i Als U naar Indië vertrekt Jeugdige oplichter in de val. U koopt tandpasta Waarom dan niet Beste de LISTER1NE TANDPASTA GEMENGD NIEUWS Ernstige verkeersongelukken Auto-ongeluk. moet ge over Uw opgeslagen boedel gerust kunnen zijn! •Jb. HARJER Sn. Brutale inbraak te Wadenoijen. Brutale Indringer gearresteerd. Jeugdige inbrekers te Alkmaar Kinderdoodslag. Schipper verdronken. De inbraak bij Lissone te Amsterdam. Vrachtwagen van een helling gestort. Een nieuw millioenen-schandaal in Frankrijk? LUCHTVAART Nade Londen-Melbourne Vliegen over den Stillen Oceaan De Postvluchten van en naar Indië. Een luchtvaartlijn over den Stillen Oceaan. China'Amerika. Japansche watervliegtuigen vermist. Tweede Kamer. De begrooting van Defensie. 0 Groote Tube slechts 60 cent Ned. Veehouderijcentrale Bloembollen voor Tsjecho- Slowakije. Burgerlijke Stand Binnenland Natuurlijk te Oss. De Kon. marechaussee te Oss is een om vangrijke oplichtersaffaire op het spoor ge komen Een 17-jarige jongen, afkomstig uit Heesch moet kans hebben gezien, een groote Industrie- en handelsmaatschappij, waar hij in dienstbetrekking was, voor een aanzienlijk bedrag te benadeelen. Voorts zijn een broeder klooster en verscheidene handelszaken het slachtoffer geworden van zijn brutale op lichterijen. De 17-jarige v. d. A. uit Heesch was werk zaam bij een groote handelsonderneming te Oss, waar hem behalve kantoorwerkzaam heden, het beheer van de postzegelkas was toevertrouwd. Door zijn voorkomendheid en jjjver had hij het vertrouwen van zijn chefs spoedig weten te winnen. Van dit laatste maakte hij gebruik, door zich regelmatig postzegels toe te eigenen tot een totaal be drag van tl00 1000. Toen vond de ontrouwe kantoorbediende den tijd gekomen om de gestolen postzegels te verzilveren. Hij vervoegde zich met zijn buit aan verschillende postkantoren, doch de loketambtenaren, aan wie het niet toegestaan is, postzegels terug te koopen, lieten zich door de mooie praatjes van den jongen niet ver murwen en weigerden de postzegels af te nemen. De vindingrijke jongeling, die op dezen tegenslag allerminst had gerekend .slaagde er evenwel spoedig in, de moeilijkheid uit den weg te ruimen. Daar hij colporteur van het kerkelijk tijdschrift „De Bode" was, stond hij in relatie met de Broeders van de Orde Jean Baptist de la Salie, de z.g. Broeders van Liefde, die in het Broederklooster te Heesch verblijf houden. Dientengevolge was het niet moeilijk, briefpapier met het gedrukte hoofd van het Broederklooster te bemachtigen. Hij schreef op de schrijfmachine een brief en voorzag dezen van een valsche handteekening van Broeder Henricus uit genoemd klooster. In dezen brief richtte de Broeder een vrien delijk verzoek aan het postkantoor om dezen keer de postzegels te verzilveren. Men had de zegels bij een collecte voor een liefdadig doel ontvangen en verzocht, ter wille van de goede zaak, ditmaal een uitzondering te wil len maken. Met dezen brief gewapend, begaf v. d. A. zich nogmaals naar een postkantoor en inder daad had zijn truc het gewenschte succes. De waarnemend postambtenaar liet zich door den brief zoodanig influenceeren, dat hij de post zegels terugkocht. V. d. A., die reden had over het resultaat van zijn werk tevreden te zijn, maakte spoe dig opnieuw gebruik van den naam en het briefpapier der Broeders voor een nieuwe mal versatie. In zijn hoedanigheid van kantoor bediende op het handelskantoor te Oss, had hij vriendschap gesloten met een collega- boekhouder, die in zijn vrijen tijd een handel drgft in kantoorbenoodigdheden en fotografi sche artikelen. V. d. A. verkocht op zijn beurt ook wel eens artikelen voor genoemden col lega, waarvoor hij dan provisie kreeg. Op zekeren dag bleek de jeugdige verkoo- per voor zijn opdrachtgever en fraaie order te hebben geboekt. Hij maakte zijn collega wijs, dat hij aan het Broederklooster te Heesch een schrijfbureau, cyclostyle, schrijf machine en verdere kantoorbenoodigdheden had verkocht, benevens voor een bedrag aan foto-artikelen. De transactie werd op brief papier met gedrukt briefhoofd door de Broe ders van Liefde bevestigd, zoodat de ver- kooper geen argwaan kreeg. V. d. A. zorgde er wel voor, dat eventueele brieven van den verkooper het klooster niet zouden bereiken. Hij nam de verzending dezer artikelen zelf ter hand. Begrijpelijkerwijs kwamen zij niet in het klooster terecht. Op deze wijze heeft hij ten nadeele van zijn collega nog meer knoeierijen gepleegd, welke in totaal ongeveer 1200 beloopen. Vervolgens koos hij als slachtoffer een rijwielhandelaar te Heëscfc. V. d. A. vervoegde zich daar met een brief van twee broeders uit het bewuste klooster, waarin twee dure fiet sen werden besteld, die door v. d. A. zouden worden afgehaald. Ook deze brief was door den jeugdigen oplichter van valsche handtee- keningen voorzien. De winkelier, die zeer in zijn schik was met de bestelling van het te goeder naam be kende Broederklooster, gaf de fietsen onmid dellijk mede en v. d. A. nam ze maar al te graag in ontvangst. De jonge man, die in zgn woonplaats een gunstige reputatie geniet, had het volle ver trouwen weten te winnen van de Klooster broeders. Door zijn vriendelijkheid en voorko mendheid was hij op het klooster een graag geziene gast. Hij was, zooals gezegd, colpor teur van het kerkelijk tijdschrift „De Bode", dat door de broeders wordt uitgegeven en ver spreid. In deze functie was hem ook het in nen van de abonnementsgelden toevertrouwd. Teneinde de broeders zand in de oogen te strooien, droeg hij af en toe kleine bedragen van de abonnementsgelden af, doch het leeu wendeel verhuisde naar zijn eigen zakken. Hij raadde de broeders aan een bankrekening te openen en trachtte hun wijs te maken, dat zij dan tien procent rente van hun geld zouden ontvangen. De broeders waren echter wijzer en traden hier niet in. Voor alle zekerheid had hij den hulppostkantoorhouder in zijn woon plaats opdracht gegeven, dat alle correspon- t entie, gericht aan de administratie van „De 3ode", aan zijn particulier adres bezorgd moest worden. Hieraan voldeed deze, zoodat ie Broederschap niets gewaar werd van de moeierijen van haar colporteur. Op deze wijze s v. d. A. er in geslaagd een bedrag van twee ïonderd gulden aan ontvangen abonnements gelden ten nadeele van de Broeders van Lief de te Heesch te verduisteren, welk bedrag hij eveneens ten eigen bate heeft aangewend. Door een toevallige omstandigheid kwamen de knoeierijen van dezen aartsoplichter aan het licht. Een waarnemend ambtenaar kreeg de brief van het klooster in handen, waarop een spe cificatie van de ingewisselde postzegels was opgesteld. Bij contróle bleek dat de optel ling, welke door v. d. A. was verricht, foutief was. Hg had een bedrag van ongeveer vgf en twintig gulden meer ontvangen dan hij aan postzegels had ingeleverd. De bewuste waarnemende ambtenaar stelde zich persoonlijk in verbinding met het Broe derklooster te Heesch waarna de geheele af faire aan het licht kwam. Op het kantoor, waar v. d. A. werkzaam was, werd de post zegeldiefstal ontdekt. Toen de jeugdige op lichter ter verantwoording werd geroepen, be kende hij de verduisteringen, waai-van hij de opbrengst ten eigen bate had aangewend. Het heerschap had het geld eenvoudig verbrast. Hij had met vroolijke vrienden feesten aange richt en autotochten gemaakt. Voorts had hij zijn meisje kostbare cadeaux gegeven. Inmiddels kwamen ook de andere malver saties aan het licht. De rijwielhandelaar kwam zijn nota van de geleverde fietsen aan het Klooster presenteeren en ook de handelaar in kantoorbenoodigdheden klopte bjj de Broe ders om geld aan. In zijn brief aan den rij wielhandelaar had v. d. A. namen van broeders opgegeven, die niet eens bleken te bestaan. Ten overvloede ontving de broeder-overste een brief van een typiste, die werkzaam is bij dezelfde firma, waar v. d. A. in dienstbe trekking was. Het meisje dankte den overste voor het fraaie fototoestel dat de overste haar in ruil voor eenig typewerk, dat zij voor het tijdschrift „De Bode" in opdracht van v. d. A. had verricht, ten geschenke had gegeven. De jongen had de brutaliteit gehad, ten huize van den broeder-overste een gestolen fototoe stel aan een derde ten geschenke te geven. De marechaussee onderzoekt, of v. d. A. soms nog meer slachtoffers heeft gemaakt. Ongeluk tusschen Delft en Over- schie; één doode. Op den nieuwen rijksweg tusschen Delft en Overschie, onder de gemeente Pijnacker, is Zondagavond omstreeks half tien een auto, bestuurd door den heer J. uit den Haag, met groote snelheid tegen een op dien weg stil- staanden melktankwagen gereden, dien de bestuurder te laat had opgemerkt. De auto werd als het ware uit elkaar gerukt. Eén van de inzittenden, de 44-jarige P. Goossens uit Rotterdam, werd zeer ernstig gewond. De overige inzittenden liepen lichte verwondin gen op. Zij werden naar (het gasthuis te Delft vervoerd, waar de heer Goossens enkele uren later is overleden. Autobus gekanteld; één doode. Zaterdagmiddag is een autobus van het ge meentelijke autobussenbedrijf te Heerlen, waarmee de dienst tusschen Heerlen en Terwinselen onderhouden wordt, nabij laatst genoemde plaats gekanteld. De chauffeur wilde uitwijken voor een fietser, doch daarbij kwam zijn wagen op den wegberm terecht en kantelde. De wielrijder, zekere van de Meer, kwam onder den autobus terecht en werd op slag gedood. Jongetje door een auto aangereden. Zaterdagmiddag stak het 7-jarige zoontje Van den heer J. B., spelenderwijze den rijks straatweg te Heemskerk over, waarbij hij werd aangereden door een uit de richting Heemskerk naderenden auto. De knaap werd met een verbrijzeld been en ernstige wonden aan het hoofd in zorgwekkenden toestand naar de ouderlijke woning overgebracht. Eenige uren later is hij overleden. Botsing van motorfietsen. Zondagavond omstreeks kwart over zeven is op den Koedijker Vlotweg aan den weg AlkmaarDen Helder onder de gemeente Bergen, de motorrijder de Vries uit IJmuiden in botsing gekomen met een motor, bereden door A. Dekker uit Egmond aan Zee. Beide rijders alsmede de duorijder de Vries jr., kregen een hersenschudding; zij werden naar het Centraal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar geconstateerd werd, dat de Vries Sr. ook nog een beenfractuur en Dekker nog een hoofdwonde had. Het vervoer geschiedde pas een uur na het ongeluk, door het ontbreken van een gelegenheid tot telefoneeren aan dezen weg. De toestand van de drie gewonden was gisterenmorgen wel ernstig, maar niet direct gevaarlijk. Jongetje door motorfiets aangereden. Toen de motorrijder A. K. uit Boil Zondag middag te Elsloo in Friesland een groepje kinderen, dat langs den weg speelde, op eenige meters was genaderd, stak plotseling het 7-jarig zoontje van den heer J. Schurer den weg over. Een aanrijding was onvermijde lijk. Zwaar gewond werd het kind opgenomen. Twe e doctoren verleenden geneeskundige hulp, doch gisterennacht is de jongen aan zijn verwondingen overleden. Door een fietser aangereden. Zaterdagavond om tien uur is mej. C. de Waal te Bruinisse, die met haar verloofde van een wandeling terugkeerde, op den straat weg bij Zijpe door den 17-jarigen fietser J. J. te Zijpe dusdanig aangereden, dat zij hevig bloedend en bewusteloos bleef liggen. Dr. de Kok verleende spoedig geneeskundige hulp en constateerde een schedelbreuk. Per auto is het meisje naar huis gebracht, waar zij gis teren eerst tot bewustzijn is gekomen. Haar toestand is niet zonder levensgevaar. Fietser botst tegen een auto. Om kwart voor zes Zondagmiddag is een 25-jarige man, die op een racefiets zat, op de Ceintuurbaan, hoek Hemonystraat te Am- sterdamu, in volle vaart tegen een auto ge reden. Hij sloeg met zijn hoofd door de voor ruit, waardoor hij een aantal ernstige won den opliep. In zorgwekkenden toestand is hij naar het Tesselschade-ziekenhuis vervoerd. Twee dooden. Tengevolge van een weigering van de stuur inrichting zijn Zondag te Neuilly bij Parijs een nachtwaker en een ambtenaar van de gasfabriek door een militairen vrachtauto aangereden en gedood. EEN KRANKZINNIGE. Te Villeneuve aan de Lot zfcn, naar Reuter meldt, vanuit een huis verscheidene schoten op straat gelost, waardoor drie personen doo- delrjk gewond werden. Het is nog niet gelukt den dader vast te stellen. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 13 NOVEMBER 1934. Vraagt daarom onze zeer speciale coidities voor het bergen onder garantie! Dat voorkomt teleurstelling over 4 jaar. N.V. Behangerij en Stoffeerden] Ruim 1000 M3. opslagruimte. Vrij te bezichtigen. De bewoners sliepen rustig door. Een brutale inbraak is gisternacht tusschen 3 en 4 uur gepleegd te Wadenoijen in de wo ning van den welgestelden landbouwer Ver meulen aan den straatweg TielGeldermalsen in de nabijheid van de zuivelfabriek Stella. Door het uitsnijden van een ruit aan de achter zijde van het huis zijn de daders binnenge komen, waarna zij in beide voorkamers letter lijk alles overhoop hebben gehaald en de kasten hebben uitgeruimd. Optvreemd zijn een bedrag van ruim f 6.en eenige kieine voorwerpen. De daders zijn allerminst voorzichtig te werk gegaan en hebben, hoewel het echtpaar V. in de achter de voorkamer gelegen slaapkamer sliep, alles nagesnuffeld. Van de voorkamer uit zijn ze in de slaapkamer binnengedrongen, doch daar hebben zij blijkbaar niets van hun gading gevonden. Voor de politie is het raadselachtig dat de bewoners niets van de inbaaak hebben bemerkt. Van de daders ontbreekt tot nv toe elk spoor. Den laatsten tjjd komen in de Betuwe bij herhaling inbraken voor of pogingen tot in braak. Zondagmorgen omstreeks 3 uur werd de timmerman P. S. te Baarle wakker, doordat hij onraad in zijn woning hoorde. Toen hij uit zijn bed stapte, om te zien wat er gaande was, ontdekte hij, dat een man zijn woning was binnengedrongen. S. sloot de slaapkamer deur af en liep de straat op om hulp te roe pen. Hij kwam terug met een politieman en na geruimen tijd zoeken vond men den indrin ger, die zich onder een tafel, waarover een lang tafelkleed hing, schuil hield. De man sprong op en vloog op S. toe. Hij was echter spoedig overmand. De indringer bleek te zijn de 32-jarige opperman J. K., met wien S. in vijandschap leefde. Een mes, dat naast den indringer onder de tafel lag, werd in beslag genomen. Zondagavond laat heeft de Alkmaarsche politie twee jeugdige personen van resp. 18 en 20 jaar aangehouden, die bezig waren met het plegen van een inbraak in de papier- warenfabriek van de firma Hekkert aan de Kanaalkade. De jeugdige inbrekers beken den, de laatste dagen ook te hebben ingebroken bij de N.V. Hollandsche IJzermagazijn v.h. M. de Wild en het kantoor van de Alkmaarsche Broodfabriek. In beide gevallen is geld ge stolen. w NOODSLACHTPLAATS AFGEBRAND. I Zondagochtend is brand uitgebroken in dé" noodslachtplaats van den heer J. van Ammers te Westgraftdijk. Het geheele pand is tot den grond afgebrand en ook een bijbehoorende schuur en een groote voorraad hooi zijn een prooi der vlammen geworden. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Ui Met 'bevestiging van een vonnis van de rechtbank te Haarlem is mej. E. P., dienstbode te Haarlem in hooger beroep door het Gerechts hof te Amsterdam veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf ter zake van doodslag op haar pasgeboren kind. Het tegen dit arrest ingestelde cassatie beroep, heeft de Hooge Raad gisteren ver worpen. Zondagmiddag is de 38-jarige schipper J. Koning, die met zijn schip in het Winschoter- diep lag, hij het verrichten van werkzaam heden overboord gevallen en verdronken. De man, die goed kon zwemmen, is ondgr de boot geraakt. Het lijk is later opgehaald. EEN VALLENDE KOE OP HET LICHAAM. Gisterenmorgen reed over den Kreekweg te' Rotterdam een vrachtauto met koeien. Een van de dieren wist zich los te werken en het begon aanstalten te maken om uit den wagen te springen. Dit veroorzaakte nogal lawaai, waardoor de opmerkzaamheid werd getrokken van de mannen, die in de stuurcabine zaten. Een hunner, de 29-jarige L. van den Berg uit H.-I. Ambacht, sprong uit den auto, juist op het moment, dat de auto met een ruk stopte. De koe, die al half uit den wagen hing, viel tengevolge van den schok en het dier kwam boven op Van den Berg terecht. Met zware inwendige kneuzingen is Van den B. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. De koe had een schaafwond aan den rug en twee kreupele pooten. Het dier is weer ingeladen, waarna de reis is voortgezet. Naast de bekentenissen van den hoofdver dachte heeft de politie de verklaring van de werkster, dat zij van de buit geprofiteerd heeft zij zou 4000 hebben ontvangen terwijl ook de andere vrouw erkent, dat zij geld heeft aangenomen, waarvan de herkomst haar bekend was. Vast staat dus, dat beiden zich aan heling hebben schuldig gemaakt, doch de politie heeft ook aanwijzingen, die op hun medeplich tigheid duiden. De vierde arrestant, die Vrijdagnacht van zijn bed is gelicht, blijft ontkennen, dat hij hij de opensluitng van de brandkast behulp zaam is geweest, doch ook wat hem betreft, beschikt de politie over feiten, die in zijn na deel zijn. Degenen, die met het onderzoek belast zijn, gelooven niet, dat de hult van 16.000 geheel is opgemaakt, doch houden rekening met de mogelijkheid, dat een groot gedeelte zal wor den teruggevonden. KLEINE OORZAKEN. Het bijna 2-jarige kleindochtertje van den heer A. de Wit, stoombootkapitein bij de Gro ninger Rotterdammer Stoomboot Mij. te Gro ningen, kreeg een pindanootje in den slok- darm. Een operatie heeft het kind niet kun nen redden. Buitenland 7 ernstig gewonden, 8 lichtgewonden. Op den straatweg nabij Poznan is een vracht auto met 25 jongelieden, die van een voetbal wedstrijd huiswaarts keerden van den weg afgeraakt en van een helling gestort met het gevolg, dat zeven inzittenden ernstig gewond werden, van wie twee in levensgevaar ver- keeren. Acht verdere inzittenden werden licht gewond. De slachtoffers eijn naar het zieken huis overgebracht. De Parjjsche pers houdt zich bezig met een nieuw groot financieel schandaal, dat den staat 120 millioen frank zou hebben gekost. De rechtbank van Rouaan heeft de zaak in onder zoek. Het betreft uitgebreide bedriegerijen door een onderneming voor openbare werken, die uit een steengroeve bij Rouaan het materiaal voor havenwerken en andere werkzaamheden aan de Seine levert. Deze onderneming heeft viermaal zooveel berekend als de leveringen in werkelijkheid bedragen hebben en zg heeft het hooge bedrag ook betaald gekregen, het geen naar men aanneemt, slechts mogelijk kan zijn door omkooping van de van staats wege aangestelde ingenieurs en controleurs. De prijs van de Uiver. Br) de K.L.M. is bericht binnengekomen, dat de hertog van Gloucester Zaterdag te Mel- bourne aan den heer Bakker, vertegenwoordi ger der Kon. Paketvaart Maatschappij en van de K.L.M., den eersten prijs van de handicap race in den vorm van een voorloopige erken ning heeft overhandigd. Invoerrecht op de geschenken van de Ulverbemaiuiing Aneta meldt uit Bandoeng: Het A.I.D. de Preangerbode, welk blad heeft vernomen, dat indertijd de bemanning van de Pelikaan op Schiphol invoerrechten heeft moe ten betalen voor meegebrachte souvenirs en geschenken, wijst er thans op, dat een her haling hiervan bij aankomst van de Uiver niet is uitgesloten. Het blad bepleit vrijstelling van tolrechten, temeer daar ditmaal het aan tal geschenken legio is, zoodat dit eventueel voor de bemanning een kostbare geschiedenis kan worden. Aneta-Batavia voegt hieraan toe, dat uit Soerabaja alle geschenken reeds franco ver zonden zijn, juist ter vermijding van deze moeilijkheden. Een nakomer in de race. Aneta meldt uit Batavia: Gisteren arriveerde geheel onverwachts op het vliegveld Tjillilitan een achteraankomen de deelnemer aan de Melbourne-race, H. L. Brook met de Miles Falcon, Gipsy Major, die na een kort oponthoud naar Soerabaja door vloog. Bij een tusschenlanding te Semarang scheurde het linnen van den linkervleugel, ter wijl het landingsgestel defect raakte. Na reparatie is Brook vanmogen doorge vlogen, met achterlating van zijn passagier, die per trein naar Soerabaja zou doorgaan, waar Brook hem weer oppikt. Een vlucht van Ulm. Naar de Times meldt zal Ulm eerstdaags een vlucht maken van Canada naar Australië om te zien of een geregelde luchtdienst over den Stillen Oceaan mogelijk is. Zijn toestel, een Airspeed Envoy zal eerstdaags naar Melbourne verscheept worden, vanwaar Ulm er mee naar Vancouver vliegt om zijn eigen lijken tocht te beginnen. Ulm heeft in 1928 Kingsford Smith op zijn vlucht over den Stillen Oceaan vergezeld. Hij zal op deze reis worden vergezeld van G. M. Littlejohn, hoofdinstructeur van de lucht vaartclub van Nieuw Zuid Wales, als tweede bestuurder, en van J. L. Skilling als naviga tor en marconist. De „Rijstvogel" (heenreis) is 12 November van Bagdad vertrokken en denzelfden dag te Jodhpoer aangekomen. De „Oehoe" (terugreis) is 12 November van Bushir vertrokken en denzelfden dag te Cairo aangekomen. 1 li:. Het Chineesche ministerie van heeft met den Amerikaanschen laai te Nanking een overeenkomst g. tot instelling van een luchtvaardienst tus £hen China en de Ver. Staten. Daartoejs ten Chineesch-Amerikaansche vennootst p eesticht De Chineesche regeenng heeft zich bereid verklaard een half millioendoltor m het kapitaal der vennootschap te st0^"_ Ver. Staten stellen vliegtuigen, vliegers, vliegvelden en technische materiaal ter be schikking van de vennootschap. Drie Japansche watervliegtuigen, die ini den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de richting van de Koreaansche kust waren vertrokken, zijn tot nu toe nog niet teruggekeerd. Zij hadden opdracht naar de visschersvloo te zoeken, die door een taifoen was afge dreven. De militaire luchtvaartautoriteiten zijn van meening, dat de benzinevoorraad der vliegtuigen uitgeput moet zijn, en zij vreezen, dat de in totaal uit elf personen bestaande bemanningen, om het leven gekomen zijn. Memorie van antwoord. Aan de memorie van antwoord inzake de de- fensiebegrooting, welke is verschenen, wordt ontleend, dat de minister opmerkt, dat voor de vrees van eenige leden, als zou hg zich wil len losmaken van de kabinetspolitiek en een afzonderlijke ministerspolitiek willen gaan voeren, niet de minste grond bestaat. De in verband met de omstandigheden noodzake lijk geachte defensiepolitiek heeft de instem ming van het geheele kabinet, dat ook in de ze volkomen homogeen is. De minister wgst voorts de opmerking af, dat „militaristen" hem zouden aanzetten tot een politiek, gericht op uitbreiding van leger en vloot en ver klaart, dat hij zich bij zijn besluiten slechts laat leiden door wat zijn verantwoordelijkheid voor de hem toevertrouwde belangen hem gebiedt. De actie in het zuiden des lands is niet, al thans niet in hoofdzaak, gericht „op de ver sterking van de bewapening in dat deel van het land", maar op versterking van de mobie le strijdkrachten. Voor de verbetering en moderniseering van bewapening en uitrusting heeft de minister steeds een open oog gehad. Indien de toe stand daartoe aanleiding geeft, ligt het in het voornemen, dat voor volgende jaren hoogere bedragen beschikbaar komen voor de verdere aanvulling van de materieeluitrusting. Behoudens voor wat betreft de bezuini gingsmaatregelen, welke in de ontwerp-be- grooting werden aangekondigd, acht de minis ter het niet wel mogelijk, de kosten van de weermacht aanzienlijk te verminderen, zonder de waarde daarvan aan te tasten. Een wijziging van de dienstplichtwet. v.n..l strekkende tot verwezenlijking van enke le voorstellen der commissie-Idenburg, is 11 bewerking. De minister stemt in met het wel gefun deerde oordeel der commissie-Idenburg, dat „verdere inkrimping der vredesorganisatie niet aanvaardbaar moet worden geacht." Het advies van den gouverneur-generaal over de voorstellen der commissie-Idenburg betreffende de marine is binnengekomen, maar de regeering heeft nog geen definitieve beslis sing daaromtrent genomen. Binnen zeer kor ten tijd kan deze beslissing echter worden verwacht. Luchtvaart, luchtverdediging en -bescherming. Door een langdurige detacheering van den commandant der vliegschool te Soesterberg bij de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij heeft de militaire luchtvaart geprofiteerd van de ervaring, door deze maatschappij op de groo te lijnen opgedaan. Bijna alle piloten der K.L.M. zijn oud-militair-vlieger. Wat betreft de vraag of ons vliegwapen in goede verhouding staat tot de overige weer macht, mede in verband met de groeiende beteekenis van het vliegwapen, wordt opge merkt, dat naar deze juiste verhouding wordt gestreefd. Verboden vereenigingen. Ter zake van overtreding van het uitgevaar digde verbod zijn b(j de landmacht ontslagen 1 vrijwilliger beneden den rang van sergeant (beroepsmilitair), 5 reserve-officieren en 3 reserve-onderofficieren. Bij de zeemacht hebben ter zake nog geen ontslagen plaats gehad. Ten aanzien van 1 reserve-officier der zeemacht is nog een on derzoek gaande. Wat betreft de aan het Nationaal Jonge ren Verbond verleende medewerking voor den door dit Verbond georganiseerden Mari ne-dag, wordt opgemerkt, dat die medewer king ook wordt verleend aan andere vereeni- gingen, corporaties enz. De minister gaat daarbij uit van den stelregel, dat hij er gaar ne toe medewerkt om nationale feesten te doen slagen, zonder dat dit voor de weermacht buitengewone kosten medebrengt en op voor waarde dat het personeel in dezen geheel vrij willig optreedt. Nieuwe aanbouw zeemacht. Dat de begrooting door het aangevraagde bedrag van 6.3 millioen voor nieuwen aanbouw een militaristisch karakter krijgt, moet de minister ontkennen. Ware gevolg gegeven aan de plannen, vervat in het aanbouw-plan 1930, dan zou tot en met 1935 63.34 millioen voor nieuwen aanbouw zijn besteed, in hoofd zaak voor dat gedeelte der vloot, dat men het operatief orgaan in Indië noemt. In werkelijk heid is ecfiter slechts 41.47 millioen uitgege ven voor de in dat plan voorkomende schepen Daardoor is dan ook achterstand ontstaan en om daarin eenigszins tegemoet te komen is nu I r i i 10.00 0.0 00 afnemers over de geheele wereld m n. 34-12 Cl een bedrag van 6.3 millioen aangevraagd, welk bedrag nog ver heneden het jaarfijksch bedrag van 11.2 millioen van het vlootplan 1930 blijft. Kostenverdeeling tusschen Nederland en Ned.-Indië. Dat door de nieuwe wijze van kostenver deeling van de vloot tusschen Nederland en Indië te kort wordt gedaan aan het begrip „Staatsmarine" en voedsel wordt gegeven aan de gedachte van splitsing, spreekt de minis ter ten stelligste tegen. Het standpunt van de regeering in zake een Staatsmarine en be treffende het splitsingsvraagstuk is niet ge wijzigd. Het ligt niet in de bedoeling veran dering te brengen in de wijze waarop de voor aanbouw gevoteerde gelden tot nu toe besteed werden. Korps mariniers. Ten aanzien van de herstelling van Hr. Ms. Sumatra wordt medegedeeld, dat de comman dant der zeemacht verwacht, dat deze tegen 1 Februari 1935 gereed zal zijn. Vermoedelijk zal het schip weder in dienst gesteld worden. De kruiser Sumatra. Van het op de begrooting 1934 aangevraag de bedrag van 85,000 als eerste termijn voor de inrichting van een kazerne voor de mari niers te Rotterdam is nog niets uitgegeven. De uitvoering van het werk is aangehouden in afwachting van de beslissing, te nemen op het voorstel der commissie-Idenburg ten aan zien van het korps mariniers. Het aanbieden van runderen. 1 De Nederiandsche Veehouderij centrale maakt bekend, dat in de week van 25 Novem ber tot 1 December a.s. o.m. op de onder staande plaatsen gelegenheicl zal worden ge geven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden: Maandag 26 November: Alkmaar 810 u. v.m., bij de doorbraak. Dinsdag 27 Nov. Purmerend 810 uuf v.m., veemarkt. Donderdag 29 Nov. Schagen 810 v.m, veemarkt. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de districts-secretarissen der Gewestelijk» Landbouw-Crisis-Organisaties, moeten vóór Zaterdag 17 November 1934 zijn ingezonden bij de Gewestelijke Landbouw-Crisis-Organi saties, waaronder de betrokken veehouders ressorteeren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bij aanbieding van tuberculeuze dieren ver- eischte verklaring van den dierenarts, ia duplo moet worden overgelegd. DE TWENTE-KANALEN. De openstelling der kanalen Naar het weekblad „De Binnenvaart", het officieel orgaan van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, verneemt, mag verwacht wor den, dat in den zomer van 1936 het geheele kanaal van Zutphen tot Enschede voor de scheepvaart zal kunnen worden opengesteld. Met de uitvoering van den aanleg van den zij tak naar Almelo wordt spoedig een begin ge maakt. Wanneer de werkzaamheden aan dit kanaal, dat evenals het kanaal naar Enschede onder leiding staat van den Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat dr. ir. L. R. Went- holt, een even vlot verloop hebben als de tot nu toe uitgevoerde werken, mag worden ver wacht, dat de scheepvaart naar Almelo over drie of vier jaar zal kunnen worden openge steld. Uitvoer zonder concent verboden. De Minister van Economische Zaken heeft met ingang van gisteren den uitvoer van bloembollen naar Tsjechoslcrwakije zonder daartoe strekkend cerficaat verboden. Met het afgeven dezer certificaten is belast mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem. van Den Helder Van 10 en 12 November. BEVALLEN: G. BakhuizenKwak, d.; B. v. Hese—Huijgen, d.; A. de Leeuw—de Groot, d A- Morauw—Huizen, z.; A. Wiering—v. Zandwijk, d.; M. A. v. d. Horst—Buijsman, <i'; E- J- Sevink—Bos, z.; N. de Glopper— v. Dalen, d.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6