GARANTIE" Ik geef U dn natuuï. mamM Texel. WAAR OU PIN IHiiLPIR Pi WOL8C8EN WORDEN GEHETEN HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 20 NOVEMBER 1 934. zegt het BLUE BAND-meisje de garantie van een product, bereid onder de strengste controle. Een waarborg, dat slechts de beste grondstoffen werden uitgezocht om Blue Band te maken. Een belofte voor een smakelijk maal, waar groot en klein van zullen smullen Vogels in de herfst. GEMENGD NIEUWS Binnenland Motorlogger in beslag; genomen. Brandje aan boord van het m.s. Baloeran. Auto geslipt. Doodelijke aanrijding. Elkaar doodgegooid. Honderd Mijnwerkers bedolven. Botsing tusschen twee goederentreinen. De Postvluchten van en naar Indië. —I I s i BINNENLAND Opperrabbijn Abraham Samson Onderwijzer overleden. BUITENLAND Belgisch ministerie gevormd. Het goud der Bank van Frankrijk. De Britsche voorstellen door Japan niet aanvaard. Gaat de zuivering van het Duitsche ras te ver? 467e STAATSLOTERIJ ÏT'S VERSCH GEKARND Zwervers en trekkers. IV. Hoe meer Wijnmaand zijn einde nadert, hoe sterker de stroom van trkekers wordt, die zich alle in dezelfde richting voortspoeden. Hoog boven ons hoofd vliegen een 25-tal grote sterna's luid krijsend voorbij op blanke wie ken. Ze zijn wel laat, vele van hun soortge noten vissen al langs de Afrikaanse kust, zijn misschien de evenaar reeds gepasseerd, steeds verder, tot de drang naar hun geboorteland hen weer terugroept. Een troepje ganzen trekt over. In regel matige V-vorm volgen ze de leider. Even komt er verwarring, als de voorste afgelost moet worden. Een ander stelt zich aan de spits, spoedig is de oude formatie hersteld en verder gaat het. Vlak langs de oppervlakte der zee een lange sliert vogels in rechte lijn. Zi scheren over 't water, stijgen plotseling omhoog, maar altijd blijven ze achter elkaar. Aan de snelle vleu"JTriag, de lange gestrekte hals zijn ze (lire als eenden te herkennen. De meeste Zijn zwart, dit zijn de mannetjes. De bruine, die er tussen vliegen, zijn wijfjes, 't Zijn zwarte zee-eenden, die doortrekken. Ook blij ven vele de winter hier over, zwerven dan langs onze kusten. Men treft ze meermalen op het strand aan, meestal dood, ook wel levend en dan soms zoo uitgeput, dat ze niet meer vliegen kunnen en zich grijpen laten, fit zijn slachtoffers van de stookolie. Her haaldelijk komt het voor, dat het water langs de kust met deze olie is verontreinigd. Bij stormweer wordt door schepen wel olie ge stort om de zee in de onmiddellijke nabijheid rustiger te maken. De meeste olie komt ech ter van de schepen, die met olie stoken. De tanks in de dubbele bodem worden eerst voor olie gebruikt en later met ballastwater ge vuld. Bij het weder leegpompen komen ook de Olieresten in zee, die voor vele zeevogels zo noodlottig zijn. Komen ze er mee in aanra king, dan plakken hun veren aan elkaar, en 't verenpak, dat „waterproof" was en zo goed afsloot, dat geen koude kon doordrin gen, verliest zün samenhang. De vogels ver kleumen. Vele ontvluchten het gevaarlijke water en we zien ze dan ook zitten aan het strand, op een pier, durk plukkend aan de besmeurde verei. >t einde is een ellendige dood V*?l heeft de Vereniging ter Bescherming van Vogels zich al heel wat moeite getroost, dit kwaad te bestrijden en vele schepen wach ten al met reiniging der tanks tot ze ver van de kust verwijderd zijn, maar toch eist de olie jaa'-liiks nog vele slachtoffers. Nog meer dan de eenden hebben de zee koeten en alken ervan te lijden. Grote afstan den leggen ze zwemmend en duikend af, waardoor ze nog meer kans lopen in olievel den verzeild te raken. Op een wandeling langs het strand over 10 km telde ik eens 25 zeekoeten en 12 alken. Een vijftal was nog levend, maar die waren ook ten dode opge schreven. Aan de rotsige kusten van de Noord-Atlantische Oceaan en Poolzee broe den deze vogels bij duizende paren op de z.g. vogelbergen. Het wijfje legt slechts één ei, zoodat elk paar één jong per jaar groot brengt. De vermenigvuldiging gaat dus slechts langzaam. Bij beide is de bovenzijde en de kop zwart, de borst en de buik helder tvit. Alken hebben een hoge, verticaal saam- gedrukte snavel met witte dwarsgroef, ter- wiil zeekoe+pn een rechte, puntige snavel be zitten. Te midden van de meeuwen komen nu ook enkele vreemde gasten voor. De drieteen- meeuw heeft wel iets van een kokmeeuw, is iets groter, heeft een citroengele snavel en zwarte poten, dus van de kokmeeuw, met zijn rode snavel en poten wel te onderscheiden. Heeft een meeuw een goede vangst, dan wordt hij zelfs door zijn soortgenooten zelden met rust gelaten. Altijd trachten ze elkaar de buit afhandig te maken. In de herfsttijd trekt een meeuw door, die daar speciaal zijn werk van schijnt te maken: de kleine jager. Een donkerbruine vogel, vlug en sierlijk is zijn vlucht. Hij heeft wel iets van een valk. Zijn staart is wigvormig, omdat de binnenste staertpennen wel 10 cm buiten de overige uitsteken. Een echte roofmeeuw. Hardnekkig vervolgt hij de vogel, die zo gelukkig was een vis te vangen, tot deze hem in angst laat vallen. Behendig weet de jager de buit te grij pen, voor die 't water bereikt heeft. In de broedtijd is geen ei voor hem veilig en zelfs de vogels zelf worden wel aangevallen. Nog beruchter is ue grote jager, die zelden aan onze kust verschijnt. Ze zijn de schrik der zeevogels. Met statigen wiekslag, blinkend in 't zon licht, schitterend wit, vliegen in strakke lijn enige grote vogels over. De halzen recht vooruit. De zwarte snavel schijnt de weg te wijzen, 't Zijn wilde zwanen, die doortrekken. De enkele grauwe, die er bij is, is een jonge, die de grote reis voor 't eerst meemaakt, 't Is een buitenkansje, want veel zien we ze hier niet. In de wadden en op 't IJselmeer over winteren een groot aantal. Bij strenge vorst, kis de binnenwateren dicht liggen, zoeken ze 't open water, 't Valt dan niet mee voedsel te vinden, dit bestaat n.1. uit planten en dieren, die ze net als de eenden in de modderige bo dem zoeken. In de winter van '29 kwamen geregeld troepen over. Eens zag ik een wilde zwaan vlak voor het Badhuis in zee neer strijken. De lange hals stond recht omhoog. Hierin onderscheidt hij zich van de tamme, die met sierlijk gebogen hals zwemt. Onze zwaan stamt af van de knobbelzwaan, waar bij nog altijd sprekend op lijktt. In de fortgrachten kunt ge ze bewonderen, als ze statig achter elkaar aanzwemmen. De voeten als krachtige roeiriemen stuwen hen voort. De roode bovensnavel draagt bij de wortel een knobbel, vandaar de naam. De wilde knobbelzwaan overwintert ook in ons land, die heeft het niet erg op de mensen begrepen. Vele worden geschoten, maar cr is heel wat geduld en slimheid voor nodig, deze schuwe vogels onder schot te krijgen. *s Zo mers trekken ze zich terug in de eenzame merengebieden van Noord-Europa, waar ze bij voorkeur op ontoegankelijke eilanden hun nesten bouwen. Onder de trekkers en zwervers langs de kust behoren ook de plevieren en strand- lopers. Over 't algemeen zijn ze klein, vele niet groter dan een mus. Op en tussen de stenen van dijk en hoofden, vlak langs de waterlijn op het strand zoeken ze hun voed sel. Vliegensvlug rennen de pleviertjes langs de vloedlijn. De bovenzijde is bruinachtig grijs, de onderzijde wit, bij kop en hals donker met witte band. Hun snavel is tamelijk kort. We onderscheiden een drietal soorten, die behalve in grootte, vooral ook in kleur der poten te onderscheiden zijn: De kleine plevier heeft vleeskleurige, de strandplevier zwarte en de bontbekplevier oranjekleurige poten. De laat ste heeft een zwarte snavel met oranjevlek bovenop. De strandlopers hebben een langere snavel. De meest bekende zijn de bonte, de driekleur en de paarse strandloper. De bonte strand lopers zijn meestal tot grote troepen ver- eenigd. Als ze opgejaagd worden, vliegen ze met verbazingwekkende regelmaat, zonder haperen voeren ze correct alle mogelijke wen dingen uit, als een troepje goed-geoefende soldaten. De drieteenstrandloper maakt een lichte, blonde indruk, de rug is grijs, de borst en buik wit. Laat zich vooral in 't begin van de trek op korte afstand naderen. Later wordt hij schuwer. De paarse strandloper is de donkerste, over de rug loopt een eenigs- zins paarse gloed. Borst en zijden zijn grijs met bruine vlekken.. Bij het zoeken naar voedsel zijn ze lang zoo bedrijvig niet, als de andere. Meermalen kunt ge ze aantreffen op de steenen met hun kop tussen de veren. Toch zijn ze waakzaam, want nadert ge ze„ dan gaat de kop met een schok omhoog, hip pend verwijderen ze zich. om spoedig op te vliegen, waarbij het wit der kleine slagpen nen afsteekt tegen de donkere bovenzijde. A. S. Wegens smokkelarij van de opvarenden. De politie te IJmuiden heeft gistermorgen den motorlogger Christina KW 40 in beslag genomen. Deze logger behoort aan de vissche- rijmaatschappij Kennemerland te IJmuiden. De reden was het smokkelen van alcohol. Daar de schipper de verantwoordelijke per soon is, is tegen hem proces-verbaal opge maakt. De logger is in beslag genomen en zal vermoedelijk slechts tegen een hooge borg stelling worden vrijgegeven. Spoedig gebluscht. De Deli-courant meldt het volgende: Op 12 November j.1. werd aan boord van de Baloe ran, een dag stoomens voorbij Kaap Gardafui des avonds om 10 minuten over elf een brand lucht bemerkt. In de restauratie-zaal van de 1ste klasse werd achter het schotwerk aan bakboordzij een brandje ontdekt. Onmiddellijk werd brandalarm gemaakt en het noodige personeel was vrijwel oogenblikkelijk ter plaatse. In zeer korten tijd werd het brandje gebluscht, zoodat 40 minuten na het alarm de vaart kon worden hervat. De passagiers gedroegen zich zeer kalm en er heerschte geen spoor van paniek. Eenige dames gingen door met musiceeren. ,,U heeft laatst geschreven over de vulpen van de zon, de z.g. zonneschijn autograaf, zegt de heer v. Dok, de trouwe wachter van het Filiaal van de Bilt in Den Helder. Som mige menschen hebben mij na het verschijnen van uw artikel inlichtingen gevraagd. Voor de aardigheid heb ik van deze zonnevulpen, zooals u het aanduidt, een klein sohepia ge maakt, Wellicht kunt u het voor de Helder- sche Courant gebruiken? „Ik sla niets af dan vliegen, zeg ik. Het schryfbuerau en vulpen van de non. „Sommige menschen denken dat zoo'n auto graaf het zonlicht registreert, onafhankelijk van de plaats, waar hij staat. Dit is niet zoo. IntegendeelDe plaats van deze autograaf moet natuurlijk daar zijn, waar geen scha duw valt en de zon ongehinderd haar licht laat vallen. Het vlak door het middelpunt van den glazen bol en den cirkel van den middelsten strookhouder, waarop de zon ge durende de tijd dat ze schijnt inbrandt, is evenwijdig aan den aeguator gesteld, door den index bjj den graadboog, aan den voet, in te stellen op het cijfer, dat de breedtegraad der waamemingsplaats aangeeft. In het cement van den torenrand, die ruim 10 meter boven de begane grond zich ver heft, is deze zonne-autograaf gemonteerd op een voetplaat. Natuurlijk moet deze voet- 1 plaat waarop deze glazen bol staat volkomen j waterpas zijn, terwijl, wanneer de zon in Alle passagiers zijn vol lof voor de voor treffelijke organisatie van de brandweer aan boord. Den kapitein werd een door allen geteeken- de verklaring van erkenteüjkheid overhandigd. (Aneta.) Vier gewonden, waarvan één ernstig. Gisterenmiddag is in de Harensche Steeg te Berghem een auto, waarin behalve de chauffeur vier landbouwers uit Opsloo zaten, in de bocht geslipt en in volle vaart tegen een boom en vervolgens in een sloot gereden. De 50-jarige landbouwer M. uit Opsloo is met een ernstige schedelbreuk en eenige ge broken ribben naar het St. Anna-ziekenhuis te Oss vervoerd. De overige passagiers zijn ter observatie naar het ziekenhuis gebracht. Zij hadderi inwendige kneuzingen, een ge broken neusbeen en gapende hoofdwonden opgeloopen. De auto is ernstig beschadigd. Op den Rijksweg MaastrichtVaals, in de kom van de gemeente Gulpen, is de 37-jarige huishoudster van de familie Ploum, mej. Alice Cloubet, door een auto, afkomstig uit Noord- Holland, aangereden en ernstig gewond. Tij dens het vervoer naar het ziekenhuis te Maas tricht is het slachtoffer overleden. Buitenland In het dorp Simon (Zwitserland) hebben opgeschoten jongens elkaar met steenen ge gooid. Twee van hen werden gedood en twee gewond. Er vonden twee arrestaties plaats. Bij een ontploffing Naar het blad „Sjoenbao" meldt, heeft in de kolenmijnen van Foetsjoen in Mandsjoekwo een ernstige ontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan een honderdtal mijnwerkers werden bedolven. 15 wagons versplinterd. Op het station AJbi-Madeleine zijn twee goederentreinen met elkaar in botsing geko men. Een der treinen was door een defect aan de remmmen blijven staan op het station Albi-Orleans en plotseling in beweging geko men, zonder dat men hem tot stilstand kon brengen. De trein reed het station uit, pas seerde het viaduct over de Tarm en stoom de het station Albi-Madeleine binnen op het oogenblik, dat daar een tweede goederentrein op hetzelfde spoor binnenkwam. De botsing was zeer hevig. Van den tweeden trein wer den 15 wagons letterlijk versplinterd. Daar dé wagens voor een deel geladen waren met kalk, was de plaats des onheils een tijd lang in een witte stofwolk gehuld. Bij het ongeluk werden slechts de machi nist en de treingeleider van den tweeden goe derentrein gewond. De „Ijsvogel" (terugreis) vertrok 19 Nov. van Bagdad en is denzelfden dag te Cairo aangekomen. eaa csn 't Zuiden staat haar beeld op de verdeeling XII uur 's middags der strook moet vallen. (De strook heeft n.1. een minutieuse tijdsin- deeling). Even als een vulpen niet met vuile inkt gevuld mag zgn, moet ook deze glazen bol vrij van vuil en stof worden gehouden. Blijkt het dat de zon onverhoopt toch met een vuile vulpen heeft geschreven, dat dus door een niet te voorziene omstandigheid stof of neerslag of rjjp op de glazen bol kwam, dan moet dit door mij gemeld worden op de ach terzijde der strook. Bij de Bilt zijn ze erg secuur! Iedere dag moet de strook vernieuwd, ver volgt de heer v. Dok. Zomers, omdat de zon dan héél wat meer kantoorwerk heeft te verrichtui, worden die strooken doorgeknipt en twee maal verwis seld, dan heeft ze immers meer te pennen, dan in den winter, dan valt de avond veel vroeger en van overwerk in de avonduren heeft de zon een broertje dood. Maar ze heeft gelijk. De heele dag zoo lang ze aan den he mel staat, zit ze dan op haar Heldersch schrijfbureau. Onvermoeid schrijft de zon door. Veel vacan- tie neemt ze niet, altijd komt ze even op haar kantooi neuzen. Eeu dood enkele keer neemt onze dagvorstin vacantie, geeft ze de brui dat net werk, dan schijnt ze geen seconde in Den Heider, wat tengevolge heeft, dat haar dag boek blanco blijft en de Bilt althans 't voor deel heeft, dat ze geen nieuwe bladzijde in de strookhoudei hoeft te leggen, daar het blad van de vorige dag nog blanco is. In het gebouwtje van de windwijzer wor den uiteraard de allerfijnste instrumenten ge bruikt om nauwkeurig de waarnemingen te kunnen doen. Er zijn instrumenten, waaraan een platina draad, zoo dun als een menschen- haar, een z.g. bobine hangt. Deze dunne draad was gisteren plotseling kapot, zegt de observator, nu, ik was er een paar uur zoet mee, voor dat ik er een nieuwe in gesoldeerd Het Nederlandsche Jodendom in 't alge meen, Amsterdam en dat van Den Helder in 't bijzonder vernemen met groote droefheid, dat deze voorname Joodsche geleerde is heen gegaan. Was de zetel van het opperrabbinaat in Amsterdam, Den Helder behoorde tot het res sort van den Opperrabijn. Vele malen bezocht hij deze gemeente. In 1880 bezocht hjj de Amsterdamsche Uni versiteit en in 1884 legde hij examen in de klassieke letteren af. Reeds op den zeer jeug digen leeftijd van 24 jaar verkreeg hij den Moré titel, welke de beteekenis heeft van doktor in de Joodsche Godgeleerdheid en de hoogste graad is, die het huidige Jodendom toekent. Hedenmorgen om 10 uur zijn zeer vele Ne derlandsche Joden naar Amsterdam opge trokken, om daar volgens joodsche gebruik dezen vorst onder Israël op zijn laatsten tocht te begeleiden. Hoog op de schouders dragen vrome Joden den overleden opperrabijn door de Amster damsche straten naar de synagoge, waar de treurdienst wordt gehouden, waar, als op den nationalen rouwdag de 9e Ab. (de herdenking van de verwoesting van den Tempel en de vernietiging van Israëls volksbestaan) He- breeuwsche klaagzangen zullen worden aange heven. De bazuin, de ramshoorn, waar anders alleen op het Joodsche Nieuwjaar op geblazen wordt, weerschalt droef en somber ten teeken dat een der grooten onder Israël is heen ge gaan. Ook het Heldersche Kerkbestuur is bij deze plechtigheid vertegenwoordigd. KARDIANA AL-STAATSSECRETARIS GASPARRI. f Zondagavond tegen half elf is te Rome de kardinaal oud-staatssecretaris Pietro Gasparri overleden aan de longontsteking, welke een gevolg is geweest van zijn kouvatten bij ge legenheid van de redevoering, welke hij op het zooeven gesloten Internationale congres van katholieke rechtsgeleerden gehouden heeft, over een onderwerp, dat hem van ouds ter harte ging, de codificatie van het kanonnieke recht voor de Latijnsche kerk. Pietro Gasparri was op 5 Mei 1852 te Ussita, in Umbrië, geboren en was dus bij zijn dood 82 jaar oud. Sinds 1929 was Gasparri ziekelijk. Dat heeft ook tot zijn aftreden geleid, dat op 11 Febr. 1930 plaats had. Als kardinaal-secretaris werd hij toen door Pacelli opgevolgd. Door den koning goedgekeurd. De kabinetsformateur Theunis is van het koninklijk paleis te Laeken teruggekeerd en heeft aan het Belgische Persagentschap de volgende ministerlijst medegedeeld, aan welke de koning zoo juist zijn goedkeuring heeft gehecht Minister-president zonder portefeuille: Theunis; Buitenlandsche Zaken: Hymans; Nationale Verdediging: Devèze; Justitei: Bo- had. Alles moet ook absoluut waterpas staan. In het observatorium in Den Helder zijn alle maal moderne instrumenten. Vlissingen doet het nog, zooals het voor vele jaren in Den Helder was. Ook een barograaf is in 't station; deze is speciaal om het verloop van de barometer standen op te nemen. Voor de weertelegrammen wordt altijd ge vraagd: Wat deed de barometer de laatste 3 Uur? Met een loupe wordt dan het lijntje, dat de barograaf teekent, nagezien, en in code wordt het cijfer opgegeven, b.v. cijfer 0 beteekent stijgend, daarna dalend. Wordt het cijfer 8 gegeven dan beteekent dit: on rustig dalend. Is de barometer stijgend of standvastig en daarna dalend wordt dit met cijfer 9 vermeld. Verder is er een kwikbarometer, dat is een zuiver instrument met een uurwerk, een groote slinger en gewicht. Het gewicht loopt op een gedroogde kattendarm, ook daarbij is een trommel met een diagram. In tegenstel ling met andere diagrammen is deze hier een blanco papier. De eigenlijke barograaf is een groote buis met kwik, waaraan een groote dwarsarm zit met aan 't einde een glazen buisje met heele fijne punt, gevuld met re- gistreerinkt. Bij ht zakken van den barometer zakt ook den arm. Aan het uurwerk zit een hefboom. Deze laat om de 5 minuten de registreerrol los, en komt de arm dan een oogenblik vrij te zweven. Een minuut, voor dat het buisje aan zal teekenen met een stip op het diagram, hoe de barometerstand is, valt op de arm een klein gewichtje. Hjerdoor krijgt deze mechanische arm het zgn. tikje om te kijken, wat hij doet. Dit is dus een imitatie van een mensche- lijke hand, die immers altijd graag geneigd is, tegen een barometerglas, in dat geval, een doodgewone barometer die in een gang hangt, te tikken, om te kijken of hy voor- of ach teruit geloopen is, of het weer het morgen zal doen. Zoo is het dan ook hier! Door het punctueel loopende uurwerk, wordt de hef boom, de registeerarm, met het glazen buk£e vervolgens even tegen het diagram aange drukt, waardoor een heel fijn inktpuntje op den rol verschijnt. Iedere vijf minuten her haalt zich dit, iedere keer telkens een puntje tot het uur vol is. Bij ieder heel uur slaat het buisje niet neer, doch laat een ruimte over! Daardoor kan de waarnemer precies zien, waar een nieuw zonneuur begint. In tegenstelling met andere diagrammen, is dit diagram geheel blanco, dus niet verdeeld, want de temperatuursverschillen, zyn op sommige uren van den dag te groot. U LA MAS vesse; Binnenlandsche Zaken: Pierlot; Open baar Onderwijs: Hiernaux; Financiën: Gutt; Openbare werken, Landbouw en Middenstand: Van Cauwelaert; Arbeid en Sosiale Voorzie ning: Rubbens; Economische Zaken: Van Isacker; Vervoer en Posterijen: du Bus de Warnaffe; Koloniën: Charles. Een sensationeele onderstelling. Een medewerker van het weekblad 1934 heeft aan den secretaris-generaal der Bank van Frankrijk de onbescheiden vraag voor gelegd, wat in geval van oorlog van de meer i dan 80 milliard goud zou worden, die in .?en kelder van die instelling sluimeren. Hij kreeg er geen ander antwoord op, dan dat die schat voor alle gevaren veilig is en de schrijver her innert er aan, dat drie jaar lang 1500 arbei ders dag en nacht in ploegen daarvoor een soort onderaardsch fort gebouwd hebben, zoo- als er geen tweede bestaan moet. Honderd duizenden ton gewapend beton vormen het pantser. Het goud ligt 30 M. onder den grond. Alle waarborgen zijn getroffen der bescherming en in geval van nood kan een ondergrondsche sche watermassa zich over de „aanvallers" uitstorten. Geen luchttorpedo zal die aardlaag kunnen doorboren en voor het wevoeren van het goud zouden wel 50 treinen, elk van 20 wagons, noodig zijn. Gisteren deelde de Japansche ambassadeur Matsoedeira in een persconferentie mede, dat zijn regeering een hoffelijk, doch duidelijk negatief antwoord heeft gegeven op de voor stellen der Britsche regeering, om uit de im passe bij de vlootbesprekingen te geraken. Het antwoord werd gisterenavond aan Sir John Simon, den Britschen minister van bui tenlandsche zaken, overhandigd. BELGUADO'S NOTA AAN GENEVE NOG NIET GEREED. De nota, welke Joegoslavië bij den Volken bond zal indienen naar aanleiding van den ko ningsmoord te Marseille, is nog niet gereed. Het wachtenis op Lavals aankomst te Ge- nève. Belgrado zou in de nota den Raad voor stellen, zijn afkeuring jegens Hongarije uit te spreken en maatregelen te ramen tegen het terrorisme. Naar de Wurtembergsche Persdienst mede deelt, heeft de referendaris Stahle in een voor dracht voor de nat.-soc. bond van onderwij zers in het district Stuttgart verklaard, dat men bij het streven, om het Duitsche volk te zuiveren van alle elementen van een vreemd ras, niet mag vervallen tot rassen- materialisme. „Concreet gesproken aldus Stahle mogen wij niet de thans heerschen- de blondheidsmanie huldigen, waaraan men stroomen van waterstofperoxyde ten offer brengt." De uiterlijke verschijning van den mensch behoeft geenszins overeen te komen met het innerlijke erfelijkheidsbeeld. Niet iedere hoogblonde is innerlijk even zuiver Germaansch en in vele donker-harigen zoo besloot hij steekt een heroïke ziel MA RKTOVERZICHT. Veel rundvee was er Maandag niet aan de markt; er bestond echter zeer veel vraag naar versch af gek. koeien; hiervoor werd een goede prijs betaald (plm. 145 per stuk). De nuchtere kalveren-aanvoer is'stijgende, de prij sbedroeg gemiddeld 6 per stuk. Gras kalveren gingen tot 30. Wolvee komt thans weinig aan de markt; er was een hok overhouders, dat getaxeerd werd op plm. 6 per stuk. De biggenhandel leeft wat op, de aanvoer bedroeg 28 stuks; de prijs is ongeveer 7 per stuk. Voor varkens op de boerderijen wordt 14% tot 15 cent p. p. betaald. Het pluimvee blijft laag in prijs. Voor een goede oude kip betaalt men ongeveer 40 ct. per stuk. Verder werden enkele paarden aangevoerd; de prijs liep nogal uiteen, gemidd. werden ze getaxeerd op 190 per stuk. Aan de eierveiling werd ongeveer dezelfde prijs gemaakt als vorige week, eieren van 60 kg gemengd (middensoort) gingen van 5.20—5.25 per 100 stuks. (Niet officieel) lste klasse, 1ste lijst N Trekking van Maandag 19 November 1934 Hooge Prijzen f 5000 3784 f 1500 15341 f 1000 20.95, 9222, 9352. f 400 1098, 5632, 7472. f 200 6108, 12427. f 100 - 3968, 5274, 5382, 6100, 6577, 11679. 16073, 23418. Prijzen van 20. 18 25 29 44 53 57 100 105 126 133 157 165 190 291 301 340 464 468 493 526 541 616 636 640 716 759 767 779 781 788 791 845 846 923 937 950 970 1046 1182 1210 1242 1277 1309 1361 1383 1403 1474 1475 1526 1607 1645 1664 1674 1685 1725 1730 1733 1744 1817 1852 1904 1959 1982 2005 2026 2031 2033 2042 2064 2118 2151 2172 2175 2213 2241 2253 2282 2285 2295 2299 2359 2398 2443 2481 2513 2722 2731 2819 2831 2898 2913 2927 2982 3024 3037 3070 3097 3132 3150 3169 3185 3253 3255 3235 3343 3351 3356 3433 3472 3493 3550 3597 3655 3686 3713 3736 3742 3771 3773 3828 3834 3844 3864 3907 3937 3953 3955 4025 4040 4092 4106 4129 4181 4203 4224 4272 4281 4297 4305 4307 4320 4333 4370 4375 4383 4396 4409 4446 4458 4552 4560 4599 4610 4647 4686 4841 4874 4891 4951 4963 5040 5095 5183 5213 5230 5251 5254 5262 5273 5281 5289 5361 5367 5370 5392 5432 5461 5478 5489 5547 5555 5569 5591 5624 5643 5666 5680 5759 5785 5808 5886 5887 5993 6003 6025 6130 6223 6200 6317 6353 6381 6404 6452 6467 6514 6555 6645 6646 6676 6767 6813 6343 6870 6886 6903 6953 6954 6967 6969 6973 7031 7034 7033 7069 7076 7126 7129 7149 7167 7173 7193 7240 7265 7285 7355 7424 7426 7535 7533 7536 7628 7650 7822 7832 7837 7901 7906 8039 8047 8077 8085 8102 8145 8267 8291 8391 8440 8462 8484 8527 8558 8593 8633 8681 8690 8710 8734 8745 8755 8756 8762 8811 8891 8901 8915 8920 9034 9095 9101 9156 9216 9234 9245 9279 9299 9337 9383 8430 9439 9534 9542 9564 9573 9621 9649 9393 9735 9767 9872 9928 9981 10052 10075 10089 10142 10145 10255 10267 10315 10347 10416 10132 10436 10459 10465 10476 10484 10518 10539 10530 10553 10568 10629 10650 10853 10665 10669 10670 10720 10768 10783 10797 10311 10859 10866 10876 10897 11007 11 29 11130 11143 11210 11213 11271 11277 11297 11320 11335 11353 11412 11544 11569 11578 11595 11643 11650 11683 11707 11723 lli:06 11827 11858 11962 12148 12166 12167 12180 12203 12225 12255 12299 12305 12332 12458 12472 12491 12522 12569 12588 12645 12656 12687 12707 12720 12731 12735 12746 12776 12783 12785 12806 12813 12846 12851 12874 12902 12970 13097 13129 13153 13171 13172 13211 13214 13220 13261 13321 13324 13328 13331 13404 13418 13424 13471 13487 13490 13503 13522 13556 13560 13564 13577 13582 13;>96 13654 13743 13753 13758 13781 13807 13808 13623 13845 13904 13942 13953 13969 14046 14058 14062 14152 14167 14194 14233 14248 14318 14367 14379 14390 14406 14418 14428 14505 14574 14655 14752 14776 14825 14840 14854 14941 14947 14974 15008 15009 15078 15141 15153 15181 15229 15241 15361 15397 15436 15450 15458 15468 15482 15486 15487 15510 15520 15577 15655 15721 15753 15898 15908 15963 15966 15974 16008 16030 16061 16072 16095 16105 16185 16261 16265 16279 16310 16336 16338 16353 16403 16416 16442 16457 16468 16482 16521 16525 16527 16529 16565 16804 16747 16750 167.8 16798 16810 16832 16849 16852 16853 16887 16889 16929 16S35 16945 16951 16990 17110 17182 172''0 17278 17312 17368 17369 17378 17474 17483 175S7 17576 17585 17628 17666 17673 17736 17755 17883 17886 17893 17912 17965 17972 17983 18014 18019 18052 18072 18100 18110 18137 18174 13194 18202 18211 18225 18245 18295 18303 18305 18331 18334 184S0 18502 18540 18544 18568 18596 18698 18725 18877 18879 18907 18985 18987 18988 19076 19079 19192 19257 19284 19315 19382 19441 19442 19443 39484 19487 19561 19600 19651 19696 19712 19724 19759 19805 19826 19881 19911 19949 20105 20119 20136 20151 20180 20183 20248 20250 20251 20259 20298 20396 20401 20420 20454 20538 20540 20553 20554 20654 20665 20737 20741 20867 20969 21005 21009 21016 21018 21040 21046 21076 21086 21097 21098 21195 21208 21215 21248 21258 21295 21308 21357 21400 21413 21539 21587 21603 21627 21632 21658 21677 21742 21784 21787 21832 21839 21869 21907 21961 22014 22104 22108 22111 22152 22161 22200 22207 22211 22215 22245 22349 22364 22369 22379 22434 22441 22544 22545 22551 22567 22668 22673 22716 22724 22762 22792 22832 22838 22810 22885 22935 22958 22988 23022 23067 23100 23123 23260 23347 23391 23436 23495 23504 23510 23530 23565 23568 23612 23662 23661 23712 23713 23780 23831 23855 23873 23988 De vulpen waarmee de zon schrijft, mag nooit vuil zijn. - Het Meteorologisch Instituut bedient zich van 'de allerfijnste instrumenten. - Een mechanische hand'

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7