Buitenlandsch Overzicht LISTERIHE TANDPASTA Sally's avontuur. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA EERSTE BLAD DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 62ste JAARGANG Zuid-Slavië—Hongarije en de Volkenbond. De Volkenbondsraad. De oorlog tusschen Bolivië en Paraguay. Geen bezuiniging op de Belgische begrooting van oorlog Bekijk Uw gebit eens in den spiegel - Stellig heeft U Groote Tube slechts 60 cent COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Helde rsehe Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand. Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indlë per zeepost f 2.10. Idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 cL per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bg vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Hongarije protesteert bij den Volkenbond tegen de aantijging van Zuid'Slavië. - De beangstigende toestand waarin Europa verkeert. Zal Japan 10 December het vlootvtrirag opzeggen Hongarije protesteert. De gespannen toestand in Europa is de vorige week beangstigend ver scherpt door de nota van Zuid-Slavië aan den Volkenbond, met de tamelijk felle beschuldi gingen aan het adres van Hongarije, als medeplichtige aan den Koningsmoord te Mar- seille. Dat Hongarije dit maar niet zonder meer voor kennisgeving aan zou nemen, was te voorzien en een nota, die de Hongaarsche regeering den Volkenbond Zaterdag deed toe komen, duidt er op, dat de vulkaan, waarop we leven, aan het werken gaat. De brief van von Ekhard luidt als volgt: In naam van de Hongaarsche regeering heb ik de eer u (secretaris-generaal van den Vol kenbond) de volgende nota te doen toekomen, die bestemd is voor de Volkenbondsraad, die dezer dagen in buitengewone ziting te Genève zal bijeenkomen. Een hardnekkige veldtocht, waaraan Hongarije sedert den dag van den aanslag te Marseille ten prooi is, evenals de fantastische beschuldigingen, die voortdurend nog tegen haar gericht worden, hebben reeds op dit tijdstip een politieke atmosfeer ge schapen, die vol ernstige gevaren is, niet slechts voor de normale betrekkingen tus- schen bepaalde staten van Europa, doch die ook in staat is zelfs den wereldvrede te be dreigen. De aldus reeds bestaande spanning is nog verscherpt door het verzoek, dat de Zuid-Slavische regeering op 22 Novem-, ber tot den Volkenbond gericht heeft en dat door twee andere staten der Kleine Entente is ondersteund. In dit verzoek veroorlooft de Zuid-Slavische regeering zich Hongarije in staat van beschul diging te stellen, en de Hongaarsche autori teiten aansprakelijk te maken voor de hate lijke misdaad van Marseille. Men overdrijft werkelijk niet, door te verzekeren, dat, indien deze tóestand zou blijven voortduren en in dien Hongarije, haar regeering en haar auto riteiten nog langer moeten bloot staan aan de verschillende lasterlijke beschuldigingen, waarvan zij sedert lange weken het voor werp is, inderdaad ernstige gevolgen voor den vrede, welks handhaving de meest essen- tieele taak van den Volkenbond is, daaruit zouden kunnen voortvloeien. In deze omstandigheden is de Hongaar sche regeering van oordeel, dat het van groot belang is, dat de Volkenbondsraad, bij wien de kwestie thans door het initia tief van de Zuid-Slavische regeering aan hangig is gemaakt, onmiddellijk het on derzoek er van zal beginnen. De Hongaarsche regeering stelt er prijs op te verklaren, dat het een zaak van levens belang van het land is, de eer van Hongarije te verdedigen tegen handelingen, die geen ander doel hebben dan den naam van het Hongaarsche volk in discrediet te brengen. Aangezien het anderzijds, afgezien van het bepaalde van art. 11 van het Volkenbonds verdrag, waarop de Zuid-Slavische regeeftng zich beroepen heeft, tot de bevoegdheden van den Volkenbondsraad behoort (art. 4 par. 4 van het Volkenbondsverdrag) kennis te nemen van iedere aangelegenheid, die den wereldvrede bedreigt, zoo is het de plicht van den Volkenbondsraad, deze zaak zoo spoedig mogelijk op de agenda van de tegenwoordige zitting te plaatsen en aldus weerstand te bieden aan de ernstige gevaren, die uit den toestand zouden kunnen ontstaan, waarop d£ Hongaarscfre regeering het haar plicht acht de welwillende aandacht van den raad te vestigen. Verder commentaar hierop is eigenlijk over bodig. Men begrijpt, dat door een en ander de toestand uiterst gespannen is. Zoo ziet ook de buitenlandsche pers het. Elders in dit num mer hebben we nog eenige perscommentaren opgenomen, die er op wijzen, dat slechts door een wonder de ernstigste gevolgen nog kun nen worden voorkomen. In Volkenbondskringen nam men Zaterdag avond aan, dat de aangelegenheid op de agenda van de buitengewone zitting van December zal worden geplaatst en dat, nadat Zuid-Slavië en Hongarije beiden hun stap nogmaals zullen hebben uiteengezet, de ver dere besprekingen tot de Januari-zitting zul len worden verdaagd om den rapporteur ge legenheid te geven zijn rapport aan den raad Op f*1 r'4T»nn~: jl'öilCI U'Üji tiliiijx.ai. chef van den Franschen generalen. staf. Verwacht wordt zgn benoeming als op volger van generaal Weygand tot opper bevelhebber van het Fransche leger. Japan en het vlootverdrag. Wel is de wereld waarin wij leven waan zinnig. De groote on rust, die de diplomaten heeft aangegrepen, blijkt o.m. ook uit het feit van het angstig zoeken naar steun bij elkander, het sluiten van bond genootschappen, waarop wij de vorige week nog wezen. De Nw. Rott. Crt. schreef Zaterdagavond o.m.: Opmerkelijk is op het oogenblik het on zekere van politieke combinaties in Europa. Waarschijnlijk zijn de dingen heelemaal niet zoo los als zij lijken, maar met alles wordt thans gespeeld: zooals men weet zelfs met de gedachte aan oorlog. Er is geen vastigheid meer in de gemoederen. Wanneer men hier en daar nog het hardnekkig volgen van een vaste lijn kon waarnemen, dan is het in ge vallen als van Frankrijk, waar deze lijn van zelf Is aangegeven, en het fel volgen er van op zich zelf reeds een teeken des tg'ds is. De beteekenis van den Volkenbond, als centrum van organisatie van de politiek in Europa, is op het oogenblik onverwacht groot. Positief doen kan de Volkenbond heel weinig, maar hg is een punt van aantrekking, zelfs meer dan ooit te voren. Rusland is er naartoe gekomen, Duitschland draait er onophoude lijk omheen, omdat het hevig de bezwaren voelt van het overijlde besluit van October 1933. Als actief lid van den Raad zou Duitsch land nu om zijn beslissenden stem zijn voor waarden kunnen stellen ten opzichte van alles, wat omtrent het Saargebied besloten wordt. Het zou moreel en politiek niet zoo hopeloos geïsoleerd staan. Bij de anderen heerscht de vrees, het Ge- neefsche middelpunt te verliezen, met behulp waarvan men de kwesties, die aan den moord van Marseille vastzitten, zoo handig heeft kunnen opvangen, waarmede men heeft kun nen voorkomen, dat Zuid-Slavië zich in een in een deperate vijandschap stortte met Hon- graije en Italië tegelijkertijd. Verdween dat centrum, dan zou men oogenblikkelijk het stelse van puur militaire allianties, in zijn ergsten vorm, zien herleven en was men nog veel minder zeker van den vrede. Het is bedenkelijk, als men met het bestaan van. den Volkenbond gaat spelen juist op oogenblikken, waarvoor hij als uiterste instan tie is opgericht. Met de vriendschapsbetrek kingen en bestaande bondgenootschappen, die in dezen tijd weer ouderwetsche beteekenis hebben gekregen, is het niet anders gesteld. Alles zit los. De Kleine Entente vertoont ern stige spleten. Zij is als een schip, waarop voortdurend met inspanning van alle krachten moet worden gepompt, om het drijvende te houden. Het Fransch-Poolsche bondgenoot schap is een zonderlinge constructie gewor den, waarvan noch Franschen, noch Polen weten wat zij er aan "hebben, en waarvan de regeerende Polen zelfs ternauwernood weten wat zij er mede willen. Een Russisch-Fransch bondgenootschap, waarover nu al zooveel gel sproken wordt, zou tot eerste doel hebben, Polen te nopen tot onmiddellijk kleur beken nen. Kan het te Moskou, waar men nu met voorliefde erover spreekt, anders dan als ma noeuvre bedoeld zijn? Op het oogenblik, waar op Rusland in Europa ernstige verplichtingen zou krijgen, en niet meer zijn volle kracht als militaire mogendheid in het Verre Oosten kon ontplooien, zou het optreden van het nu toch wel geïntimideerde Japan weer een heel ander karakter kunnen krijgen. Dient het voorstel van Rusland juist, om het ontstaan van dergelijke verplichtingen te voorkomen? Ziet men goed toe, dan is een overheer- schend verschijnsel in de Europeesche poli tiek op het oogenblik de ,,bluff". Men dreigt aan alle kanten, öf met het opgeven van vi tale bondgenootschappen, df met het aangaan van nieuwe, desperate bondgenootschappen. Wij hoeven in dit verband nog maar aan al lerlei avontuurlijk gekoketteer in Zuid-Slavië en Hongarije te herinneren. Het is een ge vaarlijk spel, zooals alle „bluff". Alleen Hit- Ier kweelt daartusschendoor zijn lied van broederliefde voor Frankrijk. Hij overtuigt daarmede nog minder zijn toehoorders dan de anderen door hun dreigementen. Een afzonderlijke houding neemt in dit alles Engeland in. Het hamert geregeld op zijn trouw aan het verdrag van Locarno, opdat Duitschland toch maar terdege dit geluid hoore. Het werpt iedere gedachte van verdere verplichting tot waarborg van den vrede in Europa, dus tot het optreden tegen een aan valler, ver van zich af. Tegelijkertijd echter geeft het Duitschland te verstaan, dat het de onschendbaarheid, niet slechts de te Locarno gewaarborgde onschendbaarheid der Zuide lijke Nederlanden, als een voor Engeland vi tale aangelegenheid beschouwt. S. P. Morgan. die geproteseerd heeft tegen het niet- voldoen door Duitschland van de betalin gen aan de Vereenigde Staten volgens het plan-Dawes. Volgens de Japansche bladen is de datum voor de opzegging van het vlootverdrag van Wash ington, door Japan op 10 December. De „woordvoerder" van het de partement van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de redenen, die er voor Japan bestaan om vlootpariteit te eischen (met En geland en de Vereenigde Staten) gelegen zijn in zijn vooraanstaande positie in den wereld handel, zijn opmerkelijke vorderingen op het gebied van den scheepsbouw, zijn begeerte om te komen tot een gevoel van veiligheid op hét gebied der nationale verdediging en ten slotte in het nationaal prestige. Reuter meldt uit Tokio: Men verwacht, dat Hirota, de minister van buitenlandsche zaken, voor de komende zitting van het parlement een overzicht zal geven van de vlootbesprekingen te Londen. Vermoe delijk zal hij dan het volgende naar voren brengen: Zoolang Japan haar nationale ver dediging beschouwt als verantwoordelijk voor den vrede in het Verre Oosten, vooral wat be treft de vloot, kan het zich niet vergenoegen met de onrechtvaardigheid van de verdragen van Washington en Londen. Het is de liefste •.'ensch, van Japan zichzelf te bevrijden van dezen staat van onveiligheid en tegelijkertijd zijn bevolking te bevrijden van den belasting druk. Indien de overige landen eveneens hier toe bereid zijn, dan wil Japan de linieschepen en de vlicgtuigschepen afschaffen. Indien de wederzijdsche vrees en verdenking maar uit den weg geruimd zijn, wordt het zeer eenvou dig de bewanening te verminderen. l>e a.s. Volkenbondszittlng. Jeftitsj, minister van buitenlandsche zaken van Yoego-Slavië. Een verklaring van Jeftitsj. De Zuid-Slavische miiis'er van 'rjitei.land- sche zaken heeft aan den correspondent van Havas te Genève verklaard: Sle,.hts op het dringende verzoek van bepaalde instanties heb ik mij er mede kunnen vereenigen, dat het Zuid-Slavische verzoek eerst in de Janu ari-zitting van den Volkenbondsraad in be handeling zou komen. Wanneer de Hongaar sche regeering nu van opvatting is, dat de aangelegenheid bij de a.s. buitengewone raadszitting in behandeling moet worden genomen, dan komt het daarmede aan de wenschen van Zuid-Slavië tegemoet. De Hongaarsche pers. De bladen alhier gaan door met zich op zeer scherpen toon te richten tot de door Zuid-Slavië te Genève gedane stap. Aan den weerklank, die de Ynota in het buitenland heeft gevonden, worden in alle bladen kolom- menlangen artikelen gewijd. De groote belangstelling concentreert zich op de houding der Fransche regeering, en eenige bladen weten mede te deelen, dat de ln den oorspronkelijken tekst van de nota voor komende dreiging met een „optreden als in 1914" slechts door de tusschenkomst van La- val is weggelaten. Italiaansche persstemmen. In de Gionale d'Italia verklaart Gadja, dat Italië, als steeds, een activistische politiek van onverwijlde opheldering volgt. De stap van Belgrado draagt een ernstig karakter, minder vanwege de aanklacht, die eerst be wezen moet worden, als wel vanwege den vorm. Belgrado doet beroep op een Inter nationaal gerechtshof en klaagt een vreem den staat aan. Daardoor plaatst het de Euro peesche landen voor een handeling, waarover ter stond internationaal beslist moet wor den. De verantwoordelijkheid van den aan klager is niet geringer dan die van den aan geklaagde. Een Engelsch Initiatief. De Times meldt uit Genève, dat de En- gelsche delegatie het initiatief heeft genomen, om de Zuid-Slavische nota inzake den moord te .Marseille, op juridische gebied te bren gen. Naar verluidt hebben de besprekingen, die Eden met de vertegenwoordigers der Kleine Entente heeft gevoerd, ten doel gehad, een rustiger overzicht over den toestand te krij gen. Eden zou hierbij vrij goed succes hebben gehad. Uitstel van de Saarbespreking tot 3 December. Uit de Zaterdagmorgen telefonisch door den secretaris-generaal van den Volkenbond ingewonnen inlichtingen is gebleken, dat de commissie van drie te Rome toch nog niet voor Woensdagdag met haar rapport zal klaarkomen. De datum vooor de zitting van den bijzonderen Volkenbondsraad is dienten gevolge voorloopig op Maandag 3 December bepaald. Begint de Januari-zitting van den Volkenbondsraad reeds op 19 Jan.? Men spreekt voorts van de mogelijkheid, dat de Volkenbondsraoc zgn gewone Januari- zitling, die eerst op 21 Januari zou aanvan gen reeds op 10 Januiri zal aanvangen. De raad zou dit doen ter. einde op den dag der voLkssiemming in het; Saargebied (13 Jan.) reeds bijeen te zijn en indien het noodig zou worden onmiddellijk bestuiten tot handhaving van de orde te kunnen nemen. Boliviaansche studenten in Europa voor militairen dienst opgeroepen. De Londensche Daily Herald weet te mel den, dat de Boliviaansche studenten, die aan Europeesche universiteiten studeeren, voor den militairen dienst naar Bolivië zijn opge roepen. De meesten van deze jongelui zijn zoons van welgestelde Bolivianen, die men thans noodig heeft tot versterking van de strijdkrachten in het Gran Chaeo-gebied. De bijzondere Volkenbondsvergadering heeft Zaterdag met 46 van de 48 stemmen het rap port met de aanbevelingen in den Vrijdag vermelden gewijzigden vorm betreffende de oplossing ln het Chaco-conflict aangenomen. De twee onthoudingen zijn van Paraguay en Bolivië, wier stem volgens het Volkenbonds verdrag niet meetelt. In parlementaire kringen heeft het gerucht de ronde gedaan, dat op de begrooting van landsverdediging van 1925 nieuwe bezuini gingen zouden worden toegepast. In totaal zou 260 millioen frank worden uitgespaard. Dit gerucht wordt van militaire zijde tegen» gesproken. Van de 759 millioen frank door het parlement goedgekeurd voor de uitvoe ring van het vestingplan, de versterking van de weermacht en de verbetering van haar wapenen, is reeds voor ongeveer 600 millioen franks uitgegeven of aanbesteed. Een bedrag van 100 millioen frank kan worden overschre den op de begrooting voor 1936, omdat met de bewapening van sommige vestingwerken toch nog eenige tijd moet worden gewacht. De rest zal in 1935 worden uitgegeven. noodig, die de tanden wit en glanzend maakt. Probeer deze tandpasta nog beden 1 10.000.000 afnemers over de geheele wereld H.34-14 Feuilleton Uit het Amerikaansch. 55) HOOFDSTUK XV Valsche getuigenverklaringen. Nu wilde het ongeluk, dat Sally zich er geen oogenblik rekenschap van gegeven had, hoe lang ze op die bank had zitten droomen hoe lang ze zich, gekoesterd door de weelde van een plots herwonnen achting voor zich zelf, een geluksstaat, dien ze aan den man van haar eerste huwelijksaanzoek te danken had, op haar gedachten had laten gaan. Gedwongen door iets, bulten haar bewuste denken om, stond ze op om naar Goswold House terug te gaan. Ze voelde vaag, dat t al ver over twaalven moest zijn, dat t uja werd om eerst naar haar werkgeefster te gaan en haar alles van den vorigen nacht te vertellen en om zich daarna aan de afspraak te houden, die ze met Savage gemaakt had. Maar toen deze beide dingen op den terug weg haar weer te binnen schoten, was haar eenige gewaarwording, een gevoel van ver wondering, dat ze in één uur tijd van zeer gewichtige quaesties tot vrij vervelende, on belangrijke dingen, dingen, die je nu eenmaal moet doen, afgedaald was. 't Was natuurlijk noodzakelijk om alles, zonder iets achter te houden, aan Mrs. Goswold te vertellen, zoowel aan haar positie in het groote witte huls als aan haar genegenheid voor de vrouw, die haar protegeerde was ze dat verplicht, even goed als ze 'taan haar eigen veiligheid ver plicht was, om te gaan hooren wat Savage haar te vertellen had. En daar zij niet be greep, dat het Fredo's liefdesverklaring was een gebeurtenis, voor haar zoo belangrijk, dat ze al het andere naar den achtergrond terugdrong welke de beide andere quaes ties verkleinde, vroeg ze zich verwonderd af, hoe ze plotseling zoo onverschillig kwam. 't Liefst was ze op de steenen bank blijven zit ten droomen, had ze het regelen van den ho- pelooze warboel van privé belangetjes aan degenen, die er zich meer voor interesseerden dan zij, overgelaten. Juist, omdat ze niet besefte, hoe laat ze was, ging ze 't huis niet door den hoofdin gang, maar door het kleine zijdeurtje, dat langzamerhand een geschiedenis begon te krijgen, binnen. Zij liep de dienstbodentrap op met de bedoeling om zoo naar haar slaap kamer te gaan en zich daar voor haar toilet spiegel van de wel of niet juistheid van de be weringen van Fredo te overtuigen. En als resultaat van die handelwijze, die haar was ingegeven door een behoefte, om haar stemming niet door de drukte in de hall te laten verstoren, deed ze een ontdekking, die ze als de zooveelste complicatie van het Goswold House-mysterie kon gaan beschou wen. Zonder te denken b(j wat ze deed, liet ze de kleine zjjdeur op een kier staan, met 't ge volg, dat ze die bij 't oploopen van de trap, door den tocht met een harden slag achter zich hoorde dichtslaan. Geen twee seconden later kwam er van boven de gang hetzelfde geluid, gevolg door lichte voetstappen, die zich snel verwijderden. Sally vloog de laatste tien treden op, maar omdat ze het portaal boven aan de trap dwars overgestoken had, was 't geluid weggestorven; eenzaam en stil lag de breede gang voor haar uit. Nieuwsgierig keek ze om zich heen. De deur tegenover de hare stnod open, de kamer was donker; de kamer daarnaast was onbewoond, dat wist ze. Dan moest de slag door de deur van haar kamer veroorzaakt zijn. Maar niemand had iets op haar kamer te ma ken uitgezonderd misschien, om de een of andere reden, één van de kamermeisjes. Maar als 't een van hen geweest was, waarom dan dat dichtslaan van de deur, waarom dat vlugge wegloopen, waarom dat geheimzinnige verdwijnen uit de gang? 't Gaf haar echter niets of ze daar voor de deur bleef staan wikken en wegen. Met een bruuske beweging, maar innerlijk met een gevoel dat ze in een ander met de benaming argst bestempeld zou hebben, deed ze de deur open. Onderzoekend keek ze de kamer rond, zoo oppervlakkig was er niets buitengewoons te zien, alles stond op zijn plaars. Ze keek naar den schoorsteen een blik op het kleine klokje in zijn glazen kastje gaf haar een schok van schrik ze was al zeven minuten over haar tijd! Een snelle blik in den spiegel; een gevoel van blijdschap over het beeld dat ze te zien kreeg, een slanke verschijning in het grijs met een blozend ge zicht en een kersrooden mond die haar met glanzende oogen aankeek ten slotte was 't eigenlijk onbillijk, om Mr. Frego zijn on verwachte uitbrasting kwalijk te nemen en daarna trok Sally haar donkeren mantel strak om zich heen en haastte zich de gang ln, het groote portaal over en de gang van den Oostelijken vleugel in; nog een paar schreden en ze bleef voor de deur van Mrs. Goswold's boudoir staan en klopte aan: „Ja," hoorde ze een ongeduldige driftige stem, die ze bijna niet als die van mrs. Gos wold herkende, roepen. Vlug deed Sally de deur open en glipte de kamer in. Met een ge voel van verbazing bekeek Sally de meesteres van 't groote witte huis: niet alleen was ze voor haar doen werkelijk opgewonden, maar daarbij was ze gekleed in een dunne, ragfijne negligée, welke ze blijkbaar haastig aange trokken had; verdwenen waren de wijde rok met het nauwe keurs en grooten, geplooiden kraag van Queen EUsabeth... Een doodge wone maar zeer ongelukkige vrouw kwam haar by haar binnenkomen snel tegemoet. „Waarom ben je zoo laat?" was de korte begroeting. „Ik begon juist doodsbang te worden... Maar dat doet er niet toe, je bent er nu. Bijna had je alles in de war gestuurd, maar gelukkig is het nog niet te laat. Ga gauw met me mee." Met de overblufte Sally naast zich liep ze terug naar haar slaapka mer, maar toen het meisje, eenigszins beko men van haar verbazing, haar uitleg van haar laat komen wilde gaan geven legde ze haar met een gebiedende handbeweging het zwijgen op. „Gauw," drong ze aan. „Trek die japon uit." Sally's overblufte stemming keerde ln ver dubbelde mate terug. Ze voelde vaag, dat mrs. Goswolds kamenier al bezig was met 't losrit- sen van drukknoopjes, met 't .losmaken van haken en hier en daar een veiligheidsspeld. Voordat ze van dezen tweeden schok bekomen was, lag alles, boezelaartje, mutsje, de kruis banden al op een stoel naast haar. „Maar wat is er? Wat heb ik gedaan? Wat..." „Niets tenminste niet veel bijna alles ln de war gestuurd, anders niets," gaf Mrs. Goswold droog-humoristisch ten antwoord, terwijl ze haar kamenier de behulpzame hand reikte, door de japon van achteren los te ha ken. „Kom, stap er gauw uit als je een paar minuten later geweest was... kijk niet zoo verbaasd, begrijp Je niet wat ik van plan ben Ik ga doen, alsof ik jou was en als gevolg daarvan heb ik over een paar minuten een afspraak met Walter Savage..." Lachend stak Mrs. Goswold haar hoofd door 't ruime split en 't volgend oogenblik hing de muisgrijze Kwaker-japon in soepele plooien om haar heen. „Maar „Kom me niet met „maar" aan! Een half uur geleden, voor dat raam, heb Ik dingen ge hoord, die me ongerust gemaakt hebben en ofschoon die jonge schavuit je gewoonlijk reden tot ongerustheid geeft, gaat dit me toch een beetje te ver. En in combinatie met alles, wat je me verteld hebt... Maar zooals ik je al gezegd heb, alles heb Ik niet kun nen hooren en daarom moet ik de rest te we ten zien te komen de hemel moge weten, wat hij nu weer in zijn schild voert „Hij zei, dat hij me alleen wou vertellen..." „Alles wat hij je te vertellen had zou hij je in den loop van den avond met 't meeste ge mak op wel vijftig verschillende plaatsen hebben kunnen vertellen. Niemand zou er een woord van gehoord hebben en op een feest als dit zou 't niemand in zijn hoofd gekomen zijn, om er iets achter te zoeken, als twee jonge menschen ln een hoekje met elkaar stonden te fluisteren... en daarbij jullie waren toch alle twee gemaskerd..." Het laatste stukje van Sally's vermomming was nu afgelegd, heel slank en knap was 't meisje zoo, in haar eenvoudige onderjurk van wit batist. „Ik zou niet weten, wat er met de afspraak niet in orde zou kunnen zijn," antwoordde ze twijfelend, terwijl ze, b(j gebrek aan iets an ders, een zwart zjjden avondmantel, die ovei den stoel naast haar hing, aanschoot en dè soepele stof strak om zich heentrok. „Er is Iets niet ln orde daarom ga ik er zelf heen. 't Wordt tijd, dat ik van alles het rechte te weten kom." „Maar bent u niet bang..." „Bang..., waarvoor?" vroeg mrs. Goswold vrij scherp, geërgerd door de veronderstelling, dat zij bang zou kunnen zijn. „Ik bedoel, bent u niet bang, dat hij u zal herkennen „Welnee... tusschen al die boomen, 't is er zoo donker als wat en met m'n masker voor en die grijze cape, is 't feit dat ik niet meer de gelukkige bezitster van een slank figuur ben, jammer genoeg, te verbergen." „Maar die stem..." „Heb je nooit in den een of anderen roman over den snoodaard, die met een „verdraaide fluisterstem" sprak, gelezen? Op die manier ben ik van plan, om straks de conversatie met mijn geachten neef te voeren. En als ik dan hardnekkig blijf fluisteren, geef ik 't een man te doen, om mijn stem van die van jCU of van welke vrouw ook te onderscheiden. Verbeeld je maar niets, kind. Je zult zien, dat hij zich beet laat nemen... zoolang je ze in 't donker niet zien kunt, is er tusschen de eene vrouw en de andere vrouw niet veel ver schil, geloof dat maar!" Onder 't praten had ze zich vlug verder aangekleed nog slechts het kanten mutsje en het schortje en haar toilet was vol tooid. En dat, terwijl Sally haar nog geen woord van 't nieuws, dat Mrs. Goswold nu vooral weten moest, had verteld. „Maar voordat u gaat, moet ik u wat vertel len," zeide ze, verschrikt door 't onvergeef lijke van zoo'n nalatigheid. „Waarover?" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1