Marineberichten. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 NOVEMBER 1934. f 1 Uit het politie-rapport. Burgerlijke Stand van Den Helder van 2021 November. "46 je v. Julianadorp kan den laatsten tijd tevreden zijn wat betreft de belangstelling het gemeentebestuur. Eert rioleering V f 14 000, wat ik natuurlijk geen luxe 'ensch te noemen, wel acht ik 't daar ter ^ïaatse, 't te plaatsen urinoir en thans de te bouwen brug, niet geheel van luxe vrij te leiten. Dit veroordeel ik natuurlijk niet, hier ter stede zijn óók wel dingen die wel wat anders konden. Wel zal ik het veroordeelen wanneer het ten koste gaat, van andere be langen, die wel levensbehoeften zijn. Ik zou b v. B. en W. nog eens op willen wijzen dat zij er met het 0pstellen van de begroe ting rekening mede houden, da' het bedrijfs- water voor de veehouders, ondragelijk duur hiiift te meer waar de Provinciale voor haar afnemers per 1 Jan. verlaging heeft aange kondigd. Dit voorbeeld wil ik thans niet met meerdere staven, maar ik hoop dat het ge- jneentebestuur er voor zal waken, dat de erkelijke behoeften voor onzen polder niet den achtergrond raken, want dan wcnsch ik liever geen brug waar 95 der bevol king nimmer eenig profijt bij heeft. De heer Terra acht, waar in de bijlage wordt gesproken van een grooten omweg, die moet worden gemaakt, dit onjuist en daarom thans de tijd niet geschikt voor den bouw van deze brug. Op slechts 300 M. af stand n.1. is een goede verkeersbrug aanwe- Verder wordt gesproken van eenigen aandrang bij het gemeentebestuur. Hiervan is niets bekend. Met de wegenverbetering kan r zich vereenigen, maar dan dient tegelij kertijd de Jb. v. d. Veerstraat te worden ver beterd, die destijds óók door dezen genoemd was maar nu niet op de lijst voorkomt. Is dit opzet of een vergissing? vraagt spr. Er is veel voor te zeggen he" onderhoud aan den polder over te dragee, icen komt by spr. de vraag naar voren of bij eventuee- le rioleering of iets van dien aard, het pol derbestuur geen bezwaren zal maken ten aanzien van opbreken van den weg, gezien om vorig besluit betreffende rioleering. De heer t i e s s e n meent, dat de brug onnoodig is; de afstand tot de andere brug is niet groot en hoeveel inwoners van Julia nadorp profiteeren er van? Er blijft jaarlijks een f 150 kosten voor de gemeente en spr. kan dan ook niet zijn stem geven aan de voordracht. Ook de heer Biersteker acht de brug onnoodig, een enquête hieromtrent zou wen- schelijk zijn. De polder heeft een royale brug gelegd, die in elk opzicht voldoet. Dat men nog een houten bruggetje op 'n 300 M. legt, is abso luut overbodig. Zoo'n brug zou alleen dienen voor een enkelen bewoner, want menschen wonen daar niet, wel weer verder op. Iets anders is het met de wegen. Wel is het een bezwaar daarvoor jaarlijks aan den polder f 150.— te betalen. Laat de gemeente Zpie het onderhoud bekostigen. Spr. wil de bijlage splitsen, en zal zich te- ge - 'en brugbouw verklaren. De heer Van der Mast zegt, dat deze kwestie in de commissievergadering steeds is gestrand op de kosten. De wensche- lijkheid van dit bruggetje werd wel algemeen Ingezien, omdat men er een circulatie voor wandelaars voor kreeg. Het eenige bezwaar waren de onderhoudskosten. Voor spr. zijn die geen bezwaar. De heer Schoeffelenberger ont kent, dat de commissie homogeen was, zoo als in de biilage staat. Nu komen we in Januari reeds voor onderhoudskosten van f 150 van een splinternieuwe brug. Dat is toch dwaas. Spr. is tegen de bijlage. De heer M e ij e r; Dat onderhoud komt na tuurlijk over een paar jaar en zal wel eens meer dan f 150 bedragen. Of de brug „noo- dig" is. neen, „noodig" niet, maar de aan trekkelijkheid van het dorp wordt er door verhoogd. Wij hebben hier óók wel zooiets dat niet direct noodig is. De heer Eylders zegt, in aansluiting hierop, dat inderdaad eerst een dure brug was ontworpen. Spr. was tegen de brug, ie hij overbodig vindt. Spr. schatte den afstand naar de andere brug op 500 M. Wat de heer v. d. Veer opmerkt omtrent de Jb v d. Veerstraat, wisten wij met. Ais me f 1000 voor de brug niet worden toegestaan, laat men dit punt dan eerst nog eens bezien. inderdaad is de eerste jaren geen onder houd noodig, maar dat is dan later g deld wel meer dan f 150 per jaar. De heer Ran wijst op het gerief, dat de bewoners van Julianadorp hadden brug van Roskam. De heer Biersteko' on-kent d De heer Ran; In de Commissie van Bij stand meende men dat er wel voor de brug bestaat. Wat het onderhoud be treft, is er geen mogelijkheid dit terug brengen? De heer Minnes vertelt van** on derzoek ter plaatse, nu ongeveer een jtó geleden. Er is geen sprake van een voordeeling door ™andelbruggetje ™gr ^de3bewoners^te maken. Over de Kos ten van onderhoud kan spr riet indertijd is de heer Verfaille mde commissie vergadering geweest en hee (1 Het bedrag van f 150 is niet te g- De De heer Speur gaat 15ja« mcnschen oude brug had een pad v h maar niemand nam het om er o ten_ Roskam deed dit zelf en was blij Er slotte van gemeentewege een rug 'lder is veel onderhoud aan die wegen, de polde heeft die f 150 wel noodig nood- Dc heer Kraak meent dat de brug zakelijk wandelbrug is en tuigen dient. Spr. zieJ n'^ ^hoeft zij niet duur moet worden, lw H un de te kosten. Spr. is vóór de brug al, meest eenvoudige wijze gem< neden 300- kosten). gemaakt, geleden hebben we zelf zo beves- De heer 3 c h o e f f e len b e^r ge^ tigt dit, die brug is onder p bouwd. 7ptrt dat de De heer Van der e „eeft. heer Speur een verkeerden m i wegen De polder heeft geen beung^ van Julianadorp. Het is g uitstekend 150.- te zien; de ^"^^goed als voor zijn wegen, nergens ZJ snreken. hier. Daarover moest men n» daar Inderdaad is de brug luxe" ar bang dat evenwel niet tegen, is alleen loost die men nu andere kwesties v voor Julianadorp van belang ZIJn De heer M e rj e r zegt, is meentewegen zijn, ze z.jn parttcuue een vreemde toestand daar. gedachten Hierover wordt nog na cr blijft er gewisseld; de heer B i e brug. bi), dat er weinig behoefte'3 ;ian te Is het niet verstandig deze J 8 houden, opdat wij in de volgende verg dan tevens antwoord krijgen op de vraag van den heer Van der Veer? De heer v. d. Veer is het daar niet mee eens; de kwestie van de wegen is urgent als het straks gaat vriezen. De heer Biersteker wil dan de bijlage gesplitst in stemming zien gebracht. De heer Van der Vaart licht een en ander nader toe. Op 10 Febr. '32 is een adres aan den raad gericht door een 100 tal inwo ners van Julianadorp, en daarin werd ge vraagd een nieuwe brug, nadat die van den heer Roskam was ineengezakt. Twee jaar hebben B. en W. hiervoor noo- dig gehad. De kwestie, dat de brug niet direct noodig was, gaf wel den doorslag bij deze vertraging. Tenslotte is men in de Fin. Commissie tot eenstemmigheid gekomen, mits het een een voudige brug werd. Het advies steunde niet °P ,,groote noodzaak", maar op „gerief voor de bewoners". In het adres werd gezegd, dat men vrijelijk over de brug van Roskam mocht loopen. Later kwam een tweede verzoek voor de wegen, waaruit dit voorstel is ontstaan, Allerlei overwegingen zijn hierbij in het ge ding gebracht, ook dat we te maken hadden met particulier eigendom. Het gemeente bestuur heeft zich laten leiden door de over weging, dat het hier inwoners van Den Hel der betrof. Het is wel wat kras, nu te zeggen, dat nie mand over die brug zal passeeren. Als de brug er is, zal ook het verkeer daarover gaan. Het Cellege voelde niet voor e3n massale brug, tenslotte is dit voorstel overgebleven. Nu wil de heer Kraak een brug van 300. maar er zijn opritten noodig en een talud en dan is 300.maar zeer weinig. We staan dus voor de kwestie, dat we te doen hebben met een verzoek van bewoners van Julianadorp zeiven, en spr. geeft ernstig in overweging nu over die verdere kosten van de brug heen te stappen en het in te willigen. De genoemde straten vormen de grens; de van der Veerstr. is in een ander deel van het dorp en het College moet dan toezeggen, ook dit onder de oogen te zullen zien. Spr. adviseert de bijlage te aanvaarden. De posten zijn slechts ramingsposten en als straks blijkt, dat de brug maar 300.kost, wordt zij voor dat geld gemaakt. De heer E ij 1 d e r s: Niet zooals zij thans is geprojecteerd De heer v. d. Vaart wijst er nog op, dat de Polder by onderhoud het recht heeft óók eischen aan den bouw te stellen. De Raad is aan eigen prestige verschuldigd, dat niet een brug wordt gemaakt met de gedachte: wij zijn er van af, de Polder zorgt er voor. Laat de Raad dit aanvaarden; hit College van B. en W. geeft dan de toezegging, dat de kwestie van de v. d. Veerstraat nader zal worden bezien. Den afstand tusschen beide bruggen schat spr. op meer dan 300 m. De heer Biersteker betwijfelt of het onderhoud van de brug door den Polder zal worden overgenomen. De Voorzitter wijst er op, dat in de Bijlage vermeld wordt, dat de Polder het on derhoud op zich neemt. De heer Verfaille heeft de bijlage gelezen en er zich accoord mee verklaard. De heer v. d. Vaart leest den betreffen- den brief voor, waarin de toezegging wordt gedaan. De heer v. d. Veer maakt bezwaar, deze voordracht te aanvaarden. Laat de brug wachten en gebruik het geld voor de straat, zoo zegt hij. De Voorzitter: Dat kunnen we zóó vanavond maar niet beslissen. Er zullen nu toch voorstellen komen van B. en W. Er wordt over deze aangelegenheid nog na der van gedachten gewisseld. Ten slotte komt de voordracht gesplitst in stemming. Het voorstel betreffende de wegen wordt met algemeene stemmen aangenomen; dat be treffende de brug met 119 stemmen. Tegen de heeren Biersteker, Feenstra Kuiper, Bot, van Zwijndrecht, Van der Veer, Eijlders, Ter ra, Tiessen en Schoeffelenberger. Aankoop huis. Voorstel tot aankoop van het perceel le Vroonstraat no. 5. Bij acclamatie aangenomen. Verkoop Gymnastiekzaal Emmastraat. Voorstel tot verkoop van het gymnastiek lokaal aan de Emmastraat en tot het huren van het gymnastieklokaal aan de Weezen- straat. De heer Eylders is vóór de bijdrage, vraagt evenwel rekening te houden met de belangen van „Turnlust", en die vereeniging ook hier onder te brengen. Spr. wijst er voorts op, dat we nu een conciërge overcom pleet krijgen, die op wachtgeld zal komen, en dringt aan op een wijziging in de wacht geldregeling. Het betreft hier een bijbetrek king en het is niet noodig wachtgeld uit te keeren aan iemand, die nevenbetrekkingen bekleedt. De heer De Nij s verbaast zich over de ze vraag. In de Comm. v. Onderwijs hadden wij afgesproken dat de heer Eylders een an dere vraag zou stellen. Twee uur hebben wij er over beraadslaagd en gezegd dat het on- wenscheljjk was hier nog wachtgeld uit te keeren. Maar met de wachtgeldregeling te wijzi gen, lost men de zaak niet op- De heer Eylders. Formuleert u dan de vraag! Nog andere opmerkingen worden gemaakt. De° heer de Boer beantwoordt de ver schalende sprekers. Er zal op redelijke wijze voor de vereenigingen worden gezorgd, al zal er door de vereenigingen moeten worden ge- schikt. Ook zal het waarschijnlijk voor de vereeni gingen niet goedkooper worden omdat het niet aangaat dat de eene vereeniging die al jaren lang f 1 betaalt en nu een nieuwe, die er komt 50 cent zou geven. De heer Biersteker: Is inzake dien conciërge niet een regeling met de Spaar bank te treffen, waardoor de man een com pensatie krijgt? De Voorzitter zegt toe dat het college voor een redelijke oplossing te vinden is. De voordracht wordt hierna met algemee ne stemmen aangenomen. Grondverkoop. Voorstel tot verkoop van grond te Huis duinen aan W. Brakhoven. Aangenomen. Aanleg straten. Voorstel tot aanleg van Sumatrastraat en van de Niasstraat. De heer Terra vraagt of geen rekening kan worden gehouden met de belangen van oen zandschipper. Wethouder v. d. Vaart zou tevens gaarne de overblijvende gronden ophoogen. Hiervoor zal circa f 8000.noodig zijn, welke door de bouwondernemers worden vergoed. Over de kwestie van het zandrijden kan afzonder lijk worden gesproken. Aangenomen. Benoemingen. Voorstel tot tijdelijke herbenoeming voor het tijdvak 1 September 1934 tot en met 31 Augustus 1935 van R. Teensma tot leeraar in de practische vakken aan de Zeevaart school. Aangenomen. Voorstel tot het benoemen van leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim. Benoemd worden in de vacature: Mevr. Chr. Wijker—Scholten: Mevr. C. BakkerWijker. Mevr. J. PlaatsmanVeldman: mevr. J. PlaatsmanVeldman. M. v. d. Horst: M. v. d. Horst. I. Valkhoff: I. Valkhoff. R. J. M. Zoetelief: R. J. M. Zoetelief. C. de Jong: D. v. d. Mast. A. Lever: A. Lever. W. J. Aggenbach: W. J. Aggenbach. H. J. Marinus: H. J. Marinus. Mededeeling. In verband met de geringe belangstelling in het afgeloopen jaar en de mogelijkheid tot het volgen van twee cursussen in motoren kennis hier ter plaatse, wordt niet opnieuw overgegaan tot het geven van den avond cursus in motorkennis aan visschers, voor dat van de zijde der visschers daarop is aange drongen. Voor kennisgeving aangenomen. Ter inzage. Ter inzage zijn gelegd de volgende stukken: le. Het antwoord op de vraag van den heer D. v. d. Mast om opdracht te geven aan de politie, dat er op wordt toegezien, dat tengevolge van de wijziging der winkel sluitingsverordening, het winkelwerktijden besluit niet wordt overtreden; 2e. Het antwoord op de klacht van den heer W. Kraak omtrent het laag vliegen met militaire vliegtuigen; Uit het antwoord van den Commandant van het vliegkamp „de Kooij" blijkt, dat niet marinevliegers, maar enkele hier tijdelijk ge detacheerde vliegers van de L.V.A. te Soes- terberg inderdaad te laag hebben gevlogen. Blijkbaar hebben bedoelde vliegers zich niet voortdurend aan de hun gegeven voorschrif ten gehouden, hetgeen door den Commandant van Hr. Ms. vliegkamp „de Kooij" aan den Commandant der L.V.A. is gerapporteerd, ter wijl tevens maatregelen tegen herhaling zijn genomen. Kolonel Ferwerda drukt er zijn leedwezen over uit, dat militaire vliegers de burger bevolking van Den Helder overlast hebben aangedaan, en verzoekt tevens in den ver volge van laagvliegende vliegtuigen nummer en letter te willen noteeren, hetgeen het on derzoek naar overtredingen aanzienlijk verge makkelijkt. 3e. Antwoord op vragen van den heer Dr. P. Feenstra .Kuiper, betreffende een wandeling van de z.g. Roode Valken op Zondag 14 October en een socialistische demonstratie op 17 October 1934. Aangezien de Burgemeester in de ver gadering van hedenavond niet tegenwoordig was, wordt de bespreking van dit antwoord op verzoek van dr. Feenstra Kuiper zelf, uit gesteld tot de volgende vergadering. De aan gelegenheid ressorteert n.1. onder den Burge meester als hoofd der politie. Wegens den omvang van het huidig raads- verslag zullen ook wij dit antwoord in ons volgend nummer afdrukken. Voorts wordt nog overgelegd: 4. Staat van verpleging van R.K. gemeente patiënten in de R.K. Ziekenverpleging „St. Lidwina" gedurende het derde kwartaal 1934. V er volgagenda. Ingekomen stukken. I.. Besluiten van Gedeputeerde Staten van Noordholland tot: a. verdaging hunner beslissing omtrent het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit van 11 October 1934 tot overdracht van de pon tonbrug c.a. nabij De Kooij aan den Staat der Nederlanden; b. goedkeuring van de 9e wijzigingsbegroo- ting der gemeente en van de 2e wijzigingsbe- grooting van het waterleidingbedrijf, dienst 1934; c. Proces-verbaal van opneming van boe ken en kas van den Gemeente-Ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. d. Een aan Burgemeester en Wethoudes ge richt schrijven van Gedeputeerde Staten d.d. 7 November j.1. no. 1, houdende het verzoek om het College, voor zooveel deze gemeente betreft, te hooren omtrent het ontwerp van een nieuwe regeling der jaarwedden van Bur gemeesters, Secretarissen en Ontvangers der gemeenten in deze provincie, met uitzonde ring van Haarlem en Amsterdam. Ook om trent het tijdstip van in werking treding wordt 's Raads oordeel gevraagd. De toelichting van B. en W. en het stand punt van het College zijn vermeld in het num mer van Dinsdag j.1. Dr. Feenstra Kuiper kan zich met het voorstel vcreenigen, maar wil aangetee- kend zien, dat spr. het met den aanhef niet eens is (de uitdrukking betreffende de men taliteit). De heer Biersteker merkt op, dat dit antwoord toch ook niet in deze bewoordingen wordt verzonden. Aangenomen. Begrooting. Vaststelling van wijzigingsbegrootingen van de Gasfabriek, de Waterleiding en het Electriciteitsbedrijf en van een wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1934. Hierin zrn verwerkt de thans door den Raad aanvaardde voorstellen. Aangenomen. Onderwjjs. Voorstel tot overplaatsing van mej. S. van Es van school 10 naar school 4. Conform. Grondbedrijf. Voorstel tot bepaling van den erfpachts canon voor een perceel grond nabij de Nias straat. Conform de voordracht aangenomen. Wegenbelasting. Voorstel tot het vaststellen van het 2e sup pletoir kohier der wegenbelasting 1934. Als boven. Benoeming. Voorstel tot het benoemen van een lid der Commissie van Toezicht op het M.O. en N.O. in de vacature P. H. Pesman. Aanbevolen worden: 1. de heer H. A. Enklaar; 2S. Jaring. Benoemd wordt no. 1. Mededeeling. Medegedeeld wordt, dat Burgemeester en Wethouders, naar aanleiding van een aan hen gerichten trief' van den Minister van Binnen- landsche Zaken, om de salarisregeling van het personeel der gemeente te herzien, omdat het gebleken is, dat die regeling voor ver schillende functies hoogere bedragen aangeeft dan die voor het vergelijkbare personeel in dienst van het Rijk en de loonen der werk lieden zeer waarschijnlijk uitgaan boven het plaatselijk loonpeil, de heeren J. H. de Nijs, L. F. van Loo, J. van Zwijndrecht en Dr. P. Feenstra Kuiper hebben uitgenoodigd zitting te nemen in een commissie onder voorztiter- schap van den wethouder P. A. Smits, voor het uitbrengen van een advies aan het Col lege. Voor kennisgeving aangenomen. Reclames Wegenbelasting. Nog zijn ingekomen eenige reclames inzake de wegenbelasting, die conform de voorstellen worden toegewezen. Reorganisatie Gen. Dienst. Het voorstel betreffende reorganisatie gem. Geneesk. Dienst werd wegens het vergevor derde uur aangehouden. Comité generaal. Hierop gaat de Raad in Comité generaal. RECTIFICATIE. In het Advertentieblad is vermeld, dat het voorstel inzake een tijdelijke toelage aan het gemeentepersoneel met 11 tegen 10 stemmen werd aangenomen; bedoeld werd 15 tegen 6, n.1. de heeren Biersteker, Feenstra Kuiper, Van der Veer, Eylders, Terra en Tiessen als tegenstemmers, zooals hiervoren is vermeld. OPENBARE VERGADERING DER CEN TRALE VAN VEREENIGINGEN IN •s RIJKSDIENST. Voor een goed gevulde Casino-zaal hield de bekende „Centrale" gisteravond een bijeer- komst, voornamelijk teneinde de positie van het aangesloten personeel te bepalen. Nadat door den praeses der plaatselijke afdeeling, den heer L. van Loo, eenige intro- duceerende woorden waren gesproken, nam De Voorzitter der heer F. Perdok Centrale de het woord, en behandelde op uitvoerige wijze zijn actueel onderwerp. De heer Perdok begon met op de zéér on gunstige gevolgen te wijzen, welke de econo- mischen financieele politiek van Nederland de laatste jaren met zich brengen. Hij beschouwt den economischen toestand van 't land als uiterst précair, en ziet de aanvang van deze misere ontstaan tijdens en na den wereldbrand van 1914. en wel voornamelijk door 't „schul den-vraagstuk" en zijn directe consequenties. De internationale chaos passeerde Holland niet, en steeds meer wordt ook hier het wel vaartspeil neergedrukt. Niet alleen dat nage noeg alle takken van industrie aangetast werden door de crisis, maar ook Nederl.-Indië vertoont een troosteloos beeld. Bij dit alles komt de werkloosheid, die 't volk zéér zware offers oplegt. Zij steeg na dit jaar van 6,2 tot 26,8 in 1933, en blijft ook thans nog in stijgende lijn. Natuurlijk tracht men op diverse manieren de funeste gevolgen te keeren, doch veel succes kan men niet boeken. Wel ziet men te midden van een overvloed van producten een belangrijk deel van het volk in zéér kommervolle omstandig heden. Het andere deel, dat niet zóó zwaar getrof fen werd wordt evenwel met exorbitant hooge belastingen gekweld, die op hun beurt weer iedere herleving van handel en nijverheid tegenhouden. Een leger van geestelijke leiders tracht het volk ieder op zijn eigen wijze tot den uit komst te voeren, doch de middelen tot het brengen van meer cultureelte ontwikkeling ontbrekenOver de gevolgen van werkloosheid en cultureele achteruitgang kan spr. meepraten, daar hij zeer nauw bij het' gevangeniswezen betrokken is. En al deze misere, aldus de heer P., omdat de regeeringen en lagere over heidsorganen hun taak niet hebben verstaan. Neem bijv. de openbare schuldenlast; deze is zóó abnormaal aangegroeid, dat men zich mag afvragen of wij niet meer schulden dan goed bezitten Aan de hand van cijfermateriaal toont de spr. aan dat de openbare schuld sinds 1914 ruim 3000 millioen gulden te hoog is, en dat men derhalve het jaarlijsch budget met min stens 150 millioen voor rente en aflossing te zwaar belast. Indien men na 1920 over de geheele linie een belastingverhooging van plm. 3,5 pet. had voorgeschreven ter delging der schulden, had dit een besparing van 1,5 pet. beteekend, om reden dat ieder jaar rente en aflossing dalen, en men dus met een extra-belasting van 2 pet. in de jaren van hoogconjunctuur het volk voor de misère had kunnen behoeden. Van regeeringszijde verklaart men dit idee onuitvoerbaar, en wel in verband met de z.g. kapitaalvorming, doch de heer P. toont met zijn cijfers de mogelijkheid ervan z. i. wel degelijk aan. In dit verband wordt een uitspraak van den premier, Dr. Colijn, aangehaald, die onge veer 10 jaar geleden in één der noordelijke provinciën tegen de arbeiders en ambtenaren zou gezegd hebben, dat zjj de grootste kapi- laalvormers waren. Doch hoe is het thans met hen gesteld? Zjj bezitten niets, en de heer Perdok noemt dit een demagogische wijze van voorst egeling. Ook de wijze, waarop de regec inj gedurende tal van ja en met het kapitaal omsprong wordt gelaakt. Nu men in 't moeras zit moet men „zich aanpassen", doch dit had men in de periode van hoogcon junctuur moeten doen. Nu is 't teglaat! Het is echter ook de regeering, die op haar beurt weer gedwongen wordt tot impopulaire maatregelen, door de zoo machtige vak-orga nisatie van Nederl. werkgevers. Men streeft in regeeringskringen naar een bezoldigings basis van 1913, doch reeds toen was deze ca. 15 procent te laag. En thans zou men terug moeten naar dè.t levens-niveau? Genoemd worden ook de diverse commissies; daar is de z.g. „Commissie Schouten", die de loonen der arbeiders in rijksdienst wil bren gen op 't peil der particuliere. Dat wil dus zeggen, dat men de zéér slechte loonen in het particulier bedrijf als maatstaf ziet. Ironisch merkt de heer P. op, dat de Overheid de ideale werkgever behoort te zijn, die 't goede voorbeeld dient te geven. Het „Welter-rapport" noemt spr. een mis lukking, doch dat van Idenburg vergelijkt hij met 't klassieke zwaard van Damocles Vooral voor hen, die bij de corpsen dienen, kan dit rapport ellende brengen, daar deze groote groep de verkregen vaste aanstelling weer ziet verdwijnen. Via de z.g. structueele crisis (zoo genoemd door den premier) maakt spr. een vergelijking met onze oostelijke naburen. In wezen worden wij precies hetzelfde geregeerddoor dictatuur, 't Rjjkspijl zou naar beneden men kreeg zijn zin. Maar 't werd slechter en slechter en thans zit men aan de grens der misere. Evenwel, de Centrale zal de tanden op elkaar blijven zetten en zich steeds verzetten. Doet men dat niet. dan zou 't niet onmogelijk zijn dat een gedeelte $an 't personeel nog 4 a 6°/. korting te slikken krijgt, en een ander deel 8 a 12°/0. Het is meer dan ooit geboden op post te staan, daar ook de pensioenen niet veilig meer zijn. Men gaat namelijk de ge meenten saneeren, en wat deze vermorsten zou de ambtenaar moeten opbrengen? Met een laatste waarschuwing voor de zaak waar 't om gaat bij den ambtenaar, en tevens op het hier reeds eerder genoemde dreigende „zwaard" besluit de heer Perdok zijn met interesse gevolgde toespraak. Na een korte pauze kreeg het woord De heer H. Steketee, der Centrale, secretaris wiens rede wij zouden willen qualificeeren als „de ambtenaar als mensch". Allereerst wijst deze spreker erop, dat de „Centrale niet blind is doch wel degelijk weet, dat zij een streven vólgt, dat op de keper beschouwd, individueel is, doch waartoe zij noodgedwongen verplicht is. Met nadruk wijst hij niet alleen op den materieelen druk waaronder de ambtenaar gebukt gaat, maar ook op den geestelijke, 't Is waar, aldus spr., alle maatregelen „ge- beuren-met-leedwezen", doch de regeering kent geen vertroosting. Zij maakt van ons een cijfer op de begrooting, een dood iets. De geestkracht wordt gebruikt, men leeft in een angstige sfeer, en verliest zijn persoonlijkheid. Het is wel vreemd dat de regeering toelaat dat 't vertrouwen van hen, die haar 't naast staan, geheel verdwijnen moet. Noch bij de hoogere, noch bij de lagere instanties kan de ambtenaar meer op hulp rekenen. Hij is 't, die steeds als nummer één de tol haeft te be talen. Hier is geen sprake méér van gezag, maar van „macht", aldus de heer S. en hier tegen willen wij strijden. En streed men nu nog met open vizier, doch ook dit doet men niet, en men weet nooit waar men aan toe is. Stelt de Overheid geen prijs meer op een behoorlijk corps ambtenaren En juist nu niet? Het zijn alle vragen die de spr. stelt. Doch omdat de ambtenaar op niemand te rekenen heeft, daarom moet hij zelf de hand aan de spade slaan en de harde les ter harte nemen. Twee zaken zijn nu noodig: innerlijke versterking en uiterlijke groei. De heer S. besluit met nogmaals er op te wijzen dat 't gaat om de positie en het corps van den ambtenaar. De heer van Loo dankt de spreker daarna, en richt daarna ook zelf nog eenige woorden tot de aanwezigen, wnarna de vergadering besloten wordt. BIJ KONING WINTERS GUNSTELINGEN. Gisterenavond had de IJsclub „het Noorden in het Kegelhuis de ijzers onder gebonden voor de jaarlijksche vergadering. Voorzitter Thijssen zette af met een hartelijk welkom. Hij vond het een buitengewoon ge noegen, dat hij als eerste mededeeling eindelijk dan de vervulling kon melden van de jaren lange gekoesterde wensch: Een ijsbaan op ondergeloopen land. En nog wel met zoet water bedekt, hetgeen hier in het gebied van zout en brak water een bijzonderheid mag worden genoemd. Daar er laat aan de baan is be gonnen roept de voorzitter eenige clementie in voor het geval er bij het eerste gebruik nog iets aan mocht mankeeren. De heer Thijs sen noemt het een prestatie, wat het bestuur van het Sportpark in zoo'n korten tijd heeft weten voor elkaar te zetten. Even wordt de aankomst van de „Uiver" ge memoreerd, en daarna worden met krachtige, forsche streken de verdere punten van de agenda onder handen genomen. De Secretaris, de heer Westhoeve, brengt verslag uit over het afgeloopen jaar. Het is niet somber in tegenstelling met de tot nu toe steeds uitgebrachte verslagen der club. In de eerste plaats is de vorige ijsperiode er een geweest van de goede soort en in de tweede plaats is verheugend de groei van de club. Ten laatste is er de nieuwe straks te berijden ijsbaan in het nieuwe sportpark. Hoewel wjj geen strenge winter wenschen hopen wij toch als schaatsenrijders wel op een Cadeautje van Koning Winter: een beetje vorst! Dan neemt de heer van 't Veer, penning meester, de baan in beslag voor zijn financieel beheer. De duiten staan er goed voor. Een batig saldo van f 137,67, terwijl er steeds in de voorgaande jaren tekort was, is wel iets om dankbaar voor te zijn. Ook uit dit verslag blijkt, dat ondanks de terugloop van het leden tal na de contributie verhooging, de vereeniging in opwaartsche richting gaat. Drie heeren nemen op zich om het ijs, in dit geval de kas, te onderzoeken. Natuurlijk hopen zii dat zij het in zoodanige toestand zullen bevinden, dat de heer van 't Veer weer met een gerust hart een jaar door kan rijden. pan gaan we aan de hand van de mededee- lingen van den voorzitter een kijkje nemen bii de nieuwe baan. Als u de nieuwe weg naar Julianadorp opgaat, ziet u achter de lirqe op het oogenblik een groote watervlakte. Dat is 'mAan uw linkerhand, juist. Een baan voor gewone rijders, welke /4 KM. lang is, een baan voor schoon- en kunstrijders en daar omheen een baan voor de hardrijders. Geen der drie categorieën rijders zullen dus last van elkaar ondervinden. Ook voor het onder binden en uitrusten is een aparte „afdeeling' De kinderbaan zou komen op de onder-water- gezette tennisbanen, doch daar de tijd van voorbereiding te kort is geweest zal vermoe delijk deze winter nog een ander deel van één van bovengenoemde drie banen gereserveerd moeten worden. De banen zijn geheel volgens de voorschriften van de K. N. S. B. (Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijdersbond) Nogmaals wijst de voorzitter op de moei lijke omstandigheden, waaronder het Sport parkcomité moest werken en hij brengt dan ook warme hulde aan de heeren, die deze zaak in handen hebben. Dan komt de heer Govers in de baan met de vraag of de banen verlicht zullen zijn. Op verzoek van den heer Thijssen antwoord de heer Langerak, dat dit het geval zal zijn, als het half kan de heele baan en anders in ieder geval een half gedeelte van het groote ijs- oppervlak. Hoe die verlichting plaats zal vin den staat nog niet vast, Dat is nog al "ge wikkeld, want er komt nog steeds de spertijd en het tarief aan te pas. Deze week zou van de gemeente de beslissing te wachten zijn. Het gaat hoofdzakelijk nog om een oplosstag inzake het tarief van de stroom. De heer Langerak verzekert, dat in ieder geval bij ïirht p-ereden zal Kunnen worden. De bestuursleden Thijssen, Westhoevè, Muts, Boonen en Nonnekes hebben hun ronde ge reden en moeten volgens de reglementen hün bestuursschaatsen afbinden. De heer Bruck- mann moest wegens vertrek naar Duitschland van verder lidmaatschap afzien. De bestuurs leden zijn overigens allen herkiesbaar en op voorstel van de vergadering worden zij allen bij acclamatie herbenoemd. In de vacature Bruckmann wordt door stemming voorzien met de verkiezing van den heer H. N. Kaptein. Het volgende punt van de agenda zijn nog enkele mededeelingen, welke door den voor zitter gedaan worden. Er is een Noord-Hol- landsche Lisbond opgericht, welke ten doel heeft het in bescherming nemen van korte- baan-rijders, het tegengaan van knoeierij en het egaliseeren van de prijzen. De voorzitter verzoek de vergadering in principe tot toe treding te willen besluiten. Dan komt er ech ter zand op het ijs, want enkele aanwezigen veronderstellen dan een botsing met den K.N.S.B. en dat is niet gewenscht. Langdurige gedachtenwisseling volgt over dit punt. De voorzitter wijst er op, dat de K.N.S.B. niets doet voor de rijders om geldprijzen op de korte baan en hij veronderstelt dan ook, tevens aan de hand van een mededeeling van een bestuurs lid der K.N.S.B., dat in dit ppzicht zich geen moeilijkheden zullen voordoen. De heer Lan gerak wil voor zekerheid nog een brief naar den K.N.S.B. zenden met het verzoek om in lichtingen over het standpunt van het Bonds- bestuur te dier zake. Tenslotte verschijnt de heer Winter met een flinke bezem, in casu het voorstel om principieel tot aansluiting te besluiten en verder alles aan het bestuur over te laten, op de baan. Het zand is dan spoedig verwijderd en de baan vrij voor de laatste mededeeling, betreffende een bijzondere schaat- sensljjperij. De heer Timmermans te Hengelo heeft na veel ondervinding in 18 jaar een speciale wijze van slijpen uitgedacht, welke beste resultaten moet hebben. Leden van de IJsclub, die hun schaatsen moeten laten slijpen kunnen deze bezorgen bij den heer Thijssen, die voor doorzending zal zorgen. Het duurste tarief is voor een paar schaatsen f 1.tenzij de hardheid van het metaal zeer bijzonder is. Dan wordt het iets meer. Bij de tenslotte volgende rondvraag wijst de penningmeester op het feit, dat er leden zijn, die nooit van de banen gebruik maken, doch lid zijn om de club te steunen. Nu de contributie verhoogd is, voelen die leden wei nig voor verder lidmaatschap. Ook uit de vergadering komt een dergelijke mededeeling. Dit zal dus de kwestie van dona teurs worden, over welke kwestie het bestuur de vrijheid van beslissen wordt gelaten. De heer Jaarsma verzoekt om leden, die niet kunnen betalen in dezen tijd niet direct te royeeren. De voorzitter bevestigt dit met de mededeeling, dat te dien aanzien reeds overeenkomstig het voorstel gehandeld wordt. Zooals gebruikelijk in vergaderingen van de IJsclub wordt een paar schaatsen gratis onder de aanwezigen verloot, waarbij de heer Bakker de gelukkige is. Hij wil deze direct onderbin den, doch de heer Govers van de Weststraat heeft er alleen maar plaatjes van bij zich. Dan is de schaatsenpret achter de kachel voor dien avond weer geweest en de voorzit ter dankt de aanwezigen. Een bewoner van de Breestraat deed aan gifte dat zijn hond door een bewoner van den Singel is mishandeld. Door een winkelier werd aangifte gedaan dat in een spiegelruit van zijn zaak een twee tal gaatjes zijn gemaakt. Aangifte gedaan door een bewoner van de Breestraat dat toen hij hedenmiddag met zijn rijwiel stond op het rijwielpad nabij de pontonbrug aan „de Kooij" hij door een auto Werd aangereden, waardoor hij een verwon ding aan het linkerdijbeen bekwam, .terwijl zijn kleeding werd beschadigd. Tegen een slager is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de Arbeids wet. BEVALLEN: M. G. Zijpv. Kampen, d. J. Legenaate-Buitenkamp, z. B. Pinkhof-Koekoek, 2 z. C. SinnigeNuijens, z. J. L. de Kant Jonker, z, OVERLEDEN: G. H. Bot, 2 mnd. ONDERTROUWD: D. G. W. Kort en G. v. d. Vlugt. J. C. v. Barneveld en J. Ruiter. M. Hansen en C. G. Burger. Off. van gez. le kl. der zeemacht P. A. Walma van der Molen wordt 3 December overgeplaatst van Hr. Ms. torpedobootjager Piet Hein te Nieuwediep naar het Wacht schip te Willemsoord. Aangewezen om 14 December 1934 per S.S. Columbia naar West Indië te vertrekken. Matr. 2e kl. F. L. Louwerens. Aanwijzing voor uitzending op 9 Jan. '35 ingetrokken. Korpl. Vlmr. P. J. Boogert. Aangewezen voor uitzending op 9 Jan. '35 naar Oost Indië. Korpl. Vlmr. C. K. Pronk. Aanwijzing voor uitzending op 30 Jan '35 ingetrokken zal nader worden aangewezen voor transport op 27 Febr. '35. Sergt. Torpmr. L. H. Uijlenbroek. Aangewezen voor uitzending op 30 Jan. '35. Majr. mont. K. J. Langendoen, majr. torp mr. A. Jansen, korpl. torpmr. A. v. Erk en J. F. J. Visser, sergt. Vliegtmr. W. Gingnagel, korpl. d. marns J. D. Bootsma, marn. 3e kl. L. Almekinders en A. G. Bresser. Piet Hein 20 Nov. '34. Bestemd voor uit zending naar O.I. Korpl. mont. W. J. C. Mijnders, Schorpn., korpl. macht. K. L. Knaps, Z.6 Korpl. macht. C. Smit, P. Hein n. v. Speijk, 19 Nov. onder intrekk. aanw. voor uitz. Korpl. mont. H. Hoekstra, P. Hein n. OZD 20 Nov. onder intrekk. aanw. voor uitz. Korp.-mont. H. Hoekstra, id. n. O.Z.D. 20 Nov. als voren. Sergt.-torpmr. P. T. v. Bleek, Schorp. n. D. Aukes, 20 Nov. Maj.-konst. H. v. Haaien W.sch. W.oord n, Kaz. W.oord 9 Jan. '35. Maj. Mont. R. J. v. d. Broek id. n. O.Z.D. 9 Jan. '35. Sergt.-konst. L. H. C. v. d. Sel en sergt. d. mars. T. C. Karstanje, aangew. voor uitz. op 9 Jan. '35 naar Oost-Indië. Sergt.-konst. M. Morauw en sergt. d. mars. J. Hoeve, aanwijzing voor uitz. op 9 Jan. '35 ingetrokken.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11