmd, de leermiddelen onvoldoen de. de voorziening met levensmiddelen der studenten was jammerlijk en Je „roode" hoogleeraren bleken niet over genoegzame kennis te beschikken. Met deze klachten had den de studenten zich tot Kalinin gewend en de instelling der commissie was daar het ge volg van. Haar onderzoek moet de juistheid van de klachten hebben aangetoond. Het D. N. B. verneemt althans uit Moskou, dat tal van bestuurders en leerkrachten der hooge school reeds zijn ontslagen en dat <jp „zui veringsactie" zal worden voortgezet. DALENDE GEBOORTECIJFER IN ZWEDEN. Een professor te Trelleborg, die berekenin gen heeft gemaakt, op grond van de geboorte cijfers in Zweden, is tot de conclusie gekomen dat er in 1980 in Zweden in het geheel geen kinderen meer geboren zullen worden, indien de J ïarlijksche afneming van het geboorte cijfer aanhoudt. Voorts heeft hjj berekend, dat over 20 jaar het aantal schoolgaande kin deren (van 6'/, tot 14 jaar) slechts 50 60 procent van het tegenwoordige aantal zal bedragen. In de gevangenis van Moabil 11 I gevallen. De leider van het ziekenhuis van de gevan genis te Moabit bij Berlijn, dr. Schlegel, heeft het D.N.B. meegedeeld, dat sedert het inwer king treden van de wet op de sterilisatie (24 November 1933) in honderd en elf gevallen sterilisatie is toegepast. Twintig gevangenen zullen binnenkort aan deze operatie worden onderworpen. Poincaré heeft in zijn testament zijn land huis met tuin te Sampigny aan het departe ment van de Maas vermaakt. Mevr. Poin caré behoudt net vruchtgebruik. In het land huis, Le Cl as genaamd, zullen kinderen wor den gehuisvest die te Sampigny schoolgaan en een handwerk moeten leeren. Na afloop van den leertijd zal elke leerling een zeker bedrag aan geld krijgen. Het aantal gehuis veste kinderen zal telkens twaalf bedragen. GEEN AANSLAG OP TSJIANG KAI SJEK. Naar aanleiding van berichten uit Tokio omtrent een aanslag op maarschalk Tsjiang Kai Sjek deelt de Chineesche legatie in Den Haag mede, dat zij betrouwbare informaties heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat deze be richten ongegrond zijn. Ter waarschuwing voor de jeugd. Lloyd George heeft Zaterdag te Londen een tentoonstelling van oorlogsschilderijen geopend. Hij zeide, dat hij de uitnoodiging eerst had willen afslaan omdat het z.i. het eenvou digst was om de onbekende waarheden van den oorlog maar te begraven naast den on bekenden soldaat, maar het gevaar dat het levende geslacht liep bij 'n nieuwen oorlog, had hem tenslotte doen besluiten de tentoonstel ling te openen. Spr. was geen absoluut pes simist en hij hoopte dat de vrede bewaard zou blijven, maar als men wilde weten hoe in zakenkringen de algemeene toestand be voordeeld werd, dan moest men maar eens bij Lloyds informeeren wat een verzekerings premie tegen alle risico van den oorlog voor de komende 5 jaar kostte en als een hyper voorzichtig man ook voor de volgende 5 jaar nog verzekerd wilde worden bleek de premie meer dan verdubbeld! Deze tentoonstelling bevatte gruwelijke dingen, maar het allergruwelijkste kon nog niet halen bij de werkelijkheid, die niet alleen millioenen jongelieden maar nu ook vrouwen en kinderen te wachten stond van de uitwerking van luchtbom bardementen en gassen. Het was daarom beter dat vooral het op komend geslacht wist, en hier kon zien, wat een werkelijke oorlog beteekende, om daar door al zijn krachten te kunnen wijden aan de handhaving van den vrede. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 13 NOVEMBER 1934. DE HANDIGSTE VERPAKKING VOOR DEN VESTZAK Ongelooflijke getallen. Het nieuwe reusachtige Fransche stoom schip „Normandië" heeft naast de gewone bemanning een zeer groot personeel voor den civielen dienst aan boord. Daaronder bevin den zich zes wijnstewards, 114 koks, 73 hulp koks, 10 bakkers, 9 kappers, 3 geneesheeren, 628 hofmeesters en barkeepers, 7 drukkers en 31 boodschappers. Op eiken tocht neemt de „Normandië" 24.000 flessehen wijn en likeur, 20.000 fles- schen bier, 770.000 eieren, 7000 kippen of an der gevogelte, 16 ton vleesch en 57.000 stuks borden en glazen mee. Een te Nice verblijf houdende Italiaan zag in de étalage van een kleermaker politieke carlcaturen hangen, o.a. een van Mussolini. Hij achtte de teekening beleedigend en stapte daarom den winkel binnen maakte zich mees ter van de teekennig en verscheurde deze. De woedende eigenaar liet den Italiaan door de politie opbrengen, doch nadat deze de zaak had uitgelegd, werd hij vrijgelaten. De secretaris der Fascistische partij heeft 3$Hgj •-# Vraagt in/i'chétnqen b'j do Toletunkeri Qori/ice Stations 53 menschen omgekomen. Het Japansche stoomschip „Naho Maroe", dat naar Tsjemulpo onderweg was, Is bij Ko rea met 53 opvarenden in een storm ver gaan. En wonnen den wedstrijd Nederland België. den Italiaan gefeliciteerd in een brief, waarin hij hem beschrijft als een „waar Italiaan, die een vreemdeling een lesje geeft in goede ma nleren". Het Italiaansche blad „11 Messagero" noemt de daad edel en belangrijk." Nog 1300 visschers vermist. Het telegraafagentschap Sjimboen Rengo deelt mede, dat bij de havenautoriteiten in Korea nog eenige berichten zijn ontvangen betreffende het aantal slachtoffers, dat bij den jongsten taifoen om het leven is ge komen. Men komt to een aantal van 1300 vermiste visschers. Verscheiden schepen hebben 250 300 visschers, die in gevaar verkeerden, op gepikt. Volgens een officieele mededeeling zijn ongeveer 30 visschers naar de haven plaats Tsjemoelpo overgebracht. Het radiostation te Wladiwostok en te Niko- Jajewsk heeft S.O.S. seinen opgevangen van een Engelsch schip, dat zich op weg bevindt Van Japan naar Wladiwostok. j Tengevolge van een dubbele breuk in de schroef bevindt het schip zich in den grootsten nood. Aan boord is een bemanning van 68 personen. Verscheidene schepen zijn naar het sehip toegevaren om hulp te verleenen. Vrijdagavond tegen 6 uur werd de chauf feur Kurt Pietsch te Seidenberjg in de Ober- lauzitz door een zekeren Schubert uit Mosmar opgebeld met het verzoek, hem met den wagen van daar te komen afhalen. Zaterdagmiddag, toen Pietsch nog niet was teruggekeerd, werd een onderzoek ingesteld en gisterochtend werd de auto van Pietsch gevonden en 50 meter verder het lijk van den chauffeur. Het onderzoek heeft uitgewezen,dat Pietsch vermoord is door den 20-jarigen Kurt John, die zijn slachtoffer van geld en papieren be- roofda en thans voortvluchtig is. Stadsritfen v af 10 cl. p.p. Buitenrilten 5 ct. p. K.M. Stand plaals Julianapaik, tegenover „Bellevue" v.d. WIJST, Hoofdgracht 24. Tel. 565 Men meldt uit Roosendaal aan de „Nw. Rott. Crt.": Het smokkelbedrijf is soms niet van humor ontbloot. Belgische douanebeambten betrap ten Donderdag twee personen, die ieder met een levend kalf op den rug onder de ge meente Roosendaal de Nederlandsehe grens waren overgestoken. Bij het zien der grens beambten vluchtten beide mannen terug naar Nederlandsch grondgebied. De eene kon tjjdig de grens bereiken, de andere was echter min der fortuinlijk en had de beambten vlak op de hielen. Slechts enkele meters van de grens verwijderd wierp hij het kalf van zijn rug om tenminste zelf uit de handen te blijven. Het kalf maakte enkele buitelingen en kwam als gevolg daarvan tot vlak voor de grens te liggen. Dit ziende keerde de smok kelaar op zijn schreden terug en trachtte het dier met den kop nog snel over de grens te trekken. Maar terzelfdertijd was ook een der beambten de grens genaderd en greep het kalf bij den staart. Het werd nu een wed strijd Nederland—België met het kalf als in zet. Tenslotte bleef de Belgische douanebe ambte meester van het terrein. Naar Reuter uit Oklahooma meldt, over wegen daar eenige predikanten de instelling van een „echtscheidingakllnick'', waar huwe— lijksgeschillen zouden kunnen worden behan deld. Nu en dan heeft een predikant er reeds toe bijgedragen huiselijke twisten te beslech ten, doch men ia van meening, dat de kliniek oei grooter aantal in onmin levende paren zou kunnen helpen. Het plan, lat Joor een psycholoog is ont worpen, vereischt natuurlijk eenige specialis ten op bepaalde vraagstukken, die geacht worden tot de meest, /oorkontenle redenen van echtscheiding te behooren. ele predikanten zijn van meeninng, dat het aantal echtschelduige» aanzienlijk zou verminderen, .n.üen de ccUtgonocten slechts zorcen willen luisteren naar goeden p.imI tn dic.r zal de Kliniek hun. naar men hoopt kun nen geven. WOENSDAG 14 NOVEMBER. Hilversum, 301 m. VARA-uitzending, 10.00 VPRO, 11.00 en 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.De Flie refluiters o.l.v. E. Walis m.m.v. A. de Booy (zang), en Dr. F. M. Wibaut (lezing). H.00 RVU. Mej. A. Fokker: Vrije uren van de kinderen in wintertijd. 11.30 Eddy Walis en zijn orkest. 12.00 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 12.30 W. Amende (cello) en D. Wins (piano). 12.45 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. I.30 B. Blez (hobo) en D. Wins (piano). 1-402.00 Vervolg „Zonnekloppers". 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.30 RVU. Dr. Th. v. Schelven: Moeilijkheden met kinderen. 7.00 Sportpraatje. 7.20 Voor het platteland. 8.00 Herh. S.O.S.-berichten. 8.03 RAI-Concert door Eddy Walis en zijn orkest en het XX-Ensemble o.l.v. C. Steyn (Gr.pl.) 8.30 „Wie vindt mijn verloofde", spel van F. v. Duin. VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappel- len. M.m.v. C. Steyn (orgel). 9.00 RAÏ-coneert door de Notenkrakers o.l.v. D. Wins, de Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn, de Flierefluiters o.l.v. E. Walis en „Oome Keesje" (Gr.pl.). 9.30 Uit Londen: BBC-Symphonie-orkest o.l.v. Wood m.m.v. P. Casals (cello). 10.00 Vaz Dias. VARA-Varia. 10.15 Ensemble „Schalmei" o.l.v. P. Renes. 10.30 XX-Ensemble o.l.v. C. Steyn. 10.45 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Orgelspel C. Steyn. 11.45—12 00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 m. N CR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. K. Prins. 11.00 Ensemble van der Horst. 11.40 Orgelspel R. Parker. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Ensemble Van der Horst. 1.15 Vervolg orgelspel, 1.45 Gramofoonpl. 2 25 Piano-recital R. de Cocq. 3.00 Chr. lectuur. 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00 Causerie H. J. Stelnvoort. 5.00 Kinderuur. 6.0 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Causerie A. Hulsbergen. 7.45 Causerie Prof. Dr. J. de Groot. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging o.l.v. J. Spaanderman m.m.v. M. Monnier (cello). 9.00 Causerie Prof. J. W. Geels. 9.10 Gramofoonmuziek. |9.20 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dias. 11.1011.30 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 15 NOVEMBER. Hilversum, 301 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Accordeonmuziek door „The Gubo's", en declamatie, door M. Meunier-Nagtegaal. 11.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 12.30 Gramofoonpl. I.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. I2.30 Pianorecital. 3.003.45 Knipcursus. 4.00 Voor z»eken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Radiotooneel voor de jeugd. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. f 6.30 Sportpraatje H. Hollander, 7.00 Pianorecital Cor de Groot Jr. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Weensche muziek door het Concertge bouworkest o.l.v. Bruno Walter. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. II.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 1875 m. 8.009.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. G. W. v. Deth. 10.45 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd.halfuur. 12.15 Orkestconcert en Gramofoonpl. 2.00 Handwerkcuruss. 3.00 Voor de vrouw. 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Ds. F. Kijftenbelt, m.m.v. ba riton en orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Chr. Liederenuurtje Joh. de Heer, m.m.v. W. Verver (viool). 6.30 Gramofoonpl. 6.45 Causerie A. Stapelkamp. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Journ. Weekoverzicht C. A. Crayé. 7.45 Jubileum-Wedstrijd. 8.15 Gramofoonpl. 8.30 J. B. Roelofsen: Brandgevaar en brand. 9,00 Chr. Radio-koor o.l.v. J. Couvée m.m.v. L. Blauw (orgel). Van 10.0010.10 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl, Op verlaging aangedrongen. In de af deelingen van de Prov. Staten van Noord-Holland is bij de bespreking van te begrootingen der bedrijven betoogd, dat de prijs van de electriciteit in het bijzonder voor koken en verwarming naar beneden moe Prijzen als 30 cent per kWh. zijn voor de arbeidersgezinnen veel te hoog en nopen tot het omzien naar goedkoopere bronnen en toe stellen van verlichting en verwarming. Andere leden betwijfelen, of de positie van het P.E.N. wel bijzonder sterk was: de reser ves zijn uiterst gering, de overschotten niet voldoende om de reserves behoorlijk aan te vullen; tot tariefsverlaging kan nog niet wor den overgegaan. Invallen van de rijkspolitie. Men schrijft aan de Nw. Rott. Crt.: Reeds geruimen tijd wordt er in het West- land een levendige handel gedreven in marga rine. Toen eenige dagen geleden een der be- reiders, zekere KI. uit Naaldwijk, voor den kantonrechter te Delft moest verschijnen, bleek uit het getuigenverhoor en het proces- verhaal wel hoe wijdvertakt de „Westland- sche margarine-organisatie" was. De marga rine werd weliswaar niet in groote voorraden gemaakt, doch er waren verscheidene West landers, die zich aan deze overtreding schul dig maakten, zoodat menig partijtje marga rine in den handel kwam. De samenstelling bestond gewoonlijk uit goedkoop bakkersvet en een goedkoope kleurstof, vermengd met water. Dat de winst op deze margarine be hoorlijk was, laat zich verklaren. De rijksveldwaeht heeft intusschen niet stil gezeten en na ijverig speuren kon men ten slotte zooveel gegevens verzamelen, dat men Zaterdagavond tot een inval bij enkele be woners van Naaldwijk en Poeldijk kon over gaan. Laat in den avond verscheen in beide dorpen een politie-auto, waarin met de rijks veldwachters, controleurs van de Rijks Zuivel- centrale waren gezeten. Te Naaldwijk werden huiszoekingen gedaan bij P. K. aan de Pr. Julianastraat, V. uit de Pr. Hendrikstraat en L. aan de Duiventoren- straat Hierbij kon men echter de ingrediën ten, waarmede de margarine was bereid, niet te pakken krijgen. Deze zijn echter zooals we later vernamen in een Westlandsche kas van een kweeker teruggevonden, waar zij buiten medeweten van den eigenaar door een der overtreders waren geborgen. Te Poeldijk werd een inval gedaan bij een werklooze, die zich schuldig bleek te hebben gemaakt aan den verkoop van de marg Urine, Na verhoor heeft de man bekend, de marga rine van een Naaldwijker tc hebben ontvan gen voor wederverkoop. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. De polite zet het onderzoek met kracht voort. —Intusschen is wel gebleken, dat zich in verschillende dorpen „margarine-fabrikan ten" bevonden, die hun product zelfs in Den Haag en andere steden hebben afgezet. Het bakkersvet, een der belangrijkste ingrediën ten bij de bereiding, werd van een Naald- wijkschen bakker betrokken. Ontleend is aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van hoofdstuk III (buitenlandsche zaken) der rijksbegrooting: Troonrede. De Troonrede bevatte dit jaar niet de me dedeeling, dat de betrekking van ons land met andere mogendheden van zeer vriend schappelijken aard is, omdat in een staats stuk, waarin de nadruk moest vallen op de groote veranderingen, die zich op zoo menig terrein in onze dagen voortdurend voltrek ken, en waarin, helaas het accent moest wor den gelegd op de nooden, waaraan het land het hoofd heeft te bieden, een stereotype uiting, dat de betrekkingen met vreemde mo gendheden van zeer vriendschappelijken aard zijn, uit den toon zou vallen. De regeering grijpt intusschen gaarne de door het voorloo- pige verslag geboden gelegenheid aan om te verklaren, dat die betrekkingen inderdaad van den meest vriendschappelijken aard zijn. Houding van den minister tegen over de Staten-Generaal. De munster kan de klacht niet aanvaarden dat hij tegenover de Staten-Generaal zoo wei nig mededeelzaamheid toont. Hij acht die klacht even ongegrond als onverdiend. Bezuiniging, beperking van het aantal conferenties. Het schijnt den minister minder juist, uit een niet groote vermindering van het eind cijfer der begrooting van zijn departement te concludeeren, dat van een ernstig streven naar bezuiniging niet veel blijkt. Ontwapeningsconferentie. De regeering deelt de zienswijze, dat Neder land in samenwerking met andere landen, die daarvoor het meest in aanmerking komen het daarheen moet trachten te leiden, dat dé ontwapeningsconferentie, ondanks de ongun stige vooruitzichten, alsnog tot eenig posi tief resultaat moge voeren. In die richting is Nederland dan ook te Genève werkzaam ge weest. Betrekking tot België. De minister heeft verder zonder voorbe houd te kennen gegeven, bereid te zijn tot volledige medewerking, ten einde tot heil van beide landen met België op aannemelnken grondslag tot overeenstemming te komen Het verwijt, dat de minister den ernst van deze zaak niet voldoende zou inzien wordt door hem dan ook met beslistheid afg'ewezen. Erkenning van Rusland. Met betrekking tot de vraag, door sommige leden gesteld of naar het inzicht der regel ring thans niet de tijd gekomen is om de u!t van Socialistische Sowjet-republieken de jure e erkennen, kan de regeering ln genoemd! e? de geleidelijke erkenning Sowjet Rusland door de meeste Staten 13 November. De geweldige stembus, overwinning van de Amerikaansche democra, ten, die tevens een succes was voor Roosevelt'i „New Deal", is in een Engelsche courant, „News Chronicle", aangekondigd onder 'he| opschrift: New Deal scores a grand slam. Als er iets in staat is om den zegevierenden weg van het bridge-spel door de wereld te ken schetsen, dan is het wel deze penetratie van bridge-uitdrukkingen in berichten over <|0 groote politiek. De „New Deal" maakt groot slem! Er zijn menschen, die de bridge-manie met weerzin gadeslaan. Niet zelden hoort men de verzuchting slaken, dat de bridge de conver satie vermoord heeft, dat een praatavondje tegenwoordig tot de zeldzaamheden behoort. Bridgers stellen daargewoonlijk tegenover, dat] indien het waar is, dat het bridge de conver satie heeft om hals gebracht, de wereld en de- gezelligheid daar niet door zijn achteruit gegaan. Praatavondjes en bridge-avondjes hebben meestal dit gemeen, dat ieder woord dat er gesproken wordt te veel is. Nu is dat een kwestie van zuiver persoon lijke appreciatie. Toen wij gisteren een avond je doorbrachten bij de Van Zanten's die niet brdigen„daar is onze tijd ons veel te kost baar voor1 heeft de gedachtenwisseling zich uitgestrekt over: le. de afstand van ons huis tot het hunna („u komt ook langs het plantsoen loopen, dat scheelt toch altijd twee of drie minuten"); 2e. het aftreden van Doumergue („het is niet alles om tegenwoordig minister te zijn"); 3e. het tarief van de tram („die kleine auto'tjes vormen toch een reusachtige concen tratie voor de tram"); 4e. de „Uiver" („wat zijn ze in Indië ge fuifd!" „Ja, ik heb het gelezen, hebt u het ook gelezen?"); 5e. de Wondermotor van Wolvega („je komt er niet achter of dat nou echt is of be drog". „Nee, je komt er niet achter"); 6e. de muiterij op de „Zeven Provinciën". („Je hoort er niets meer van hé? Nee, je hoort er niets meer van"); 7e. het wintergoed. („Bij mij krijgen de kinderen nooit hun winterjas aan vóór hall November, want ik vind je moet ze niet ver wennen". „Nou, wij trokken het hun wel eens iets eerder aan, als het moet"); 8e. de spelling-Marchant. („Ik vin het wel makkelek dat je net zoo kan schrijven alsdat je spreekt"). Geef mij dan maar een spelletje, waar je je mond bij houden moet! En daarom zal bridge het winnen. De „News Chronicle" zal school maken. En op een dag zal bridge zoo volmaakt da krant hebben veroverd, dat wij als opschriften lezen: Doumergue wordt gecontreerd en gaat down. Flandin vormt een kabinet van louter azen. Duitschland renons in grondstoffen. Dr. Oproer in Spanje. De politie komt uit met Schacht sec naar Londen.' schoppen. Labour maakt bij de gemeenteraadsverkie zingen tal van overslagen. Of: Uitslag der Engelsche verkiezingen1 Links flink, rechts slecht! De minister-president van Siam doet een bod, doch de Koning blyft passen. Om den Oosterspoorweg: Volgbod van Mantsjoekwo. Rusland doubleert. Minister Marchant door Prof. Huizinga ge troefd. Ik vres het ergste voor de anti-bridge-ma* niakken INDIGESTIE VERDWENEN. toen Kruschen verscheen. Hier is een eenvoudig, maar waar getuk genis, dat velen zal overhalen ook eena Kruschen Salts te probeeren. „Jarenlang heb ik erg aan indigestie ge leden. Tallooze middelen heb ik geprobeerd^ maar zonder resultaat. Ik nam een kleine flacon Kruschen Salts en dit scheen me wel goed te doen, dus ging ik er mee door. Nn heb ik 4 groote flacons Kruschen gehad en ik voel me weer uitstekend. Ik heb ook geen last meer van opgeblazenheid, wanneer ilf iets gegeten heb, dus nu gebruik ik iederen morgen Kruschen Salts." Mevr. E. C. D. te L. Indigestie wordt veroorzaakt door een sto« ring in het inwendige organisme. Uw vc I-» sel, in plaats van in Uw lichaam te wor a opgenomen, hoopt zich op en gaat gisten^ waardoor schadelijke gassen en zuren ont* staan, wat pijnen en opgeblazenheid kan ver-» oorzaken. De werking van de 6 zouten in Kruschen Salts is zoodanig, dat de spijsverte ringsorganen tot regelmatig werken worden aangezet. En dat beteekent een gezegend einde aan indigestie en een vernieuwde eet lust, zonder de minste vrees voor pijnen of opgeblazenheid naderhand. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar tyj alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de fleseh, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowns- tree Handels Maatschappij Amsterdam, voor komt. (Adv.) aanleiding vinden haar tot dusver ter zako ingenomen standpunt te herzien. Aanstelling van handelsattaché'S» De minister is evenals eenige andere leden van oordeel, dat het wenschelijk zoude zij11» dat de Nederlandsehe vertegenwoordigers in het buitenland met het oog op de oecononii- sche zijde van hun taak meer dan thans wor den bijgestaan door handelsattaché'S, mits deze aan hooge eischen van bekwaamheid voldoen. Persdienst» Deze dienst, sedert 1 Januari in werking, heeft van meet af zijn aandacht gewijd aan het probleem der rechtzetting van onjuiste berichten over Nederland en Nederlandsch- Indië in de buitenlandsche pers. Dat de regeering, gelijk gesuggereerd wordt, meer van den persdienst gebruik zou kunnen maken, teneinde het publiek over bepaalde ïaken ia te lichten, kan worden toegegeven-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2