Radio-programma noch noch zot Gebruikt in Uw soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent j De terugreis van de Ui ven BINNENLAND Prinses juliana naar Engeland. Verbetering zeevisscherij- bedrijF. De Indische salarissen. De Rijksmiddelen over October. HELDERSCHE COURANT VAN DfNSDAG 20 NOVEMBER 1934. LUCHTVAART Zes dooden bij vliegtuig-ongeval Een vlucht om de wereld zonder tusschenlandlng? GEMENGD NIEUWS Auto's te water. Een veldslag op een voetbalveld. Twee gevallen van kinder verlamming. Dronken automobilist. Vier broers door een auto aangereden. Kolendampvergiftiging. Een winkeldievegge engros. Een brief van Napoleon Chineesche schatten verduisterd. De menschenroovers. De typhoon boven de Filippijnen. daad onmogelijk een chauffeur te vinden. Een enkele wilde wel gaan, doch vroeg, daar het met het oog op de revolutie levensgevaarlflk was, zoo'n buitensporigen prijs (1500 Mk.j, dat het plan onuitvoerbaar was. De Amerikaan, die van het heele geval niet al te veel begreep, stapte in zijn argeloos heid naar een telegraafkantoor en telegra feerde het volgende: „What about revolution, 1 am warned to co me". Den volgenden och tend, dus den 23sten, kreeg hij dit telegram van de grenscensuur terug, met de opmer king dat deze tekst niet doorgezonden kon worden en hij er zich toe moest beperken te seinen, dat hij verhinderd was te komen. Twee dagen later bleek, dat de portier en de chauffeur gelijk hadden gehad met hun gepraat van revolutie. De vraag dringt zich nu op, hoe het mogelijk is geweest, dat de portier van een groot hotel te Munchen be nevens alle taxichauffeurs in deze groote stad op de hoogte waren, van de „spontane volksopstand", die twee dagen later in Oos tenrijk zou uitbreken naar aanleiding van een doodvonnis in een standrechtsproceSj|jlat toen nog niemand kon bevroeden! Vertrek hedenavond. Het gevolg van Prinses Juliana tijdens haar verblijf in Londen zal bestaan uit Jkvr. A- M. barones Bentinck, hofdame, en E. H. Juckema van Burmania baron Rengers, dienstdoend grootmeester. De Prinses zal hedenavond te 7 uur per Batavierlijn van Rotterdam naar Engeland vertrekken. Regeling in voorbereiding. Aan de Memorie van Antwoord inzake de begrooting van het departement van Econo mische Zaken voor 1935 is het volgende ont leend: Het ligt in het voornemen de belanghebben den bij de visscherij op versche zeevisch te or- ganiseeren in de Nederlandsche Visscherij- centrale en in samenwerking met die belang hebbenden een regeling te treffen, welke kan leiden tot een verbetering van het zeevissche- rijbedrijf en in het bijzonder f i de trawler- visscherij te XJmuiden. Bi) de te treffen regeling en de vaststelling der voorwaarden, waaronder de trawlervisscherij in het vervolg zal kunnen worden uitgeoefend, zal er naar worden gestreefd, te geraken tot een beperking van de overbevissching van de Noordzee en de vernieling van te kleine visch, door, op het voorbeeld van hetgeen in het buitenland en met name in Engeland ge schiedt, eischen te stellen, waaraan de trawl- netten, wat de wijdte der mazen betreft, zul len moeten voldoen, en voorts den aanvoer van te kleine visch te verbieden. AFZET VAN BLIKVLEESCH. Met ingang van 26 November zal de prijs van de blikken rundvleesch verlaagd worden van 35 tot 25 cent per kg blik. Proeven worden genomen met gehakt in blik, waarvan den prijs 35 cent per blik zal bedragen. Verdere korting te verwachten. We hebben Zaterdag medegedeeld, dat in de memorie van toelichting op de Indische be grooting verdere bezuiniging na 1935 wordt aangekondigd. Deze oassage luidt aldus: Ondanks de verlaging van het salaris- en >ensioenpeil, de verschuiving var een aan merkelijk deel der pensioenlasten naar de toe komst en de daling van de uitgaven voor schuld ioor renteverlaging en sterke vermin dering van aflossing, is de druk, door de per soneelslasten en die voor rente en aflossing op het budget uitgeoefend, in de laatste jaren relatief nog toegenomen, n.1. voor de perso- neellasterj (bezoldigingen, wachtgelden, pen sioenen) van 1929 tot 1935 van 48.3 pet. tot 51.5 pet., voor rente en aflossing in die jaren van 16 5 pet. tot 24.2 pet. Met deze cijfers voor oogen zal het duide lijk zijn, dat een verdere aanpassing van de financieele positie der landsdienaren aan de tot de nelft gereduceerde draagkracht van 's lands budget niet zal kunnen uitblijven, al zal daarnaast uiteraard ook voortdurend aan dacht dienen te blijven geschonken aan de mogelijkheden, die bjj voortgezette daling van den rentevoet voor vermindering van de schuldverplichtingen kunnen ontstaan. Uit deze mededeeling van den minister is dus te lezen dat in 1936 verdere verla ging van de salarissen zal plaats hebben. Wel vallen onder deze bewoordingen met direct de reeds toegezegde pensioenen, maar daaruit mag niet worden afgeleid, dat van verdere korting daarop zou zjjn afgezien. Zoo slecht als in September zijn de ont vangsten van de schatkist in October niet ge weest. Was er in eerstgenoemde maand voor een totaal der vergelijkbare heffingen (onge rekend de verleden jaar nog niet bestaande omzet- en couponbelastingen) een achteruit gang van 5.458,000, in October is dat na- deelige verschil tegenover verleden jaar tot 3 400.000 beperkt gebleven. Erg bemoedi gend is ook dit resultaat allerminst, al dient te worden toegegeven, dat het aantal stij gingen op dezen staat grooter is dan in Au gustus, terwijl ook, in tegenstelling met de beide hier genoemde maanden, kan worden vastgesteld, dat met een opbrengst van 33,040,000 (voor afdeeling H, dus zonder de directe De las tingen wel te verstaan) het maandeiijksche gemiddelde der raming over troffen werd, zij het ook slechts met 8 ton. Voor de eerste tien maanden van het jaar is er echter van een ontvangst boven de raming in het geheel geen sprake. Integendeel blijkt het een totaal bedrag van 293.3 millioen welhaast 29 millioen onder 10/12 der raming te zijn gebleven, tot welk bedroevend resultaat de nieuwe omzetbelasting (die in October met een opbrengst van 5.057,300 ruim 1,734,000 onder de raming bleef) met niet minder dan 25.6 millioen heeft hijgedragen. (N. Rott- Crt.) DE 100STE VERJAARDAG VAN EEN OUD-REDDER. Zaterdag heeft de oud-redder J. E. de Vries te Hollum zijn lOOsten verjaardag gevierd. Geheel het dorp was in feesttooi en van alle kanten kwam men den oud-redder geluk- wenschen. Om half 11 is de jarige gecomplimenteerd door B. en W., die hem een leunstoel aanbo den. De burgemeester overhandigde den oud redder uit naam van het Carnegie Helden fonds een enveloppe met inhoud. Ook de secretaris van de Noord- en Zuid- Hollandsche reddingmaatschapprj gaf van zijn belangstelling blijk en bood uit naam van deze maatschappij een bloemstuk aan. De voorzitter van het Dorus Rijkersfonds, die eveneens aanwezig was, bood een envelop met inhoud aan. Te Bagdad. De Uiver is op haar terugreis naar het vaderland Zaterdag te Bagdad aangekomen. Te Angora geland. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat de „Uiver" op den terugtocht naar Nederland Zondag te Angora is aangekomen. Te Athene. De „Uiver" is gisteren te Athene aange komen en door een enthousiaste menigte ont vangen. Onder de aanwezigen bevonden zich de Nederiandsche zaakgelastigenden, de lucht- vaart-attaché's van de Engelsche en Fransehe legaties, vertegenwoordigers van den Griek- schen minister-president Tsaldarin en van den minister van luchtvaart, talrijke leden van de Nederlandsche kolonie en een aantal Griek- sche vliegers. Gisterenavond zou de bemanning aanzitten aan een diner te hunner eere. Op 1 December zal de „Uiver" een bezoek aan Schouwen en Duiveland brengen. DE AANKOMST EN HULDIGING VAN DE BEMANNING DER UIVER. De regeling van den intocht. Voor de aankomst en huldiging van de be manning van de Uiver op Woensdag 21 No vember is een regeling getroffen, waarover het volgende medegedeeld kan worden. Het vliegtuig wordt te ongeveer 4 uur bo ven Schiphol verwacht en maakt dan twee maal een eereronde om Schiphol. Na lan ding taxiet de Uiver eenmaal langs de ver schillende rangen, naar het podium, op het beton-platform. Op het podium worden dan de verschillende toespraken gehouden. De bemanning van de Uiver rijdt vervolgens per auto langs de verschillende rangen. In totaal houdt men dus rekening met 74.820 bezoekers. Cijfers die spreken. De N. Rott. Crt. vermeldt de volgende bijzonderheden omtrent de buitengewone po litiemaatregelen, die zijn getroffen om een vlotte verkeersregeling te waarborgen en waarbij het tot groote samenwerking is moe ten komen tusschen verschillende randge meenten en de politie-organisatie. Op het vliegveld Schiphol staat de politie onder persoonlijke leiding van den waarne mend hoofd-commissaris, den heer J. W. Haarman. Hier heeft de commissaris de be schikking over 6 hoofdinspecteurs, 17 inspec teurs, 16 brigadiers, 320 agenten te voet, 10 Amsterdamsche politie-ruiters, 40 bereden marechausséés, 80 man rjjksveldwacht en 100 man K.L.M.-personeel. Burgemeester Slob van Haarlemmermeer heeft voor de ordemaatregelen op de verschil lende wegen de beschikking over de politie van zijn eigen gemeente en verder over 100 man rijksveldwacht, 100 bereden marechaus séés en 200 man poli tietroepen. Voor de afzetting in den namiddag, op het Museum terrein te Amsterdam, heeft commis saris H. I. de Jong de beschikking over 2 hoofdinspecteurs, 11 inspecteurs, 150 agenten te voet en 27 ruiters. Commissaris D. Dijkstra heeft brj het Charl- tonhotel de leiding en heeft de beschikking over 2 inspecteurs, 2 brigadiers en 24 agen ten. De feeststoet wordt begeleid door 12 po litiemotoren met zpspan. In de Ringvaart varen een politieboot en een politiebarkas. Aan de verschillende bureaux in de binnen stad bevinden zich reserve-detachementeD. Aan de spoor- en tramwegstations is extra- toezicht. De gemeentepolitie van Nieuwer- Amstel en Aalsmeer heeft ook groote ver sterking van rijkspolitie, terwijl btf de pon tonbruggen het militaire personeel uit Dor drecht aanwezig is en ook een aantal man schappen van de genie zijn ter assistentie aan wezig. In het San Fernando-dal is een verkeers- vliegtuig neergestort. De zes inzittenden wer- den allen gedood: Naar Reuter uit Auckland meldt, heeft Turner aldaar meegedeeld, dat Pangborn plannen maakt voor een vliegtocht om de \ïe- reld zonder tusschenlanding, waarbij hg in de lucht uit een ander vüegtuig benzine zou overladen. Hij meent den tocht in 101 uur te kunnen volbrengen, doch vertelt er niet bij of hij dan den waren omtrek wil volgen of een kleineren cirkel, zooals Post en Gatty en Post alleen gedaan hebben en zooals Pang born ook al eens heeft trachten te volbren gen. Uit het genoemde cijfer valt het laatste af te leiden. Pangborn zou in Juli van de Oostkust van Amerika uit zijn avontuur wil len beginnen. Binnenland Een passagier verdronken. Gisteren is op den weg langs het Damster- diep een D. G. tax, waarmee een passagier werd vervoerd, ter hoogte van ten Post geslipt en in het water gestort, autobus van de D.A.M. en de arbeider Zondag, Een passagier van een juist paseerende die met een dorschmachine op een land in de buurt werkzaam was, ijlden te hulp. Zij wis ten beide personen, die in bewusteloozen toe stand verkeeren, aan land te brengen. De chauffeur kwam na enkele minuten weer bij, maar de passagier, de 46-jarige heer A. Nieuwenhuis, hoofd van de school voor bijzonder lager onderwijs en u.l.o. te Lop- persum, bleek reeds te zijn overleden. Dr. v. d. Meer heeft nog geruimen tijd getracht het bewustzijn terug te doen keeren, maar het was te laat. De heer Nieuwenhuis iaat een vrouw en eenige kinderen achter. Een mes behoorde tot de voetbaluitrusting. Men schrijft uit Zwolle oan de Nw. Rott. Crt. Zondag is hier een ware voetbalveldslag geleverd. Een wedstrijd tusschen P.E.C. 5 en Hoorneveensche Boys een jonge vereeni- ging, pas in den Noord Centralen Voetbalbond eindigde plotseling in een formeele vecht partij, waarbij een der gasten, de rechts achter H. W. P., een mes uit zijn voetbalbroek te voorschijn haalde. Een van de medespelers kon hem nog tijdig in bedrwang houden. Mid delerwijl was echtetr over verschillende fron teen de strijd losgebroken, waarbij duchtige klappen werden uitgedeeld. P.E.C. verwittigde onverwijld van een en ander de marechaussee, die het strijdvuur weldra blusehte en alle 22 spelers naar de marechasseekazerne liet brengen. De messen trekker had echter kans gezien het hazenpad te kiezen. Een der Hoorneveensche spelers werd achter slot en grendel gehouden. Hoorneveen is een buurtschap van Heerde. be club die wordt bestuurd door de familie j?. beeft een slechten naam. Reeds tweemaal eerder dit jaar had een wedstrijd van deze yereeniging een ontijdig einde, o.a. tegen Heeerde, waarbij de Hoorneveensche Boys voornemens waren om met den scheidsrechter at te rekenen. Door tijdig ingrijpen van een gemeenteraadslid aldaar zijn er toen geen Verdere incidenten voorgekomen. Te Herpen. Dr. Sluyters heeft vorige week bij 2 kin deren in de gemeente Herpen (N.-B.) kinder verlamming geconstateerd. De pastoor te Herpen heeft dit in overleg met den burgemeester Zondag van den kansel bekend gemaakt, opdat de bevolking zou zijn gewaarschuwd. j Aanbevolen is, alleen gekookt water te ge bruiken. Een dronken automobilist heeft Zaterdag avond Overtoom en Amstelveenschen weg te Amsterdam onveilig gemaakt. Met groote snelheid reed hij, hevig slingerend, langs de Overtoom, Een dame, die niet spoedig genoeg kon uitwijken, werd aangereden. Zij kwam er nog betrekkelijk goed af eenige ontvellingen en gescheurde kleeren waren net resultaat. De auto snelde intusschen voort en reed den Amstelveenschen weg op, waar hij in aan rijding kwam met een ander auto. Ook dit liep wonder boven wonder goed af. De rijder kwam eindelijk to staan op de Schinkelkade, waar hij tegen een boom reed. Dit redde hem waarschijnlijk het leven, daar hij anders de Schinkel zou zijn ingereden. De auto werd geheel vernield. De dronken bestuurder kwam er zonder verwondingen af. De motorpolitie, die hem reeds achtervolgde, heeft hem opge borgen in een der cellen van het bureau Overtoom. Later is hij, nadat proces-verbaal was opgemaakt, op vrij voeten gesteld. Zaterdagochtend heeft onder Marssum, na bij Leeuwarden, een ernstig ongeluk plaats gehad. De vier gebroeders, Wybe, Haye, Jolle en Pieter Crossen, wonende te Sneek, zijn op den straatweg, waaraan zij reparaties ver richtten, door den auto van den handelsrei ziger H. V., uit Huizum, overreden. De heer V. haalde met zijn auto de stoomtram, die om 10 uur uit Leeuwarden was vertrokken, op den weg LeeuwardenMarssum in. Ten gevolge van de rookontwikkeling door de stoomtram, zag de heer V. de vier werklie den niet, met het noodlottig gevolg, dat de auto de vier mannen overreed. De auto moet met vrij flinke vaart hebben gereden. De auto reed eerst nog een waarschuwingsbord omver, om daarna over een hoop steenen van ongeveer een M. heen, op de vier mannen in te rijden. Wybe Crossen kreeg de ernstigste verwon dingen. Hij is per auto naar Sneek gebracht, waarbij hij begeleid werd door zijn broer Pie ter, die zoo goed als niet gewond werd. Voor het leven van Wybe wordt gevreesd. Haye en Jolle kregen minder ernstige ver wondingen. Beide zijn per auto van de mare- WOENSDAG 21 NOVEMBER. Hilversum, 301 m. VARA-uitzending. 10.00 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J Kers: Onze Keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.Orvitro- pia o.l.v. 0. v. d. Horst, J. v. Oogen (decla matie), Dr. Ir. Th. v. d. Waerden (lezing), G. Smit (altviool) en R. Schoute (piano), 12.00 Gramofoonpl. 12.15 „De Zonnekloppers" o.l.v. C. Steyn. 12.45 De Flierefluiters o.l.v E. Walis. 1.15 De Zonnekloppers. 1.30 De Flierefluiters. I.45 De Zonnekloppers. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.15 XX-Ensemble o.l.v. C. Steyn. 5.45 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 6.00 Sportpraatje. 6.20 Schalmei o.l.v. P. Renes. 7.00 1ste en 2de bedr. van „Schakels" van Heyermans. 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Eva Busch (zang) en J. Huy (saxofoon). 8.30 Hulde aan de „Uiver". 10.00 Vaz Dias. VARA-Varia. 10.15 Oreglspel J. Jong. 10.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. II.15—12.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 m. N CRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing'en meditatie. 8.159..10 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. Rlngnalda Jr. 11.00 M. F. Jurjaanz (harmonium) en mej. D. Mijnhout (sopraan). 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Het A'damsche Kamermuziekkwartet. 2.00 Reportage v. d. aankomst v. d. Uiver (of gramofoonpl.) 3-003.45 Orgelspel S. P. Visser. 4.00 H. j. Steinvoort: Wij bouwen de Uiver. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Technische causerie. 8.00 Offeruur m.m.v. het NCRV-Klein-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk, A. Woud (alt), L. Bogb- man (bas), Mr. A. v. d. Deure en Ds. A. D. Bosch (sprekers). 9.00 Gramofoonpl. 9.15 NCRV-Klein-orkest o.l:v. P. v. d. Hurk, m.m.v. L. Bogtman (bas). Om 10.00 Vaz Dias. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 22 NOVEMBER. Hilversum, 301 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert door „The Hollandia Three" voordracht door Nono en gramofoonpl. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz. 2.00 Halfuur voor de vrouw. 2.30 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz m.m.v. N. Grin en F. Eldert Bakker (vioolsolisten). 3.003.45 Naaicursus. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Radiotooneel voor de jeugd. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 The Ramblers o.l.v. Theo Uden Masman. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Strauss-concert door het Concertgebouw orkest o.l.v. Dr. W. Mengelberg m.m.v. E. Schelling (piano) en L. Zimmermann (viool). 10.30 Kovaes Lajos en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonpl. 11.1512.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 1875 m. 8.00—a.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. J. v. Doorn. 10.45 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en Gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing door Ds. C. D. v. Noppen. M.m.v. bariton en orgel. 5.00 Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Voordracht door P. v. d. Bijl. 6.15 Gramofoonpl. 6.50 Friesch halfuur door U. v. Houten. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8.00 Chr. Kinderkoor „Laus Deo" o.l.v. D. Zijlstra. 9.00 Ouderuurtje door A. J. Drewcs. 9.30 Vaz Dias. 9.40 Orgelconcert Jan Zwart. 10.40—11:30 Gramofoonplaten. chaussee naar hun woning in Sneek gebrast De auto, die de aanrijding veroorzaakte werd niet ernstig beschadigd. De bestuurder, tegen wien proces-verbaal is opgemaakt, kreeg g letsel. Bjjaardï vrojv overleden. Vrijdag/nacht omstreeks vijf uur werd de Haarlemsche politie gewaarschuwd, dat zich in het perceel Bakenessergracht nr. 50 een geval van kolendampvergiftiging had voorge daan, in een huis, bewoond door de 80-jarige mevr. de wed. W. v. B.-v. R„ met haar 49- jarige dochter. Om tien uur hadden beide dames zich ter ruste begeven. Op de slaapkamer brandde een kachel en het rook er eenigszins naar kolen damp, doch men had de ramen gesloten in verband met de koude. Slechts een raam stond op een kiertje. De dochter werd om streeks drie uur wakker en alhoewel eenigszins versuft was, wist zij een raam te schuiven. Daarna schijnt zij even bewuste loos geworden te zijn. Zij kon zich alleen her inneren, dat zij een bons hoorde en haar moe der op den grond zag liggen. Zij heeft de hulp van de buren ingeroepen. Later constateerde men, dat de levensgeesten bij de oude dame geweken waren. Het stoffelijk overschot naar het St. Elisabethgasthuis gebracht. zij op is Buitenland 800 diefstallen in twee jaar. De politie te Oslo heeft wegens het plegen van een winkeldiefstal een 20-jarig meisje ge arresteerd, dat heeft toegegeven gedurende de laatste twee jaren meer dan 800 diefstal len te hebben gepleegd in groote winkel zaken aldaar. Het meisje woonde even buiten de stad, zij had de gewoonte bijna eiken dag naar de stad te gaan, vanwaar zij nooit terugkeerde, zon der uit een der groote magazijnen verschei dene artikelen te hebben ontvreemd. Op zulk een geraffineerde wijze wist zt) het een of andere artikel van de toonbanken weg te nemen, dat zij nog nooit was verdacht. Toevallig keek echter eenige dagen geleden een winkelbediende juist in Ie richting van de dievegge, toen zij zonder te betalen een kostbaar artikel van zijde bij zich stak. De politie werd, onmiddellijk gewaarschuwd en toen deze ten huize van het meisje een on derzoek instelde, vond zij tallooze kostbare artikelen. Het meisje legde een volledige be kentenis af. Voor 46,300 frank verkocht. In het bekende verkoophuis te Parijs, het Hotel Drouot, is Woensdag de bekende ver zameling Emile Brouwet, aan Napoleon en zpn tijd gewijd, onder den hamer gekomen. Tot de verzameling behooren liefdesbrieven van Napoleon aam Joséphine, ook de brief, waarin de keizer na een vurige liefdesbetuiging, Joséphine schrijft, dat hij haar de te Florence gekochte stof voor een japon zendt. „Dit kost mij meer dan 30 livres", voegt hij er aan toe. De brief is 21 Juli 1796 gedagteekend en uit Castiglione verzonden. Het dokument heeft in de veiling 46,300 frank opgebracht. De brief is op groen papier in horterig hand schrift geschreven. Een Parijsche boekhan- laar heeft hem gekocht voor een verzamelaar. DE BESTE MOEDER VAN DUITSCHLAND Te Bonnigheim in Wurtemberg heeft men een gedenkteeken aangebracht in de kerk van Barbara Schmozer, die in 1504 gestorven is. Ze wordt als de beste moeder van Duitsch- land beschouwd. Het verhaal wil n.1., dat ze 52 kinderen 38 zoons en 15 dochters had. BEVALLEN VAN EEN VIERLING. Te Naltsjik in de Sowjet-Unie is de vrouw van den spoorwegarbeider Malianef, be vallen van een vierling en wel twee jongens en twee meisjes. De vier zuigelingen wegen tusschen de 5 en 8 pond. Het Sovjet-instituut voor moederschap en zuigelingenzorg te Mos kou, heeft een deskundige gezonden om zich den eersten tijd met de verpleging en de ver zorging van de moeder en de vier baby's te belasten. „HITTLER" WORDT „HILTON". Een bewoner van Brooklyn, genaamd Mor ris Hittler, heeft van het hooggerechtshof ver lof gekregen om zich van 14 December af te noemen Morris Hilton. De man, die tot het Joodsche geloof behoort, zeide, dat zijn tegen woordige naam voortdurend het onderwerp was geweest van hoon en spot. Voor meer dan 20 millioen. Naar V.D. verneemt, is bij het transport van de rijksschatten van China van Peking naar Shanghai, dat in 1933 plaats heeft ge had, voor meer dan 20 millioen gulden waarde verduisterd. De Chineesche politie stelt eon uitgebreid onderzoek in. De keizerlijke schatten van het „verboden land van Peking" zijn eeuwenlang bijeenge gaard en de waarde er van is op geen millioe- nen guldens te schatten. Sinds de revolutie zijn een groot aantal 1u- weelen verdwenen, maar niettemin is de sehit nog zeer aanzienlijk. Een voorstelling van de waarde kan men zich eenigszins maken, wanneer men bedenkt dat de Keizerin-weduwe, die in 1908 gestor' ven is, voor een waarde van ongeveer 40 mil- iioen nagelaten heeft.. 20 November. Training in nuchter, heid en in het algemeen een ingetogen levens, wandel gelden als eerste vereischten Voo» hem, die iets bereiken wil in de sport. Ha, de zelfopoffering, die aan de training is verbondenWat weet de groote massa van de perken, die de jeugd in staat is zich zelf op te leggen! Zij komt en klapt en jUichj om de verrichtingen van één moment niaar van de zes maanden die eraan vooraf zijn ge, gaan, weet ze geen zier! Niets van het vroeg naar bed gaan, niets van den versmaden alco. hol geen druppel, meneer! niets van den soberen levensgang, niets van het strenga diëet Een half jaar lang heb ik in mijn jeugd eens getraind voor 'n roeiwedstrijd in Alphen aan den Rijn. Zes maanden leefde ik als een asceet, en de geneugten des levens bestonden niet meer. Al die maanden was ik de „boeg" van de „vier", en niets anders. „Gleichge, schaltet", om een tijdbeeld te gebruiken, in de totaliteit van de giek. Zonder eigen wen- schen, belangen of rechten. Een nummer in de boot. Toen kwam de groote dag. 's Avonds vermeldden de verslagen: „Bij den tweeden startslag ving de boeg een snoek, waardoor de boot geheel dw .rs in de baan kwam te liggen en in een ommezien Was de ploeg vijftig meter achter, waardoor de kans op een overwinning meteen verke ken was." Zes maanden voor één „snoek" welke visscher kan op zulk een record bogen? Pleit dit smadelijke échec tegen de trai ning? Ik zou het nóót hebben geloofd tot ik gisteren een allermerkwaardigst bericht in de bladen las. Een bericht uit Amerika: „Een voetbalwedstrijd, welke te Oceanport (New Jersey) gespeeld werd en waarbij de gasten met 120 leidden, werd plotseling af gebroken door een aantal politie-agenten, die het veld opwandelen en de gastspelers arresteerden. Ze werden voor den politie rechter geleid en werden ervan beschuldigd den vorigen avond in een dronken bui hek ken, schuttingen en uithangborden vernield te hebben. Men sloot hen in het politiebureau op, waar ze pas den volgenden morgen weer uitgehaald werden. Het elftal werd voorzien van timmer- en verfgereedschap, waarmede het de aangerichte schade moest herstellen." Ieder, die het wel meent met de sport, zal zich bij het lezen van dit verhaal naar het hoofd grijpen. Zouden de universeel erkende opvattingen over een juiste training er dan zóó faliekant naast zijn? Als het mogelijk blijkt, dat een voetbalploeg 's avonds zóó kennelijk „onder den invloed is", dat zij uit baldadigheid een halve stad sloopt en den volgenden dag van het veld wordt verwijderd, terwijl de stand al 120 in hun voordeel is, zijn onze opvattingen over trai ning dan nog langer medisch vol te houden? Meneer Lotsy, wij willen de volle waarheid weten! Waarin schuilt het geheim van Bern? Hebben onze jongens den avond vóór den wedstrijd spuitwater gedronkenof was het misschien wat anders?! Ontvoerders op heeterdaad betrapt. Woensdag j.1. werd de echtgenoote van een gefortuneerd handelsagent te New York, Gus- tave Westheim, telefonisch gewaarschuwd, dat haar 12-jarige zoontje Robert Lewis, een kind uit haar eerste huwelijk, gevaar liep, dat hem iets zou overkomen, wanneer niet een bepaald bedrag aan geld zou worden be taald op nader te omschrijven wijze. Zij waar schuwde de politie, die een val zette en erin slaagde Zaterdagavond de bandieten te be trappen, toen dezen de villa van Westheim wilden binnendringen. Er ontstond een schiet partij, waarbij twee politie-beambten licht werden gewond, doch men slaagde erin drie van de vier bandieten te overweldigen. De vierde wist te ontkomen. f Meer dan 200 dooden. Te Manban zijn naar wordt gemeld twee honderd personen omgekomen tenevolge van den jongsten wervelstorm. Ook op het eiland Luzon hebben dertig personen het leven ver loren. Men vermoedt, dat brj overstroomingen de slachtoffers zijn meegesleurd. De schade beloopt een kwart millioen dollar. KON 'S MORGENS HAAST NIET BEWEGEN. Nu zjjn stijfheid in de spieren en hardlijvigheid verdwenen. Hardlijvigheid en stijfheid in de spieren weer een typisch Kruschen geval. De heeï K. te R. schreef ons: „Steeds had ik veel last van hardlijvigheid en stjjfheid in de spieren soms was ik zoo stijf, dat ik 's morgens haast niet in beweging kon komen. Daar ik dikwijls in de krant las over Kruschen Salts, wilde ik het ook eend probeeren. Nu zou ik het niet gaarne meet willen missen. Ik ben er ten volste tevreden over en kan het iedereen aanraden. De stijf heid in de spieren is verdwenen en van hard lijvigheid heb ik geen last meer. Kruscheil Salts voldoet aan alle eischen, waar het vooïl wordt uitgegeven." L. K. te R- Stijfheid en rheumatische aandoeningen ont staan door onvoldoend werkende afvoer- organen, mede oorzaak der hardlijvigheid. Kruschen Salts spoort lever, nieren en inge wanden aan tot krachtiger werking: de afval stoffen en overtollig urinezuur worden uit heö lichaam verwijderd, pijnen en stijfheid ver dwijnen. De „dagelijksche dosis" zal U voor taan blijven behoeden voor hardlijvigheid, rheumatiek en U frisch en „fit" houden. Kruschen Salts Is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1-60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. ot °P. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown-. t ee Handels Maatschappij Amsterdam, voor komt FiJ (A(iv.}

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2