Pbrtretlijsten VAN WILLIGEN Radio-programma Ü5, 0.T5. 0.58, 0 35, 0 25, 0.13. GRATIS noch spot noch zot BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 27 NOVEMBER 3 934. Zeer grote keuze Glazen Stendsardiijsten - EIGKN LIJSTENMAKERIJ - Voor elke Photo of Plaat Een Lijst naar maat iiiiiiiiiii Frankrijk en Rusland. Waldadghei ciszegels. De Koningin terug in de Residentie. De patronenfabriek te Dordrecht. Geen renteverhooging bij de Rijkspostspaarbank. Minister Colijn niet naar Indië. Personeel in 's-Rijksdienst. leder pak HüNSG'S VERMICELLI honig Uit den V.-D. Bond. ASPIRIN Tweede Kamer. De begrooting van het Landbouwcrisisfonds- Begrooting van onderwijs Berucht inbreker aangehouden. Brandstichting in Rijkswerkinrichting. 6X9 c.M. 9 X 12 c.M. 12 X 18 c.M. 15 X 20 c.M. 18 X 23 c.M. In prijzen als Uitgevoerd in alle houtsoorten verzilverd en verchroomd De geruchten over een militair pact in de Japansche pers. De berichten over een militair pact tus schen Frankrijk en Sowjet-Rusland hebben in Japansche kringen sterk de aandacht getrok ken. Een vertegenwoordiger van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken verklaar de: indien de berichten uit Parijs met de fei ten overeenstemmen, zou in Europa een nieuwe toestand zijn ontstaan, welke ook van invloed is op de situatie in het Verre Oosten. Een Russisch dementi. Reuter meldt uit Moskou: Het Volkscommissariaat voor buitenland sche zaken heeft verklaard, dat omtrent de afsluiting van een militair verdrag tusschen Frank ruk en Sovjet-Rusland niets bekend is. Een Fransch dementi. Na afloop van de bijeenkomst van den Franschen ministerraad is gister het volgen de dementi gepubliceerd: In het ministerie van buitenlandsche ea- ken verklaart men, dat alle geruchten over het bestaan van een Fransch-Russisch mili tair bondgenootschap allen grond ontberen. In Fransche politieke kringen legt men er den nadruk op, dat van de uiteenzettingen van den afgevaardigde Archiband in de Kamer, in het buitenland een zeer overdreven verklaring gegeven is. De politieke toenade- dering, welke sinds eenige maanden tus schen Frankrijk en Sowjet-Rusland heeft plaats gehad, heeft als eenig doel de orga nisatie van den vrede in Europa en is niet te gen eenige andere macht gericht. De weidadigheidszegels voor het kind, die van 10 December tot en met 9 Januari öp de postkantoren verkrijgbaar zullen zijn, worden wederom uitgegeven met een frankeerwaarde van resp. 1%, 5, 6 en 12 y2 cent en een ver koopprijs van 3, 8, 10 en 16 cent. De kleur van de zegels is resp. bruin, rood, groen en blauw. Zij dragen dezelfde afbeelding ,n.l. een zittend meisje, dat in haar handen een pop opbeurt en vragend opziet. Het ontwerp is van Aart van Dobbenburgh, die daarvoor een steenteekening gemaakt heeft. Na een langdurig verblijf ten Paleize Het Loo is de Koningin Zaterdagmiddag om 14.27 met den gewonen trein aan het Staatsspoor station in de Residentie aangeKomen. Zoowel op het perron als buiten het station stond een groot aantal belangstellenden de komst van H. M. af te wachten. Toen de Koningin het salonrijtuig verliet, weerklonken luide hoera's en riep men „Leve de Koningin". Nadat H. M. zich korten tijd in de ontvangstsalon met de autoriteiten had opgehouden, stapte zij in de gereedstaande hofauto, wederom luide toegejuicht door het talrijke publiek. De Koningin reed met Haar gevolg naar het Huis ten Bosch. Wordt stilgelegd, daar de regeering geen consenten voor uitvoer verstrekt. Naar aanleiding van de reeds eenige dagen loopende geruchten, als zou de patronen- fabriek aan de Staart te Dordrecht worden opgeheven, meldt men, dat door gebrek aan consenten, welke door de regeering verstrekt moeten worden, geen uitvoer mogelijk is. lAangezien deze fabriek op uitvoer is aange wezen, wordt men gedwongen het grootste gedeelte van het personeel te ontslaan en de 'fabriek stil. te leggen- Gewijzigd ontwerp van wet. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de Postspaar- bankwet, deelt de regeering mede, dat zij het wenscheljjk heeft geacht een gewijzigd ont werp van wet aan te bieden, waarin met de opmerkingen uit het verslag volledig rekening !is gehouden. De regeering wijst er nog eens op, dat de tijdsomstandigheden zich allerminst tot verhooging van de rentevergoeding lee- nen. Het zou in meer dan een opzicht onge- wenscht zijn, dat de Rijkspostspaarbank haar rente ging verhoogen. Verscheidene particuliere spaarbanken, die jeen hoogere rente vergoeden dan die der •Rijkspostspaarbank, hebben reeds een besluit tot renteverlaging genomen. Verdeeling van de kosten der vloot. i Volgens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamér op het voorioopig verslag over Hoofdstuk XI (Koloniën) der Rijksbe- grooting voor 1935 blijft de aandacht van den minister voortdurend gericht op de mogelijk heid van een verdere inkrimping van de be zetting van het Technisch Bureau en van het Koloniaal Etablissement. De minister heeft geen voornemen met j betrekking tot een persoonlijk bezoek aan Indië. Wat de verdeeling van de kosten der vloot Ibetreft, ziét de minister geen aanleiding om wijziging te brengen in de bepaling van het Regeeringsreglement van Curasao, ingevolge welke de maritieme uitgaven ten behoeve van dit gebiedsdeel ten laste van de Rjjksbegroo- ting komen. Rede van den heer Perdok. Critiek op regeeringsbeleid. In een Zaterdag in den Dierentuin te 's-Gravenhage gehouden algemeene bestuurs vergadering van de Centrale van vereenigin- gen van personeel in 's Rijks dienst heeft de voorzitter, de heer Pi Perdok Hzn., een openingsrede gehouden,waaraan het volgende wordt ontleend: Na uitvoerig de verschillende gevolgen van de wereldcrisis te hebben nagegaan, kwam de heer Perdok tot de conclusie, dat wij met onze oeconomische, sociale en finan- cieele politiek in een dikken mist rijden. De financieele politiek van onze regeering en de besturen van de lagere organen in on zen staat heeft funest gewerkt op onze volks welvaart. Spr. constateerde, dat onze openbare schul den 3000 millioen gulden te hoog zijn opge voerd. Daaruit wordt een verhoogde last op onze schouders gelegd aan rente en aflossing van ongeveer 180 millioen gulden. Ons nationaal inkomen heeft na 1920 ge middeld 4200 millioen gulden bedragen. In dien in den vorm van belastingen daarvan 3% pet. extra belasting was geheven, had den wij jaarlijks 150 millioen ingeloopen, zoo dat over een tijdperk van 13 jaar een „kapi taal waarde" van 2250 millioen gulden had kunnen worden afgelost. Eventueele bespre kingen op vele overdreven uitgaven hadden voor alle openbare lichamen in die 13 jaren slechts 750 millioen, d.i. ongeveer 50 millioen per jaar, behoeven te bedragen. Onze openbare schulden waren daardoor op het normale peil gebleven en wij hadden thans kunnen leenen in plaats van af te los sen om bankroet te voorkomen. De theorie van kapitaalvorming is juist. In de jaren 19261929, d.i. in 4 jaren tijd, zou, indien dit op jaarlijks 300 millioen mag wor den gesteld, het nationaal vermogen met 2618 millioen gulden zijn geklommen. Regeering en Volksvertegenwoordiging wa ren in die dagen niet bereid om langs den weg van een heffing ineens daarvan eenige honderden millioenen op te vorderen. Thans hebben wij het dubbele in het bui tenland en door andere waarde-dalingen ver loren. Centraal Europa leeft mede van de vruchten van onzen nijveren arbeid en be sparingen doordat onze kapitaalgokkers het daar hebben verloren. De ambtenaren hebben van dezen overvloed niet geprofiteerd. Aanpassen en naar lager levenspeil is thans de leuze. Dit aanpassen is reeds geruimen tijd in vollen gang. Omdat daarbij allerlei belangen moeten wor den gespaard, is de ambtenaar het dichtst bij de hand liggend object van de bezuinigin gen. Het Staatsrapport-Schouten heeft daartoe den grondslag gelegd. Wat de herclassificatie betreft, merkt spr. op, dat de regeering haar heillooze plan zal moeten terugnemen. Met leedwezen hebben wij, aldus spr., kennis genomen, dat de twee Centrales van hoogere ambtenaren de nieuw ingedragen theorie voor werklieden en lagere ambtenaren en be ambten wel nuttig en mogelijk achten. Het lagere middelbare personeel en de werklieden in overheidsdienst zullen zich met kracht hebben te verzetten tegen het verbre ken van de verhouding in 1920 in vrij overleg vastgesteld. Onze Centrale, die een salaris stelsel voorstaat gelijk Denemarken, Zwit serland e.a., met meer democratischen inslag, zal tegen de onzalige verbrekingen, die aan de nieuwe gedachte zijn voorafgegaan en waaraan de beide Centrales van hoogere ambtenaren niet geheel vreemd zijn, met kracht moeten optreden. bevat ter kennismaking een bouillonblokje Het ,,Purmerender schisma". Het secretariaat van den Vrijzinnig Demo cratischen Bond schrijft: Onder het opschrift „Scheuring in de Vrijz. Dem. Bond" e.d. is in de geheele Nederland- sche pers een bericht gepubliceerd omtrent het uittreden van de afdeeling Purmerend uit den Vrijz. Dem. Bond. Naar aanleiding daar van kan nader worden medegedeeld, dat de gepubliceerde motie van de afdeeling is aan genomen op een ledenvergadering, waar twaalf leden aanwezig waren. Op de con vocatie stond niets vermeld en de motie is dan ook bij verrassing op de vergadering ge bracht. Een besluit tot uittreden kon dan ook volgens de reglementen niet_ worden geno men. Was het voorstel op de agenda ver meld, dan zou de opkomst uiteraard grooter - zijn geweest en de motie zou ongetwijfeld zijn verworpen. Het sensationeele bericht om trent het „uittreden" van de afdeeling mist dan ook elke beteekenis; een wettig besluit tot uittreding is niet genomen. Het besluit heeft in de kringen der Pur- merender vrijzinnig-democraten groote ont stemming gewekt, te meer nu de dezer dagen te Rotterdam te houden algemeene vergade ring van den bond aan Purmerend volle ge- gelegenheid zal bieden, bezwaren te uiten. Het „Purmerender schisma" is dan ook niet anders dan een onbeteekenend stormpje in een half leeg glas water. f i zonder de eigenlij'ke oorzaak te verwijderen? Zoo tast ook de Aspirin-tablet het kwaad steeds in den wortel aan. In tegenstel ling tot veel namaak verwijdt zij ook de kleinste bloedvaten, bevordert den bloedsomloop en bewerkt zoo een gunstigen invloed op de bloedcirculatie. Dit is bijzonder belangrijk bij griep en verkoudheid. HET PRODUCT VAN VERTROUWEN Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oraniezakjes van 2 tabl. 10 ets. i Ingediend is een wetsontwerp tot vaststel ling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Landbouw Crisisfonds voor 1935. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: In het algemeen is bij de samenstelling der bëgrooting voor 1935 aangenomen, dat de voor 1934 getroffen maatregelen ook voor 1935 noodig zullen zijn. Het streven van den minister blijft om de zware lasten, welke de Landbouw-crisispoli- tiek op de Nederlandsche consumenten legt, 'zooveel mogelijk te beperken. Granen. Het totaal bedrag van den steun ad f 3,250.000 aan rogge en gerst blijft in verband met de te verwachten opbrengst, die mede afhankelijk is van mogelijke ver- bouw-beperkingen van andere producten en mogelijk scheuren van grasland, nog onze- j ker. Bruine boonen. Gerekend wordt op een be bouwde oppervlakte van 5600 H.A. met een opbrengst a 2500 kg of totaal 14,000 ton en een steun van maximaal f 5 per kg. is 700,000. Getracht zal worden een syteem van steun- verleening op te bouwen, waarbij de noodza kelijke controle teruggebracht wordt tot een izoo klein mogelijken omvang. V eehouderijceiitrale. Varkens. Teneinde het den exporteurs van geconserveerd of bereid varkensvleesch mo gelijk te maken, het hoofd te kunnen blijven bieden aan de concurrentie op de buitenland sche markten, wordt hun, met het oog op de betaalde heffingen enz. een compensatie bij uitvoer toegekend. Rundvee. Het nadeelig saldo op den aan- i koop, de verwerking en den verkoop van rundvee en rundvleesch is geraamd op f 11,000,000. De opbrengst van de opcenten op den ac cijns op het geslacht wordt geraamd op f 6,000,000. Melk en zuivel. Niettegenstaande den lagen boterprijs, blij ven belangrijke toenemingen in het verbruik niet alleen uit, doch valt zelfs eenige achter uitgang in het verbruik te constateeren. Voor 1935 is een binnenlandsch debiet van de kaas geraamd van plm. 60,000,000 kg. (zijnde ongeveer de helft der totale kaaspro ductie), dat aan heffing ong. 7.8 millioen gul den zal opbrengen. Het menggebod voor de margarine-industrie is aangehouden als een wezenlijk bestanddeel der steunconstructie ten behoeve der melk veehouderij. Voorioopig zal de thans geldende uitkeering aan melkveehouders gehandhaafd kunnen blij ven. Zuivel. Tengevolge van verliezen van aan gekochte en in het binnen- en buitenland verkochte boter en andere zuivelproducten is een nadeelig saldo geraamd van f 250,000. Vetten en oliën. Het opgenomen bedrag ad f 800,000 is het geraamde verlies op de in 1935 aan te koopen reuzel en andere crisis producten. WOENSDAG 28 NOVEMBER. Hilversum, 301 m. VARA-uitzending. 10.0010.15 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.Schalmei oJ.v. P. Renes, strijkorkest o.l.v. E. Walis, VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, Dr. W. G. v. Dillen (lezing). 12.00 Gramofoonpl. 12.30 XX-Ensemble o.l.v. C. Steyn. 1.00 Pianorecital G. Dwain. 1.15 Vervolg concert. I.452.00 Gramofoonpl. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 6.00 Hoborecital B. Blez. 6.10 Vervolg concert. 6.30 Trioconcert. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Concert op 2 piano's door C. Lemalre en F. Breed. 7.40 Prof. Dr. G. Minderhoud: Voor het Plat teland. 8.00 SOS-Ber. 8.03 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.10 Gramofoonpl. 8.30 Orvitr&phia o.l.v. J. v. d. Horst. 9.00 Oome Keesje. 9.10 Vaz Dias. 9.15 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 10.00 Uit Londen: BBC-symphonie-orkest o.l.v. Wood m.m.v. I. Strawinski (piano). 10.5012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 m. N CR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. L. de Wolf. II.00 Ensemble Van der Horst. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Vervolg concert. 1.15 Orgelspel R. Parker. 2.00 Zang door W. Hessink (bas-bariton). Aan den vleugel: mevr. C. Kempers-Koster. 3.00 Chr. lectuur. 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00 Causerie H. J. Steinvöort. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.15 Gramofoonpl. (.30 Technische causerie. 8.00 Samenkomst van het Leger des Hells tc Rotterdam o.l.v. Komm. Bouwe Vlas en maj. F. J. Buiterman. M.m.v. het Muziek corps en de Zangbrigade. 9.30 Concert. Fr. Gaillard (cello) en A. En gels (orgel). Om 10.00 Vaz Dias. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 29 NOVEMBER. Hilversum, 301 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert door R. v. Zanten (cello), G. Kijk in de Vegte (tenor), E. Veen (piano) en voordracht door R. Beyer. 12.00 John van Brück en zijn orkest. 12.45 Orgelspel P. Palla. I.15 Vervolg orkestconcert. 2.30 Gramofoonpl. 3.003.45 Naaicursus. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Voor groote kinderen. 0.30 Tusehinski's Select Salon orkest o.l.v. Max Tak. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Pianorecital I. S. Strawinsky. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 „Peer Gynt", drama van Ibsen: Vert. B. A. Meuleman. Leiding: K. Kleyn. M.m.v. het Omroeporkest o.l.v. A. v. Raaite en Di Moorlag (sopraan). 10.15 Verslag van het Kon. Huwelijk van Prins George en Prinses Marina. (Gr.pl.) 10.45 Gramofoonpl. II.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Uit Carlton, Amsterdam: Mello Weersma en zijn Red-White-Blue Aces. Hulzen, 1875 m. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. Th. Scharten Jr. 10.45 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing door Ds. D. A. v. d. Bosch m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Amsterd. Salon-orkest o.l.v. Kiekens. 6.45 Causerie H. Amelink. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Zangavond uitg. van den Bond van Chr. Zangvereen. in Nederland. Om 9.00 Cause rie door Ds. J. C. Koningsberger. Van 9.30—9.40 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonmuziek. Groenten- en fruitcentrale. Voor het jaar 1934 is een teeltbeperking voorgeschreven om te trachten door inkrim ping van de productie tot een betere verhou ding van vraag en aanbod te geraken. Voorhands acht de minister, zoolang zich geen nieuwe perspectieven openen, als steun noodig een bedrag van f 7,500,000. Mocht dit bedrag niet voldoend blijken, dan zal hij te zijner tijd hierop nog terugkomen. Het ligt in de bedoeling, den steun te verleenen op de wijze zooals tot nu toe geschied is. Vteschcrij. De toestand van de haringvisscherij is van dien aard, dat de mogelijkheid bestaat, dat het resultaat van een credietverl. op dezelf de basis als in 1934, waarvoor wederom een bedrag van f 750,000 is uitgetrokken, niet voldoende zal zijn Welke maatregelen geno men zullen moeten worden ais deze verwach- tingen bewaarheid worden, zal pa3 in den loop van 1935 kunnen worden uitgemaakt. Reeds geruimen tijd is de toestand in de zeevisscherij slecht, zoodat maatregelen om hierin verbetering te brengen, niet achterwe ge kunnen blijven. Maatregelen ter beperking van de mossel cultuur zullen t.z.t. worden overwogen. Overwogen zal worden in hoeverre een uit breiding van de maatregelen tot steun aan de consumptie-garnalenvisscherij noodzake lijk is. Deze regeling inzake den uitvoer van ansjo vis zal in 1935 worden voortgezet. De kosten van de maatregelen tot steun aan de visschreij (o.a. voor haring, ansjo vis, mosselen, oesters, versche garnalen, versche zeevisch) zijn geraamd op f 460.000. Voorioopig verslag der Tweede Kamer Verschenen is het Voorioopig Verslag der Tweede Kamer nopens Hoofdstuk VI (Onder wijs, K. en W.).Hieraan wordt het volgende ontleend: Hadden vele leden een jaar geleden voor den arbeid en het optreden van den minister lof een meenden anderen, dat de tijd om een gefundeerd oordeel uit te spreken over zijn onderwijspolitiek nog niet was gekomen, thans was het oordeel van verscheidene dezer leden niet gunstig. In plaats van de constructieve plannen van den Minister zagen deze leden slechts een betreurenswaardige afbraak van het onder wijs, dat hij opoffert aan de illusie van een kleine bezuiniging, de volkomen teniet zal worden gedaan door de geweldige kosten welke de wederopbouw van het onderwijs met zich zal brengen. Verscheidene andere leden verklaarden zich in het algemeen met het beleid van den Mi nister te kunnen vereenigen. De uitdrukking: afbraak van het onderwijs, achtten deze leden te eenenmale misplaatst. Tot hun leedwezen hadden verscheidene leden herhaalde malen opgemerkt, dat de mi nister meermalen overijld te werk gaat en zijn optreden maar al te vaak niet van wille keur is vrij te pleiten. Herplaatsing wachtgelders. Wat betreft de herplaatsing van wachtgel ders merkten verscheidene leden op, dat strenger toezicht op die herplaatsing in som mige gevallen dringend noodig bleek, daar sommige wachtgelders hun herplaatsing zoo veel mogelijk trachten te voorkomen. Sterke aandrang van den minister was dus nu en dan wel gewenscht. Vele leden zouden gaarne van den minister een nadere toelichting ontvangen betreffende zijn bezinigingsplannen. Wat betreft de werking van het accres uit hoofde van de bevolkingstoeneming zeiden en kele leden, dat sinds 1925 het geboortecijfer vrijwel constant is gebleven. Een aantal leden noemden het eindcijfer van deze begrooting ruïneus zij meenden, dat de minister in veel sterkere mate zal moeten bezuinigen. Naar hun oordeel zou bij het lager onderwijs al veel te bereiken zijn als de uitgaven werden teruggebracht tot het peil van het bijzonder onderwijs. Zij vroegen den minister wat toch de oorzaak is, dat het open baar onderwijs, dat werkelijk niet heter is dan het bijzonder onderwijs, in alle opzichten aan zienlijk duurder is dan het laatste. liet spellingvraagstuk. Vele leden keurden de houding van den minister ten opzichte van het spellingvraag stuk ten sterkste af. Het optreden van den minister achtten zij hoogst bedenkelijk. De minister heeft door zijn optreden op een hoogst inoportuun oogenblik de gemoederen verhit. Verscheidenen dezer leden voegden hieraan toe, dat de minister beter had gedaan door zijn activiteit op andere objecten te richten. Vele andere leden waren van meening, dat de minister ten aanzien van het spelling vraagstuk den juisten weg heeft gevolgd. Verscheidene leden achtten het instellen van een geregelde opleiding van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs dringend ge wenscht. Concentratie lager onderwijs. Met het beeld van den minister ten aan zien van de concentratie van het lager onder wijs konden vele leden zich niet vereenigen. Deze concentratie gaat zelfs zoover, dat in verschillende kleine plaatsen van ons land in het geheel geen openbare lager school meer bestaat. Zeer vele leden verklaarden, dat door wet- telijken dwang tot opheffing en samenvoe ging van bijzondere scholen de grondwette lijk gewaarborgde vrijheid van het bijzonder onderwijs zou worden aangetast en dat zjj zich tegen eiken daartoe strekkenden maatregel zouden verzetten. 27 Nov. Het aantal verhalen over lie den, die hun verzekeringsmaatschappij bij het been hadden gehad, is legio. Slechts nu en dan hoort men een nieuw. Zoo bijvoorbeeld het volgende (als u hem kent moet u het zeggen): Bij een ontzettend spoorwegongeluk blijft de heer Louis Goudsmit, reiziger in galante riewaren, ongedeerd. (Als u het vertelt aan een reiziger in galanteriewaren, moet u liever zeggen „papierwaren"). De heer Goudsmit kijkt om zich heen: niets dan dooden en zwaargewonden. Hij betast zicheen wonder heeft hem gered, maar niet dat alleen, hjj heeft geen builtje, geen schrammetje, niets. De heer Louis Goudsmit drukt zichzctf de hand. Maar opeens bedenkt hij, dat hij voor een hoog bedrag verzekerd is tegen invalidi teit. Is het eigenlijk niet doodzonde, dat hïj niets heeft? Hij werpt zich op den grond. Hij kan niet loopen. Een reddingscolonne transporteert hem naar het ziekenhuis. Hij wordt opgenomen en ook spoedig weer naar huis gestuurd: hij is „alleen maar" verlamd. Van schrik. Sedertdien rijdt hij in een wagentje rond. Een paar weken na de ramp ontmoet hem een oude vriend in dezen toestartd. Wat?? jij in een wagentje?! roept de vriend uit. Wat heeft dat te beteekenen, vraagt een ander. Wat ontzettend! Weet je 't niet? zegt Goudsmid. Van t* spoorwegongeluk! Verlamd! I Arme, arme kerel, beklaagt hem de ander. Wat ontzettend! Nee, daar wist lk niets van! i Maar ik was gelukkig verzekerd, zegt Goudsmit. Een halve ton heb ik ontvangen. Nou, jij liever dan ik, antwoordt de vriend, 'n Wagentje!! Goudsmit kijkt hem van terzijde aan, glim lacht slim: Ja maar...... ik ga naar Lourdes! De strijd tusschen verzekeraar en verzeker de wordt in de heele wereld met groote sluw heid en taaiheid gestreden. Het bovenstaande verhaal is een boosaardig verzinsel, het volgende daarentegen is op waarheid gebaseerd. De fruitventer Antonio Pasqua te New- York is het slachtoffer van de film gewor den. Na door een vrachtauto te zijn aange reden, sprak hij de betrokken onderneming om schadevergoeding aan, op grond dat hij niet meer zonder stok kon loopen. Tijdens de rechtszitting nu wachtte Antonio een groote en penibele verrassing. De onderneming had hem niet vertrouwd en een filmoperateur achter hem aan gestuurd. En deze draaide in de rechtszaal een film af, waarop de arme invalide liep te wandelen met zijn handen ln zijn zakken. Moraal: het zijn niet de kleine leugenaar»» die slagen maar de gróóte. Binnenland Donderdagnacht ontmoette de gemeente politie te Kerkarde twee personen, die op de vlucht sloegen. Een hunner kon worden ge grepen. De man was in het bezit van een flink stel inbrekerswerktuigen en niet van papie ren. Hij werd opgesloten in het hoofdbureau van politie. Uit het verdere onderzoek bleek, dat de man H. L. heette, in Akenl woonachtig was en reeds 3J^ jaar, wegens allerlei diefstallen met braak, in Nederlandsche gevangenissen had oorgebracht. Verder bekende hij, samen in vereeniging met zijn gevluchten kameraad, eveneens uit Aken afkomstig, debet to zijn aan de in den nacht van zijn aanhouding ge pleegde drie diefstallen. Met valsche sleutels waren de dieven in de woningen gekomen en overal hadden ze de toonbankladen gefor ceerd en den inhoud meegenomen. L., die ook herhaaldelijk in Duitsche ge vangenissen heeft gezeten, wordt Maandag ter beschikking van de justitie gesteld. Acht jaar geëischt. Voor de rechtbank te Assen heeft Vrijdag terecht gestaan G. L. v. V., verpleegde in do Rijkswerkinrichitng te Veenhuizen, voor het feit, dat hij op 15 October j.1. des morgens brand had gesticht op een der slaapzalen van de Rijkswerkinrichting, door zijn brandende pflp in het hoofdkussen van zijn krib to stoppen. Verdachte geeft terstond toe dit feit te hebben gepleegd. Ecnigen tijd nadat hij de pijp in het kussen had gestopt, heeft hij een zaalopziener gewaarschuwd, die daarop het vuur heeft gebluscht. Op de vraag van den president, waarom hij de brand had gesticht, gaf verdachte een omstandig verhaal, dat de president kalm aanhoorde. Deze kalmte werkte blijkbaar niet goed op verdachte. Hij werd steeds feller in zijn uitlatingen, waarbij hij dreigde o.m. do betreffende directeur te Veenhuizen te zullen „koud maken", zoodra hij de straf had uit gezeten, die hij hier weer zou oploopen. De officier van justitie merkte op, dat ver dachte zich schandelijk had gedragen. Uit al de dreigementen van verdachte blijkt wel, dat deze man voor de samenleving in de maat schappij en die in Veenhuizen in het bijzon der, niet geschikt is. Hij eischte een gevan. genisstraf van acht jaar. Uitspraak over 14 dagen. DE Z.G. WISSELTRUC. Een garagehouder te Amsterdam benadeeld. Bij do politie van het bureau Leldscheplein o Amsterdam is aangifte gedaan, dat een garagehouder aan den Overtoom aldaar het slachtoffer is geworden van een ongeveer 35- a 40-jarigen Arabier, die door middel van een wisseltruc voor hem 75 heeft weten op te lichten. Do politie heeft hem nog niet kunnen op sporen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2