Stadsnieuws Gemeenteraad van Den Helder PHILIPS RADIO Tecbn. Bur. VAN BAAREN derde blad helderscf-té courant van donderdag 22 november 1 934. 9 Sint-Nicolaas nummer Heldersche Courant. Concert Helders Mannenkoor. WARME SAOCI1ZENBROOOJES Visscherij. *tt?oa* f aan wc en? Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 22 Nov. Vrijdag 23 16.30 uur. 16.29 uur. Een gunstige gelegenheid om te adverteeren. Het succes, dat we vorige jaren met onze Sint-Nicolaas-nummers gehad hebben, èn bij onze lezers, èn bij onze adverteerders, heeft ons doen besluiten. Zaterdag' a.s. wederom met een speciaal Sinterklaasnummer uit te komen. Het zal een nummer worden, dat zeker, door haar prettigen inhoud, door onze lezers en lezeressen verslonden zal worden. Een nummer, waarin ze niet alleen gezellige lec tuur vinden, maar ook advertenties van zaken- menschen, waar men zijn Sint-Nicolaas-inkoo- pen kan doen. Want die gezellige tijd van inkoopen is weer daar en reeds lokken de feestelijk ingerichte étalages tot koopen. Een merkwaardig verschijnsel is, dat men, niet tegenstaande vèrmindering van inkomsten, toch niet graag het feest van den goeden Sint voorbij zou laten gaan, zonder zijn vrien den en kennissen verrast te hebben met een of ander aardig cadeau. En daarvoor behoeft men tegenwoordig heusch niet zooveel uit te geven. Men raadplege maar eens de adver tenties in onze couranten en speciaal in ge ne 3md Sint-ïtficolaas-nummer. 'oor onze adverteerders vestigen wij er no j de aandacht op, dat wij op het oogenblik een reclame-verspreiding, huis aan huis, in Breezand en Anna-Paulowna hebben, zoodat onze courant alleen reeds in meer dan duizend gezinnen in dezen Polder wordt gelezen, waar door de advertentie dus belangrijk meer fe dame-waarde heeft. in ze prijzen zijn evenwel niet Verhoogd. Vanmiddag en morgenochtend zal onze advertentie-colporteur nog verschil lende zaken in de stad bezoeken. Zij, die dus van deze goedkoope en doelmatige reclame willen profiteeren, verzorgen spoedig huncopie. Op 20 dezer slaagde te Amsterdam voor het Witte Kruis-diploma. onze oud- Stadgenoote Zr. H. M. Plasmeijer. Te Amsterdam slaagde op 13 November voor diploma Verpleegster, onze stadgenoote Mej. G. Lastdrager. Aan 't Instituut ..Mercurius", Loods- /racht 72, Den Helder, siaagde voor 't diplo ma machine-schrijven de heer J. Stolk, leerling van b.g. Instituut. Eenige bewoners van het: Verpleeghuis aan de Kerkgracht, werden in den gelegen heid gesteld den Kunstavond te mogen bijwo nen. Bij deze wordt het bestuur van het Hel ders Mannenkoor vriendelijk bedankt. huldiging b. prins. Met het oog op de huldiging van B. Prins door de Voetbalvereeniging H.R.C., op nader bekend te maken datum, deelt het Bestuur der H.R.C. het volgende mede: lorporaties en vereenigingen hier ter stede, dn- op den huldigingsavond blijk van medeleven willen geven, kunnen zich doen vertegenwoor digen door ten hoogste drie personen, en dit schriftelijk opgeven aan het secretariaat van de H.R.C.. Steengracht 15, alhier, vóór 25 J\ ovembèr. )e huldiging vindt plaats in .Casino". lud-leden en oud-donateurs van de H.R.C., die in willen teekenen voor aanbieding van een aandenken hunnerzijds, kunnen daarvoor aan de navolgende adressen op de daarvoor be stemde inteekenlïjsten teekenen: Heldersche Lunchroom. S. Diedenhoven, Molenstraat 148. W. Goudswaardt, Dhaliastraat. mail „piet hein" en „evertsen". Volledig gefrankeerde stukken bestemd voor Hr. Ms. „Piet Hein" en „Evertsen" kun nen worden verzonden naar: Palermo: 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Dec., laatste buslichting hoofdpostkantoor 20.55 u. Aden: 13 Dec., l.b. hoofdpostkantoor 9 u. Sabang: 19 Dec., l.b. hoofdpostkantoor £0.55 u. Daarna naar Batavia, propaganda-middagen en -avonden a.n.vv.b. Naar wij vernemen zal op Woensdag 28 en Donderdag 29 November a.s. de A.N.W.B.- Toeristenbond voor Nederland, in Musis Sa- crum" alhier, een tentoonstelling van het Bondswerk houden; kaarten, gidsen, reisboe ken enz., voor auto-, motor-, rijwiel-, water-, wandel- en ruitertoeristen, terwijl in de zaal ook opgesteld zullen zijn, een vélocipède van pl.m. 1885, wegwijzers uit verschillende Bonds- tijdperken enz. Op de avonden zal een lezing over het werk Van den Bond worden gehouden en de Bcnds- film worden vertoond. De tentoonstelling is, evenals de film avonden, toegankelijk tegen betaling van 20 cent. De entreegelden zullen dienen ter verster king der fondsen ter oprichting van het Bondsmuseum. Wij verwachten, dat velen, die niet dage lijks in de gelegenheid zijn met- hetgeheel» Bondswerk kennis te maken, maar toch den bekenden en zoo nuttigen „Bond van de weg wijzers" kennen, deze gelegenheid zullen aan grijpen de mooie kaarten en gidsen, andere boekwerken en nuttige voorwerpen voor weg gebruikers en toerist te bezichtigen en wat meer te vernemen omtrent den voortreffe- lijken, baanbrekenden Bondsarbeid. GRATIS KOOPDAG. Evenals vorig jaar heeft de Firma Beem- aterboer ook dit jaar weer besloten een gratis koopdag te houden. Zooals U zich misschien herinneren kunt is de gratis koopdag van het vorig jaar een groot succes geweest. Toen werd als die gratis koopdag aangewezen 25 November, een Zaterdag. Dien dag was voor bjjna 500 gulden gekocht1 Dit jaar wordt op dezelfde wijze een re clamedag gehouden. Er zijn 27 enveloppen ge maakt, waarin de datums van 22 November tot 22 December, zonder de Zondagen. Van die 27 enveloppen zijn 26 direct verbrand, in bijzijn van Notaris J. W. J. Schreuder, die de overgebleven ééne envelop verzegeld in be waring heeft. Niemand is bekend met den in de envelop vermelden datum en eerst op 24 December zal de envelop geopend worden en de juiste datum bekend zijn. De spanning voor den uitslag zal dus weer van dag tot dag toe nemen. De frischheid, welke van deze zaak uitgaat zal zeker bij het publiek in den smaak vallen. Kosten nog moeiten worden gespaard om de Heldersche ingezetenen aan goede artikelen te helpen op goedkoope wijze. Steeds heeft de firma het nieuwste voorradig tegen zeer lage prijzen. Wij gelooven dan ook wel, dat ook nu weer de gratis koopdag een succes zal worden. Een moderniseering van de etalages, waar voor de heer H. J. Lücker, Hartestraat zoogde ging aan de voorbereidingen gepaard. Een avond, waarop zoowel de ern stige, als de lichte muze vertegen woordigd was, en die diverse da capo's bracht. Laat ons beginnen met den lezers mee te deelen, dat deze uitvoering- gegeven werd Dinsdagavond in „Casino", en dat zij, zooals trouwens gewoonlijk, uitstekénd bezocht was. Het programma was wel gevarieerd, want behalve het optredende koor, dat logischer wijze het grootste brok van het menu inslikte, was er een dames-duet, en een vioolsolist. Het is begrijpelijk, dat, waar het een con cert van „Mannenkoor" betreft, onze ver wachtingen eenigszins hoog gespannen waren, om réden dat wij weten tot welke top-presta- ties het koor soms plotseling ih staat blijkt te zijn, en- het auditórium iets bijzonders wéét te bieden. Doch terzake: het koor ving het eerste gedeelte van het program (dat in sterke tegenstelling niet dat van na de pauze na genoeg geheel uit religieuze nummers be stond) aan met het zoo bekende Heinze-lied „Omhoog". Dit kón een uiterst dankbare ouver ture zjjn, tenminste, indien men goed inge steld is, en niet meer „zoekt". Het nummer, dat de zaal direct „pakte", en het feit be slecht deed zijn, was het niet. Er was nog te veel weifeling tusschen de partijen onder ling, te veel onvasts om het tot een kloek en vastomlijnd begin te maken. Dit is juist het gevaar van deze overbekende nummers, die zoo vaak de programma's der koren sie ren, dat ze zóó bekend zijn, dat ook de leek er direct de onnauwkeurigheden uithaalt, en ze accentueert. Volgden 2a. „Anima Christi" en 2b. „Haec Dies", waarvan het 'laatste met den eersten prijs bekroond werd als verplicht concours nummer te IJmuiden. Beide kerkelijke com posities verschillen totaal in karakter, en het was interessant ze beide in één nummer te geven, juist, teneinde het contrast te doen uitkomen, tusschen de blijde vreugde-hymne van het Haec Dies, Waarin de geloovige zijn overtuiging uitjubelt, en het andere, dat ge tuigt van een devote Christus-adoratie, en van uiterst verheven allure is. Het was Haec Dies dat voor het koor het pleit wony-ten met een bijzondere geestdrift uitgevoerd werd, be duidend beter dan het Anima Christi, waarin men evenals in „Omhoog den juisten toon nog niet gevonden had. „In Epiphania Domini" een lied, dat ge tuigt van de goddelijke verrukking op het „Drie Koningen"-feest ging eveneens uitste kend, en zoo was men er reeds spoedig in ge slaagd de schaduw van het begin te verdrij ven. Nummero 6 was „Vrede" van Richard Hol, en vormde het voornaamste gerecht der vo cale" schotel. Hiermede werd de kwaliteits curve belangrijk omhoog gebracht en gaf zoowel toehoorders, als zangers en dirigent vreugde. „Vrede" gnig met tenor- en bariton- soli. plus een kwartet, terwijl het accompag nement aan den vleugel door mej. Aafje Kamp verzorgd werd. Het was hier dat bleek welk een waardevol bezit eeen 18-karaats tenorpartij vormt, zon der welke deze compositie „valt". „Vrede" eischt naast een absoluut begrijpen een warm enthousiasme, en beide kon men onmis kenbaar constateeren. Het werd een triomf voor den dirigent, die het geheele verdere vocale gedeelte overtrof. Het solowerk vol deed uitstekend, hoewel het jammer was, dat de bariton-partij hier en daar te veel vibreerde. Mej. Kamp begeleidde voor treffelijk, domineerde slechts in de inter- mezzi en begreep het bescheiden-illustreeren- de van haar taak. Enfin, er waren bloemen en een geestdrif tig applaus, en allen zonder uitzondering kon den tevreden zijn. Na de pauze deed men een gelukkigen zwenk naar de „note-gaie" en werd nog ge zongen het welhaast klassiek geworden „Nim- met Nacht" (dat natuurlijk buiten genoemde „note" valt!) en „Ik heb m'n wagen volge laden" met ,,'t Looze Visschertje", beide laat- sten gezet in een komisch arrangement, dat als finale van den avond, enorm insloeg, en gedeeltelijk gebisseerd moest worden. En nu wat de vrouwelijke solisten betreft. Het waren de dames BoerdijkSok (so praan) en GünthertBreet (alt), beiden wel bekend voor Den Helder, die tot tweemaal toe het podium betraden. Vóór de pauze ging Verdi's „Recordare Jesu Pie". Het kwam ons voor dat men aanvankelijk niet feilloos harmonieerde, waaraan een zekere nervosi teit natuurlijk niet vreemd geweest kan zijn, en dat ook het nummer in kwestie de ver tolksters niet geheel lag. Het werd echter dubbel goed gemaakt door een drietal num mers na de pauze, waarvan vooral het „Gruss an Maria" warm en met kleur gezongen werd. Emiel Hulllebroek's .Speldenwerksterslied" ging er n a t u u r 1 ij k in, en gaf aanleiding tot een da capo. En ook deze dames werden in de bloemetjes gezet, ieder met een prachti ge herfst-bouquet. En tenslotte komen we dan op het zeer bij zondere optreden van den heer Lou Biloen, solo-violist, die bij zijn eerste optreden een Preludium en Fuga van Bach gaf. Het was juist gezien van den heer Leewens, bij dit nummer een korte explicatie te geven, die, A.s. Zaterdag bij ZEGER HOUTER gezien het. technisch bijzondere van dit werk, wel: effect sorteerde. Er werd verteld op welke wijze .de oude meester deze muziek zelf speelde (met een gebogen en slapharige strijkstok) ep hoe men in deze dagen het zelfde resultaat tracht te verkrijgen. De so list speelde uitstekend, en reeds bij de eerste stréken bleek dat hij zijn instrument volko men beheerschte, en dit nog wél met een flair, die benijdenswaardig was. Deze typi sche Bach-muziek welke een enkel simpel motief aangrijpt, en daarop een legio varian ten gééft, is vtin een prachtig gehalte, doch is voor den dilettant niet' te spelen. En daar om was het aart één kant jammer, dat de heer Biloen, die het tegendeel van den dilettant is, juist met dit nummer niet zijn succes be haalde. Wil inen deze muziek niet meer in de twintigste éèuw Heeft nien zich al te veel aan het hedendaagsche genre verloren Doet dit steeds herhalen van een motief het niet meer? Wat zijn publiek-succes betrof: dit ver kreeg de heer Biloen door zijn vertolking van Bizet's „Carmen" in de bekende bewerking van Sarrasate. Met den heer Leewens aan den vleugel wist hij de passie aan deze specifiek- Spaansche muziek te geven die met-één de geheele zaal vol enthousiasme voor den solist zette. Feilloos gaf hij deze compositie, met haar felle contrasten van teedere nuanceering en uitgelaten hartstocht. Het was een hoogte punt van den avond, en men dwong den heer Biloen een gedeelte te bisseeren. En hiermede zijn wij aan het einde van ons verslag van dit concert, waarop het koor eenige opvallende prestaties leverde, en hier mede beweest, dat het nog niets van zijn oude faam ingeboet heeft. I b „MARDE LOÜISE' EN „BOEI IE". IN CASINO. l. fi Casino geeft ter gelegenheid van de inge bruikname der nieuwe klapstoolen, '.wee bui tengewone voorstellingen. Zondag brengt het gezélschap Frits Schakels de zoo populair ge wórden Revue-operette „Marie Louise". Even als de operette „Rqse Marie" en „Bloemen van Hawaiï", welkè ook hier een groot suc ces hadden, geeft dit gezelschap een pracht volle vertooning van deze boeiende operette. Het ensemble is hiervoor uitgebreid met zeer goede krachten, en o.a. werken mede, de be kende zanger en zangeres, Emile van Bosch en Lilly Cassanj, Frits Schakels, Alex de Meester. Emmy Emmerants en vele andere artisten van naam. Er is een dames- en heerenkoor, een ballet en het orkest staat onder leiding van den auteur Renée de Vos. Aan costumeering en décors is de grootste zorg besteed. Maandag komt het gerenommeerde gezél schap van Cor van der Lugt Melsert met de 475e opvoering van het beroemde successtuk van Brusse's „Boefje", waarin Annie van Ees haar vermaarde rol van Jan Grovers, het boefje, vervult. Een buitengewoon mooie voorstelling, waarvan vele ingezetenen reeds kunnen meespreken. Het groote gezelschap van Cor van der Lugt treedt hierin op, ter wijl alle bijbehoorende décors worden meege bracht. Al met al: 2 keurige voorstellingen, welke speciaal Worde* gegeven op de eerste avonden dat Casino geïnstalleerd is met ge makkelijk zittende kiapfauteuils ten gerieve van onze schouwburgbezoekers(sters). Voor prijzen zie men de "advertentie. Het artikeltje over de wolhandkrab hadden we juist geschreven toen we een bericht uit de Allgemeine Fischereizeitung overgenomen door „Onze Zoetwatervisscherq" lazen, dat verondersteld wordt, dat snoek en aal als vij anden van de Chineesche krab zijn opgetreden en dat het aantal dezer lastige emigranten geducht schijnt gedund te zijn. Terwijl men verleden jaar aan een stuw in de Midden-Elbe tot 50.000 pond krabben ving, werd daar in den loop van dezen zo mer nog maar 2500 pond buitgemaakt. De lage waterstand zou hier voor de krab ben gevaarlijk zijn geworden. Snoek en aal zouden ook veel krabben heb ben opgeruimd. Aan de Boven-Elbe zou ook vermindering der krabbenplaag zijn waarge nomen. Wie heeft bij het schoonmaken van snoek wel eens krabbenresten gevonden? Het blad vraagt gaarne bericht hierover. Het adres is: „Onze Zoetwatervisscherij", te Arnhem. Het is te wenschen dat de natuur weer doende is het evenwicht weer wat te her stellen De berichten omtrent de toeneming van het aantal wolhandkrabben waren inderdaad zóó onrustbarend, dat we meenden er in 't bijzon der aandacht op te moeten vestigen en het blijft geboden zooveel mogelijk van deze last posten te vernietigen. Daarom blijve het devies: „Dood aan de wolhandkrab!" EEN AARDIGE ST. NICOLAAS- PRIJSVRAAG VAN DRUKKERIJ „HET NOORDEN". Drukkerij „Het Noorden" heeft gemeend het feest van den Spaanschen bisschop niet te mogen passeeren zonder een prijsvraag uit te schrijven, waarvan men de byzonderheden in een advertentie in dit nummer kan lezen. Het is een z,g. letter-puzzle, „de" puzzle van dezen tijd, waaraan voor de goede oplossers behalve een 4-tal hoofdprijzen ook nog 10 troostprijzen zijn verbonden. De uitslag zal 6 December in de etalage der firma worden bekend gemaakt. 1 I I I 1 Over dien muur -y!j-Jj—Jj—j—van tot heden onbereik- JII. bare, verre gewesten, - af helpt U de wonder-mooie, grandiose Eén draai aan de knopen de geheele wereld meldt zich In Uw huiskamer. Over dien muur van geldelijke en andere bezwaren, helpt U Breewaterstraat 5 - Telefoon 461 U koopt bij VAN BAAREN zoo'n grandiose PHILIPS RADIO, op gemakk. voorwaarden, terwijl U kostet. advies geniet zelfs na afloop fabrieksgarantie. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Dinsdag 20 November, des avonds 8 uur, ten raadhuize. Aanwezig alle leden. Op de publieke tri bune is de belangstellin ggroot. Notulen. Deze geven aanleiding tot eenige rectifica- bune is de belangstelling groot. Ingekomen stukken. Goedkeuring van de Kroon en Ged. Staten op enkele raadsbesluiten. Dit geeft geen aan leiding tot duscussie; wel de navolgende: Goedkeuring van Ged. Staten op het raads besluit van 28 Aug. tot beschikbaarstelling van een bedrag van 3462.voor den bouw van 4 woningen aan de Wachtstraat en tot verhuren dier woningen. De heer Schoef- felenberger protesteert hiertegen, daar hij het bedrag te hoog acht. Uit de hierop vol gende discussie blijkt, dat de heer Sch. niet begrijpt, dat het hier slechts gaat om goed keuring van een bepaalde, aanvankelijk uit getrokken som, die niet in haar geheel be steed werd. Ook bij de tweede goedkeuring meent de heer Schoeffelenberger te moeten protesteeren. Deze betreft opheffing van de o.l. school no. 3 aan de Schoolstraat. De heer Schoeffelenberger begrijpt niet, dat nu nog een dure school is gebouwd, waar deze werd opgeheven. De Voorzitter ant woordt, dat de heer Sch. zelf aan dit laatste beeft meegewerkt, waartegenover de heer Schoeffelenberger blijft protesteeren en zich boos maakt als de Voorzitter met de verdere agenda wil doorgaan. Hierop neemt wethouder de Boer het woord. Met alge- meene stemmen, aldus de wethouder, ook die van den heer Sch., is indertijd besloten tot opheffing van school 3. De Raad kon toen niet anders, aangezien er geen leerlingen meer waren. Daarna is gekomen het vraag stuk der B.L.O.-School; ook dit voorstel is, met de stem des heeren Sch., aangenomen De heer Schoeffelenberger be weert, dat dit onder protest is geschied, het geen de wethouder ontkent. (Het blijkt, dat dit protest in-officieel, nl. als ingezonden stuk in de Held. Crt. heeft plaats gehad). Deze beide kwesties veroorzaken nogal wat roerigheid in den Raad. Thans worden de andere Ingekomen stukken afgehandeld, alle goedkeuringen op raadsbesluiten. Herbenoeming Burgemeester. Onder de Ingekomen stukken is een schrij ven Van den Commissaris der Koningin, -be treffende de herbenoeming van den Burge meester, rnet ingang van 15 November, en de mededeeling, dat de heer Driessen op 25 Optober jl. de noodige eeden in handen van den Commissaris der Koningin heeft afgelegd. Naar aanleiding hiervan zegt de heer Biersteker het volgende M. d. V. Het zij mij vergund U namens den Raad, ik ben overtuigd namens allen te spre ken, U geluk te wenschen met uw herbenoe ming. In de achter U liggende 6-jarige pe riode hebt U wel een moeilijke en zorgvolle taak te verrichten gehad. De toekomst is voor ons allen nog een vraagteeken. Wij wen schen u toe, dat het U gegeven rr.oge worden in de komende periode met wijs beleid veel in het belang onzer gemeente tot stand te bren gen. Uw taak is, we zijn ons hiervan vol komen bewust, vaak riet gemakkelijk, voor- ai ook tengevolge van de steeds wisselende behoeften, voortvloeiende uit de verrassende levensomstandigheden. Ik durf U wel de ver zekering te geven, dat de Raad bereid zal zijn U, in het behartigen der belangen van onze gemeente, steeds de noodige medewer king te verleenen. Wij hopen zeer, dat in onderling overleg en door wederzijdsch vertrou wen in de komende periode aan de ontwikke ling onzer gemeente onder uw leiding mag worden voortgebouwd. De Burgemeester dankt den spreker voor deze woorden. De heer Schoeffelenberger wil naar aanleiding van de herbenoeming ook iets zeggen. Spr. zal aan de taak, welke de voorzitter als burgemeester vervult, geen af breuk doen, maar onze burgemeester heeft een temperament, dat hem vaak niet den tijd gunt behoorlijk kennis te nemen van de stuk ken. We weten allemaal wel, het heele systeem van burgemeestersbenoemingen De Burgemeester: Ik zal u helpen, mijn heer Schoeffelenberger: deugt niet! De heer Schoeffelenberger: Neen, want dan zouden heel wat burgemeesters zetels op meer democratische wijze worden be zet. Wat deze herbenoeming betreft, eens deels kan spr. medegaan daarmee, alleen zou ik den wensch naar voren willen brengen, dat onze burgemeester De Burgemeester: Beterschap be looft! (Hilariteit). De heer S(choeffenberger: Eenige meerdere gemoedelijkheid wordt u zeker toe- gewenscht! Rijks vergoeding voor scholen. Er is verder onder de ingekomen stukken een beschikking van den Minister van On derwijs, K. en W., waarin wordt bepaald, dat de gemeente over 1934 van 1 September af, aanspraak, kan maken op rijksvergoeding, a. voor school 6, van de jaarwedde voor een vijfde(n) onderwijzer(es) van bijstand, mits het aantal leerlingen ten minste 236 be draagt; b. voor elk der scholen 8 en Tuindorp, van de jaarwedde van een zesde(n) onderwij zer (es) van bijstand, mits het aantal leerlin gen ten minste 286 bedraagt. Als voorwaarde wordt gesteld, dat de te benoemen extra leerkrachten worden betrok ken uit het personeel der opgeheven school 3. De heer Biersteker drukt zijn blijd schap uit over deze beau geste van de re geering. Er blijkt uit, dat ook Den Haag onze onderwijs-poütiek waardeert en er sanctie aan hecht, en dit stemt tot groote voldoening. Adres Held. Bestuurdersbond. Adres met memorie van toelichting van den Helderschen Bestuurdersbond, waarin den Raad wordt verzocht, er bij de Regeering op aan te dringen, dat in den steun aan werk- loozen eenige noodzakelijke verbeteringen worden aangebracht, welke verbeteringen dienen te bestaan uit: 1. verhooging van de thans algemeen te laag geachte steunnormen; 2. verhooging der percentages der uitkeerin- gen, in het bijzonder voor de arbeiders met lage loonen en groote gezinnen; 3. verstrekking van een toeslag op de uit- keeringen gedurende de wintermaanden; 4. maatregelen, ten einde de werkloozen op ruimere schaal van kleeding en dekking te kunnen voorzien; 5. ruimere beschikbaarstelling van goed koope boter en beschikbaarstelling van goedkoope aardappelen; 6. hulp aan de jeugdige werkloozen door ar beid en steun. (De meerderheid van het College van B. én W. stelt voor, waar zij zich in het alge meen met het aanbrengen der hier gewensch- te verbeteringen kan vereenigen aan het verzoek te voldoen.) De heer Schoeffelenberger is ver baasd, dat hier nog van een „meerderheid" wordt gesproken, waar men had mogen ver wachten, dat het volledige College zich wel voor dit adres zou hebben uitgesproken. Wie is die conservatief in het College, die hier tegen is? vraagt spr. De heer E ij 1 d e r s daarentegen was ook verbaasd, dat er een meerderheid was, n.1. een merderheid vóór adhaesiebetuiging. Ook spr. vraagt: wie vormt hier de minderheid? De moderne vakbeweging is druk bezig handteekeningen te verzamelen op een peti tionnement aan de Regeering voor een betere regeling der werkloozenzorg. Heel Nederland wordt opgetrommeld ter teekening, het zijn de bijzondere tijdsomstandigheden, die bijzon dere maatregelen noodzakelijk maken. Dat de tijdsomstandigheden ernstig zijn is ons allen bekend. Dat regeering, particulieren en ker kelijke instellingen doen wat hun hand vindt om te doen, is te prijzen. Dat het N.V.V. handteekeningen verzamelt op een petionnement is verklaarbaar, maar als de Heldersche Raad zou besluiten dit pe titionnement mede te onderteekenen, is dit onverklaarbaar. Laat mij eerst iets zeggen over de verklaar baarheid van 'tN.V.V., om daarna aan te t,oo- nen de onverklaarbaarheid, indien de Raad zou besluiten zijn goedkeuring te geven aan het adres van den Helderschen Bestuurders bond. Dat het N.V.V. thans zijn leden oproept om te adresseeren inzake verstrekking van goedkoope margarine, aardappelen, kleeding en schoeisel, is overigens alleszins verklaar baar. Het had in dit opzicht jegens de werkloo zen nog wat goed te maken. Toen in 1932 de Regeering de vakcentrales vroeg om zitting te nemen in een Commissie van Advies voor Consumentenbelangen, wei gerde het N.V.V. Toen de regeering in dat zelfde jaar een een commissie in het leven riep voor steun in natura, weigerde het N.V.V. opnieuw. Bij de oprichting van het Nationaal Crisis-Comité, toen de regeering 750.000.beschikbaar stelde voor kleeding en schoeisel, heeft het N.V.V. officieel wel niet geweigerd, maar het ging niet van har/3, verschillende plaatselijke afdeelingen hebben ook hieraan geen medewerking willen ver leenen. Wat er dus gedaan is in genoemd tijd perk ter verstrekking van goedkoope mar garine, vleesch in blik enz., is buiten het N;V.V. omgegaan. De stoel van de grootste vakcentrale stond ledig. Men liet het aan an dere vakcentrales over in die commissies de belangen der consumenten, ook der werkloo zen te verdedigen. Wanneer dus het N.V.V. thans zijn leden voor deze belangen mobiliseert, komt het niet bepaald vroeg. Maar men kan zich troosten met de gedachte: beter laat dan nooit. Het is echter onverklaarbaar als wij zou den besluiten, mede een adres te richten aan een regeering, die alles doet om ons door de moeilijke tijdomstandigheden heen te helpen. Bovendien is de Raad niet het aangewezen lichaam. Indien hij aan de Regeering vraagt, zooals dat in de punten 1 t.m. 6 wordt ver meld, dan is hij ook verplicht om bij de re geering aan te toonen, waaruit dit bestreden dient te worden. Wanneer wij als raadsleden aan het College van B. en W. bij de begroo ting posten willen verminderd zien van de ontvangsten, luidt het van de bestuurstafel: „Wijst gij dan de dekking aan". Dit is de Heldersche Raad verplicht tegenover de re geering. Het is heel gemakkelijk om te roe pen: „geef, geef, geef", indien er niet te ge ven is. Men mag niet het onmogelijke van een regeering eischen, en bovendien: wij heb ben nog volksvertegenwoordigers in Eerste en Tweede Kamer, die ieder op hunne wijze de regeering den nood van land en volk voor houden. De werkloosheidsvoorziening in de Tweede Kameer, wodt in verschillende toonaarden naar voren gebracht, zooals spr. aan de hand van citaten der Handelingen aantoont. En is het particulier initiatief blind voor den nood der tijden? aldus gaat de heer Eijlders vooit. Neen en nog eens neen. Wat ziet men? Loonen en salarissen naar de laagte, daartegenover belastingverhooging, dus het gaat dubbel. Maar de liefde voor de met minder aardsche goederen bedeelden wordt door het Nederlandsche volk betoond. De inzamelingen van kerkelijke en particu liere instellingen zijn in de laatste jaren aan merkelijk grooter geworden, een bewijs van saamhoorigheid en medegevoel. De crisis, die niet nationaal, haar internatioaal is ,is voor deze crisis-egeering uitermate moeilijk en daarom mag men van haar niet het onmo gelijke eischen. Ik eindig met het woord van den Minister van Financiën (den crisis minister Oud) „De toestand is door en door ernstig, maar niet wanhopig, mits men ernstig den toestand onder de oogen ziet en het ook aan het volk zegt, hoe het is. Daarmede doet men het een dienst en voorkomt verbittering. Doet men dit niet, dan zal de ontstemming straks grooter zijn." Spr. zal tegen dit petitionnement stemmen. De heer Biersteker is eveneens tegen het voorstel van B. en W. Wij kunnen niet onze stem aan dit adres geven. Het komt ons voor, dat de belangen van al onze landgenooten met de noodige zorg en aandacht moeten worden behandeld. Al blijft er natuurlijk altijd wat te wenschen over, zoo mag niet worden nagelaten voor het huidige ministerie bewondering te uiten. In meerdere gevallen heeft dit blijk gegeven de teekenen des tijds te begrijpen en de behoeften van al len te willen behartigen. Het gaat niet aan, om de voorstelling te voeden, alsof er geen andere zorgen zijn als die der werkloozen. Een regeering heeft rekening te houden met Donderdag 22 Nov. Feestavond R. K. Kerkkoor ,.8t. CaeciM'j R. K. Volksbond, 8 u. Doopsgezinde Kerk, 78 u. Vrijdag 23 November. Doopsgezinde Kerk, 7—8 u. Zaterdag 24 Nov. Propaganda-feestavond Zeevaar tschoolvcrce- nigitig, Musis, 8 u. vragen van mogelijkheid. Wij laten de voor ziening in aller behoeften gaarne aan het rijksregeeringsbeleid over. Een tweede argument voor ons om tegen te stemmen is, dat het o.i. onjuist is dat een lager regeeringslichaam, als de gemeenteraad aandrang uitoefent bij een hooger regeerings lichaam om voorziening van eenzijdig voor gestelde belangen, uitgedrukt in 'n petitionne ment van een groep betoogers. Daardoor zou de Raad zich eventueel identificeeren met een groep van Rijksonderdanen. Dit nu lijkt ons in strijd met een logische opvatting van het regeerings-apparaat. Het vraagstuk is van zoo'n veelzijdigen aard dat men maar niet met een handomdraaien moet gaan beweren, of dit zoo gemakkelijk is op te lossen. Wij gevoelen zeer de noodzakelijkheid van een behoorlijke voorziening in den nood waar in een groot deel onzer medeburgers verkeert; we willen daarover nu niet discussieerne. Bij het behandelen van dit moeilijke vraagstuk mag evenwel niet een politiek sentiment be slissen, doch moet rekening worden gehouden met de noodzakelijke bewaring onzer volks kracht. De heer Van L o o zal. na de kernachtige betoogen van de vorige sprekers, een ander geluid laten hooren. De heeren maken van dit voorstel heel wat anders dan er in staat. Wat hier gevraagd wordt, kan ieder raadslid on derschrijven, zoolang de politiek er buiten blijft. Er wordt iri het adres niets geëischt, al leen maar gevraagd, en wie dit doet, komt er immers niet op aan. De heer Eylders heeft misschien gelijk als hij zegt: het N.V.V. heeft destijds niet deelgenomen aan ons petionne ment, maar dit doet toch aan de bedoeling e'u beteekenis der vragen geen afbreuk? Als men om verhooging van de normen voor ondersteu ning vraagt, zit daarin toch geen politiek? Ook de tweede vraag wordt herhaaldelijk en door katholieken en door antirevolutionairen gesteld, en evenmin zijn de overige vragen revolutionair. Laten we toch oppassen niet aan mode-dingen mee te doen. Tegenwoordig heet je revolutionair als je je pet niet af neemt voor een vlag. Deze vragen zijn heele- maal niet buitengewoon, en wie ze stelt, laat ons koud. Wij gaan er mee accoord en men kan toch de menschen geen slachtoffers ma ken van dergelijke overwegingen. Een andere vraag is of het soms vrome wenschen zijn. Maar ook al zou de regeering er geen gevolg aan geven, dan is het toch goed dat dergelijke dingen naar voren worden gebracht. De heer R a n merkt op, dat het Katholiek Werkliedenverbond uitvoerig geadresseerd heeft voor verhooging der steunnormen. Spr. persoonlijk heeft het hier bedoelde petitionne ment niet geteekend en wensent ook niet de consequenties te aanvaarden van dit adres. Hij zal dus tegenstemmen. De heer Boogaard is over de woorden van den heer Eylders niet al te verwonderd. Immers, het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Dat we thans reeds onder dwang staan van den Haag, daarvan krijgen we op deze agenda nog weer voorbeelden. Het N.V.V.wil eenvoudig een uitspraak of inder daad de regeering handelt in den geest van den volkswil al dan niet. De anderhalf mil- lioen handteekeningen op het petitionnement spreken wel anders. De heer Eylders zegt, dat het N.V.V. in zekere richting stuurt. Maar wij hebben toch onze vertegenwoordigers in de Kamers? En ageeren R. K. en Chr. Nat. Vak verbond niet voor hetzelfde? Zij dienen zich bij de gestie der regeering neer te leggen, krachtens hun inzichten. Wij, die dagelijks in aanraking komen met werkloozen, hebben een anderen kijk op het vraagstuk. Had de regeering die ook, zij zou niet zoo dictatoriaal optreden. Als men voor allerlei doeleinden gelden beschikbaar stelt, dan meenen wij, dat het toch de allereerste taak is van een regeering om de volkskracht intact te houden. De heer Eylders spreekt van het Crisiscomité, dat daarvoor zorgt. Weet de heer Eylders wel, dat men van dien kant hoogstens eenmaal per jaar een of ander kleedingstuk krijgt. Zoo'n steun is toch ten eenenmale onvoldoende. Het is juist de Raad, die in een geval als het onderhavige uitspraak kan doen of men het eens is met de landspoli- tiek al dan niet. Dat de heer Biersteker spreekt als hij deed, verwondert spr. niet; hij komt niet uit een ar beidersmilieu. Van den heer Eylders, die wel uit arbeiderskringen komt, verwondert het spr. wel. „Voor Den Helder is het niet noo- dig," zegt deze heer. Goed en wel, maar bij Den Helder begint ook niet de victorie, er zijn nog meerdere gemeenten in ons land. Het is het goed recht van het N.V.V. aan te drin gen op verbetering der uitkeeringen. De heer Schoeffelenberger merkt op, dat we midden in de algemeene beschou wingen zijn terecht gekomen. Noch van het adres noch van het petitionnement verwacht spr. iets. Deze regeering legt ze beide naast zich neer. De praktijk zal dat wel uitwijzen. Waar is de christelijkheid van den heer Eyl ders thans? vraagt spr., nu hij zich op deze wijze uitlaat. „De Regeering zou geen geld hebben!" Er zijn nog aantallen millionnairs in ons land en menschen met groote inkomens. Als men van hen allen slechts 1 hief, had den we het benoodigde geld al en de men schen zelf zouden er niet armer van zijn ge worden. pr. wyst op de enquête van den mid denstand, die in Amsterdam is ingesteld over het verbruik. Stapels consumptie-artikelen worden vernietigd, waar anderzijds de groot- ste armoede wordt geleden. Nog heden sprak spr. iemand, die in geen drie dagen warm eten had gehad. En zulke gevallen zijn er bij massa's. De Voorzitter beantwoordt de verschil lende opmerkingen. De minderheid in het Col lege werd gevormd door wethouder Smits. Spr. zelf is van meening. dat het werkloos heidsvraagstuk er niet een is van de gemeen ten. maar rijkszorg, en spr. kan dan ook het betoog van den heer Van Loo volkomen on derschrijven.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9