Stadsnieuws gaan Aml SPANNENDE QClflBERBABER VU 1934 NV, GERARD WORM, KEIZERSTRAAT wilt 11 letenl TWEEDE BLAD Nationaal Crisis-Comité. HELDERSCHÉ COURANT VAN DlWsDAG 27 NOVEMBER 1'934. „Boefje" IS TOT 10 UUR GEOPEND ss - snmaH~ r Gemeenteraad. 1933 ZATERDAG 25 NOVEMBER JUWELIER BEEMSTERBOER „Wij in de Meiboisrne Race", Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag Woensdag 27 Nov. 28 16.25 uur 16.24 uur Sedert onze laatste verantwoording ontvin gen wij in hartelijken dank van: pers. Werf f 65.65, f 45.85; Iïr. Ms. Wachtschip f 11.21' pers. Raadhuis f 2.75; pers. Werf f 18.55, f'45 33' Gem. Ambt. Geb. Weststraat f 6 25 f6—' pers', ftaadhuis f 2.75: pers. Werf f 64.30 f 45 75' opbrengst Crisis Bus bij Drukkerij de Boer f 20.72; Va"kschool v. Meisjes f 17.50; pers. Werf f 45,35. f 18.30;eenige Gem. Ambt. geb. West- straat ffi.v, f.5.25; pers. Werf f 4535 'f490 opbrengst Crisis Bus bij Drukkerij de Boer f 18.50; Leerlingen Ambachtsschool f4—- Leeraren Amb.school f 48.35 pers W°rf f 12 80 f 45.35; eenige Gem. Ambt. geb. Weststraat f 5,t 6.25; Ed. B. M. f 1.dr C H K f 3.—; pers. Werf f 18.30. Het 'bestuur van het Nationaal Crisis-Comité doet nog eens een ertwtig beroep op de bur gerij om het zegenrijk werk van het Comité daadwerkelijk te steunen. De voortschrijdende crisis doet haar invloed steeds sterker gelden en talryker worden de aanvragen, die ons om steun bereiken. Konden wij enkele van de "-e- vallen openbaar maken, waar het Comité steun heeft verleend op zóódanige wijze, dat de betrokkene weer in staat werd gesteld om zelfstandig verder te werken, wij weten het zeker, dergelijke voorbeelden zouden zóó wel sprekend zijn, dat velen zich geroepen zouden gevoelen om door hun gaven ons werk verder mogelijk te maken. Het werk van ons Comité gebiedt echter volstrekte geheimhouding en discretie, maar de nood die wij te lenigen hebben, óók bij middenstandsbedrijvën, die wij trachten te bewaren voor een ernstige débacle, geven ons moed en kracht om eén ernstig beroep op onze mede-burgers te doen om ons bij uitstek nationale werk met der daad te steunen. Veel is noodig om gezinnen, verarmd door weinig of in het geheel geen inkomsten te voorzien van dekens, kleeren en schoeisel, zelfs baby-kleertjes en aan den anderen kant- moeten wij er voor waken dat kleine midden standers, die op den rand van den afgrond staan, voor algeheele ondergang behoed wor den, waardoor zij geheel ten laste komen van de gemeenschap. Steunt ons werk. U kunt Uw bijdrage storten in de Crisis bus by Drukkerij de Boer, bij de Twentsche, Rotterdamsche en Midden stands Bank en op postrek. 121145 t. n. van den penningmeester. Het Bestuur van het Nationaal Crisis Comité afd. Den Helder. zijn geplaatst, goed en wordt daarvan ge regeld door het publiek gebruik gemaakt. Nu wij toch met ondergrondsche zaken be zig zijn. willen onze lezers èr rekening mee houden, dat, zooals uit de advertentie in, het nummer van heden blijkt, tengevolge van uitbreiding der P.E.N.-kabels. Zondagmiddag van 12 tot 1 uur onze stad geheel van stroom zal verstoken zijn?. VERZENDEN VAN POSTPAKKETTEN* GEDURENDE DE ST. NICOLAAS-DRUKTE.. an de zijde der P.T.T. alhier verzoekt men ct volgende onder de aandacht der lezers te brengen. Gedurende de St. Nicolaasdrukte (van Maandag 3 tot Donderdag 6 December) zul- ii de B i n n e n 1 a n'd s c h e postpakketten worden aangenomen in een afzonderlijk lokaal en wel in de bovenzaal van'Café van Weelde op het Koningsplein. Gedurende deze dagen zal een duidelijke aanwijzing ter plaatse aan bracht worden. BACH'S WEI NACHTS-ORATORIUM in de Nieuwe Kerk aan de WesUtraat op Maandag en Dinsdag 17 en 18 December. Bij gelegenheid van het gouden feest van Crescendo-Toonkunst en het feit dat 250 jaar geleden de geniale componist Bach is gebo ren, meent het bestuur der Toonk. afdeeling hier ter plaatse niet beter te kunnen doen dan een waardige vertolking te bereiden. Aan deze uitvoeringen zal medewerking worden verleend door de bekende alt-soliste Annie Woud te Haarlem, alsmede de tenor Corn. van Munster te Hillegersberg en de bas-bariton Laurens Bogtman te Hilversum. De begeleiding zal worden verzorgd door het Bach-orchest te Amsterdam, benevens mevr. VelthuysHuchshorn te Den Helder, die de begeleiding der recitatieven en de or gelist der Hooglandsche Kerk te Leiden de heer Feike Asma die de orgelpartij op groote orgel der Kerk zal spelen. Aan niet-leden zal de gelegenheid worden geschonken tegen een matige entrée-prijs deze bijzondere uitvoéring te kunnen bijwonen. Hieromtrent raadplege men de affiches en advertentie's. Uit een 40-tal sollicitanten is mej. T Bakker benoemd tot helpster aan de Nutsbe- waarschool aan de Vischmarkt. WETHOUDER DE BOER LID VAN PROV. STATEN. In de vacature-Kostelijk. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de ledén der Provin ciale Staten maakt bekend, dat bij zijn be sluit van Vrijdag tot lid van -de Provinciale Staten van Noord-Holland is benoemd ver klaard de heer W. de Boer te Den Helder, ter voorziening in de vacature, in dat college ontstaan ddor het overlijden van den heer P, Kostelijk Pzn. te Heerhugowaard. POST yoÓR H.M. „EVERTSEN" EN „PIET HEIN". Verbeterde en aangevulde opgave der verzendingen. Volledig gefrankeerde stukken, al dan niet voorzien van twee elkaar kruisende lijnen over het adres, kunnen worden verzonden; 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 9 December naar Paler mo; laatste buslichting aan het hoofdpostkan toor op werkdagen 20 uur 55, op Zondag 9 December laatste lichting aan het hoofdkan toor 7 uur v.m.; op 13 December naar Aden; laatste lich ting 9 uur v.m.; op 19 December naar Sabang; laatste lichting 20.55. De hier bedoelde stukken worden opgeno men in de rechtstreeksche zendingen aan de schepen; bovendien bestaat nog de gelegen heid tot verzending met luchtpost, en wel; naar Palérmo op Maandag 10 December laatste lichting hoofdpostkantoor 12 uur 5 min., extra recht 5 cent per 20 gram, naar Aden 14 December, laatste lichting hoofdkantoor 20.55, extra luchtrecht 15 cent per 20 gram; naar Sabang op Tweede Kerstdag 26 - cember, laatste lichting hoofdkantoor 7 uur v.m., gewone luchtpostrecht voor Indie (3b cent). EEN BAZAR DER LUTHEESCHE KERK. Wij vestigen de aandacht op een *n nummer voorkomende advertentie betreffe^" de een bazar, uitgaande van de Luthersche K De bazar wordt DonderdagavondUi 8u 30 geopend door den WelEerw. heer A. Klinken berg. Luthersch predikant te Amsteida is voorts Vrijdag en Zaterdag te bezoek^a Het Luthersch zangkoor en mej. Kamp zorgen voor muzikale illustratie. UITBREIDING VAN ONS TELEFOONNET. Zondagmiddag een uur geen elec- trische stroom. Velen hebben zich ongetwüfeid de laatste P.T.T. aangelegd ter u.tbr^ .g plaatselijk telefoonnet. der 3tad. daar de voortdurende Qng teiefoonnet die het noodig maak^ zijn nog andere zich daarbij aanpast. pn de boven- oorzaken. Geleidelijk ver de, draden; grondsche, het stadsbeeld onts rondgche. zij worden vervangen telef00nd lenst nog En daar onze Plaat3®'ljk kabei beschikt. over groote hoevee heden Jabo^ hier heeft men van de gelege opgebroken, en daar straten moesten toekomst gebruik gemaakt om w te leggen in te werken en reeds straks toch de nieuwe stadsgedeelte, die noodig hebben. „„idoen de t'lefooncel- Naar wij vernemen tttaen in de stad len, die op verschillende plaatsen Door Vereenigd Rotterdamsch HofstadtooneeU Als eeri baron wat zeg ik? als een groothertog zat ondergeteekende in den nieu wen, keurigen klapstoel, waarmede de Casi no-directie haar bezoekers verraste. En rond hem zaten de Heldersche graven en gravin nen, groot-hertogen en groot-hertoginnen, en vleiden zich neer in de gemakkelijke stoelen en keken elkaar aan en zeiden: nou, nou! Inderdaad, vóór we aan Boefje beginnen, past een woord van hartelijken gelukwensch aan de heeren Polak voor deze modernisee ring van hun alouden tempel der Muzen. Ach, Melpomene en Kalliope, Euterpe en Thalia; en hoe ze nog verder mogen heeten, allemaal hebben ze er in den loop van vele jaren triom fen geyierd, en wij, het profanum vulgus, dat dezen tempel bevolkte, waren tevreden met onze Weener stoelen. Maar de moderne tijd eischt moderne outillage en zooals ook de mo derne muze is uitgerust met; moderne,gewa: den, zoo vraagt ook de moderne toeschouwer of -hoorder om een nieuwe uitrusting. Behal ve als Terpsichore aanwezig is, dan moet alles et- uit (Terpsichore is de muze van den dans). Gelukkig kan dat in een minimum van tijd. En zooals het in de zaal is, zoo is het in de vóórzaal: geheel en al aan den nieuwen tijd is ook hier de stoffeering aangepast en men kent de oude koffiekamer niet terug. En dan te weten, dat de uitrusting nog niet com pleet is, wat de zaal betreft, dat we nog bekleede fauteuils krijgen ook! Over „Boefje" zouden wij het hebben, het aloude Boefje, dat zoovele malen triomftoch ten door het land gemaakt heeft. Boefje, naar den burgerlijken stand gerekend, al een man- op-leeftijd, maar nog jeugdig, spiritueel, frisch en levend; Boefje, het sprekend bewijs, dat het goed niet veroudert en zijn waarde be houdt. Boefje, indertijd de sensatie van het literaire Holland; Rotterdamsche historische figuur, op geniale wijze door zijn geestelijken peetvader Brusse op het voetstuk der aanbid ding geplaatst. En ook als tooneelstuk doet Boefje het nog goed: mixed pickle van hu mor en ernst, van tragiek en sentiment, zon der sentimentaliteit, is het nochtans vol van gevoel, zóó, dat een verteederd publiek bij zijn lotgevallen als hij wegens den looddief stal preventief in de cel zit, met een pruimen mondje en vijfentwintig o's „o-o-o-ch!" roept. Neen, „Boefje" qua tooneelstuk deed het nog best: een lach en een traan, het blijde einde en het pleidooi voor „Pro Juventute"een volle zaal heeft er van genoten. Het spelwel, het is de succesrol van mevrouw v. d. Lugt Melsert en haar creatie was eenvoudig onovertrefbaar. Temperament- beheerscht, bewonderenswaardig vooral ook in haar „stil" spel altijd in actie, vol fan tasie, levendig en geestig. Overigens, vlot spel van goed ingespeelde artisten. die on mogelijk allen zijn te noemen. En waartoe ook Boefje" maakt een triomftocht, nu nog, nu de echte Boefje, Brusse's model, allang een eerzaam huisvader is geworden. En wij kun nen slechts bewonderen de levendigheid der diverse tafereelen (vijf bedrijven waren er) waarvan vooral opvielen het eerste, dat het interieur van Boefje's ouderlijk tehuis zoo goed weergaf en het sobere derde, als de jeugdige Tondaar' de preventieve hechtenis ondergaat Hier was sfeer en stemming bereikt die het nubllek merkbaar onder den indruk brachten. Enny Heijmans-Snijders was als vrouw Grovers een echte Rotterdamsche volksvrouw, f Cimberg als haar man paste zich. door vertolkte de rol van mr. Halma, Boefjes be F-i h'ermede nemen we van het jonSe" n- Afscheid. Hij heeft eenige honderden mensch a™' „en avond bezorgd: een S eneen traan en het gelukkige einde toe... wie zou dan niet tevreden zijn sint nicolaas bij van willigen. Zaterdag hebben maakt met onze goc d Fa. van Willigen. Wenblttrlng i„ne« Het 1,rac" ^lu3ie Van een vriendelijke en jaren de wouden troon, die ons toch strenge man. P g liet opbiechten. Het was keui g 4 uur her morgen-, Woensdagmiddag, haald. EEN A.N.W.B.-AVOND. Zooais uit dé advertentie in dit nummer blijkt, zal de alom bekende A.N.W.B.-Toeris tenbond voor Nederland, op 28 en 29 Nov. een tentoonstelling van zijn werk en film avonden organiseeren. Dat de A. N. W. B. een instelling van alge meen nut is en eigenlijk de vriend van ieder een, die het toerisme beoefent, hetzij per auto, fiets, motor, trein, boot, te voet of te paafd, van iedereen ook, die deelneemt aan het' verkeer op de wegén,mag 'algemeen bekend worden geacht. De A.' N'. W; B. is gegroèid van Wielrijders-' bond tot algemeenen Toeristenbond. De Bond ontwierp in 1913 den eerstén Bondswandelwég en heeft er thans een groot aantal in verschillende deelen des lands uit1-' gezet. Dat ons land verlost is van tollen is voör een niet gering deel te danken aan dén A.N.W.B. Ontzaglijk veel heeft de Bond gedaan voor de verbetering van het Nederlandsche wegen net en voor het aanleggenvan rijwielpaden, waarmede tienduizenden gemoeid zijn ge weest. Hoezeer en op hoe velerlei wijze de A. N; W. B. heeft gearbeid voor de verkeersveilig heid, is velen bekend; wie het niet mochten weten, zullen dit kunnen vernemen op beide avonden. r Het behoud van natuurschoon maakte al jaren een belangrijk deel van het werkpro gram van den A. N. W. B, uit. Iedere toerist en weggebruiker vindt zijn belangen bij den A. N. W. B. veilig. Hij weet, dat deze Bond de oudste en best geoutilleer de vereeniging is op het gebied van toerisme te land en te water, dat hij banen effent en veilig maakt; en het ideëele genot van reizen en trekken verschaft op een wijze, die be wondering en erkenning heeft gevonden. De reisinlichtingen en reisplannen en voor buitenlandsche tochten daarenboven de on misbare grensdocumenten, die hij verschaft, geven den toerist een bron van genot en gèr mak. i De Bondsbelangen zijn Volksbelangen ge-; worden, zoodat bevordering van de belan gen, die de A. N. W. B. voorstaat, identiek is met de bevordering van de belangen, welke heel de natie raken en ten goede ko men. Daarom raden wy iederen automobilist, mo torrijder, wielrijder, voetganger, watertoerist, ruitertoerist, alsmede den koetsier, dén voer man, den landbouwer, kortom ieder,, die van de land- en waterwegen gebruik maakt, het zij voor genoegen, hetzij voor beroep of be drijf, de tentoonstelling of een der film avonden te bezoeken. EEN NIEUWE LICHTDRUK INSTALLATIE. Voor Ii.h. bouwkundigen. v De bekende zaak in de Koningstraat van den heer Zegel, bij heeren bouwkundigen wel bekend voor haar lichtdruk-installatie, toon de ons Maandagmiddag een geheel nieuwe.' gemoderniseerde inrichting, die volgens eert nieuw procédé, werkt. Niet alleen, dat men nu kan wachten op den afdruk, maar deze wordt ook veel fraaier en duidelijker,, dart volgens de vroegere methode. De machine!, die deze lichtdrukken verzorgt, heeft den naam van „Metem III"; zij wordt op de be kende ateliers van de in de bouwwereld be kende firma Wed. Ahrend te Amsterdam ge bruikt. De lichtdrukken kunnen op verschil lende wijzen vervaardigd worden. De machine werkt met twee heen- en weergaande sterke booglampen, ieder van 12 ampère; de onder linge afstand daarvan kam worden verwisseld, ook kan de snelheid de duur der belichting dus - worden geregeld. Men weet, dat bij dit procédé gebruik gemaakt wordt van spe ciaal geprepareerd papier; de omtrekken vau de teekening (het cliché) blijven onbelicht en nadat het geprepareerde papier belicht is, kan op eenvoudige wijze de ontstane afdruk worden ontwikkeld. Een soort photografisch procédé dus. Op vier manieren kan een af druk worden verkregen: le. de gewone, wel bekende blauwdruk, die in een gewoon water bad. wordt ontwikkeld. De cliënt kan hierop wachten. 2e. Het ozalid-procédé: hiervan krijgt men een fraaie lichtrose afdruk, die door middel van ammoniakdampbad wordt te voorschijn gebracht. 3e. Een witdruk. Deze wordt ontwikkeld in een speciale machine en is in 3 minuten kant en klaar. Men krijgt een fraaie witten afdruk. Tenslotte is daat' 4e. wederom een ammoniak-procédé, dat geschikt is zoowel voor afdruk als voor negatief, waarvan weder nieuwe afdrukken kunnen worden gemaakt. Hierop kunnen dan, evenals trouwens op het vorige, zoo noodig wijzigin gen in de teekening worden samengebracht. De machine kan lichtdrukken vervaardigen tot 120 cm breedte; zij is, zooals uit het bo-: venstaande blijkt (want er zijn nog andere procédé's mogelijk) geschikt voor iedere calque en voor alle soorten lichtdrukpapieren, de capaciteit bedraagt 150 180 strekkende meter lichtdrukpapier per uur. Groot voordeel is wel, dat men. zoo noodig, thans op een af druk kan wachten, ook bij de ammoniak- procédé's duurt dit slechts enkele minuten, vóór de afdruk klaar is. Bij de oude methode kon dat niet: daarmede ging altijd nog eenige tijd heen. „GARAGE KAPPERSTRAAT'. Onder deze naam is met ingang van giste ren de garage aan de Kapperstraat voorG gezet. De garage Moll werd plotseling stop gezet, waardoor de chauffeurs brootleloos werden. Eén hunner, de heer A. Bok, heeft de garage gebuurd en zal trachten er een bestaan te vinden. De heer Bok was reeds twee jaar bij deze zaak in dienst en verschillende punten, welke in dien tijd verbetering bleken noodig te heb ben, .werden dan ook bij deze gelegenheid ver beterd. De nieuwste modellen Opel-auto's zullen worden aangeschaft, terwijl aan het correct en op tijd voorkomen de grootste aan dacht zal worden besteed. Voor het een en ander verwijzen wij naar de advertentie in deze courant. Wat betreft de nieuwe wagens kunnen wij mededeelen, dat deze zeer sierlijk zijn. De stroomlijn is zeer fraai aangebracht en niet overdreven. Het uiterlijk is mooi, maar ook het inwendige van den wagen is keurig. De ruimte valt mee. de veering is zeer aange naam, de bekleeding heel rustig. Het proef tochtje bewees ons. dat deze „Opel" een be- geerenswaardig vervoermiddel is. Het bedrijf wordt in denzelfden geest voort gezet, met dit verschil, dat alles nog nauw keuriger en serieuzer zal gebeuren. Wij twij felen er dan ook niet aan of deze pogingen jzotten zeker succes hebben. Tenslotte vermelden wij nog de wijziging vAti het telefoonnummer in 338. GEMENGDE Z.ANGVEREENIGING „MORGENROOD". Concert van de Qnderafdeelmg en het. kinderkoor. hr ar- •Als eerste, tevens hoofdnummer, van het programma van het concert, - dat de onder- afdeeling en het kinderkoor van de Gemeng de zangvereeniging „Morgenrood" Zaterdag- j avond in: Casino gaf. gold de welbekende cantate van J. Worp: „Een Lentedag". Deze cp,in positie, die al ettelijke malen op het pro gramma van zangvereenigingen heeft ge staan, boeit altijd weer; door haar kleurige zang en bloemrijke tekst. Het is een zeer dankbaar repertoire-nummer en het was dan ook beslist de moeite waard de cantate weer e$ns aan te hooren. Een respectabel koor met een fraai volume werd door den heer F. v. d. Meij, den directeur, aangevoerd en hein kqmt een welverdiende pluim toe voor de wijze, waarop hij het omvangrijke werk heeft weten in te studeeren. Vooral bij de kleintjes zal dat heel wat moeite gekost heb ben, doch het dient gezegd, dat de heer v. d. Meij eer van zijn werk heeft gehad. De can tate onderging een magnifieke uitvoering en met zeer veel genoegen hebben de vele aan wezigen (want het concert was goed bezocht) den zang der combinatie van kleinen en groo- ten aangehoord. Het vleugelspel werd welwillend verzorgd door mevr. M. NijmeyerMoorman; haar opvatting en aanvoelen vielen zeer te prijzen. Zang en piano klopten meestentijds wonder wel, slechts een enkele maal en dan nog maar heel even, was één der kleintjes er even naast, maar dat vergeeft men zoo'n kleine meid gaarne, niet waar? Enkele soli en duet- teii komen in het werk voor; we konden toen beluisteren, welk een veelbelovend ma teriaal er onder Morgenrood's jongeren huist! Er waren enkele lieve geluidjes bij. De mede werkenden hadden na afloop een welver diend hartelijk applaus te incasseeren; de di recteur werd gehuldigd met een rook-stan- daard, Mevr. Nijmeyer met bloemen. Na de pauze deden de drie af deelingen: kinderkoor, onderafdeeling en „Morgenrood" zich ieder afzonderlijk in fraai gezongen num mers hooren, om het programma gezamenlijk te besluitén met „Heil den morgen", van G. H. Boedijn. Het was een waardig slot van een avond vol van mooien zang. PLAATSELIJKE COMMISSIE IN DE BOUWBEDRIJVEN. Men schrijt ons:, Woensdag 21 November j.1. heeft onze ge meente hetgenoegen, mogen smaken binnen haar grenzen opgericht te zien worden een Commissie, welke haar werkzaamheid zal ont plooien op het terrein der Bouwvaknijverheid. Tot voorzitter werd benoemd de heer C- Bot, tot secretaris-penningmeester de heer. P. C. i H. Grol. Deze Commissie ziet zich als taak toege wezen a. het bevorderen der juiste naleving en doorvoering van de bepalingen van het Landelijke Collectieve Contract; b. het voorkomen en eventueel oplossen van geschillen welke in het bedrijf ter plaatse mochten voorkomen; c. het bevorderen van een goede verstand houding tusschen de bedrijfsgenooten d. het toezicht op de werking van het bon nenstelsel; zoo noodig door controle op de werken, alsmede het nemen van maatre gelen; e. het beteugelen van onreëele concurrentie in het Bouwbedrijf, alsmede het trachten te voorkomen of uit den weg ruimen der beunhazerij f. het doen van voorstellen aan de onder scheiden besturen voor het voeren van acties tot doorvoering van de Landelijke Collectieve Arbeidsovereenkomst voor de Bouwbedrijven; het verzamelen van inlich tingen over het Landelijke Collectieve Con tract rakende aangelegenheden en het verstrekken van advies in dezen aan daar bij betrokken colleges, hetzij op aanvraag hetzij op eigen beweging; g. het doorvoeren der acties na goedkeuring der Besturen; h. het trachten te voorkomen van uitvoering van productieve Bouwkundige werken of i, onderhoudswerken van overheidswege in werkverschaffing. De Commissie is samengesteld uit werkge vers en werknemers, gekozen uit de bij het Landelijk Collectieve Contract aangesloten or ganisaties. Naast de punten van algemeenen aard, zal ze zich ook bezig hebben te houden met bijzonderheden, welke indirect aan de Bouwvakbedrijven annex zijn, doch specifieke gemeentelijke zaken plegen te zijn, welke in de eene plaats niet maar in een andere wel weer voorkomen. Ze zal in de toekomst hopen te zijn een directe schakel tusschen èn gemeente èn Middenstand e.a., m.a.w. de principalen i eenerzijds en Bouwbedrijven anderzijds. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER van 2027 November 1934. W ij z i g i n g e n Den Helder Café „De Oranjeboom" (eig. wed. A. Die naar—Boon), Keizerstraat 61. Overgegaan aan i R. Vermeulen. f D. Dijkshoorn, Spoorstraat 93, winkel in fruit, delicatessen en comestibles. Overgegaan aan K- J. A. Jansen. LOOS ALARM. De „Dorus Rijkers" tevergeefs uitgevaren. Hedenmorgen meldde een der Heldersche vlettermannen. dat er een klein scheepje zou vastzitten op den richel, d.i. den rug van het Molengat. Op dit bericht is de „Dorus Rij kers" uitgevaren, doch arriveerde om pl.m. 9 uur weer in de haven. Het bericht was loos alarm geweest. ZONDAG-AVOND TOONEEL IN CASINO „MARIE LOUISE" DOOR HET REVUE GEZELSCHAP SCHAKELS. We hebben het al eens meer gezegd: de grillen van ons publiek zijn niet te peilen. Zoo zit je met een volle zaal bjj een matige ver tooning en de volgende keer heb je een half leege zaal achter je als er een uitstekende prestatie op het tooneel verricht wordt. Schouwburg-directeuren klagen en terecht Wat moeten die menschen nu toch doen om de uitgaande wereld tot zich te trekken en te vermaken? Zondagavond beleefden we in Casino weer zoo'n bekend contrastzeer inte ressant tooneelspel en een matige belang stelling. We spraken er den directeur van het revue gezelschap eens over en ook hij, Frits Schakels, kon zich niet indenken wat het Heldersche publiek bezielde, daar overal, waar hij komt, „Marie Louise" druk bezocht eri toegejuicht wordt. Wat het laatste betreft was dat hier ook wel het geval, de spelers werden veel en hartelijk beloond met uitbundig, minutenlang applaus, maar we hadden gaarne gezien, dat dit goede spel beloond geworden ware door een uitstekende recette. Maar genoeg daarover. In revue-operette-stijl heeft het gezelschap Schakels de Fransche revolutie doen herleven. Het was een alleraardigste combinatie van eind achttiende eeuwsche Parijsche actie en twintigste-eeuwsche populaire melodieën. Van historisch oogpunt kun je Marie-Louise niet bekijken. Het is een revue-operette, dus is er een ruime marge opengelaten voor nonsens en komische interpretaties, waarom hartelijk ge lachen is. De groote lyn is grof door den auteur Renee de Vos aangegeven, historische figuren als Danton, Camille Desmoulins, de Markies d'Orsay zijn aannemelijk voorgesteld. Maar verder laten we de historie varen en zien slechts de revue en de operette. Daarvoor kunnen we verschillende pluimpjes uitdeelen: de eerste geldt den auteur-componist Renée de Vos; hij is er in geslaagd een brok be schaafd, interessant vermaak op de Bühne te brengen.Hij is tevens een goed violist, dat hébben we kunnen hooren. Ten tweede geldt het den regisseur Emile van den Bosch, die alles zoo vlo, van stapel deed loopen, dat het een genot was. En in de derde plaats de hoofd figuren uit de operette, die stuk voor stuk uitstekend spel en wanneer noodig fraaien dan wel joligen zang, gaven. Wij denken hierbij aan Frits Schakels, die als soldaat Lebèbre veel succes oogstte- En voorts noemen we in één adem Emile v. d. Bosch als dè leider der revolutie (pracht stem), Lilly Cassani in de titelrol (haar uitspraak schaadde door een Duitsch accent), Beppie Mouton ais Madame Damarge, de heks van Parijs (een pracht créatie, die luide toegejuicht werd), Emmy Emerants als Pepitou, Alex de Meester als soldaat Pathoud, A. Schotanus als Camille Desmoulins, enz. Een klein, doch select orkest o. 1. v. den auteur zorgde voor de vroolijke muzikale illu stratie, terwijl ook het koor niet groot was, doch een behoorlijk volume ontwikkelde. Het was werkelijk een leuke avond, een avond waarbij wij tevens den primeur hadden van de nieuwe klapstoelen. DS.t is een heele verbetering! Zit je in zoo'n stoel, dan rust je tevens, zij zijn practisch van constructie en men zit zoo gemakkelijk, dat men volkomen zijn aandacht kan concentreeren op hetgeen ten tooneele gevoerd wordt. Vergadering van den Raad der gemeente op hedenavond, 27 November 1934, des n.m. 9 uur, ten Raadhuize. Gemeentebelang en S.D.AtP. Behandeling van de vragen van. het lid van den P.aaa, Dr. ,P. Feenstra Kuiper, betreffen de een wandeling van de z.g. Roode Valken op Zondag 14 October en een socialistische demonstratie op .17 October 1934,. Besloten vergadering. Dr. Feenstra Kuiper heeft tot B. en W. de volgende vragen gericht: 1. Is het Burgemeester en Wethouders bekend, dat Zondagochtend 14 October 1.1. een troep z.g.n. „roode valken" luidkeels zin gend door deze gemeente heeft gewandeld? 2. Achten B. en W. dit niet in strijd met de Zondagsrust en bovendien, gezien de aard der liederen, ergerlijk voor anders denkenden? 3. Zijn B. en W. bereid, ter voorkoming van een herhaling van het gebeurde, maat regelen te treffen en welke zullen deze maat- regelen zijn? 4. Is het B. en W. bekend, dat Woensdag avond 17 October 1.1. een socialistische de- monstraie door de stad is getrokken, vooraf gegaan door een muziekcorps, dat onder meer de „internationale" speelde 5.- Achten B. en W, dergelijke demonstra ties, vooral in onze marineplaats en gezien wat nog kort geleden bij de Marine is voor gevallen, niet ongewenscht? 6. Zoo ja, willen B. en W. dan bevorderen dat de openbare uitvoering van de „interna tionale" en openbare demonstraties der s.d.a.p. in onze stad achterwege blijven? Door den Commissaris van Politie is hierop het volgende antwoord gegeven: Onder terugzending van het schrijven heb ik de eer Uw College het volgende te be richten: Het is de Burgemeester, die ingevolge art. 59 der .Alg. Politie-verordening bevoegd is vergunning voor optochten, al dan niet door muziek of zang begeleid, te geven, zoodat de heer Feenstra Kuiper zijn vragen ten on rechte tot B. en W. heeft gericht. Met betrekking tot de bedoelde vragen deelt de C. v. P. het volgende mede: 1. Aan het Bestuur van de afdeeling Den Helder van de A. J. C. is door schr. namens den heer Burgemeester op grond van het be paalde bij de Alg. Politie-verordening vergun ning verleend tot het houden van een 4-tal wandeltochten, onder voorwaarde dat inde bebouwde kom der gemeente niet werd ge trommeld of muziek werd gemaakt. Aan deze voorwaarde is stipt voldaan. Dat er door een groep z.g. Roode Valken op een van bedoelde wandeltochten luidkeels is gezongen is den Commissaris niet bekend. Aangezien hun het zingen op bedoelde tochten niet was ver boden, is hierdoor derhalve niet in strijd met de aan de vergunning verbonden voorwaarden gehandeld. 2. Het zingen van de deelnemers aan een dergelijken wandeltocht komt den schr., in verband met de uiteenloopende opvattingen hieromtrent in deze gemeente, niet strijdig voor met de Zondagsrust, terwijl schr. niet FeuilletonPag. 1 Buitenlandsch Overzichtt Zware brand te Koog a.d. Zaan. De cacofabriek ,Jiollandia" uitgebrand S Personeel in 's Rijksdienst. De heer Perdok oefent critiek op het rege ringsbeleid 3 Uit den V.D. Bond. Het „P- eren- der schisma" t De ramp op het tentoonstellingster rein te Brussel5 De oorlog tusschen Bolivië en Para guay. Studenten tn Europa voor militairen dienst opgeroepen l Wethouder de Boer benoemd tot lid van de Provinciale Staten veen Aroord- Holland 5 Geen renteverhöoying bi; de Rijks postspaarbank De Indische mail komt Donderdag morgen in ons land6 Enthousiaste huldiging van de Uiver- bemanning te Rotterdam, Den Haag en Hilversum6 De distributie van vleesch in blik zal ook plaats hebben aan landarbeiders 7 Vragen van het Eerste Kamerlid Van Citters in verband met het Joodsche werkkamp in de Wieringermeer 7 Door een bouwondernemer uit Heem stede een portefeuille met f 20.000. vermist Italië levert Pavelitsj en Wwasernitsj niet uit Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws ft f Dinsdag 27 November. Nederlandsche Reisvereeniging „Oostersche Voordrachtavond", 8% uur Musis Sacrum. Feestavond M.U.L.O. vereeniging 's avonds 8 uur, in Casino. Zanguitvoering Helders R.K. Gemengd Koor, R.K. Volksbond, 8 uur. Woensdag 28 November. Evangeiisatiegebouw, Vijzelstraat, ds. Ver boom van Franker, 8 uur. Tentoonstelling A.N.W.B. Toeristenbond voor. Nederland, Musis, 2 uur. Lezing met fïlmvertooning A.N.W.B. Toeris tenbond voor Nederland, Musis, 8 uur. weeesbhi!» wès de gratis koopdag bij op welke datum zal deze gratis koopdag vallen in 1 Zoo juist verschenen: door Mr. P. J. M. MIIKSENAAIi Ing. f 1.25, geb. f 1.90 Verkrijebaar bij de Fa.J. C DUINKER, Boekhandel, Spoorstraat 64 duidelijk is dat de aard der gezongen liederen ergerlijk voor andersdenkenden is, wanneer niet bekend is welke de woorden dezer liede ren zijn en welke door den heer Feenstra Kuiper niet worden vermeld. De tot de A. J. C. behoorende jeugd zingt behalve liederen, welke uit den aard der zaak met het karakter van bedoelde organisatie overeenstemmen, jeugdliederen, waaraan an ders (neutraal) denkenden zich naar de mee ning van den C. v. P. bezwaarlijk kunnen ergeren. 3. Het komt den C. v. P. niet noodzake lijk voor om maatregelen ter voorkoming van herhaling van het gebeurde te nemen, zoolang het bestuur van bovengenoemde af deeling zich houdt aan de voorwaarden welke aan een haar te verleenen vergunning zijn verbonden en er voor zorgt, dat de openbare godsdienstoefeningen niet worden gestoord. 4. Door den C. v. P. is aan het bestuur van den Helderschen Bestuurdersbond na mens den heer Burgemeester vergunning ver leend om op 17 en 24 Oct. j.l. een rondgang met muziek en op 27 Oct. eén fietstocht te maken. Het was aan schr. bekend dat op 17 en 24 Oct. door het begeleidende muziekcorps de „Internationale" is gespeeld. 5. Indien deze demonstraties zouden plaats vinden in de onmiddellijke omgeving van oor logsschepen, marine-gebouwen, kazernes, enz. zou er naar 's C. v. P.'s oordeel aanleiding be staan om ze te verbieden, omdat zulks be paald ongewenscht moet worden geacht. Aangezien, aldus gaat het schrijven van den. Commissaris van Politie verder mij evenwel niet duidelijk is welk verband er bestaat tusschen de handelingen van den Helderschen Bestuurdersbond en hetgeen er rfog kort geleden bij de marine is voorgeval len,en de Heldersche Bestuurdersbond be zwaarlijk aansprakelijk kan worden gesteld voor handelingen, welke door een aantal leden van het Marine-personeel zijn gepleegd, be staat er m.i. in het algemeen geen aanleiding om het houden van openbare demonstraties der S.D.ATP. of den Helderschen Bestuurders bond, welke vereenigingen' wel verboden zijn voor het personeel van Defensié, doch niet voor de overige ambtenaren, te verbieden. 6. Bij aanvragen tot het houden van op tochten of demonstraties door bedoelde orga nisaties zal in de toekomst, naar de meening van den C. v. P. telkens moeten worden nage gaan of er aanleiding is deze toe te staan en zoo ja, welke voorwaarden aan de te verlee nen vergunning behooren te worden verbon den; die voorwaarden kunnen ook betreffen het al dan niet mogen ten gehoore brengen van de „Internationale". Tenslotte wordt het volgende opgemerkt: De wandelingen van de A. J. C. en de op tochten van den Helderschen Bestuurdersbond waren geen uitingen van plaatselijke politieke actie. Voor de A. J. C. betrof het een jeugd feest, waaraan grootendeels groepen van el ders deelnamen, terwijl de optochten van den H. b. b. landelijk waren georganiseerd in verband met de aanbieding van het bekend® petitionnement.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9