gemengd nieuws Zwemmen HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 27 NOVEMBER 1934. Uit het poJitie-rapport. Vrijz. Dem. Bond. Algemeene vergadering. Uiver-huidiging in Rotterdam en Den Haag Voedselvergiftiging in een gezin te Oss. f 20,000 vermist. HR.C.II-W.F.C 113-1. De Racers nemen de leiding. Zware brand te Koog aan de Zaan. Verwaarloozing van haar kind. Wat ons in de K.N V B. interresseert. AANKOMST INDISCHE MAIL. Donderdag in ons land. De speciale trein niet post en passagiers, in aansluiting aan het s.s. Johan de Witt, zal Woensdagmorgen 28 dezer om 10 u. 20 van Genua vertrekken. Aankomst Donderdag 's morgens 9 u. 15 te Amsterdam C.S. en te 9 u. 31 te Rotterdam-Maas DE WERELDREIS VAN DE K XVffl. De redactie en medewerkers van het blad „Onze Marine" hebben het initiatief genomen de bemanning van de KXVIII op haar wereld- tocht in elke aanloophaven, en bij haar aan komst te Soerabaia de daadwerkelijke belang stelling van het Nederlandsche volk te toonen. Het ligt in de bedoeling het de bemanning mogelijk te maken de Kerstdagen en het Oudejaar naar echt vaderlandschen trant te vieren. Tevens bestaat het voornemen elk lid der bemanning een herinneringsalbum aan te bieden. Sympathiebetuigingen kunnen gezonden worden aan „Onze Marine", postbus Den Helder, Giro 42883. De door „Onze Marine" verzonden oproep draagt de onderteekeningen van den oud- vlootaalmoezenier Alink, den heer Angenent, journalist alhier, den heer Kootker, gep. Oost-Ind. ambtenaar, den heer J. C. Mollema, oud-zee-officier, e.a. BAKFIETS OMGESLAGEN. Toen de melkslijter F. Zaterdagavond te ongeveer 9 uur met zijn bakfiets in de Nieuw- straat aan kwam rijden, sloeg hij ter hoogte van de coiffeurszaak van den heer Baas om, zooda* gelieele inhoud der bakfiets op de straai terecht, kwam. De melkbussen waren gelukkig leeg, maar een aantal flesschen moest het tegen de straatsteenen opgeven. De schade was niet groot. TRAGISCH ONGEVAL. Gisterenmiddag waren eenige kinderen in de Schagenstraat aan het spelen toen een klein meisje, zekere ten B., plotseling in el kaar zakte. De dokter, die spoedig ter plaat se verscheen, kon slechts den dood constatee- ren. Hartverlamming was de oorzaak van dit droevig geval. Diefstal rijvvielbelastingmerk. Door een bewoner van de Vischstraat werd aangifte gedaan dat, terwijl hij zijn rijwiel voor het Raadhuis onbeheerd had laten staan, het belastingmerk daarvan is ontvreemd. Beleediging. Een aan den Kanaalweg wonende juffrouw deed klacht van beleediging door een bewoner van de Spoorstraat. Verduistering. Een filiaalhouder, die verdacht wordt zich aan verduistering van een aanzienlijk bedrag ten nadeele van zijn patroon te hebben schul dig gemaakt, is door de politie aangehouden en aan het hoofdbureau in bewaring gesteld. Weer een dronken autobestuurder. Zaterdagavond werd aan een in de Spoor straat dienstdoenden agent medegedeeld, dat door den bestuurder van een auto op den Parallelweg de straatlantaarn en een drietal boompjes waren aangereden. Bij onderzoek bleek zulks het geval te zijn en werd de auto in ernstig beschadigden toestand aangetroffen. De bestuurder, die volgens omstanders onder drankinvloed verkeerde en een tweetal dames, dat in de auto had gezeten, werd niet meer aangetroffen. Later is de bestuurder, die inderdaad onder den invloed van alcohol verkeerde, aangehouden en naar het Hoofd bureau van Politie overgebracht. De auto is i nbeslag genomen. Persoonlijke ongelukken bleken niet te hebben plaats gehad. Lastige voetballer. Op verzoek van den voorzitter van een voetbalvereeniging werd door de politie assis tentie verleend om een reserve-speler van een andere vereeniging. die zich ongepast ge droeg, van het terrein te verwijderen. In de Sociëteit van de Roterdamsche Dier gaarde is Zaterdag de algemeene vergadering van den Vrijzinnig Democratischen Bond ge opend. De Voorzitter, prof. mr. R. Kranen burg, zeide o. a. dat nog nimmer de verga dering bijeen gekomen is in zoo moeilijke om standigheden als in dit jaar, moeilijk in eco nomisch, moeilijk in staatkundig opzicht. De partij heeft de aanvaarding van de thans buitengewoon zware regeeringsverant- woordelrjkheid door de twee meest op den voorgrond tredende parlementariërs der partij met instemming begroet; de partijraad bracht zijn advies ten gunste van de aanvaarding eenstemmig uit. Dat deze deelneming van onze vertrouwensmannen aan de regeering voor de partij moeilijkheden zal meebrengen, men was zich daarvan volkomen bewust. De partij heeft nimmer haar constitutio- neele verplichtingen afgewezen denk aan 1913, aan 1925 integendeel, zij heeft zich daarvan in dit opzicht ten volle gekweten. Zoo ook thans; onze partij heeft begrepen, dat in de uiterst zorgelijke omstandigheden, waarin ons vaderland verkeert, aan samen werking van verschillende staatkundige par tijen behoefte was. Eerste eisch was en is, te komen tot een Sluitend budget. De partij heeft gemeend een kabinet van deze samenstelling te kunnen steunen en voor dien parlementairen steun wijzen wij de ver antwoordelijkheid niet af. De consequentie daarvan is, dat de staat kundige vraagstukken, welke in de partijen verschillen, terzijde moeten worden gelaten en dat bij de tot stand te brengen regelingen het evenwicht moet worden bewaard tusschen de staatkundige doeleinden der verschillende partijen. Het crisiskabinet is, constitutioneel gesproken een zakenkabinet met enkele trek ken van een nationaal kabinet. Wordt het evenwicht verbroken, dan is de staatkundige grondslag aan het kabinet ontzonken. De Volkenbondsgedaehte. De V.-D. Bond heeft in zijn program, als consequentie van haar beginsel voor de inter nationale politiek den Volkenbond aanvaard. De partij heeft haar programpunten nimmer als dogma beschouwd. Ongetwijfeld zijn er verontrustende ver schijnselen, maar aan den anderen kant zijn er symptomen van overbelasting van de finan- cieele spankracht, die het systeem van den bewapeningswedstrijd aan zijn eigen onzinnig heid en ondoelmatigheid zouden kunnen doen bezwijken. Het zal niet de eerste maal in de staatsgeschiedenis zijn, dat een trotsch en overmoedig machtsysteem door financieele overbelasting ten gronde gaat. Over het nationaal-socialisme sprekend, zeide prof. Kranenburg: Voor ons is geen concessie aan het natio naal-socialisme denkbaar. Ik ken geen groo- ter, geen principieeler tegenstelling dan tus schen ons en dezen waan van den dag. De verhouding van den Staat, die het wezen van deze beweging uitmaakt, is met ons diepste wezen, met onze beginselen en idealen in lijn rechten strijd. Van mij zal men wel geen on derschatting van het belang in de beteekenis van den Staat verwachten. Maar de over schatting van den Staat is een verschrikke lijke, in zijn gevolgen voor de menschen ont zettende vergissing. Jaarverslag. In het jaarverslag wordt meegedeeld, dat het aantal afdeelingen 215 bedraagt, met 9773 leden, tegen 219 met 9947 leden in 1933. Middenstandsprogram. Het hoofdbestuur stelde voor in het Mid denstandsprogram der partij op te nemen: Belemmering van ongebreidelde oprichting van nieuwe middenstandsbedrrjven en waren huizen, door het stellen van eischen, waaraan door onderneming en ondernemer moet wor den voldaan, voor vestiging in bepaalde tak ken van nijverheid en handel, opdat het getal ondernemingen aan de behoefte worde aan gepast. Het voorstel van het hoofdbestuur werd aan genomen met 107 tegen 55 stemmen. Aangenomen werd een aanvulling, door het hoofdbestuur voorgesteld, op paragraaf 4 van het werkprogram, waarbij wordt uitgespro ken, dat de overheid zich heeft te onthouden van maatregelen, die de coöperatie kunstma tig steunen in de concurrentie met andere be drijfsvormen. Jeugd-werkloosheid. Vervolgens werd aan de orde gesteld het rapport der commissie voor het over het vraagstuk der jeugd-werkloosheid. Het geeft de volgende samenvatting: 1. Het leed der jonge werkloozen en de maatschappelijke en economische gevaren der jeugd-werkloosheid zijn zóó enorm groot, dat verschuiving van werk van ouderen naar jon geren noodzakelijk is. 2. Afvloeiing op 55-jarigen leeftijd worde regel. Wettelijke regel is onontbeerlijk. 3. Aan de afvloeiende ouderen worde een compensatie toegekend. Conclusie van het rapport. Een algemeene regeling verwerpend, meent de commissie, dat vervanging van vrouwen door mannen slechts gerechtvaardigd is in die gevallen, waarin het werkloos zijn van den man een grooter nadeel is dan het werkloos worden van de vrouw Minister Marchant spreekt. Men beschouwe wat ik ga zeggen, zeide de minister, niet als een verantwoording, wij zijn aan de partij geen verantwoording schuldig, evenmin sta ik hier, om in onze partij voor het kabinet propaganda te maken. Het thans regeerende kabinet kwam tot een gelijkgericht crisis-beeld. Het is eensgezind in de vraag, wat mogelijk is en wat niet. Spr. wees er vervolgens op, dat men zich niet dood moet staren op homogeniteit in het kabinet. Men vindt ze niet tusschen verschil lende partijen, men vindt ze evenmin binnen de grenzen van elke partij afzonderlijk. Behalve de fascisten en de communisten zijn de partijen homogeen in hun wensch om de parlementaire democratie te handhaven. Uitvoerig behandelde mr. Marchant vervol gens de zware taak van de partijleiders. Hoe zorgwekkender de toestand wordt, zei de hij, des te meer kracht en moed wordt er geëischt om aan hen, die dagelijks nieuwen grond vinden tot klagen, duidelijk te maken, dat het niet anders kan. Dat het alleen nóg erger had kunnen zijn. Als de leiders deze taak moeten opgeven, is geen parlementaire democratie meer mogelijk. In onze partij, aldus de minister, is vooral over twee punten veel te doen geweest: de op heffing van de openbare school en de mili taire uitgaven. Men zegt, dat de concentratie van scholen bij beide takken van onderwijs tegelijk had moeten plaats hebben, ik zou het ook liever gedaan hebben, maar het was niet mogelijk. Van de 350 millioen waarop kan worden bezuinigd, kwam honderdvijftig mil lioen voor onderwijs; ik ben gerantsoeneerd. Eerst na afloop van de vier jaren zal zijn te beoordeelen, of voor het redden van ons volk gedaan is wat mogelijk was. Het gemengde kabinet, zooals wij ons dat voorstelden in November 1925, is thans on mogelijk. Wij zullen onze taak, zoo besloot de minis ter, als verantwoordelijke bewindslieden naar eer en geweten volbrengen. Mr. Joekes aan het woord. De volgende spreker was het lied der Twee de Kamer, mr. A. M. Joekes. Deze deed uitkomen hoe de zware taak van het landsbestuur, dat de landshuishouding in overeenstemming moet brengen met de ver minderde welvaart en tevens heeft zorg te dragen voor de groote groep van meer dan 300.000 werkloozen met hun gezinnen, tot een overmaat van critiek met de voor velen daar uit voortvloeiende pijnlijke gevolgen aanlei ding geeft. Tegen critiek heeft de V.D.B. geen bezwaar; zij is heilzaam en voor een goed staatsbestuur zelfs onmisbaar. Echter moet de eisch worden gesteld, dat de critiek in woord en beeld niet het karakter krijgt van smaad, opruiing of verdachtma king. Spr. wijdde ook een beschouwing aan de geestelijke vrijheid, waarbij hij den toestand te dien aanzien in Duitschland als eën voor beeld aanhaalde, hoe het niet moet zijn. Onderwijs-bezuiniging; beperking op defensie. Spi. wees voorts op de verscheidene maat- regelen tot bezuiniging op het onderwijs, wel ke onder leiding van minister Marchant tot stand zijn gekomen. Erkennende de juistheid In het algemeen van het ten aanzien van het onderwijs gevoerde, op bezuiniging gerichte beleid, gaf spr. als zijn meening te kennen, dat betreffende de defensie evenzeer beper king van uitgaven mogelijk en geboden is. Spr. eindigde tenslotte zijn rede met enkele korte opmerkingen in verband met het werk loosheidsvraagstuk. Maandagmorgen is de algemeene vergade ring van den Vrijzinnig democratischen bond, voortgezet. Een voorstel van de af deeling Amsterdam inzake ontslag der gehuwde ambtenares, die geen kostwinner is, werd verworpen met 70 tegen 93 stemmen. De vergadering vereenigde zich daarop met dat deel van het rapport van de commissie voor het vraagstuk der jeugdwerkloosheid, welk rapport mede handelde over beperking van arbeidsduur en vrouwenarbeid, dat in het bijzonder het vraagstuk van den vrouwenar beid betrof. Een voorstel van het hoofdbestuur uitspre kende, dat de partij zal voortgaan met alle kracht te bevorderen den opbouw eener inter nationale rechtsorde en te strijden tegen al les, wat het oorlogsgevaar kan vergrooten en dat zij mitsdien als doelstelling zoowel de nationale als de internationale ontwapening handhaaft; en de kamerfractie verzoekende: a. bij de regeering aan te dringen op krach tige bezuiniging op de defensie-uitgaven; b. alles te doen wat kan strekken tot een versterkt toezicht op en een verbod van par ticuliere wapenhandel en wapenfabricage, kwam daarna aan de orde. Op dit voorstel is een reeks amendementen ingediend. Er meldden zich een twaalftal sprekers aan. Mr. Joekes antwoordde voor de Kamerfractie. Alle ingediende amendementen werden ver worpen. Het hoofdbestuursvoorstel werd met een kleine redactiewijziging bij acclamatie aanvaard. In de middagvergadering was aan de orde het hoofdbestuursvoorstel en de daarmee samenhangende voorstellen inzake onderwijs. Verzoekende de Kamerfractie te willen bevorderen, dat de Lager onderwijswet zoo danig worde gewijzigd, dat de bezuinigings maatregelen ook bij het bijzonder lager on derwijs kunnen worden doorgevoerd, en dat verdere bezuinigingen op het open baar lager onderwijs achterwege behooren te blijven, zoolang de bij het openbaar lager onderwijs aangebrachte bezuinigingen niet op gelijksoortige wijze eveneens bij het bij zonder lager onderwijs zijn toegepast. De heer Ketelaar beantwoordde hier de opmerk'ngen. Bij acclamatie werd het hoofdbestuursvoor stel aangenomen. Groot enthousiasme. i De huldiging, die de bevolking van Rotter dam Zaterdag aan de bemanning van de „Uiver" gebracht heeft, heeft in geestdrift en spontaniteit niet ondergedaan voor de ontvangst in de hoofdstad. Geheel den dag was Rotterdam in ,^jver- roes" en het hoogtepunt van het feest wBs de rit door de stad en de ontvangst ten stad- huize. Duizenden hebben de plechtigheid bij gewoond. Omstreeks half een werd het gebrom van de twee zware motoren boven Rotterdam ge hoord. Jammer genoeg was er niet veel van het fraaie vliegtuig te zien, zoodat het in zoo verre een teleurstelling werd voor de wach tenden in de stad. Niettemin gaf men blijk de komst van de Uiver te hebben geconstateerd, het machtig geluid van honderden stoomflui ten van de schepen in de havens en van tien tallen fabrieken klonk op. Dat was het ty pisch Rotterdamsche van deze huldiging. De stem van de haven groette de wakkere be manning. Onder een oorverdoovend gejubel daalde de machine tegen eenen op het vliegveld. Keurig taxiede Parmentier naar het plankier waar hij binnen de afzetting het vliegtuig tot stilstand bracht. Op het podium sprak ir. L. W. H. van Dijk, directeur van gemeentewerken, een kort be groetingswoord namens het gemeentebestuur. De schilder J. van Velzen bood namens het Rotterdamsche personeel van de K.L.M. een krans aan en de heer C. Kolff, voorzitter van de Rotterdamsche Aeroclub, bood namens teerlingen en personeel van de Nationale Luchtvaartschool den leden der bemanning een schemerlamp aan in den vorm van een aardbol, waarop de route van de Londen Melbournerace was afgebeeld. Gezagvoerder Parmentier dankte voor de hulde en prees in het bijzonder het technisch personeel, dat voor zijn werk in niet geringe mate heeft bijgedragen tot het welslagen van de vlucht naar Australië. Na de speeches reden twee auto's, waarin de vliegers gezeten waren, eererondjes langs het publiek. De mannen werden hartelijk toe gejuicht. De rit naar de stad is een ware zegetocht geworden. Langs den geheelen weg, die omstreeks acht kilometer lang was, stond het publiek in rijen dik geschaard. Er werd luide gejuicht en met serpentines geworpen. Vooral in de binnenstad was het enthousiasme groot. Onder daverend gejuich van de enorme menschenmenigte voor het stadhuis, is de be manning van de Uiver naar de Burgerzaal geleid, waar zich een groot aantal genoodig- den, de wethouders, raadsleden met hun dames, de heer Plesman en vele anderen had den verzameld. De Uiverbemanning werd ontvangen door den burgemeester, mr. P. Droogleever For- tuyn, die een rede uitsprak. Na den burgemeester heeft nog het woord gevoerd de heer mr. G. v. d. Hoeven, voorzit ter van het Rotterdamsch Comité ter beharti ging van nationale belangen. Namens de be volking van Rotterdam bood spr. de Uiver bemanning en den heer Plesman een schil derij aan, voorstellende een Rotterdamsch havengezicht. De heer Kolff, voorzitter van de Rotter damsche Aeroclub wees nogmaals op het doel der Melbournerace en richtte een bijzonder woord tot den heer Plesman. Deze heeft namens de K.L.M. en de Uiver bemanning gewezen op de groote toekomst der luchtvaart, waarna de heer Parmentier nog enkele woorden zeide. Tot slot van de huldiging begaf de Uiver bemanning zich naar het balcon, waarvoor zich een groote menigte had verzameld, die hen hartelijk toejuichte. Een aubadekoor onder leiding van mevr. C. Grimberg Huyser zong het Wilhelmus en „Hollandsche jongens". Even over half drie stapte de Uiver-bemanning in de gereedstaan de auto's om zich naar Den Haag te begeven. In Den Haag. De inkomste van het dappere viertal in Den Haag is een zegetocht geworden, zoo als wellicht nog niet in de residentie is voor gevallen. Het was een spontane uiting van geweldige geestdrift der Haagsche bevolking, zich demonstreerend in daverende toejuichin gen, in het strooien van bloemen, in het wer pen van serpentines en confettie, met tot ge volg, dat 'Parmentier en de zijnen aldra be dolven waren onder deze kleurige papieren huldeblijken. En de auto met de dames der Uiver-bemanning, welke onmiddellijk achter den eersten wagen reed, kreeg ook haar deel van de „stoffelijke" hulde. Het enthousiasme van het publiek was over weldigend. Het gejuich daverde over den weg, het hoera-geroep was niet van de lucht. Laaiende geestdrift bezielde de menigte als de auto met Parmentier en de zijnen in het zicht kwam en de politie was nauwelijks in staat de afzetting te handhaven. Zoo werd ten lange leste, kort na vier uur, het einddoel bereikt, de groote zaal van den Dierentuin, waar het bestuur van de Kamer van Koophandel de stoet opwachtte. In den Dierentuin. De groote zaal van den Dierentuin was tot op de laatste plaats bezet om getuige te zijn van de huldiging, welke Parmentier c.s. hier in de residentie ten deel zou vallen. Talrijk waren de burgerlijke en civiele auto riteiten, die hier aanwezig waren. O.w. mi nister Marchant, die namens de Nederland sche schooljeugd het woord zou voeren. Dan waren er elf jongens en meisjes, uit elke provincie van ons land één enkele in de kleederdracht van de plaats hunner inwo ning vertegenwoordigende 315198 leerlin gen van ruim 2100 lagere scholen uit ons geheele land, die elk een cent hebben bijge dragen om de bemanning van de „Uiver" te kunnen huldigen. Het welkomstwoord sprak de voorzitter van de K. v. K., de heer A. G. Verbeek, die daaraan natuurlijk de hartelijke gelukwen- schen verbond, passende bij deze gelegenheid. En die vervolgens de kranige praestatie der Uiver-bemanning in welgemeende woorden prees. De heer Plesman ontving bereids na de vlucht van de Pelikaan de zilveren medaille van de K. v. K. Thans wenschte de heer Ver beek den directeur der K.L.M. geluk met de hem verleende koninklijke onderscheiding (applaus). De vier der bemanning bood spr. tenslotte elk de zilveren medaille van verdien ste der K. v. K. aan (hartelijke toejuiching en het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus). Binnenland Vier personen ernstig ongesteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn vier leden van het gezin van den heer v. L. In de Ruwaardstraat te Oss ernstig ongesteld geworden. De vrouw des huizes en drie kin deren werden door ondraaglijke pijnen ge kweld, gepaard gaande met maagkramp en brakingen. De dokter constateerde, dat de patiënten lijdende waren aan een ernstige voedselvergif tiging. Het bleek dat de moeder en de drie kinderen bij hun avondeten oude kaas had den genuttigd, waaraan waarschijnlijk de vergiftiging te wijten zou zijn. De vader en de oudste zoon hadden niet van de bewuste kaas gegeten en mankeerden niets. Den lieelen nacht en ook des Zondags bleef de toestand van de patëinten gevaarlijk. Gistermorgen is een verandering ten goede ingetreden. De etensresten worden aan een onderzoek onderworpen. Door een bouwondernemer verloren. b De hulde der Nederlandsche school- schooljeugd. n Toen brak het mooiste oogenblik van deze Haagsche huldiging aan. Achter de markante figuur van minister Marchant stapten daar elf jongens en meisjes, enkele in hun typi sche kleederdracht, het groote tooneel op. Zij schaarden zich daar naast den hoogsten on- dërwijs-autoriteit in den lande, die zich met gen toespraak tot de Uiver-bemanning richt te, waarvan wij het volgende ontleenen: In de onafzienbare rij van sprekers, van wie gij hier, ter afwisseling in uw werk, de huldiging moet ondergaan, heb ik het voor recht u toe te spreken als woordvoerder van bijna 312.000 Nederlandsche kinderen van alle gezindten, uit ruim 2000 scholen. Er zijn eronder, die in Roemenië verblijven en te Brussel. Er zijn ook kinderen onder van Duit- sche vluchtelingen uit Amsterdam, die hebben aangedrongen om mee te mogen doen. Hier ziet gij voor u de elf kinderen, uit elke provincie één, die de Nederlandsche school jeugd vertegenwoordigen. Zij zijn mijn op drachtgevers. De kinderen willen erbij zijn, omdat zij intuitief de beteekenis voelen van het groote gebeuren, waarvan uw tocht de zichtbare uit drukking is. Gij gaat hoog de lucht in: de menschen, daarbeneden, worden al kleiner en kleiner; vervolgens verdwijnen de grenzen tusschen al die vakjes, waarbinnen de menschen zich druk maken, elkaar bevechten, elkaar ver scheuren. Het moet onbegrijpelijk zijn voor wie daar hoog zweeft in de lucht, vervuld van één gedachte: wij slaan de afstanden weg; wij werken aan de eenheid van het menschdom. Ik stel mij voor, dat gij, vliegers, van al dat gepeuter en gemier hierbeneden een afkeer moet gevoelen. De luchtvaart werkt verhef fend. Hoog in de lucht, in stormen en in duis ternis, zijt gij alleen, met God, Die over u waakt. Als gij maar in alles precies zijt, altijd vol zelfbeheersching, altijd vol rustige bereke ning, altijd afkeerig van waagstukken, dan zijt gij veilig; dan zijn zij veilig, die hun leven aan u hebben toevertrouwd. Deze geest heerscht in de K.L.M. Dezen geest heeft Plesman gekweekt, van wien gij, vliegers, de leerlingen zijt. Verscheidene malen werd de rede van den minister door applaus en toejuichingen onder broken, gejuich, dat schier geen einde scheen te nemen, toen de meisjes aan Parmentier c.s. en den heer Plesman aanboden. Onder hartelijke toejuichingen betrad ver volgens de burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. Monchy het tooneel, die de beman ning toesprak. De bemanning te Hilversum. Hilversum heeft Zondagavond, dank zij het interview van de K.R.O., gelegenheid gehad de vliegers van de „Uiver" te huldigen. Het is geen officieele huldiging geworden, daar het gemeentebestuur hiertegen bezwaar had. Een poging om het interview alsnog op een ande ren dag dan Zondag te doen plaats vinden, in welk geval B. en W. gaarne aan een feeste lijke ontvangst zouden hebben deelgenomen, bleef zonder resultaat. De Hilversumsche bevolking is echter in groote getale opgekomen en heeft een over weldigend enthousiasme getoond. VERSNELDE KERSTVLUCHT NAAR 1NDIE. De versnelde Kerstvlucht naar Indië zal worden uitgevoerd door de „Uiver" onder commando van Beekman. De „Uiver" zal 20 December vertrokken. Zaterdagmorgen heeft een bouwondernemer uit Heemskerk bij de politie te Haarlem aan gifte gedaan, dat hij Vrijdagavond tusschen half 5 en 6 uur zijn portefeuille, inhoudende 20.000, wat naamkaartjes en papieren was kwijtgeraakt. Om half vijf Vrijdagmiddag had hij het geld in Heemskerk ontvangen en in zijn portefeuille geborgen in zijn overjas. Per taxi ging hij naar de pont te Velzen, van waar hij per autobus naar Haarlem reed. Op het Soendaplein in Haarlem stapte hij uit en wandelde naar de Floresstraat waar hij 10.000 moest betalen voor gekochten grond, Ten huize van den bewoner kwam hij tot de ontdekking, dat hij zijn portefeuille kwijt was Onmiddellijk keerde hij terug naar Heems kerk, vermoedende dat hij de portefeuille bij het wisselen van kleeding in de bouwkeet had gelaten, doch tevergeefs. Zaterdagavond half tien werd bij de politie te Haarlem aangifte gedaan door een bewoner van de Floresstraat, dat in zijn voortuintje een portefeuille was gevonden. Enkele naam kaartjes zaten er nog in, doch het geld is nog steeds niet gevonden. In de cacaofabriek Hollandia. Te Koog aan de Zaan heeft Zaterdagavond een felle, uitslaande brand gewoed in de ca caofabriek Hollandia, van de n.v. Kamphuys en Oly. Toen de brand om kwart voor negen uitbrak, was het bedrijf nog in volle wer- ging. Zonder dat men eenig onheil ver moedde, zagen de werklieden plotseling vlammen in de branderij. De oorzaak lag in het overkoken van een ketel met stookolie. Boven de branderij bevindt zich een ketel, waarin de olie zit, die noodig is om de ma chines te drijven en die van tijd tot tijd moet worden volgepompt. Om te weten of de ketel gevuld is, rijst in de olie een kurk, die door een gewicht, dat aan een touw hangt, drijvend wordt gehouden. Aangezien dit ap paraat niet altijd goed functionneerde, was het noodig, dat de kurk door middel van het touw af en toe naar beneden wordt getrok ken. Dit nu schijnt een oogenblik te zijn ver zuimd. Dit had tot gevolg, dat de ketel over- geloopen is en de olie zich over den vloer heeft verspreid. Deze is toen door den vloer heen gesijpeld en terecht gekomen in de daaronder gelegen branderij waardoor de olie met het vuur in de ovens in aanraking is gekomen en de brand is ontstaan. In korten tijd had het vuur zich over de ge heele fabriek verspreid, waartoe de aanwezige voorraad cacao-doppen en cacao-boter en ook een hoeveelheid van 20.000 liter stookolie, die kort geleden in den oliekelder was opgeslagen, niet weinig hebben bijgedragen. De brand, die tot ver in den omtrek te zien was, leverde een imposant schouwspel op. De Kooger brandweer bleek te zwak om het vuur met kracht te bestrijden, waarom de hulp werd ingeroepen van de brandweren te Zaandam en Zaandijk. Behalve de drie motor spuiten uit Koog namen aan het blusschings- werk deel drie spuiten uit Zaandam en even veel uit Zaandijk, zoodat het vuur door neg'cn motorspuiten werd bestreden. Aangezien de fabriek aan den provincialen weg ligt, was een groot aantal toeschouwers in de gelegenheid het schouwspel gade te slaan. Doch deze werden op een afstand ge houden, doordat de spoorlijn Amsterdam Uitgeest en de vaart de z.g. spoorsloot, het terrein van den brand afscheidden. De fabriek is geheel uitgebrand. Dood door schuld. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft de Haagsche politie de vrouw uit de Kranestr., die verleden Donderdag is gearresteerd, in verband met den dood van een kindje van 8 maanden, gisterenochtend op vrije voeten gesteld. Het sectie-onderzoek heeft uitgewezen, dat opzet om het kindje van hei leven te beroo- ven, uitgesloten moet worden geacht. Wel zal de vrouw vervolgd worden ter zake van dood door schuld en eventueel wegens verwaarloo zing van het kind. AUTOBOTSING TE HOOGWOUD. Door een autobus van de H.A.B.O. werd Donderdag j.1. een langs den weg staande auto van den heer S. uit Opmeer, aangereden. Hoewel er genoeg ruimte was om te passee- ren, kon de chauffeur van de bus blijkbaar geen aanrijding voorkomen. De luxe-auto werd van voren beschadigd en moest weggesleept worden, terwijl de bus do reis kon voortzetten. Voor een vrij talrijk publiek heeft Ueze spannende wedstrijd een overwinning voor de HRC reserves gebracht, wat een kranig stuk werk genoemd mag worden. Om ruim 2 uur wordt begonnen. WFC n heeft eerst het voordeel van den schuin over het veld staanden wind. Eerst de gebruike lijke terreinverkenning De eerste corner lg voor H., maar heeft niet het gewenschte re sultaat. Een goed opgezette aanval onder schept Prins. Aan den anderen '-ant brengt een corner eenige spanning oor het W.-doel maar het loopt nog goed af. Eei. vrije schop' voor de bezoel ers levert ook al geen doelpunt op. Een goed opgezette aa val van blauw wit gestreepter gaat verloren door slecht schieten. Het spel van de bezoekers is lang niet slecht, maar het schieten kan beter. Dan noteeren wf een spannend .non oor het doel van de 'ezoekers, waaraan de keeper tenslotte e< einde akt. Spoedig daarna zien we jan oen anderen kant het: tlfde ge beuren, maar ook hier treedt de keeper als redder op. De Racers rijn nu meer in den aanval. Een goed aangegeven bal van den rechtshalf schiet de rechtsbinnen in, maar de keeper redt op corner. Als het spel een half uur oud is, ontstaat er cic een vrije op voor H. een overtreding in he' strafschopgebied; de scheidsrechter geeft tenminste penalty. Back v. Til plaatst zich achter len bal en de stand is 1—0. Als weer afgetrapt is kri,ger. de be zoekers een vrijt schop net buiten het be ruchte gebiNi, maat net schot is te hoog. Nogmaals krijgen le WFCers een scoorkans, tot tweemaal toe wordt ingeschoten, maar Prins maakt er tenslo te een einde aan. De rust nadert. Aan beide kanten worden nog eenige aanvallen ondernomen, maar gedoel punt wordt er niet meer, zoodat de rust in gaat met 10. Als het pel weer begonnen is zijr. de eerste aanvallen voor „e Racers, maar tij hebben voorloopig geen succes. Wel schiet de rechts binnen van H. enmaal goed in, maar de kee per redt. H. komt nu s* ig opzetten. Een cor ner valt hun ten deel, wélke goed genomen word* en tenslotte i een doelpunt 'ordt om gezet, wat een groot gejuic^ :.ider het tal-, rijke publiek tengevolge heeft. De stand ls nu 20. Dit is de WFCers te ba zij komen nu flink opzetten, met mooi openspel, maar het schieten is ilecht Een scoorkans voor een leeg doel gaat nog teloor. Dan weet de '.-miuvoor door alles heen te drijven en een tegenpunt te scoren. (21). De WFC-ers blijven nog eenigen druk op het H.-doel 'toefenen, maar kunnen het doel niet meer vinden. Wel weten je Racers na een half uur pelt i, door missen /an de W.- verdëdiging hun voorsprong te vergrooten (31). Na zen stand woru net spel er niet beter op. De animo schijnt er bij de spelers af te zijn. Het einde «omt dan ook met een 31 over winning voor v Racers, waarmee zij dc lei ding overgenomen hebben. AFDEELING I. Eerste klasse. Ajax komt haar groote rivale Feyenoord steeds meer nabij, het zal den mannen van Van Heel wel een zenuwachtig gevoel geven, dat die Amsterdammers onverstoorbaar pun ten verzamelen. Het zal het spel der rood- wit-geblokten niet ten goede komen! De Ajacieden zijn weer ouderwetsch op dreef; met 82 werd R.C.H. op eigen veld afge slacht. Daarentegen bracht Feyenoord het niet verder dan 33 tegen Van Nellen c.s., waardoor de voorsprong op Ajax tot 2 en op D.H.C. tot 4 punten geslonken is. V.S.V. kneppelde V.U.C. met 92 en A.D.O. sloeg H.F.C. met 3—1. Tweede klasse A. Doordat Alcmaria het kunststukje uithaal de met 31 in Utrecht van D.O.S. te winnen, komen de kaasstedelingen er goed voor te staan. Vooral omdat O.V.V.O. een teleurstel ling van Kinheim ondervond, 23! Maar Blauw-Wit deed eveneens wat van haar ver wacht werd en won met fraaie cijfers in Utrecht van Hercules (0—3). Hilversum stel de echter weer teleur door met 13 van hek kensluiter B.F.C. te verliezen. A.F.C. en O.S.V. hielden zich aan de afspraak en speel den gelijk (22). Tweede klasse B. Hier is weer danig verandering in de situa tie gekomen, 't Gooi slaagde er in de lastige trip naar West-Frisia vreugdevol op te lossen, daar zij met 23 won en daarmede voor loopig de eerste plaats bezet. Deze werd ver speeld door Z.V.V., dat zich met slechts 1—0 door Zeeburgia geslagen zag. De Amsterdam mers hebben zich nu tot de tweede plaats op gewerkt. W.F.C. maakte E.D.O. een illusie armer (53), maar Perukel c.s. behoeven nog lang niet te wanhopen! Ook Bloemendaal deed haar duit in 't zakje en won met 32 van Velox, dat nu weer flink is afgezakt. Tenslotte zag T.O.G kans om het met Spar taan, dat toch op papier sterker is, klaar te spelen (21). Wat een spanning. AFDEELING II. Eerste klasse. Ja, Haarlem is met de kous op den kop thuisgekomen! Met 20 handhaafde Hermes zich op kop. Voornamelijk het spel van Smit, die te veel carotte speelde, is debet aan de 0 der Haarlemmers. Daar ook D.F.C. bitter teleurstelde (1o tegen de Stormvoge's) hebben de jcneverstadmenschen weer een voorsprong verkregen. Excelsior—K.F.C. 11 D.W.S.H.B.S. 2—1. i ..TI.ot begint er nu leelijk voor de Kraaien i e zien, hun achterstand bedraagt nu reeds 4 punten op Excelsior! EEN NIEUWE NEDERLANDSCHE WERELDRECORDHOUDSTER. Na Willy den Ouden thans Rie Masten broek. vnÏTmeiUl Nederland beleeft veel pleizier het 7mar vrouwelijke vertegenwoordigeis in het zilte nat. Willy den Ouden is ons zwem- uitsteke Waar we het buitenland de oogen mee extr- nl en ?U kun"en we dat nog eens S™ !Tn „met Ric Mastenbroek. Deze 15- do™ hit S aï"e hCeft kans Ke^en in Dussel- nZi l^erelClre?rd 100 'n rugslag, dat op Flo-innr i/i Van illustere Amerikaansche Sc Zt rmf\met ec" t'i" van 1 min. 18.2 hefst 14 sec. te verbeteren. Hel metwn't-j8 thans in Nederlandsche handen met een tyd van 1 min. 16.8 sec.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6