ENS ZO MOOI TivoJJ HELDERSCHE COt,ANT VAN DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 Rundveeteeltregeling. Handschoenen - Overhemden - Fantaisiesokken Slipovers - Slobkousen - Zelf binders - Wollen Vesten - Fantaisiezakdoeken - Truien - Sjaals in grote sortering. De prijzen bijzonder voordelig J ZIE DE ÉTALAGES! HERMAN NYPELS' MODEMAGAZIJNEN. Arrondissements rechtbank te Alkmaar, De steun aan de visscherij. Voor den Politierechter te Alkmaar. inimumprijzen Zwervers en trekkers. Begrooting verkeersfonds 1935 Als de stormklok luidt Wat voor weer vandaag? N0RTH Aangezien onzerzijds de indruk werd ver kregen, dat ten aanzien van de voorloopige halver-toewijzing 1935, welker strekking en wijze van uitvoering in een recent bericht reeds uitvoerig werden uiteengezet, nog mis verstand bestaat, zij hierbij nogmaals met klem naar voren gebracht, dat „voorloopige toewijzing" beteekent, dat te gclegenertijd alsnog een definitieve toewijzing zal worden verleend. De definitieve toewijzing zal uiteraard nim mer lager kunnen zijn dan de voorloopige toewijzing, met dien verstande, dat deze defi nitieve toewijzing ten aanzien van de veehou ders, wien voor 1934 2 of meer vaarskalveren en ongeregistreerde stierkalveren werden toe gewezen, grootendeels hooger zal zijn dan de voorloopige toewijzing, terwijl ten aanzien van de veehouders, wien voor 1934 geen of 1 kalf werd toegewezen, terwijl is vastgesteld, dat hun bij deze voorloopige toewijzing direct 1 lialf kan worden toegewezen, het definitief toe te wijzen aantal kalveren in het algemeen gelijk zal zijn aan het aantal, dat voorloopig werd toegewezen. Hierbij dient echter in aanmerking genomen te worden, dat het verleenen van deze voor loopige toewijzing uit den aard der zaak niet inhoudt, dat kalveren, die het betreffende ge wicht, te weten 60 kg voor stierkalveren en 100 kg voor vaarskalveren, hebben bereikt, in afwachting van de definitieve toewijzing zonder identiteitsbewijs aangehouden zouden mogen worden. ue zaak van de uaaiï was*- .0 dagen a-ria Sluiting der zitting. BB ae zaak van de uaail' :el, er werd in deze nog een woordje mee gesproken door den heer Bos, beijveraar in de nuttige zaak der reclasseering, die een lijvig rapport uitgewerkt had. De fiscaal kon zich hier klaarblijkelijk ge heel accoord mee verklaren, en het bleek dan ook dat het in dit geval niet ging om een zondaar van professie, maar met een, die af en toe de verlokkingen van geestrijke vochten niet weerstaan kan. Enfin, men toonde zich clement. Het bleek grootendeels de schuld te zijn van den ma joor-machinist, die de borrel (en later de overige) had geoffreerd, met het reeds ge noemde gevolg; een meerdere snapte den verleide min of meer aangeschoten op de vuurplaat. De man betuigde spontaan zijn spijt over het gebeurde, en het was hem aan te zien dat hij dit meende. Trouwens, een dezer dagen gaf hij zich bereids op als lid van een der geheelonthoudersvereenigingen. De Fiscaal toonde zich ook clement, prees den arbeid van den reclasseeringsambtenaar, en vorderde een straf van 2 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Uitspraak conform. Zitting van Dinsdag 20 November. Uitspraken vorige zitting. C. de B., Koopman, Wielingen. Poging tot doodslag. Vrijgesproken op de vorige zitting Dirk St., bollenhandelaar, Heiloo. Hooger beroep van wetsovertreding art. 22 Motor- en Rijwielwet. Vonnis bevestigd, straf verhoogd tot 40 boete of 20 dagen. H. Sch. en W. Sch., vischknechts, Egmond a. Zee. Mishandeling, le. 14 dagen gev., 2e. 10 boete of 5 dagen. L. P. v. d. K., chauffeur. Hooger beroep vonnis overtreding Motor- en rijwielwet, von nis bevestigd, doch straf gewijzigd en terug gebracht op 5 boete of 5 dagen. wordt weer aanvaard. Er zijn er, die hun noor delijk broedgebied niet eens bereiken. Ze blij ven hier of daar in hun kleurige zomerpakje rondzwerven, zonder er te broeden. In ons land wordt alleen de kleine bonte strand- looper broedend waargenomen, o.a. op Texel en hier en daar in Friesland. Met snelle vleugelslag nadert een donker bruine vogel, de onderzijde is witachtig, de snavel heel wat korter, dan van de overige slyktreders. 't Is de goud-kievit. Eenzaam of in kleine troepjes trekken ze langs de kust. Op wei- of bouwland treft ge wel vogels aan, die veel op hen gelijken, dat zijn de goudple vieren. Deze zijn meer bruingeel, 't Beste onder scheid ziet ge als ze opvliegen. De goudkie- Vit heeft n.1. zwarte okselveren, de andere zuiver witte. In groote komen ze met onze kievit over een. 't Zijn vogels, die de grote vlakten, de tjoèndra's bewonen, welke als een brede band de Noordelijke IJszee begrenzen. De goud kieviten bewonen daar het kustgebied, ter wijl de goudplevier over de onmetelijke moe rassige vlakten verspreid leeft. Ze leven daar bijna uitsluitend van de muggen, die er in ont zettende wolken boven de moerassen gonzen, 's Winters worden deze toendra's herschapen in eindelooze sneeuw- en ijsvelden. Maar voor de strenge winter zijn intrede doet, hebben de plevieren zich tot zwermen vereenigd en in regelmatige v.-vorm, -meestal zeer hoog vlie gend, gaat het in snelle vlucht op het doel af: het zoelere Zuiden, 's Nachts trekken te hoofdzakelijk, overdag ontmoeten we ze rus tend en naar voedsel zoekend, dat op de trek uit kevers, slakken en wormen bestaat, op onze tochten buiten de stad. ontkende de geregelde dienst. Momenteel is de onderneming omgezet in een reis-vereeni- ging, waarop een glimlach van begrijpen werd opgewekt. Ook in dezen zaak hadden de heeren Klop en Gielis geconstateerd en geverbaliseerd. De officier requireerde ook hier veroordee ling tot 77 dagen hechtenis. Verdachte hield daarop een uitvoerige re pliek en werd gevolgd door den verdediger, die felle critiek uitoefende op de dagvaarding van den Ambtenaar en meende dat nietig verklaring zou moeten volgen. Voorts ontken de pleiter de strafbaarheid van het feit en concludeerde tot slot van zijn krachtig plei dooi vrijspraak, subsidiair ontslag van rechts vervolging. Na re- en dupliek volgde sluiting der zit ting. Ook 'n „valsche stempelaar' De 30-jarige slager, Hendrik G., te N.- Scharwoude, stond onlangs terecht als ver dacht door middel van een eigen gefabriceerd stempeltje, zelf voor keurmeester van het door hem geslacht vee te hebben gespeeld. De zaak was toen uitgesteld en heden voortge zet met het hooren van een nieuwe getuige, de voormalige knecht, Th. Leek, die verklaar de, dat zijn gewezen patroon meermalen slachtte zonder aangifte en dan met behulp van een doosje het vleesch van een z.g. goed- keuringsmerk had voorzien. Desniettegen staande bleef verdachte ontkennen. De hee ren hadden ruzie gehad en nu zou deze ver zwarende verklaring 'n soort wraakoefening zijn. Door Leek werd echter desgevraagd, mede verklaard, dat fcrj de waarheid had ge zegd. Door den Officier, die het te laste gelegde feit bewezen achtte, werd gerequieerd, mede in aanmerking genomen de minder loyale houding van verdachte. 3 maanden gevange nisstraf. Mr. Prins opponeerde als raadsman en ver dediger van het gesjochten slagertje, wilde niet ontkennen dat het bewijs inderdaad was geleverd en zou zich dus alleen bepalen tot de strafmaat, vooral ook omdat pleiter de straf baarheid van de door zijn cliënt gevolgde stempelmethode betwijfelde. Aangedrongen werd dus door mr. Prins op ontslag van rechtsvervolging. 'itting van Maandag 25 November. BELASTINGZAKEN. Hartlapjes van Koning Fiscus. Onze rijksadvocaat, mr. Asser, wiens wel sprekendheid, klankvol orgaan en duidelijke accentuatie zoo zeer door ons wordt bewon derd, dat we steeds met toestemming van den Politierechter aan het balitafeltje mogen plaatsnemen, teneinde van al die geven der elequentie zooveel mogelijk te genieten, had heden weer zijn beau jour in de Alkmaarsche rechtzaal. Niet minder dan 16 belastingzaken maak ten het repertoire van deze matiné uit! En welke belastingzaken! Geen rijwiel plaatjes of wegenbelasting of dergelijke ordi naire onderwerpen, maar volgbrieven, siga rettenpapier, tabakswet, slacht- en suiker accijns waren ditmaal de bronnen, waaruit de staat de vergoeding moet zoeken van de niet te ondershcatten controle en inspeetiekosten, terwijl aan de justitie de aangename taak is opgedragen voor vonnis te zorgen met de dreiging: Je geld of de kast in, als er althans niets te halen is. Na de behandeling der vereztzaak ver scheen dus de rijksadvocaat ten tooneele om zijn belangrijke en helaas gewoonlijk weinig gewaardeerde taak te vervullen. Wij hebben reeds melding gemaakt van de maatregelen, welke getroffen zouden worden voor den steun aan de oesterteelt en de gar- nalenvisscherij. De minister van oeconomische zaken heeft nu o.m. het volgende vastgesteld: De minimum prijs, bedoeld in artikel 2, lid 2, artikel 3 lid 3, sub a, en artikel 4, lid 2, sub c, van het consumptie-garnalen besluit '34 1, waaronder wordt verstaan het minimaal door den garnalenvisscher als verkoopprijs werkelijk te ontvangen bedrag, wordt als volgt vastgesteld: I voor het tijdvak, aanvangende den dag van het in werking treden dezer beschikking en eindigende 30 November 1934: 0.12 per kg franco garnalenpellerijen; II. voor het tijdvak, aanvangende 1 Dec. 1934 en eindigende op een door den minister vast te stellen datum: 0.15 per kg. franco garnalenpellerijen. De minimum prijs, bedoeld in artikel 3, lid 3, sub b, waaronder wordt verstaan het mi nimaal door de garnalenpellerij als verkoop prijs werkelijk te ontvangen bedrag wordt als volgt vastgesteld: I. voor het tijdvak, aanvangende den dag van het in werking treden dezer beschikking en eindigende 30 November 1934: 82 per kg af pellerij; II. voor het tjjdvak, aanvangende 1 Decem ber 1934 en eindigende op een door den mi nister vast te stellen datum: 0.92% per kg af pellerij. De minimum prijs, bedoeld in artikel 4, lid 2, onder b, van het besluit, waaronder wordt verstaan het minimaal door den exporteur als verkoopprijs werkelijk te ontvangen be drag, wordt als volgt vastgesteld: ,1. voor het tijdvak, aanvangende den dag van het in werking treden dezer beschikking en eindigende 30 November 1934: a. voor ongepelde garnalen 0.14% per kg af pakhuis; b. voor gepelde garnalen 0.84 per kg af pakhuis; H. voor het tijdvak, aanvangende 1 Dec. 1934 en eindigende op een door den minis ter vast te stellen datum: a. voor ongepelde garnalen 0.18% per kg af pakhuis; b. voor gepelde garnalen 0.94% per kg af pakhuis. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de Staatscourant van 26 November, no. 228. RUNDVEELEVERING. In de week van 915 December a.s. zal op onderstaande plaatsen in ons Gewest gele genheid worden gegeven runderen in de ge vraagde soorten aan te bieden: Maandag 10 December te Alkmaar, bij de Doorbraak, v.m. 8—10 uur. Dinsdag 11 December te Purmerend op de Veemarkt, v.m. 810 uur. Donderdag 13 December te Schagen op de Veemarkt, v.m. 810 uur. Zaterdag 15 December te Hoorn bij het abattoir, v.m. 911 uur. De veehouders mogen evenwel ook hun dieren op leveringsplaatsen buiten het Ge west aanbieden. Prijzen en voorwaarden als vorige week, voor zooveel betreft de gewone levering. De prijzen, welke voor aan tuberculose of para-tuberculose lijdende dieren zullen wor den betaald, zijn met ingang van Maandag 10 December als volgt vastgesteld: Klasse A plus 28 cent per kg. Hoe geheel anders is het strand in de ruwe, gure October- en Novembermaand, dan in het badseizoen, als de tenten zijn opgezet en ieder verkoeling zoekt in de zacht kabbe lende golfjes. Nu zingt de zee z'n krachtig lied, de golven rollen bruisend aan en spat ten uiteen of schieten vooruit over het effen strand. Bonken schuim worden door de storm wind voortgestuwd. t Wat werpt de Westerstorm al niet op de kust! Zeegewassen, losgeslagen van hun ste nen voet; hartschelpen in menigte, maar ook strand- en venusschelpen, zaagjes en lang werpig, witte boormossels. Rugschelpen van de inksvis, 't zgn. zeeschuim; skeletten van de zeekomkommer en mooi-gevormde scha len van hartegels en zee-appels. En dan al die „rommel", die in de zomer maar rondzwalkte, met de stromingen heen en terug. Daartussen vinden de meeuwen en kraaien, de plevieren en strandloopers heel wat van hun gading. De meeste vliegen bij onze nadering spoedig weg .andere zijn niet zo bang. Direct in 't oog vallen de schol eksters, lieuwen worden ze hier genoemd. Kop en hals zijn zwart, vleugels zwart met witte band, borst en buik wit. Lange rechte rode snavel en' rode poten, Een bonte verschijning. Komen we te dicht bij dan nemen ze onder een nijdig: „tepiet- tepiet" de vlucht. Heel wat scholeksters zijn weggetrokken, maar vele trachten de winter hier over te blijven. Vooral op de wadden en schorren zwerven ze in grote troepen. Bjj langdurige strenge vorst komt hen die ver metelheid duur te staan. In de winter van '29 zaten er honderden te verhongeren op het strand, omdat hun voedselterreinen met ijs bedekt waren. De zand- en slibbanken tussen de Noord- zee-eilanden en de Friese en Groningerkust leveren aan duizenden vogels voedsel. Dage lijks wordt hier tweemaal de tafel gedekt: het leeft er van insecten, week- en schaaldiertjes, in de plassen blijven veel vischjes achter. Ook langs de Schordijk kun. ge iets van dit vogel leven waarnemen en des te meer, als ge zui delijker komt, waar zeekraal en andere zout- minnende planten welig tieren. Hier ontmoet ge, als het water begint te vallen, nogal eens een vreemde gast. Nog is de grijze vlakte niet zichtbaar, of grutto's waden op hun hoge poten door 't nat, trouw geholpen door de gruingrijze tureluurs met rode poten en rode snavel, waaraan ze direct te herkennen zijn. Er lopen meestal ook wel eenige onder, die iets groter zijn dan de tureluur, sommige zijn lichter en hebben groenachtige poten, waar aan ze hun naam te danken hebben van groenpootruiters, andere daarentegen zijn don- ker-grauw, in de zomer zijn deze laatste zwart, 't zijn de zwarte ruiters. Ze hebben alle lange, bijna rechte snavels, die ze diep in de zachte bodem boren. Weldra ontdekken we ook kleinere, die we op strand al ontmoetten, strandloopers en pleviertjes. Toch zijn er enkele onbekenden, die liever de slijkerige schorren bezoeken, dan de zandige zeekust. Vlak langs de waterlijn tippelen eenige kleine strandloopers, ze zijn niet groter dan een vink, de bovenzijde is bruingrijs, de onderzijde wit. Zeldzamer is de kanoet-strandlooper, de grootste onder zijn soortgenooten; in 't winterkleed een bruine vogel met wichtachtige borst en buik, waar op zwarte en bruine vlekken. Als hij ons in de lente op zijn terugreis passeert is de onder zijde donker-bruinrood. Dit is ook het geval met de krombekstrandlooper, die direct op valt door zijn naar omlaag gekromde snaveL Nu is de onderzijde van deze vogel wit; in de zomer bruinrood. Trouwens alle strandloopers veranderen heel sterk van kleur. Dit komt, omdat ze tweemaal per jaar ruien. In het voor- en in het najaar krijgen ze een geheel nieuw pakje. Bij de meeste vogels is het zomerkleed al in het winterkleed verborgen en komt door af slijting der veerranden te voorschijn. Al deze strandloopers broeden in het hoge Noorden, vele zelfs binnen de poolcirkel. Nadat in Mei de laatste noordwaarts trok ken, beginnen ze in Juli alweer de trek naar warmer streken. Sommige in kleine gezelschappen, andere in geweldige zwermen. Ze reizen van 't eene strand naar het andere, steeds de kust hou dend, al maar zuidelijker. Echte wereldreizi gers. Tot zelfs bij Kaap de Goede Hoop, de zuidelijkste punt van Afrika, tot Nieuw-Zee- land en de Australise kust zijn ze gezien. Vooral 's nachts leggen ze grote afstanden af, overdag zoeken ze hun voedsel. Nauwelijks is het zuidelijkste punt bereikt of de terugweg Groot en hoog liggen de hoofden op het vlakke strand, als het water is teruggeloo- pen. Kussens van mosselen bedekken de ste nen; zeepokken houden" hun witte kegelvor mige huisjes goed gesloten. Als straks de vloed op komt en ze het frisse water weer om zich voelen, zullen ze de dekseltjes weer ope nen en de haarfijne rankpoten uitsteken. On ophoudelijk zwaaien die dan heen en weer om het voedsel naar zich toe te spoelen. Alikrui ken houden zich stevig vast, hun huisje heb ben ze met een dekseltje gesloten, een wei- njg zeewater hebben ze binnen gehouden. Zo Wachten ze de volgende vloed weer af. Een enkele schaalhoren zit met zijn schotelvor- n|ige schelp muurvast op een rostblok ge klemd. Krabben en zeesterren in allerlei grootte, kruipen rond in de plassen, die diep tassen de steenen achterbleven. 1 Geen wonder, dat we hier ook altijd vogels aantreffen. Vele bekenden, maar zo nu en dan worden we verrast door nieuwe verschijnin gen. Vlak langs de waterlijn, over de lage ste nen trippelt een bruin-zwarte vogel met eigenaardig bontgevlekte kop en oranje-gele poten. Hij is iets groter dan een spreeuw. De zwarte, stevige snavel is steeds naar omlaag gericht, elk ogenblik gereed een wormpje of schaaldiertje op te pikken. Komt ge dichter bij, dan vliegt hij snel weg,, vlak langs het water, om op een volgend hoofd weer neer te strijken. De grote witte vlek boven de staart, de witte dwarsband over de vleugels, geven dan een heel goed kenmerk, dat ge te doed had met een steenloper. Een vogel uit het Noorden, die bij ons wintergast is, maar zijn tochten ook zeer ver uitstrekt. Men heeft hem aan bijna alle kusten der we reld waargenomen. A. S. Weer artikel 247 Wetb. v. Strafr. Ter zake dit ernstige feit stond terecht zekere H. de J., thans te Alkmaar, zulks met gesloten deuren uit de bekende redenen. Mr. Prins trad op als verdediger. Eisch 8 mnd.. gevangenisstraf. Mr. Prins pleitte een voorw. straf. De in klasse C min vallende dieren zullen ook nu weer per stuk worden gewaardeerd. De Nederlandsche Veehouderijcentrale geeft de leden van erkende Rundertuberculose- bestrijdingsorganisatie dringend in 'overwe ging, alvorens hun aangiftekaarten voor de aanbieding van een tuberculose lijdende die ren in te zenden, overleg te plegen met het bestuur van hun bestrijdingsorganisatie. Zulks in verband met een nadere uiteenzetting, welke door de Nederlandsche Veehouderijcen trale te dezer zake aan bedoelde besturen is toegezonden. De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de districtssecretarissen der Gewes telijke Landbouw-Crisis-Organisaties moeten vóór Zaterdag 1 December 1934 zijn ingezon den bij de Gewestelijke Landbouw-Crisis- Organisatie, waardonder de betrokken vee houders ressorteeren. Den Helder. Niet vertoonen van een volgbrief. De niet verschenen schipper Hermanus H., gezagvoerder van het fregat „Arago" was in gebreke gebleven te Den Helder een z.g. volg brief te toonen en werd veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen. Schipper .-deter Gustaaf S. van de Rosalie, evenmin aanwezig, had zich aldaar van een dergelijk feit schuldig gemaakt en trof hem hetzelf. t lot. Volgde figuurlijk gesproken Leonard d. J. commandant van het slagschip „De Energie" ook hij werd ingedeeld van de 15 guldenboete of 10 daerer rubriek. Texel. Voor een dergelijk feit, op gelijksoortige wijze behandeld, had zich te verantwoorden de reeds bejaarde Willem B., wonende even eens te Texel. Eisch 1 jaar gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. Dat had-ie in Italië eens moeten lappen. De fotograaf Kurt Ernst Johan Helweg had de vrijheid genomen ongerechtigd foto's te nemen te Den Helder van het fort Erfprins aldaar, en was deswege door den Kanton rechter veroordeeld tot 1 week principale hechtenis. Heden werd in hooger beroep tegen de niet verschenen appellant bekrachtiging van het gewezen vonnis gerequireerd. Een neger ter afwisseling. DeCuragouer Varensgezel Thomas Sch. stono terecht wegens ontduiking accijns op cigarettenpapier. Hij had nog een getuige decharge ook meegebracht. Het verdachte sigarettenpapier was in beslag genomen in de Spoorstraat te Den Helder, alwaar het door den neger werd vervoerd. Deze gebronsde heer vertoonde een zenuwachtigheid, die den ernst van ue zaak ver te boven ging. 'n Zeer gevaarlijk heerschap, als men west, dat hij bij aanhouding in het bezit was van een pistool. Gevorderd wen 100 ooete of 30 dagen met verbeurd verxlaring. D-.t etim ik niet, zei de zwarte, nooit, nooit! God weet er meer van! Vonnis 10 boete of 5 dagen waarvan tenslotte werd berust. Wilde autobus-onderneming of touringcar? Aangezien vele belanghebbenden nog on kundig blijken te zijn, wordt hierbij nogmaals de aandacht gevestigd op de maatregelen, welke met betrekking tot de gamalenvis- scherij en den handel in garnalen dezer in werking zijn getreden. Deze maatregelen houden in de eerste plaats in, dat de aanvoer van consumptie garnalen, zoomede het in den handel bren gen en exporteeren daarvan slechts is toe gestaan aan hen, die als georganiseerden zijn aangesloten bij de Nederlandsche Visscherij- centrale. Dit brengt met zich mede, dat iedere gar nalenvisscher, garnalenpellerij en garnalen- exporteur, die zijn werkzaamheden of bedrijf wil voortzetten zich ten spoedigste als ge organiseerde zal hebben aan te sluiten bij ge noemde Centrale. Aanvraagformulieren daar toe zijn verkrijgbaar bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, Bezuidenhoutscheweg 109, 's-Gravenhage, zoomede bij de secretariën der volgende gemeenten: Breskens, Bruinisse, Stellendam, Terneuzen, Den Helder, Hellevoetsluis, Oudorp, Texel, Arnemuiden, Pernis, Goedereede, Ulrum, Vlis- singen, Veere, O.- en W.-Dongeradeel, Brielle, Brouwershaven, Delfzijl, Termunten. Voorts is het exporteeren van consumptie garnalen en het in den handel brengen van gepelde garnalen slechts toegestaan, indien de garnalenexporteur resp. garnalenpellerij in het bezit is van eert vergunnnig. Aanvragen daartoe kunnen eveneens bij genoemde Cen trale en gemeenten worden ingediend. De expediteur en autobusdienst-ondernemer H. J. J. v. K. te Den Helder was in eerste in stantie vrijgesproken wegens het ondernemen van een autobus Den HelderDen Haag Rotterdam, waarbij hij gebruik had gemaakt van den Rijksweg en voor welken dienst hij geen vergunning had. De hoofd-inspecteur Rodenburg van het Rijk had de ondernemer gecontroleerd en was met de bus als betalend passagier meege reisd naar Haarlem. De wagen werd gechauffeerd door den heer A. B. W. Hendriks in loondienst bij de firma K. De dienst was algemeen in Den Helder bekend en werd geannonceerd als gezel- schapsreizen tegen verlaagd tarief. Volgens waarnemingen van den inspecteur waren met hem te Haarlem diverse personen uitgestapt. Ingenieur, die belast is met het rijkstoe- zicht op de spoorwegen, was de meening toe gedaan dat het hun betrof een geregelde dienst, zulks bleek ook uit de verschillende annonces in de couranten. Agent Klap had het feit op den rijksweg geconstateerd en proces-verbaal opgemaakt. Voorts wordt als getuige gehoord de chauf feur Hendriks en de passagier C. A. v. Kal ken, gasfitter. De diensten gaan nog geregeld door. De officier onderschreef niet de meening van den kantonrechter en achtte de onderne ming een vasten dienst reden waarom de of ficier aan de hand van verschillende gegevens vernietiging van het vrijsprekend vonnis en veroordeeling van den ondernemer tot 7 dagen prev. hechtenis wegens overtreding van ar tikel 15 van de wet op de middelen van ver voer. Ingediend is de begrooting van het Ver keersfonds voor 1935. De op deze begrooting voor verbetering van wegen opgenomen posten geven geen volle dig beeld van hetgeen in 1935 voor wegen verbetering zal worden uitgevoerd, aangezien, naar mag worden aangenomen, belangrijks uitbreiding der werkzaamheden kan worden verkregen door uitvoering van werken met gelden uit het Werkfonds. Ten einde de wegenverbetering regelmatig voortgang te doen hebben en ook op meer uitgebreiden schaal te kunnen doen geschie den, zal voor 1935 in ruime mate op uitvoe ring van werken door middel van het Werk fonds moeten worden gerekend. Een bijzondere omstandigheid doet zich voor met betrekking tot den bruggenbouw. Daarvoor is in deze begrooting een bedrag opgenomen, dat niet toereikend is om dien bouw in het aangenomen tempo voort te zet ten. Om dit tempo te kunnen volhouden, moe ten gedurende een reeks van jaren belang rijk hoogere bouwsommen worden beschik baar gesteld en de aflossing en rentebetaling van de daartoe op te nemen gelden verzekerd zijn. Een wetsontwerp hiertoe is nagenoeg gereed. Nog meer sigarettenpapier met een luchtje. Ook de niet aanwezige winkelier Piet te Den Helder had met ongeaccijnsd sigaretten papier gescharrc i 1 en werd veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen met verbeurd verkla ring van de negotie. Alkmaar. De heer Jan Dirk N., winkelier te Alkmaar, niet verschenen, knapte men op met 25 boete of 10 dagen.' j De middenstanders in crisistijd Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende, dat wij, eenigszins verkort, opnemen. Als aan onze Noordzee-stranden in bange, stormachtige herfstnachten de stormklok luidt, dan grijpen de visschers naar hun Zuid wester en olie-goed en trekken naar het staand. Anderen kunnen immers in gevaar verkeeren, hulp behoeven en dan zullen zij toonen, dat een Hollander nooit versaagt, maar zijn leven veil heeft om dat van een medemensch te redden. In bange tijden, dan is men paraatIn den storm zullen zij worstelen, enkelen zullen ondergaan, maar de overwinning op de zee wordt behaald. Wij, middenstanders, worstelen ook in den storm, reeds lang luidt de stormklok en zjj blijft luiden. Worstelen, ja dat doen wjj nog wel, maar telkens slaan de golven over ons heen en dreigen ons mee te sleuren naar den ondergang. Enkelen gingen reeds, velen ge bruiken hun laatste krachten om toch maar boven te blijven. Het ziet er donker uit en nog lijkt de storm niet te luwen. Is het wonder, dat men begint te versagen, dat velen de moed om verder te strijden be gint te ontzinken en lauwheid en onverschil ligheid zich van de menschen meester maakt? Neen, te verwonderen is dit niet, maar toch nioet men het veroordeelen en sterk afkeu ren. Moed verloren beteekent immers alles verloren en waar moet het doen naar toe? Met vereende krachten, ja dan valt er wat te bereiken. Met die samenwerking is het in den tegen- woordigen tijd echter eigenaardig gesteld en om het maar eerlijk en ronduit te zeggen: er ontbreekt heel wat aan. Vanuit organisato risch oogpunt bekeken, misschien niet, want het is een feit, dat juist in dezen crisistijd vélen hebben bemerkt, dat een eenling niets kan bereiken en het oude spreekwoord „een- Rijksweg HaarlemLeeuwarden. Wat betreft den rijksweg HaarlemVelsen AlkmaarVan EwijcksluisWieringenZu- richHarlingenLeeuwarden, wegens bij de voorbereiding ondenrvonden vertraging zal de verbetering van den doorgang door Zurig, waarvoor, in de begrooting voor 1934 60.000 is uitgetrokken, in dit jaar niet vol tooid kunnen worden. Voor 1935 wordt in ver band daarmede alsnog 40.000 aangevraagd. Ter voltooiing van de in 1934 ter hand te nemen wegverleging te Marssum zal in 1935 nog 150.000 noodig zijn. Met heizelfde watertje voor den dokter. Ook de heer Jan Hendrik Sch., autobus ondernemer en directeur van de firma P., had een dergelijk autobus-reis georgani seerd van Den Helder naar Den HaagRot terdam en stond nu eveneens in hooger be roep terecht. In dit appèl werd eveneens de hoofd-inspecteur Rodenburg als getuige ge hoord. Hij had aan de garage een met krijt beschreven bord opgemerkt waarbij deze dienst was aangekondigd, voorts had de hoofd-inspecteur in de Heldersche Courant de advertenties gelezen, waarvan werd aange kondigd de reizen per luxe touringcar. Het tarief bedroeg 2.50 per persoon. Verdachte had vergeefs vergunning aan Ged. Staten aangevraagd, doch niet verkregen. Niettemin werd de dienst niet gestaakt. De heer Sch. in persoon aanwezig en juri disch geassisteerd door mr. N. van Leeuwen, Weg AmsterdamWiringcn- Leeuwarden. Het tracé van den weg AmsterdamLeeu warden is vastgesteld. Aan het voornemen om vooreerst alleen die gedeelten van den weg aan te leggen, welke noodig zijn om vol doende weggedeelten in de bestaande ver binding AmsterdamWieringen te vervangen, wordt voor zooveel de beschikbare middelen toelaten, in beperkte mate verder gevolg ge geven door den aanleg van het weggedeelte BuikslootermcringdijkHet Sochter, waar mede vermoedelijk in 1934 een begin zal wor den gemaakt, voort te zetten. Voor dit weg- vak wordt 160.000 aangevraagd.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10